Covid passporti /pasoši

Moderator: O'zone

Locked

Jeste li za...?

DA
50
38%
NE
82
62%
 
Total votes: 132

User avatar
Sanjarko
Posts: 23237
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#151 Re: Covid passporti /pasoši

Post by Sanjarko »

Dozer wrote: 30/03/2021 12:08 Men samo zanima da li ce ovaj narod, a mladi pogotovo, ikad izci na ulice i rastjerati B-H-S kleptokratiju jednom za sva vremena...
Koji mladi?
User avatar
Sanjarko
Posts: 23237
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#152 Re: Covid passporti /pasoši

Post by Sanjarko »

Govorio moj stari dok je bio ziv, kad god bi vidio proteste negdje i policiju kako tuce narod na tim protestima, da jb tu i takvu policiju koja ne stane uz taj narod na tim protestima.
User avatar
pojedinac
Posts: 1456
Joined: 02/06/2006 19:02
Contact:

#153 Re: Covid passporti /pasoši

Post by pojedinac »

Sanjarko wrote: 30/03/2021 15:41
Dozer wrote: 30/03/2021 12:08 Men samo zanima da li ce ovaj narod, a mladi pogotovo, ikad izci na ulice i rastjerati B-H-S kleptokratiju jednom za sva vremena...
Koji mladi?
Ono od 65+.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23237
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#154 Re: Covid passporti /pasoši

Post by Sanjarko »

pojedinac wrote: 30/03/2021 17:29
Sanjarko wrote: 30/03/2021 15:41
Dozer wrote: 30/03/2021 12:08 Men samo zanima da li ce ovaj narod, a mladi pogotovo, ikad izci na ulice i rastjerati B-H-S kleptokratiju jednom za sva vremena...
Koji mladi?
Ono od 65+.
:mrgreen: :thumbup:

Mladih realno ovdje slabo ima, i sto ima je ili neaktivno ili nemoze dobit sansu od starih prd*nja u vecini slucajeva, jos niko od naroda se nezeli marisat s policijom koja je opremljena bolje od Rimskih Legionara, nezeli iz razlicitih razloga vecinom.

Pa bili su protesti ovdje vec i makljaza s policijom i sta je se postiglo, domet nam Plenumi bili.
komercionala
Posts: 632
Joined: 04/02/2021 15:10

#155 Re: Covid passporti /pasoši

Post by komercionala »

Ja sam mlad i zadovoljan sam ovdje. Dobar poso odgovara mi sto nema vakcina itd
User avatar
muhafuca
Posts: 5460
Joined: 14/03/2012 00:06

#158 Re: Covid passporti /pasoši

Post by muhafuca »

WHO does not back vaccination passports for now

"za sada" je ovdje kljucna fraza.
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#160 Re: Covid passporti /pasoši

Post by Dado dijasporitus »

A nije da do sada niste imali neku vrstu vakcinacijskog “pasoša” u vidu zdravstvene knjižice gdje su vam upisane sve vakcine koje ste primili u životi, od BCGa, do Polio, do Neznam koje. Škole zahtijevaju dokaze o vakcinisanju djece, mnoge države zahtijevaju slične dokaze imigrantima koji žele imigrirati.
User avatar
pojedinac
Posts: 1456
Joined: 02/06/2006 19:02
Contact:

#161 Re: Covid passporti /pasoši

Post by pojedinac »

Dado dijasporitus wrote: 08/04/2021 06:20 A nije da do sada niste imali neku vrstu vakcinacijskog “pasoša” u vidu zdravstvene knjižice gdje su vam upisane sve vakcine koje ste primili u životi, od BCGa, do Polio, do Neznam koje. Škole zahtijevaju dokaze o vakcinisanju djece, mnoge države zahtijevaju slične dokaze imigrantima koji žele imigrirati.
Namjerno, mješaš babe i žabe.
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#162 Re: Covid passporti /pasoši

Post by Dado dijasporitus »

pojedinac wrote: 08/04/2021 10:53
Dado dijasporitus wrote: 08/04/2021 06:20 A nije da do sada niste imali neku vrstu vakcinacijskog “pasoša” u vidu zdravstvene knjižice gdje su vam upisane sve vakcine koje ste primili u životi, od BCGa, do Polio, do Neznam koje. Škole zahtijevaju dokaze o vakcinisanju djece, mnoge države zahtijevaju slične dokaze imigrantima koji žele imigrirati.
Namjerno, mješaš babe i žabe.
Objasni babe i objasni žabe.
nadezdakov
Posts: 252
Joined: 21/01/2021 21:20

#163 Re: Covid passporti /pasoši

Post by nadezdakov »

Dado dijasporitus wrote: 08/04/2021 06:20 A nije da do sada niste imali neku vrstu vakcinacijskog “pasoša” u vidu zdravstvene knjižice gdje su vam upisane sve vakcine koje ste primili u životi, od BCGa, do Polio, do Neznam koje. Škole zahtijevaju dokaze o vakcinisanju djece, mnoge države zahtijevaju slične dokaze imigrantima koji žele imigrirati.
Pa baš da sam pokazivala knjižicu na ulazu u kafić, nisam.

:mrgreen:
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#164 Re: Covid passporti /pasoši

Post by Dado dijasporitus »

nadezdakov wrote: 08/04/2021 13:41
Dado dijasporitus wrote: 08/04/2021 06:20 A nije da do sada niste imali neku vrstu vakcinacijskog “pasoša” u vidu zdravstvene knjižice gdje su vam upisane sve vakcine koje ste primili u životi, od BCGa, do Polio, do Neznam koje. Škole zahtijevaju dokaze o vakcinisanju djece, mnoge države zahtijevaju slične dokaze imigrantima koji žele imigrirati.
Pa baš da sam pokazivala knjižicu na ulazu u kafić, nisam.

:mrgreen:
Pa nisam ni ja nikad pasos :D

Mislim da se ovdje govori o klasičnim putovnicama, pasošima za putovanje u druge zemlje. Imajući u vidu da smo u epicentru pandemije i da većina zemalja već zahtijeva neki dokaz o COVID testu nevidim kako je ovaj “pasos” ista drugačiji.

Jedinu negativnu stvar sto vidim je da COVID pasos može dati lažan osjećaj sigurnosti jer u principu još uvijek ne znamo naučno da li vakcine sprečavaju širenje ili ne.
User avatar
pojedinac
Posts: 1456
Joined: 02/06/2006 19:02
Contact:

#165 Re: Covid passporti /pasoši

Post by pojedinac »

Dado dijasporitus wrote: 08/04/2021 13:39
pojedinac wrote: 08/04/2021 10:53
Dado dijasporitus wrote: 08/04/2021 06:20 A nije da do sada niste imali neku vrstu vakcinacijskog “pasoša” u vidu zdravstvene knjižice gdje su vam upisane sve vakcine koje ste primili u životi, od BCGa, do Polio, do Neznam koje. Škole zahtijevaju dokaze o vakcinisanju djece, mnoge države zahtijevaju slične dokaze imigrantima koji žele imigrirati.
Namjerno, mješaš babe i žabe.
Objasni babe i objasni žabe.
Vakcinacijski “pasoš” ni u kakvom obliku do sada nisam imao niti me je neko s njim uslovljavao, a vjeruj da nisam tako mlad.

Ovaj što se sada uvodi uslovljava sve redom bez obzira da li u svom selu idu u prodavnicu ili putuju na drugi kontinent.
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#166 Re: Covid passporti /pasoši

Post by Dado dijasporitus »

pojedinac wrote: 08/04/2021 15:25
Dado dijasporitus wrote: 08/04/2021 13:39
pojedinac wrote: 08/04/2021 10:53

Namjerno, mješaš babe i žabe.
Objasni babe i objasni žabe.
Vakcinacijski “pasoš” ni u kakvom obliku do sada nisam imao niti me je neko s njim uslovljavao, a vjeruj da nisam tako mlad.

Ovaj što se sada uvodi uslovljava sve redom bez obzira da li u svom selu idu u prodavnicu ili putuju na drugi kontinent.
Koliko sam shvatio do sada COVID pasosi jos uvijek ne postoje a kamoli da je definisano gdje ce biti neophodni. Slazem se da je banalno da se zahtijevaju na lokalnom nivou, prodavnici, kaficu i slicno jer manje vise to ne sprijecava globalno sirenje zaraze. Kad je u pitanju medjnarodna putovanja sigurno predstavljaju nesto sto bi se trebalo uzeti u obzir.

Ponovo kazem ne vidim da ima puno razlika izmedju zahtijevanja negativnog PCR testa i potvrde o vakcinaciji kad je u pitanju medjunarodno putovanje.

Drugi primjer koji se vec decenijama prakticira je da imigranti koji ulaze u SAD su duzni dostaviti potvrde o vakcinaciji. Ako nemaju takve potvrde moraju se testirati na odredjene bolesti. Za primjer u slucaju BiH izbjeglica 90ih godina, masa ih je testirano "false positive" na TB jer vecina BiH stanovnika je vakcinisano sa BCG koji je znao dati "false positive" rezultate sa odredjenim testovima. BCG vakcija je bila obavezan u ex-Yu, sto nije bila obaveza u SAD-u. Zarad toga masa izbjeglica u SAD-u su morali ici na ture antibiotika dok amerikanci nisu skontali da test koji su primjenjivali je davao "false positive" rezultat.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45214
Joined: 29/12/2005 01:20

#167 Re: Covid passporti /pasoši

Post by jeza u ledja »

Dado dijasporitus wrote: 08/04/2021 15:59
pojedinac wrote: 08/04/2021 15:25
Dado dijasporitus wrote: 08/04/2021 13:39
Objasni babe i objasni žabe.
Vakcinacijski “pasoš” ni u kakvom obliku do sada nisam imao niti me je neko s njim uslovljavao, a vjeruj da nisam tako mlad.

Ovaj što se sada uvodi uslovljava sve redom bez obzira da li u svom selu idu u prodavnicu ili putuju na drugi kontinent.
Koliko sam shvatio do sada COVID pasosi jos uvijek ne postoje a kamoli da je definisano gdje ce biti neophodni. Slazem se da je banalno da se zahtijevaju na lokalnom nivou, prodavnici, kaficu i slicno jer manje vise to ne sprijecava globalno sirenje zaraze. Kad je u pitanju medjnarodna putovanja sigurno predstavljaju nesto sto bi se trebalo uzeti u obzir.

Ponovo kazem ne vidim da ima puno razlika izmedju zahtijevanja negativnog PCR testa i potvrde o vakcinaciji kad je u pitanju medjunarodno putovanje.

Drugi primjer koji se vec decenijama prakticira je da imigranti koji ulaze u SAD su duzni dostaviti potvrde o vakcinaciji. Ako nemaju takve potvrde moraju se testirati na odredjene bolesti. Za primjer u slucaju BiH izbjeglica 90ih godina, masa ih je testirano "false positive" na TB jer vecina BiH stanovnika je vakcinisano sa BCG koji je znao dati "false positive" rezultate sa odredjenim testovima. BCG vakcija je bila obavezan u ex-Yu, sto nije bila obaveza u SAD-u. Zarad toga masa izbjeglica u SAD-u su morali ici na ture antibiotika dok amerikanci nisu skontali da test koji su primjenjivali je davao "false positive" rezultat.
To su imigranti, ali ne i turisti ili na privremenom radu, studiju. Ja sam putovao po raznim zemljama, primao sam vakcine za kojekakve tropske bolescuge i imao onaj zuti karton, ali nesto se ne sjecam da su mi gdje to trazili. Mada koliko cujem u nekim zemljama to ipak traze. (ili u povratku iz istih)

Nemam nista protiv tih nekakvih dokaza da je neko primio vakcinu, ali samo u vrlo specificnim situacijama. Sve ostalo je podlozno malverzacijama i diskriminaciji, da ne kazem neprakticno. Obicno kad se prakticno nesto pocne petljati to ispadne mnogo komplikovanije nego sto se prvobitno cinilo.
Uostalom dok se oni sjete da to sve naprave proci ce voz.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23237
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#168 Re: Covid passporti /pasoši

Post by Sanjarko »

Ja sam sve vakcine primio koje su u Bosni davane i bile obaveza, ali ne znam je li igdje upisano da sam ih sve primio osim ove protiv Korone koju nemogu ni da primim, a niko mi nikad na uvid nije trazio za nesto, sto ce bit kao sa ovim Korona ausvajsima/propusnicama.
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#169 Re: Covid passporti /pasoši

Post by Dado dijasporitus »

Sanjarko wrote: 08/04/2021 16:51 Ja sam sve vakcine primio koje su u Bosni davane i bile obaveza, ali ne znam je li igdje upisano da sam ih sve primio osim ove protiv Korone koju nemogu ni da primim, a niko mi nikad na uvid nije trazio za nesto, sto ce bit kao sa ovim Korona ausvajsima/propusnicama.
Naravno da su zapisane, pitaj mamu ili tatu da ti pokazu zdravstvenu. Skole redovno traze dokaze o vakcinaciji.

Imajte u vidu da je ovo prva pandemija u zadnjih 100 godina. Necete naci puno slicnih primjera i presedana u blizoj proslosti pa samim tim treba se i gledati na situaciju iz druge perspektive.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23237
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#170 Re: Covid passporti /pasoši

Post by Sanjarko »

Dado dijasporitus wrote: 08/04/2021 16:59
Sanjarko wrote: 08/04/2021 16:51 Ja sam sve vakcine primio koje su u Bosni davane i bile obaveza, ali ne znam je li igdje upisano da sam ih sve primio osim ove protiv Korone koju nemogu ni da primim, a niko mi nikad na uvid nije trazio za nesto, sto ce bit kao sa ovim Korona ausvajsima/propusnicama.
Naravno da su zapisane, pitaj mamu ili tatu da ti pokazu zdravstvenu. Skole redovno traze dokaze o vakcinaciji.

Imajte u vidu da je ovo prva pandemija u zadnjih 100 godina. Necete naci puno slicnih primjera i presedana u blizoj proslosti pa samim tim treba se i gledati na situaciju iz druge perspektive.
Nemam sta pitat, mogu sam vidit. Dovoljno sam star i samostalan koliko toliko da mogu to da uradim. Ne znam je li pise, nisam gledao, a mijenjane su zdrastvene vec do sada par puta. Recimo da sam alergican na penicilin i da sam od istog imao sok nije pisalo pa unijela jedna medicinarka, malo namcorasta hemijskom jedva i napisala KV Penicilin?, bas sa upitnikom kao da ga nisam imao.

Krvne grupe nema, koja sam i to uopste ne znam. Sestri ili sestricnoj sam ja naljepnicu/stiker sa AB+ krvnom grupom morao naljepit u zdrastvenu. Moja je valjda 0+.

Vi ko da ne znate kakvo nam je zdrastvo.
biglebovski
Posts: 3164
Joined: 02/11/2005 16:43

#171 Re: Covid passporti /pasoši

Post by biglebovski »

Dado dijasporitus wrote: 08/04/2021 16:59

Imajte u vidu da je ovo prva pandemija u zadnjih 100 godina.
Pa i ne baš. Prije desetak godina smo imali pandemiju svinjske gripe. Od 1981. g. traje i pandemija HIV/AIDS-a. Azijska gripa 50ih prošlog stoljeća je isto bila pandemija.

https://www.livescience.com/worst-epide ... story.html
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#172 Re: Covid passporti /pasoši

Post by Dado dijasporitus »

biglebovski wrote: 08/04/2021 17:53
Dado dijasporitus wrote: 08/04/2021 16:59

Imajte u vidu da je ovo prva pandemija u zadnjih 100 godina.
Pa i ne baš. Prije desetak godina smo imali pandemiju svinjske gripe. Od 1981. g. traje i pandemija HIV/AIDS-a. Azijska gripa 50ih prošlog stoljeća je isto bila pandemija.

https://www.livescience.com/worst-epide ... story.html
Ispravicu se i pojasniti da sam mislio na Spansku gripu iz 1918. koja najvise lici Koroni po obimu rasprostranjenosti i smrtnosti. Ostale pandemije, ako se neke od njih tako mogu i zvati, su imale ogranicenu rasprostranjenost (Azijska gripa), ogranicenu smrtnost (Svinjska gripa) ili ogranicenu infektivnost (AIDS). Ni jedna osim Spanske, nije imala slican negativan efekt na siru grupu ljudi i ekonomiju drzava u kojim se pojavila.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13605
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#173 Re: Covid passporti /pasoši

Post by JohnnyS »

Imaju sličan učinak na ekonomiju španjolka i korona, ali ni blizu nisu iste smrtnosti niti čak ugrožavaju istu populaciju
elcaliente
Posts: 4555
Joined: 13/06/2012 15:52

#174 Re: Covid passporti /pasoši

Post by elcaliente »

Sanjarko wrote: 30/03/2021 17:39
pojedinac wrote: 30/03/2021 17:29
Sanjarko wrote: 30/03/2021 15:41

Koji mladi?
Ono od 65+.
:mrgreen: :thumbup:

Mladih realno ovdje slabo ima, i sto ima je ili neaktivno ili nemoze dobit sansu od starih prd*nja u vecini slucajeva, jos niko od naroda se nezeli marisat s policijom koja je opremljena bolje od Rimskih Legionara, nezeli iz razlicitih razloga vecinom.

Pa bili su protesti ovdje vec i makljaza s policijom i sta je se postiglo, domet nam Plenumi bili.
Pa nije bas da policija uportebljava silu bez razloga.
Valjda je posao policijske cete za podrsku da sprijeci nasilje, vandalizam i ometanje trecih strana.
elcaliente
Posts: 4555
Joined: 13/06/2012 15:52

#175 Re: Covid passporti /pasoši

Post by elcaliente »

Sanjarko wrote: 08/04/2021 16:51 Ja sam sve vakcine primio koje su u Bosni davane i bile obaveza, ali ne znam je li igdje upisano da sam ih sve primio osim ove protiv Korone koju nemogu ni da primim, a niko mi nikad na uvid nije trazio za nesto, sto ce bit kao sa ovim Korona ausvajsima/propusnicama.
Pa ti izvadis test i kazes da nesmijes primati vakcinu ako te neko pita. Sumnjam da ce te bilo ko pitati sto se nisi vakcinisao.
Locked