Vakcine - iskustva

Moderator: O'zone

Locked

Hocete li se vakcinisati protiv COVID-a koliko god puta bude trebalo?

-DA, naravno kad god kazu strucnjaci da treba i koliko god puta tu sam
89
30%
-NE, primio sam 2 doze i dosta od mene
62
21%
-NE, primio sam 3 ili primit cu uskoro trecu dozu i dosta od mene
48
16%
-NISAM se nikako vakcinisao protiv covida niti planiram
102
34%
 
Total votes: 301

KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#4401 Re: Vakcine - iskustva

Post by KraljicaIzJajca »

Pitar sa Kariba wrote: 08/12/2021 09:50 Izmedju prvog leta brace Wright i misije Apolo 11 proslo je sesdesetak godina (66), eto otprilike kao i sa razvojem mrna vakcina....
Samo kazem... :mrgreen:
Prvo mRNA sa LPN cijepivo 2013. godine, a razvoj mRNA tehnologije od 1960. godine.

Image
User avatar
Altsa
Posts: 7314
Joined: 19/03/2004 18:31

#4402 Re: Vakcine - iskustva

Post by Altsa »

Moze li se u ovim trznim centrima primiti treca vakcina?
User avatar
warzone
Posts: 128
Joined: 17/11/2020 22:08

#4403 Re: Vakcine - iskustva

Post by warzone »

Ako koga zanima, primih prvu dozu pfizera zajedno sa hanumom pretprosle sedmice (importane centar). Kod hanume nikakvih problema, osim sto je sutradan boljela ruka u koju je primila bocu. Ja bez bolova, osim sto sam osjetio blagi svrbez nakon par dana.
Druga doza nakon 21 dan pa cemo vidjeti.
User avatar
warzone
Posts: 128
Joined: 17/11/2020 22:08

#4404 Re: Vakcine - iskustva

Post by warzone »

Mes'cini da su primali trecu dozu u importane centru kada sam se vakcinisao.
Altsa wrote: 08/12/2021 11:04 Moze li se u ovim trznim centrima primiti treca vakcina?
User avatar
Altsa
Posts: 7314
Joined: 19/03/2004 18:31

#4405 Re: Vakcine - iskustva

Post by Altsa »

warzone wrote: 08/12/2021 11:10 Mes'cini da su primali trecu dozu u importane centru kada sam se vakcinisao.
Altsa wrote: 08/12/2021 11:04 Moze li se u ovim trznim centrima primiti treca vakcina?
:thumbup:
User avatar
vazi
Posts: 8814
Joined: 07/04/2010 15:31

#4406 Re: Vakcine - iskustva

Post by vazi »

vjeshalica wrote: 08/12/2021 09:55
vazi wrote: 08/12/2021 09:04 https://bs.drafare.com/istorija-vakcinacija-i-vakcina/

Koga zanima istorija vakcina…

Bilo je puno oboljele djece nakon dobivene vakcine protiv poliomielitisa, taj događaj je poznat pod imenom incident Cuttera. Sve je to put čovječanstva ka boljem sutra.
Pravi razlog Cutter incidenta:
In what became known as the Cutter incident, some lots of the Cutter vaccine—despite passing required safety tests—contained live polio virus in what was supposed to be an inactivated-virus vaccine. Cutter withdrew its vaccine from the market on April 27 after vaccine-associated cases were reported.
Naravno da je poznat razlog a koliko je djece stradalo ubog tog razloga ?

Medicina napreduje , kao i sve , često je taj put trnovit ali je to cijena napretka.
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#4407 Re: Vakcine - iskustva

Post by KraljicaIzJajca »

vazi wrote: 08/12/2021 12:52
vjeshalica wrote: 08/12/2021 09:55

Pravi razlog Cutter incidenta:

Naravno da je poznat razlog a koliko je djece stradalo ubog tog razloga ?

Medicina napreduje , kao i sve , često je taj put trnovit ali je to cijena napretka.
Vazi, nepostojanje potrebnih regulativa prije odobrenja cijepiva za javno cijepljenje je bio uzrok nesreće. Kasnije su iste dodane.
User avatar
Project Sejuani
Posts: 771
Joined: 02/09/2021 10:06

#4408 Re: Vakcine - iskustva

Post by Project Sejuani »

Image
Aspartan
Posts: 74
Joined: 06/04/2021 11:39

#4409 Re: Vakcine - iskustva

Post by Aspartan »

warzone wrote: 08/12/2021 11:10 Mes'cini da su primali trecu dozu u importane centru kada sam se vakcinisao.
Altsa wrote: 08/12/2021 11:04 Moze li se u ovim trznim centrima primiti treca vakcina?
Može.
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11060
Joined: 15/01/2010 18:31

#4410 Re: Vakcine - iskustva

Post by Jack Be Nimble »

Dobio trecu prije 2 dana, nije me oborila kao prvi put, ali ipak nisam isao na posao.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17012
Joined: 31/03/2019 14:56

#4411 Re: Vakcine - iskustva

Post by vjeshalica »

vazi wrote: 08/12/2021 12:52
vjeshalica wrote: 08/12/2021 09:55

Pravi razlog Cutter incidenta:

Naravno da je poznat razlog a koliko je djece stradalo ubog tog razloga ?

Medicina napreduje , kao i sve , često je taj put trnovit ali je to cijena napretka.
Trebao je biti inaktivan virus a bio je aktivan. To je cisto sigurnosni propust.
Polio se daje u dvije varinate Sabinovo i Salkovo.
User avatar
Ateista
Posts: 46351
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#4412 Re: Vakcine - iskustva

Post by Ateista »

Chmoljo wrote: 06/12/2021 15:00
Ateista wrote: 06/12/2021 13:47

Da, i do toga ce vjerovatno doci, ali opet ne zahvaljujuci vakcinama vec prirodnim mutacijama, vakcine ce u medjuvremenu moci pomoci nekim ugrozenim kayegorijama da lakse prodju i to je to.
Mogu se kladiti da ce za godinu dvije kad dodjemo konacno do toga, neki pokusati da predstave kao da je do toga doslo zahvaljujuci vakcinama. :D
Pa nije bas da se nije spominjalo da bi najlakse bilo pustit slobodno cirkulisanje virusa, gdje ce mutacije ici brze i gdje ce se stvarati imunitet i jednostavno gdje ce jaki opstati.

Ali isto tako je i jasno da je to vrlo nehumano, ne samo zbog ugrozenih kategorija, nego i zbog ostalih pacijenata gdje bi resursi bili kod svih na tacki pucanja.

Kada su bili prvi lockdowni mantralo se: izravnati krivulju, izravnati krivulju.

Vakcine ce uraditi ono sto i trebaju, ugrozenima spasiti glavu, ostalima olaksati dodir sa covidom i to je to. Ali jasno je, cak i meni, laiku za prirodne nauke da je pustanje virusa da slobodno cirkulise evolucijska lutrija za koju se ne moze znati kako ce se zavrsiti.
Mislim da nije nehumano jer i dalje svako ima mogucnost da se zastiti, kako vakcinama tako i da izbjegava guzve, nosi masku sa filterom i slicno, ako treba ostaviti maske u javnim objektima, ni to nije toliki problem, ali ovo prisiljavanje da se sci vakcinisu nema nikakvog smisla.
User avatar
vazi
Posts: 8814
Joined: 07/04/2010 15:31

#4413 Re: Vakcine - iskustva

Post by vazi »

KraljicaIzJajca wrote: 08/12/2021 13:29
vazi wrote: 08/12/2021 12:52

Naravno da je poznat razlog a koliko je djece stradalo ubog tog razloga ?

Medicina napreduje , kao i sve , često je taj put trnovit ali je to cijena napretka.
Vazi, nepostojanje potrebnih regulativa prije odobrenja cijepiva za javno cijepljenje je bio uzrok nesreće. Kasnije su iste dodane.
Procitala sam sve @KraljicaIzJajca :kiss:

Imala sam radnu kolegicu, med sestru, bila je ‘56 godište, nju je zakačila ta vakcina i bila je invalid cijelog života .
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#4414 Re: Vakcine - iskustva

Post by KraljicaIzJajca »

vazi wrote: 08/12/2021 14:46
KraljicaIzJajca wrote: 08/12/2021 13:29

Vazi, nepostojanje potrebnih regulativa prije odobrenja cijepiva za javno cijepljenje je bio uzrok nesreće. Kasnije su iste dodane.
Procitala sam sve @KraljicaIzJajca :kiss:

Imala sam radnu kolegicu, med sestru, bila je ‘56 godište, nju je zakačila ta vakcina i bila je invalid cijelog života .
Oh, grozna sudbina. :cry:

:kiss:
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7376
Joined: 16/01/2007 23:38

#4415 Re: Vakcine - iskustva

Post by banjaluka078 »

Jack Be Nimble wrote: 08/12/2021 13:38 Dobio trecu prije 2 dana, nije me oborila kao prvi put, ali ipak nisam isao na posao.
Koji je razlog za treću? Pitanje za bilo koga ko je odlučio da je primi, u stvari.
Moja raja koji rade u zdravstvu su primili, nije bilo nekih reakcija. Njima nije bilo obavezno, ali su se odlučili zbog prirode posla...otprilike, ko je primio 2, odlučio se i za treću. Isto i s ovima koji imaju zdravstvene probleme.
Ja još razmišljam, s obzirom na to da sam i preboljela koronu i primila 2 doze...nisam rizična grupa, nemam redovan kontakt s oboljelima, ne planiram neka putovanja tokom zime, pa da mi treba potvrda, kontam može malo sačekati (i možda u međuvremenu umre pandemija :) ).
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11060
Joined: 15/01/2010 18:31

#4416 Re: Vakcine - iskustva

Post by Jack Be Nimble »

banjaluka078 wrote: 08/12/2021 15:09
Jack Be Nimble wrote: 08/12/2021 13:38 Dobio trecu prije 2 dana, nije me oborila kao prvi put, ali ipak nisam isao na posao.
Koji je razlog za treću? Pitanje za bilo koga ko je odlučio da je primi, u stvari.
Moja raja koji rade u zdravstvu su primili, nije bilo nekih reakcija. Njima nije bilo obavezno, ali su se odlučili zbog prirode posla...otprilike, ko je primio 2, odlučio se i za treću. Isto i s ovima koji imaju zdravstvene probleme.
Ja još razmišljam, s obzirom na to da sam i preboljela koronu i primila 2 doze...nisam rizična grupa, nemam redovan kontakt s oboljelima, ne planiram neka putovanja tokom zime, pa da mi treba potvrda, kontam može malo sačekati (i možda u međuvremenu umre pandemija :) ).
Reda radi uzeo. Proslo 6 mjeseci, u slijedecih 90 dana idem na dva odmora, pa da se osiguram.
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#4417 Re: Vakcine - iskustva

Post by spinel_ »

banjaluka078 wrote: 08/12/2021 15:09
Jack Be Nimble wrote: 08/12/2021 13:38 Dobio trecu prije 2 dana, nije me oborila kao prvi put, ali ipak nisam isao na posao.
Koji je razlog za treću? Pitanje za bilo koga ko je odlučio da je primi, u stvari.
Moja raja koji rade u zdravstvu su primili, nije bilo nekih reakcija. Njima nije bilo obavezno, ali su se odlučili zbog prirode posla...otprilike, ko je primio 2, odlučio se i za treću. Isto i s ovima koji imaju zdravstvene probleme.
Ja još razmišljam, s obzirom na to da sam i preboljela koronu i primila 2 doze...nisam rizična grupa, nemam redovan kontakt s oboljelima, ne planiram neka putovanja tokom zime, pa da mi treba potvrda, kontam može malo sačekati (i možda u međuvremenu umre pandemija :) ).
Moram te razocarati, ali... Covid potvrde nikad umrijeti nece.
Zakljuci sama sad- bockanje svako 6 mjeseci i da to nema nikakve s onim sto ti mislis da ima.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7376
Joined: 16/01/2007 23:38

#4418 Re: Vakcine - iskustva

Post by banjaluka078 »

Jack Be Nimble wrote: 08/12/2021 15:36
Reda radi uzeo. Proslo 6 mjeseci, u slijedecih 90 dana idem na dva odmora, pa da se osiguram.
Razumno. Ja ću u hibernaciju do proljeća, onda mi kreću putovanja, pa ću vidjeti kakva je situacija.
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#4419 Re: Vakcine - iskustva

Post by geralt »

banjaluka078 wrote: 08/12/2021 15:09
Jack Be Nimble wrote: 08/12/2021 13:38 Dobio trecu prije 2 dana, nije me oborila kao prvi put, ali ipak nisam isao na posao.
Koji je razlog za treću? Pitanje za bilo koga ko je odlučio da je primi, u stvari.
Moja raja koji rade u zdravstvu su primili, nije bilo nekih reakcija. Njima nije bilo obavezno, ali su se odlučili zbog prirode posla...otprilike, ko je primio 2, odlučio se i za treću. Isto i s ovima koji imaju zdravstvene probleme.
Ja još razmišljam, s obzirom na to da sam i preboljela koronu i primila 2 doze...nisam rizična grupa, nemam redovan kontakt s oboljelima, ne planiram neka putovanja tokom zime, pa da mi treba potvrda, kontam može malo sačekati (i možda u međuvremenu umre pandemija :) ).
Meni ce roditelji primiti trecu dozu. Razlozi: stari su (rizicna skupina), nisu bolovali, prve dvije doze su im bile Sinopharm za koji se u medjuvremenu ispostavilo da jako lose stiti. Ja i zena nismo planirali, smatram da su dvije doze plus prethodna infekcija dovoljna zastita, a nismo rizicna grupa.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45222
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#4420 Re: Vakcine - iskustva

Post by Chmoljo »

Ateista wrote: 08/12/2021 14:13
Chmoljo wrote: 06/12/2021 15:00

Pa nije bas da se nije spominjalo da bi najlakse bilo pustit slobodno cirkulisanje virusa, gdje ce mutacije ici brze i gdje ce se stvarati imunitet i jednostavno gdje ce jaki opstati.

Ali isto tako je i jasno da je to vrlo nehumano, ne samo zbog ugrozenih kategorija, nego i zbog ostalih pacijenata gdje bi resursi bili kod svih na tacki pucanja.

Kada su bili prvi lockdowni mantralo se: izravnati krivulju, izravnati krivulju.

Vakcine ce uraditi ono sto i trebaju, ugrozenima spasiti glavu, ostalima olaksati dodir sa covidom i to je to. Ali jasno je, cak i meni, laiku za prirodne nauke da je pustanje virusa da slobodno cirkulise evolucijska lutrija za koju se ne moze znati kako ce se zavrsiti.
Mislim da nije nehumano jer i dalje svako ima mogucnost da se zastiti, kako vakcinama tako i da izbjegava guzve, nosi masku sa filterom i slicno, ako treba ostaviti maske u javnim objektima, ni to nije toliki problem, ali ovo prisiljavanje da se sci vakcinisu nema nikakvog smisla.
Ja sam prije za edukaciju nego za prisiljavanje, jer prisiljavanje nije dobra osnova nizasta.

Ali realno stanje je da najveci broj razloga ne zeli vakcinaciju iz potpuno nemedicinskih razloga. Najveci broj takvih je nalegao na pricu koja nema veze sa medicinom ni generalno vakcinom, vec se prica prilagodjavala od pocetka pandemije. Svako za sebe od vlada sada procjenjuje i politicki i ekonomski sta je bolje - tjerati ljude ili pustiti, pa sta bide, bude.

I da pandemija sutra prodje, pokazala je jednu groznu stvar: da je ljude jednako lako zavesti i danas kao sto je bilo prije 70 i vise godina. Mozda cak i lakse jer je lakse dobaciti do vise ljudi. I to je stvar kojom ce se demokratske vlade sirom svijeta morati baviti.
User avatar
Ateista
Posts: 46351
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#4421 Re: Vakcine - iskustva

Post by Ateista »

Chmoljo wrote: 08/12/2021 17:42
Ateista wrote: 08/12/2021 14:13

Mislim da nije nehumano jer i dalje svako ima mogucnost da se zastiti, kako vakcinama tako i da izbjegava guzve, nosi masku sa filterom i slicno, ako treba ostaviti maske u javnim objektima, ni to nije toliki problem, ali ovo prisiljavanje da se sci vakcinisu nema nikakvog smisla.
Ja sam prije za edukaciju nego za prisiljavanje, jer prisiljavanje nije dobra osnova nizasta.

Ali realno stanje je da najveci broj razloga ne zeli vakcinaciju iz potpuno nemedicinskih razloga. Najveci broj takvih je nalegao na pricu koja nema veze sa medicinom ni generalno vakcinom, vec se prica prilagodjavala od pocetka pandemije. Svako za sebe od vlada sada procjenjuje i politicki i ekonomski sta je bolje - tjerati ljude ili pustiti, pa sta bide, bude.

I da pandemija sutra prodje, pokazala je jednu groznu stvar: da je ljude jednako lako zavesti i danas kao sto je bilo prije 70 i vise godina. Mozda cak i lakse jer je lakse dobaciti do vise ljudi. I to je stvar kojom ce se demokratske vlade sirom svijeta morati baviti.
Da, edukacija je uvijek bolja opcija, a neka vrsta uslovljavanja bi imala smisla ako bi vakcine mogle dovesti do kolektivnog imuniteta i kada bi time stvarno stitili druge, tada bih uz jos neke uslove podrzavao uslovljavanje vakcinom.
Slazem se da je pandemija puno toga pokazala, od manipulisanja sirih narodnih masa i prodajom raznih teorija zavjere o cemu govoris, zbog cega neki iz potpuno pogresnih razloga odbijaju vakcinu, ali isto tako i jednu drugu krajnost - koliko je druge ljude lako preplasiti, izmanipulisati ih i ubijediti ih da su neke stvari ispravne iako nemaju nikakvog opravdanja, pa smo imali situacije da ljudi zovu policiju kad vide djecu vani u vrijeme kada je to bilo zabranjeno (ne treba ni naglasavati besmislenost te zabrane), te neki koji se danas zalazu da se nevakcinisanim zabrani izlazak iz kuce i slicno.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45222
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#4422 Re: Vakcine - iskustva

Post by Chmoljo »

Ateista wrote: 08/12/2021 19:53 Da, edukacija je uvijek bolja opcija, a neka vrsta uslovljavanja bi imala smisla ako bi vakcine mogle dovesti do kolektivnog imuniteta i kada bi time stvarno stitili druge, tada bih uz jos neke uslove podrzavao uslovljavanje vakcinom.
Slazem se da je pandemija puno toga pokazala, od manipulisanja sirih narodnih masa i prodajom raznih teorija zavjere o cemu govoris, zbog cega neki iz potpuno pogresnih razloga odbijaju vakcinu, ali isto tako i jednu drugu krajnost - koliko je druge ljude lako preplasiti, izmanipulisati ih i ubijediti ih da su neke stvari ispravne iako nemaju nikakvog opravdanja, pa smo imali situacije da ljudi zovu policiju kad vide djecu vani u vrijeme kada je to bilo zabranjeno (ne treba ni naglasavati besmislenost te zabrane), te neki koji se danas zalazu da se nevakcinisanim zabrani izlazak iz kuce i slicno.
Sto se tice zabrane kretanja djece, to je bila najidiotskija zabrana. Razumio bih da je bila zabrana okupljanja na igralistima, ali braniti djeci da budu na livadi na planini sa svojim roditeljima je malo reci kretenski.

Doduse, srecom, bilo je tu dosta razumnih ljudi u policiji koji su najcesce samo opominjali i pustali ljude bez ikakve kazne, i sami svjesni bizarne situacije.

Cim je bilo dopusteno da se djeca smiju voziti autom, iskoristili smo i nasli kutak da redovno idemo na piknik. Policija je bas svaki put dosla i nas nikad nine opomenula. Jer nikad nismo bili u grupi i jer vide da smo doveli dijete da bide malo van kuce. Majmune koji su se iznad nas okupljali da cugaju redovno su rastjerivali.

Sjecam se i scene kada je neko izveo dijete na krov zgrade. Bilo je dosta osuda, ali ja sam potpuno razumio. O da, sjecam se i situacije da su komsije zvale policiju jer su u domu za nezbrinutu djecu na bjelavama malu raju pustili u dvoriste doma. Komsijama se ovako naserem u usta i dobro nogom naguram. Mada mislim da bi to uradili i bez pandemije.

Da, ljude je lako izmanipulisati i zato mi je muka kada dominiraju kretenske teorije pa onda zdravorazumska kritika pojedinih mjera koje su jednostavno glupe, ne moze da dodje do izrazaja.

Tako i vakcina ili bilo koji lijek, ako se energija trosi da se odbrani od nebuloznih stvari, ne ostaje prostor za utemeljenu kritiku ako se lijek pokaze rizicnim. Mislim, nisu jedan lijek povukli sa trzista jer se ustanovilo da pravi vise stete nego koristi, pa opet se gutaju i lijekovi i suplementi koji se jos manje kontrolisu, a koji jednako ili mozda cak i vise nanose stetu zbog te slabije kontrole, ali se zato od vakcina pravi fama.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7376
Joined: 16/01/2007 23:38

#4423 Re: Vakcine - iskustva

Post by banjaluka078 »

geralt wrote: 08/12/2021 17:31 Meni ce roditelji primiti trecu dozu. Razlozi: stari su (rizicna skupina), nisu bolovali, prve dvije doze su im bile Sinopharm za koji se u medjuvremenu ispostavilo da jako lose stiti. Ja i zena nismo planirali, smatram da su dvije doze plus prethodna infekcija dovoljna zastita, a nismo rizicna grupa.
Mama je primila Sputnik, a kako je već u ozbiljnim godinama i tlakaš je, primiće treću kad bude vrijeme. Mislim da će se opet odlučiti za Sputnik, jer nije imala bilo kakve nuspojave, to joj je važno.
User avatar
Ateista
Posts: 46351
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#4424 Re: Vakcine - iskustva

Post by Ateista »

Chmoljo wrote: 08/12/2021 20:20
Ateista wrote: 08/12/2021 19:53 Da, edukacija je uvijek bolja opcija, a neka vrsta uslovljavanja bi imala smisla ako bi vakcine mogle dovesti do kolektivnog imuniteta i kada bi time stvarno stitili druge, tada bih uz jos neke uslove podrzavao uslovljavanje vakcinom.
Slazem se da je pandemija puno toga pokazala, od manipulisanja sirih narodnih masa i prodajom raznih teorija zavjere o cemu govoris, zbog cega neki iz potpuno pogresnih razloga odbijaju vakcinu, ali isto tako i jednu drugu krajnost - koliko je druge ljude lako preplasiti, izmanipulisati ih i ubijediti ih da su neke stvari ispravne iako nemaju nikakvog opravdanja, pa smo imali situacije da ljudi zovu policiju kad vide djecu vani u vrijeme kada je to bilo zabranjeno (ne treba ni naglasavati besmislenost te zabrane), te neki koji se danas zalazu da se nevakcinisanim zabrani izlazak iz kuce i slicno.
Sto se tice zabrane kretanja djece, to je bila najidiotskija zabrana. Razumio bih da je bila zabrana okupljanja na igralistima, ali braniti djeci da budu na livadi na planini sa svojim roditeljima je malo reci kretenski.

Doduse, srecom, bilo je tu dosta razumnih ljudi u policiji koji su najcesce samo opominjali i pustali ljude bez ikakve kazne, i sami svjesni bizarne situacije.

Cim je bilo dopusteno da se djeca smiju voziti autom, iskoristili smo i nasli kutak da redovno idemo na piknik. Policija je bas svaki put dosla i nas nikad nine opomenula. Jer nikad nismo bili u grupi i jer vide da smo doveli dijete da bide malo van kuce. Majmune koji su se iznad nas okupljali da cugaju redovno su rastjerivali.

Sjecam se i scene kada je neko izveo dijete na krov zgrade. Bilo je dosta osuda, ali ja sam potpuno razumio. O da, sjecam se i situacije da su komsije zvale policiju jer su u domu za nezbrinutu djecu na bjelavama malu raju pustili u dvoriste doma. Komsijama se ovako naserem u usta i dobro nogom naguram. Mada mislim da bi to uradili i bez pandemije.

Da, ljude je lako izmanipulisati i zato mi je muka kada dominiraju kretenske teorije pa onda zdravorazumska kritika pojedinih mjera koje su jednostavno glupe, ne moze da dodje do izrazaja.

Tako i vakcina ili bilo koji lijek, ako se energija trosi da se odbrani od nebuloznih stvari, ne ostaje prostor za utemeljenu kritiku ako se lijek pokaze rizicnim. Mislim, nisu jedan lijek povukli sa trzista jer se ustanovilo da pravi vise stete nego koristi, pa opet se gutaju i lijekovi i suplementi koji se jos manje kontrolisu, a koji jednako ili mozda cak i vise nanose stetu zbog te slabije kontrole, ali se zato od vakcina pravi fama.
Iskreno, da sad donesu tako neku odluku mislim da vecina roditelja ne bi postovala, tada je to bilo nesto novo i bilo je dosta iznenada.
I ja sam isto vodio svoje dijete redovno na krov, mene niko nije prijavljivao ali sam vidjao komentare kako osudjuju ljude koji izvode djecu na krov, kad su omogucili da se ide autom krijumcarili smo ga po izletistima, jednom je policija opominjala da djecu vrate u auta, nisam vidio da su nekom pisali kazne, ali kako god kad se sjetim samo te situacije i tog idiotizma, stvarno mislim da me nista ne bi natjeralo da tako nesto ispostujem.
Prosto je nevjerovatno da su neki donijeli takvu odluku, a isto tako da ima onih koji su u tu odluku toliko slijepo vjerovali da je ispravna da su zvali drugima policiju i komentarisali. Slicno kao kad je rat ili neka druga vanredna situacija, pokaze kakvi su ljudi.

Problem je definitivno u krajnostima, imaju antivakseri i anti corona vakseri koji samo izvlace bilo sta lose o vakcinama, na to se dodaju razne teorije tipa cipovanje i slicne nebuloze, sa druge strane imamo provaxere koji ne da podrzavaju vakcine nego podrzavaju bilo kakav oblik prisilne vakcinacije i uslovljavanja, ima i sredine naravno, ali tesko dolazi do izrazaja, i u raspravama najcesce one iz sredine svrstavaju u neku krajnost - u antivaksere i ravnozemljase ili u provaksere.
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#4425 Re: Vakcine - iskustva

Post by KraljicaIzJajca »

banjaluka078 wrote: 08/12/2021 21:00
geralt wrote: 08/12/2021 17:31 Meni ce roditelji primiti trecu dozu. Razlozi: stari su (rizicna skupina), nisu bolovali, prve dvije doze su im bile Sinopharm za koji se u medjuvremenu ispostavilo da jako lose stiti. Ja i zena nismo planirali, smatram da su dvije doze plus prethodna infekcija dovoljna zastita, a nismo rizicna grupa.
Mama je primila Sputnik, a kako je već u ozbiljnim godinama i tlakaš je, primiće treću kad bude vrijeme. Mislim da će se opet odlučiti za Sputnik, jer nije imala bilo kakve nuspojave, to joj je važno.
Sputnik prva ibdruga doza su potpuno različite, a Sputnik nema booster.
Locked