Novi uslovi Svjetske banke

Treba li BiH prihvatiti nove uslove Svjetske banke da bi nastavila primati novčanu pomoć?

Da
5
20%
Ne
20
80%
 
Total votes: 25

User avatar
webby-x
Posts: 2343
Joined: 18/12/2011 12:38

#51 Re: Novi uslovi Svjetske banke

Post by webby-x »

madner wrote:Ali njima je to u interesu. :D
Kao i svaka banka koja ima covjeka sa redovnim primanjima.
Ali nije nama. Da je dočekati dan kada bi narod
protestirao protiv uzimanja kredita. Ali gdje će
narod bez kredita, treba hraniti državne parazite.
amko76
Posts: 1144
Joined: 17/06/2010 15:38

#52 Re: Novi uslovi Svjetske banke

Post by amko76 »

Čuj zašto se moraju slijediti naređenja. Pa mi sami molimo MMF da nam da kredite da ne doživimo finansijski kolaps.

Onaj koji moli, ne postavlja zahtjeve ok?
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#53 Re: Novi uslovi Svjetske banke

Post by madner »

I nama je, jerbo nas tjeraju da radimo neke stvari koje su potrebne a inace ih nikad ne bi uradili. Plus povoljniji su od slobodnog trzista.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#54 Re: Novi uslovi Svjetske banke

Post by JoseMujica »

kojeime wrote:
Alfons Kauders wrote: Jebote da su iza rata ljudi dobili takve olaksice, da su poslodavci znali da mogu zaposliti bivseg borca ili RVI i da mu kao takvom ne moraju placati ogromne doprinose, danas bi skoro svi bili zaposleni, a imali bi i dosta manje rada na crno.
Ali to postoji. Poslodavac koj zaposli RVI ima neke povlastice. Recimo RVI su zdravstveno osigurani, poslodavac ne mora placati zdravstveno osiguranje za njih (ako to nije promijenjeno, tako je bilo). Ima i jos nekih beneficija, ali nisam siguran koje su, ne poznajem dovoljno te propise. Poslodavci koji to znaju se trude da zaposle jedan broj RVI. Cak postoji obaveza da aklo firma ima odredjen broj zaposlenih mora imati odredjen broj RVI. Ali znamo kako se zakoni postuju ovdje :) Problem je sto poslodavci zaposle invalide da rade puno radno vrijeme poslove koje rade zdravi ljudi sto je veoma tesko nekim invalidima. Pa onda idu na cesca bolovanja (iako ja u svojih 18 godina staza nikada nisam bio na bolovanju) i pocnu kostati poslodavca zbog bolovanja.
netačno...niti poslodavac ima neke benificije niti RVI

ja kao RVi mogu reći da osim lične invalidnine nemam nikakvih benificija dok sam zaposlen. Dok nisam radio imao sam zdravstveno i mjesečnu kartu, a to mislim ima bilo koja nezaposlena osoba. A 1996 sam demobilisan kao nesposoban za vojnu službu usljed posljedica ranjavanja prilikom deblokade u ljeto 1995-te.

Na žalost i po običaju na čelo ove zemlje su 1990-te došli propusi koji samo gledaju gdje će šta ukrasti i kao što 1990-te nisu imali jasne vizije u šta vode narod isto tako 1995, kada su potpisali Dayton, nisu imali vizije šta dalje? Pogotovo šta dalje sa recimo mladom rajom, koja nije ni srednje škole završila, pa i danas imamo situaciju da mnogi tek sada završavaju srednje škole o svome trošku. A kamoli da su imali neki plan kako će zaposliti tolike ljude :-)

ja sam lično imao sreću što sam se školovao...i to o sopstvenom trošku. I našao sam sebi posao...u međuvremenu sam promjenio par firmi i niti jedna nije imala nikakve povlastice zato što sam ja RVI.

Mislim ja do sad nisam skontao da imam ikakve povlastice u ovom društvu. Ličnu invalidninu ne smatram nikakvom povlasticom jer je to cijena moje krvi i zbog trajnih posljedica po moje zdravlje kolika god da je mala je, a vjerujte rado bi je se odrekao u zamjenu za moje zdravlje.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#55 Re: Novi uslovi Svjetske banke

Post by poznanik »

Alfons Kauders wrote:Precera ga i ti druze? 75? Pa onda bi malo ko dozivio penziju... A druga je stvar ko bi uopste zaposljavao ljude od 65 ili vise godina? Pogotovo kraj nase stope nezaposlenosti. Care moj ko u pedesetim ostane bez posla, tesko da ce ista naci do penzije...
poznanik wrote:Danas su pedesete kao prije 20 godine četrdesete, kao prije 40 godina - tridesete, skoro... Starosna dob ljudi se pomjera na više, uslovi života su bolji, medicina je napredovala, ljudi su agilniji, imaju više energije i psihičke i fizičke kondicije, ljudski mozak je vitalniji... Ne svi, ali postoji mnogo ljudi koji su u pedesetim godinama potpuno spremni odgovoriti svim zahtjevima koje društvo postavlja pred četrdesetogodišnjaka, prečesto i pred tridesetogodišnjaka, i koji takvi mogu društvu poslužiti, biti od koristi još mnogo godina. I ne samo pedesetogodišnjaci, i mnogo stariji mogu biti korisni i upotrebljivi, unatoč godinama, išijasima, povišenim pritiscima, i sl. :D

Otpremanje ljudi u starosnu penziju u 65-im godinama života danas, samo zato da bi se mlađim otvorila radna mjesta je jedan moderan i perfidan oblik otpreme takvih ljudi u prijevremenu smrt, ne samo što je izraz nesposobnosti vlasti da pronađe mogućnost za nova radna mjesta...
Alfons Kauders wrote:Da, u razvijenim drzavama. Kod nas jok. Koja bi bila svrha penzije u 75oj kada malo ko dozivi osamdesetu. :D Ljudi preko 60-65 godina jedva mogu raditi masu poslova, sa 70 i vise bi cak i obicna voznja auta bila upitna... Ako bi jos pride primorao poslodavce da takve ljude, koji ne mogu biti produktivni, drze na poslu dok ne crknu, samo bi natjerao poslodavce da zaposljavaju mladje ljude, a ovim starcima fakticki placaju penziju.

U biti, kad bi kod nas digao starosnu dob na 75, to bi manje-vise znacilo da potpuno ukidas penziju za ogroman broj ljudi koji umiru sa 70tak. Po tom modelu, koji kurac onda da uopste uplacujem bilo sta kada necu dobiti penziju?
Različitost i suprotstavljena mišljenja nas dvojice je zbog različitih percepcija kojim tretiramo ovo pitanje: ti iz ekonomskih razloga, brinući se, uglavnom, za sopstvenu ili egzistenciju svojih... mogućim smanjenjem količine raspoloživog novca za plaće, a ja iz humanog razloga, pravdajući ga stvarnom mogućnošću i realnom procjenom radnog angažiranja ljudi starijih preko 65 godina života.

U svakom postu napominjem da uvijek postoji opcija i pravo zaposlenika na raniji odlazak u penziju, po svojoj volji i iz svojih razloga. Ako je društvo ograničilo radni vijek čovjeka na 65 godina života, to je uradilo u neka davna vremena, kada je životno vijek bio mnogo kraći nego današnji, kada medicina nije bila razvijena kao danas, kada ostaliživotni uslovi nisu bili čovjeku na raspolaganju kao danas... Danas ta granica jednostavno treba biti, mora biti, pomjerena za 5 ili 10 godina više. Zašto ljudima ograničavati prava, ko god može ili misli da može raditi u kasnim godinama - neka radi. Na upravama privrednih društava je da procijene njegove radne sposobnosti prema učinku, prema rezultatima rada.

Nisam siguran, ali mi se čini da sam čitao da su neke evropske države već povisile ovu starosnu granicu...
User avatar
webby-x
Posts: 2343
Joined: 18/12/2011 12:38

#56 Re: Novi uslovi Svjetske banke

Post by webby-x »

madner wrote:I nama je, jerbo nas tjeraju da radimo neke stvari koje su potrebne a inace ih nikad ne bi uradili.
Nedovoljno. Ne razumijem uopće zašto tako malo traže.
Neka lijepo kažu "Otpustite trećinu državnih službenika i dobiti će te novac".
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#57 Re: Novi uslovi Svjetske banke

Post by madner »

Zato sto to nije potrebno. Sto se njih tice dovoljne su puno manje mjere da BiH opet ima odrziv i fin rast. To sto neko misli da bi trebalo X, Z ili F, njih ne zanima.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#58 Re: Novi uslovi Svjetske banke

Post by Alfons Kauders »

poznanik wrote: Različitost i suprotstavljena mišljenja nas dvojice je zbog različitih percepcija kojim tretiramo ovo pitanje: ti iz ekonomskih razloga, brinući se, uglavnom, za sopstvenu ili egzistenciju svojih... mogućim smanjenjem količine raspoloživog novca za plaće, a ja iz humanog razloga, pravdajući ga stvarnom mogućnošću i realnom procjenom radnog angažiranja ljudi starijih preko 65 godina života.
Izvini, ali onda imas neku prilicno neobicnu definiciju humanosti. Ne dopustiti ljudima da provedu 5-10 godina prije nego sto crknu u penziji po meni bas i nije humano.
U svakom postu napominjem da uvijek postoji opcija i pravo zaposlenika na raniji odlazak u penziju, po svojoj volji i iz svojih razloga. Ako je društvo ograničilo radni vijek čovjeka na 65 godina života, to je uradilo u neka davna vremena, kada je životno vijek bio mnogo kraći nego današnji, kada medicina nije bila razvijena kao danas, kada ostaliživotni uslovi nisu bili čovjeku na raspolaganju kao danas... Danas ta granica jednostavno treba biti, mora biti, pomjerena za 5 ili 10 godina više. Zašto ljudima ograničavati prava, ko god može ili misli da može raditi u kasnim godinama - neka radi. Na upravama privrednih društava je da procijene njegove radne sposobnosti prema učinku, prema rezultatima rada.

Nisam siguran, ali mi se čini da sam čitao da su neke evropske države već povisile ovu starosnu granicu...
Kao sto sam vec rekao, mi se ne mozemo porediti s drzavama gdje ljudi zive 10 godina duze. Ni pod razno. Dakle oni su sad podigli starosnu granicu nekoliko godina i ljudi ce im opet zivjeti duze u penziji nego prosjecan Bosanac koji ode u penziju sa 65, kontas?

A ljudima treba dopustiti da nastave raditi i nakon 65, ako to zele. Ali ne vidim zasto bi to radili dizanjem granice svima.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#59 Re: Novi uslovi Svjetske banke

Post by madner »

Sto se tice prosjeka, negdje smo oko 60 pozicije ali ne bjeze nam lideri previse. Mi smo oko 77 godina a oni najbolji oko 82.
S tim da zene duze zive.

Njemci su digli starost, ali to vazi tek od 2030 (ohvo iz glave).
occupylove
Posts: 1245
Joined: 21/07/2012 02:23

#60 Re: Novi uslovi Svjetske banke

Post by occupylove »

amko76 wrote:Čuj zašto se moraju slijediti naređenja. Pa mi sami molimo MMF da nam da kredite da ne doživimo finansijski kolaps.

Onaj koji moli, ne postavlja zahtjeve ok?

uz postovanje ali uopste ne svhatate poentu :-)
ko su ti tipovi u odijelima iz MMF i Svjetske banke ?
znate li ista o njima ?
po kojemu to redu i zakonu se moraju eto bas oni pitati za kredite i pomoc ili sta ja znam sta ?
sta ako kao u Islandu ? posaljes ih u sto p ..materini , i lijepo nacionaliziras banke , i izvrsis reformu finansijskoga sektora
a kredite i kamate ? obrises dupe i posaljes im racun :D
Island se totalno iskljucio iz toga prevaranstkoga sistema i sada im super
jao moj narode sta vam propaganda radi
MMF i Svjetska banka su privatne firme ..koje pljackaju sve odreda
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#61 Re: Novi uslovi Svjetske banke

Post by Alfons Kauders »

occupylove wrote:
amko76 wrote:Čuj zašto se moraju slijediti naređenja. Pa mi sami molimo MMF da nam da kredite da ne doživimo finansijski kolaps.

Onaj koji moli, ne postavlja zahtjeve ok?

uz postovanje ali uopste ne svhatate poentu :-)
ko su ti tipovi u odijelima iz MMF i Svjetske banke ?
znate li ista o njima ?
po kojemu to redu i zakonu se moraju eto bas oni pitati za kredite i pomoc ili sta ja znam sta ?
sta ako kao u Islandu ? posaljes ih u sto p ..materini , i lijepo nacionaliziras banke , i izvrsis reformu finansijskoga sektora
a kredite i kamate ? obrises dupe i posaljes im racun :D
Island se totalno iskljucio iz toga prevaranstkoga sistema i sada im super
jao moj narode sta vam propaganda radi
MMF i Svjetska banka su privatne firme ..koje pljackaju sve odreda
Nije nikakav problem, ali kada na ulice izadje par stotina hiljada radnika u javnom sektoru, penzionera i invalida... Ti fino stani pred njih i sve im to polako objasni.
amko76
Posts: 1144
Joined: 17/06/2010 15:38

#62 Re: Novi uslovi Svjetske banke

Post by amko76 »

Ma neću ni da komentarišem, to je neki revolucionar. :D Nema to više sine. De se igraj igrica :D
occupylove
Posts: 1245
Joined: 21/07/2012 02:23

#63 Re: Novi uslovi Svjetske banke

Post by occupylove »

amko76 wrote:Ma neću ni da komentarišem, to je neki revolucionar. :D Nema to više sine. De se igraj igrica :D
ma nisam nikakav revolucionar :D
ajde lijepo da vas pitam ?
ko su glaveshine u MMF i Svjetskoj banci ?
znate li uopste koji su to tipovi ?
ne znate i ne zelite da znate , jer ce izgledati kao teorije zavjere i slicne nebuloze , a nije teorija zavjere
amko76
Posts: 1144
Joined: 17/06/2010 15:38

#64 Re: Novi uslovi Svjetske banke

Post by amko76 »

Ok, onda nam ti posudi par milijardi KM koliko nam treba da ne kolabiramo, sa nekoliko godina odgode i malom kamatnom stopom.

OK? :D

A u vezi drastičnih rezova potrošnje, nema vlade koja će to uraditi jer je to političko samubistvo. Radiće kao i sve dosad, zakrpi se bilo kako dok ne istekne mandat. Nek onda slijedeća razmišlja kako i šta dalje. Prosto k'o pasulj.
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#65 Re: Novi uslovi Svjetske banke

Post by valterbranisarajevo »

Sve bi to bilo drugačije da je poslije rata bilo ljudi sa vizijom koji bi pokušali obnoviti industriju makar u 30% prijeratnog kapaciteta. Umjesto toga prvi zadatak stranačko postavljenih direktora je bilo da npr. iz Nikšića naruče kamione i da sve mašine prodaju kao staro željezo.

Nama su prodavali šuplju da je ta tehnologija zaostala da ne bi bila konkuretna na tržištu i sl. A evo, metak za npr. pušku M-70 je sada isti kao i prije 25 godina, što znači da je i tehnologija izrade ista. Da su pokrenuli nekadašnji gigant UPI – proces konzerviranja hrane je isti već 100 godina. Sada bi umjesto u Mercator ili Konzumu išli u UPI tržni centar. Da je to urađeno bilo bi proizvodnih radnih mjesta, a s obzirom da bi te firme u većem ili manjem obimu bile pod državnom kontrolom bilo bi i lakših radnih mjesta prilagođenih invalidima, čije bi se pravo na rad kontolisalo inspekcijskim narodom.

Za sve to je nažalost kasno, industrija na kojoj je počivala nekadašnja SRBiH je davna prošlost, a problem je što nismo našli alternativu. Privredne grane kao što je npr. turizam su u povoju i trebaće vremena da zauzme značajno mjesto u punjenju budžeta.

Šta je alternativa dužničkom ropstvu? Grčkoj su je ponudili – prodajte svoje otoke. Ponudiće je i nama – prodajte svoja društvena dobra: vodu, šumu ili rudnike. Znači ili –ili –ne valja ni jedna opcija. Mi smo suviše mali da proglasimo bankrot kao što je to uradila jedna Argentina, koja je ipak za nas velesila u mnogim stvarima i čija se riječ „pika“.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#66 Re: Novi uslovi Svjetske banke

Post by JoseMujica »

naš osnovi problem je glomazni administrativni aparat, a da ga smanjiš moraš Ustav mijenjat...najlakše je sve prebijat preko socijale i penzionera....pa neće dat Bakir "svoj" bibi od 300.000 KM pa sjesti u Škodu
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#67 Re: Novi uslovi Svjetske banke

Post by madner »

Nazalost nije, nas najveci problemi su ti sto su naveli. Socijalni izdaci su veci od adminstrativnih na nivou entiteta.


Samo 100x je lakse nekoga uvesti u pravo nego izvesti.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#68 Re: Novi uslovi Svjetske banke

Post by JoseMujica »

madner wrote:Nazalost nije, nas najveci problemi su ti sto su naveli. Socijalni izdaci su veci od adminstrativnih na nivou entiteta.


Samo 100x je lakse nekoga uvesti u pravo nego izvesti.
više od pola toga je fiktivno....ti za bilo koje pravo da hoćeš da ostvariš moraš imati štelu stranačku, rodbinsku ili nekom tipla....i tako se stranačka raja namiruje preko socijala za borce, invalide itd.

evo ja ti kao RVi mogu reći da nikakvu nikad protekciju ili pomoć nisam dobio, ni za školovanje, ni za liječenje, ni za stambeno zbrinjavanje...sam se školovao, sam zapošljavao, a živim kao podstanar i nadam se i to sam za 6-7 godina riješiti.

a pogledaj vijesti samo drve o tome kako odvajaju invalidima, borcima, i nekim qorcima i palcima...vjeruj sve to pozoba stranačka raja a ja sam znam kada sam obilazio RVi organizacije i BIZ-ove i onu karinašku Fondaciju i pitam za npr. stambeno kako riješiti samo debili sliježu ramenima kao da sam s Marsa pao.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#69 Re: Novi uslovi Svjetske banke

Post by madner »

Pa daju se mrvice nize, ali kada se u to dirne digne se motika i kuka.
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#70 Re: Novi uslovi Svjetske banke

Post by valterbranisarajevo »

Prije nekoliko godina vlast se brutalno obračunala sa civilnim invalidima. Svi oni koji nisu imali nesreću, a u tom slučaju sreću, da imaju stepen invalidnosti 90 ili 100 % ostali su bez ikakvih prava. Ljudi koji boluju od teških kancerogenih bolesti, djeca rođena bez ruke ili noge. Bilo je to strašno... Oni su se bunili, provalili u federalni parlament za vrijeme zasjedanja i ništa....

Svako gleda sebe. Mogla je ona grupa najpovlaštenijih sa penzijama od 1775 – do preko 2.000 KM reći, uzmite od nas po 100 -150 KM i dajte toj djeci – ali nisu...Trebali su ih, pa makar moralno, podržati jer to što se njima dogodilo može zakucati na svačija vrata. Nisu, šutili su kao kurve kao i svi ostali.

Jedan od problema je što je ta socijala neravnomjerno raspoređena, neko ima previše ili crpi budžet po nekoliko osnova, a neko je osuđen da umre...
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#71 Re: Novi uslovi Svjetske banke

Post by madner »

Civilni invalidi su previse mala skupina. Osim toga nemaju stigmu ratnog stradanja.

Ukidanje i smanjenje povlastenih penzija je Mujezinovic potpisao, samo nesto sumnjam da je to i uradio.
detroit-mercy
Posts: 16074
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#72 Re: Novi uslovi Svjetske banke

Post by detroit-mercy »

Sto volim ovakve teme :mrgreen: zale se sto tamo neka svjetska banka kaze da ce dati pare ali jaro da vidi da radis nesto na kresanju budzetske potrosnje. Pa se onda digne kuka i motika na masone, cioniste, cinovnike, ove, one.
Najbolje je reci istorijsko ne :mrgreen: , pa onda kada ponestane para za policajce, doktore, lijekove, ucitelje, ove one, fino reci para nema a kada ce biti ne znamo :mrgreen: . Nego snalazi se kako ko zna :mrgreen: , sadi krompir, luk, grah :mrgreen: .
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#73 Re: Novi uslovi Svjetske banke

Post by JoseMujica »

ma ovo što MMF traži je ustvari razbijanje ratnih klanova


evo uzmite samo povlaštene penzije i ko ih je sve dobio? Mislite da je i jedna povlaštena penzija data nekom borcu ili invalidu..jeste al u qorcu....sve dobile one guzonje iz rata što su okolo guzile i cugale dok je raja ginula

i kad dođe da se reže neće rezati ovim šupčinama već nekoj bijedi koja nema od čega da živi i ond aprebace lopticu...eto to traži MMF...što je btw notorna laž

ono što MMF traži jeste da se smanji javna potrošnja, a kako će se ona smanjiti je isključivo u rukama domaće kamarile!

a na kraju narod sam sebi bira vlast i eto im je
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#74 Re: Novi uslovi Svjetske banke

Post by valterbranisarajevo »

Problem državne administracije nisu referenti, na kojima će se na kraju slomiti kola, nego njihovi pretpostavljeni, njihove ogromne plate i diskreciono pravo da sebe i sebi odane službenike nagrađuju stimulacijama. Tako se stvorio jedan krug nedodirljivih, koji redovno, svaki mjesec uz pomoć stimulacije od 100%, dobiju duplu platu, pa naknade za rad u komisijama gdje su opet uključeni ti, pa prekovremeni sati koje sebi pišu i čije šihtarice ti isti šefovi potpisuju bez provjera....
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#75 Re: Novi uslovi Svjetske banke

Post by madner »

Nije tacno, IMF trazi i da se sitnija buranija reze. To jeste mi smo to vec potpisali i preuzeli obaveze.
Post Reply