Dan nezavisnosti

Gojeni H

#51 Re: Dan nezavisnosti

Post by Gojeni H »

Ahmmed wrote:Ovaj sam tekst pisao davno, postavljao sam ga na ovom forumu....

Ne zamjerite mi što to ponovno činim....

Eh, kao da je jučer bilo..... Već 29 februara 1992, ispunili smo, onako džematile,porodično, patriotsku dužnost.....Mi,koji smo imali pravo glasa

Baščaršija je to jutro bila suncem okupana....Na referendumskim mjestima, socrealistične slike, ćilimi na zidovima mjesnih zajednica....Na plakatima kojima se pozivalo za izlazak na referendum, poruka,koju ću pamtiti: Raja su ZA,a papci?

Osjećao sam se važnim tada,prevažnim,jer,nije šala, hem punoljetan, hem glasao za suverenu i nezavisnu....Nakon što sam zaokružio"ZA", odlučio sam prohodati Čaršijom, Ferhadijom....Ko Bajram da je bio.....Ljudi lijepo odjeveni,srednjovječne gospođe sa taze frizurama, drže pod ruku svoje ponosne muževe....
Sretnem kod Slatkog ćošeta tetu Zibu. Nekoga traži pogledom....Kenana,svoga sina, a moga školskog druga.... Eto Kene, nasmijan i vedar....tog sam ga dana posljednji put vidio.....Danas leži na Kovačima....
Nastavio sam dalje....prema Katedrali....Kod izloga Ede obućara, Mirna i Selma....obavile i one građansku dužnost....I izgledaju mi ,nekako, odrasle, zrele.... Preračunavaju koliko im još hiljada treba za nove cipele....Nastavljam hodati mojim gradom....U parku kod Svjetlosti, sjednem.... Neko me potapša po ramenu.... Moj brat,moj veliki brat....
Obradovah mu se! Sjeo je kraj mene i počeo pričati....Nisam ga u početku slušao....Nisam razumijevao njegove riječi....o nekoj sretnoj Bosni....nekoj novoj Bosni.....No, njegovo me ushićenje natjeralo da pratim šta govori...Govorio je o pravdi....Podsjećao me ,tog trenutka, na nekog od sedam sekretara SKOJ-a, iz čuvenih brošura"Titovim stazama revolucije...
Vratili smo se nazad do čaršije.Nahranili golubove, jer ga je to beskrajno radovalo.
I koji mjesec kasnije, kad je gorjelo Sarajevo i BiH, moj brat nije gubio nadu.... Sa kakvim je samo žarom govorio o sretnoj budućnosti, kad bi se vratio sa linije, planirajući do u najsitnije detalje raspored prvoga dana slobode....
"....On je danas u društvu Kenana, sa početka ove priče.... Na Kovačima.....Posjetio sam ih obojicu na Dan nezavisnosti...Moj brat nije dočekao prvi dan slobode....No, nismo ni mi, koji smo imali sreću ili nesreću, da preživimo rat....Dan slobode, čini mi se,sve je dalje i dalje...Ja mu se,ipak, nadam....Da toga dana, umjesto mog brata, učinim nešto što ga je beskrajno radovalo.....Da nahranim golubove na Baščaršiji.....Evo, već punih 14 godina,još nisam smogao snage za to....

Bio sam na Kovačima, večeras....

Kažu, ne valja po mezarjima , nakon akšama, boraviti....
Ipak, nisam mogao da ne odem, a u toku dana mi se, nekako, nije dalo....

Sjedio sam večeras s Njima....Razgovarao bez riječi, krajičkom oka tražio zvijezde na sarajevskom nebu, u hladnoj sarajevskoj noći...

I golubove još nikad, nahranio nisam....

Sretan nam Dan nezavisnosti.....
Rahmet im. I slava ... i njima i svima onima koji su ovu zemlju natopili krvlju. Slobodu niko ne poklanja, za nju se bori i umire.

Niko mi ne moze oduzeti san...san o zemlji slobodnih ljudi, pravednih. Ljudi, kojih se drugi ne boje jer nece hinjski napasti, ali ljudi u koje se ne dira jer onda postaju plaho zajebani.
Sjecam se referenduma i morala, skoro ushicenja sto postajemo svoji, sto imamo priliku da krojimo vlastitu sudbinu.

I tako sanjam mlade ljude iz moje zemlje kako osvajaju nagrade na festivalima, izmisljaju nove telefone sa plahim brojem megapixela, dobijaju Oskare, postaju direktori korporacija koje osvajaju nova trzista... A mi, vec stariji, diplamo jos po jednu cigaru, pa srknemo bosansku kahvu iz fildzana ... pa nam drago, srca nam se ugrijala. Al' nam ne stoji da se kleberimo, vec se mudro smijuljimo. Onda kometarisemo utakmicu BiH - Srbija. Svi vele da cemo im dati 5 komada, a ja govorim da im se bez 7 bolje ne vracat' u Sarajevo. "E, ti Gojeni vazda van dunjaluka." - vele
I ja cu i dalje sanjat'...
Opetja033

#52 Re: Dan nezavisnosti

Post by Opetja033 »

Smrad defetizma se i ovdje moze osjetiti. Malo ga je, ali smrad je smrad - izvor moze biti i mali a da smrad bude veliki.

Medjutim psi laju a karavana prolazi: neka ti je sretan Dan Nezavisnosti svetinjo moja jos jednom!

/ni uhljebljen na budzetu, ni dijasporac, niti me stranka zaposlila, niti me roditelji guraju. A opet sam svoj covjek.
Velkoski

#53 Re: Dan nezavisnosti

Post by Velkoski »

muniza

#54 Re: Dan nezavisnosti

Post by muniza »

kockica_kockica wrote:
Trebas prihvatiti da nam je drzava krnjava... sto je NinaSara napisala je istina od koje ne mozemo pobjeci... to nije zelja za vracanjem u proslost vec samo istina ... istina boli nekad... ali je ne treba skrivati pod tepih...

Sretan nam dan nezavisnosti ....
I više nego svjestan da je krnjava i zrela za promjene ali bar na ovaj dan se možemo sjećati lijepog i onog poleta kojeg smo osjećali u vrijeme referenduma, za mene najljepši osjećaj u životu.
zateznistub

#55 Re: Dan nezavisnosti

Post by zateznistub »

muniza wrote:
kockica_kockica wrote:
Trebas prihvatiti da nam je drzava krnjava... sto je NinaSara napisala je istina od koje ne mozemo pobjeci... to nije zelja za vracanjem u proslost vec samo istina ... istina boli nekad... ali je ne treba skrivati pod tepih...

Sretan nam dan nezavisnosti ....
I više nego svjestan da je krnjava i zrela za promjene ali bar na ovaj dan se možemo sjećati lijepog i onog poleta kojeg smo osjećali u vrijeme referenduma, za mene najljepši osjećaj u životu.
:thumbup: :bih:
vazi

#56 Re: Dan nezavisnosti

Post by vazi »

Ahmmed wrote:Ovaj sam tekst pisao davno, postavljao sam ga na ovom forumu....

Ne zamjerite mi što to ponovno činim....

Eh, kao da je jučer bilo..... Već 29 februara 1992, ispunili smo, onako džematile,porodično, patriotsku dužnost.....Mi,koji smo imali pravo glasa

Baščaršija je to jutro bila suncem okupana....Na referendumskim mjestima, socrealistične slike, ćilimi na zidovima mjesnih zajednica....Na plakatima kojima se pozivalo za izlazak na referendum, poruka,koju ću pamtiti: Raja su ZA,a papci?

Osjećao sam se važnim tada,prevažnim,jer,nije šala, hem punoljetan, hem glasao za suverenu i nezavisnu....Nakon što sam zaokružio"ZA", odlučio sam prohodati Čaršijom, Ferhadijom....Ko Bajram da je bio.....Ljudi lijepo odjeveni,srednjovječne gospođe sa taze frizurama, drže pod ruku svoje ponosne muževe....
Sretnem kod Slatkog ćošeta tetu Zibu. Nekoga traži pogledom....Kenana,svoga sina, a moga školskog druga.... Eto Kene, nasmijan i vedar....tog sam ga dana posljednji put vidio.....Danas leži na Kovačima....
Nastavio sam dalje....prema Katedrali....Kod izloga Ede obućara, Mirna i Selma....obavile i one građansku dužnost....I izgledaju mi ,nekako, odrasle, zrele.... Preračunavaju koliko im još hiljada treba za nove cipele....Nastavljam hodati mojim gradom....U parku kod Svjetlosti, sjednem.... Neko me potapša po ramenu.... Moj brat,moj veliki brat....
Obradovah mu se! Sjeo je kraj mene i počeo pričati....Nisam ga u početku slušao....Nisam razumijevao njegove riječi....o nekoj sretnoj Bosni....nekoj novoj Bosni.....No, njegovo me ushićenje natjeralo da pratim šta govori...Govorio je o pravdi....Podsjećao me ,tog trenutka, na nekog od sedam sekretara SKOJ-a, iz čuvenih brošura"Titovim stazama revolucije...
Vratili smo se nazad do čaršije.Nahranili golubove, jer ga je to beskrajno radovalo.
I koji mjesec kasnije, kad je gorjelo Sarajevo i BiH, moj brat nije gubio nadu.... Sa kakvim je samo žarom govorio o sretnoj budućnosti, kad bi se vratio sa linije, planirajući do u najsitnije detalje raspored prvoga dana slobode....
"....On je danas u društvu Kenana, sa početka ove priče.... Na Kovačima.....Posjetio sam ih obojicu na Dan nezavisnosti...Moj brat nije dočekao prvi dan slobode....No, nismo ni mi, koji smo imali sreću ili nesreću, da preživimo rat....Dan slobode, čini mi se,sve je dalje i dalje...Ja mu se,ipak, nadam....Da toga dana, umjesto mog brata, učinim nešto što ga je beskrajno radovalo.....Da nahranim golubove na Baščaršiji.....Evo, već punih 14 godina,još nisam smogao snage za to....

Bio sam na Kovačima, večeras....

Kažu, ne valja po mezarjima , nakon akšama, boraviti....
Ipak, nisam mogao da ne odem, a u toku dana mi se, nekako, nije dalo....

Sjedio sam večeras s Njima....Razgovarao bez riječi, krajičkom oka tražio zvijezde na sarajevskom nebu, u hladnoj sarajevskoj noći...

I golubove još nikad, nahranio nisam....

Sretan nam Dan nezavisnosti.....

Rahmet im lijepim sehidskim dusamai tvom bratu i Keni i svim borcima koji zivot svoj dadose za odbranu domovine.

Sretan dan nezavisnosti !
BHCluster

#57 Re: Dan nezavisnosti

Post by BHCluster »

Image
Image
Image
nemoguce vruce

#58 Re: Dan nezavisnosti

Post by nemoguce vruce »

Crknite dusmani... :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
oridjidji

#59 Re: Dan nezavisnosti

Post by oridjidji »

Da se podsjetimo godina kada smo neznajuci hocemo li ostati zivi ili ne docekivali iz godine u godinu dan nezavisnosti...
http://shalaedin.wordpress.com/2013/03/ ... ny-part-2/
Bosnolog

#60 Re: Dan nezavisnosti

Post by Bosnolog »

BOSNA PUNA NAS

I godina zla i posna:
kule leze, polja pusta,
ali samo reknem: Bosna
i namah mi puna usta.

Pa se sjetim tad slobode:
strmi sljivik, plast i busa
i bijela kuca na cet´ri vode,
a u mene - puna dusa.

Aksam drsce, sunce gasne,
k´o krv nasa ruj se toci,
modre sume, ceste jasne,
gledam pa mi pune oci.

Silna povijest Patarena,
moja zemlja, moji ljudi,
slavna hrabrost i djeca njena -
- ponosa mi pune grudi.

I da li iz trave rosne,
il´ sa neba, zacuh glas
i zebnja me bolno kosne,
to mi srce kaza spas:

Nek´ smo vazda puni Bosne
a i ona puna nas.

(1993.g.)
BENJAMIN ISOVIC
Image

Neka je sretan, biricetan i vjecano slavljen danasnji dan obnovljene nezavisnosti i opstojnosti hiljadugodisnje Republike Bosne i Hercegovine.

Svako dobro zelim svima kojima je RBiH na srcu, koji je postuju i slave,...
GandalfSivi

#61 Re: Dan nezavisnosti

Post by GandalfSivi »

Sretan vam Dan Nezavisnosti...

UltraSa

#62 Re: Dan nezavisnosti

Post by UltraSa »

Sretan Dan Nezavisnosti !!!!!!

Bosanac sa dna kace

#63 Re: Dan nezavisnosti

Post by Bosanac sa dna kace »

:bih: :bih:
sretan nam svima dan nezovisnosti :zoka:

zanima me imajul gdje rezultat, referenduma po opstinama tj. glasackim jedinicama :)
ja1986

#64 Re: Dan nezavisnosti

Post by ja1986 »

Zasto volim BIH? Svakog jutra, prosjecan Bosanac, u modernoj kineskoj garderobi, ispija brazilsku kaficu, sjeda u njemacki auto, kupi za dorucak francusko pecivo, vozi ulicama asfaltiranim stranom lovom i stigne na posao u indijsku firmu. Odmah ukljucuje tajvanski mini-kompjuter i na engleskom jeziku pocinje obavljati radne obaveze. A kad se vrati sa posla, opere ruke hrvatskim sapunom, otvori slovenacki frizider, izvadi iz njega konzerviranu tajlandsku tunjevinu, ukljuci juznokorejski televizor i uziva u turskim i latinoamerickim sapunicama dok ga grije ruski plin. Eto, zato volim BIH i sve domace... :D
Juvelandia

#65 Re: Dan nezavisnosti

Post by Juvelandia »

A zrak? :sad: :D Sretan 1.Mart
Đinajlu

#66 Re: Dan nezavisnosti

Post by Đinajlu »

Ovi što pričaju da im je sad bolje nego za vrijeme SFRJ ili su rođeni iza 92. a roditelji im ili nisu pričali ili su se nakrali u ratu pa im je sad banja; ili su toliko slijepi pored očiju i ne vide sadašnju situaciju, ili su prosto potpuno retardirani.
limeni

#67 Re: Dan nezavisnosti

Post by limeni »

"Pogledajte šta nam spremaju neprijatelji,

Gospoda Milošević, Tuđman, misle da smo mi mi oni sa kojima su njihovi prethodnici igrali.

Odavde sa svih mjesta ići će poruka živote za Bosnu i Hercegovinu ćemo dati"...

nek je sretan zemljo jedina :bih:
PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#68 Re: Dan nezavisnosti

Post by PipiDugaDevetka »

Ako se Baš čaršija uzme kao neki centar Sarajeva, onda Istočno Sarajevo i nije baš istočno od Sarajeva.

Ako se uzme da masa ljudi iz Istočnog Sarajeva radi u Sarajevu, komunicira, rješava probleme, odlazi u votaži, studira, stvari se koliko - toliko dovode u normalu. Kriza jeste žestoka, ali biće bolje,...
žuta lala

#69 Re: Dan nezavisnosti

Post by žuta lala »

Kako bolan nema Bosne a Neretva huči,
Kako bolan nema Bosne a Miljacka teče,
Kako bolan nema Bosne a Sana ide.
Ti misliš da ona ne ide, al' sagni se hajvanu, pogledaj, ide.
Ide Sana,
Ide Sava,
Ide Drina,
Ide Ukrina,
Ide Vrbas,
Ide Bosna,
Ide Lašva,
Ide Željeznica,
Svi oni i one idu.

A ti, đe ćeš?
Nemaš kud!
Ide bolan Ugar u njega utiče Lonska
Tu riba ima, tu si ti treb'o ribe fatat a ne moju kuću rušit',
Ti si treb'o otić' na onu Unu i zasjesti sa komšijama i zapjevati
"Ah meraka u večeri rane"
A ne se fatat granata i djecu po gradovima ubijat', sram te bilo.

Da imas imalo duše k'o sto nemaš ti bi znao da dok god te rijeke teku Bosne ima.
A tebe, tebe nema ni u onoj šubi na mom plafonu đe se đahad hajvani zavlače,
Jer u moju šubu i kad se hajvani zavlače postaju domaće životinje, a ti
Ni to ne moreš, znaš...

by Josip Pejaković

Sretan Dan nezavisnosti BiH svima! :bih:
zambaklija

#70 Re: Dan nezavisnosti

Post by zambaklija »

Abacija

#71 Re: Dan nezavisnosti

Post by Abacija »

Sretan Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine svim forumasima! Image
PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#72 Re: Dan nezavisnosti

zambaklija wrote:[youtube]www.youtube.com/watch?&v=GWuDtNU4UZA[/youtube]
Zemljo Kulinova, kroz stoljeca mnoga
nakaradnu stvori smo te bez straha od Boga

Kantona je deset, entiteta dva
tri su clana predsjednistva, bezbroj funkcija

I visoki predstavnik je najvisi od svih
dobro nam ga cini svima, pa zasluþi stih

Bosno mila mati, Hercegovino
oprosti nam mila zemljo sto postojimo,
Ti ces zemljo vjecna biti a mi gnojivo.
Dobra zezancija, ali je za drugačije prilike svrsishodna.
MuaDib

#73 Re: Dan nezavisnosti

Post by MuaDib »

PipiDugaDevetka

#74 Re: Dan nezavisnosti

MuaDib wrote:
Samo sam popravio link na izvrsno odrecitovanu pjesmu sa odgovarajućim prikazima slika.
Ko je autor stihova?

Edit: Otkrio sam autor je pjesnik Enes Kišević!
Last edited by PipiDugaDevetka on 01/03/2013 20:55, edited 1 time in total.
Opetja033

#75 Re: Dan nezavisnosti

Post by Opetja033 »

Kisevic ili Kajjan, nisam siguran. Inace prepjev pjesme Khalila Gibrana "Moj i tvoj Libanon"
Post Reply