Vakcine - iskustva

Moderator: O'zone

Locked

Hocete li se vakcinisati protiv COVID-a koliko god puta bude trebalo?

-DA, naravno kad god kazu strucnjaci da treba i koliko god puta tu sam
89
30%
-NE, primio sam 2 doze i dosta od mene
62
21%
-NE, primio sam 3 ili primit cu uskoro trecu dozu i dosta od mene
48
16%
-NISAM se nikako vakcinisao protiv covida niti planiram
102
34%
 
Total votes: 301

Piaty
Posts: 5554
Joined: 01/12/2020 00:58

#3976 Re: Vakcine - iskustva

Post by Piaty »

Promaja hahahhaaha
sarajevsko_pivo
Posts: 3388
Joined: 27/07/2009 16:22

#3977 Re: Vakcine - iskustva

Post by sarajevsko_pivo »

Jeli se u BiH dobije qr kada si primio obe vakcinacije? Jeli se uopće dobije potvrda?
Nierika
Posts: 4079
Joined: 17/03/2020 00:41

#3978 Re: Vakcine - iskustva

Post by Nierika »

sarajevsko_pivo wrote: 25/09/2021 12:02 Jeli se u BiH dobije qr kada si primio obe vakcinacije? Jeli se uopće dobije potvrda?
U Domu Zdravlja je moraš izvaditi. Barem sam ja tako.
Edit: Širim dezinformacije :oops: , na Zavod za zdravstveno osiguranje sam mislila.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#3979 Re: Vakcine - iskustva

Post by moonca »

Neke avio kompanije traze -pored potvrde o vakcinaciji.... i test---- ne stariji od 48 sati.... :-) . pravila se mijenjaju iz dana u dan..
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40170
Joined: 29/06/2011 23:39

#3980 Re: Vakcine - iskustva

Post by dječak sa šibicama »

Ne traze avio kompanije, traze odredjene drzave u koje lete te avio kompanije.

Cijelo ljeto VB trazi i test, pored potvrde o vakcini, i za njihove gradjane. A tona ovih Arapa sto se motaju po Sarajevu dosli su iz Engleske i lete tamo nazad kad zavrse posjetu BiH. I svi kukaju zbog tih testova.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#3981 Re: Vakcine - iskustva

Post by moonca »

Njemacka avio komp... ali, prilikom kupovine karte . nije bio uslov. :-) predpostavljam.. koja god komp koristi njihove aerodrome.. putnici moraju imati i taj test.. :-) ugodno iznenadjenje- na pola puta..
User avatar
Edin H.
Posts: 46889
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#3982 Re: Vakcine - iskustva

Post by Edin H. »

dječak sa šibicama wrote: 25/09/2021 13:40 Ne traze avio kompanije, traze odredjene drzave u koje lete te avio kompanije.

Cijelo ljeto VB trazi i test, pored potvrde o vakcini, i za njihove gradjane. A tona ovih Arapa sto se motaju po Sarajevu dosli su iz Engleske i lete tamo nazad kad zavrse posjetu BiH. I svi kukaju zbog tih testova.
Šta peglaju, samo antigeni urade i PCR drugi dan kad se vrate ako su vakcinisani.

Ako nisu vakcinisani ne bi ih trebalo pustiti da putuju ionako.

Tu je drugi problem, ako neko dobije koronu, nema povratka u UK, dok ne bude test negativan.
sarajevsko_pivo
Posts: 3388
Joined: 27/07/2009 16:22

#3983 Re: Vakcine - iskustva

Post by sarajevsko_pivo »

Nierika wrote: 25/09/2021 12:30
sarajevsko_pivo wrote: 25/09/2021 12:02 Jeli se u BiH dobije qr kada si primio obe vakcinacije? Jeli se uopće dobije potvrda?
U Domu Zdravlja je moraš izvaditi. Barem sam ja tako.
Edit: Širim dezinformacije :oops: , na Zavod za zdravstveno osiguranje sam mislila.
Ja sam državljanin Holandije jeli se mogu dole vakcinisati? Radim odavde iz Home Office i kako da dobijem potvrdu. Nalazim se u Jablanici
User avatar
JohnnyS
Posts: 13390
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#3984 Re: Vakcine - iskustva

Post by JohnnyS »

sarajevsko_pivo wrote: 25/09/2021 15:54
Nierika wrote: 25/09/2021 12:30

U Domu Zdravlja je moraš izvaditi. Barem sam ja tako.
Edit: Širim dezinformacije :oops: , na Zavod za zdravstveno osiguranje sam mislila.
Ja sam državljanin Holandije jeli se mogu dole vakcinisati? Radim odavde iz Home Office i kako da dobijem potvrdu. Nalazim se u Jablanici
Ako želiš prelaziti slobodno granicu preporučio bih ti odlazak ili u Nizozemsku čije državljanstvo imaš ili možda u Hrvatsku koja je također EU pa da dobiješ EU covid potvrdu
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#3985 Re: Vakcine - iskustva

Post by deogest »

I daju li sad u Njemacku turisticki ako nemas digitalnu potvrdu a jos u junu primljena druga doza?
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#3986 Re: Vakcine - iskustva

Post by hadzinicasa »

gdje je onaj @splinter da ga nesto pitam:

nama su na poslu radili test na antitijela u kombinaciji s necim sto oni zovu "neutralizacija". U pojasnjenju vele slijedece (pokusacu prevesti s njemackog iako mi je terminologija nepoznata)
Anbei übersende ich ihren Befund der Antikörper und der Neutralisation. Das sind zwei unabhängige Tests:
Eine ausreichend hohe Menge der Antikörper muss gegeben sein um grundsätzlich geschützt zu bleiben. Die Neutralisation zeigt an wie gut die Antikörper die Viren, wenn sie eindringen sollten, auch beseitigen können. Das ist die Killerkapazität Ihrer Antikörper. Hat man sehr hohe Antikörper und eine sehr gute Neutralisation, dann kann man nur mit geringer Wahrscheinlichkeit infiziert werden trotz Impfung. Vor allem ist eine schwere COVID-Krankheit fast nicht möglich. Sind die Antikörper hoch genug aber die Neutralisation mäßig, so kann es zur Ansteckung trotz Impfung kommen. Ist die Menge der Antikörper zu niedrig oder die Neutralisation zu niedrig, dann ist kein vollumfänglicher Schutz gegeben. In allen Fällen, in denen ich annehme, dass die Schutzwirkung nachlässt, wird auch im Befund die Impfung empfohlen.
Dieser Befund wirft ein kurzes Blitzlicht auf Ihre aktuelle Situation und Ihren derzeitigen Schutz vor Corona – vor allem die Delta-Variante. Die Antikörper können über die Zeit sich abschwächen und an Schutzwirkung verlieren. Wie stark, das ist individuell unterschiedlich.
Potrebno je imati dovoljno veliku količinu antitijela kako bi bili u osnovi zaštićen. Neutralizacija pokazuje koliko dobro antitijela mogu ukloniti viruse ako prodru. To je sposobnost ubijanja vaših antitijela. Ako imate vrlo visoka antitijela i vrlo dobru neutralizaciju, mala je vjerojatnost da ćete se zaraziti unatoč cijepljenju. Iznad svega, ozbiljniji oblik COVID -a gotovo je nemoguć. Ako su antitijela dovoljno visoka, ali je neutralizacija umjerena, može doći do infekcije unatoč cijepljenju. Ako je količina antitijela preniska ili je neutralizacija preniska, tada nema potpune zaštite. U svim slučajevima u kojima pretpostavljam da zaštitni učinak nestaje, cijepljenje se također u nalazu preporučuje.
Ovaj nalaz baca kratki bljesak svjetla na vašu trenutnu situaciju i vašu trenutnu zaštitu od Corone - posebno varijantu delta. Antitijela s vremenom mogu oslabiti i izgubiti zaštitni učinak. To ovisi o pojedincu.

Eh sad - moj nalaz pokazuje visoka antitijela i visoku neutralizaciju a oni opet preporucuju dodatno cijepljenje i vele da imam umjereni imunitet

Image
moderate Immunität: Es sind genug Antikörper vorhanden, aber die Neutralisationskapazität wird nicht vor einer Neuinfektion ausreichend schützen, eine COVID-Erkrankung wäre abgemildert. Eine Auffrischungsimpfung in drei Monaten ist empfehlenswert.
Umjereni imunitet: Postoji dovoljno antitijela, medjutim kapacitet nautralizacije nece pruziti adekvatnu zastitu protiv infekcije; COVID oboljenje ce biti ublazeno. Booster vakcinacija za 3 mjeseca preporucena.

ne kontam - pise visoka antitijela i visoka neutralizacija, a onda u objasnjenju nalaza kaze da nije dovoljno visoka neutralizacija, a u objasnjenju veli da kad je oboje visoko onda je imunitet ok...

jesam li ja nesto fulila ili oni? cini mi se da su mi zalijepili pogresnu interpretaciju. mislim zvacu svakako... no reko' da priupitam.

fala
splinter
Posts: 7334
Joined: 08/10/2011 12:28

#3987 Re: Vakcine - iskustva

Post by splinter »

hadzinicasa wrote: 27/09/2021 15:54 gdje je onaj @splinter da ga nesto pitam:

nama su na poslu radili test na antitijela u kombinaciji s necim sto oni zovu "neutralizacija". U pojasnjenju vele slijedece (pokusacu prevesti s njemackog iako mi je terminologija nepoznata)
Anbei übersende ich ihren Befund der Antikörper und der Neutralisation. Das sind zwei unabhängige Tests:
Eine ausreichend hohe Menge der Antikörper muss gegeben sein um grundsätzlich geschützt zu bleiben. Die Neutralisation zeigt an wie gut die Antikörper die Viren, wenn sie eindringen sollten, auch beseitigen können. Das ist die Killerkapazität Ihrer Antikörper. Hat man sehr hohe Antikörper und eine sehr gute Neutralisation, dann kann man nur mit geringer Wahrscheinlichkeit infiziert werden trotz Impfung. Vor allem ist eine schwere COVID-Krankheit fast nicht möglich. Sind die Antikörper hoch genug aber die Neutralisation mäßig, so kann es zur Ansteckung trotz Impfung kommen. Ist die Menge der Antikörper zu niedrig oder die Neutralisation zu niedrig, dann ist kein vollumfänglicher Schutz gegeben. In allen Fällen, in denen ich annehme, dass die Schutzwirkung nachlässt, wird auch im Befund die Impfung empfohlen.
Dieser Befund wirft ein kurzes Blitzlicht auf Ihre aktuelle Situation und Ihren derzeitigen Schutz vor Corona – vor allem die Delta-Variante. Die Antikörper können über die Zeit sich abschwächen und an Schutzwirkung verlieren. Wie stark, das ist individuell unterschiedlich.
Potrebno je imati dovoljno veliku količinu antitijela kako bi bili u osnovi zaštićen. Neutralizacija pokazuje koliko dobro antitijela mogu ukloniti viruse ako prodru. To je sposobnost ubijanja vaših antitijela. Ako imate vrlo visoka antitijela i vrlo dobru neutralizaciju, mala je vjerojatnost da ćete se zaraziti unatoč cijepljenju. Iznad svega, ozbiljniji oblik COVID -a gotovo je nemoguć. Ako su antitijela dovoljno visoka, ali je neutralizacija umjerena, može doći do infekcije unatoč cijepljenju. Ako je količina antitijela preniska ili je neutralizacija preniska, tada nema potpune zaštite. U svim slučajevima u kojima pretpostavljam da zaštitni učinak nestaje, cijepljenje se također u nalazu preporučuje.
Ovaj nalaz baca kratki bljesak svjetla na vašu trenutnu situaciju i vašu trenutnu zaštitu od Corone - posebno varijantu delta. Antitijela s vremenom mogu oslabiti i izgubiti zaštitni učinak. To ovisi o pojedincu.

Eh sad - moj nalaz pokazuje visoka antitijela i visoku neutralizaciju a oni opet preporucuju dodatno cijepljenje i vele da imam umjereni imunitet

Image
moderate Immunität: Es sind genug Antikörper vorhanden, aber die Neutralisationskapazität wird nicht vor einer Neuinfektion ausreichend schützen, eine COVID-Erkrankung wäre abgemildert. Eine Auffrischungsimpfung in drei Monaten ist empfehlenswert.
Umjereni imunitet: Postoji dovoljno antitijela, medjutim kapacitet nautralizacije nece pruziti adekvatnu zastitu protiv infekcije; COVID oboljenje ce biti ublazeno. Booster vakcinacija za 3 mjeseca preporucena.

ne kontam - pise visoka antitijela i visoka neutralizacija, a onda u objasnjenju nalaza kaze da nije dovoljno visoka neutralizacija, a u objasnjenju veli da kad je oboje visoko onda je imunitet ok...

jesam li ja nesto fulila ili oni? cini mi se da su mi zalijepili pogresnu interpretaciju. mislim zvacu svakako... no reko' da priupitam.

fala
Ne znam gdje si radila testove neutralizacije virusnog antigena sa prisutnim antitjelima u krvi. To je posebna metoda ali vidim da se pominje ACE 2 receptor tako da je fakat u pitanju reakcija neutralizacije antitjela.
Ne postoji podatak koja je to razina antitjela dovoljna da eventualno spriječi razmnožavanje i replikaciju virusa. Ide se logikom da veća razina daje veću zaštitiu, ali u suštini to ne mora uopće biti tako.
Na kraju Imunoglobulini G, odnosno antitjela kako ih popularno zovu nisu jedini vid mehanizma odbrane, postoji miulion slučajeva gdje ljudi sa niuskom razinom imaloi zavidan nivo zaštite.
Oni su se ogradili pa napisali da booster preporučuju za 3 mjeseca, kada očekuju da će nivo antitjela pasti, dakle kad čitaš između redova trenutna razina zaštite je dovoljna.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#3988 Re: Vakcine - iskustva

Post by hadzinicasa »

splinter wrote: 27/09/2021 16:08

Ne znam gdje si radila testove neutralizacije virusnog antigena sa prisutnim antitjelima u krvi. To je posebna metoda ali vidim da se pominje ACE 2 receptor tako da je fakat u pitanju reakcija neutralizacije antitjela.
Ne postoji podatak koja je to razina antitjela dovoljna da eventualno spriječi razmnožavanje i replikaciju virusa. Ide se logikom da veća razina daje veću zaštitiu, ali u suštini to ne mora uopće biti tako.
Na kraju Imunoglobulini G, odnosno antitjela kako ih popularno zovu nisu jedini vid mehanizma odbrane, postoji miulion slučajeva gdje ljudi sa niuskom razinom imaloi zavidan nivo zaštite.
Oni su se ogradili pa napisali da booster preporučuju za 3 mjeseca, kada očekuju da će nivo antitjela pasti, dakle kad čitaš između redova trenutna razina zaštite je dovoljna.
Radili nam na poslu (Austrija) (moderna firma :)) cekali na nalaz 7 dana

ma tako sam i ja nesto mislila, izgleda da ce to biti novi standard da se ograde - jer u popratnom obrazlozenju stoji da se u nalazu kada se sumnja da se opasti antitijela preporucuje booster, mene je zbunila kvalifikacija stepena imuniteta kao umjereni, obzirom na visoku razinu i jednog i drugog.

i.... hvala.
Last edited by hadzinicasa on 27/09/2021 16:32, edited 1 time in total.
splinter
Posts: 7334
Joined: 08/10/2011 12:28

#3989 Re: Vakcine - iskustva

Post by splinter »

Austrijanci stare varalice
Jedina razina antitjela koja se mjeri i ima neko kliničko značenje je ona koja se mjeri kod rekovalescenata čija seplazma uzima za liječenje teško bolesnih.
Ostalo je mlaćanje prazne slame. Uostalom niska razina antitjela može da znači i da je općenito imuni sistem snažan i da mu treba manje antitijela da blokira virus.
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#3990 Re: Vakcine - iskustva

Post by KraljicaIzJajca »

splinter wrote: 27/09/2021 16:32 Austrijanci stare varalice
Jedina razina antitjela koja se mjeri i ima neko kliničko značenje je ona koja se mjeri kod rekovalescenata čija seplazma uzima za liječenje teško bolesnih.
Ostalo je mlaćanje prazne slame. Uostalom niska razina antitjela može da znači i da je općenito imuni sistem snažan i da mu treba manje antitijela da blokira virus.
Plus, predložili treću dozu :-) :lol:

Hvala Dr. splinter :-D
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#3991 Re: Vakcine - iskustva

Post by hadzinicasa »

Bas cu pitati kolege je li svima preporucen booster bez obzira na razine i kombinacije. To me zanima iako i u uvodnom tumacenju pojmova vele da haman jeste.

I ne mislim ja da su varalice sto se tice metoda nego tumacenja i znacenja, a oko cega su se takodjer ogradili recenicom da je sve individualno.

Sto je takodjer tacno, svaki organizam je poseban i ne lijeci se bolest nego covjek, ali opet.

Zapravo me sve ovo uzasno nervira i besmisleno je :lol:
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#3992 Re: Vakcine - iskustva

Post by KraljicaIzJajca »

hadzinicasa wrote: 27/09/2021 16:38 Bas cu pitati kolege je li svima preporucen booster bez obzira na razine i kombinacije. To me zanima iako i u uvodnom tumacenju pojmova vele da haman jeste.

I ne mislim ja da su varalice sto se tice metoda nego tumacenja i znacenja, a oko cega su se takodjer ogradili recenicom da je sve individualno.

Sto je takodjer tacno, svaki organizam je poseban i ne lijeci se bolest nego covjek, ali opet.

Zapravo me sve ovo uzastno nervira i besmisleno je :lol:
Treća doza uopće nije dozvoljena za kompletnu populaciju, virolozi ju je ni ne preporučuju, osim osobama za 65+, i sa kompromitirami imunitetom.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#3993 Re: Vakcine - iskustva

Post by hadzinicasa »

KraljicaIzJajca wrote: 27/09/2021 16:40
hadzinicasa wrote: 27/09/2021 16:38 Bas cu pitati kolege je li svima preporucen booster bez obzira na razine i kombinacije. To me zanima iako i u uvodnom tumacenju pojmova vele da haman jeste.

I ne mislim ja da su varalice sto se tice metoda nego tumacenja i znacenja, a oko cega su se takodjer ogradili recenicom da je sve individualno.

Sto je takodjer tacno, svaki organizam je poseban i ne lijeci se bolest nego covjek, ali opet.

Zapravo me sve ovo uzastno nervira i besmisleno je :lol:
Treća doza uopće nije dozvoljena za kompletnu populaciju, virolozi ju je ni ne preporučuju, osim osobama za 65+, i sa kompromitirami imunitetom.
Govorim o radnoj populaciji. A ja sam curica
:oops:


Za ove 65+ :lol:
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#3994 Re: Vakcine - iskustva

Post by KraljicaIzJajca »

hadzinicasa wrote: 27/09/2021 16:43
KraljicaIzJajca wrote: 27/09/2021 16:40

Treća doza uopće nije dozvoljena za kompletnu populaciju, virolozi ju je ni ne preporučuju, osim osobama za 65+, i sa kompromitirami imunitetom.
Govorim o radnoj populaciji. A ja sam curica
:oops:


Za ove 65+ :lol:
:lol:

A ozbiljno, nisu normalni, stvaraju konfuziju. :evil:
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#3995 Re: Vakcine - iskustva

Post by spinel_ »

Zena od druga vakcinisana s obje doze Pfizera. Drugu primila pocetkom aug. Eno je pozitivna i skroz se lose osjeca. Temperatura, umor, bol u plucima.. :roll:
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 20376
Joined: 12/08/2013 12:51

#3996 Re: Vakcine - iskustva

Post by insaneinthebrain »

spinel_ wrote: 27/09/2021 19:53 Zena od druga vakcinisana s obje doze Pfizera. Drugu primila pocetkom aug. Eno je pozitivna i skroz se lose osjeca. Temperatura, umor, bol u plucima.. :roll:
ko joj je kriv kad nije nosila masku gdje treba i ne treba :thumbup:
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#3997 Re: Vakcine - iskustva

Post by rovac13 »

Komotno je mogla bez vakcine onda.
Nosi masku gdje treba i gdje ne treba i to je to.
Dead Man Walking
Posts: 6332
Joined: 28/05/2004 21:49

#3998 Re: Vakcine - iskustva

Post by Dead Man Walking »

spinel_ wrote: 27/09/2021 19:53 Zena od druga vakcinisana s obje doze Pfizera. Drugu primila pocetkom aug. Eno je pozitivna i skroz se lose osjeca. Temperatura, umor, bol u plucima.. :roll:
Uh jbte, nema salika na forumu pa sad tvoji poznanici moraju fasivati.
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#3999 Re: Vakcine - iskustva

Post by spinel_ »

Dead Man Walking wrote: 27/09/2021 22:04
spinel_ wrote: 27/09/2021 19:53 Zena od druga vakcinisana s obje doze Pfizera. Drugu primila pocetkom aug. Eno je pozitivna i skroz se lose osjeca. Temperatura, umor, bol u plucima.. :roll:
Uh jbte, nema salika na forumu pa sad tvoji poznanici moraju fasivati.
:-)
tema je iskustva i pisem ista na temi gdje treba. Nema potrebe da izmisljam i lazem jer je rijec o osobi koju znam.
I btw cura je mlada. Ispod 30.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50321
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4000 Re: Vakcine - iskustva

Post by Bloo »

spinel_ wrote: 27/09/2021 19:53 Zena od druga vakcinisana s obje doze Pfizera. Drugu primila pocetkom aug. Eno je pozitivna i skroz se lose osjeca. Temperatura, umor, bol u plucima.. :roll:
Ja, kcerka od jedne vamo gospode, vakcinisana sa obje doze Pfizera. Drugu primila sredinom avgusta. Evo me negativna i lose se osjecam. Mislim da je zbog toga sto sam primila dvije doze. A i pusim dvije kutije dnevno. Jedem sranja. Ne spavam dovoljno. Ali sam negativna.
Dragi Teen, da li je sa mnom sve u redu???
Locked