COVID i škola?

Moderator: O'zone

Locked
laik1981
Posts: 12930
Joined: 05/12/2012 13:04

#2151 Re: COVID i škola?

Post by laik1981 »

mali_balon wrote: 26/09/2021 12:56
laik1981 wrote: 26/09/2021 12:51
Pa kako prodje ti u martu? Jesu li ti trebali cefini i hodze?
Ja super prosao, imao sam gore prehlade i gripe....ali i dalje ne vidim poentu tvog pitnaja.....sad bi ja na osnovu mog iskustva trebao urlikati korona je laz i ne postoji.....kad cifre umrlih govore drugacije....
Ma jok, urlici kako je odlazak u skolu jednako cefini i hodze..
mali_balon
Posts: 11273
Joined: 12/09/2012 09:57

#2152 Re: COVID i škola?

Post by mali_balon »

laik1981 wrote: 26/09/2021 13:05
mali_balon wrote: 26/09/2021 12:56

Ja super prosao, imao sam gore prehlade i gripe....ali i dalje ne vidim poentu tvog pitnaja.....sad bi ja na osnovu mog iskustva trebao urlikati korona je laz i ne postoji.....kad cifre umrlih govore drugacije....
Ma jok, urlici kako je odlazak u skolu jednako cefini i hodze..
Nisam ni ocekivao da ces skontat ali eto....urlikat cu
User avatar
Billy The Pljuc
Posts: 3379
Joined: 06/02/2015 07:59
Location: Odakle sam bio, više nisam...

#2153 Re: COVID i škola?

Post by Billy The Pljuc »

@suspect_zero :thumbup:

Juče napisah poduži post pa izbrisah. Mislim OK, slažem se uglavnom sa mnogo toga spomenutog na temi, pogotovo da nam je zdravstveni a i školski sistem dodao bih, pored svega ostalog, u banani. Naravno da život ne treba stati ali bi trebalo po mom mišljenju učiniti sve da se isti iole normalno odvija pa ne znam čemu ovo svjesno guranje širenja zaraze. Činjenica da je moj mlađi sin, jer je on prvi ispoljio simptome uz već prijavljena dva slučaja pozitivne djece u njegovom razredu, 99% prenio na druge zarazu i time nekoga ugrozio. Meni je to teret koji iskreno teško nosim a njega ubjeđujemo da on nema koronu kako on kaže. Biti će sve dobro vjerujem na kraju i sa njima dvojicom i sa našom dragom S, po informacijama koje mi supruga prenosi ide nabolje.

Supruga je primorana da radi od kuće, direktor ne želi ništa da rizikuje i razumljivo mi je to, naša vjenčana kuma nema tu mogućnost pa sjedi "onako" kod kuće jer joj je sin takođe pokupio zarazu u školi. Svi su vakcinisani kad pišem o odraslima, razred mlađeg sina sad prati nastavu online i ovakvih primjera ima dosta. Ja se samo pitam nije li upravo ovo svojevrsno "stajanje" života, svi trpe nakon što se zaraza proširi, i poslodavci u realnom sektoru, i školstvo jer i pored "guranja" djece na silu u školu izbacuju se učitelji i nastavnici i čitavi razredi iz "stroja", na kraju a možda ono što i najteže pada jesu porodice i bližnji.

Meni je to iskreno van pameti, svjesno širenje zaraze a ni na jedan izazov niti smo znali niti ćemo znati odgovoriti, pameti očito nemamo dok smo vremena definitivno imali da makar pokušamo pronaći neka rješenja.
User avatar
Ateista
Posts: 46329
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#2154 Re: COVID i škola?

Post by Ateista »

@Billy The Pljuc i @suspect_zero

Zao mi je sto ste sve to prosli, ali zaraziti se moguce na toliko nacina i to je jako tesko izbjeci, ne kazem da nema opasnosti u skoli od zaraze ali djeca se mogu zaraziti i tokom druzenja van skole, kao i odrasli, tako da smatram da online nastava nije nikakvo rjesenje i da djeca time previse ispastaju a ne postize se puno.
User avatar
Billy The Pljuc
Posts: 3379
Joined: 06/02/2015 07:59
Location: Odakle sam bio, više nisam...

#2155 Re: COVID i škola?

Post by Billy The Pljuc »

Ma sve stoji druže, može se pokupiti bilo gdje ali se najvjerovatnije pokupio u školi, moj mlađi sin inače mimo škole stvarno ne hoda mnogo u smislu igre i druženja sa vršnjacima. Situacija je kod nas već bolja ali su se i dedo i nana zarazili i imaju simptome, oboje pozitivno na testiranju, mene nema kući a i da sam bio teško bi istima zabranio da dođu i vide unuke. Supruga je blago rečeno poluluda trenutno i ne mogu zaista da krivim nikoga ali sam mišljenja da smo izgurali bez problema veliki dio vremena od izbijanja pandemije, sve do obaveznog slanja djece u školu. E tu su nam već dohakali tako da nema mnogo mudrolije, saberi dva i dva i dođeš do ovoga. S obzirom da su oboje vakcinisani nadati se da će i njih dvoje izgurati ovo sa nekim lakšim simptomima. Naša draga S je izašla iz bolnice i osjeća se dobro, njih dvojica takođe tako da nam je sad najveća briga za nanu i dedu.
laik1981
Posts: 12930
Joined: 05/12/2012 13:04

#2156 Re: COVID i škola?

Post by laik1981 »

Svi cemo se zaraziti kad tad.. Mozda i bolje sad nego u decembru..
User avatar
Ateista
Posts: 46329
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#2157 Re: COVID i škola?

Post by Ateista »

Billy The Pljuc wrote: 29/09/2021 02:46 Ma sve stoji druže, može se pokupiti bilo gdje ali se najvjerovatnije pokupio u školi, moj mlađi sin inače mimo škole stvarno ne hoda mnogo u smislu igre i druženja sa vršnjacima. Situacija je kod nas već bolja ali su se i dedo i nana zarazili i imaju simptome, oboje pozitivno na testiranju, mene nema kući a i da sam bio teško bi istima zabranio da dođu i vide unuke. Supruga je blago rečeno poluluda trenutno i ne mogu zaista da krivim nikoga ali sam mišljenja da smo izgurali bez problema veliki dio vremena od izbijanja pandemije, sve do obaveznog slanja djece u školu. E tu su nam već dohakali tako da nema mnogo mudrolije, saberi dva i dva i dođeš do ovoga. S obzirom da su oboje vakcinisani nadati se da će i njih dvoje izgurati ovo sa nekim lakšim simptomima. Naša draga S je izašla iz bolnice i osjeća se dobro, njih dvojica takođe tako da nam je sad najveća briga za nanu i dedu.
Vjerovatno jeste, ali da nije u skoli onda bi negdje drugo, ili bi neko od vas negdje pokupio, ovako bar djeca ne ispastaju.
Ne volim se inace petljati u takve stvari ko kako odgaja svoju djecu, ali ja bih recimo radije pustio svoje dijete da se igra sa vrsnjacima a smanjio kontakt sa nanama i dedama nego obrnuto, mislim da je djeci puno bitnije druzenje i kontakt sa vrsnjacima.
Mogu razumjeti odredjene specificne situacije gdje neko zivi sa svojim roditeljima i ne moze ih fizicki odvojiti od svoje djece, i neke situacije gdje se zna da neko bas spada u rizicnu grupu, recimo trudnice, u takvim slucjaevima treba omoguciti individualno ko zeli online nastavu, ali vise kao izuzetak, ne kao pravilo.

U svakom slucaju cuvajte se i nadam se da ce sve na kraju dobro proci.
suspect_zero
Posts: 25655
Joined: 11/10/2008 21:45

#2158 Re: COVID i škola?

Post by suspect_zero »

Ovo više psihički ubi, maloprije saznam da je malena 4.razred pozitivna, inače stanuje u blizini i druži se sa svom djecom iz mahale, svi idu u istu školu svakako.
User avatar
Billy The Pljuc
Posts: 3379
Joined: 06/02/2015 07:59
Location: Odakle sam bio, više nisam...

#2159 Re: COVID i škola?

Post by Billy The Pljuc »

Ateista wrote: 29/09/2021 22:44
Billy The Pljuc wrote: 29/09/2021 02:46 Ma sve stoji druže, može se pokupiti bilo gdje ali se najvjerovatnije pokupio u školi, moj mlađi sin inače mimo škole stvarno ne hoda mnogo u smislu igre i druženja sa vršnjacima. Situacija je kod nas već bolja ali su se i dedo i nana zarazili i imaju simptome, oboje pozitivno na testiranju, mene nema kući a i da sam bio teško bi istima zabranio da dođu i vide unuke. Supruga je blago rečeno poluluda trenutno i ne mogu zaista da krivim nikoga ali sam mišljenja da smo izgurali bez problema veliki dio vremena od izbijanja pandemije, sve do obaveznog slanja djece u školu. E tu su nam već dohakali tako da nema mnogo mudrolije, saberi dva i dva i dođeš do ovoga. S obzirom da su oboje vakcinisani nadati se da će i njih dvoje izgurati ovo sa nekim lakšim simptomima. Naša draga S je izašla iz bolnice i osjeća se dobro, njih dvojica takođe tako da nam je sad najveća briga za nanu i dedu.
Vjerovatno jeste, ali da nije u skoli onda bi negdje drugo, ili bi neko od vas negdje pokupio, ovako bar djeca ne ispastaju.
Ne volim se inace petljati u takve stvari ko kako odgaja svoju djecu, ali ja bih recimo radije pustio svoje dijete da se igra sa vrsnjacima a smanjio kontakt sa nanama i dedama nego obrnuto, mislim da je djeci puno bitnije druzenje i kontakt sa vrsnjacima.
Mogu razumjeti odredjene specificne situacije gdje neko zivi sa svojim roditeljima i ne moze ih fizicki odvojiti od svoje djece, i neke situacije gdje se zna da neko bas spada u rizicnu grupu, recimo trudnice, u takvim slucjaevima treba omoguciti individualno ko zeli online nastavu, ali vise kao izuzetak, ne kao pravilo.

U svakom slucaju cuvajte se i nadam se da ce sve na kraju dobro proci.
Hvala na lijepim željama, nadati se da će sve proći bez težih posljedica.

Sinoć se stariji žalio da ga boli u grudima i u međuvremenu se kod njega razvio kašalj i curenje nosa, mene to već pomalo prestravljuje. Kod mlađeg se povukla temperatura, nos je prestao da curi a kašlje povremeno, nisu to napadi kašlja kako je bilo na početku. Supruga bi trebala starijeg ovo jutro odvesti u covid ambulantu i nadati se da će uspjeti u misiji jer kako mi kaže gužve su najblaže rečeno strašne.

Kao što i napisah još davno, vjerujem da ćemo se svi prije ili kasnije susresti sa ovom napasti ali su mi ove odluke o obaveznom odlasku u školu zaista van pameti, na stranu preporuke ovih ili onih, mi kao društvo jednostavno nismo spremni da se kockamo s ovim jer smo izuzetno nespremni.

Što se dede i nane tiče, šta da ti kažem, u stilu pripadnika desantnih jedinica su isforsirali ulazak u stan preko dvorišne strane, supruga ih nije čula pri dolasku a kako su vrata bila otvorena tako su se iznenada obreli u dnevnom boravku. Valjda su kontali da su dovoljno zaštićeni vakcinom i izgleda da je bio dovoljan taj susret od nekoliko minuta dok ih nije uspjela bukvalno istjerati napolje. Takav scenario bi se definitivno izbjegao da sam ja trenutno kući jer sam imao sličnih pokušaja od strane njih ranije i nisam im dopuštao kontakt, mogli su se vidjeti i pričati sa djecom ali sa sigurne udaljenosti.

Ja sam trenutno hiljadama kilometara udaljen od njih, iskreno u ovom momentu razmišljam i o prekidu radnog odnosa i povratku kući ali sam svjestan da bez obzira na sve ne mogu mnogo toga učiniti ni da sam tamo. Proteklo bi sasvim izvjesno i dosta vremena dok mi poslodavac nađe zamjenu koja bi me morala bukvalno fizički zamjeniti ovdje da bih ja mogao ići. Posao koji radim je izuzetno odgovoran i stresan sam po sebi i uz ovu situaciju kod kuće još se dobro i držim, odrađujem na dnevnoj osnovi ono što se od mene očekuje a istovremeno me more dešavanja kod kuće.

Opet velim, nastojim da nikoga ne krivim ali vjerovatnoća da bih se našao u ovakvoj situaciji u slučaju da su mi djeca online pohađala školu je vrlo mala, gotovo nikakva i zato je moj stav NE obaveznom odlasku djece u školu. Bez laganja i pokušaja pravdanja sebe i svog stava, mojoj djeci je sasvim dobro išlo i sjedeći kod kuće, samo neka je internet konekcija pouzdana i sve je ferceralo, i škola i kontakt sa društvom, vjerujem da ovo mnogi roditelji mogu potvrditi i za svoju djecu, ništa im falilo nije.
emmir1
Posts: 4482
Joined: 07/06/2013 15:28

#2160 Re: COVID i škola?

Post by emmir1 »

Billy The Pljuc wrote: 30/09/2021 04:34
Ateista wrote: 29/09/2021 22:44

Vjerovatno jeste, ali da nije u skoli onda bi negdje drugo, ili bi neko od vas negdje pokupio, ovako bar djeca ne ispastaju.
Ne volim se inace petljati u takve stvari ko kako odgaja svoju djecu, ali ja bih recimo radije pustio svoje dijete da se igra sa vrsnjacima a smanjio kontakt sa nanama i dedama nego obrnuto, mislim da je djeci puno bitnije druzenje i kontakt sa vrsnjacima.
Mogu razumjeti odredjene specificne situacije gdje neko zivi sa svojim roditeljima i ne moze ih fizicki odvojiti od svoje djece, i neke situacije gdje se zna da neko bas spada u rizicnu grupu, recimo trudnice, u takvim slucjaevima treba omoguciti individualno ko zeli online nastavu, ali vise kao izuzetak, ne kao pravilo.

U svakom slucaju cuvajte se i nadam se da ce sve na kraju dobro proci.
Hvala na lijepim željama, nadati se da će sve proći bez težih posljedica.

Sinoć se stariji žalio da ga boli u grudima i u međuvremenu se kod njega razvio kašalj i curenje nosa, mene to već pomalo prestravljuje. Kod mlađeg se povukla temperatura, nos je prestao da curi a kašlje povremeno, nisu to napadi kašlja kako je bilo na početku. Supruga bi trebala starijeg ovo jutro odvesti u covid ambulantu i nadati se da će uspjeti u misiji jer kako mi kaže gužve su najblaže rečeno strašne.

Kao što i napisah još davno, vjerujem da ćemo se svi prije ili kasnije susresti sa ovom napasti ali su mi ove odluke o obaveznom odlasku u školu zaista van pameti, na stranu preporuke ovih ili onih, mi kao društvo jednostavno nismo spremni da se kockamo s ovim jer smo izuzetno nespremni.

Što se dede i nane tiče, šta da ti kažem, u stilu pripadnika desantnih jedinica su isforsirali ulazak u stan preko dvorišne strane, supruga ih nije čula pri dolasku a kako su vrata bila otvorena tako su se iznenada obreli u dnevnom boravku. Valjda su kontali da su dovoljno zaštićeni vakcinom i izgleda da je bio dovoljan taj susret od nekoliko minuta dok ih nije uspjela bukvalno istjerati napolje. Takav scenario bi se definitivno izbjegao da sam ja trenutno kući jer sam imao sličnih pokušaja od strane njih ranije i nisam im dopuštao kontakt, mogli su se vidjeti i pričati sa djecom ali sa sigurne udaljenosti.

Ja sam trenutno hiljadama kilometara udaljen od njih, iskreno u ovom momentu razmišljam i o prekidu radnog odnosa i povratku kući ali sam svjestan da bez obzira na sve ne mogu mnogo toga učiniti ni da sam tamo. Proteklo bi sasvim izvjesno i dosta vremena dok mi poslodavac nađe zamjenu koja bi me morala bukvalno fizički zamjeniti ovdje da bih ja mogao ići. Posao koji radim je izuzetno odgovoran i stresan sam po sebi i uz ovu situaciju kod kuće još se dobro i držim, odrađujem na dnevnoj osnovi ono što se od mene očekuje a istovremeno me more dešavanja kod kuće.

Opet velim, nastojim da nikoga ne krivim ali vjerovatnoća da bih se našao u ovakvoj situaciji u slučaju da su mi djeca online pohađala školu je vrlo mala, gotovo nikakva i zato je moj stav NE obaveznom odlasku djece u školu. Bez laganja i pokušaja pravdanja sebe i svog stava, mojoj djeci je sasvim dobro išlo i sjedeći kod kuće, samo neka je internet konekcija pouzdana i sve je ferceralo, i škola i kontakt sa društvom, vjerujem da ovo mnogi roditelji mogu potvrditi i za svoju djecu, ništa im falilo nije.
Apsolutno se slažem, mojoj djeci ništa nije nedostajalo tokom online nastave.
Stava sam da nisu uopšte dobijali lošije predavanje, npr matematiku nastavnik je tako dobro objašnjavao a ekran je kao tabla gdje je pisao zadatke.

Djeca su mi shvatila i nisu imali problema da rješavaju zadatke.

Danas imamo masu bolesne djece, evo prije 2 dana čitam nema mjesta u bolnici da se primi djete i tek nakon intervencija su našli krevet slobodan.
U domovima zdravlja se čeka na red po 4 sata, moraš dan odvojit da djete doktoru odvedeš.

Sa ovako lošim zdravstvom je suludo bilo pustiti školu u ful kapacitetu.

No najgore od svega je što nam pričaju kako nije mnogo djece zaraženo, čisto da bi prikazali svoju odluku o početku škole ispravnom.

Prijateljica od supruge djete joj dobilo u školi Covid, kući beba od godinu dana obostrana upala pluća Triax inekcije 5 dana.

Nadam se da će svi tvoji biti dobro ako Bog da, činjenica jeste da velika većina djece to prodje lakše.
A dedo i nana su vakcinisani, tako da je i to znatno olakšavajuće.
User avatar
mustang
Posts: 230
Joined: 16/12/2009 08:40
Location: negdje u Sibiru

#2161 Re: COVID i škola?

Post by mustang »

Billy The Pljuc wrote: 30/09/2021 04:34
Ateista wrote: 29/09/2021 22:44

Vjerovatno jeste, ali da nije u skoli onda bi negdje drugo, ili bi neko od vas negdje pokupio, ovako bar djeca ne ispastaju.
Ne volim se inace petljati u takve stvari ko kako odgaja svoju djecu, ali ja bih recimo radije pustio svoje dijete da se igra sa vrsnjacima a smanjio kontakt sa nanama i dedama nego obrnuto, mislim da je djeci puno bitnije druzenje i kontakt sa vrsnjacima.
Mogu razumjeti odredjene specificne situacije gdje neko zivi sa svojim roditeljima i ne moze ih fizicki odvojiti od svoje djece, i neke situacije gdje se zna da neko bas spada u rizicnu grupu, recimo trudnice, u takvim slucjaevima treba omoguciti individualno ko zeli online nastavu, ali vise kao izuzetak, ne kao pravilo.

U svakom slucaju cuvajte se i nadam se da ce sve na kraju dobro proci.
Hvala na lijepim željama, nadati se da će sve proći bez težih posljedica.

Sinoć se stariji žalio da ga boli u grudima i u međuvremenu se kod njega razvio kašalj i curenje nosa, mene to već pomalo prestravljuje. Kod mlađeg se povukla temperatura, nos je prestao da curi a kašlje povremeno, nisu to napadi kašlja kako je bilo na početku. Supruga bi trebala starijeg ovo jutro odvesti u covid ambulantu i nadati se da će uspjeti u misiji jer kako mi kaže gužve su najblaže rečeno strašne.

Kao što i napisah još davno, vjerujem da ćemo se svi prije ili kasnije susresti sa ovom napasti ali su mi ove odluke o obaveznom odlasku u školu zaista van pameti, na stranu preporuke ovih ili onih, mi kao društvo jednostavno nismo spremni da se kockamo s ovim jer smo izuzetno nespremni.

Što se dede i nane tiče, šta da ti kažem, u stilu pripadnika desantnih jedinica su isforsirali ulazak u stan preko dvorišne strane, supruga ih nije čula pri dolasku a kako su vrata bila otvorena tako su se iznenada obreli u dnevnom boravku. Valjda su kontali da su dovoljno zaštićeni vakcinom i izgleda da je bio dovoljan taj susret od nekoliko minuta dok ih nije uspjela bukvalno istjerati napolje. Takav scenario bi se definitivno izbjegao da sam ja trenutno kući jer sam imao sličnih pokušaja od strane njih ranije i nisam im dopuštao kontakt, mogli su se vidjeti i pričati sa djecom ali sa sigurne udaljenosti.

Ja sam trenutno hiljadama kilometara udaljen od njih, iskreno u ovom momentu razmišljam i o prekidu radnog odnosa i povratku kući ali sam svjestan da bez obzira na sve ne mogu mnogo toga učiniti ni da sam tamo. Proteklo bi sasvim izvjesno i dosta vremena dok mi poslodavac nađe zamjenu koja bi me morala bukvalno fizički zamjeniti ovdje da bih ja mogao ići. Posao koji radim je izuzetno odgovoran i stresan sam po sebi i uz ovu situaciju kod kuće još se dobro i držim, odrađujem na dnevnoj osnovi ono što se od mene očekuje a istovremeno me more dešavanja kod kuće.

Opet velim, nastojim da nikoga ne krivim ali vjerovatnoća da bih se našao u ovakvoj situaciji u slučaju da su mi djeca online pohađala školu je vrlo mala, gotovo nikakva i zato je moj stav NE obaveznom odlasku djece u školu. Bez laganja i pokušaja pravdanja sebe i svog stava, mojoj djeci je sasvim dobro išlo i sjedeći kod kuće, samo neka je internet konekcija pouzdana i sve je ferceralo, i škola i kontakt sa društvom, vjerujem da ovo mnogi roditelji mogu potvrditi i za svoju djecu, ništa im falilo nije.
Apsolutno sve stoji što je napisano,
Ne mogu ni zamislit kako se osjećaš tamo negdje, bespomoćan, izdrži procice sve
A i meni je škola dar mar napravila, hvala Bogu djeca i žena su sad ok, ja još uvijek štekam...
I što kazes Online nastava zakon, cuvao sam sebe od covida max, i sačuvao sve dosad. Nerealno je bilo očekivat da djeca see ne zaraze u ovim uslovima škole, gdje je pun razred, nastava u punom obimu,
emmir1
Posts: 4482
Joined: 07/06/2013 15:28

#2162 Re: COVID i škola?

Post by emmir1 »

Kod mene mali jutros boli ga glava, temperatura 37.

Pratit ćemo, moguće da ima nekih virusa osim Covida.


Inače mnogo djece je bilo sa stomačnim virusom, jutros čitam igrači Zvezde sve stomačni problemi i sve pozitvini na Covid.

Što bi značilo da treba provjeravat i ove slučajeve sa stomačnim problemima da li su pozitivni.

Takodjer neodgovornost roditelja je problem jer bolesnu djecu šalju u školu, eto kao malo se prehladili
User avatar
simbabimba
Posts: 719
Joined: 18/03/2008 09:35

#2163 Re: COVID i škola?

Post by simbabimba »

emmir1 wrote: 30/09/2021 09:23 Kod mene mali jutros boli ga glava, temperatura 37.

Pratit ćemo, moguće da ima nekih virusa osim Covida.


Inače mnogo djece je bilo sa stomačnim virusom, jutros čitam igrači Zvezde sve stomačni problemi i sve pozitvini na Covid.

Što bi značilo da treba provjeravat i ove slučajeve sa stomačnim problemima da li su pozitivni.

Takodjer neodgovornost roditelja je problem jer bolesnu djecu šalju u školu, eto kao malo se prehladili
Ima i mikroba mimo covida, djeca su se nakon 1.5 godinu opet nasla u situaciji da razmjenjuju viruse i bakterije i mnogi su slinavi i kaslju i imaju stomacne tegobe. Veliki broj bolesne djece je definitivno pouzdan pokazatelj koliko "mjere zastite" funkcionisu, jer djeca uspjesno razmjenjuju SVE ukljucujuci i covid virus. Iluzorno je i ocekivati bilo kakvu zastitu u full punim skolama i ucionicama.

Ko god je imalo odgovoran prema sebi i drugima trebao bi se testirati uz pojavu bilo kakvih simptoma prehlade, ali nazalost guzve su stravicne u domovima zdravlja, djecu ni ne salju na testiranje (mislim da je ovo trenutno protokol po kojem rade) a fakat mi nije jasno sta zataskavanjem misle postici, imunizacija na taj nacin ocito NIJE dala rezultate ni nakon 1. ni 2. ni 3. vala :roll:
User avatar
Billy The Pljuc
Posts: 3379
Joined: 06/02/2015 07:59
Location: Odakle sam bio, više nisam...

#2164 Re: COVID i škola?

Post by Billy The Pljuc »

Što kaže naš narod, na hajr i na dobro, svima nama, ko o nama "vodi računa" dobro nismo izumrli do sada.

Supruga kaže a vjerujem da je tako jer s njom živim nepuna dva desetljeća i dvije smo vreće soli izjeli skupa, da je sve puno djece i omladine.

Vrhunac, razrednik ovog starijeg, znači srednja škola, ne priznaje mailom poslanu dokumentaciju kako bi se sinov izostanak opravdao, insistira da se dođe lično u školu i pri tome, kako u usmenoj tako i pismenoj formi, upotrebljava "razumiš". Nemrem bilivit al' zaista, ma kako god insan da je staložen, sve sa čim se susreće bi ga izbacilo iz takta, možda je i bolje da nisam kući.

Stanje je maltene nepromijenjeno, ništa mu nisu dodatnim pretragama uočili, biti će da od silnog naprezanja pri kašljanju dolazi do boli u prsima. Punica je izgubila čulo mirisa, fakat mi nije poznato da li je ovo moguće kod vakcinisanih osoba, generalno svi su OK i neka svo zlo na ovome i završi.

Svima bih zaželio sve najbolje, vjerovali ili ne u ovo, vakcinisali se ili bili protiv, bili za ili protiv ukidanja mjera, škole i svega što nam je na ovom vaktu okrenulo živote naopačke, čuvajte se i čuvajte svoje bližnje. Oni koji se bore skupa sa najmilijima trenutno neka se ne plaše, svaki hajr vam želim, proći će jednom valjda i ovo, javim se opet sa nekim apdejtom.
emmir1
Posts: 4482
Joined: 07/06/2013 15:28

#2165 Re: COVID i škola?

Post by emmir1 »

Billy The Pljuc wrote: 30/09/2021 15:25 Što kaže naš narod, na hajr i na dobro, svima nama, ko o nama "vodi računa" dobro nismo izumrli do sada.

Supruga kaže a vjerujem da je tako jer s njom živim nepuna dva desetljeća i dvije smo vreće soli izjeli skupa, da je sve puno djece i omladine.

Vrhunac, razrednik ovog starijeg, znači srednja škola, ne priznaje mailom poslanu dokumentaciju kako bi se sinov izostanak opravdao, insistira da se dođe lično u školu i pri tome, kako u usmenoj tako i pismenoj formi, upotrebljava "razumiš". Nemrem bilivit al' zaista, ma kako god insan da je staložen, sve sa čim se susreće bi ga izbacilo iz takta, možda je i bolje da nisam kući.

Stanje je maltene nepromijenjeno, ništa mu nisu dodatnim pretragama uočili, biti će da od silnog naprezanja pri kašljanju dolazi do boli u prsima. Punica je izgubila čulo mirisa, fakat mi nije poznato da li je ovo moguće kod vakcinisanih osoba, generalno svi su OK i neka svo zlo na ovome i završi.

Svima bih zaželio sve najbolje, vjerovali ili ne u ovo, vakcinisali se ili bili protiv, bili za ili protiv ukidanja mjera, škole i svega što nam je na ovom vaktu okrenulo živote naopačke, čuvajte se i čuvajte svoje bližnje. Oni koji se bore skupa sa najmilijima trenutno neka se ne plaše, svaki hajr vam želim, proći će jednom valjda i ovo, javim se opet sa nekim apdejtom.

Kod mene mali od jutros temp.
Nema drugih simptoma.

38.5
User avatar
Billy The Pljuc
Posts: 3379
Joined: 06/02/2015 07:59
Location: Odakle sam bio, više nisam...

#2166 Re: COVID i škola?

Post by Billy The Pljuc »

emmir1 wrote: 30/09/2021 16:03
Billy The Pljuc wrote: 30/09/2021 15:25 Što kaže naš narod, na hajr i na dobro, svima nama, ko o nama "vodi računa" dobro nismo izumrli do sada.

Supruga kaže a vjerujem da je tako jer s njom živim nepuna dva desetljeća i dvije smo vreće soli izjeli skupa, da je sve puno djece i omladine.

Vrhunac, razrednik ovog starijeg, znači srednja škola, ne priznaje mailom poslanu dokumentaciju kako bi se sinov izostanak opravdao, insistira da se dođe lično u školu i pri tome, kako u usmenoj tako i pismenoj formi, upotrebljava "razumiš". Nemrem bilivit al' zaista, ma kako god insan da je staložen, sve sa čim se susreće bi ga izbacilo iz takta, možda je i bolje da nisam kući.

Stanje je maltene nepromijenjeno, ništa mu nisu dodatnim pretragama uočili, biti će da od silnog naprezanja pri kašljanju dolazi do boli u prsima. Punica je izgubila čulo mirisa, fakat mi nije poznato da li je ovo moguće kod vakcinisanih osoba, generalno svi su OK i neka svo zlo na ovome i završi.

Svima bih zaželio sve najbolje, vjerovali ili ne u ovo, vakcinisali se ili bili protiv, bili za ili protiv ukidanja mjera, škole i svega što nam je na ovom vaktu okrenulo živote naopačke, čuvajte se i čuvajte svoje bližnje. Oni koji se bore skupa sa najmilijima trenutno neka se ne plaše, svaki hajr vam želim, proći će jednom valjda i ovo, javim se opet sa nekim apdejtom.

Kod mene mali od jutros temp.
Nema drugih simptoma.

38.5
Previsoka u odnosu na našeg mlađeg, kod njega je bila nekoliko dana 37 sa nešto malo variranja do maksimalno 37,5. Od juče ujutro nema više temperature, davao mu se paracetamol sirup za skidanje iste i inhaliralo ga se redovno nekoliko puta dnevno. Prije četiri dana je čak bio bez temperature preko dana da bi se ista vratila u večernjim satima. Nos mu je prestao curiti i generalno je OK, lijepo jede i nema nekih tegoba, dodatno mu se daju i vitamini kroz uglavnom FLP proizvode.

Pretpostavljam da je tvoj sin mlađi od mog, mom je 11 godina, vjerujem da mu skidate temperaturu i proći će, uporna jeste ali prođe, jedino mi zabrinjavajuće što je viša nego kod mog sina.
emmir1
Posts: 4482
Joined: 07/06/2013 15:28

#2167 Re: COVID i škola?

Post by emmir1 »

Billy The Pljuc wrote: 30/09/2021 16:18
emmir1 wrote: 30/09/2021 16:03


Kod mene mali od jutros temp.
Nema drugih simptoma.

38.5
Previsoka u odnosu na našeg mlađeg, kod njega je bila nekoliko dana 37 sa nešto malo variranja do maksimalno 37,5. Od juče ujutro nema više temperature, davao mu se paracetamol sirup za skidanje iste i inhaliralo ga se redovno nekoliko puta dnevno. Prije četiri dana je čak bio bez temperature preko dana da bi se ista vratila u večernjim satima. Nos mu je prestao curiti i generalno je OK, lijepo jede i nema nekih tegoba, dodatno mu se daju i vitamini kroz uglavnom FLP proizvode.

Pretpostavljam da je tvoj sin mlađi od mog, mom je 11 godina, vjerujem da mu skidate temperaturu i proći će, uporna jeste ali prođe, jedino mi zabrinjavajuće što je viša nego kod mog sina.

Isto 11 godina.

Dajemo mu čajeve, vitamine, paracetamol
Nema curenja nosa, jede normalno.


Nema kašlja, jedino je temperatura tu.

Kontam da možda i nije Covid, jer obično Covid nema visoku temperaturu kao prvi simptom.
Mada je kod svih drukčije.


Ne znam kada ga mogu testirati, vjerovatno 5. dan od pojave simptoma
User avatar
Billy The Pljuc
Posts: 3379
Joined: 06/02/2015 07:59
Location: Odakle sam bio, više nisam...

#2168 Re: COVID i škola?

Post by Billy The Pljuc »

emmir1 wrote: 30/09/2021 16:28
Billy The Pljuc wrote: 30/09/2021 16:18

Previsoka u odnosu na našeg mlađeg, kod njega je bila nekoliko dana 37 sa nešto malo variranja do maksimalno 37,5. Od juče ujutro nema više temperature, davao mu se paracetamol sirup za skidanje iste i inhaliralo ga se redovno nekoliko puta dnevno. Prije četiri dana je čak bio bez temperature preko dana da bi se ista vratila u večernjim satima. Nos mu je prestao curiti i generalno je OK, lijepo jede i nema nekih tegoba, dodatno mu se daju i vitamini kroz uglavnom FLP proizvode.

Pretpostavljam da je tvoj sin mlađi od mog, mom je 11 godina, vjerujem da mu skidate temperaturu i proći će, uporna jeste ali prođe, jedino mi zabrinjavajuće što je viša nego kod mog sina.

Isto 11 godina.

Dajemo mu čajeve, vitamine, paracetamol
Nema curenja nosa, jede normalno.


Nema kašlja, jedino je temperatura tu.

Kontam da možda i nije Covid, jer obično Covid nema visoku temperaturu kao prvi simptom.
Mada je kod svih drukčije.


Ne znam kada ga mogu testirati, vjerovatno 5. dan od pojave simptoma
Vrlo je moguće i da nije covid-19, našem je nalaz bio pozitivan a ja sam iskreno skeptičan u vezi testova, od bližnjih koji su bili s njim u kontaktu su svi pozitivni osim supruge i svi su imali neke simptome osim nje. Mislim da možeš i treći dan po pojavi simptoma, nisam siguran u ovo, trebao bih prvo suprugu pitati kad je ona tačno odvela njih dvojicu na testiranje, kod mlađeg je mislim prošlo više od tri dana sa simptomima.

Generalno bitno je da mu je dobro, skidajte mu temperaturu a radi vašeg mira potražite šta je razlog temperaturi.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2169 Re: COVID i škola?

Post by Capljina74 »

Nije previsoka. To je ta temperatura, do 38.5°C. Opet ne znači da je Korona.

Sve najbolje i što prije da sve to prođe.
emmir1
Posts: 4482
Joined: 07/06/2013 15:28

#2170 Re: COVID i škola?

Post by emmir1 »

Vidjet ćemo.

Imam troje djece i ja i supruga.
Za sada je samo kod sina temperatura.

Ja i supruga vakcinisani, supruga jedna doza ja obe..

Mi za sada ništa.

Trebali smo na put u nedelju, testove trebali svakako da radimo u subotu ujutro.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#2171 Re: COVID i škola?

Post by aldinjo »

emmir1 wrote: 30/09/2021 06:17
Billy The Pljuc wrote: 30/09/2021 04:34

Hvala na lijepim željama, nadati se da će sve proći bez težih posljedica.

Sinoć se stariji žalio da ga boli u grudima i u međuvremenu se kod njega razvio kašalj i curenje nosa, mene to već pomalo prestravljuje. Kod mlađeg se povukla temperatura, nos je prestao da curi a kašlje povremeno, nisu to napadi kašlja kako je bilo na početku. Supruga bi trebala starijeg ovo jutro odvesti u covid ambulantu i nadati se da će uspjeti u misiji jer kako mi kaže gužve su najblaže rečeno strašne.

Kao što i napisah još davno, vjerujem da ćemo se svi prije ili kasnije susresti sa ovom napasti ali su mi ove odluke o obaveznom odlasku u školu zaista van pameti, na stranu preporuke ovih ili onih, mi kao društvo jednostavno nismo spremni da se kockamo s ovim jer smo izuzetno nespremni.

Što se dede i nane tiče, šta da ti kažem, u stilu pripadnika desantnih jedinica su isforsirali ulazak u stan preko dvorišne strane, supruga ih nije čula pri dolasku a kako su vrata bila otvorena tako su se iznenada obreli u dnevnom boravku. Valjda su kontali da su dovoljno zaštićeni vakcinom i izgleda da je bio dovoljan taj susret od nekoliko minuta dok ih nije uspjela bukvalno istjerati napolje. Takav scenario bi se definitivno izbjegao da sam ja trenutno kući jer sam imao sličnih pokušaja od strane njih ranije i nisam im dopuštao kontakt, mogli su se vidjeti i pričati sa djecom ali sa sigurne udaljenosti.

Ja sam trenutno hiljadama kilometara udaljen od njih, iskreno u ovom momentu razmišljam i o prekidu radnog odnosa i povratku kući ali sam svjestan da bez obzira na sve ne mogu mnogo toga učiniti ni da sam tamo. Proteklo bi sasvim izvjesno i dosta vremena dok mi poslodavac nađe zamjenu koja bi me morala bukvalno fizički zamjeniti ovdje da bih ja mogao ići. Posao koji radim je izuzetno odgovoran i stresan sam po sebi i uz ovu situaciju kod kuće još se dobro i držim, odrađujem na dnevnoj osnovi ono što se od mene očekuje a istovremeno me more dešavanja kod kuće.

Opet velim, nastojim da nikoga ne krivim ali vjerovatnoća da bih se našao u ovakvoj situaciji u slučaju da su mi djeca online pohađala školu je vrlo mala, gotovo nikakva i zato je moj stav NE obaveznom odlasku djece u školu. Bez laganja i pokušaja pravdanja sebe i svog stava, mojoj djeci je sasvim dobro išlo i sjedeći kod kuće, samo neka je internet konekcija pouzdana i sve je ferceralo, i škola i kontakt sa društvom, vjerujem da ovo mnogi roditelji mogu potvrditi i za svoju djecu, ništa im falilo nije.
Apsolutno se slažem, mojoj djeci ništa nije nedostajalo tokom online nastave.
Stava sam da nisu uopšte dobijali lošije predavanje, npr matematiku nastavnik je tako dobro objašnjavao a ekran je kao tabla gdje je pisao zadatke.

Djeca su mi shvatila i nisu imali problema da rješavaju zadatke.

Danas imamo masu bolesne djece, evo prije 2 dana čitam nema mjesta u bolnici da se primi djete i tek nakon intervencija su našli krevet slobodan.
U domovima zdravlja se čeka na red po 4 sata, moraš dan odvojit da djete doktoru odvedeš.

Sa ovako lošim zdravstvom je suludo bilo pustiti školu u ful kapacitetu.

No najgore od svega je što nam pričaju kako nije mnogo djece zaraženo, čisto da bi prikazali svoju odluku o početku škole ispravnom.

Prijateljica od supruge djete joj dobilo u školi Covid, kući beba od godinu dana obostrana upala pluća Triax inekcije 5 dana.

Nadam se da će svi tvoji biti dobro ako Bog da, činjenica jeste da velika većina djece to prodje lakše.
A dedo i nana su vakcinisani, tako da je i to znatno olakšavajuće.
Ni petica nije falilo, mnogima. :lol:
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#2172 Re: COVID i škola?

Post by aldinjo »

simbabimba wrote: 30/09/2021 14:20
emmir1 wrote: 30/09/2021 09:23 Kod mene mali jutros boli ga glava, temperatura 37.

Pratit ćemo, moguće da ima nekih virusa osim Covida.


Inače mnogo djece je bilo sa stomačnim virusom, jutros čitam igrači Zvezde sve stomačni problemi i sve pozitvini na Covid.

Što bi značilo da treba provjeravat i ove slučajeve sa stomačnim problemima da li su pozitivni.

Takodjer neodgovornost roditelja je problem jer bolesnu djecu šalju u školu, eto kao malo se prehladili
Ima i mikroba mimo covida, djeca su se nakon 1.5 godinu opet nasla u situaciji da razmjenjuju viruse i bakterije i mnogi su slinavi i kaslju i imaju stomacne tegobe. Veliki broj bolesne djece je definitivno pouzdan pokazatelj koliko "mjere zastite" funkcionisu, jer djeca uspjesno razmjenjuju SVE ukljucujuci i covid virus. Iluzorno je i ocekivati bilo kakvu zastitu u full punim skolama i ucionicama.

Ko god je imalo odgovoran prema sebi i drugima trebao bi se testirati uz pojavu bilo kakvih simptoma prehlade, ali nazalost guzve su stravicne u domovima zdravlja, djecu ni ne salju na testiranje (mislim da je ovo trenutno protokol po kojem rade) a fakat mi nije jasno sta zataskavanjem misle postici, imunizacija na taj nacin ocito NIJE dala rezultate ni nakon 1. ni 2. ni 3. vala :roll:
Čim malo grlo zaboli i počne curiti nos, treba se testirati, jer si u tom slučaju odgovoran, a ostali nisu.
User avatar
Svakodobro!
Posts: 572
Joined: 28/08/2010 01:28
Location: Sjeverno od Sjevernjače!

#2173 Re: COVID i škola?

Post by Svakodobro! »

@Billy The Pljuc čitam temu i samo da ti izrazim podršku, proći će aBd i to. Vjerujem da ti je osjećaj kao da se svijet ruši, al head up, to i jest kod ovog govneta najgore sto traje najmanje 10-15 dana. Al pali pozitivu, prodje i kod i mladih i kod starijih tvojih ok aBd. Pozz.
User avatar
Billy The Pljuc
Posts: 3379
Joined: 06/02/2015 07:59
Location: Odakle sam bio, više nisam...

#2174 Re: COVID i škola?

Post by Billy The Pljuc »

Svakodobro! wrote: 30/09/2021 22:59 @Billy The Pljuc čitam temu i samo da ti izrazim podršku, proći će aBd i to. Vjerujem da ti je osjećaj kao da se svijet ruši, al head up, to i jest kod ovog govneta najgore sto traje najmanje 10-15 dana. Al pali pozitivu, prodje i kod i mladih i kod starijih tvojih ok aBd. Pozz.
Hvala od srca i tebi i drugima, puno znači zaista i svima nam je potrebna lijepa riječ i malo podrške, pogotovo u vremenima poput ovih.

Dobar sam i pozitiva je jedina opcija, proći će i ovo naravno, sve na dunjaluku bude i prođe pa će i ovo. Ne treba paničiti i živjeti u strahu, naravno dođu momenti kad se čovjek malo i uplaši al' se brzo i sabere, barem sam ja takav. Sinoć pričam sa suprugom, koja i nosi najveći teret u svemu ovome, sarajka, borac po prirodi i životu koji je takvom i izgradio, vidiš osmjeh i kod nje i kod djece pa ma kako da si u bedu moraš se osokoliti.

Kao što ti i nick govori, hvala još jednom i svako dobro i tebi i drugima na temi, možemo se svi razmimoilaziti u mišljenjima ovdje na temi i u životu generalno ali kad vidim spremnost da se podijele iskustva, da neki savjet i podrška puno mi srce bude.

:thumbup:
suspect_zero
Posts: 25655
Joined: 11/10/2008 21:45

#2175 Re: COVID i škola?

Post by suspect_zero »

Iz koje je stranke ministrica Naida Hota-Muminović?
Locked