Kako stimulisati povratak dijaspore i stopirati odliv mladih

Post Reply
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#51 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by mO k3 »

patakdaca wrote:
Ženski Dr.Med wrote:ma skonto sam ja tebe... i taj zmig ,sta je sa onima koji nemaju te "poslovne veze" a zele uloziti ,a bas te neke poslovne veze nece nista bez koverte da mrdnu

Mozes i ti otvoriti firmu, ali ce ti se ogaditi raditi dok je otvoris! Za ubrzavanje procedure preporučuje se tetak il neki rodbinić u vladi :lol:
znam druze znam.....
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#52 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by filozofija »

Ženski Dr.Med wrote:ma skonto sam ja tebe... i taj zmig ,sta je sa onima koji nemaju te "poslovne veze" a zele uloziti ,a bas te neke poslovne veze nece nista bez koverte da mrdnu
Pa moras imati poslovne veze vani kako bi uspio plasirati svoj proizvod u inozemstvo. Neki to ostvaraju i grade kroz trenutni posao, neki kroz marketing, a neki kroz kvalitetan proizvod. Ako kojim slucajem spojis svo troje, onda si beton. Onima koji ih nemaju, preporucio bih da ih grade i rade na njima. Molim samo da bude jasno, da se ovdje ne govori o nekim kovertama ili mitu. Dakle, cisto poslovne veze koje se zasnivaju na ponudi - potraznji.

Sto se tice ovih koji nece da mrdnu, njih zaobidjes. Ako neko nece da mi izda potvrdu ili odobrenje za otvaranje firme u Sarajevu, ja jednostavno odem u drugu opcinu ili grad (Cazin, Foca, Visoko, itd) gdje mogu da dobijem tu istu potvrdu bez mita. Pa nije svijet propao sto jedan kloc nece da radi svoj posao.

Znam sta me ceka u BiH i znam kakve cu probleme imati, ali moja odluka je takva.

Ako ce jedan papak na salteru da me sprijeci u namjeri, onda iskreno nisam ni zasluzio da se bavim biznisom :thumbup:
User avatar
baustelac
Posts: 1401
Joined: 16/07/2005 09:05
Location: AC-DE

#53 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by baustelac »

patakdaca wrote:
baustelac wrote:Ne moze opet bez prepucavnja, nasi-vasi, domaci strani. Interesantno pitanje koje se i mene tice. I ja bi se rado vratio i nastavio svoj zivot medju "svojim" narodom, gdje nisam stranac, gdje me svi razumiju i ja sve razumijem, gdje se osjecam kuci. Pod ovim vratio ne podrazumijevam uvaliti se negdje u drzavne jasle i zivjeti na necijim ledjima. Mislim vratiti se i raditi neki slican posao koji sada radim, i iskoristiti to svoje iskustvo. Znanja u bosni ne fali, pogotovu u tehnickim zanimanjima, ali nama treba jedna generalna reforma mentaliteta. Tipican primjer je patakdaca. Napunili mu glavu kao sto su i meni punili raznoraznim pricama kako smi mi super naj a oni na zapadu nemaju pojma. I tako je u svim sferama drustva, gradi se takva slika kao da se svijet oko nas okrece a zapravo smo jedna mala nula koja malo kome sta znaci.

Neko spomenu na pocetku da je nama potrebna reforma i preporod drustva. Nesto sto se desilo turcima, tako da danas druga i treca generacija turaka koji su rodjeni u njemackoj, zavrsili fakultete, vracaju se u domovinu svojih predaka. Taklo nesto slicno treba da se desi u u BiH, da se stvori takvo okruzenje u kojem ce poduzetni povratnici imati poslovnu klimu slicnu onoj iz koje dolaze. E onda ce za njima dolaziti i oni manje poduzetni "radnici" i uz domace, nadati se toj nekoj lancanoj reakciji koja bi trebala da vodi boljitku.


Ko tebi reče to da su meni punili glavu, prvo nauči čitati s razumjevanjem pa onda komentariši moje ime.
Ja nemam ništa apsolutno ništa, ni protiv koga nit protiv njegove škole, al imam protiv onih koji vrijeđaju i omalovažavaju naš sistem školovanja, i uvijek ću imati nešto protiv takvih ljudi.
Dođi, pokušaj, radi, to mene ne interesuje, jer meni hljeb iz ruku sigurno nećeš uzeti, ali ne pokušavaj omalovažavati, to ti neću oprostiti ni ja, a sigurno nit ijedan čovjek koji imalo cijeni sebe i svoju državu.
Kontam da ti smisleno odgovorim ali ne vrijedi s takvima se ne moze diskutovati jer trebas ti jos pure jesti
User avatar
%tacno*
Posts: 806
Joined: 13/05/2012 21:48

#54 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by %tacno* »

Dobra tema.

- promijeniti politiku (promijeniti odnos prema dijaspori)
- stvoriti uslove za povratak (pojednostaviti mnoge procedure)
- stimulisati iste da se vracaju

p.s. obrazovni sistem vani i u nasoj drzavi je nebo i zemlja.
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#55 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by filozofija »

patakdaca wrote:
filozofija wrote:
Ženski Dr.Med wrote:ma skonto sam ja tebe... i taj zmig ,sta je sa onima koji nemaju te "poslovne veze" a zele uloziti ,a bas te neke poslovne veze nece nista bez koverte da mrdnu
Pa moras imati poslovne veze vani kako bi uspio plasirati svoj proizvod u inozemstvo. Neki to ostvaraju i grade kroz trenutni posao, neki kroz marketing, a neki kroz kvalitetan proizvod. Ako kojim slucajem spojis svo troje, onda si beton. Onima koji ih nemaju, preporucio bih da ih grade i rade na njima. Molim samo da bude jasno, da se ovdje ne govori o nekim kovertama ili mitu. Dakle, cisto poslovne veze koje se zasnivaju na ponudi - potraznji.

Sto se tice ovih koji nece da mrdnu, njih zaobidjes. Ako neko nece da mi izda potvrdu ili odobrenje za otvaranje firme u Sarajevu, ja jednostavno odem u drugu opcinu ili grad (Cazin, Foca, Visoko, itd) gdje mogu da dobijem tu istu potvrdu bez mita. Pa nije svijet propao sto jedan kloc nece da radi svoj posao.

Znam sta me ceka u BiH i znam kakve cu probleme imati, ali moja odluka je takva.

Ako ce jedan papak na salteru da me sprijeci u namjeri, onda iskreno nisam ni zasluzio da se bavim biznisom :thumbup:

Puno sreće i živaca ti želimo svi mi iz Bosne, al bez podmazivanja ćeš se načekati za dozvole u bilo kom gradu. To ti je kod nas gorka istina.
Ma znam ja kako je dole. Pa svaki mjesec sam u Sarajevu bar dva dana :) Nisam ni dugo gore, nekih tri-cetiri godine. Korupcija i mito prestaju onda kada pocnes da ih ignorises i zaobilazis ;)
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#56 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by filozofija »

patakdaca wrote:
filozofija wrote:
Ma znam ja kako je dole. Pa svaki mjesec sam u Sarajevu bar dva dana :) Nisam ni dugo gore, nekih tri-cetiri godine. Korupcija i mito prestaju onda kada pocnes da ih ignorises i zaobilazis ;)

Znaš i sam onda kako je to ukorijenjeno ovdje, sta god od dokumenata krenes da vadis, jedino sto znaju reci je cekaj.. dok se takvi ljudi ne maknu iz administracije i postave oni koji hoce i znaju da rade, nista ovdje od posla, samo mozes cir fasovati.
Ja sam nanijetio i to je moja finalna odluka :thumbup:
patakdaca wrote:
U prvom postu sam rekao da treba prvo zaposliti nase ljude pa onda dopustiti zapošljavanje dijaspore, osim ako ne otvaraju sami sebi firmu, a max. pojednostaviti proceduru otvaranja firmi. Dok god tako ne počnemo razmišljati ovdje nema napretka ni za 100 god.
Kako mislis domace ljude? Ja to nisam domaci? Da li ti razumijes o cemu pricas covjece? Da vidim tog klipana koji meni moze zabraniti ili uskratiti prava u BiH u odnosu na druge gradjane. Pa ja sam jebeni cijeli rat proveo tu, pola familije sam izgubio u ratu, nakon rata gladan bio i borio se za svoju buducnost i hvala Bogu izborio. I sada bi mi neko trebao uskratiti neka prava, jer sam se sam izborio da odem vani prije par godina i da se edukujem svojim vlastitim novcem i znanjem. Da nije zalosno, bilo bi smijesno. Al' fakat.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#57 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by mO k3 »

@patakdaca bogme si se ti na dijasporu nahorozio .... :shock:
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#58 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by fidoremilienko »

I jesi li odlucio, BiH ili UK (London)? :D
User avatar
BHCluster
Posts: 23419
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#59 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by BHCluster »

ella_ina wrote:
patakdaca wrote:I ja sam za to da se vrate visokokvalifikovani kadrovi iz dijaspore, ali samo pod uslovom da se prvo obezbijedi sansa za dokazivanje visokokvalifikovanom kadru koji je zavrsio skolu ovdje, a ne da se desava kao sto se sad desava, da jedan visokokvalifikovani ili bilo kako kvalifikovani iz dijaspore dođe ovdje s parama i kupi radno mjesto. To je nas problem, kad se to iskorijeni tek ce se onda moci pricati o nekom stimulisanom povratku. Znači prvo stimulisati ostanak, pa tek onda stimulisati povratak, jer ako su nasi kadrovi toliko nekvalifikovani zasto onda u evropi i svijetu postizu toliki uspjeh?

u potpunosti se slazem....


iz ovog uvodnog posta, kada cita neko sa strane, rekao bi da su u BiH trenutno svi nepismeni i neobrazovani...uzas...nama ne treba visokoobrazovanih iz dijasore, imamo ih i dovoljno...samo od politicara i babinih sinova mi ovdje visokoobrazovani ne mozemo doci do izrazaja....do izrazaja dolaze podobni i bogati...
Onda se trebate pitati koliki je zapravo broj tih visoko kvalifikovani u Bosni i Hercegovini a ako je taj broj zadovoljavajuci onda se pitaj koko onda se nemoze organizovati (a ocigledno postoji toliki siroki spktrum visoko kvalifikovani) i na taj naci krenuti da se mjenja ta kocnica koja zaustavlja ove visoko kvalifikovane u Bosni i Hercegovini da dodu do izrazaja.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#60 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by mO k3 »

patakdaca wrote:
Ženski Dr.Med wrote:@patakdaca bogme si se ti na dijasporu nahorozio .... :shock:
Iskreno jesam, jer vidio sam toliko nepravde od te iste dijaspore, da ti ne mogu opisati. Od ponižavanja ucjenjivanja i dalje da ne nabrajam.

Ljude s dobrim namjerama cijenim i uvijek ću ih cijeniti, al dosta njih ne dođu ovdje tako, nego samo da koriste i izrabljuju narod.
Iskreno i ako zivim vani j dio sam te neke "dijaspore" ide mi bas ta dijaspora na zivce iz vise razloga, ali jedan je sto dignu nos i lome kobajagi bosanski...
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#61 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by filozofija »

fidoremilienko wrote:I jesi li odlucio, BiH ili UK (London)? :D
Najvjerovatnije London, pa za neke tri godine Sarajevo - ako Bog da ;-)
patakdaca wrote:
Ženski Dr.Med wrote:@patakdaca bogme si se ti na dijasporu nahorozio .... :shock:
Iskreno jesam, jer vidio sam toliko nepravde od te iste dijaspore, da ti ne mogu opisati. Od ponižavanja ucjenjivanja i dalje da ne nabrajam.

Ljude s dobrim namjerama cijenim i uvijek ću ih cijeniti, al dosta njih ne dođu ovdje tako, nego samo da koriste i izrabljuju narod.
Sve okay. Ne ljuti se na tebe niko, niti te neko osudjuje. Ja sebe ne smatram dijasporom, vise nekom verzijom starog studenta, koji je srecom prilika i na privremenom radu vani :mrgreen:
Nokija
Posts: 1590
Joined: 20/05/2012 14:46

#62 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by Nokija »

Ja sam nanijetio i to je moja finalna odluka :thumbup:

Filozofija, pamet u glavu i nikoga ne slusaj. Samo se ti vrati. Bice to sve bolje nego sto se nadas. Sretno! :thumbup:
mekaba
Posts: 1089
Joined: 19/11/2009 15:17

#63 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by mekaba »

Joj al o nama iz dijaspore pishu afirmativno auuuuuu. Sve se u BiH zna i za sve ima potreban kadar a na svim ljestvicama hopa ili kazu u objasnjenju kad je spomenuta drzava u pitanju doslovno: Nema podataka. U pravom smislu rijeci crna rupa. Evo u subotu kad sam pokusao da posaljem vrijednosno pismo u BiH dozivi blamazu pred 20 ljudi u posti koji su culi moj razgovor sa radnicom poste. Ljubazna radnica Post Denmark kaze: "Gospodine ne mozete poslati vrijednosno pismo u BiH jer nas je bosanska posta juce obavijestila da ne zele vishe primati ovu vrstu posiljke"???????????? Jedina drzava u Evropi??????? Pa u BiH nema kadra u opstinama koji znaju koristiti kompjuter.Kad ti se pokvari auto u BiH koje je novijeg datuma mozes samo traziti slep sluzbu da ti ga odslepaju do SL a i tu je mrka kapa ako je sta ozbiljnije. :run:

Ovdje su nasa djeca odlicna i rijetki su oni koji nisu zavrsili fakultete,govore tecno po nekoliko jezika. Gradjani BiH rade u najvecim danskim firmama i jako su cijenjeni kao radnici i strucnjaci.Rijetki su oni koji nisu nekoga izgubili u ratu a neke su familije cak prepolovljene. Svugdje smo bolje primljeni nego u BiH na zalost.
HZArnel
Posts: 435
Joined: 08/06/2010 20:42

#64 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by HZArnel »

Kada bi se vratili intelektualci iz dijaspore (neko spomenu preko 100 000 intelektualaca) nastao bi jedan novi problem. Smanjena bi bila potražnja za intelektualcima, time bi se destimuliralo obrazovanje.

Slažem se da je za BiH koristan povratak BiH intelektualaca iz dijaspore, al' on se treba desiti tek nakon što domaći intelektualci stvore (za intelektualce iz dijaspore) nova radna mjesta.

Do tada BH dijaspora treba pomagati BH društvo izvana. Pri tome ne mislim samo na lobiranje, nego na otvaranje i razvijanje trgova u zemljama svog bivanja za bh proizvode, podsticati BH proizvodnju i preko upravljanja svojih poslova izvana, otvaranja novih radnih mjesta, donositi novi mentalitet u BiH.
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#65 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by filozofija »

Nokija wrote:Ja sam nanijetio i to je moja finalna odluka :thumbup:

Filozofija, pamet u glavu i nikoga ne slusaj. Samo se ti vrati. Bice to sve bolje nego sto se nadas. Sretno! :thumbup:
Ama bilo ne bilo. Ljudski je nositi se sa svakodnenim problemima. Ako vec moram, onda cu to uciniti u zemlji za koju su moji ostavili zivote i koja me je odgojila ovakog kakav jesam. Ja ne ocekujem nikakavu idealu. Ali mislim da se negdje moze dogurati. Znam i kada donesem odluku i dodjem u Sa, da nemam gdje da se vratim (mislim na vani, jer nemam tudje drzavljanstvo), tako da cu lakse podnijeti borbu.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#66 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by Gray »

filozofija wrote:
Nokija wrote:Ja sam nanijetio i to je moja finalna odluka :thumbup:

Filozofija, pamet u glavu i nikoga ne slusaj. Samo se ti vrati. Bice to sve bolje nego sto se nadas. Sretno! :thumbup:
Ama bilo ne bilo. Ljudski je nositi se sa svakodnenim problemima. Ako vec moram, onda cu to uciniti u zemlji za koju su moji ostavili zivote i koja me je odgojila ovakog kakav jesam. Ja ne ocekujem nikakavu idealu. Ali mislim da se negdje moze dogurati. Znam i kada donesem odluku i dodjem u Sa, da nemam gdje da se vratim (mislim na vani, jer nemam tudje drzavljanstvo), tako da cu lakse podnijeti borbu.

Kao ateista ću ti reći, nek' ti je Bog na pomoći!
User avatar
BHCluster
Posts: 23419
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#67 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by BHCluster »

patakdaca wrote:
Zato što će ovdje onaj iznad tebe sve učiniti da nedođeš do izražaja, jer ako dođeš ugrožavaš njega, pa dijete koje će ga naslijediti i tako dalje se to oteže u nedogled. Znači ako vidi sekundu jednu da ga ugrožavaš na bilo koji način il nekog od njegovih, potrudit će se da te spriječi na svaki mogući način.
Znaci umjesto udruzivanja snaga i znanja protiv ovih babi i njihovi sinova mi ce mo da radimo ono sto oni nam rade to jeste dijasporcima?
User avatar
baustelac
Posts: 1401
Joined: 16/07/2005 09:05
Location: AC-DE

#68 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by baustelac »

mekaba wrote:Joj al o nama iz dijaspore pishu afirmativno auuuuuu. Sve se u BiH zna i za sve ima potreban kadar a na svim ljestvicama hopa ili kazu u objasnjenju kad je spomenuta drzava u pitanju doslovno: Nema podataka. U pravom smislu rijeci crna rupa. Evo u subotu kad sam pokusao da posaljem vrijednosno pismo u BiH dozivi blamazu pred 20 ljudi u posti koji su culi moj razgovor sa radnicom poste. Ljubazna radnica Post Denmark kaze: "Gospodine ne mozete poslati vrijednosno pismo u BiH jer nas je bosanska posta juce obavijestila da ne zele vishe primati ovu vrstu posiljke"???????????? Jedina drzava u Evropi??????? Pa u BiH nema kadra u opstinama koji znaju koristiti kompjuter.Kad ti se pokvari auto u BiH koje je novijeg datuma mozes samo traziti slep sluzbu da ti ga odslepaju do SL a i tu je mrka kapa ako je sta ozbiljnije. :run:

Ovdje su nasa djeca odlicna i rijetki su oni koji nisu zavrsili fakultete,govore tecno po nekoliko jezika. Gradjani BiH rade u najvecim danskim firmama i jako su cijenjeni kao radnici i strucnjaci.Rijetki su oni koji nisu nekoga izgubili u ratu a neke su familije cak prepolovljene. Svugdje smo bolje primljeni nego u BiH na zalost.
De odvadi malo iz prvog pasusa. Ovako preuvelicavanje i predstavljanje BiH necivilizovanom i divljom stvara generalno negativnu sliku o dijaspori. Da BiH ima sve sto ima zapad - nema, ali nije ni divljina kako se iz prica pojedine dijaspore zna steci utisak.
harisl
Posts: 504
Joined: 25/10/2002 00:00

#69 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by harisl »

patakdaca wrote:
Lahko je pametovati iz udobne fotelje odatle odakle si sad. Dođeš ovamo, okušaš sreću, i garant ćeš biti brži nazad.
A takvih nam ne treba jer pun nam je, da ne kazem sta, i ovih ovdje, koji ako malo para u dzepu imaju misle da su jedini u pravu i najpametnijih, a da ti ne pričam o dijasporcima, koji misle da su gospoda neka a mi ovdje hamali koji bi i za marku radili. Nagledao sam se toga i previše, i naodbijao poslova kod takvih.
A dosta ih se vratilo ovdje "kako bi pomogli narodu" i onda izrabljuju isti taj svoj narod za 400 KM mjesečno, a ustvari su došli samo da se obogate nabrzinu, i cim zagusti magla ponovo odakle je i dosao. Ni takvi nam ne trebaju, imamo ih i previše ovdje.

U prvom postu sam rekao da treba prvo zaposliti nase ljude pa onda dopustiti zapošljavanje dijaspore, osim ako ne otvaraju sami sebi firmu, a max. pojednostaviti proceduru otvaranja firmi. Dok god tako ne počnemo razmišljati ovdje nema napretka ni za 100 god.
Slazem se, ali ne zato sto si u pravu, nego zato sto je svaki insan u sustini slican. Kada dodje do toga da jedan od nas dvoje treba da otpadne, onda u svakom slucaju bolje ti nego ja - pa da imas 6 nobelovih nagrada. Tako je vani, a pogotovu je tako u BiH (jos gora ekonomska situacija, manje posla). Mani se ti logike kada je stomak prazan.
U sustini nemam nista protiv toga da se posao prvo ponudi onima koji nemaju izbora, onima koji su trenutno u BiH. Nekako mi je logicnije da dijaspora pokusa steci prakticno znanje i veze vani. Pa ako ih onda jos uvijek vuce nesto nazad - neka potegnu te veze i znanje i otvore sebi put. A ukoliko ih ne vuce, onda makar drzava BiH treba da nekako usicari na njima - poslovne veze, razmjena znanja i tako to. A ne gurati ih od sebe k'o da su gubavi. Ali opet, insan je takav - strah ga uhvati kada nije najpametniji.
Ne mislim da su inzinjeri iz BiH bolji ni gori od inzinjera vani. Na kraju krajeva, kako se ono kaze - kada zavrsis skolu dobijes diplomu, a zvanje inzinjera 10 godina kasnije. Skola ko skola - vecina onoga sto si ucio prije tri godine je izlapilo iz glave prije 2 godine i 11 mjeseci. Ali ono sto meni dize kosu na glavi (sada vec jednom manjem dijelu glave) je to da drzava BiH jednostavno ne zeli da iskoristi potencijal znanja i veza koji je vani. Pa ima nasih ljudi koji su dugo vani i koji su radili ili jos uvijek rade u drzavnim laboratorijama, na projektima sa oznakom "export control" koji ce biti objavljani u javnosti za 10 godina, ako i tada. Umjesto da se prikupi nekakva baza podataka ko sta ima i ko sta zna, vladu BiH boli neka stvar. Tacno se ljudi mole da sve sto imaju i znaju ostave vani...
User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#70 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by Abu FEED el-Castro »

Nikako. Nego kako stimulisati ove sto su ovdje da ne odu prvom prilikom? Isto nikako.
Masa ode. A ko ce ih krivit kad je drzava... ma kakva drzava, ovčija genitalija u svakom smislu, konstatovati klinicku smrt. Mozemo mi i lagati sebe da nije tako, prozivati za defetizam itd. ali ja mislim da je ipak prihvacanje realnosti - realnije.
User avatar
%tacno*
Posts: 806
Joined: 13/05/2012 21:48

#71 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by %tacno* »

HZArnel wrote:Kada bi se vratili intelektualci iz dijaspore (neko spomenu preko 100 000 intelektualaca) nastao bi jedan novi problem. Smanjena bi bila potražnja za intelektualcima, time bi se destimuliralo obrazovanje.

Slažem se da je za BiH koristan povratak BiH intelektualaca iz dijaspore, al' on se treba desiti tek nakon što domaći intelektualci stvore (za intelektualce iz dijaspore) nova radna mjesta.

Do tada BH dijaspora treba pomagati BH društvo izvana. Pri tome ne mislim samo na lobiranje, nego na otvaranje i razvijanje trgova u zemljama svog bivanja za bh proizvode, podsticati BH proizvodnju i preko upravljanja svojih poslova izvana, otvaranja novih radnih mjesta, donositi novi mentalitet u BiH.
U prijevodu: sto dalje to bolje :D

Ma ja necu ni toliko da se vezem za domovinu. Lijepo svake godine dodjem 3 sedmice na odmor, ostavim 10-15 tisuca ojrica i mirna Bosna. Lijepo skladistima gradj. materijala, majstorima, mesarima, pekarima, mojoj familiji...

Pa je li vidite sta statistike govore? Dno dna a u stvarnosti nije tako. Sto li?

Namjeravam se vratiti i to uskoro ma sta ko mislio o tome. Ako sam znao do sada, valjda cu znati i od kadije. :D
Nokija
Posts: 1590
Joined: 20/05/2012 14:46

#72 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by Nokija »

filozofija wrote:
Nokija wrote:Ja sam nanijetio i to je moja finalna odluka :thumbup:

Filozofija, pamet u glavu i nikoga ne slusaj. Samo se ti vrati. Bice to sve bolje nego sto se nadas. Sretno! :thumbup:
Ama bilo ne bilo. Ljudski je nositi se sa svakodnenim problemima. Ako vec moram, onda cu to uciniti u zemlji za koju su moji ostavili zivote i koja me je odgojila ovakog kakav jesam. Ja ne ocekujem nikakavu idealu. Ali mislim da se negdje moze dogurati. Znam i kada donesem odluku i dodjem u Sa, da nemam gdje da se vratim (mislim na vani, jer nemam tudje drzavljanstvo), tako da cu lakse podnijeti borbu.
Nema ti tu puno filozofije. Ako se odlucis da ostanes tu gdje jesi, uvijek ces razmisljati je li to bio ispravan potez, sta bi bilo da si se vratio, sta bi ovo, kako bi ono?
Kad se vratis, pa te ona bosanska svakodnevnica potkaci, kontaces sto je meni ovo trebalo, ko me je tjer'o?
I stalno tako. Ali nije zivot orlova vijeka :thumbup:
Wellcome to Boznia :bih:
Lug
Posts: 2530
Joined: 09/02/2009 15:27

#73 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by Lug »

patakdaca wrote:
Ženski Dr.Med wrote:@patakdaca bogme si se ti na dijasporu nahorozio .... :shock:
Iskreno jesam, jer vidio sam toliko nepravde od te iste dijaspore, da ti ne mogu opisati. Od ponižavanja ucjenjivanja i dalje da ne nabrajam.

Ljude s dobrim namjerama cijenim i uvijek ću ih cijeniti, al dosta njih ne dođu ovdje tako, nego samo da koriste i izrabljuju narod.
.... evo suze mi niz ledja kaplju.. zao mi te.
cuj, dijaspora ga ponizava i ucjenjuje.. :lol:

de bolan smiri se, Bosna i Hercegovina je njhova koliko i tvoja... a kad malo skontam .. mozda i vise nego tvoja jer ta tvoja prica je direktno upucena protiv Bosne i Hercegovine i protiv povratka.
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#74 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by zlajaBHF »

patakdaca wrote:
A sad da to9 odgovorim na ovo jer se vidi koliko si plitka uma MEHATRONIČARU.
Zasto u njemačkoj svi rade u BMW, Audi itd itd. Jesi li se ikad zapitako koliko njemačkoj treba hiljada mašinskih inžinjera i tehničara, va jesi li ikad čuo za zakon da se mora naglašavam "MORA" prvo zaposliti kadar iz vlastite države, pa onda ako nema tražiti na teritoiji EU-a, pa tek i kad tad nema tražiti iz trećih zemalja. A toliko Inžinjera ima u Njemačkoj i EU da je njemačka MORALA otvoriti varta trećim zemljama za uvoz visokokvalifikovanog kadra.
Nadam se da si razumio o čem pričam.
Ocigledno si se nasao uvrijedjen zbog uvodnog posta, koji na prvi pogled podcjenjuje kadar iz BiH, ali mislim da je covjek mislio na povratak ne samo dijaspore, nego ljudi koji su zavrsili skole u BiH, i koji su napustili domovinu ili to misle uraditi....Znaci ne radi se samo o tipicnoj dijaspori....Ohladi malo

Ostale stvari koje si nabrojao, pokazuju da nemas pojma kako stvari funkcionisu na zapadu....kratko i jasno!

Kao prvo inzinjeri na zapadu studiraju 3 godine na fakultetu i imaju POLA godine prakse. Prica o tome da imaju 80% prakse je samo mit, koji je stvoren od ljudi kao ti...

Koliko su inzinjeri dobri, najbolje pokazuju rezultati, i o tome nebi vise jer ta rasprava ne vodi nicemu.


Samo da ti kazem zadnju stvar. Ja radim u Siemensu u Danskoj.
U mom odjeljenju je 70% ljudi iz inostranstva, a 30% Danaca. Ne zato sto u Danskoj nema nezaposlenih, ima ih itekako, ali se zaposljavaju oni najbolji. I ako jedan Francuz trazi posao kod nas, dobit ce ga u slucaju da je bolji od svih Danaca koji ga budu trazili. Tako da tvoja prica o tome da se prvo zaposljava domaci kadar, je zaostavstina iz komunistickog sitema, gdje se nisu zaposljavali najbolji, nego najpogodniji....Nekada je do krvi, nekad do nacionalnosti, a nekad do vjere....sve dok se tako razmislja, nema nam nade!
Nokija
Posts: 1590
Joined: 20/05/2012 14:46

#75 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by Nokija »

de bolan smiri se, Bosna i Hercegovina je njhova koliko i tvoja... a kad malo skontam .. mozda i vise nego tvoja jer ta tvoja prica je direktno upucena protiv Bosne i Hercegovine i protiv povratka

:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Post Reply