Vakcine - iskustva

Moderator: O'zone

Locked

Hocete li se vakcinisati protiv COVID-a koliko god puta bude trebalo?

-DA, naravno kad god kazu strucnjaci da treba i koliko god puta tu sam
89
30%
-NE, primio sam 2 doze i dosta od mene
62
21%
-NE, primio sam 3 ili primit cu uskoro trecu dozu i dosta od mene
48
16%
-NISAM se nikako vakcinisao protiv covida niti planiram
102
34%
 
Total votes: 301

Adnan55
Posts: 189
Joined: 12/10/2021 05:04

#4376 Re: Vakcine - iskustva

Post by Adnan55 »

2 doze Astrazenec. Zarazio se prije 10 ak dana temperatura, mucnice, gubitak okusa mirisa(jos se nije vratio). Kakvi li su tek teski simptomi nedaj Boze... Odradila je vakcina ipak posao.
User avatar
Yenna
Posts: 6837
Joined: 11/03/2019 08:41
Location: Tu i tamo...

#4377 Re: Vakcine - iskustva

Post by Yenna »

mognjen wrote: 05/12/2021 02:40
Yenna wrote: 04/12/2021 17:54 Ne znamo ni sta smo primali citav zivot pa su nas zvali sa razglasa u toku nastave da odes i vakcinises se. Niko te nije ni pitao zelis li. Tako i sada djeca od rodjenja imaju imunizaciju i svi vode djecu bez pogovora od mjesec dana pa nadalje. A to kao znamo sta je smućkano?

Ne znamo mi ni sta jedemo ni pijemo, a ni udisemo pa evo...tu smo gdje smo.
Porediti vakcine koje se koriste desetljećima sa ovom sklepanom na brzinu je zaista bez komentara...

Pa čak i da ne znamo šta je u njima, barem su efikasne i pružaju imunizaciju, naspram ovog sranja koje lapi ko gazirana voda.
Jedeš i piješ ono što hoćeš (udišeš smog, cigarete, to je priča za sebe), niko te ne prisiljava šta da kupiš raznim potvrdama, testovima i sl.
I te vakcine su prije tih desetljeca bile nove i sklepane. A za njih od pocetka nisi imao pravo izbora. Sad barem imas, makar testove. A onaj vakcinalni karton ti treba gdje god da mrdnes i preselis, svaka zemlja takodje trazi izvod iz kartona.
Elem, nije tema da ili ne vakcine, već iskustva o istim.
Da ne idem offtopic.
mognjen
Posts: 123
Joined: 09/10/2009 22:05
Location: Banjaluka

#4378 Re: Vakcine - iskustva

Post by mognjen »

Yenna wrote: 05/12/2021 09:19
mognjen wrote: 05/12/2021 02:40

Porediti vakcine koje se koriste desetljećima sa ovom sklepanom na brzinu je zaista bez komentara...

Pa čak i da ne znamo šta je u njima, barem su efikasne i pružaju imunizaciju, naspram ovog sranja koje lapi ko gazirana voda.
Jedeš i piješ ono što hoćeš (udišeš smog, cigarete, to je priča za sebe), niko te ne prisiljava šta da kupiš raznim potvrdama, testovima i sl.
I te vakcine su prije tih desetljeca bile nove i sklepane. A za njih od pocetka nisi imao pravo izbora. Sad barem imas, makar testove. A onaj vakcinalni karton ti treba gdje god da mrdnes i preselis, svaka zemlja takodje trazi izvod iz kartona.
Elem, nije tema da ili ne vakcine, već iskustva o istim.
Da ne idem offtopic.
Zaboravila si staviti "efikasne", što ove nove nisu. Testovi su takodje nepouzdani. Vakcinalni karton ti ne može tražiti konobar, kao što sad može potvrdu za vakcinu. Preskočen je niz pravnih i logičnih stvari u sumanutom tjeranju na vakcinu, kao da ljudi padaju po ulici kad se zaraze. Zastrašivanje je najlošija metoda, a to je današnja realnost.
User avatar
Edin H.
Posts: 46979
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#4379 Re: Vakcine - iskustva

Post by Edin H. »

https://amp.theguardian.com/uk-news/202 ... ofiteering

Pfizer optužen za “ratno profiterstvo”
User avatar
Ateista
Posts: 46504
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#4380 Re: Vakcine - iskustva

Post by Ateista »

Yenna wrote: 05/12/2021 09:19
mognjen wrote: 05/12/2021 02:40

Porediti vakcine koje se koriste desetljećima sa ovom sklepanom na brzinu je zaista bez komentara...

Pa čak i da ne znamo šta je u njima, barem su efikasne i pružaju imunizaciju, naspram ovog sranja koje lapi ko gazirana voda.
Jedeš i piješ ono što hoćeš (udišeš smog, cigarete, to je priča za sebe), niko te ne prisiljava šta da kupiš raznim potvrdama, testovima i sl.
I te vakcine su prije tih desetljeca bile nove i sklepane. A za njih od pocetka nisi imao pravo izbora. Sad barem imas, makar testove. A onaj vakcinalni karton ti treba gdje god da mrdnes i preselis, svaka zemlja takodje trazi izvod iz kartona.
Elem, nije tema da ili ne vakcine, već iskustva o istim.
Da ne idem offtopic.
Za te vakcine je prolazio duzi period testiranja, na dobrovoljcima a ne da te tjeraju da budes pokusni kunic. Vecina tih vakcina je puno efikasnija i odrzava kolektivni imunitet za razliku od ovih, a vecina tih bolesti su puno opasnije od covida, pogotovo za djecu, tako da je drugaciji odnos rizika od bolesti i od vakcine.
Mozda se za ovaj virus ni ne moze napraviti bolja vakcina slicno kao sa gripom, vjerovatno ce postati sezonska bolest, ali svejedno treba biti posten pa to priznati, a ne lagati ljude da cemo ovom vakcinom pobijediti virus jer necemo.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45434
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#4381 Re: Vakcine - iskustva

Post by Chmoljo »

Pa pobjeda bi bila ako bi bio ko gripa, sezonski i bez tako teskih simptoma i to se mnogo puta spominjalo.

Pogotovo sada kada su se nadali da bi omikron soj mogla biti takva.
User avatar
muha_sa
Posts: 128602
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#4382 Re: Vakcine - iskustva

Post by muha_sa »

Chmoljo wrote: 05/12/2021 12:33 Pa pobjeda bi bila ako bi bio ko gripa, sezonski i bez tako teskih simptoma i to se mnogo puta spominjalo.

Pogotovo sada kada suse nadali da bi omikron mutacija mogla biti takva.
Što ti meni ne odgovori na pp :? :-)
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45434
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#4383 Re: Vakcine - iskustva

Post by Chmoljo »

muha_sa wrote: 05/12/2021 12:34
Chmoljo wrote: 05/12/2021 12:33 Pa pobjeda bi bila ako bi bio ko gripa, sezonski i bez tako teskih simptoma i to se mnogo puta spominjalo.

Pogotovo sada kada suse nadali da bi omikron mutacija mogla biti takva.
Što ti meni ne odgovori na pp :? :-)
Sta ja tebi imam odgovarati, nisi mi zena!


Poslo sam :D
User avatar
Yenna
Posts: 6837
Joined: 11/03/2019 08:41
Location: Tu i tamo...

#4384 Re: Vakcine - iskustva

Post by Yenna »

mognjen wrote: 05/12/2021 11:54
Yenna wrote: 05/12/2021 09:19

I te vakcine su prije tih desetljeca bile nove i sklepane. A za njih od pocetka nisi imao pravo izbora. Sad barem imas, makar testove. A onaj vakcinalni karton ti treba gdje god da mrdnes i preselis, svaka zemlja takodje trazi izvod iz kartona.
Elem, nije tema da ili ne vakcine, već iskustva o istim.
Da ne idem offtopic.
Zaboravila si staviti "efikasne", što ove nove nisu. Testovi su takodje nepouzdani. Vakcinalni karton ti ne može tražiti konobar, kao što sad može potvrdu za vakcinu. Preskočen je niz pravnih i logičnih stvari u sumanutom tjeranju na vakcinu, kao da ljudi padaju po ulici kad se zaraze. Zastrašivanje je najlošija metoda, a to je današnja realnost.
Ne znamo mi jesu li i te odmah bile efikasne, samo sad lupamo i predpostavljamo.
Nista vise nije logicno pa ni to.
Nisam antivakser i ne bi ulazila u polemiku i ubjedjivanje, a mislim da ovo nije ni ta tema.
Nek radi ko šta želi :)
KraljicaIzJajca
Posts: 3981
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#4385 Re: Vakcine - iskustva

Post by KraljicaIzJajca »

Yenna wrote: 05/12/2021 09:19
mognjen wrote: 05/12/2021 02:40

Porediti vakcine koje se koriste desetljećima sa ovom sklepanom na brzinu je zaista bez komentara...

Pa čak i da ne znamo šta je u njima, barem su efikasne i pružaju imunizaciju, naspram ovog sranja koje lapi ko gazirana voda.
Jedeš i piješ ono što hoćeš (udišeš smog, cigarete, to je priča za sebe), niko te ne prisiljava šta da kupiš raznim potvrdama, testovima i sl.
I te vakcine su prije tih desetljeca bile nove i sklepane. A za njih od pocetka nisi imao pravo izbora. Sad barem imas, makar testove. A onaj vakcinalni karton ti treba gdje god da mrdnes i preselis, svaka zemlja takodje trazi izvod iz kartona.
Elem, nije tema da ili ne vakcine, već iskustva o istim.
Da ne idem offtopic.
Yenna, prvi put su primjenjene na ljudima, nikad nisu, ranije testirane osim na životinjama.

Pokušali su napraviti mRNA cijepivo prije gripe, cjer je lakše, brže i jeftinije za proizvodnju, nisu uspjeli.
KraljicaIzJajca
Posts: 3981
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#4386 Re: Vakcine - iskustva

Post by KraljicaIzJajca »

Yenna wrote: 04/12/2021 15:45
deogest wrote: 04/12/2021 13:27

Ako ti je dvojezicna potvrda, ides recimo busem ili autom, lagano prodjes. Meni trazili na njemackoj granici, pokazao i sve uredu, samo rekli da kad dodjem u Njemacku trazim njihov certifikat, sto sam i uradio i dobio.
Znam, putovala sam.
Od Nove god važe samo covid pasoši, sto nasa divna drzava nema. Tako da...
Ni boost ti ne pije vode preko granice od januara.
Cijepiva u BiH nisu registrirana.
akcija007
Posts: 2845
Joined: 17/05/2008 23:50

#4387 Re: Vakcine - iskustva

Post by akcija007 »

@KraljicaIzJajca jesu interventnim uvozom.
A za pravu registraciju kao.sto je npr. Ampicilin registrovan farmaceutske kompanije nemaju interesa za BH trziste . Nema firme, da bude nosilac odobrenja za stavljamje lijeka u promet. Drzava/entitet/kanton/distrikt ne mogu prema Zakonu o lijekovima BiH biti nosioci odobrenja za stavljanje lijeka u promet. U EU je druga prica i tamo je drzava nosioc odobrenja za stavljamje u promet.
Veledrogerija pokusava da dobije odobrenje za registraciju Sputnika V pa koliko mi je poznato jos nisu.
Isto ti je da li je registrovan ili interventni uvoz .
Onda idi u neku EU zemlju pa primi vakcinu kao registrovani lijek
KraljicaIzJajca
Posts: 3981
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#4388 Re: Vakcine - iskustva

Post by KraljicaIzJajca »

akcija007 wrote: 05/12/2021 14:32 @KraljicaIzJajca jesu interventnim uvozom.
A za pravu registraciju kao.sto je npr. Ampicilin registrovan farmaceutske kompanije nemaju interesa za BH trziste . Nema firme, da bude nosilac odobrenja za stavljamje lijeka u promet. Drzava/entitet/kanton/distrikt ne mogu prema Zakonu o lijekovima BiH biti nosioci odobrenja za stavljanje lijeka u promet. U EU je druga prica i tamo je drzava nosioc odobrenja za stavljamje u promet.
Veledrogerija pokusava da dobije odobrenje za registraciju Sputnika V pa koliko mi je poznato jos nisu.
Isto ti je da li je registrovan ili interventni uvoz .
Onda idi u neku EU zemlju pa primi vakcinu kao registrovani lijek
Hvala, pa idem u EU, svakako, tamo se planiram cijepiri. Hvala :kiss:

Netko je pisao, BiH nema instituciju za provjeru, ali susjedi ili netko iz EU, pretpostavljam mogu to uraditi za BiH. :)
akcija007
Posts: 2845
Joined: 17/05/2008 23:50

#4389 Re: Vakcine - iskustva

Post by akcija007 »

@KraljicaIzJajca BiH ima instituciju za provjeru a to je Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH. Dakle, oni su regulatori za lijekovi u BiH.

Mislim da i u EU od strane EMA imaju uslovna odobrenja za vakcine .
Idi u neku zemlju EU gdje smatras da je zeljena vakcina registrovana. Mozes je primiti u BIh EU Zimbabveu dakle bilo gdje gdje smatras da da je bolja. Tvoja volja i izbor.
KraljicaIzJajca
Posts: 3981
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#4390 Re: Vakcine - iskustva

Post by KraljicaIzJajca »

akcija007 wrote: 05/12/2021 15:15 @KraljicaIzJajca BiH ima instituciju za provjeru a to je Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH. Dakle, oni su regulatori za lijekovi u BiH.

Mislim da i u EU od strane EMA imaju uslovna odobrenja za vakcine .
Idi u neku zemlju EU gdje smatras da je zeljena vakcina registrovana. Mozes je primiti u BIh EU Zimbabveu dakle bilo gdje gdje smatras da da je bolja. Tvoja volja i izbor.
Moja greška, imaju ju je, ali nemaju uređaje i opremu za provjeru svega, u ovom slućaju mRNA cijepiva. :)
A_A_AKCIJA
Posts: 5873
Joined: 16/11/2009 02:54

#4391 Re: Vakcine - iskustva

Post by A_A_AKCIJA »

Teme o vakcini su mi savršen idiotmetar da znam s kim ne trošiti vrijeme...

:run: :-)
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#4392 Re: Vakcine - iskustva

Post by MUNAFIK »

A_A_AKCIJA wrote: 05/12/2021 20:10 Teme o vakcini su mi savršen idiotmetar da znam s kim ne trošiti vrijeme...

:run: :-)
Jeul i NIPu svi vakcinisani ili imaju pravo na izbor?

:D
A_A_AKCIJA
Posts: 5873
Joined: 16/11/2009 02:54

#4393 Re: Vakcine - iskustva

Post by A_A_AKCIJA »

MUNAFIK wrote: 05/12/2021 20:46
A_A_AKCIJA wrote: 05/12/2021 20:10 Teme o vakcini su mi savršen idiotmetar da znam s kim ne trošiti vrijeme...

:run: :-)
Jeul i NIPu svi vakcinisani ili imaju pravo na izbor?

:D
100% svi vakcinisani protiv lopovluka i korupcije. I nema izbora :bih: :mrgreen:
User avatar
Ateista
Posts: 46504
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#4394 Re: Vakcine - iskustva

Post by Ateista »

Chmoljo wrote: 05/12/2021 12:33 Pa pobjeda bi bila ako bi bio ko gripa, sezonski i bez tako teskih simptoma i to se mnogo puta spominjalo.

Pogotovo sada kada su se nadali da bi omikron soj mogla biti takva.
Da, i do toga ce vjerovatno doci, ali opet ne zahvaljujuci vakcinama vec prirodnim mutacijama, vakcine ce u medjuvremenu moci pomoci nekim ugrozenim kayegorijama da lakse prodju i to je to.
Mogu se kladiti da ce za godinu dvije kad dodjemo konacno do toga, neki pokusati da predstave kao da je do toga doslo zahvaljujuci vakcinama. :D
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45434
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#4395 Re: Vakcine - iskustva

Post by Chmoljo »

Ateista wrote: 06/12/2021 13:47
Chmoljo wrote: 05/12/2021 12:33 Pa pobjeda bi bila ako bi bio ko gripa, sezonski i bez tako teskih simptoma i to se mnogo puta spominjalo.

Pogotovo sada kada su se nadali da bi omikron soj mogla biti takva.
Da, i do toga ce vjerovatno doci, ali opet ne zahvaljujuci vakcinama vec prirodnim mutacijama, vakcine ce u medjuvremenu moci pomoci nekim ugrozenim kayegorijama da lakse prodju i to je to.
Mogu se kladiti da ce za godinu dvije kad dodjemo konacno do toga, neki pokusati da predstave kao da je do toga doslo zahvaljujuci vakcinama. :D
Pa nije bas da se nije spominjalo da bi najlakse bilo pustit slobodno cirkulisanje virusa, gdje ce mutacije ici brze i gdje ce se stvarati imunitet i jednostavno gdje ce jaki opstati.

Ali isto tako je i jasno da je to vrlo nehumano, ne samo zbog ugrozenih kategorija, nego i zbog ostalih pacijenata gdje bi resursi bili kod svih na tacki pucanja.

Kada su bili prvi lockdowni mantralo se: izravnati krivulju, izravnati krivulju.

Vakcine ce uraditi ono sto i trebaju, ugrozenima spasiti glavu, ostalima olaksati dodir sa covidom i to je to. Ali jasno je, cak i meni, laiku za prirodne nauke da je pustanje virusa da slobodno cirkulise evolucijska lutrija za koju se ne moze znati kako ce se zavrsiti.
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#4396 Re: Vakcine - iskustva

Post by MUNAFIK »

A_A_AKCIJA wrote: 06/12/2021 11:24
MUNAFIK wrote: 05/12/2021 20:46

Jeul i NIPu svi vakcinisani ili imaju pravo na izbor?

:D
100% svi vakcinisani protiv lopovluka i korupcije. I nema izbora :bih: :mrgreen:
Podrzavam NIP i cijenim taj odnos prema lopovluku i korupciji, samo oprezno svega vam je uslo u redove bice svega tek cete se morat dokazat po tom pitanju.

Samo nek se boca ko želi.
Ermin ZM
Posts: 1552
Joined: 09/01/2019 18:40

#4397 Re: Vakcine - iskustva

Post by Ermin ZM »

Jucer prije podne primljen Johnson. Do navecer nikakve reakcije. Tamo nekad oko 8 me poce trest groznica i temperatura. Preko 38.bilo. Uz to, bol apsolutno svakog misica u tijelu. Kao jaka gripa nekako osjecaj.
Nekad oko 3 ustanem sav mokar, presvucem se, popijem litar vode, kasiku meda i paracetamol. Nisam htio prije, nek se malo razradi.
Evo sad sam ustao bolji, osjecam kako popusta.

Nedavno sam primao vakcinu za ospice i tetanus. Nisam imao nikakve reakcije. Kod ove je vec drugacije.
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#4398 Re: Vakcine - iskustva

Post by vazi »

https://bs.drafare.com/istorija-vakcinacija-i-vakcina/

Koga zanima istorija vakcina…

Bilo je puno oboljele djece nakon dobivene vakcine protiv poliomielitisa, taj događaj je poznat pod imenom incident Cuttera. Sve je to put čovječanstva ka boljem sutra.
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8567
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#4399 Re: Vakcine - iskustva

Post by Pitar sa Kariba »

Izmedju prvog leta brace Wright i misije Apolo 11 proslo je sesdesetak godina (66), eto otprilike kao i sa razvojem mrna vakcina....
Samo kazem... :mrgreen:
User avatar
vjeshalica
Posts: 17145
Joined: 31/03/2019 14:56

#4400 Re: Vakcine - iskustva

Post by vjeshalica »

vazi wrote: 08/12/2021 09:04 https://bs.drafare.com/istorija-vakcinacija-i-vakcina/

Koga zanima istorija vakcina…

Bilo je puno oboljele djece nakon dobivene vakcine protiv poliomielitisa, taj događaj je poznat pod imenom incident Cuttera. Sve je to put čovječanstva ka boljem sutra.
Pravi razlog Cutter incidenta:
In what became known as the Cutter incident, some lots of the Cutter vaccine—despite passing required safety tests—contained live polio virus in what was supposed to be an inactivated-virus vaccine. Cutter withdrew its vaccine from the market on April 27 after vaccine-associated cases were reported.
Locked