S.Korea all about

Post Reply
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#101 Re: S.Korea all about

Post by Avetinho »

cyprus wrote:
Naravno, obje Koreje su nastale kao tipične marionetske države, ali danas je situacija nešto drugačija... Za Južnu Koreju bih se složio donekle da je vanjsko-politički poklopljena Amerikom, ali mislim da Sjever nije pod kontrolom NR Kine... Naravno da Peking ima nekog uticaja na Pjongjang, ali daleko od toga da se ovi mogu nazvati marionetom...
Da nije Kine, Sjevernoj Koreji niko drugi ne bi trebao da nestane, dovoljan bi joj bio vlastiti rezim. Sjeverna Koreja opstaje iskljucivo zbog milostinje razvijenih zemalja i Kine. Ostatak svijetas se nada da ce se budaletina na vlasti malo stisati, a Kina se nada da nece. Gicko se goji, sklapa nova prijateljstva, sa kosarkasima, narod umire od gladi.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45218
Joined: 29/12/2005 01:20

#102 Re: S.Korea all about

Post by jeza u ledja »

Man of steel wrote:
jeza u ledja wrote: Znamo neke stvari koje su ocite. Ako tebi nisu i ako mislis da o toj zemlji ne znas nista koja je onda svrha tvojih komentara?
Svrha mojih komentara je da raskrinkavam jeftinu američku propagandu, poput one da Kim Junior živi kao kralj dok jedan dio njegovog naroda skapava od gladi. A gdje je to drugačije?

Koje stvari su očite a ti ih znaš?
Meni je ocito da Kim Treci, sin Kima Drugog, unuk Kima Prvog zivi u izobilju dok mu podanici umiru od gladi. Sama cinjenica da mu porodica drzi vlast u zemlji koliko, 50 godina i kusur mi je dovoljna. Poznato je da je isao u privatnu skolu negdje u Svici dok je bio klinac. To valjda nije privilegija bilo kog sjevernokorejanca i svaki od njih si moze prisustiti. :oops: Za vrijeme dok je on isao u privatnu skolu u Svicarskoj, njegov narod je umirao od gladi, doslovce. Procjene su da je pomrlo preko milion ljudi. To uopste nije tajna. Sjeverna Koreja je dobijala , i danas dobija humanitarnu pomoc, u okviru programa koji je otprilike dajte vi nama hranu, mi necemo pucati.
Ljudi nemaju hrane, nemaju struje, nemaju dovoljno vode. Bezbroj svjedoka o tome. To nije propaganda, to su fakti. Ako ne vjerujes, otidji ti u S. Koreju pa opovrgni sve ono o cemu se govori, sto je ocito, sto samo slijep, gluh ili nepismen covjek ne moze zakljuciti, ili ne moze ili nece.
User avatar
Man of steel
Posts: 1295
Joined: 28/02/2012 00:58

#103 Re: S.Korea all about

Post by Man of steel »

Ja Sam Odavle wrote:
Man of steel wrote:
scooby_dooby_doo wrote:Imaju li oni snage da se bore sa SAD ?
Ja bi rekao da nemaju
Ako imaju nuklearku ni metak više im ne treba.
Vrlo naopak rezon. Eno imaju Ameri brdo nuklearki, pa nisu ni jedne iskoristili ni u jednom ratu poslije WWII.

Cak i ako Gicko Prasic masta o necem takvom, ne bi u roku od 5 minuta imao zemlje da njome vise upravlja.

Kakva bi bila sudbina njegovog projektila? Vjerovatno bi upala negdje u Pacifik na pola puta, ili sama od sebe ili presretnuta. Za razliku od tog projektila, ovi sto bi dolijetali sa istoka po njegovoj glavi bi Pjongjang vjerovatno zauvijek zbrisali sa lica zemlje.

Ovo je, naravno, scenarij samo za video igrice. Cak ni budala kakva je Gicko Prasic osim retorike nece upotrijebiti nista drugo cak ni protiv Juzne Koreje, ili nedajboze Japana (opet oni :wink: ), a kamo li protiv SAD.
Moj rezon je sasvim ispravan i veoma tačan.

Sa nuklearnim silama se ne ratuje, kratko i jasno.

Možeš se naguravati na hiljadu načina ali se izravno ne ratuje. Barem Amerikanci neće ali to ne mora značiti da zarad svojih ciljeva neće žrtvovati neko okolno pleme koje će najebati.
User avatar
Man of steel
Posts: 1295
Joined: 28/02/2012 00:58

#104 Re: S.Korea all about

Post by Man of steel »

jeza u ledja wrote:
Man of steel wrote:
jeza u ledja wrote: Znamo neke stvari koje su ocite. Ako tebi nisu i ako mislis da o toj zemlji ne znas nista koja je onda svrha tvojih komentara?
Svrha mojih komentara je da raskrinkavam jeftinu američku propagandu, poput one da Kim Junior živi kao kralj dok jedan dio njegovog naroda skapava od gladi. A gdje je to drugačije?

Koje stvari su očite a ti ih znaš?
Meni je ocito da Kim Treci, sin Kima Drugog, unuk Kima Prvog zivi u izobilju dok mu podanici umiru od gladi. Sama cinjenica da mu porodica drzi vlast u zemlji koliko, 50 godina i kusur mi je dovoljna. Poznato je da je isao u privatnu skolu negdje u Svici dok je bio klinac. To valjda nije privilegija bilo kog sjevernokorejanca i svaki od njih si moze prisustiti. :oops: Za vrijeme dok je on isao u privatnu skolu u Svicarskoj, njegov narod je umirao od gladi, doslovce. Procjene su da je pomrlo preko milion ljudi. To uopste nije tajna. Sjeverna Koreja je dobijala , i danas dobija humanitarnu pomoc, u okviru programa koji je otprilike dajte vi nama hranu, mi necemo pucati.
Ljudi nemaju hrane, nemaju struje, nemaju dovoljno vode. Bezbroj svjedoka o tome. To nije propaganda, to su fakti. Ako ne vjerujes, otidji ti u S. Koreju pa opovrgni sve ono o cemu se govori, sto je ocito, sto samo slijep, gluh ili nepismen covjek ne moze zakljuciti, ili ne moze ili nece.
Naravno, čuo i vidio na televizoru.

Rek 'o CNN objavio Ježa u Leđa.

A ja mislio da ćeš me iznenaditi nečim "očitim" što ja nisam znao.

LN
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#105 Re: S.Korea all about

Post by It_is_a_Leclerc »

Inače, u Sjevernoj Koreji je zabranjeno posjedovanje fotoaparata i kamera kako narod ne bi slikao to svoje blagostanje i slao ga propalom zapadu da pase oči.
To je sasvim logično.
poostar
Posts: 1217
Joined: 22/01/2008 13:15
Location: Picin Han

#106 Re: S.Korea all about

Post by poostar »

Bluesman wrote:Ma samo kad Korea izvsri probu pa cemo mi vidjeti xD

Salu na stranu,jedva cekam da se nesto zakuha i da S.Koreja zacepi usta Amerima.Dosta ih je vise.Vjeruj te nije Koreja ni malo slabija od Amera po tehnologiji i oruzju a o fanaticnosti vojnika ne treba ni pricati . . .

...
:lol: :lol: :lol: :lol:

Hajde, razumijem ja mrznju prema imperijalizmu i sve to al brate valjas gluposti. Cinjenica je da drugi mogu samo u photoshopu crtati vojnu tehnologiju i oruzije koje Amerika posjeduje.
Najbolji fizicari i matematicari ovog svijeta su od pamtivjeka isli u Ameriku a ne u nekakvu Kinu, Rusiju ili S Koreju.

Bajke su jedno a stvarnost je ipak nesto sasvim drugo .
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#107 Re: S.Korea all about

Post by Avetinho »

Man of steel wrote: Sa nuklearnim silama se ne ratuje, kratko i jasno.
Dakle, po tebi nije bilo ratova nakon WWII. Jer s nuklearnim silama se ne ratuje.
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 9222
Joined: 31/03/2007 00:07

#108 Re: S.Korea all about

Post by Bosanski_kralj »

E meni politika Amerikanaca prema Sj. Koreji je paradoksalna u odnus na onu politiku prema Iranu. Dok svakodnevno govore o preventivnim napadima na Iran, da se takvo šta priprema Sj. Koreji nisam još čuo. Iran nikad nije prijetio direktno SAD-u, nikad nije spominja bombardiranje američkih gradova, a Sj. Koreja to stalno čini i opet su sankcije glavini odgovor na takvu retoriku.

Nedosljednost američke politike u ova dva primjera se najbolje vidi.
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 9222
Joined: 31/03/2007 00:07

#109 Re: S.Korea all about

Post by Bosanski_kralj »

Ja Sam Odavle wrote:
Man of steel wrote: Sa nuklearnim silama se ne ratuje, kratko i jasno.
Dakle, po tebi nije bilo ratova nakon WWII. Jer s nuklearnim silama se ne ratuje.
Je li zabilježen rat između dvije nuklearne sile?
Scopio
Posts: 418
Joined: 04/11/2012 13:03

#110 Re: S.Korea all about

Post by Scopio »

Je između zemalja koje čine NATO i Srbije, kada se srpski narod hrabro odupro mrskom neprijatelju :music:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45218
Joined: 29/12/2005 01:20

#111 Re: S.Korea all about

Post by jeza u ledja »

Bosanski_kralj wrote:E meni politika Amerikanaca prema Sj. Koreji je paradoksalna u odnus na onu politiku prema Iranu. Dok svakodnevno govore o preventivnim napadima na Iran, da se takvo šta priprema Sj. Koreji nisam još čuo. Iran nikad nije prijetio direktno SAD-u, nikad nije spominja bombardiranje američkih gradova, a Sj. Koreja to stalno čini i opet su sankcije glavini odgovor na takvu retoriku.

Nedosljednost američke politike u ova dva primjera se najbolje vidi.
Pa zato sto Pjongjang ima Kinu u svom zaledju, a Iran nema nijednog pravog velikog prijatelja, bar ne u susjedstvu. To jedno, drugo naravno Izraelce i njihov lobi ne zanima S. Koreja koliko Iran. Trece naravno Iran je ekonomski mnogo bitniji od S. Koreje. I cetvrto naravno S. Koreja vec ima nuklearku i to je po svemu sto smo do sad naucili najbitniji "stap" za pregovore. Ko ima nuklearku tesko ces ga napasti.
Zato bi Iran najradije da razvije istu, jer zna da kad se jednom to desi da je na konju. (Tako je konvencionalno razmisljanje, sad da li je to tako to je samo pretpostavka, to da je stvarno razvijaju, kao sto je isto pretpostavka da prijetnjom o razvijanju iste mozes ako dobro odigras se istom koristiti kao cipom u strategiji.) Isto zato bi Izraelci ili Ameri najradije da im sjebu postrojenja prije nego sto ovi predju neku granicu. U tom balansiranju se i odvijaju sva prepucavanja u zadnjih desetak godina. Ovi kao prave bombu, a ovi ce ih kao sprijeciti prije nego sto je naprave.
Sad sta je tu istina....
To je dakle konvencionalno razmisljanje, sad ako si ljubitelj zavjera ili ako zelis vjerovati u benevolentnost Iranaca, ili u dobre namjere Amerikanaca s druge strane, onda jebiga. :)

Tako da kad sve to preneses na S. Koreju, koja, slozice se nadam se vecina je u katastrofalnom stanju, ili bar u sigurno mnogo gorem stanju nego Iran onda te muka spopadne kad znas da ovi ovako mogu gurati jos decenijama. Mi cemo se sprdati na njihov racun, neki ce galamiti kako je kod njih super da bi kontrirali, i tako prodjose godine, a samo ljudi tamo znaju kako im je. Ili u stvari ni ne znaju, kad zive u izolaciji. Kad i ako dodje do otvaranja te zemlje, tek ce im tada past mrak na oci kad vide gdje su i sta su.

Inace ako sam dobro shvatio i S. i J. Koreja smatraju drugi dio zemlje okupiranim dijelom svoje teritorije. :?
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45218
Joined: 29/12/2005 01:20

#112 Re: S.Korea all about

Post by jeza u ledja »

Man of steel wrote:
Naravno, čuo i vidio na televizoru.

Rek 'o CNN objavio Ježa u Leđa.

A ja mislio da ćeš me iznenaditi nečim "očitim" što ja nisam znao.

LN
Nije Sienen bog i batina jebem ga, ima i drugih ljudi na svijetu koji imaju nesto da kazu. Nemam uopste tv u kuci vise. Sirotinja sta ces. :D

Imas brate internet pa trazi, siroko ti polje. Cuj reko CNN. Mislim da je Iran pa hajde, ma mislim da je bilo koja druga zemlja pa hajde, ali S. Koreja? Ma daj ba sad raspravljat jel nebo plavo il nije.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45218
Joined: 29/12/2005 01:20

#113 Re: S.Korea all about

Post by jeza u ledja »

Man of steel wrote:
cyprus wrote:
Ne, nije uopšte teško govoriti o boljim Korejama... Zna se vrlo dobro koja je jedna od najrazvijenijih država u Aziji i svijetu, a koja je parodija od države...

Broj samoubistava... hm, dobro to jeste problem... Valjda dosta Koreanaca ne mogu pratiti tempo koje im je društvo nametnulo, ali to je neka druga priča...
Ako si ti iz prve ruke saznao da su Južnjaci sretniji od Sjevernjaka onda ti vjerujem.

Ali, ako sliku o jednoj i drugoj državi formiraš zbog toga što misliš da je Južnjak sretan zato što mu je GDP visok a Sjevernjak nesretan jer mu se njiva ne zeleni dobro, ili što Južnjak vozi auto na kradit od 10 godina a Sjevernjak mora pedalati bajk, onda bi se o boljoj Koreji moglo nadugo i naširoko.
Znaci to sto imas vise, sto ces zivjet duze, sto si zdrav, sto mozes djeci priustit da jedu, da se skoluju , da putuju, da vide svijeta, sto od tacke A do tacke B ne moras pedalati cijeli dan, vec mozes stici autom u pola sata, to su sporedne stvari? Navedi ti faktore koji te cine sretnim pa razmisli. Mozda ljubav prema vodji? Mozda ljepota ulica obasjanih mjesecinom umjesto svjetlom? Mozda velicina armije ponosne i prskosne? Velicina raketa, tenkova? Mozda te cini sretnim dva zrna rize jer si inace gladan pa ti se ovo cini ko gozba? Mozda ljepota komunistickih murala i parola, ambijent sletova na stadionima? A mozda je lijepo da nikad ne vidis ni ne cujes nekoga ko je crn, bijel, sucmurast, da ne vidis nikad pa ni na slici kako izgleda pustinja, okean, Himalaji, prasume, lavovi, slonovi? Mozda te cini sretnim da ne znas ni sta je kompjuter, tv? Mozda radije volis da citas Osnove marksizma umjesto Salindzera ili da pogledas napredak gradnje novog krila Fabrike Papira Br. 3 umjesto Iskupljenja u Sosenku? Ili mozda se radi o unutarsnjoj sreci, u ljepoti duse u necemu bozanstvenom? Reci nam, sta je to sto bi TEBE napravilo sretnim? Oktrij nam tu tajnu sretnog zivota.

Ali prije toga, procitaj malo ovu temu. Cisto da vidis kako razmisljaju odrasli ljudi.
User avatar
sinuhe
Posts: 11479
Joined: 03/06/2011 11:33

#114 Re: S.Korea all about

Post by sinuhe »

Amerika je laka meta pa joj svako nesto zamjera.
iz zadnje klupe
Posts: 936
Joined: 27/07/2012 18:10

#115 Re: S.Korea all about

Post by iz zadnje klupe »

Šta kazete na onu legendarnu, neki kazu, jedinu TV spikericu koja svaku vijest pretvori u dramaturski hepening

1. Smrt voljenog vodje
http://www.youtube.com/watch?v=9M7egqcX90I

2. Redovne vijesti, čita ko da jriša na barikade
http://www.youtube.com/watch?v=Vtr4c7Ga0jc
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#116 Re: S.Korea all about

Post by PipiDugaDevetka »

BMK šta se dešava u S. Korei, važnije su mi teme o Bosni i Hercegovini. Znam da i tamo ljudi, sa Sjevere i ljudi sa Juga pate, ali mnogo važnije mi je šta mi se dešava tu, pred nosom.
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#117 Re: S.Korea all about

Post by sema911s »

mene ova s.koerja podjseca na pudlicu, il one male engleske psice koji laju na sve i svasta izkeze zube,. kontas ujesce te, nahebo si al ako se malo pomaknes podviju rep i bjeze,. tako ovi samo prijete, pricaju(ko politicari u bih), razvise nuklearku koje 2000neke, tu istu nuklearku razvise amerikanci 45. kolika je razlika u tim godinama,. sta amerikanci imaju od oruzja, ni na stripu nismo mozda vidjeli,. mislim kada bi prasenko pokrenuo sekvencu za lansiranje rakete na ameriku da bi ta ista eksplodirala u silosu,. i sta bi postigao,.
da mu nije kineza za ledjima klinac bi ovoliko srao, prijetio,. sto bar 1% resursa neda ljudima nek ih najede napije, pa jedan amerikanac za dan pojede ko pola koreje,.

a iran jbga mogu ih srokat raketama, al sta poslije njih ima koliko miliona i svi su ko jedan sta kaada udje vojska morace civile ubijat, nije to irak, pa daih po vjerama, sektama dijele, ( eto je ko sada nesto zabranjeno dirat civile) kako se borit protiv nekoliko miliona ljudi tesko ,..,

i mislim kada bi amerikanci napali koreju (sto tesko moze da se desi) pregazili bi je za dan dva,. ti ljudi jos imaju t34 iz 45.god koje su sssr bacili kmici prvom koji su ostali tu dok se poluotok djelio na demokrate i komuniste,.
User avatar
Warashii
Posts: 4263
Joined: 13/09/2011 12:55

#118 Re: S.Korea all about

Post by Warashii »

Cinjenica jest da mi imamo nasih muka, al et moramo se malo baviti i drugim.
Ja stvarno ne znam sta je sa ovim ljudima koji konstantno ponavljaju temna je S. Koreja tema je S. Koreja, pa sta ocekujete da pisemo? Pa na prste jedne ruke mozes nabrojati BH drzavljane na ovom forumu koji su u tom "Mordoru" bili, i eno ih sad ko Golum tumaraju brdima. O S. Koreji vecina znamo ono sto nam se servira od medija i onda bi pisali samo ono najgore, a ja to ne mogu o ljudima koje, da budem iskren i ne poznajem, samo imam jedan stav o tome izgradjen na osnovu americke politike.
Eto ljetos sam bio par dana sa jednom amerikankom i nesto tako eto pricamo i vele da je ona poprilicno zbunjena. Kao tamo njih uce da je Tito bio diktator, aman teror vladao, a ona ovdje udje u ovaj ili onaj kafic a ono tamo slike Tita i nikako joj to ne ide u glavu. E na osnovu tih i slicnih stvari ja imam izgradjeno neko misljenje.
A ko je to najvise kriv sto u Koreji ima toliko gladnih? Pa u Americi imas 1,5x vise siromasnih i gladnih nego li S. Koreja stanovnistva, ali neeee svo zlo ovog svjeta dopire trenutno iz S. Koreje.
Znas ako ne izvedemo S. Koreju na pravi put nece nama Krivaja nikad profercerat.
User avatar
sinuhe
Posts: 11479
Joined: 03/06/2011 11:33

#119 Re: S.Korea all about

Post by sinuhe »

U Americi o Titu niko nista ne uci a i zasto bi...
Ljudi koji imaju apsolutnu vlast u nekoj drzavi su najnormalnije opisani kao diktatori. Kako sam shvatio Tito je cijenjen kod nas zato sto ljudi ne znaju za bolje.
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#120 Re: S.Korea all about

Post by Avetinho »

PipiDugaDevetka wrote:BMK šta se dešava u S. Korei, važnije su mi teme o Bosni i Hercegovini. Znam da i tamo ljudi, sa Sjevere i ljudi sa Juga pate, ali mnogo važnije mi je šta mi se dešava tu, pred nosom.
A da nisi fulio forum? :D
User avatar
Warashii
Posts: 4263
Joined: 13/09/2011 12:55

#122 Re: S.Korea all about

Post by Warashii »

sinuhe wrote:U Americi o Titu niko nista ne uci a i zasto bi...
Ljudi koji imaju apsolutnu vlast u nekoj drzavi su najnormalnije opisani kao diktatori. Kako sam shvatio Tito je cijenjen kod nas zato sto ljudi ne znaju za bolje.
Od kud ti znas da ne uci? Oaj ko nesto zeli on i uci. Eto ona je dosla u BiH tek tako, ima tu prica zato je ona bila u BiH, nisu ni u US svi debili jbte.
Kako to da je Tito imao apsolutnu vlast? :roll: Nije to Staljin.
cel
Posts: 84
Joined: 16/06/2003 00:00
Contact:

#123 Re: S.Korea all about

Post by cel »

User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#124 Re: S.Korea all about

Post by PipiDugaDevetka »


Prejaki su mi komentari na engleskom ispod ovog videa.
User avatar
sinuhe
Posts: 11479
Joined: 03/06/2011 11:33

#125 Re: S.Korea all about

Post by sinuhe »

Warashii wrote:
sinuhe wrote:U Americi o Titu niko nista ne uci a i zasto bi...
Ljudi koji imaju apsolutnu vlast u nekoj drzavi su najnormalnije opisani kao diktatori. Kako sam shvatio Tito je cijenjen kod nas zato sto ljudi ne znaju za bolje.
Od kud ti znas da ne uci? Oaj ko nesto zeli on i uci. Eto ona je dosla u BiH tek tako, ima tu prica zato je ona bila u BiH, nisu ni u US svi debili jbte.
Kako to da je Tito imao apsolutnu vlast? :roll: Nije to Staljin.
Da, samoproglaseni marsal ciji se rodjendan slavio kao Dan mladosti kao nije apsolutni vladar. :lol:
A evo ucim i ja o Sjevernoj Koreji na forumu. A Boze moj mozda neko spomene i Tita na kakvom fakultetu a sve u vezi "jugoslovenske krize" :D
Post Reply