Lagumdzija i Hadzic hoce da rasprodaju FBIH!

Post Reply

Podrzavate li prodaju BH Telekoma i EP BIH?

DA
54
36%
NE
95
64%
 
Total votes: 149

veleno
Posts: 752
Joined: 19/09/2009 19:05

#226 Re: Lagumdzija i Hadzic hoce da rasprodaju FBIH!

Post by veleno »

Nikakve koristi ja kao obični građanin Federacije neću imati od prodaje telekoma. Ovako barem se godišnje u budžet slijeva više od 150 miliona KM. Samo luđak može prodati takvo preduzeće radi godinu dvije prividne finansijske stabilnosti. Osim toga svi dobro znamo da bi novac od prodaje dobrim dijelom završio u džepovima političke mafija.
Tako da telekom nipošto prodavati !!!
User avatar
SvojTiPos'o
Posts: 162
Joined: 02/04/2012 21:51

#227 Re: Lagumdzija i Hadzic hoce da rasprodaju FBIH!

Post by SvojTiPos'o »

lPk wrote:ne kontam u cemu je problem, nek ide sve.. od telekoma nemam nista.. sve!
Problem je u tome kad se privatizira, nema više love u budžet od Telecoma. Šta misliš odakle će onda ova banda namirivat svoje beskonačne potrebe? Dosad su uglavnom otimali uglvnom od invalida, civilnih žrtava rata i ostalih ugroženih kategorija kad treba smanjit potrošnju, samo ne do bog dirat u njihove vozne parkove, mobitele, odvojene živote, *ičke materine...

Ako se ovo dopusti, imaćemo isti scenarij koji već ima RS - telecom privatiziran, pare spiskane niko ne zna gdje, a penzije se isplaćuju od kredita MMF-a.
Ima svi da radimo za po' hljeba dnevno kad svi ovi njihovi aferimi dodju na naplatu.
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#228 Re: Lagumdzija i Hadzic hoce da rasprodaju FBIH!

Post by Opetja033 »

JoseMujica wrote:da ne off topičimo al moram podviknuti: Živio Franjo Josif!

ps

to je bila posljednja pravna država na ovim prostorima
Evo zima ce, evo kisa ce, evo padace.... Ja se slazem sa tobom, nevjerovatno. S tim sto bih ja dodao: prva i posljednja! :thumbup:
veleno
Posts: 752
Joined: 19/09/2009 19:05

#229 Re: Lagumdzija i Hadzic hoce da rasprodaju FBIH!

Post by veleno »

SvojTiPos'o wrote:[
Problem je u tome kad se privatizira, nema više love u budžet od Telecoma. Šta misliš odakle će onda ova banda namirivat svoje beskonačne potrebe? Dosad su uglavnom otimali uglvnom od invalida, civilnih žrtava rata i ostalih ugroženih kategorija kad treba smanjit potrošnju, samo ne do bog dirat u njihove vozne parkove, mobitele, odvojene živote, *ičke materine...

Ako se ovo dopusti, imaćemo isti scenarij koji već ima RS - telecom privatiziran, pare spiskane niko ne zna gdje, a penzije se isplaćuju od kredita MMF-a.
Ima svi da radimo za po' hljeba dnevno kad svi ovi njihovi aferimi dodju na naplatu.
Upravo tako, samo treba vidjeti šta se je dogodilo sa privatizacijom telekoma u Hrvatskoj i manjem entitetu (o Kosovu da i ne govorim :run: ) , niko se od njih nije usrećio sa prodajom telekoma, niti su dugoročno izvukli neku korist.

Zašto onda da i mi ponavljamo istu grešku :?
User avatar
Damir_5
Posts: 741
Joined: 25/01/2013 12:06

#230 Re: Lagumdzija i Hadzic hoce da rasprodaju FBIH!

Post by Damir_5 »

vee-jay wrote:

Mene vec duze vremene jedna osoba sa svojim neznanjem nije dovela u situaciju apsolutne rezignacije i ne brini, ni ti neces biti jedna od njih... Ja citam tvoje - ne moze se opisati drugacije nego - nebuloze i taman kada pomislim da ne moze gore onda procitam ovaj zadnji dio tvog eseja i sjetim se razloga zasto je Einstein izgovorio one poznate mu rijeci o univerzumu i ljudskoj gluposti. Ja od ove teme bjezim ali prije toga "Ich bin in Deutschland zur Schule gegangen, ich habe in Deutschland meine wirtschaftliche Ausbildung gemacht, daraufhin habe ich Deutschland BWL studiert. Seit dem, also seit nun inzwischen mehr als zehn Jahren, arbeite ich in Deutschland u.a. als Wirtschaftsberater für kleine und größere Unternehmen. Und seit eingen Jahren auf selbstständiger Basis. Und jetzt kommst du, ich weiß nicht wie ich dich nennen soll, denn die Charakteristika eines Menshen scheinst du - deinem Schreiben nach zu entnehmen - nicht wahrlich zu besitzen, und willst mir die leerste Blödheit seit es Menschheit gibt für eine Weisheit verkaufen. Die Welt scheint eine Bühne zu sein. Auf dieser Bühne habe ich nichts zu suchen...
E jesi dosadan. Sad ja trebam biti impresionaran sto si ti studirao u Njemackoj? Mozda ja sinko imam jaci fakultet od bilo kojeg njemackog?

Evo ovi su dosli do istog zakljucka kao i ja i ako sad prvi put vidim ovaj clanak, trazio sam jedan drugi od Reutersa da bi dokazao poentu, ali i ovaj ce biti dovoljan.

Ukratko prevedeni naslov bi bio za one koji ne znaju, "ILO iz Geneve krivi njemacku politiku niskih zarada za Euro duznicku krizu".
ILO blames Germany’s low-wages policy as contributing to the Euro debt crisis

Germany's persistent policies to push down wages have harmed fellow Euro zone member countries and contributed to the bloc's current debt crisis, the International Labor Organization (ILO) said in Geneva.

http://en.mercopress.com/2012/01/31/ilo ... ebt-crisis

Recimo Belgija, Holandija, Francuska itd i skoro sve clanice Eurozone imaju zagarantovane minimalne place ispod kojih se ne moze ici, to je njihovim zakonima limitirano, tacnije osoba koja radi puno radno vrijeme ne moze biti manje placena od nekih recimo 10 EUR po satu, medjutim Njemacka i to Njemacka kao najveca i najmnogoljudnija zemlja Eurozone to nema, u isto vrijeme prema jednom clanku od Reutersa pod nazivom "Crna strana njemackog poslovnog cuda" ili tako nesto, u Istocnoj Njemackoj (ali ne samo tamo) nezaposleni su prisiljeni od strane drzavnih agencija raditi za 0,50 EUR po satu, u suprotnom ostaju bez benificija za nezaposlene.

Isto tako u Njemackoj ne znaci ako radis da neces biti siromasan. Ne, u Njemackoj mnogi koji rade, cak i dvoje koje rade mogu vrlo lako biti u grupi siromasnih. Sve je krenulo 2005 godine kad je bivsi socijalisticki (koja ironija) kancelar Njemacke Gerhard Schroeder ukinuo zakonske limite na minimalne place u Njemackoj i od tog vremena krece El Dorado u Eurozoni. S jedne strane njemacke kompanije cvjetaju iskoristavajuci taj robovlasnicki sistem po uzoru na Kinu, gdje je milionska cifra radnika placeno robovski i mizerno, a jos se i prisiljavaju raznim adnimistrativnim mjerama da to prihvataju, a s druge strane holandske, francuske, belgijske itd kompanije koje su imale najvecu produktivnost u Europi i svijetu i za oko 10-15% vecu produktivnost od njemackih, prema izvjestaju Eurostata, morali su zakonski minimalno placati pa i po tri puta vise radnika nego njemacke firme u Njemackoj. Naravno da je izmedju zemalja u Eurozoni postojala carina na uvoznu robu to bi se moglo rijesiti carinom, kao i u slucaju azijske Kine, medjutim u slucaju eurozonske "Kine" (Njemacke) to nije bilo moguce jer carine nisu postojale izmedju zemalja sa visokom produktivnosti i limitom na minimalne place kao sto su Holandija, Belgija i Francuska, u odnosu na Njemacku koja je imala nizu produktivnost za oko 10-15% u odnosu na te zemlje i nije imala limit minimalnih placa. Usljed pritisaka njemackih politicari europskim saveznicima godinama obecavaju kako ce uvesti tu politiku gdje bi postojao limit na minimalne place, medjutim godine su prosle, oni nista uradili nisu. Tako da je s tim Njemacka ne privukla samo investicije izvan Eurozone, nego je tim robovskim sistemom ukrala fakticki radna mjesta i investicije iz drugih dijelova Eurozone koristeci rupe u Eurozone zakonima, pogotovo ono o ndesotatku zajednicke politike limita minimalnih placa, a pogotovo je ukrala iz zemalja koje nisu imale visoku produktivnost kao sto su recimo Portugal, Italija, Grcka i Spanija, ukratko PIGS. Usljed toga PIGS drzave su gubile radna mjesta, investicije, poreze i morale su se dodatno zaduzivati i time sve vise tonule u duznicku krizu, tako da danas opet uz Njemacku, Francuska, Holandija itd moraju sad placati dugove PIGS-a koji su nastali zbog njemacke sebicnosti i robovskog sistema. Fakticki zemlje Eurozone su potpisali monetarnu i carinsku uniju sa europskom Njemackom, a onda preko noci su se nasli u monetarnoj i carinskoj uniji sa europskom "Kinom" (Njemackom). Naravno zbog velicine njemacke ekonomije, zbog broja populacije, to je devastiralo ostale zemlje Eurozone. Drugi put cu o tome kako su DB i jos neke njemacke banke prale u Eurozoni "toksicne" dolare stampane iz nicega i tako prebacivale ekonomsku krizu i posebnu fakturu iz Amerike u Eurozonu za Wall Street "credit crunch".
User avatar
Paranoid
Posts: 3788
Joined: 21/12/2011 11:14
Location: Život uz granicu je opasan i tvrd...

#231 Re: Lagumdzija i Hadzic hoce da rasprodaju FBIH!

Post by Paranoid »

veleno wrote:
SvojTiPos'o wrote:[
Problem je u tome kad se privatizira, nema više love u budžet od Telecoma. Šta misliš odakle će onda ova banda namirivat svoje beskonačne potrebe? Dosad su uglavnom otimali uglvnom od invalida, civilnih žrtava rata i ostalih ugroženih kategorija kad treba smanjit potrošnju, samo ne do bog dirat u njihove vozne parkove, mobitele, odvojene živote, *ičke materine...

Ako se ovo dopusti, imaćemo isti scenarij koji već ima RS - telecom privatiziran, pare spiskane niko ne zna gdje, a penzije se isplaćuju od kredita MMF-a.
Ima svi da radimo za po' hljeba dnevno kad svi ovi njihovi aferimi dodju na naplatu.
Upravo tako, samo treba vidjeti šta se je dogodilo sa privatizacijom telekoma u Hrvatskoj i manjem entitetu (o Kosovu da i ne govorim :run: ) , niko se od njih nije usrećio sa prodajom telekoma, niti su dugoročno izvukli neku korist.

Zašto onda da i mi ponavljamo istu grešku :?
Kad si u dugovanjima bez pokrića, onda nisi u situaciji da biraš...MMF je svojim kreditima pokrio hipoteku o kojoj se ovde vodi rasprava. Slična situacija je zadesila Albaniju i riješila je svoja dugovanja tako što je 4 hidroelektrane prodala Turskoj..
Turska je takođe dobrim dijelom finansirala MMF svojim novcima, tako da je sasvim normalna relacija BH resursi - MMF - Turska...

Damir_5, svoj opširni post si mogao staviti u dvije riječi: "Moderna kolonizacija". Shvatili bi te svi, a najjprije dijaspora.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#232 Re: Lagumdzija i Hadzic hoce da rasprodaju FBIH!

Post by madner »

Shahab wrote:
madner wrote:Do 2020 u cijeloj Evropi ce se sagraditi 80 novih blokova na ugalj.
Na ovome linku nalaze se svi energetski projekti koji se trenutno grade u svijetu...konkretno se na linku radi o tzv. konvencionalnim termoelektranama, koje rade na ugljen. http://www.power-technology.com/project ... l-thermal/

Ja ovde vidim samo dvije zamjenske termoelektrane koje se grade u Njemačkoj i to RWE u Neurathu i Westfalenu, i to su humanitarne termoleketrane jer ne smiju naglo ugasiti rudnike . Ima još jedna ali se radi o revitalizaciji.

Ugljen je u Evropi prošlost. Evropa energetsku strategiju gradi na prirodnom gasu i obnovljivim izvorima energije. Ti kako hoćeš, ignoriši realnost i živi u nekom virtualnom svijetu recikliranog socrealizma, sa lignitom u centru pažnje.
Dao sam ti precizan link gdje su naznacene i gasne i ugljene termoelektrane. Neke na lignit, neke ne.

I naravno ti to ignorises.

Evo jos jednog, sa popisom snage.

http://www.bund.net/fileadmin/bundnet/p ... _liste.pdf

Od neprijatelja zlog i prljavog uglja.

11 blokova u izgradnji, vrijednost 15,3 milijarde eura, ukupna snaga 11.116 MW.

Manje boba.
User avatar
Shahab
Posts: 1997
Joined: 01/05/2007 08:31
Location: mahala

#233 Re: Lagumdzija i Hadzic hoce da rasprodaju FBIH!

Post by Shahab »

Damir_5 wrote:
vee-jay wrote:

Mene vec duze vremene jedna osoba sa svojim neznanjem nije dovela u situaciju apsolutne rezignacije i ne brini, ni ti neces biti jedna od njih... Ja citam tvoje - ne moze se opisati drugacije nego - nebuloze i taman kada pomislim da ne moze gore onda procitam ovaj zadnji dio tvog eseja i sjetim se razloga zasto je Einstein izgovorio one poznate mu rijeci o univerzumu i ljudskoj gluposti. Ja od ove teme bjezim ali prije toga "Ich bin in Deutschland zur Schule gegangen, ich habe in Deutschland meine wirtschaftliche Ausbildung gemacht, daraufhin habe ich Deutschland BWL studiert. Seit dem, also seit nun inzwischen mehr als zehn Jahren, arbeite ich in Deutschland u.a. als Wirtschaftsberater für kleine und größere Unternehmen. Und seit eingen Jahren auf selbstständiger Basis. Und jetzt kommst du, ich weiß nicht wie ich dich nennen soll, denn die Charakteristika eines Menshen scheinst du - deinem Schreiben nach zu entnehmen - nicht wahrlich zu besitzen, und willst mir die leerste Blödheit seit es Menschheit gibt für eine Weisheit verkaufen. Die Welt scheint eine Bühne zu sein. Auf dieser Bühne habe ich nichts zu suchen...
E jesi dosadan. Sad ja trebam biti impresionaran sto si ti studirao u Njemackoj? Mozda ja sinko imam jaci fakultet od bilo kojeg njemackog?

Evo ovi su dosli do istog zakljucka kao i ja i ako sad prvi put vidim ovaj clanak, trazio sam jedan drugi od Reutersa da bi dokazao poentu, ali i ovaj ce biti dovoljan.

Ukratko prevedeni naslov bi bio za one koji ne znaju, "ILO iz Geneve krivi njemacku politiku niskih zarada za Euro duznicku krizu".
ILO blames Germany’s low-wages policy as contributing to the Euro debt crisis

Germany's persistent policies to push down wages have harmed fellow Euro zone member countries and contributed to the bloc's current debt crisis, the International Labor Organization (ILO) said in Geneva.

http://en.mercopress.com/2012/01/31/ilo ... ebt-crisis

Recimo Belgija, Holandija, Francuska itd i skoro sve clanice Eurozone imaju zagarantovane minimalne place ispod kojih se ne moze ici, to je njihovim zakonima limitirano, tacnije osoba koja radi puno radno vrijeme ne moze biti manje placena od nekih recimo 10 EUR po satu, medjutim Njemacka i to Njemacka kao najveca i najmnogoljudnija zemlja Eurozone to nema, u isto vrijeme prema jednom clanku od Reutersa pod nazivom "Crna strana njemackog poslovnog cuda" ili tako nesto, u Istocnoj Njemackoj (ali ne samo tamo) nezaposleni su prisiljeni od strane drzavnih agencija raditi za 0,50 EUR po satu, u suprotnom ostaju bez benificija za nezaposlene.

Isto tako u Njemackoj ne znaci ako radis da neces biti siromasan. Ne, u Njemackoj mnogi koji rade, cak i dvoje koje rade mogu vrlo lako biti u grupi siromasnih. Sve je krenulo 2005 godine kad je bivsi socijalisticki (koja ironija) kancelar Njemacke Gerhard Schroeder ukinuo zakonske limite na minimalne place u Njemackoj i od tog vremena krece El Dorado u Eurozoni. S jedne strane njemacke kompanije cvjetaju iskoristavajuci taj robovlasnicki sistem po uzoru na Kinu, gdje je milionska cifra radnika placeno robovski i mizerno, a jos se i prisiljavaju raznim adnimistrativnim mjerama da to prihvataju, a s druge strane holandske, francuske, belgijske itd kompanije koje su imale najvecu produktivnost u Europi i svijetu i za oko 10-15% vecu produktivnost od njemackih, prema izvjestaju Eurostata, morali su zakonski minimalno placati pa i po tri puta vise radnika nego njemacke firme u Njemackoj. Naravno da je izmedju zemalja u Eurozoni postojala carina na uvoznu robu to bi se moglo rijesiti carinom, kao i u slucaju azijske Kine, medjutim u slucaju eurozonske "Kine" (Njemacke) to nije bilo moguce jer carine nisu postojale izmedju zemalja sa visokom produktivnosti i limitom na minimalne place kao sto su Holandija, Belgija i Francuska, u odnosu na Njemacku koja je imala nizu produktivnost za oko 10-15% u odnosu na te zemlje i nije imala limit minimalnih placa. Usljed pritisaka njemackih politicari europskim saveznicima godinama obecavaju kako ce uvesti tu politiku gdje bi postojao limit na minimalne place, medjutim godine su prosle, oni nista uradili nisu. Tako da je s tim Njemacka ne privukla samo investicije izvan Eurozone, nego je tim robovskim sistemom ukrala fakticki radna mjesta i investicije iz drugih dijelova Eurozone koristeci rupe u Eurozone zakonima, pogotovo ono o ndesotatku zajednicke politike limita minimalnih placa, a pogotovo je ukrala iz zemalja koje nisu imale visoku produktivnost kao sto su recimo Portugal, Italija, Grcka i Spanija, ukratko PIGS. Usljed toga PIGS drzave su gubile radna mjesta, investicije, poreze i morale su se dodatno zaduzivati i time sve vise tonule u duznicku krizu, tako da danas opet uz Njemacku, Francuska, Holandija itd moraju sad placati dugove PIGS-a koji su nastali zbog njemacke sebicnosti i robovskog sistema. Fakticki zemlje Eurozone su potpisali monetarnu i carinsku uniju sa europskom Njemackom, a onda preko noci su se nasli u monetarnoj i carinskoj uniji sa europskom "Kinom" (Njemackom). Naravno zbog velicine njemacke ekonomije, zbog broja populacije, to je devastiralo ostale zemlje Eurozone. Drugi put cu o tome kako su DB i jos neke njemacke banke prale u Eurozoni "toksicne" dolare stampane iz nicega i tako prebacivale ekonomsku krizu i posebnu fakturu iz Amerike u Eurozonu za Wall Street "credit crunch".
Još jedino Njemačka održava eurozonu u životu. Njemačka je da bi održala globalnu konkurentnost svojih roba, dugo godina svjesno limitirala rast plata i nadnica. Međutim to nije ni blizu pojma eksploatacije radnika. Alternativa je bila da poput ostalih evropskih zemalja na koje se pozivaš, povečaju cijenu rada, izgube konkurentnost, dakle izgube tržišta, nakon čega će slijediti i gubitak radnih mjesta. To su deceniju, dvije, kompenzirali životom na kredit, čemu je sada došao kraj. Njemački model se pokazao uspješnim jer je jedini dugoročno održiv. Glupost je tvrditi da postoji veća produktivnost rada, bilo gdje u Evropi, nego što je njemačka produktivnost. Švabe su vanzemaljci i jedina pozitivna pojava u čitavoj zapadnoj hemisferi...
User avatar
Shahab
Posts: 1997
Joined: 01/05/2007 08:31
Location: mahala

#234 Re: Lagumdzija i Hadzic hoce da rasprodaju FBIH!

Post by Shahab »

madner wrote:
Shahab wrote:
madner wrote:Do 2020 u cijeloj Evropi ce se sagraditi 80 novih blokova na ugalj.
Na ovome linku nalaze se svi energetski projekti koji se trenutno grade u svijetu...konkretno se na linku radi o tzv. konvencionalnim termoelektranama, koje rade na ugljen. http://www.power-technology.com/project ... l-thermal/

Ja ovde vidim samo dvije zamjenske termoelektrane koje se grade u Njemačkoj i to RWE u Neurathu i Westfalenu, i to su humanitarne termoleketrane jer ne smiju naglo ugasiti rudnike . Ima još jedna ali se radi o revitalizaciji.

Ugljen je u Evropi prošlost. Evropa energetsku strategiju gradi na prirodnom gasu i obnovljivim izvorima energije. Ti kako hoćeš, ignoriši realnost i živi u nekom virtualnom svijetu recikliranog socrealizma, sa lignitom u centru pažnje.
Dao sam ti precizan link gdje su naznacene i gasne i ugljene termoelektrane. Neke na lignit, neke ne.

I naravno ti to ignorises.

Evo jos jednog, sa popisom snage.

http://www.bund.net/fileadmin/bundnet/p ... _liste.pdf

Od neprijatelja zlog i prljavog uglja.

11 blokova u izgradnji, vrijednost 15,3 milijarde eura, ukupna snaga 11.116 MW.

Manje boba.
Mentalnim udbašima i recikliranim komunistima očigledno ništa ne znače činjenice a istina im nije bitna. Ti si postirao tabelu sa planiranim investicijama a ja sa projektima koji su u realizaciji. Dakle od svih planiranih, rade se samo dvije elektrane. Utopija je jedno a stvarnost nešto sasvim drugo. 2015 na snagu stupaju penali za co2 emisiju i neće opstati ni jedna termoelektrana na ugljen osim onih koje će subvencionirati država da vještački održava rudnike u životu i kao podršku stabilnosti energetskog sistema. Evo informacije iz februara ove godine o planovima njemačkog giganta E-on. Ne samo Švabe i Evropljani nego i naši susjedi u Hrvatskoj i Sloveniji odustaju od ugljena. odustali su od TE Plomina i Te Šoštanja.
Njemački E.on objavio namjeru zatvaranja 11.000 MW svojih elektrana pogodnjenih plinom, ugljenom, a uskoro će se ugasiti i nuklearni reaktor Grafenheinfeld koji se ionako prema njemačkom zakonu mora zatvoriti 2015. godine. Razlog zatvaranja toliko konvencionalnih kapaciteta je neisplativost proizvodnje iz tih izvora. Pokazalo se da je plin kao gorivo prilično skup, a veleprodajne cijene energije u Europi zbog recesije snažno su pale čime je proizvodnja iz tih elektrana postala neprofitabilna. Njemačka je doživjela ogroman rast obnovljivih izvora energije koje imaju prioritet na mreži pred energijom proizvedenom u elektranama na ugljen i plin. To je dovelo do toga da su ranije profitabilne elektrane počele raditi kao podrška sustavu, što je smanjilo njihov broj sati rada i istopilo prihode. Neka zatvaranja dogodit će se usljed primjene europske direktove o visokim ložištima (LCPD) 2015. koja požuruje zatvaranje starih elektrana, mahom onih na ugljen. Uz to, E.on je ranije najavio da usljed razvoja situacije na EU tržištu neće nastaviti projekte Staudinger 6 (1100 MW, ugljen), Antwerp (1100 MW, ugljen) i Stade (TE na ugljen u blizini nuklearke). U svojim najavama za 2013. godinu E.on objavljuje da će svoje investicije ubuduće uvelike usmjeriti u distribuiranu proizvodnju, što je sektor koji će E.on brzo razvijati, te u obnovljive izvore i tržišta izvan EU kao što su Rusija i Turska, objavio je Energy Market Price. E.on planira gašenje i najmodernije europske plinske elektrane u Irschingu, jer je ogroman rast obnovljivih izvora energije učinio plinske elektrane neekonomičnima. "Čak i plinske turbine u Irscingu imaju problema. Uskoro će se dogoditi da će elektrana raditi manje od 2.000 sati godišnje, i neće stvarati dovoljno prihoda da bi pokrila troškove, a pod tim uvjetima ne možemo opravdati njen konstantan rad", kazao je glavni izvršni direktor Johannes Teyseen, prenosi Gas to power.
Valja znati da će Njemačka usljed LCPD direktive između 2013. i 2015. ugasiti 7,3 GW snage iz starh postrojenja na ugljen u ukupno devet postrojenja, te daljnjih 1,1 GW u 2016., procjenjuje regulator Bundesnetzagentur. Ukupno 3,7 GW projekata na ugljen otkazano je, objavljuje ICIS.
FX1
Posts: 138
Joined: 01/08/2005 17:28

#235 Re: Lagumdzija i Hadzic hoce da rasprodaju FBIH!

Post by FX1 »

Damir_5 wrote: K'o fol "zahtjev MMF-a"? Ne vidim razlog zasto da se MMF ne odjebe u globalu, sta ce nam oni uopce?

potpisujem.
User avatar
Damir_5
Posts: 741
Joined: 25/01/2013 12:06

#236 Re: Lagumdzija i Hadzic hoce da rasprodaju FBIH!

Post by Damir_5 »

Shahab wrote: Još jedino Njemačka održava eurozonu u životu. Njemačka je da bi održala globalnu konkurentnost svojih roba, dugo godina svjesno limitirala rast plata i nadnica. Međutim to nije ni blizu pojma eksploatacije radnika. Alternativa je bila da poput ostalih evropskih zemalja na koje se pozivaš, povečaju cijenu rada, izgube konkurentnost, dakle izgube tržišta, nakon čega će slijediti i gubitak radnih mjesta. To su deceniju, dvije, kompenzirali životom na kredit, čemu je sada došao kraj. Njemački model se pokazao uspješnim jer je jedini dugoročno održiv. Glupost je tvrditi da postoji veća produktivnost rada, bilo gdje u Evropi, nego što je njemačka produktivnost. Švabe su vanzemaljci i jedina pozitivna pojava u čitavoj zapadnoj hemisferi...
Ma ja ba, znam kako se to kod nas "vrijednuje", "Golf dvojka, neda se gledati, mrak, sve ostalo je kanta". :mrgreen:

Da ne duzim, sa svim duznim respektom, medjutim nemas ti pojma o tome, a ne zelim sad pisati roman da ti to nacrtam.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#237 Re: Lagumdzija i Hadzic hoce da rasprodaju FBIH!

Post by JoseMujica »

Opetja033 wrote:
JoseMujica wrote:da ne off topičimo al moram podviknuti: Živio Franjo Josif!

ps

to je bila posljednja pravna država na ovim prostorima
Evo zima ce, evo kisa ce, evo padace.... Ja se slazem sa tobom, nevjerovatno. S tim sto bih ja dodao: prva i posljednja! :thumbup:
e to sam zaboravio....bi i prva i jedina do sad
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#238 Re: Lagumdzija i Hadzic hoce da rasprodaju FBIH!

Post by KatarinaKosaca »

JoseMujica wrote:e to sam zaboravio....bi i prva i jedina do sad
U ovom se i ja slažem sa tobom :D
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#239 Re: Lagumdzija i Hadzic hoce da rasprodaju FBIH!

Post by Alfons Kauders »

U zadnje vrijeme nisam redovan na forumu, ali navratim makar jednom sedmicno da vidim ko nas je i na koji nacin "prodao", "izdao" itd. :D

Mrsko mi je citati sve postove navaljane na temi, ali fakat se ozbiljno pitam da li su neki forumasi ovdje mentalno retardirani? :D Ovo pitam najozbiljnije, ne radi se o jeftinoj uvredi, jer sam po tom pitanju vazda direktan. :D

(ovaj dio za struju je zanimljivo stivo, hvala uvazenim kolegama s obje strane)
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#240 Re: Lagumdzija i Hadzic hoce da rasprodaju FBIH!

Post by JoseMujica »

Tita mi kako ste krenuli još ću Sulju zvat da me primi :lol:
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#241 Re: Lagumdzija i Hadzic hoce da rasprodaju FBIH!

Post by KatarinaKosaca »

JoseMujica wrote:Tita mi kako ste krenuli još ću Sulju zvat da me primi :lol:
Ma, primili su tebe, šta će tebi Suljo, kad imaš jačeg, boljeg, a i ljepšeg :D :D
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#242 Re: Lagumdzija i Hadzic hoce da rasprodaju FBIH!

Post by Opetja033 »

Ova tema ce vjerovatno ostati zapamcena po tome sto se upravo na njoj uspjelo sloziti oko barem 80% stvari, 7-8 forumasa sa dijametralno suprotnim stavovima po ostalim pitanjima. :D
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#243 Re: Lagumdzija i Hadzic hoce da rasprodaju FBIH!

Post by Alfons Kauders »

Shahab wrote:
madner wrote:
Shahab wrote:
Na ovome linku nalaze se svi energetski projekti koji se trenutno grade u svijetu...konkretno se na linku radi o tzv. konvencionalnim termoelektranama, koje rade na ugljen. http://www.power-technology.com/project ... l-thermal/

Ja ovde vidim samo dvije zamjenske termoelektrane koje se grade u Njemačkoj i to RWE u Neurathu i Westfalenu, i to su humanitarne termoleketrane jer ne smiju naglo ugasiti rudnike . Ima još jedna ali se radi o revitalizaciji.

Ugljen je u Evropi prošlost. Evropa energetsku strategiju gradi na prirodnom gasu i obnovljivim izvorima energije. Ti kako hoćeš, ignoriši realnost i živi u nekom virtualnom svijetu recikliranog socrealizma, sa lignitom u centru pažnje.
Dao sam ti precizan link gdje su naznacene i gasne i ugljene termoelektrane. Neke na lignit, neke ne.

I naravno ti to ignorises.

Evo jos jednog, sa popisom snage.

http://www.bund.net/fileadmin/bundnet/p ... _liste.pdf

Od neprijatelja zlog i prljavog uglja.

11 blokova u izgradnji, vrijednost 15,3 milijarde eura, ukupna snaga 11.116 MW.

Manje boba.
Mentalnim udbašima i recikliranim komunistima očigledno ništa ne znače činjenice a istina im nije bitna. Ti si postirao tabelu sa planiranim investicijama a ja sa projektima koji su u realizaciji. Dakle od svih planiranih, rade se samo dvije elektrane. Utopija je jedno a stvarnost nešto sasvim drugo. 2015 na snagu stupaju penali za co2 emisiju i neće opstati ni jedna termoelektrana na ugljen osim onih koje će subvencionirati država da vještački održava rudnike u životu i kao podršku stabilnosti energetskog sistema. Evo informacije iz februara ove godine o planovima njemačkog giganta E-on. Ne samo Švabe i Evropljani nego i naši susjedi u Hrvatskoj i Sloveniji odustaju od ugljena. odustali su od TE Plomina i Te Šoštanja.
Njemački E.on objavio namjeru zatvaranja 11.000 MW svojih elektrana pogodnjenih plinom, ugljenom, a uskoro će se ugasiti i nuklearni reaktor Grafenheinfeld koji se ionako prema njemačkom zakonu mora zatvoriti 2015. godine. Razlog zatvaranja toliko konvencionalnih kapaciteta je neisplativost proizvodnje iz tih izvora. Pokazalo se da je plin kao gorivo prilično skup, a veleprodajne cijene energije u Europi zbog recesije snažno su pale čime je proizvodnja iz tih elektrana postala neprofitabilna. Njemačka je doživjela ogroman rast obnovljivih izvora energije koje imaju prioritet na mreži pred energijom proizvedenom u elektranama na ugljen i plin. To je dovelo do toga da su ranije profitabilne elektrane počele raditi kao podrška sustavu, što je smanjilo njihov broj sati rada i istopilo prihode. Neka zatvaranja dogodit će se usljed primjene europske direktove o visokim ložištima (LCPD) 2015. koja požuruje zatvaranje starih elektrana, mahom onih na ugljen. Uz to, E.on je ranije najavio da usljed razvoja situacije na EU tržištu neće nastaviti projekte Staudinger 6 (1100 MW, ugljen), Antwerp (1100 MW, ugljen) i Stade (TE na ugljen u blizini nuklearke). U svojim najavama za 2013. godinu E.on objavljuje da će svoje investicije ubuduće uvelike usmjeriti u distribuiranu proizvodnju, što je sektor koji će E.on brzo razvijati, te u obnovljive izvore i tržišta izvan EU kao što su Rusija i Turska, objavio je Energy Market Price. E.on planira gašenje i najmodernije europske plinske elektrane u Irschingu, jer je ogroman rast obnovljivih izvora energije učinio plinske elektrane neekonomičnima. "Čak i plinske turbine u Irscingu imaju problema. Uskoro će se dogoditi da će elektrana raditi manje od 2.000 sati godišnje, i neće stvarati dovoljno prihoda da bi pokrila troškove, a pod tim uvjetima ne možemo opravdati njen konstantan rad", kazao je glavni izvršni direktor Johannes Teyseen, prenosi Gas to power.
Valja znati da će Njemačka usljed LCPD direktive između 2013. i 2015. ugasiti 7,3 GW snage iz starh postrojenja na ugljen u ukupno devet postrojenja, te daljnjih 1,1 GW u 2016., procjenjuje regulator Bundesnetzagentur. Ukupno 3,7 GW projekata na ugljen otkazano je, objavljuje ICIS.

I mi gradimo zamjenske blokove, i to se cesto zaboravlja. Jednostavno nemamo vremena i resursa da npr. zamijenimo dva bloka od 210MW nekim odrzivim izvorima. Jebiga al nemamo. Taman da cijelu Neretvu i Drinu pretvorimo u akumulacije, opet je pitanje da li bi bilo dovoljno i da li bi se moglo odraditi na vrijeme. O vjetroelektranama i solarnoj energiji je suvisno i pricati. Na stranu sto pola TK i dobar dio ZDK zive od jebenih rudnika. :D

Sto se tice CO2 - manje ce ga biti od jednog novog bloka od 450MW nego od 2-3 starija od vecine forumasa.

Hrvati pucaju vjetrenjace po Dalmaciji i zaledju - a mi kitu u Hercegovini... A prica se o tim projektima godinama. Idealni uslovi, priobalje je odlicno za te stvari, Hercegovina sa svojim poljima i platoima strahota. I nista. Nit smo mi pravili, nit smo nasli neke investitore sa strane. I koji onda imamo izbor?
Haustorče
Posts: 155
Joined: 05/01/2013 23:55

#244 Re: Lagumdzija i Hadzic hoce da rasprodaju FBIH!

Post by Haustorče »

Nikako mi nisu jasni ovi tipovi, koji onako bez problema preko usta (tastature) prevale ono "otpustit višak radnika", isto kao da ti ljudi žive na marsu, a ne među nama, i kao da to nisu naši prijatelji, rodbina, komšije, koji opet svoj dohodak potroše, pa svako zaradi od te njihove velike plate. Čini mi se da 90% forumaša živi vani ili su privatnici koji eto nemaju nikakve veze sa strankama i puno rade, al nađu vremena da forumaju i da nas upute u tajne liberalnog kapitalizma.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#245 Re: Lagumdzija i Hadzic hoce da rasprodaju FBIH!

Post by madner »

Shahab wrote:
madner wrote:
Shahab wrote:
Na ovome linku nalaze se svi energetski projekti koji se trenutno grade u svijetu...konkretno se na linku radi o tzv. konvencionalnim termoelektranama, koje rade na ugljen. http://www.power-technology.com/project ... l-thermal/

Ja ovde vidim samo dvije zamjenske termoelektrane koje se grade u Njemačkoj i to RWE u Neurathu i Westfalenu, i to su humanitarne termoleketrane jer ne smiju naglo ugasiti rudnike . Ima još jedna ali se radi o revitalizaciji.

Ugljen je u Evropi prošlost. Evropa energetsku strategiju gradi na prirodnom gasu i obnovljivim izvorima energije. Ti kako hoćeš, ignoriši realnost i živi u nekom virtualnom svijetu recikliranog socrealizma, sa lignitom u centru pažnje.
Dao sam ti precizan link gdje su naznacene i gasne i ugljene termoelektrane. Neke na lignit, neke ne.

I naravno ti to ignorises.

Evo jos jednog, sa popisom snage.

http://www.bund.net/fileadmin/bundnet/p ... _liste.pdf

Od neprijatelja zlog i prljavog uglja.

11 blokova u izgradnji, vrijednost 15,3 milijarde eura, ukupna snaga 11.116 MW.

Manje boba.
Mentalnim udbašima i recikliranim komunistima očigledno ništa ne znače činjenice a istina im nije bitna. Ti si postirao tabelu sa planiranim investicijama a ja sa projektima koji su u realizaciji. Dakle od svih planiranih, rade se samo dvije elektrane. Utopija je jedno a stvarnost nešto sasvim drugo. 2015 na snagu stupaju penali za co2 emisiju i neće opstati ni jedna termoelektrana na ugljen osim onih koje će subvencionirati država da vještački održava rudnike u životu i kao podršku stabilnosti energetskog sistema. Evo informacije iz februara ove godine o planovima njemačkog giganta E-on. Ne samo Švabe i Evropljani nego i naši susjedi u Hrvatskoj i Sloveniji odustaju od ugljena. odustali su od TE Plomina i Te Šoštanja.
Njemački E.on objavio namjeru zatvaranja 11.000 MW svojih elektrana pogodnjenih plinom, ugljenom, a uskoro će se ugasiti i nuklearni reaktor Grafenheinfeld koji se ionako prema njemačkom zakonu mora zatvoriti 2015. godine. Razlog zatvaranja toliko konvencionalnih kapaciteta je neisplativost proizvodnje iz tih izvora. Pokazalo se da je plin kao gorivo prilično skup, a veleprodajne cijene energije u Europi zbog recesije snažno su pale čime je proizvodnja iz tih elektrana postala neprofitabilna. Njemačka je doživjela ogroman rast obnovljivih izvora energije koje imaju prioritet na mreži pred energijom proizvedenom u elektranama na ugljen i plin. To je dovelo do toga da su ranije profitabilne elektrane počele raditi kao podrška sustavu, što je smanjilo njihov broj sati rada i istopilo prihode. Neka zatvaranja dogodit će se usljed primjene europske direktove o visokim ložištima (LCPD) 2015. koja požuruje zatvaranje starih elektrana, mahom onih na ugljen. Uz to, E.on je ranije najavio da usljed razvoja situacije na EU tržištu neće nastaviti projekte Staudinger 6 (1100 MW, ugljen), Antwerp (1100 MW, ugljen) i Stade (TE na ugljen u blizini nuklearke). U svojim najavama za 2013. godinu E.on objavljuje da će svoje investicije ubuduće uvelike usmjeriti u distribuiranu proizvodnju, što je sektor koji će E.on brzo razvijati, te u obnovljive izvore i tržišta izvan EU kao što su Rusija i Turska, objavio je Energy Market Price. E.on planira gašenje i najmodernije europske plinske elektrane u Irschingu, jer je ogroman rast obnovljivih izvora energije učinio plinske elektrane neekonomičnima. "Čak i plinske turbine u Irscingu imaju problema. Uskoro će se dogoditi da će elektrana raditi manje od 2.000 sati godišnje, i neće stvarati dovoljno prihoda da bi pokrila troškove, a pod tim uvjetima ne možemo opravdati njen konstantan rad", kazao je glavni izvršni direktor Johannes Teyseen, prenosi Gas to power.
Valja znati da će Njemačka usljed LCPD direktive između 2013. i 2015. ugasiti 7,3 GW snage iz starh postrojenja na ugljen u ukupno devet postrojenja, te daljnjih 1,1 GW u 2016., procjenjuje regulator Bundesnetzagentur. Ukupno 3,7 GW projekata na ugljen otkazano je, objavljuje ICIS.

Da znas citat, sto ocito ne znas, vidio bi da lupas gluposti.

Kapacitet elektrana na ugalj koje se obnavaljaju se u prosjeku duplira.

I nije tacno da sam postavio tabelu sa planiranim investicijama ako vidis kada su poceti projekti. :roll:
User avatar
sinuhe
Posts: 11482
Joined: 03/06/2011 11:33

#246 Re: Lagumdzija i Hadzic hoce da rasprodaju FBIH!

Post by sinuhe »

Kakve vjetrenjace. U Danskoj je struja najskuplja jer placaju te vjetrenjace a koriste nuklearnu i hidro energiju iz Svedske, Norveske, Finske. Forsiraju vjetrenjace radi njihove industrije ......tih vjetrenjaca :lol:
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#247 Re: Lagumdzija i Hadzic hoce da rasprodaju FBIH!

Post by Alfons Kauders »

Haustorče wrote:Nikako mi nisu jasni ovi tipovi, koji onako bez problema preko usta (tastature) prevale ono "otpustit višak radnika", isto kao da ti ljudi žive na marsu, a ne među nama, i kao da to nisu naši prijatelji, rodbina, komšije, koji opet svoj dohodak potroše, pa svako zaradi od te njihove velike plate. Čini mi se da 90% forumaša živi vani ili su privatnici koji eto nemaju nikakve veze sa strankama i puno rade, al nađu vremena da forumaju i da nas upute u tajne liberalnog kapitalizma.
Da su forumasi neke parajlije ili privatnici bas i nema smisla :D Sad bi pili kuhano vino i lozili kamine po Bjelasnici i Jahorini. :D I samo tako bi se brinuli za forum.

Koliko ja znam, vecina forumasa radi kod privatnika, ima ljudi koji su promijenili 5, 10 ili vise firmi... Zato ih zaboli za viskovima u Zeljeznicama, GRASu itd. I za "penzionerima" mladjim od njih. :D
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#248 Re: Lagumdzija i Hadzic hoce da rasprodaju FBIH!

Post by Alfons Kauders »

sinuhe wrote:Kakve vjetrenjace. U Danskoj je struja najskuplja jer placaju te vjetrenjace a koriste nuklearnu i hidro energiju iz Svedske, Norveske, Finske. Forsiraju vjetrenjace radi njihove industrije ......tih vjetrenjaca :lol:
upravo... :D da imaju cumur, forsirali bi termo... Da imaju rijeka, hidro... Al posto nemaju nista, forsiraju havu :D
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#249 Re: Lagumdzija i Hadzic hoce da rasprodaju FBIH!

Post by Opetja033 »

Haustorče wrote:Nikako mi nisu jasni ovi tipovi, koji onako bez problema preko usta (tastature) prevale ono "otpustit višak radnika", isto kao da ti ljudi žive na marsu, a ne među nama, i kao da to nisu naši prijatelji, rodbina, komšije, koji opet svoj dohodak potroše, pa svako zaradi od te njihove velike plate. Čini mi se da 90% forumaša živi vani ili su privatnici koji eto nemaju nikakve veze sa strankama i puno rade, al nađu vremena da forumaju i da nas upute u tajne liberalnog kapitalizma.
Dobro, onda tisu kada MMF dodje po naplatu jer ne moze i jare i pare. Sta treba? Zeljeznice FBiH u dubiozi, godinama ne posluju pozitivno a 2000 radnika viska. A igrom slucaja znam kako se "radi" kod njih, malo kafica, malo kladionica, malo na telefon, malo zajebancije sa kolegama, na posao kada ti je nekoj stvari cejf, sa posla takodje.... Ne rade ni pet sati efektivno, ma kakvih pet. I to isto vazi za sve ostale parazite na drzavnoj sisi.
Da, jesam privatnik. Radim koliko mi se radi ali zbog toga ne opterecujem privredu i ovo drustvo. Obzirom da mi ti ne dajes platu, treba da te boli neka stvar kako i koliko radim. A ocito da se ti osjecas prozvanim jer si vjerovatno na drzavnoj sisi, mene itekako interesuje sta i koliko ti radis (ili neko tvoj) jer ja odvajam iz svojih usta da bih vas hranio. To ti je nadam se jasno.

Upravo zbog takvih kao sto si ti ja jedva cekam da se privatiziraju BHT, GRAS, Zeljeznice pa da slusam vas neradnike kako kmecite.

Dakle imamo dva rijesenja: ili otkazi viskovima u svim drzavnim firmama ili sutjeti i gledati kako MMF dolazi po svoje. Treceg nema. Ili bi mi ti ekonomski maze mogao predloziti i neku trecu soluciju pa da te odmah kandidujemo za Nobelovu nagradu?
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#250 Re: Lagumdzija i Hadzic hoce da rasprodaju FBIH!

Post by madner »

Gdje su procenti :D
Post Reply