Vakcine - iskustva

Moderator: O'zone

Locked

Hocete li se vakcinisati protiv COVID-a koliko god puta bude trebalo?

-DA, naravno kad god kazu strucnjaci da treba i koliko god puta tu sam
89
30%
-NE, primio sam 2 doze i dosta od mene
62
21%
-NE, primio sam 3 ili primit cu uskoro trecu dozu i dosta od mene
48
16%
-NISAM se nikako vakcinisao protiv covida niti planiram
102
34%
 
Total votes: 301

User avatar
JohnnyS
Posts: 13556
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#1701 Re: Vakcine - iskustva

Post by JohnnyS »

A_A_AKCIJA wrote: 23/06/2021 13:49
Humljanin wrote: 23/06/2021 13:27
hadzinicasa wrote: 23/06/2021 12:28

pa relativno je svjeza. s tim a recimo HPV ne pogadja gotovo uopce muskarce nego zene u vidu raka grlica materice. a muskarci su prenosnici. dakle rizik za njih je minimalan. da li bi ipak vakcinisao njome svoje musko dijete? zato sam te pitala upravo za ovu vakcinu. i dalje pitam - da li bi?

ja ne znam sta podrazumijevas pod provjerenim i dokazanim iskusnim vakcinama? sve su provjerene. ne bi dobile odobrenje da nisu.
a "rade" djeci isto sto i odraslima, stvaraju imunitet i stite od tezih oblika COVID-a, tako da ne znam o kakvom eksperimentiranju pricas.
Šta je dokazano?

Pa sve i jedna vakcina protiv covida je pušta po hitnoj proceduri. Nijedna nije prošla sva testiranja koja se inače primjenjuju.
Svaka vakcina za COVID-19 je prošla SVE faze neophodne za odobravanje.

Milion puta je bar na ovom forumu razbijena ta priča o eksperimentima.

Dajte ba ljudi, ne lupajte gluposti.

Hitna procedura se odnosi samo na to da nije prošlo par godina u kojima se prikupljaju podaci o efektima vakcine.
Pa nije baš to "samo". Dugoročni učinci svakog lijeka su jako bitna komponenta u odluci treba li lijek pustiti na tržište ili ne. Talidomid bi isto tako mogao dobiti hitno odobrenje. Samo nisu prikupljani podatci o dugotrajnim nuspojavama
Naslovnica
Posts: 27836
Joined: 20/03/2013 15:38

#1702 Re: Vakcine - iskustva

Post by Naslovnica »

splinter wrote: 23/06/2021 15:02
Naslovnica wrote: 23/06/2021 14:39
hadzinicasa wrote: 23/06/2021 14:35

pa i ne mozes nakon 26 godine, sve i da hoces 8-)
E jbga onda. Zamalo da mi savjest proradi.
Zašto ne može nakon 26, pitam bez zajebancije?!
:?
To zavisi od cijepiva. Nisu sva ista Npr za Gardasil 9 cijepivo rađena su ispitivanja uglavnom na mlađoj populaciji do 27.godine. Cijepiš još kao dijete prije seksualne aktivnosti, jer se tako tempira imunizacija. Osim toga taj neki uzrast od 9-14 godine je mnogo sigurniji, gotovo zaštićen da već nije bilo kontakta s virusom zbog neželjenih posljedica.
Imaju i cijepiva poput Cervarixa za koja su rađena testiranja na ženama do 72 godine. Ovisi i za koji se soj HPV virusa traži zaštita kao i od države do države i programa imunizacije.
Eminencija. :thumbup:
splinter
Posts: 7413
Joined: 08/10/2011 12:28

#1703 Re: Vakcine - iskustva

Post by splinter »

Naslovnica wrote: 23/06/2021 15:17
splinter wrote: 23/06/2021 15:02
Naslovnica wrote: 23/06/2021 14:39

E jbga onda. Zamalo da mi savjest proradi.
Zašto ne može nakon 26, pitam bez zajebancije?!
:?
To zavisi od cijepiva. Nisu sva ista Npr za Gardasil 9 cijepivo rađena su ispitivanja uglavnom na mlađoj populaciji do 27.godine. Cijepiš još kao dijete prije seksualne aktivnosti, jer se tako tempira imunizacija. Osim toga taj neki uzrast od 9-14 godine je mnogo sigurniji, gotovo zaštićen da već nije bilo kontakta s virusom zbog neželjenih posljedica.
Imaju i cijepiva poput Cervarixa za koja su rađena testiranja na ženama do 72 godine. Ovisi i za koji se soj HPV virusa traži zaštita kao i od države do države i programa imunizacije.
Eminencija. :thumbup:
Hvala i uživaj!
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#1704 Re: Vakcine - iskustva

Post by hadzinicasa »

splinter wrote: 23/06/2021 15:02
Naslovnica wrote: 23/06/2021 14:39
hadzinicasa wrote: 23/06/2021 14:35

pa i ne mozes nakon 26 godine, sve i da hoces 8-)
E jbga onda. Zamalo da mi savjest proradi.
Zašto ne može nakon 26, pitam bez zajebancije?!
:?
To zavisi od cijepiva. Nisu sva ista Npr za Gardasil 9 cijepivo rađena su ispitivanja uglavnom na mlađoj populaciji do 27.godine. Cijepiš još kao dijete prije seksualne aktivnosti, jer se tako tempira imunizacija. Osim toga taj neki uzrast od 9-14 godine je mnogo sigurniji, gotovo zaštićen da već nije bilo kontakta s virusom zbog neželjenih posljedica.
Imaju i cijepiva poput Cervarixa za koja su rađena testiranja na ženama do 72 godine. Ovisi i za koji se soj HPV virusa traži zaštita kao i od države do države i programa imunizacije.
da ali uglavnom se ne preporucuje radi minimalne ucinkovitosti odnosno ima malo ili nimalo smisla u ovoj starosnoj grupaciji. doduse, nisam bas u toku s novijim vakcinama, moguce da se u zadnjih godinu.dvije sta promijenilo.
no suvisno je pricati o cjepivu protiv HPV-a u BiH. Kao i o cjepivu protiv COVID-a for that matter. potegla sam ga vise kao primjer opcenitih principa imunizacije, koji se cini mi se uopce ne razumiju.
BadBoy
Posts: 8074
Joined: 01/11/2005 21:55

#1705 Re: Vakcine - iskustva

Post by BadBoy »

A_A_AKCIJA wrote: 23/06/2021 14:00
Ja nisam protiv vakcina. Ali uslovljavati nekoga da se mora cijepiti ne radi sebe nego da bi potencijalno možda mogao spasiti drugoga je pokvarena logika
Ovo je čista esencija antivaxxerskog pokreta. Nebrušeni, izvorni, životinjski egoizam. Daj meni, a ostale ko hebe. Što bih ja išta radio zbog drugih?

Koga briga što iza svakog raka maternice, stoji neki papak koji ga je prenio!

A pošto se odnosi na HPV, simbolično si mogao reći da te boli quratz za tuđim zdravljem i bio bi u potpunosti u pravu.
Ja nisam protiv saobraćajnih pravila. Ali uslovljavati nekoga da mora poštovati saobraćajna pravila i znakove ne radi sebe nego potencijalno možda da bi spasio nekoga drugog je pokvarena logika. Koga je strah nek ostane kući i ne izlazi na cestu!
BadBoy
Posts: 8074
Joined: 01/11/2005 21:55

#1706 Re: Vakcine - iskustva

Post by BadBoy »

BTW evo svima jedna neugodna istina:

Mobiteli su daleko štetniji pod djecu i njihov razvoj nego sve trenutno dostupne vakcine zajedno.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17145
Joined: 31/03/2019 14:56

#1707 Re: Vakcine - iskustva

Post by vjeshalica »

Naslovnica wrote: 23/06/2021 12:19
vjeshalica wrote: 23/06/2021 10:54
Zoya wrote: 23/06/2021 10:21 Narode/roditelji, evo na vijestima javljaju da je prijavljeno više od 300 slučajeva djece/omladine koja su razvila srčane probleme nakon primanja mRNA vakcine. Razmislite dva put prije nego odlučite da vakcinišete omladinu. Znam da je njima svega preko glave i da bi bilo šta primili samo da dobiju 'slobodu', ali ne znam koliko je pametno. Ovdje sada vakcinišu 2003 godište a žele još i mlađe, čak ove rođene 2009 godine. Ne znam šta da mislim.
ne podmeci pricu
https://www.reuters.com/world/middle-ea ... 021-06-01/
Evo pročitah link
Šta konkretno @Zoya podmeće?
podmece pricu "evo na vijestima javljaju" pricu staru mjesec dana i neosnovanu dakle podmece
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#1708 Re: Vakcine - iskustva

Post by Humljanin »

BadBoy wrote: 23/06/2021 15:44
A_A_AKCIJA wrote: 23/06/2021 14:00
Ja nisam protiv vakcina. Ali uslovljavati nekoga da se mora cijepiti ne radi sebe nego da bi potencijalno možda mogao spasiti drugoga je pokvarena logika
Ovo je čista esencija antivaxxerskog pokreta. Nebrušeni, izvorni, životinjski egoizam. Daj meni, a ostale ko hebe. Što bih ja išta radio zbog drugih?

Koga briga što iza svakog raka maternice, stoji neki papak koji ga je prenio!

A pošto se odnosi na HPV, simbolično si mogao reći da te boli quratz za tuđim zdravljem i bio bi u potpunosti u pravu.
Ja nisam protiv saobraćajnih pravila. Ali uslovljavati nekoga da mora poštovati saobraćajna pravila i znakove ne radi sebe nego potencijalno možda da bi spasio nekoga drugog je pokvarena logika. Koga je strah nek ostane kući i ne izlazi na cestu!

Promašena ti je analogija.
Puno je ispravnija "pro choice" logika - "moje tijelo moj izbor".

Većinom se promovira stav da i cijepljeni trebaju nositi maske jer samim cijepljenjem nije isključeno da ne možeš biti transmiter virusa, nego samo isključuješ rizik da oboliš od težeg oblika.
Dakle, cijepljenje je prvenstveno sebičan čin. Nikakav altruizam. Cijepi se u nadi da se sebe sačuva od težih oblika bolesti a ne da nekog nepoznatog penzionera u prolazu ne zaraziš. Jer ioako cijepljen, zaraziti ga možeš ;-)
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#1709 Re: Vakcine - iskustva

Post by vazi »

vjeshalica wrote: 23/06/2021 15:49
Naslovnica wrote: 23/06/2021 12:19
Evo pročitah link
Šta konkretno @Zoya podmeće?
podmece pricu "evo na vijestima javljaju" pricu staru mjesec dana i neosnovanu dakle podmece
Ne podmeće bas ništa već ljuCki dijeli informaciju.
Poznato je svima da ima slučajeva miokarditisa , kod mladića, dečkića, najčešće al Bh uspješno se to da sanirati.

Naravno da ima nus pojava pa to znaju i ptice na grani , nadajmo se da neće nas zapasti i to je to…ali kad su te iste nus pojave kod djece onda je to malo teze.

Nisam neki altruista ali volim svoje unučiće i voljela bih da mi , odrasli, uradimo sve sto možemo da se epidemija sto prije završi i da se djeca ne moraju vakcinisati već da mogu mirno živjeti .
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#1710 Re: Vakcine - iskustva

Post by vazi »

Humljanin wrote: 23/06/2021 15:54
BadBoy wrote: 23/06/2021 15:44
A_A_AKCIJA wrote: 23/06/2021 14:00

Ovo je čista esencija antivaxxerskog pokreta. Nebrušeni, izvorni, životinjski egoizam. Daj meni, a ostale ko hebe. Što bih ja išta radio zbog drugih?

Koga briga što iza svakog raka maternice, stoji neki papak koji ga je prenio!

A pošto se odnosi na HPV, simbolično si mogao reći da te boli quratz za tuđim zdravljem i bio bi u potpunosti u pravu.
Ja nisam protiv saobraćajnih pravila. Ali uslovljavati nekoga da mora poštovati saobraćajna pravila i znakove ne radi sebe nego potencijalno možda da bi spasio nekoga drugog je pokvarena logika. Koga je strah nek ostane kući i ne izlazi na cestu!

Promašena ti je analogija.
Puno je ispravnija "pro choice" logika - "moje tijelo moj izbor".

Većinom se promovira stav da i cijepljeni trebaju nositi maske jer samim cijepljenjem nije isključeno da ne možeš biti transmiter virusa, nego samo isključuješ rizik da oboliš od težeg oblika.
Dakle, cijepljenje je prvenstveno sebičan čin. Nikakav altruizam. Cijepi se u nadi da se sebe sačuva od težih oblika bolesti a ne da nekog nepoznatog penzionera u prolazu ne zaraziš. Jer ioako cijepljen, zaraziti ga možeš ;-)
Puno, puno je manja mogućnost da zaraziš nekoga jer, nakon cijepljenja, količina virusa u tvom organizmu je neznatna i rijetko može biti izvor infekcije.
BadBoy
Posts: 8074
Joined: 01/11/2005 21:55

#1711 Re: Vakcine - iskustva

Post by BadBoy »

Humljanin wrote: 23/06/2021 15:54
BadBoy wrote: 23/06/2021 15:44
A_A_AKCIJA wrote: 23/06/2021 14:00

Ovo je čista esencija antivaxxerskog pokreta. Nebrušeni, izvorni, životinjski egoizam. Daj meni, a ostale ko hebe. Što bih ja išta radio zbog drugih?

Koga briga što iza svakog raka maternice, stoji neki papak koji ga je prenio!

A pošto se odnosi na HPV, simbolično si mogao reći da te boli quratz za tuđim zdravljem i bio bi u potpunosti u pravu.
Ja nisam protiv saobraćajnih pravila. Ali uslovljavati nekoga da mora poštovati saobraćajna pravila i znakove ne radi sebe nego potencijalno možda da bi spasio nekoga drugog je pokvarena logika. Koga je strah nek ostane kući i ne izlazi na cestu!

Promašena ti je analogija.
Puno je ispravnija "pro choice" logika - "moje tijelo moj izbor".

Većinom se promovira stav da i cijepljeni trebaju nositi maske jer samim cijepljenjem nije isključeno da ne možeš biti transmiter virusa, nego samo isključuješ rizik da oboliš od težeg oblika.
Dakle, cijepljenje je prvenstveno sebičan čin. Nikakav altruizam. Cijepi se u nadi da se sebe sačuva od težih oblika bolesti a ne da nekog nepoznatog penzionera u prolazu ne zaraziš. Jer ioako cijepljen, zaraziti ga možeš ;-)
Apsolutno nije pomiješana logika. Logika je ista samo vi nikako ne možete da je skontate.

To je logika života u uređenom društvu. Logika civilizacije. To je logika društvenog ugovora i suživota. I ona vrijedi apsolutno za sve usluge i pogodnosti koje imamo u modernom društvu, kao što su školstvo, zdravstvo, infrastruktura...

Suprotno je egoizam, samoživost, anarhija, zakon jačeg. Ja se snašao i boli me kurac za ostale.
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#1712 Re: Vakcine - iskustva

Post by spinel_ »

BadBoy wrote: 23/06/2021 16:03
Humljanin wrote: 23/06/2021 15:54
BadBoy wrote: 23/06/2021 15:44

Ja nisam protiv saobraćajnih pravila. Ali uslovljavati nekoga da mora poštovati saobraćajna pravila i znakove ne radi sebe nego potencijalno možda da bi spasio nekoga drugog je pokvarena logika. Koga je strah nek ostane kući i ne izlazi na cestu!

Promašena ti je analogija.
Puno je ispravnija "pro choice" logika - "moje tijelo moj izbor".

Većinom se promovira stav da i cijepljeni trebaju nositi maske jer samim cijepljenjem nije isključeno da ne možeš biti transmiter virusa, nego samo isključuješ rizik da oboliš od težeg oblika.
Dakle, cijepljenje je prvenstveno sebičan čin. Nikakav altruizam. Cijepi se u nadi da se sebe sačuva od težih oblika bolesti a ne da nekog nepoznatog penzionera u prolazu ne zaraziš. Jer ioako cijepljen, zaraziti ga možeš ;-)
Apsolutno nije pomiješana logika. Logika je ista samo vi nikako ne možete da je skontate.

To je logika života u uređenom društvu. Logika civilizacije. To je logika društvenog ugovora i suživota. I ona vrijedi apsolutno za sve usluge i pogodnosti koje imamo u modernom društvu, kao što su školstvo, zdravstvo, infrastruktura...

Suprotno je egoizam, samoživost, anarhija, zakon jačeg. Ja se snašao i boli me kurac za ostale.

Pa dobro kakvu ti onda poruku imas za ove sto popuju na temi nama koji ne zelimo djecu ili sebe jos uvijek da vakcinisemo.
Da smo ubice i sl.?
A neki dan na temi lik otvoreno govori kako ga boli qqq za druge kako se on snasao i ima stelu za vakcinu.
I dodje meni takav i onda mi pametuje i moralise da ja ubijam druge dok u isto vrijeme on preko reda uzima od starijih i jos se qurci.
I sutra takav govori kako je odgovoran jer je vakcinisan a znamo svi kako je dosao do iste.
To mi uoste ne govori da on brine od drugim, vec samo o sebi.
Ma fuj
Last edited by spinel_ on 23/06/2021 16:12, edited 1 time in total.
Naslovnica
Posts: 27836
Joined: 20/03/2013 15:38

#1713 Re: Vakcine - iskustva

Post by Naslovnica »

vjeshalica wrote: 23/06/2021 15:49
Naslovnica wrote: 23/06/2021 12:19
Evo pročitah link
Šta konkretno @Zoya podmeće?
podmece pricu "evo na vijestima javljaju" pricu staru mjesec dana i neosnovanu dakle podmece
Priča nije neosnovana i postoje vijesti ovu temu ne starije od 24h.
Uglavnom, na kraju će biti da postoji stanoviti rizik, koji ne prevazilazi benefite vakcinacije i to je to. Opleti.
Logično. :thumbup:
https://www.google.com/amp/s/news.yahoo ... 07828.html
Trappist
Posts: 4264
Joined: 12/09/2020 08:52

#1714 Re: Vakcine - iskustva

Post by Trappist »

Dok god svi lijekovi na svijetu nisu besplatni ne gutam tu pricu "dobrobit" zajednice. Ni ove hebene vakcine koje nas koliko toliko mogu vratiti u normalan život nisu besplatne i nece patent da daju i drugima da ih proizvode.
BadBoy
Posts: 8074
Joined: 01/11/2005 21:55

#1715 Re: Vakcine - iskustva

Post by BadBoy »

spinel_ wrote: 23/06/2021 16:11
BadBoy wrote: 23/06/2021 16:03
Humljanin wrote: 23/06/2021 15:54


Promašena ti je analogija.
Puno je ispravnija "pro choice" logika - "moje tijelo moj izbor".

Većinom se promovira stav da i cijepljeni trebaju nositi maske jer samim cijepljenjem nije isključeno da ne možeš biti transmiter virusa, nego samo isključuješ rizik da oboliš od težeg oblika.
Dakle, cijepljenje je prvenstveno sebičan čin. Nikakav altruizam. Cijepi se u nadi da se sebe sačuva od težih oblika bolesti a ne da nekog nepoznatog penzionera u prolazu ne zaraziš. Jer ioako cijepljen, zaraziti ga možeš ;-)
Apsolutno nije pomiješana logika. Logika je ista samo vi nikako ne možete da je skontate.

To je logika života u uređenom društvu. Logika civilizacije. To je logika društvenog ugovora i suživota. I ona vrijedi apsolutno za sve usluge i pogodnosti koje imamo u modernom društvu, kao što su školstvo, zdravstvo, infrastruktura...

Suprotno je egoizam, samoživost, anarhija, zakon jačeg. Ja se snašao i boli me kurac za ostale.

Pa dobro kakvu ti onda poruku imas za ove sto popuju na temi nama koji ne zelimo djecu ili sebe jos uvijek da vakcinisemo.
Da smo ubice i sl.?
A neki dan na temi lik otvoreno govori kako ga boli qqq za druge kako se on snasao i ima stelu za vakcinu.
I dodje meni takav i onda mi pametuje i moralise da ja ubijam druge dok u isto vrijeme on preko reda uzima od starijih i jos se qurci.
I sutra takav govori kako je odgovoran jer je vakcinisan a znamo svi kako je dosao do iste.
To mi uoste ne govori da on brine od drugim, vec samo o sebi.
Ma fuj
Znaš kakvu poruku imam iznio sam je na svim temama.
ITNet
Posts: 771
Joined: 30/09/2016 11:47

#1716 Re: Vakcine - iskustva

Post by ITNet »

A mozete li malo razguliti sa teme ba 3 straice nebuloza, imal iko pametan da ne odgovori na nebulozu, nebuloza na nebulozu, na sta vama ljudi prolazi vrijeme ne mogu da vjerujem :-)
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#1717 Re: Vakcine - iskustva

Post by deogest »

ITNet wrote: 23/06/2021 17:27 A mozete li malo razguliti sa teme ba 3 straice nebuloza, imal iko pametan da ne odgovori na nebulozu, nebuloza na nebulozu, na sta vama ljudi prolazi vrijeme ne mogu da vjerujem :-)
Ja matere mi gledam sta citam i ne kontam nista. :shock: :lol: :lol:
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#1718 Re: Vakcine - iskustva

Post by Humljanin »

BadBoy wrote: 23/06/2021 16:03
Humljanin wrote: 23/06/2021 15:54
BadBoy wrote: 23/06/2021 15:44

Ja nisam protiv saobraćajnih pravila. Ali uslovljavati nekoga da mora poštovati saobraćajna pravila i znakove ne radi sebe nego potencijalno možda da bi spasio nekoga drugog je pokvarena logika. Koga je strah nek ostane kući i ne izlazi na cestu!

Promašena ti je analogija.
Puno je ispravnija "pro choice" logika - "moje tijelo moj izbor".

Većinom se promovira stav da i cijepljeni trebaju nositi maske jer samim cijepljenjem nije isključeno da ne možeš biti transmiter virusa, nego samo isključuješ rizik da oboliš od težeg oblika.
Dakle, cijepljenje je prvenstveno sebičan čin. Nikakav altruizam. Cijepi se u nadi da se sebe sačuva od težih oblika bolesti a ne da nekog nepoznatog penzionera u prolazu ne zaraziš. Jer ioako cijepljen, zaraziti ga možeš ;-)
Apsolutno nije pomiješana logika. Logika je ista samo vi nikako ne možete da je skontate.

To je logika života u uređenom društvu. Logika civilizacije. To je logika društvenog ugovora i suživota. I ona vrijedi apsolutno za sve usluge i pogodnosti koje imamo u modernom društvu, kao što su školstvo, zdravstvo, infrastruktura...

Suprotno je egoizam, samoživost, anarhija, zakon jačeg. Ja se snašao i boli me kurac za ostale.
Aha, pametno bgmi...

I šta kažeš, evo sutra primjerice, ja se vakciniram, kad na vijestima kažu da ja mogu prenijeti virus, te da stoga moram ostati u kući da ne bi slučajno zarazio neku meni stranu (imunikompromitiranu ili genetski podložnu) u osobu.
Maska nije virusno nepropusna, vakcina nije garancija da nećeš prenijeti nekome virus, i ostaje jedina opcija da društvo apelira na mene da se ja samoizoliram jer postoji dobra mogućnost da svojim redovnim aktivnostima prenesem taj virus nekoj potencijalno osjetljivoj osobi koja bi mogla podleći.

Je li i to logika života u uređenom civilizacijskom društvu da na primjer ja i veliki broj drugih ljudi koji se cijepimo budemo upućeni u neku vrstu pritvora da ne bi slučajno postojala mogučnost da možda nekome na neki način prenesemo virus?

Je li to logika tvoje civilizacije?
Je li to suživot?

Vi brkate razum sa strahom i diktaturom.

Razumno je smanjiti radijus kretanja za vrijeme pandemije. Razumno je ograničiti broj neesencijalnih kontakata. Razumno je pojačati mjere osobne higijene. Razumno je izbjegavati mjesta masovnog okupljanja. Razumno je držati fizičku distancu.

Nije razumno prisiljavati nekoga da ubrizga nešto u svoje tijelo protiv njegove volje da bi MOŽDA, MOŽDA, spasio nekoga da se me zarazi.
A to nije točna pretpostavka jer se cijepi radi sebe a ne radi drugih. Cijepljena osoba može prenijeti virus drugima.
User avatar
geralt
Posts: 5175
Joined: 14/09/2017 12:45

#1719 Re: Vakcine - iskustva

Post by geralt »

Trappist wrote: 23/06/2021 16:17 Dok god svi lijekovi na svijetu nisu besplatni ne gutam tu pricu "dobrobit" zajednice. Ni ove hebene vakcine koje nas koliko toliko mogu vratiti u normalan život nisu besplatne i nece patent da daju i drugima da ih proizvode.
Vakcine jesu besplatne, barem za krajnjeg direktnog korisnika.

Moram reci da me za deklarisanog ljubitelja Texasa i Amerike ovaj tvrdi antikapitalisticki stav prilicno iznenadjuje od tebe. Karl Marx likes this post :thumbup:
fizikalniracun
Posts: 42
Joined: 22/06/2021 14:49

#1720 Re: Vakcine - iskustva

Post by fizikalniracun »

Antivaxeri su miki maus za vaxere ... dodje i naziva te ubicom i sebicnim jer neces vakcinu, iako i vakcinisani i nevakcinisani dalje sire virus. Sda botovi su mala maca za ove faktograf soros botove.
fizikalniracun
Posts: 42
Joined: 22/06/2021 14:49

#1721 Re: Vakcine - iskustva

Post by fizikalniracun »

geralt wrote: 23/06/2021 19:51
Trappist wrote: 23/06/2021 16:17 Dok god svi lijekovi na svijetu nisu besplatni ne gutam tu pricu "dobrobit" zajednice. Ni ove hebene vakcine koje nas koliko toliko mogu vratiti u normalan život nisu besplatne i nece patent da daju i drugima da ih proizvode.
Vakcine jesu besplatne, barem za krajnjeg direktnog korisnika.

Moram reci da me za deklarisanog ljubitelja Texasa i Amerike ovaj tvrdi antikapitalisticki stav prilicno iznenadjuje od tebe. Karl Marx likes this post :thumbup:
Vakcine nisu besplatne za krajnjeg korisnika. Vakcine krajnji korisnik placa iz zdravstvenog doprinosa naustrb druge medicinske usluge.
User avatar
Raigor Stonehoof
Posts: 11384
Joined: 15/07/2014 14:30

#1722 Re: Vakcine - iskustva

Post by Raigor Stonehoof »

fizikalniracun wrote: 23/06/2021 20:37 Antivaxeri su miki maus za vaxere ... dodje i naziva te ubicom i sebicnim jer neces vakcinu, iako i vakcinisani i nevakcinisani dalje sire virus. Sda botovi su mala maca za ove faktograf soros botove.
Ne postoje "vaxeri". Postoje normalni ljudi, i debili koji misle da su pokupili svu pamet svijeta.
malocvijece
Posts: 1146
Joined: 24/07/2012 11:39

#1723 Re: Vakcine - iskustva

Post by malocvijece »

Što onaj reče, hvala bogu što nismo imali You tube kad je penicilin otkriven.
BadBoy
Posts: 8074
Joined: 01/11/2005 21:55

#1724 Re: Vakcine - iskustva

Post by BadBoy »

Humljanin wrote: 23/06/2021 18:25
BadBoy wrote: 23/06/2021 16:03
Humljanin wrote: 23/06/2021 15:54


Promašena ti je analogija.
Puno je ispravnija "pro choice" logika - "moje tijelo moj izbor".

Većinom se promovira stav da i cijepljeni trebaju nositi maske jer samim cijepljenjem nije isključeno da ne možeš biti transmiter virusa, nego samo isključuješ rizik da oboliš od težeg oblika.
Dakle, cijepljenje je prvenstveno sebičan čin. Nikakav altruizam. Cijepi se u nadi da se sebe sačuva od težih oblika bolesti a ne da nekog nepoznatog penzionera u prolazu ne zaraziš. Jer ioako cijepljen, zaraziti ga možeš ;-)
Apsolutno nije pomiješana logika. Logika je ista samo vi nikako ne možete da je skontate.

To je logika života u uređenom društvu. Logika civilizacije. To je logika društvenog ugovora i suživota. I ona vrijedi apsolutno za sve usluge i pogodnosti koje imamo u modernom društvu, kao što su školstvo, zdravstvo, infrastruktura...

Suprotno je egoizam, samoživost, anarhija, zakon jačeg. Ja se snašao i boli me kurac za ostale.
Aha, pametno bgmi...

I šta kažeš, evo sutra primjerice, ja se vakciniram, kad na vijestima kažu da ja mogu prenijeti virus, te da stoga moram ostati u kući da ne bi slučajno zarazio neku meni stranu (imunikompromitiranu ili genetski podložnu) u osobu.
Maska nije virusno nepropusna, vakcina nije garancija da nećeš prenijeti nekome virus, i ostaje jedina opcija da društvo apelira na mene da se ja samoizoliram jer postoji dobra mogućnost da svojim redovnim aktivnostima prenesem taj virus nekoj potencijalno osjetljivoj osobi koja bi mogla podleći.

Je li i to logika života u uređenom civilizacijskom društvu da na primjer ja i veliki broj drugih ljudi koji se cijepimo budemo upućeni u neku vrstu pritvora da ne bi slučajno postojala mogučnost da možda nekome na neki način prenesemo virus?

Je li to logika tvoje civilizacije?
Je li to suživot?

Vi brkate razum sa strahom i diktaturom.

Razumno je smanjiti radijus kretanja za vrijeme pandemije. Razumno je ograničiti broj neesencijalnih kontakata. Razumno je pojačati mjere osobne higijene. Razumno je izbjegavati mjesta masovnog okupljanja. Razumno je držati fizičku distancu.

Nije razumno prisiljavati nekoga da ubrizga nešto u svoje tijelo protiv njegove volje da bi MOŽDA, MOŽDA, spasio nekoga da se me zarazi.
A to nije točna pretpostavka jer se cijepi radi sebe a ne radi drugih. Cijepljena osoba može prenijeti virus drugima.
Sve ovo što si ti naveo naravno da podrazumijeva život u uređenom i civiliziranom društvu. Nije ni čudo što smo guzno crijevo evrope kad nam stanovništvo ovako razmišlja.

Kakva zamjena teza, a svašta nešto si nadrobio i garant misliš da si sad jako pametan da si mi "zabiberio".

E pa pročitaj šta CDC kaže da vakcinisani ljudi smiju raditi. Ne bi to sve dozvolili da šanse prenosa od strane vakcinisanih ljudi nisu minorne.

Ali ne smiju ljudi reći ništa sa 100% sigurnosti zbog bukvalaca kao što si ti koji bi se uhvatili za jedan slučaj od milion i jahali na njemu.

I treće, jedino što vakcinisanim može dokahati su anti vaxxeri koji nastavljaju širiti virus i pomagati mu da mutira. Tako je moguće i da stvore soj virusa koji zaobilazi vakcine i onda ste nas restartovali na početak pandemij. Svaka čast ako je to cilj.
fizikalniracun
Posts: 42
Joined: 22/06/2021 14:49

#1725 Re: Vakcine - iskustva

Post by fizikalniracun »

Raigor Stonehoof wrote: 23/06/2021 20:52
fizikalniracun wrote: 23/06/2021 20:37 Antivaxeri su miki maus za vaxere ... dodje i naziva te ubicom i sebicnim jer neces vakcinu, iako i vakcinisani i nevakcinisani dalje sire virus. Sda botovi su mala maca za ove faktograf soros botove.
Ne postoje "vaxeri". Postoje normalni ljudi, i debili koji misle da su pokupili svu pamet svijeta.
Da postoje vaxeri ... politicki je korektnije tako nazvati osobu koja misli da neko ko nije vakcinisan hoda i ubija bolesne ljude. Inace se takve osobe zovu idiotima.
Locked