Demokratska fronta Željko Komšić

Post Reply
User avatar
lerdi
Posts: 3484
Joined: 14/02/2008 00:52
Location: Sarajevo

#19501 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by lerdi »

madner wrote:Naravno da nije samo kriv DF, kriv je i SDA.

Kako god, rezultat je bio jasan prije formiranje vladajuce koalicije.
Ti se baš praviš naivan. :)
Nema ovdje nikakve krivice niti DF-a niti SDA-a jer prvi su uradili što su mogli kandidirajući dovoljan broj Srba na listama dok je očekivati od drugih da popunjavaju bilo šta osim kluba Bošnjaka apsurdno. Koalicija se kreirala u situaciji kada se trebalo razvaliti osovinu Čović-Dodik, koji su već bili objavili da zajedno nastupaju, što je bilo jako bitno. Zadnji događaj sa izvozom naoružanja pokazuje i zašto. SDP se tada deklarativno izjasnio za odlazak u opoziciju a išao im je i kongres dok je SBB odbačen od strane SDA kao partner. Ostalo je ili praviti koaliciju i gurati izvana neke stvari ili ostaviti Dodu u sedlu pa propustiti još jednu dobru šansu za državu. Ostanak SDP-a u opoziciji je njihovo pravo ali bi oni kao neko ko se deklariše kao progresivna snaga trebali da djeluju kao konstruktivna opozicija. Ipak to im se kosi sa najvažnijim načelom partije kao što je "Drži dupe što duže u fotelji" pa su sada odlučili da nastave biti destuktivni koliko god to mogu. Ja ne mogu da vjerujem da jedna probosanska stranka, bar se tako deklarišu, može dozvoliti sebi da se uopšte priča o tome kako Mile Dodik sprema svog kandidata za podpredsjednika federacije a ima sve mehanizme da o tome odlučuje. Ako je ovo način njihovog rada u opoziciji onda nije ni čudo što su godinama do 2010. bili u istoj.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#19502 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by JThomas »

ovi ne daju srbe, jer su "temeljna" bošnjačka stranka i niko od njih to ne očekuje, a najmanje njihovo glasačko tijelo. ovi ne daju srbe, jer su izborni gubitnici i počišćeni metlom od glasača i to je legitimna izborna volja da ne budu vlast, da ne može biti legitimnija...jebiga. savršeno razumna i uvjerljiva opravdanja. drug eso ima par za prodati, ali nisu jeftini. a ceh esinih eskapada neće platiti SDA, nije platila ni sada u kantonu, jer njeni glasači od nje ne traže rezultate. ona ima taj "temeljni" luksuz kao i HDZ, a vi nemate. ovo nije fer, ali je ovako.

sve u svemu - živo blato, a okolo se vrzmaju krokodili i močvarne otrovnice, uz rojeve komaraca malaričara.
User avatar
madner
Posts: 56762
Joined: 09/08/2004 16:35

#19503 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by madner »

Jest jest, ja se pravim naivan.
Ne stranka koja bi da bude pozicija a ne ispunjava ustavom propisane uslove. :roll:
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#19504 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Banksy »

JThomas wrote: pa narod je htio i da SDP ne pravi vlast, to je u ovom fildžanu i najjača poruka i očitovanje izborne volje koje se desilo.

surova realnost je da su esso, bizon i pleho doktori i gurui političkih sistema za vas.
palermo
Posts: 22370
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#19505 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by palermo »

JThomas wrote:pa narod je htio i da SDP ne pravi vlast, to je u ovom fildžanu i najjača poruka i očitovanje izborne volje koje se desilo.

surova realnost je da su esso, bizon i pleho doktori i gurui političkih sistema za vas.
Pogrešno iščitavanje narodne volje je koštalo SDP velikog gubitka glasova. Al izgleda nisu ništa naučili. Opet pogrešno čitaju.
User avatar
lerdi
Posts: 3484
Joined: 14/02/2008 00:52
Location: Sarajevo

#19506 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by lerdi »

JThomas wrote:ovi ne daju srbe, jer su "temeljna" bošnjačka stranka i niko od njih to ne očekuje, a najmanje njihovo glasačko tijelo. ovi ne daju srbe, jer su izborni gubitnici i počišćeni metlom od glasača i to je legitimna izborna volja da ne budu vlast, da ne može biti legitimnija...jebiga. savršeno razumna i uvjerljiva opravdanja. drug eso ima par za prodati, ali nisu jeftini. a ceh esinih eskapada neće platiti SDA, nije platila ni sada u kantonu, jer njeni glasači od nje ne traže rezultate. ona ima taj "temeljni" luksuz kao i HDZ, a vi nemate. ovo nije fer, ali je ovako.

sve u svemu - živo blato, a okolo se vrzmaju krokodili i močvarne otrovnice, uz rojeve komaraca malaričara.
Od njih se tražilo da dadnu kandidata kao najzastupljenija stranka u klubu Srba. Odbili su, što je njihovo pravo, ali kada je rečeno dobro ako vi nećete mi ćemo predložiti nekoga počele su opstrukcije jer to znači da neće još dugo biti u vlasti. Zato nemoj izvrtati stvari jer za to nema potrebe. Mnogi su od vas ovdje tražili da DF digne ruku za SDA, HDZ vlast ali da ne ulazi sa njima u koaliciju. Šta je sad odjednom? Ne tražite da SDP omogući formiranje vlasti pa da vidimo koliko su ovi sposobni nego kao imate neko razumjevanje za klasične opstrukcije iz SDP kuhinje. Ja iskreno ne mogu da vjerujem da neko uopšte opravdava ovakve poteze SDP-a. Umjesto da svi težimo tome da se što prije formira vlast kako bi imali koga pozivati na odgovornost vi ste za varijantu vlade u tehničkom mandatu jer je to suština kompletne ove priče.
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#19507 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Liberalism »

DF bolesnici:

Jeli vam jos uvijek drago sto ste SDP poslali na "smetljiste istorije" ili sad vec placete sto SDP nece da bude dio vase bolesne vlasti.

Hehehe, mogu misliti ne mozete da spavate zato sto SDP nece u vlast.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#19508 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Banksy »

Ovo sve više liči na priču kao kad učenik dođe na čas, nije spremio domaći, knjigu nije otvorio, pa kad dobije keca krivi ostale iz razreda što mu nisu šaptali ... Takvi balvani obično izgube godinu.
User avatar
madner
Posts: 56762
Joined: 09/08/2004 16:35

#19509 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by madner »

Krah SDP je svakako pozitivna stvar.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#19510 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by JThomas »

a ja ne mogu da vjerujem da neko ko je dobio toliko više glasova od SDPa mora kmečati da ga SDP pogura sa srbima i smatrati nelegitimnim da oni kao opozicija to ne žele da urade. k'o u gori vatra, obrade treba mi srba. to se zove - levat.
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#19511 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Liberalism »

lerdi wrote:
JThomas wrote:ovi ne daju srbe, jer su "temeljna" bošnjačka stranka i niko od njih to ne očekuje, a najmanje njihovo glasačko tijelo. ovi ne daju srbe, jer su izborni gubitnici i počišćeni metlom od glasača i to je legitimna izborna volja da ne budu vlast, da ne može biti legitimnija...jebiga. savršeno razumna i uvjerljiva opravdanja. drug eso ima par za prodati, ali nisu jeftini. a ceh esinih eskapada neće platiti SDA, nije platila ni sada u kantonu, jer njeni glasači od nje ne traže rezultate. ona ima taj "temeljni" luksuz kao i HDZ, a vi nemate. ovo nije fer, ali je ovako.

sve u svemu - živo blato, a okolo se vrzmaju krokodili i močvarne otrovnice, uz rojeve komaraca malaričara.
Od njih se tražilo da dadnu kandidata kao najzastupljenija stranka u klubu Srba. Odbili su, što je njihovo pravo, ali kada je rečeno dobro ako vi nećete mi ćemo predložiti nekoga počele su opstrukcije jer to znači da neće još dugo biti u vlasti. Zato nemoj izvrtati stvari jer za to nema potrebe. Mnogi su od vas ovdje tražili da DF digne ruku za SDA, HDZ vlast ali da ne ulazi sa njima u koaliciju. Šta je sad odjednom? Ne tražite da SDP omogući formiranje vlasti pa da vidimo koliko su ovi sposobni nego kao imate neko razumjevanje za klasične opstrukcije iz SDP kuhinje. Ja iskreno ne mogu da vjerujem da neko uopšte opravdava ovakve poteze SDP-a. Umjesto da svi težimo tome da se što prije formira vlast kako bi imali koga pozivati na odgovornost vi ste za varijantu vlade u tehničkom mandatu jer je to suština kompletne ove priče.
Leri, izvini moram reci da umisljas neke SDP opstrukcije. Odi do doktora nije ti dobro. Umisljas.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55687
Joined: 15/12/2008 16:53

#19512 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by ultima_palabra »

JThomas wrote:a ja ne mogu da vjerujem da neko ko je dobio toliko više glasova od SDPa mora kmečati da ga SDP pogura sa srbima i smatrati nelegitimnim da oni kao opozicija to ne žele da urade. k'o u gori vatra, obrade treba mi srba. to se zove - levat.
Nije da ih branim, ali nije to neka velika razlika u glasovima, pogotovo na federalnom nivou.

A procedure za formiranje vlasti u Federaciji su za posebnu priču, još malo pa će svi morati u vlast.
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#19513 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by StupskaBitanga »

Jel ovo sada Komšić se vadi i pokušava makar malo spasiti i sebe i stranku?
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#19514 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Banksy »

Nema načina da više bilo šta spasi ...
Niko, ali baš niko koga poznajem, a ko im je dao glas, ne bi to opet uradio da su sutra izbori.
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#19515 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by It_is_a_Leclerc »

Ne, nego je ovo vrlo realno. I pragmatično.

DF, za razliku od SDP-a, nije spreman dočekati da FBiH padne u ambis, da bi mogao likovati na njenim lešom, i govoriti kako su oni znali da će to doći i da su oni jedini multietniĆari kojima nije bitna nacija, osim kad sastavljaju liste za fotelje.

Ako SDP ne želi da da svog kandidata, ne želi da podrži tuđeg, onda DF treba da prepusti silno legitimnom SDP-u i SBB-u da formiraju vlast. Eto vas tamo. Ako ni oni ne žele, onda nam je čekati dok ne padnemo na koljena, kao entitet, jer MMF pare ne daje bjanko. Pa, dokle - dotle. Ono što je jasno, Milorad Dodik i Vladimir Putin neće biti dio Vlade FBiH, i to odmah možete zaboraviti.

DF je stranka koja je odgovorna i koja je odgovorno krenula u proces formiranja vlasti, ma šta o tome mislila salonska "ljevica", memljivi ideolozi i čupave komunjare. Ako ima neko drugi ko bi je formirao, neka slobodno kaže i DF sigurno neće učestvovati. Ali začepljati nos i gledati kako država tone, dok pejvaš "Bela Ciao" i je**s majku nacionalistima je zaista politički kretenizam.
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#19516 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by StupskaBitanga »

Jel se sada vidi pogubnost politike da se ne podrži Martin Raguž a ne gura propali Emir Suljagić kojeg više viđam ispred BBI
Eto sada neka Covic blokira do mile volje a Martin ako i jeste ustaša iz hrvatske samouprave kako su ga ovdje zvali bi makar igrao prema pravilima ovih viših koji su nam odškrinuli prozor a koji će sasvim je izvjesno biti uskoro zakovan
User avatar
lerdi
Posts: 3484
Joined: 14/02/2008 00:52
Location: Sarajevo

#19517 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by lerdi »

Teško je nekim objasniti da država mora biti ispred stranke. I ovdje, što je najgore od strane pametnih i obrazovanih ljudi, svaki potez se sagledava kroz to kako će određeni potez uticati na stranku u konačnici. Meni je razumljivo da su nas navikli da tako sagledavamo stvari ali isto tako krajnje vrijeme je da počnemo stvari gledati onako kako ih gleda cijeli svijet. Po ne znam koji put kažem ako će nama kao građanima biti bolje da DF-a nema nigdje nek se ujutro ugasi. Nerazumljivo je poteze koji idu u pravcu stabilizacije odnosa u državi ovoliko osuđivati. Ja se onda pitam šta vi zaista želite ljudi i kako onda vi vidite izlaz iz ovoga svega? Pitao sam vas i poslije izbora, naravno niko mi nije odgovorio, a evo pitam vas i sad.
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#19518 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by It_is_a_Leclerc »

lerdi wrote:Teško je nekim objasniti da država mora biti ispred stranke. I ovdje, što je najgore od strane pametnih i obrazovanih ljudi, svaki potez se sagledava kroz to kako će određeni potez uticati na stranku u konačnici. Meni je razumljivo da su nas navikli da tako sagledavamo stvari ali isto tako krajnje vrijeme je da počnemo stvari gledati onako kako ih gleda cijeli svijet. Po ne znam koji put kažem ako će nama kao građanima biti bolje da DF-a nema nigdje nek se ujutro ugasi. Nerazumljivo je poteze koji idu u pravcu stabilizacije odnosa u državi ovoliko osuđivati. Ja se onda pitam šta vi zaista želite ljudi i kako onda vi vidite izlaz iz ovoga svega? Pitao sam vas i poslije izbora, naravno niko mi nije odgovorio, a evo pitam vas i sad.
Sve je to memljiva ideologija samoprozvanih ljevičara koji misle da biti ljevičar znati ne ići u džamiju, slušati Dubiozu i klesti se u Tita.
Oni su spremni dočekati da FBiH padne na koljena, samo da bi rekli - "Evo, jesmo vam rekli". Stanje je vrlo ozbiljno, i onaj ko se usuđuje u ovakvom trenutku da zbog kozmetičke funkcije potpredsjednika FBIH iz reda srpskog naroda da zakuje FBiH u stanje pravnog haosa, mora na sebe preuzeti odgovornost za posljedice.

SDP ima legitimitet Srba da imenuju potpredsjednika. Ako ne žele, onda moraju podržati kandidata drugih. Ako ni to ne žele, odnosno ako žele da Vladimir Putin i Milorad Dodik uđu u vladu FBIH, to dočekati neće. Ako SDP želi, može slobodno umjesto DF-a krenuti u formiranje vlasti, ali SDP nema skoro ništa u klubu Bošnjaka, i vrlo dobro zna da bi nas to dovelo na isto ovo mjesto.

O tome da je SDP partija koja razmišlja po principu - "nacija ispred stručnosti" i "u parlamentu je bolje imati glupog Srbina nego dvojicu pametnih Bošnjaka", sam već pisao.
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#19519 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Liberalism »

It_is_a_Leclerc wrote:
lerdi wrote:Teško je nekim objasniti da država mora biti ispred stranke. I ovdje, što je najgore od strane pametnih i obrazovanih ljudi, svaki potez se sagledava kroz to kako će određeni potez uticati na stranku u konačnici. Meni je razumljivo da su nas navikli da tako sagledavamo stvari ali isto tako krajnje vrijeme je da počnemo stvari gledati onako kako ih gleda cijeli svijet. Po ne znam koji put kažem ako će nama kao građanima biti bolje da DF-a nema nigdje nek se ujutro ugasi. Nerazumljivo je poteze koji idu u pravcu stabilizacije odnosa u državi ovoliko osuđivati. Ja se onda pitam šta vi zaista želite ljudi i kako onda vi vidite izlaz iz ovoga svega? Pitao sam vas i poslije izbora, naravno niko mi nije odgovorio, a evo pitam vas i sad.
Sve je to memljiva ideologija samoprozvanih ljevičara koji misle da biti ljevičar znati ne ići u džamiju, slušati Dubiozu i klesti se u Tita.
Oni su spremni dočekati da FBiH padne na koljena, samo da bi rekli - "Evo, jesmo vam rekli". Stanje je vrlo ozbiljno, i onaj ko se usuđuje u ovakvom trenutku da zbog kozmetičke funkcije potpredsjednika FBIH iz reda srpskog naroda da zakuje FBiH u stanje pravnog haosa, mora na sebe preuzeti odgovornost za posljedice.

SDP ima legitimitet Srba da imenuju potpredsjednika. Ako ne žele, onda moraju podržati kandidata drugih. Ako ni to ne žele, odnosno ako žele da Vladimir Putin i Milorad Dodik uđu u vladu FBIH, to dočekati neće. Ako SDP želi, može slobodno umjesto DF-a krenuti u formiranje vlasti, ali SDP nema skoro ništa u klubu Bošnjaka, i vrlo dobro zna da bi nas to dovelo na isto ovo mjesto.

O tome da je SDP partija koja razmišlja po principu - "nacija ispred stručnosti" i "u parlamentu je bolje imati glupog Srbina nego dvojicu pametnih Bošnjaka", sam već pisao.
Vidi ovog sto place sto SDP nece u vlast. Smrc, smrc, ali pravo krokodilski. Ne glasa za SDP i onda place sto je SDP u opoziciji. Kazu da se to naucno zove sizofrenija.
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#19520 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by kamen spoticanja »

Ni meni nije jasno sta komsic očekuje od sdp-a
Ako si vlast poredaj se...ako nemas kapaciteta zna se gdje ti je mjesto
Kakve budale
User avatar
Maystor
Posts: 5598
Joined: 16/07/2007 22:59
Location: Unknown

#19521 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Maystor »

Vidim da su se sdpenjare probudile iz očaja. Sinulo im, sunce ih ogrijalo, što su u stanju izvsti još jedan, posljednji trzaj.
palermo
Posts: 22370
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#19522 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by palermo »

Banksy wrote:Nema načina da više bilo šta spasi ...
Niko, ali baš niko koga poznajem, a ko im je dao glas, ne bi to opet uradio da su sutra izbori.
Vjerujem ti. Samo, ne vidim da to išta dokazuje.Osim, da se krećeš u vrlo uskom krugu ideoloških istomišljenika.
palermo
Posts: 22370
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#19523 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by palermo »

kamen spoticanja wrote:Ni meni nije jasno sta komsic očekuje od sdp-a
Ako si vlast poredaj se...ako nemas kapaciteta zna se gdje ti je mjesto
Kakve budale
Pa i za DF bi najkomotnija opcija bila,reći, mi ne možemo, hajte vi.

Ono,ovo tvoje pitanje se može slobodno uputiti i SDA.
User avatar
Agron P
Posts: 365
Joined: 22/06/2013 06:19
Location: Sarajevo, Republika Bosna

#19524 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Agron P »

SDA je pogrijesila sto je uzela DF ispred SDP-a to je vec ocigledno. DF je stranka ufurane balavurdije koja misli da zna sve o geopolitickim odnosima. predvodena covjekom kojem bi krajnji domet u zivotu bila pozicija nocnog cuvara u Ilijasu da se nezove kako se zove i da nije ono sto jeste, Hrvat. Lik toliko mase onim rukama(odraz vokabulara) da kao obnovljivi izvor energije moze napajati Sarajevo.

Trust mozgova(pilecih) koji vodi DF(Komsic, Suljagic i Bajrovic) je nagovorio SDA. da krenu u formiranje vlasti bez SNSD-a kao sto su prije cetiri godine krenuli bez HDZ-a i time aktivirali vec "arhivirano" hrvatsko pitanje. Sad smo dobili situaciju u kojoj se bez SNSD-a nemoze nista na drzavnom nivou, u kojoj SNSD-e ima vlast u RS-u i u kojoj se ni u Federaciji bez njih ili SDP-a vlast nece formirati.

Dodik i Covic su se ponovno pokazali kao stabilniji dio drzave a tkz. gradanska stranka uzrok svih problema, autogol godine politickog Bosanstva.

Najveci gubitnik u cijeloj prici pored BiH i svih onih koji zele da ova zemlja makar puzajuci krene naprijed je SDA. Zasto?! Zato sto su nakon najvece pobjede u ovom stoljecu(izborne) dopustili da ih za nos vode balavci, drkadzije i nastavnik likovne umjetnosti.

SDA je mogla dobiti fin komad vlasti u RS-u , Dodik je bio spreman i na ustupke u obrazovanju a da ne spominjem to da je u formiranju kantonalnih vlada majoriziran izborni rezultat stranke. U TK je DF dobio isti broj ministarstava kao i SDA a u USK je na insistiranje komsicevaca uvedena Laburisticka stranka ratnog zlocinca Abdica pored znatno popularnije patriotske opcije kao sto je A-SDA.

Da ne spominjem ovo licemjerno kritikovanje SDA preko medija za neke banalne stvari a "zaglusujucu sutnju" na otvoreno izdajnicku politiku SBB-a.

Dodik i Covic nece unistiti Bosnu ali "gradani" bi mogli.
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#19525 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Liberalism »

Maystor wrote:Vidim da su se sdpenjare probudile iz očaja. Sinulo im, sunce ih ogrijalo, što su u stanju izvsti još jedan, posljednji trzaj.
Drago nam da vidimo vas idiote sa kokosijim mozgom koje svak ziv .ajebe i prevari.

Tips: to nije to politicara to je do vas koji u svakoj ovci vidi spas od svog jadnog zivota.
Post Reply