Vakcine - iskustva

Moderator: O'zone

Locked

Hocete li se vakcinisati protiv COVID-a koliko god puta bude trebalo?

-DA, naravno kad god kazu strucnjaci da treba i koliko god puta tu sam
89
30%
-NE, primio sam 2 doze i dosta od mene
62
21%
-NE, primio sam 3 ili primit cu uskoro trecu dozu i dosta od mene
48
16%
-NISAM se nikako vakcinisao protiv covida niti planiram
102
34%
 
Total votes: 301

Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2726 Re: Vakcine - iskustva

Post by Capljina74 »

Altsa wrote: 29/07/2021 12:12
Capljina74 wrote: 29/07/2021 12:10

Idiotluk na kvadrat!

Idi lupaj glavom u zid pa đido loma tobe!

I dalje si bukvalista?

Lupi još jednom, a onda se okreni.
Da citiram dr.Gog-a
SARS porodica virusa se ispituje već godinama, u čemu su prvi bili ruski, a zatim kineski virolozi. Osnova za proizvodnju vakcine, tj. bazna procedura, je uobličena istraživanjima sprovedenim prije pojave pandemije. Nažalost, i ta istraživanja su poslužila gomili neukih morona i lažnih internet propovjednika da razvoj vakcine podvedu pod sumanute zavjere.

Dokaz moći tehnologije u ubrzanju procesa proizvodnje jeste BioNtech, čiji je tim po meni zaslužio visoka priznanja. Dakle, potrebno je mnogo novca- ovaj put neograničeno, te oslobađanje naučničkih timova od gomile birokratskih začkoljica.

Neznalico umi se hladnom vodom i opet mars u cosak.
Umi' ću se, ali prvo nauči ispravno napisati riječ.

Ono nepismeno došlo pričati o ravnoj zemlji...
Last edited by Capljina74 on 29/07/2021 12:25, edited 1 time in total.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2727 Re: Vakcine - iskustva

Post by Capljina74 »

JohnnyS wrote: 29/07/2021 12:13 Oprostite, koja je SARS porodica virusa? Pitam za prijatelja, također liječnika
Ma pusti ih...
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40364
Joined: 29/06/2011 23:39

#2728 Re: Vakcine - iskustva

Post by dječak sa šibicama »

Ja mislim da je nekriticki odnos i slijepo vjerovanje svemu sto kazu oni odozgo, opasnije i od covida.
User avatar
dulekrele
Posts: 3819
Joined: 10/04/2014 18:25

#2729 Re: Vakcine - iskustva

Post by dulekrele »

JohnnyS wrote: 29/07/2021 12:13 Oprostite, koja je SARS porodica virusa? Pitam za prijatelja, također liječnika
Both COVID-19 and SARS are caused by coronaviruses. The virus that causes SARS is known as SARS-CoV, while the virus that causes COVID-19 is known as SARS-CoV-2. There are also other types of human coronaviruses.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2730 Re: Vakcine - iskustva

Post by Capljina74 »

dječak sa šibicama wrote: 29/07/2021 12:22 Ja mislim da je nekriticki odnos i slijepo vjerovanje svemu sto kazu oni odozgo, opasnije i od covida.
Imaš primjer Frojdovog adjuvansa.

Gurali su ga kao otkriće vijeka...

Poslije otkrića štetnosti prebacili ga u veterinu, dok nisu počeli sarkomi da se javljaju kod životinja.

Onda belaj šta će sa vakcinama.
Last edited by Capljina74 on 29/07/2021 12:40, edited 1 time in total.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2731 Re: Vakcine - iskustva

Post by Capljina74 »

dulekrele wrote: 29/07/2021 12:23
JohnnyS wrote: 29/07/2021 12:13 Oprostite, koja je SARS porodica virusa? Pitam za prijatelja, također liječnika
Both COVID-19 and SARS are caused by coronaviruses. The virus that causes SARS is known as SARS-CoV, while the virus that causes COVID-19 is known as SARS-CoV-2. There are also other types of human coronaviruses.
Ovo što si napisao ništa ne govori o toj famoznoj porodici...

Porodica je Coronaviridae. Ne postoji nikakva SARS porodica virusa.
Pincic
Posts: 61
Joined: 22/01/2021 12:45

#2732 Re: Vakcine - iskustva

Post by Pincic »

PRIČA O PROPASTI / Tvorac cjepiva AstraZenece u godinu dana se udebljao 25 kilograma i u suzama poručuje: 'Slomljeni smo...'Cjepivu Sveučilišta Oxford i AstraZenece, koje je zamišljeno kao ono koje će spasiti svijet, prijeti da postane drugorazredno

Adam John Ritchie trebao bi slaviti. Godinama je kao projektni menadžer na Institutu Jenner Univerziteta u Oxfordu radio na razvoju cjepiva koja stoje dolar ili dva. Pandemija koronavirusa im je bila velika prilika nakon što je taj univerzitet udružio snage s američko-švedskim farmaceutskim divom AstraZenecom kako bi razvili jednu od prvih vakcina protiv korone.
No, nakon godine dana Ritchie ima čak 25 kilograma viška i iskreno priznaje da je loša "prođa" njihove vakcine u svijetu uzela svoj danak. "Slomljen sam. I moji kolege su slomljeni", rekao je Ritchie za Politico.eu te dodao da se toga dana već jednom rasplakao.

Prijeti im da postanu drugorazredna vakcina
Vakcini Univerziteta Oxford i AstraZenece, koja je zamišljena kao ona koje će spasiti svijet, prijeti da postane drugorazredna. Trebala je biti jednostavna za korištenje, jer za njeno čuvanje nisu bili potrebni posebni zamrzivači, te jeftina jer su ljudi koji su ga razvijali - a u Velikoj Britaniji su smatrani nacionalnim herojima - tražili da se prodaje po cijeni po kojoj je proizvedeno.
No, nakon zelenog svjetla za tu vakcinu u Velikoj Britaniji i EU, SAD nikada nije odobrilo njeno korištenje. Mnoge evropske države, kao i Kanada i Australija, zaustavile su njeno korištenje kod mlađih ljudi zbog zabrinutosti od pojave ugrušaka u krvi. Nakon toga je jedino Velika Britanija najavila da bi mogla s kompanijom potpisati novi ugovor o nabavi te vakcine koju su drugi počeli izbjegavati.
Takav razvoj događaja je posebno pogodio siromašnije države svijeta koje očajnički pokušavaju doći do vakcina kako bi zaštitile svoje stanovništvo. Zemlje bogatog Zapada nabavile su dovoljno mRNA vakcina i AstraZeneca im više nije potrebna.

Ne žele ga ni siromašnije države
No, zbog cijelog niza razloga, sada tu vakcinu ne žele niti siromašnije zemlje. Borba između EU i Velike Britanije, zadrška u korištenju, loša komunikacijska strategija i nemogućnost isporuke obećanih doza, sve je to dovelo da nepovjerenja i siromašnijih država da naručuju to cjepivo. Završni udarac zadao je francuski predsjednik Emmanuel Macron u januaru kada je kazao da nije efikasno.
John Nkengasong, direktor afričkog Centra za kontrolu bolesti i prevenciju, smatra kako su takve poruke dovele do "nepovjerenja ljudi u vakcinu", a pojava se posebno širi kada dolazi od dužnosnika ili institucija države. "Strah je oko nas. Strah od nepoznatog, strah od virusa, strah od novih vakcina. I ako nećemo iznositi činjenice, to može biti razarajuće", kaže Nkengasong.
Ritchie je bio još direktniji u kritici političara. "Mijenjanje poruka i netačne informacije političara dovele su do veće razine odbijanja vakcine nego je to trebalo biti", smatra Ritchie.
Od početka je za AstraZenecino vakcinu sve krenulo krivo. Pogreške u kliničkom ispitivanju dovele su do sumnje u rezultate o učinkovitosti, a mali broj starijih ljudi u istraživanju naveo je neke države da ograniče njegovu upotrebu kod starijih.
Potom je kompanija kasnila s isporukom obećanih doza državama, što je posebno naljutilo Evropsku uniju jer je bila tek na početku kampanje masovnog vakcinisanja, a onda su lideri morali objašnjavati zašto nemaju dovoljno doza. U isto vrijeme, povećavala se zabrinutost zbog pojave rijetkog oblika krvnih ugrušaka zbog čega su mnoge evropske države blokirale korištenje kod mlađih osoba.
Čak su i njemačka kancelarka Angela Merkel i italijanski premijer Mario Draghi, koji su javno primili prvu dozu AstraZenecine vakcine, kasnije "navijali" za mRNA vakcine kao drugu dozu. Posljednji udarac na tu vakcinu bio je sumnja mnogih država u njegovu efikasnost kod novijih varijanti.

'AstraZeneca je fantastično vakcina, no mnogi ga takvim ne vide'
Neki stručnjaci kažu da je sve to ozbiljno narušilo imidž ove vakcine u trenucima kada su bogatije evropske države odlučile poklanjati neiskorištene doze državama u razvoju. "AstraZeneca je fantastična vakcina, no mnogi ga takvim ne vide", kaže profesor sa Univerziteta u Rimu Walter Ricciardi.
"To nije drugorazredna vakcina po efikasnosti, ali su bili drugorazredni kao trgovački partner", kazao je bivši direktor EMA-e Guido Rasi.
No, bez obzira na naučne činjenice, evropske države su bitno smanjile njegovo korištenje. Zbog toga je palo povjerenje i siromašnijih država u tu vakcinu te su i one suzdržane oko njenog korištenja iako im ih bogatije države doniraju.
U siromašnoj Africi se sada od AstraZenece okreću vakcini Johnson & Johnson koja se prima u jednoj dozi, čija prednost je i lakše skladištenje od mRNA cjepiva. "Kako sada stvari stoje, ta vakcina će postati dominantna na kontinentu jer je jednostavna za korištenje", kaže Nkengasong.

No, naučnici s Oxforda se ne predaju...
No, još uvijek se ne predaju ni naučnici s Oxforda te razvijaju drugačiju verziju vakcine za nove varijante koronavirusa, kao i treću dozu, ako će biti potrebna. Ritchie otkriva i da rade verziju vakcine koja bi se inhalirala.
"Nikada u životu nisam imao priliku spasiti na hiljade ili milione života. Ovo je jedina prilika da moji kolege i ja to napravimo. No, sada smo već umorni", iskren je Ritchie.
Priznaje i da je zabrinut te smatra kako je AstraZeneca poslužila kao "žrtveni jarac" u trenucima kada se EU mučila s pokretanjem masovnog vakcinisanja.
"Najviše užasava činjenica da se vakcina, koja je bila neprofitna, stalno napada", kazao je i dodao kako niti jedan drugi proizvođač nije ponudio proizvodnju vakcina po tako niskoj cijeni.

Za kraj je istaknuo da ne predstavlja AstraZenecu i da u kompaniji ne donosi odluke, ali da donosi, da nikada ne bi "ponovno potpisao takav ugovor".
"Ko bi stalno ispočetka potpisivao neprofitne ugovore", upitao je za kraj.
laik1981
Posts: 12931
Joined: 05/12/2012 13:04

#2733 Re: Vakcine - iskustva

Post by laik1981 »

Capljina74 wrote: 29/07/2021 12:28
dulekrele wrote: 29/07/2021 12:23

Both COVID-19 and SARS are caused by coronaviruses. The virus that causes SARS is known as SARS-CoV, while the virus that causes COVID-19 is known as SARS-CoV-2. There are also other types of human coronaviruses.
Ovo što si napisao ništa ne govori o toj famoznoj porodici...

Porodica je Coronaviridae. Ne postoji nikakva SARS porodica virusa.
SARS je u prevodu teski akutni respiratorni sindrom.. Nije nikakav virus, a pogotovo porodica virusa..
User avatar
JohnnyS
Posts: 13410
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#2734 Re: Vakcine - iskustva

Post by JohnnyS »

dulekrele wrote: 29/07/2021 12:23
JohnnyS wrote: 29/07/2021 12:13 Oprostite, koja je SARS porodica virusa? Pitam za prijatelja, također liječnika
Both COVID-19 and SARS are caused by coronaviruses. The virus that causes SARS is known as SARS-CoV, while the virus that causes COVID-19 is known as SARS-CoV-2. There are also other types of human coronaviruses.
To znam, ali SARS virus ne postoji, kao ni porodica SARS virusa. Postoje korona virusi, a dvoje od njih uzrokuju teški respiratorni sindrom ilitiga SARS.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2735 Re: Vakcine - iskustva

Post by Capljina74 »

laik1981 wrote: 29/07/2021 12:52
Capljina74 wrote: 29/07/2021 12:28

Ovo što si napisao ništa ne govori o toj famoznoj porodici...

Porodica je Coronaviridae. Ne postoji nikakva SARS porodica virusa.
SARS je u prevodu teski akutni respiratorni sindrom.. Nije nikakav virus, a pogotovo porodica virusa..
Ma znam.

A sindrom je Đuro šta?

Skup simptoma koji čine nozološku cjelinu... Etiološki i ne moraju biti isti...

Osnovna jedinica terorističkog organizovanja...
User avatar
Raigor Stonehoof
Posts: 11384
Joined: 15/07/2014 14:30

#2736 Re: Vakcine - iskustva

Post by Raigor Stonehoof »

dječak sa šibicama wrote: 29/07/2021 12:22 Ja mislim da je nekriticki odnos i slijepo vjerovanje svemu sto kazu oni odozgo, opasnije i od covida.
Upravo obrnuto, sumnjanje u svaku vijest i sirenje nepotrebne bezrazlozne panike je opasnije od covida.

Jebo demokratiju, treba uvst obaveznu vakcinaciju. Ako neces, nema pasosa, nema licne, nema vozacke, ne mozes se upisat nigdje, pa bujrum izolujte se i parite medjusobno.
User avatar
Zox
Posts: 3791
Joined: 17/04/2002 00:00

#2737 Re: Vakcine - iskustva

Post by Zox »

Ima li možda iko ikakvo blisko iskustvo s ovim što slijedi? Guglao sam i eventualne nus pojave jednostavno ne idu tako daleko.
Nakon druge doze Pfizera nisam imao apsolutno nikakvih nus pojava, ali mi je nakon jedno 15 dana počelo trnuti jedno stopalo i to traje još uvijek (mjesec dana). Što je najčudnije, ne mogu pomjeriti palac, nikako, isto kao da su živci precvikani. Možda nije do vakcine, možda sam se nekako udario (mada mislim da nisam), i u svakom slučaju ne zvuči kao neka grozna nus pojava (normalno hodam), ali me svejedno kopka. Valjda mi neće još koji živac otkazati naokolo?
User avatar
Zox
Posts: 3791
Joined: 17/04/2002 00:00

#2738 Re: Vakcine - iskustva

Post by Zox »

Capljina74 wrote: 28/07/2021 09:41 Nisam ja ispao, nego sam donio svoj sud.

Apsolutno si irelevantan za isti i šta ćeš napisati.

Rokaj se rajfajzenom, volja ti. U veterini nije prošao.

Nije birao Izrael nego političari i vidim po brojevima da im je pomogao. Eto koliko znaš.
Kojoj veterini?
edit: ovo ne pitam da bih započeo neku svađu ili išta, interesuje me gdje i kako nije prošla. Hvala!
Dead Man Walking
Posts: 6339
Joined: 28/05/2004 21:49

#2739 Re: Vakcine - iskustva

Post by Dead Man Walking »

Naslovnica wrote: 29/07/2021 09:38
Dead Man Walking wrote: 29/07/2021 08:46 Posto je ovo tema o iskustvima, iko da mu je izrastao rep? Treca sisa? Neki pokusni kunic da prijavi nesto za veterinara i drustvo ispod stola? Anyhing?
Kad već pitaš, bude pomalo miokarditisa i perikarditisa, poneko umre od zgrušavanja, mada ništa od toga nije bilo navedeno kao nuspojava kada su vakcine dobile "emergency approval".
Posto je tema, kao sto rekosmo i kao sto pise, iskustva - ko je od vakcinisanih na temi imao trombozu ili upalu srcanog misica? Neko je napisao to? Licno znam preko 100 vakcinisanih i niko apsolutno osim temperature i gronzice dan-dva nije osjetio nista, zato me zanima iz iskustva ostalih ko je osjetio neke ozbiljnije posljedice? Imamo preko 100 stranica teme, nije valjda da niko nije fasovo nista od onog sto mu "statisticki" sleduje, barem prema logicno.com. :-)
NediM17
Posts: 21508
Joined: 05/11/2009 11:49

#2740 Re: Vakcine - iskustva

Post by NediM17 »

Logicno by Combe.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2741 Re: Vakcine - iskustva

Post by Capljina74 »

Zox wrote: 29/07/2021 16:32
Capljina74 wrote: 28/07/2021 09:41 Nisam ja ispao, nego sam donio svoj sud.

Apsolutno si irelevantan za isti i šta ćeš napisati.

Rokaj se rajfajzenom, volja ti. U veterini nije prošao.

Nije birao Izrael nego političari i vidim po brojevima da im je pomogao. Eto koliko znaš.
Kojoj veterini?
edit: ovo ne pitam da bih započeo neku svađu ili išta, interesuje me gdje i kako nije prošla. Hvala!
Kako kojoj?

Ako misliš na životinje na akvakulturi i svinjama.

Svinje su razvijale autoalergijske reakcije.

Svinje su nekako prihvaćene kao model za čoveka.
Naslovnica
Posts: 27662
Joined: 20/03/2013 15:38

#2742 Re: Vakcine - iskustva

Post by Naslovnica »

.......
Naslovnica
Posts: 27662
Joined: 20/03/2013 15:38

#2743 Re: Vakcine - iskustva

Post by Naslovnica »

Dead Man Walking wrote: 29/07/2021 18:16
Naslovnica wrote: 29/07/2021 09:38
Kad već pitaš, bude pomalo miokarditisa i perikarditisa, poneko umre od zgrušavanja, mada ništa od toga nije bilo navedeno kao nuspojava kada su vakcine dobile "emergency approval".
Posto je tema, kao sto rekosmo i kao sto pise, iskustva - ko je od vakcinisanih na temi imao trombozu ili upalu srcanog misica? Neko je napisao to? Licno znam preko 100 vakcinisanih i niko apsolutno osim temperature i gronzice dan-dva nije osjetio nista, zato me zanima iz iskustva ostalih ko je osjetio neke ozbiljnije posljedice? Imamo preko 100 stranica teme, nije valjda da niko nije fasovo nista od onog sto mu "statisticki" sleduje, barem prema logicno.com. :-)
Pa očito da je (i statistički i objektivno) tih 100 koje ti poznaješ i 20-30 nas ovdje na forumu koji se vrtimo mali broj da bi na osnovu njega izvodio nekakve logične zaključke, obzirom da se pojava miokarditisa, perikarditisa i zgrušavanja mjeri u omjerima 1:100000 i više, tako da je forumski uzorak apsolutno irelevantan za bilo kakvu statistiku te vrste.
Ne znam šta tu ima biti logično ili ne, uopšte nije stvar logike nego računa vjerovatnoće.
I svi oko mene koji su se vakcinisali, uključujući i mene, imali su minorne nuspojave nakon vakcinacije. Ja skoro pa nikakve, kao i većina. Najgore što sam iz prve ruke čuo su rođak i rodica u Švicarskoj, nakon revakcinacije 2 dana nisu mogli ustati, kao prava gripa da ih je oborilo. Treći dan ništa.
Dead Man Walking
Posts: 6339
Joined: 28/05/2004 21:49

#2744 Re: Vakcine - iskustva

Post by Dead Man Walking »

Naslovnica wrote: 29/07/2021 18:59
Dead Man Walking wrote: 29/07/2021 18:16

Posto je tema, kao sto rekosmo i kao sto pise, iskustva - ko je od vakcinisanih na temi imao trombozu ili upalu srcanog misica? Neko je napisao to? Licno znam preko 100 vakcinisanih i niko apsolutno osim temperature i gronzice dan-dva nije osjetio nista, zato me zanima iz iskustva ostalih ko je osjetio neke ozbiljnije posljedice? Imamo preko 100 stranica teme, nije valjda da niko nije fasovo nista od onog sto mu "statisticki" sleduje, barem prema logicno.com. :-)
Pa očito da je (i statistički i objektivno) tih 100 koje ti poznaješ i 20-30 nas ovdje na forumu koji se vrtimo mali broj da bi na osnovu njega izvodio nekakve logične zaključke, obzirom da se pojava miokarditisa, perikarditisa i zgrušavanja mjeri u omjerima 1:100000 i više, tako da je forumski uzorak apsolutno irelevantan za bilo kakvu statistiku te vrste.
Ne znam šta tu ima biti logično ili ne, uopšte nije stvar logike nego računa vjerovatnoće.
I svi oko mene koji su se vakcinisali, uključujući i mene, imali su minorne nuspojave nakon vakcinacije. Ja skoro pa nikakve, kao i većina. Najgore što sam iz prve ruke čuo su rođak i rodica u Švicarskoj, nakon revakcinacije 2 dana nisu mogli ustati, kao prava gripa da ih je oborilo. Treći dan ništa.
Da, na osnovu vjerovatnoce 1:100000 ovdje imamo kamaru ljudi uvjerenih da su pokusni kunici... A realno, da je iko u cijeloj BiH imao ikakvu posljedicu od vakcine bio bi ako nista udarna vijest kod Hadzifejsa, a da ne spominjemo ostale medije. Mozda je i tj ukupni broj vakcinisanih u biH mali uzorak za statistiku, ali to samo potvrdjuje tezu koliko je nebulozan strah od vakcine.
Naslovnica
Posts: 27662
Joined: 20/03/2013 15:38

#2745 Re: Vakcine - iskustva

Post by Naslovnica »

Naslovnica wrote: 09/07/2021 22:33
Evelinda wrote: 09/07/2021 22:01 Da li je neko nakon Pfizera radio antitjela na spike i koliko je iznosio rezultat?
Uradiću ja za desetak dana pa javim. :thumbup:
Neki dan sam primio drugu dozu Pfizera.
Image
Naslovnica
Posts: 27662
Joined: 20/03/2013 15:38

#2746 Re: Vakcine - iskustva

Post by Naslovnica »

Dead Man Walking wrote: 29/07/2021 19:08
Naslovnica wrote: 29/07/2021 18:59

Pa očito da je (i statistički i objektivno) tih 100 koje ti poznaješ i 20-30 nas ovdje na forumu koji se vrtimo mali broj da bi na osnovu njega izvodio nekakve logične zaključke, obzirom da se pojava miokarditisa, perikarditisa i zgrušavanja mjeri u omjerima 1:100000 i više, tako da je forumski uzorak apsolutno irelevantan za bilo kakvu statistiku te vrste.
Ne znam šta tu ima biti logično ili ne, uopšte nije stvar logike nego računa vjerovatnoće.
I svi oko mene koji su se vakcinisali, uključujući i mene, imali su minorne nuspojave nakon vakcinacije. Ja skoro pa nikakve, kao i većina. Najgore što sam iz prve ruke čuo su rođak i rodica u Švicarskoj, nakon revakcinacije 2 dana nisu mogli ustati, kao prava gripa da ih je oborilo. Treći dan ništa.
Da, na osnovu vjerovatnoce 1:100000 ovdje imamo kamaru ljudi uvjerenih da su pokusni kunici... A realno, da je iko u cijeloj BiH imao ikakvu posljedicu od vakcine bio bi ako nista udarna vijest kod Hadzifejsa, a da ne spominjemo ostale medije. Mozda je i tj ukupni broj vakcinisanih u biH mali uzorak za statistiku, ali to samo potvrdjuje tezu koliko je nebulozan strah od vakcine.
Vijest kod Hadžifejsa je zaista relevantne za statistiku vezanu za vakcine.
:roll:
Znamo li uopšte koliko nas je vakcinisano?
Zdravstvena statistika u BiH je karina ba.
Postoje svjetske relevantne statistike i to je to.
Mislim da imaš pogrešan dojam da je ljude strah. Na stranu antivakserska mraka. Ljudima je, u najmanju ruku, mnogo upitnika iznad glave, pogotovu nakon katastrofalno lošeg AZ PR-a, i mnoštva, u najmanju ruku, zbunjujućih informacija iz sredstava informisanja. Danas ovako, sutra onako.
Evo i informacija da AZ koja se daje na Zetri nije priznata u EU i ne znači propusnicu ako želiš putovati. Kineske i ruske da i ne spominjem. Mnogi čekaju Pfizer da ubiju dvije muhe jednim udarcem. Ima tu svega, nije to samo strah, dapače.
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#2747 Re: Vakcine - iskustva

Post by cyprus »

Evo pikno se i ja konačno danas u Ljuboviji Fajzerom :) Sve fino prošlo...

Zasad nema ozbiljnijih nuspojava... Malko ruka, i malko me mišići bole... Žena isto tako, samo je malo jače boli ruka... Ali nije puno vremena prošlo... Ako bude šta ozbiljnije, pišem :)
bluesky
Posts: 54
Joined: 11/01/2006 23:22

#2748 Re: Vakcine - iskustva

Post by bluesky »

Zox wrote: 29/07/2021 16:09 Ima li možda iko ikakvo blisko iskustvo s ovim što slijedi? Guglao sam i eventualne nus pojave jednostavno ne idu tako daleko.
Nakon druge doze Pfizera nisam imao apsolutno nikakvih nus pojava, ali mi je nakon jedno 15 dana počelo trnuti jedno stopalo i to traje još uvijek (mjesec dana). Što je najčudnije, ne mogu pomjeriti palac, nikako, isto kao da su živci precvikani. Možda nije do vakcine, možda sam se nekako udario (mada mislim da nisam), i u svakom slučaju ne zvuči kao neka grozna nus pojava (normalno hodam), ali me svejedno kopka. Valjda mi neće još koji živac otkazati naokolo?
ove vakcine imaju neuroloske nuspojave o kojima se ne prica. pratim pomno ovu temu, vrati se i ti unazad i citaj i nacices
nekoliko clanova koji su osjecali trnce (lice, ruka) nakon vakcine.

ja sam primila pfizer pocetkom aprila u usa i stopala su mi pocela trnuti uvecer. to se zatim prosirilo do koljena i trajalo je pet dana, pa je prestalo a preslo na dva prsta vakcinisane ruke. takodjer sam tada dobila bolove u prsima. otisla sam kod doktorice da upitam sta to sve znaci, je li cula za ove nuspojave i da li da primim drugu dozu. nije me ni pregledala, niti je prijavila moju reakciju niti ju je zavela u moje akte. samo je rekla, ovo je nova vakcina, ne znamo zasto to radi, bolje to nego da umres od covida, naravno da trebas primiti drugu dozu. do kad nije kasno da primim drugu? do 45. dana a za poslije ne znamo. jeste li vidjeli ovakvu reakciju? vidjela sam razne reakcije.

toliko o monitorisanju ovih vakcina, i koliko su statistike pouzdane. raspitam se malo kod prijatelja i poznanika i nadjem drugaricu koja je primila pfizer u januaru u TX cije je lice trnulo dva mjeseca nakon vakcine, uz to je imala uzasnu glavobolju kao i umor u cijelom tijelu. radili su joj MRI da iskljuce tumor i nalazi su bili uredni. glavobolja je prosla nakon sedmicu dvije, trnci u licu nakon dva mjeseca a zbog opste malaksalosti u tijelu je na kraju zavrsila na visemjesecnoj fizioterapiji. sad je ljeto i bolje joj je, a ono vrijeme trecoj dozi haha.

sto se mene tice ja sam se konacno osjecala onom starom nakon 5-6 sedmica nakon prve pa sam na drugu otisla nakon 9 sedmica, sto je skroz neuobicajeno za usa jer ovdje pfizer vakcinisu agresivno i bez pardona nakon 3 sedmice, i nisam imala nikakvu reakciju na drugu dozu. ni temperaturu a nisu mi se vratili ni trnci.
bluesky
Posts: 54
Joined: 11/01/2006 23:22

#2749 Re: Vakcine - iskustva

Post by bluesky »

Zox wrote: 29/07/2021 16:09 Ima li možda iko ikakvo blisko iskustvo s ovim što slijedi? Guglao sam i eventualne nus pojave jednostavno ne idu tako daleko.
Nakon druge doze Pfizera nisam imao apsolutno nikakvih nus pojava, ali mi je nakon jedno 15 dana počelo trnuti jedno stopalo i to traje još uvijek (mjesec dana). Što je najčudnije, ne mogu pomjeriti palac, nikako, isto kao da su živci precvikani. Možda nije do vakcine, možda sam se nekako udario (mada mislim da nisam), i u svakom slučaju ne zvuči kao neka grozna nus pojava (normalno hodam), ali me svejedno kopka. Valjda mi neće još koji živac otkazati naokolo?
googlaj pfizer vaccine i tingling i nacices puno o tome. najvise svjedocanstva ljudi kojima se to desilo i koji ne mogu dobiti strucnu pomoc. imaju stari clanci u jerusalem post koji raportiraju ove nuspojave kao i to da su izraelske vlasti kontaktirale pfizer povodom ovih neuroloskih reakcija a ovi iz pfizera rekli histericne zene umisljaju kao da se desava samo zenama, o mizoginiji da ne govorimo.
na medpage today mozes naci puno komentara.
googlaj ove vakcine i tingling i/ili paresthesias i nacices svjedocanstva.
trebalo bi da je prolazno.
zeznute su vakcine. neispitane i trenutno nikome nije u interesu da ih ispita. kazem ja koja sam je primila:)
Locked