Istraživanje uoči POPISA pokazalo etničku strukturu BH

Locked
BASS
Posts: 881
Joined: 11/07/2007 04:51

#626 Re: Istraživanje uoči POPISA pokazalo etničku strukturu BH

Post by BASS »

Revoltage wrote:
BASS wrote:Odmah drito u Ameriku, ne moze se Amerika porediti sa BiH. Pitaj Amerikanca sta je ETNICKI pa ces vidjeti odgovore, nemam vremena sa djecom da razgovaram, ali fakat.
Pitao sam odgovor je bio: Zastava. Pa ti razmisli. Druskane.
evo nesto tebi za razmisljanje: ako vezes etnicki identitet sa drzavom, sta je sa ljudima koji su se izjasnjavali kao jugosloveni? sada kada te drzave nema? da li su oni i dalje jugosloveni? eticki? nacionalni? kakvi? sta cemo reci za nekoga ko se i sda izjasni kao jugosloven? da je domoljub, zbunjen?

Nego samo malo samokriticnosti i malko upaliti lampice dovoljno za 2-3 logicke operacije i bit ce vam jasno koliku stetu cinite.
Revoltage
Posts: 909
Joined: 30/08/2012 17:42
Location: Bosanac

#627 Re: Istraživanje uoči POPISA pokazalo etničku strukturu BH

Post by Revoltage »

BASS wrote:
Revoltage wrote:
BASS wrote:Odmah drito u Ameriku, ne moze se Amerika porediti sa BiH. Pitaj Amerikanca sta je ETNICKI pa ces vidjeti odgovore, nemam vremena sa djecom da razgovaram, ali fakat.
Pitao sam odgovor je bio: Zastava. Pa ti razmisli. Druskane.
evo nesto tebi za razmisljanje: ako vezes etnicki identitet sa drzavom, sta je sa ljudima koji su se izjasnjavali kao jugosloveni? sada kada te drzave nema? da li su oni i dalje jugosloveni? eticki? nacionalni? kakvi? sta cemo reci za nekoga ko se i sda izjasni kao jugosloven? da je domoljub, zbunjen?

Nego samo malo samokriticnosti i malko upaliti lampice dovoljno za 2-3 logicke operacije i bit ce vam jasno koliku stetu cinite.
Evo tebi jedna logička operacija:

Zar ti stvarno poistovjecujes tisućljeću državu i zemlju sa nekim propalim projektom? Predji na onu drugu temu @Dozer je postavio vrlo delikatno pitanje. Da li je sad neko zbunjen?
BASS
Posts: 881
Joined: 11/07/2007 04:51

#628 Re: Istraživanje uoči POPISA pokazalo etničku strukturu BH

Post by BASS »

evo odgovorio, hajde sada - sta cemo sa jugoslovenima?
Revoltage
Posts: 909
Joined: 30/08/2012 17:42
Location: Bosanac

#629 Re: Istraživanje uoči POPISA pokazalo etničku strukturu BH

Post by Revoltage »

BASS wrote:evo odgovorio, hajde sada - sta cemo sa jugoslovenima?
Ako je sutanje odgovor onda ok. Sa jugoslovenima nećemo ništa, jer ne postoje barem u većem obimu.
BASS
Posts: 881
Joined: 11/07/2007 04:51

#630 Re: Istraživanje uoči POPISA pokazalo etničku strukturu BH

Post by BASS »

Revoltage wrote:
BASS wrote:evo odgovorio, hajde sada - sta cemo sa jugoslovenima?
Ako je sutanje odgovor onda ok. Sa jugoslovenima nećemo ništa, jer ne postoje barem u većem obimu.
kako necemo nista, dakle ovdje ne govorim o Jugoslaviji niti valoriziram Jugoslaviju, ovdje pitam konkretno - sta cemo sa Jugoslovenima, da li oni pokazuju nekome da ove podjele na drzavice nemaju smisla i da ako bude veliki broj Jugoslovena ove podjele ce biti obesmiljene i prestati? Sta su jugosloveni, da li su etnicki ili nacionalni identitet?
metronom
Posts: 539
Joined: 13/06/2010 11:20

#631 Re: Istraživanje uoči POPISA pokazalo etničku strukturu BH

Post by metronom »

Revoltage wrote:
metronom wrote:Jesu li Bosanci narod? Sta ih to definise kao narod i po cemu se razlikuju od ostalih naroda na ovim prostorima?
Bosancima identitet daje jezik i DRŽAVA.

Obzirom da su Muslimani preuzeli ime Bosnjaci kao zvanični naziv, onda je očito da njima identitet daje vjera, a ne država. Što je i potpuno legalno. Vidiš sad razliku?

Da se razumijemo i ja sam musliman, ali mi država daje identitet. Nešto kao u USA.
Ti sad mijesas babe i zabe. Ja pitah jesu li Bosanci narod? Ako jesu, sta ih to definise kao NAROD i po cemu se razlikuju od ostalih NARODA na ovim prostorima.

Je li to jezik, tradicija, obicaji, vjera... bilo sta?!

A to za USA sto pricas to nema veze s ovom pricom, jer u USA ljudi su gradjani USA, ali ima stotine razlicitih naroda/etnija. Npr. Meksikanci, Portorikanci, Italijani, Irci itd.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#632 Re: Istraživanje uoči POPISA pokazalo etničku strukturu BH

Post by cyprus »

Revoltage wrote:Zar ti stvarno poistovjecujes tisućljeću državu i zemlju sa nekim propalim projektom?...
Svaka država može propast... Propalo je dosad na stotine, možda i koja hiljada država... Al šta se zbiva sa ljudima koji su se identifikovali isključivo sa tom državom? Šta je njihov identitet?

Ovo da podebljam BASS-ovo pitanje...
Revoltage
Posts: 909
Joined: 30/08/2012 17:42
Location: Bosanac

#633 Re: Istraživanje uoči POPISA pokazalo etničku strukturu BH

Post by Revoltage »

BASS wrote:
Revoltage wrote:
BASS wrote:evo odgovorio, hajde sada - sta cemo sa jugoslovenima?
Ako je sutanje odgovor onda ok. Sa jugoslovenima nećemo ništa, jer ne postoje barem u većem obimu.
kako necemo nista, dakle ovdje ne govorim o Jugoslaviji niti valoriziram Jugoslaviju, ovdje pitam konkretno - sta cemo sa Jugoslovenima, da li oni pokazuju nekome da ove podjele na drzavice nemaju smisla i da ako bude veliki broj Jugoslovena ove podjele ce biti obesmiljene i prestati? Sta su jugosloveni, da li su etnicki ili nacionalni identitet?
Burazeru za to ćeš morati pitati nekog jugosa. Nisam prava adresa za to pitanje.
udrch
Posts: 8472
Joined: 14/10/2008 10:08

#634 Re: Istraživanje uoči POPISA pokazalo etničku strukturu BH

Post by udrch »

Bošnjaka 51% do 55%..
ostali me nešto ne zanimaju zadnjih dana..pokazalo se da se na ovoj bosanskoj zemlji više nešto ne fata ni četnička ni ustaška ni komunističko-podanička ideologija..

garancija opstojnosti ove zemlje su Bošnjaci..
Revoltage
Posts: 909
Joined: 30/08/2012 17:42
Location: Bosanac

#635 Re: Istraživanje uoči POPISA pokazalo etničku strukturu BH

Post by Revoltage »

@Metronom, pa sam si dao sebi odgovor u zadnjem pasusu.
Revoltage
Posts: 909
Joined: 30/08/2012 17:42
Location: Bosanac

#636 Re: Istraživanje uoči POPISA pokazalo etničku strukturu BH

Post by Revoltage »

udrch wrote:Bošnjaka 51% do 55%..
ostali me nešto ne zanimaju zadnjih dana..pokazalo se da se na ovoj bosanskoj zemlji više nešto ne fata ni četnička ni ustaška ni komunističko-podanička ideologija..

garancija opstojnosti ove zemlje su Bošnjaci..
Nećemo o brojkama. To će pokazati popis.
BASS
Posts: 881
Joined: 11/07/2007 04:51

#637 Re: Istraživanje uoči POPISA pokazalo etničku strukturu BH

Post by BASS »

Revoltage wrote: Burazeru za to ćeš morati pitati nekog jugosa. Nisam prava adresa za to pitanje.
pa isti je princip, zato pitam "bosanca"?
muniza
Posts: 889
Joined: 02/02/2009 14:45

#638 Re: Istraživanje uoči POPISA pokazalo etničku strukturu BH

Post by muniza »

Ne znam ljudi ali mene ovo poređene BiH sa Jugoslavijom ono baš tukne na velikosprske kontove.
Bilo Bosanaca sa jugoslovenima ili BiH sa Yu ali i Dodik bi vam pozavidio vjerujte mi!
BASS
Posts: 881
Joined: 11/07/2007 04:51

#639 Re: Istraživanje uoči POPISA pokazalo etničku strukturu BH

Post by BASS »

muniza wrote:Ne znam ljudi ali mene ovo poređene BiH sa Jugoslavijom ono baš tukne na velikosprske kontove.
Bilo Bosanaca sa jugoslovenima ili BiH sa Yu ali i Dodik bi vam pozavidio vjerujte mi!
upravo kazem, ne pitam nista o jugoslaviji, pitam sta cemo sa ljudima koji su vezivali svoj identitet za drzavu - jugoslovenima?
muniza
Posts: 889
Joined: 02/02/2009 14:45

#640 Re: Istraživanje uoči POPISA pokazalo etničku strukturu BH

Post by muniza »

BASS wrote:
muniza wrote:Ne znam ljudi ali mene ovo poređene BiH sa Jugoslavijom ono baš tukne na velikosprske kontove.
Bilo Bosanaca sa jugoslovenima ili BiH sa Yu ali i Dodik bi vam pozavidio vjerujte mi!
upravo kazem, ne pitam nista o jugoslaviji, pitam sta cemo sa ljudima koji su vezivali svoj identitet za drzavu - jugoslovenima?
Ne znam stvarno niti me zanimaju, neka budu Jugosloveni i dalje što se mene tiče, sve dok ne sanjaju o nekim novim savezima mogu živjeti normalno uz njih.
metronom
Posts: 539
Joined: 13/06/2010 11:20

#641 Re: Istraživanje uoči POPISA pokazalo etničku strukturu BH

Post by metronom »

Ako se hoce promovisati Bosance kao konstitutivni narod, onda bi neko prvo valjda trebao da kaze da Bosanci jesu narod?! A ako jesu narod, onda da definise Bosance kao narod/etniju. To podrazumijeva prepoznatljivost u smislu jezika, kulture, tradicije, vjere i sl. Sta od toga Bosanci kao narod (ako uopste postoje) imaju?
User avatar
Damir_5
Posts: 741
Joined: 25/01/2013 12:06

#642 Re: Istraživanje uoči POPISA pokazalo etničku strukturu BH

Post by Damir_5 »

metronom wrote:Ako se hoce promovisati Bosance kao konstitutivni narod, onda bi neko prvo valjda trebao da kaze da Bosanci jesu narod?! A ako jesu narod, onda da definise Bosance kao narod/etniju. To podrazumijeva prepoznatljivost u smislu jezika, kulture, tradicije, vjere i sl. Sta od toga Bosanci kao narod (ako uopste postoje) imaju?
Ja mislim da ce oni koji ce se izjasniti kao "Bosanci" biti zapravo vecinski oni na popisu iz 1991 izjasnjeni kao "Jugosloveni", koji su u momentu odabira Bosna ili Jugoslavija, izabrali Jugoslaviju.

Sto se tice onih iz mjesanih brakova, pogotovo iz brakova Bosnjaka sa BiH Hrvatima, sto se tice historije, oni se komotno mogu izjasniti kao Bosnjaci, jer to historijski jesu. Ali opet to njima ostavljam na volju, neka se izjasne kako zele.
User avatar
jedan_dobar_dan
Posts: 300
Joined: 17/08/2011 10:57
Location: u svijetu maca i kuca

#643 Re: Istraživanje uoči POPISA pokazalo etničku strukturu BH

Post by jedan_dobar_dan »

Damir_5 wrote:.

Sto se tice onih iz mjesanih brakova, pogotovo iz brakova Bosnjaka sa BiH Hrvatima, sto se tice historije, oni se komotno mogu izjasniti kao Bosnjaci, jer to historijski jesu. Ali opet to njima ostavljam na volju, neka se izjasne kako zele.


ali u svakom slucaju bi bilo bolje da se izjasne kao hrvati.
:D
User avatar
fantom slobode
Posts: 9023
Joined: 07/09/2006 15:24

#644 Re: Istraživanje uoči POPISA pokazalo etničku strukturu BH

Post by fantom slobode »

Revoltage wrote:
udrch wrote:Bošnjaka 51% do 55%..
ostali me nešto ne zanimaju zadnjih dana..pokazalo se da se na ovoj bosanskoj zemlji više nešto ne fata ni četnička ni ustaška ni komunističko-podanička ideologija..

garancija opstojnosti ove zemlje su Bošnjaci..
Nećemo o brojkama. To će pokazati popis.
sto, je li to ne odgovara ponudjeni rezultat...

ovo bi dio teme, pa me malo zacudi, iznenadjujuce zar ne...
User avatar
BHCluster
Posts: 23424
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#645 Re: Istraživanje uoči POPISA pokazalo etničku strukturu BH

Post by BHCluster »

cyprus wrote: Svaka država može propast... Propalo je dosad na stotine, možda i koja hiljada država... Al šta se zbiva sa ljudima koji su se identifikovali isključivo sa tom državom? Šta je njihov identitet?
Zavisi o kakvoj se drzavi radi nekoj vjestackoj kao sto je bio USSR ili Jugoslavija je jedno ali da propadne nesto historijsko to je drugo a u obadva slucaja zapravo i nebitno sto se tice ove teme.
User avatar
Damir_5
Posts: 741
Joined: 25/01/2013 12:06

#646 Re: Istraživanje uoči POPISA pokazalo etničku strukturu BH

Post by Damir_5 »

jedan_dobar_dan wrote: ali u svakom slucaju bi bilo bolje da se izjasne kao hrvati.
:D
Pa ako se zele asimilirati u Hrvate, kao i pretci jednog od njihovih roditelja, neka tako i urade. Samo historijski i u tom slucaju, pretci su im i sa jedne i sa druge strane bosnjacki. Ali opet, neki nacionalnost ne biraju samo po porijeklu, nego zbog dnevnih potreba, tako neko se osjeca ovaj ili onaj jer dobije pasos neke bogate zemlje i dosta dobar zivot, pa se zeli sto prije asimilirati dobrovljno, opet nekom je krucijalno ipak porijeklo.

Da sam ja iz mjesanog braka u ovom slucaju Bosnjaka i BH Hrvata, izabrao bih Bosnjak jer time izabiram ono sto zaista historijski i jesam, Bosnjak. U svakom drugom slucaju bih izabrao neutralno, tako da ne povrijedim osjecanja nijednog roditelja.
User avatar
BHCluster
Posts: 23424
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#647 Re: Istraživanje uoči POPISA pokazalo etničku strukturu BH

Post by BHCluster »

Sto se tice izjasnjavanja na ovo pitanje bio je dobar prilog na FaceTVu ima na njihovoj stranicu; govorili su o greskama pri koje se desavaju kada se prikupljaju podatci zapravo kako je pitanje postavljeno?
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#648 Re: Istraživanje uoči POPISA pokazalo etničku strukturu BH

Post by cyprus »

BHCluster wrote:
cyprus wrote: Svaka država može propast... Propalo je dosad na stotine, možda i koja hiljada država... Al šta se zbiva sa ljudima koji su se identifikovali isključivo sa tom državom? Šta je njihov identitet?
Zavisi o kakvoj se drzavi radi nekoj vjestackoj kao sto je bio USSR ili Jugoslavija je jedno ali da propadne nesto historijsko to je drugo a u obadva slucaja zapravo i nebitno sto se tice ove teme.
Ne postoje prirodne i vještačke države! Sve su jednako vještačke.
User avatar
BHCluster
Posts: 23424
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#649 Re: Istraživanje uoči POPISA pokazalo etničku strukturu BH

Post by BHCluster »

cyprus wrote:
Ne postoje prirodne i vještačke države! Sve su jednako vještačke.
Nebitno za temu ali da pojasnim, drzave to jeste propali projekti tipa USSR ili Jugoslavije. Ali opet nebitno za temu.
User avatar
Mister Yes
Posts: 5730
Joined: 05/02/2013 12:35
Location: In a world of magnets and miracles

#650 Re: Istraživanje uoči POPISA pokazalo etničku strukturu BH

Post by Mister Yes »

cyprus wrote:
BHCluster wrote:
cyprus wrote: Svaka država može propast... Propalo je dosad na stotine, možda i koja hiljada država... Al šta se zbiva sa ljudima koji su se identifikovali isključivo sa tom državom? Šta je njihov identitet?
Zavisi o kakvoj se drzavi radi nekoj vjestackoj kao sto je bio USSR ili Jugoslavija je jedno ali da propadne nesto historijsko to je drugo a u obadva slucaja zapravo i nebitno sto se tice ove teme.
Ne postoje prirodne i vještačke države! Sve su jednako vještačke.
Ne bih se složio. Recimo država gdje svi građani govore jednim jezikom je prirodnija nego država u kojoj govore više jezika pa jedni druge ne razumiju. Čisto sa stanovišta svrhe države i uopšte udruživanja. Što je veći procenat stvari sa kojima se svi građani jedne države identifikuju to je država prirodnija. Opet ne svetinja ali prirodnija svakako da.
Locked