Covid passporti /pasoši

Moderator: O'zone

Locked

Jeste li za...?

DA
50
38%
NE
82
62%
 
Total votes: 132

User avatar
Lincoln-Burrows
Posts: 7537
Joined: 22/01/2008 18:17

#51 Re: Covid passporti /pasoši

Post by Lincoln-Burrows »

ja71 wrote: 01/03/2021 16:55
Lincoln-Burrows wrote: 01/03/2021 16:42 Postoje osobe koje ne smiju primiti vakcinu, njih se znači trajno diskriminira, niža sorta ljudi.

Vjerovatno će ti ljudi dobiti oficijelno pravo da putuju jer se ne smiju vakcinisati. Ali će morati živjeti u strahu da negdje pokupe koronu.

Njih u suštini diskriminiraju oni koji ne žele da se vakcinišu.
Njima će stavit pečat na čelo da odmah znaš da ne smiješ mu prilaziti.
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#52 Re: Covid passporti /pasoši

Post by ja71 »

Trappist wrote: 01/03/2021 16:56
:lol: :lol: svaki ti je post vrijedan zlata
Hvala :D

Sretan ti Dan Nezavisnosti ! :bih:
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#53 Re: Covid passporti /pasoši

Post by ja71 »

Lincoln-Burrows wrote: 01/03/2021 16:57
ja71 wrote: 01/03/2021 16:55
Lincoln-Burrows wrote: 01/03/2021 16:42 Postoje osobe koje ne smiju primiti vakcinu, njih se znači trajno diskriminira, niža sorta ljudi.

Vjerovatno će ti ljudi dobiti oficijelno pravo da putuju jer se ne smiju vakcinisati. Ali će morati živjeti u strahu da negdje pokupe koronu.

Njih u suštini diskriminiraju oni koji ne žele da se vakcinišu.
Njima će stavit pečat na čelo da odmah znaš da ne smiješ mu prilaziti.
Ali samo ako licno nsi vakcinsian

Ne budi vakcina-paničar, budi osvijescen
Last edited by ja71 on 01/03/2021 17:07, edited 1 time in total.
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#54 Re: Covid passporti /pasoši

Post by spinel_ »

Ti zivis u strahu, samo toga nisi ni svjestan.
Normalan covjek zivi kao sto je zivio i prije.
Naravno, diktatorske metode su ga ogranicile na jednom podrucju ali da zivi normalno i bez straha to itekako.
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#55 Re: Covid passporti /pasoši

Post by ja71 »

spinel_ wrote: 01/03/2021 17:07 Ti zivis u strahu, samo toga nisi ni svjestan.
Normalan covjek zivi kao sto je zivio i prije.
Naravno, diktatorske metode su ga ogranicile na jednom podrucju ali da zivi normalno i bez straha to itekako.
tacno si u pravu. vjerovatno im je ostao podsvjesni strah od vakcine od kada su ih kao djecu bockali.
Ali pretjerano bi bilo zvati to diktatorskim metodama ...
User avatar
cvrčak_na_hedonizmu
Posts: 7326
Joined: 12/03/2012 18:04

#56 Re: Covid passporti /pasoši

Post by cvrčak_na_hedonizmu »

Ti ko da treniras nebuloze :lol:
User avatar
Edin H.
Posts: 47031
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#57 Re: Covid passporti /pasoši

Post by Edin H. »

Lincoln-Burrows wrote: 01/03/2021 16:42 Postoje osobe koje ne smiju primiti vakcinu, njih se znači trajno diskriminira, niža sorta ljudi.
Neka ih uspavaju pa spucaju vakcinu :oops:
User avatar
cvrčak_na_hedonizmu
Posts: 7326
Joined: 12/03/2012 18:04

#58 Re: Covid passporti /pasoši

Post by cvrčak_na_hedonizmu »

Edin H. wrote: 01/03/2021 19:55
Lincoln-Burrows wrote: 01/03/2021 16:42 Postoje osobe koje ne smiju primiti vakcinu, njih se znači trajno diskriminira, niža sorta ljudi.
Neka ih uspavaju pa spucaju vakcinu :oops:
Sta kazes na prosjek godina umrlih od covida u UK :stidljiv:

https://www.thesun.co.uk/news/12886370/ ... ulnerable/

82.4 godine :ljulja:
User avatar
Edin H.
Posts: 47031
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#59 Re: Covid passporti /pasoši

Post by Edin H. »

cvrčak_na_hedonizmu wrote: 01/03/2021 19:58
Edin H. wrote: 01/03/2021 19:55
Lincoln-Burrows wrote: 01/03/2021 16:42 Postoje osobe koje ne smiju primiti vakcinu, njih se znači trajno diskriminira, niža sorta ljudi.
Neka ih uspavaju pa spucaju vakcinu :oops:
Sta kazes na prosjek godina umrlih od covida u UK :stidljiv:

https://www.thesun.co.uk/news/12886370/ ... ulnerable/

82.4 godine :ljulja:

Pogodio si u srz problema, jer problem u smislu mjera i zastite rizicnih kategorija je da je sa vecim godinama veci rizik - ai u biti ne mozes ljude diskriminirati na osnovu godina, imaju i stariji pravo na zivot, a ovdje je na djelu sitan gladnom ne vjeruje.

Druga stvar je da nije samo pitanje smrtnosti nego i teskih simptoma i posljedica, ja poznajem barem tri slucaja mnogo mladjih ljudi (dvojica bila na respiratoru) koji jesu prezivjeli, ali sa ozbiljnim posljedicama nakon sto se covid povukao. A ima i mladjih koji su preminuli - ugrusak krvi uzrokovan kovidom npr. i mozdani udar...
User avatar
cvrčak_na_hedonizmu
Posts: 7326
Joined: 12/03/2012 18:04

#60 Re: Covid passporti /pasoši

Post by cvrčak_na_hedonizmu »

Edin H. wrote: 01/03/2021 20:12
cvrčak_na_hedonizmu wrote: 01/03/2021 19:58
Edin H. wrote: 01/03/2021 19:55

Neka ih uspavaju pa spucaju vakcinu :oops:
Sta kazes na prosjek godina umrlih od covida u UK :stidljiv:

https://www.thesun.co.uk/news/12886370/ ... ulnerable/

82.4 godine :ljulja:

Pogodio si u srz problema, jer problem u smislu mjera i zastite rizicnih kategorija je da je sa vecim godinama veci rizik - ai u biti ne mozes ljude diskriminirati na osnovu godina, imaju i stariji pravo na zivot, a ovdje je na djelu sitan gladnom ne vjeruje.

Druga stvar je da nije samo pitanje smrtnosti nego i teskih simptoma i posljedica, ja poznajem barem tri slucaja mnogo mladjih ljudi (dvojica bila na respiratoru) koji jesu prezivjeli, ali sa ozbiljnim posljedicama nakon sto se covid povukao. A ima i mladjih koji su preminuli - ugrusak krvi uzrokovan kovidom npr. i mozdani udar...
Opet neki dramaticni slucaj "zdravih i pravih" sto ih pokosi covid. Ovaj forum je cudo sto se tice takvih primjera.

Znaci stitis najugrozenije kategorije tako sto jebes sve ostale, a usput jebes i te ugrozene, jer ih ne lijecis od drugih bolesti.

Dobra ta srz....

Ps. Vidjecemo uskoro ostale posljedice te "brige"
elcaliente
Posts: 4573
Joined: 13/06/2012 15:52

#61 Re: Covid passporti /pasoši

Post by elcaliente »

Sutra cika Vucko donosi hediju!!
User avatar
Sanjarko
Posts: 23288
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#62 Re: Covid passporti /pasoši

Post by Sanjarko »

Ako se bude moralo vakcinisat svake godine a izgleda da hoce to znaci da ce se morati primati vakcina svake godine dozivotno kao u jednom filmu od Kristofer Lamberta samo ne znam naziv filma. A ja necu moci jer sam alergican na pencilin i imao sok od istog koji sam jedva prezivio kao dijete s 3 ili 4 godine starosti.

PS. Mozda nije ni cudo sto sad imam sizofreniju koju mozda imam odmalena i ona je mozda uzrokovana pencilinskim tim sokom ili Fenobarbitolom koji mi je tad davan kao lijek da umanji posljedice tog soka a sad zabranjeno taj lijek davat tako mladoj djeci.
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#63 Re: Covid passporti /pasoši

Post by MehmedPasaMoric »

Uveli ga ne uveli, svi mi znamo da ce papir o primljenoj vakcini biti moguce zavrsiti kod vrsnih medicinskih strucnjaka u Posusju, Bileci, na Kupresu, Sokocu i slicnim epicentrima vakcinisanja, bas kao sto se vade i fakultetske diplome i svi drugi dokimenti... Mirno spavaj nano
tukizahou
Posts: 1127
Joined: 23/12/2020 01:31

#64 Re: Covid passporti /pasoši

Post by tukizahou »

Ovo je cisti teror sa covid pasosima,koja drzava ovo uvede treba je zestoko kaznit,svako od nas ima pravo da ne primi vakcinu a nismo u logoru da te radi toga zatvaraju u kaveze i nedaju ti izaci iz drzave ili uci u drugu,tako se ne postupa sa ratnim zarobljenicima a kamo li sa slobodnim ljudima,sta nam rade a mi samo sutimo.
User avatar
Pandakonda
Posts: 4387
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#65 Re: Covid passporti /pasoši

Post by Pandakonda »

Podrska za covid pasose :bih:

Stvar vakcine nije kao da pijes sok pa ko hoce da pije neka pije. Korona nije individualna stvar i osobe koje se ne vakcinisu mogu ozbiljno naskoditi ljudima koji ne mogu primiti vakcinu iz bilo kojeg razloga. I ovo uopšte nije ništa novo, vi kada idete na kruzer da radite obavezni ste da primite određeni broj vakcina, i koliko znam djeca se ne mogu upisivati u vrtic ako nemaju određeni broj vakcina. Tako da vaši izbori nose i posljedice, niko te ne tjera da se vakcinises ali onda prihvati to da nosis posljedice
User avatar
Pandakonda
Posts: 4387
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#66 Re: Covid passporti /pasoši

Post by Pandakonda »

Sanjarko wrote: 01/03/2021 23:56 Ako se bude moralo vakcinisat svake godine a izgleda da hoce to znaci da ce se morati primati vakcina svake godine dozivotno kao u jednom filmu od Kristofer Lamberta samo ne znam naziv filma. A ja necu moci jer sam alergican na pencilin i imao sok od istog koji sam jedva prezivio kao dijete s 3 ili 4 godine starosti.

PS. Mozda nije ni cudo sto sad imam sizofreniju koju mozda imam odmalena i ona je mozda uzrokovana pencilinskim tim sokom ili Fenobarbitolom koji mi je tad davan kao lijek da umanji posljedice tog soka a sad zabranjeno taj lijek davat tako mladoj djeci.
Žao mi je zbog tvoje situacije i nadam se da se nikome neće nešto slično desiti :( Upravo zbog ovakvih primjera ostatak ljudi treba da se vakcinise, postoje ljudi koji neće moci primiti vakcinu (kao ti zbog alergije) i duznost svakog ko moze primiti je da zastiti i smanji potencijalni izvor zaraze
Naslovnica
Posts: 27930
Joined: 20/03/2013 15:38

#67 Re: Covid passporti /pasoši

Post by Naslovnica »

Pandakonda wrote: 02/03/2021 01:02 Podrska za covid pasose :bih:

Stvar vakcine nije kao da pijes sok pa ko hoce da pije neka pije. Korona nije individualna stvar i osobe koje se ne vakcinisu mogu ozbiljno naskoditi ljudima koji ne mogu primiti vakcinu iz bilo kojeg razloga. I ovo uopšte nije ništa novo, vi kada idete na kruzer da radite obavezni ste da primite određeni broj vakcina, i koliko znam djeca se ne mogu upisivati u vrtic ako nemaju određeni broj vakcina. Tako da vaši izbori nose i posljedice, niko te ne tjera da se vakcinises ali onda prihvati to da nosis posljedice
A zašto nikada nisu uvedeni "gripa pasoši"?!
Realno, isti principi koje si nabrojao (nije individualna stvar, cijepimo se mi zbog drugih koji ne mogu)?
I od gripe se itekako umiralo, svake godine.
Na stranu činjenica da su mnogi prebolovali covid-19 i imaju antitijela, zašto bi se cijepili? Hoće li se i njima uskratiti nabrojano?
Last edited by Naslovnica on 02/03/2021 07:38, edited 1 time in total.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#68 Re: Covid passporti /pasoši

Post by high_volume »

Pandakonda wrote: 02/03/2021 01:02 Podrska za covid pasose :bih:

Stvar vakcine nije kao da pijes sok pa ko hoce da pije neka pije. Korona nije individualna stvar i osobe koje se ne vakcinisu mogu ozbiljno naskoditi ljudima koji ne mogu primiti vakcinu iz bilo kojeg razloga. I ovo uopšte nije ništa novo, vi kada idete na kruzer da radite obavezni ste da primite određeni broj vakcina, i koliko znam djeca se ne mogu upisivati u vrtic ako nemaju određeni broj vakcina. Tako da vaši izbori nose i posljedice, niko te ne tjera da se vakcinises ali onda prihvati to da nosis posljedice
Da li bi covid-vakcine bile primljene jednom, ili svake godine?

Kakva je razlika između bolesti ljudi izazvane virusom sezonske gripe, spram bolesti Covid-19, izazvane corona virusom, pa je za ovu drugu obavezno vakcinisanje i ograničeno kretanje bez covid-pasoša?
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#69 Re: Covid passporti /pasoši

Post by muha_sa »

Pocetkom sedamdesetih ako si hOtio vani morAo si se vakcinisat i dobit zeleni karton koji ce ti na granici tražit. Koliko me sjecanje služi bila je epidemija velikih boginja.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24866
Joined: 08/09/2005 20:08

#70 Re: Covid passporti /pasoši

Post by Haris.ba »

high_volume wrote: 02/03/2021 07:37 Kakva je razlika između bolesti ljudi izazvane virusom sezonske gripe, spram bolesti Covid-19, izazvane corona virusom, pa je za ovu drugu obavezno vakcinisanje i ograničeno kretanje bez covid-pasoša?
Na gripu smo se navikli, na kovid19 nismo. Ili ako hoces na posljedice gripe smo se navikli.

Ne mozes prenijeti sendvic sa mesom u EU, obrazlozili to mogucnoscu da siris zarazu, a mozes sa virusom gripe? Mozda uvedu da ne mozes ni ako nisi vakcinisan protiv gripe.

I nije tebi ograniceno kretanje bez kovid pasosa. Jer u nacelu slobodno kretanje postoji samo u tvojoj drzavi. I opet si ogranicen privatnim vlasnistvom i objektima u vlasnistvu drzave.

Nema prava da predjes teritorij druge drzave. To je dobra volja neke drzave hoce li te pustiti ili nece.
Primjer ogranicenja kretanja ti je policijski sat gdje ne smijes na javnu povrsinu od 23h do 5h.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#71 Re: Covid passporti /pasoši

Post by high_volume »

Haris.ba wrote: 02/03/2021 07:46
high_volume wrote: 02/03/2021 07:37 Kakva je razlika između bolesti ljudi izazvane virusom sezonske gripe, spram bolesti Covid-19, izazvane corona virusom, pa je za ovu drugu obavezno vakcinisanje i ograničeno kretanje bez covid-pasoša?
Na gripu smo se navikli, na kovid19 nismo. Ili ako hoces na posljedice gripe smo se navikli.

Ne mozes prenijeti sendvic sa mesom u EU, obrazlozili to mogucnoscu da siris zarazu, a mozes sa virusom gripe? Mozda uvedu da ne mozes ni ako nisi vakcinisan protiv gripe.

I nije tebi ograniceno kretanje bez kovid pasosa. Jer u nacelu slobodno kretanje postoji samo u tvojoj drzavi. I opet si ogranicen privatnim vlasnistvom i objektima u vlasnistvu drzave.

Nema prava da predjes teritorij druge drzave. To je dobra volja neke drzave hoce li te pustiti ili nece.
:thumbup:

Svaka rečenica u odgovoru krcata je logikom. Tačno. Ali, nije li logičnije da putujem sa validnom potvrdom da nemam, da nisam inficiran coronavirusom, nego da primim vakcinu, i da je poslije moram primati svake godine.

Nebitno, npr. ja nikad u životu nisam primio vakcinu protiv sezonske gripe, i ne sjećam se da sam je ikad i imao. Prije, dok ovu gripu nije zamijenio Covid :D
elcaliente
Posts: 4573
Joined: 13/06/2012 15:52

#72 Re: Covid passporti /pasoši

Post by elcaliente »

Zasto ovolika panika?

Pa vakcinisanje nije obavezno niti ce biti.

Ostavljena je mogucnost izbora i kod putovanja.

Vakcina za qr codom na mobitelu koji ce se skenirati na granicama ili za one koji su alergicni ili ne zele da se vakcinisu pcr test sa karantenom.

Mogucnost izbora postoji.

Evo niti prosle godine niti ove nemamo vakcina, ja sam morao putovati i 3 puta sam vadio pcr test.
Jeste da malo boli ali brzo se zavrsi,ljudi ti posalju na mobitel e-mail i put pod noge.

Citao sam u novinama da su Hrvati i Slovenci na granicama pohvatali neke nase ljude sa fake pcr testovima. Naplatili im po 350 EUR kazne i vratili ih u Bosnu. Ne kontam zasto to neko radi, to mi je apsolutno maloumno, krenuti na put sa laznim testom.

Ja sam test radio u Zenici i Tuzli, radni kolega u Foci i Doboju. U RS su testovi za 15KM jeftiniji. Tako ako nekome bude trebalo da zna.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#73 Re: Covid passporti /pasoši

Post by daddy-kool »

Ne vidim da je ovo praktično rješenje pogotovo što izostavlja veliku populaciju koja u ovoj godini neće primiti vakcine - djecu i tinejdžere. Tako da nema nekog smisla ni za turizam unutar EU, ali nas će, jer im se može, vjerovatno zajebavati na neki način.
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#74 Re: Covid passporti /pasoši

Post by ja71 »

Sticem dojam da svako drugi ovdje to prvilo sa vakcinama shvata bukvalno: ako se ne vakcinisem necu dobiti taj jeßeni pasos i ne mogu putovati.

Mozda nasi politicari i jesu bilmezi ali u drugim drzavama ljudi koji donose takva pravila nisu bilmezi.
naravno da ce iz tog pravila izostaviti izostaviti grupe ljudi za koji ne postoji prepuruka da se vakcinisu npr. mladji od 18 godina, oni koji su alergicni na vakcine, trudnice i slicno.

da li je slucajno da bas protivnici vakcinisanja su ti koji to shvataju bukavalno ?

Dalje vjerujem da ce ti pasosi nestati vrlo brzo nakon nestanka pandemije.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#75 Re: Covid passporti /pasoši

Post by hadzinicasa »

pa moci ces se kretati i bez COVID pasosa. sa testom.
medjutim trenutno je situacija slijedeca:
ako iz Austrije zelis putovati u Hrvatsku - moze, ali moras prije putovanja uraditi pcr test koji ne smije biti stariji od 48 sati u trenutku prelaska granice. - fajn.
zelis se vratiti u Austriju - moras uraditi pcr test da bi mogao uci u Austriju, a onda nakon 5 dana moras ponovo uraditi pcr test u Austriji.

ako uzmemo da je pcr test cca 100€ (u Austriji najjeftiniji 120€, u Hrvatskoj 80€), za cetveroclanu porodicu sa djecom iznad 6 godina to je nekih 1.300€ samo da odu na odmor u Hrvatsku, recimo.

postoji izboir, samo je skup za one koji zele putovati.

btw. ni ja se nikad nisam vakcinisala protiv sezonske gripe, nije me ni zahvatilo.
Locked