COVID i škola?

Moderator: O'zone

Locked
Becky7
Posts: 853
Joined: 25/11/2017 16:31

#1451 Re: COVID i škola?

Post by Becky7 »

Nedzada wrote: 21/10/2020 22:09 Kako mogu znati da su djeca prenijela?
Jesu testirali djecu?
Da testirana su djeca, imali u temperaturu na pocetku koja nije spadala i testirani su da bi i one dobile simptome i testirane su i pozitivne.
User avatar
jazzer
Posts: 7207
Joined: 20/12/2004 14:44

#1452 Re: COVID i škola?

Post by jazzer »

Ja sam zadovoljan onim sto uciteljica mog djeteta radi za djecu u ovo doba korone. Po meni, jako dobro uradjene
pripreme za svaki cas a uciteljica i dodatno pravi prezentacije, kvizove koje i moje dijete pohvali.

Imao sam priliku vidjeti sta uciteljica koleginog sina radi i to je za prijeki sud. Rukom napisana priprema, doslovno
rukom. Zato, ne treba generalizovati, nisu ni svi prosvjetari isti.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24818
Joined: 08/09/2005 20:08

#1453 Re: COVID i škola?

Post by Haris.ba »

mali_balon wrote: 22/10/2020 04:49 Eto prije korone nije bilo zadaca....prije korone su ucitelji sve to u skoli sa djecom zavrsili tako da su se djecica kuci samo igrala tek ponekad ono za vecerom pomenula sta je bilo i skoli.....od kako je demokratije kod nas, roditelji su morali sve vise preuzimat poso nastavnika da bi danas to bilo haman izjednaceno.....problem nastaje kada pojedini roditelji misle da ako posalju djecu u skolu njihov posao odgoja, cuvanja i edukacije djeteta tu prestaje i tako sve do fakulteta

I cujem da sve vise djece prelazi na online nastavu....
Zamisli odes kod frizera i osisa te tako da moras kuci popravljati. Klinac bi opet otisao.

A ko treba djetetu gradivo objasniti nego ucitelj? Mislim da se malo pretjeruje sa prebacivanjem odgovornosti.

Sta treba roditelj? Jos i ucitelju da objasnjava pa da dovrsimo ovaj skec od Monti Pajtona.

Nije problem da roditelj objasni, pomogne djetetetu. Problem je kada ucitelj ne objasni nista, pogresno objasni.

I sada kada je ucitelj nesposoban, to se brani time i da roditelj ima odgovornosti. Evo, nije problem. Oslobodi me poreza, skini mi se sa grbace, ide privatno obrazovanje ko u 19st. Jer, vec se sada ide u tom smjeru.
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#1454 Re: COVID i škola?

Post by mali_balon »

Haris.ba wrote: 22/10/2020 14:13
mali_balon wrote: 22/10/2020 04:49 Eto prije korone nije bilo zadaca....prije korone su ucitelji sve to u skoli sa djecom zavrsili tako da su se djecica kuci samo igrala tek ponekad ono za vecerom pomenula sta je bilo i skoli.....od kako je demokratije kod nas, roditelji su morali sve vise preuzimat poso nastavnika da bi danas to bilo haman izjednaceno.....problem nastaje kada pojedini roditelji misle da ako posalju djecu u skolu njihov posao odgoja, cuvanja i edukacije djeteta tu prestaje i tako sve do fakulteta

I cujem da sve vise djece prelazi na online nastavu....
Zamisli odes kod frizera i osisa te tako da moras kuci popravljati. Klinac bi opet otisao.

A ko treba djetetu gradivo objasniti nego ucitelj? Mislim da se malo pretjeruje sa prebacivanjem odgovornosti.

Sta treba roditelj? Jos i ucitelju da objasnjava pa da dovrsimo ovaj skec od Monti Pajtona.

Nije problem da roditelj objasni, pomogne djetetetu. Problem je kada ucitelj ne objasni nista, pogresno objasni.

I sada kada je ucitelj nesposoban, to se brani time i da roditelj ima odgovornosti. Evo, nije problem. Oslobodi me poreza, skini mi se sa grbace, ide privatno obrazovanje ko u 19st. Jer, vec se sada ide u tom smjeru.
Jbga takav sistem, i ja bi volio da nisam ucitelj
Nedzada
Posts: 519
Joined: 14/09/2020 10:09

#1455 Re: COVID i škola?

Post by Nedzada »

jazzer wrote: 22/10/2020 09:11 Ja sam zadovoljan onim sto uciteljica mog djeteta radi za djecu u ovo doba korone. Po meni, jako dobro uradjene
pripreme za svaki cas a uciteljica i dodatno pravi prezentacije, kvizove koje i moje dijete pohvali.

Imao sam priliku vidjeti sta uciteljica koleginog sina radi i to je za prijeki sud. Rukom napisana priprema, doslovno
rukom. Zato, ne treba generalizovati, nisu ni svi prosvjetari isti.
I kod mene je učiteljica od male za pohvalu.
Ali zato kod sinčine - katastrofa ... sve gori od goreg.

Jedna nema AMA BAŠ NIŠTA za online nego uslika svesku od učenika koji je trenutno u školi.
Jedna u petak pošalje jednu "zadaću" ovoj polovici razreda koji će online biti iduću sedmicu. A šta ova druga grupa radi cijelu sedmicu - ko zna ... ovi što su kod kuće nemaju pojma o tome.
Većina ostalih uslika neki tekst i napiše PREPISATI i naučiti.

Djete došlo u 6.razred prvi put se susreće sa informatikom, biologijom, geografijom .... ono sad treba tako na suho učiti o sunčevom sistemu, ćelijama i učiti pretvarati dekadne brojeve u binarne.

Ma sramota .... ali neka ... neka se vidi i sazna ko nam i kako uči djecu.
laik1981
Posts: 12994
Joined: 05/12/2012 13:04

#1457 Re: COVID i škola?

Post by laik1981 »

Zar je i bila kombinovana nastava za ucenike koji pohadjaju predmetnu nastavu u KS?
splinter
Posts: 7439
Joined: 08/10/2011 12:28

#1458 Re: COVID i škola?

Post by splinter »

laik1981 wrote: 22/10/2020 20:24 Zar je i bila kombinovana nastava za ucenike koji pohadjaju predmetnu nastavu u KS?
Kako misliš?
laik1981
Posts: 12994
Joined: 05/12/2012 13:04

#1459 Re: COVID i škola?

Post by laik1981 »

splinter wrote: 22/10/2020 20:26
laik1981 wrote: 22/10/2020 20:24 Zar je i bila kombinovana nastava za ucenike koji pohadjaju predmetnu nastavu u KS?
Kako misliš?
Ja sam u filmu da su samo ucenici od 1-4 razreda isli kombinovano (sedmicu online, sedmicu u skoli), a da su ostali citavo vrijeme online.. Nisam upratio kad su svi krenuli sa tom kombinovanom metodom..
Horke
Posts: 517
Joined: 20/11/2019 13:43

#1460 Re: COVID i škola?

Post by Horke »

laik1981 wrote: 22/10/2020 20:44
splinter wrote: 22/10/2020 20:26
laik1981 wrote: 22/10/2020 20:24 Zar je i bila kombinovana nastava za ucenike koji pohadjaju predmetnu nastavu u KS?
Kako misliš?
Ja sam u filmu da su samo ucenici od 1-4 razreda isli kombinovano (sedmicu online, sedmicu u skoli), a da su ostali citavo vrijeme online.. Nisam upratio kad su svi krenuli sa tom kombinovanom metodom..
Nisu, svi su isli kombinovano. Samo u pocetku su ucenici predmetne nastave isli online samo.
splinter
Posts: 7439
Joined: 08/10/2011 12:28

#1461 Re: COVID i škola?

Post by splinter »

laik1981 wrote: 22/10/2020 20:44
splinter wrote: 22/10/2020 20:26
laik1981 wrote: 22/10/2020 20:24 Zar je i bila kombinovana nastava za ucenike koji pohadjaju predmetnu nastavu u KS?
Kako misliš?
Ja sam u filmu da su samo ucenici od 1-4 razreda isli kombinovano (sedmicu online, sedmicu u skoli), a da su ostali citavo vrijeme online.. Nisam upratio kad su svi krenuli sa tom kombinovanom metodom..
Ne. Barem sto se tiče osnovnih škola išlo se sve do jučer il' sad koji tacno dan i koja škola uglavnom sistem 7+7
( on line i uživo ). Mislim na razrede iznad 4.
Ali se pogoršala situacija generalno, osim toga sve je veći broj oboljele djece u školama, bar mislim pozitivnih a neka su imala i simptome. Govorim ono što znam iz ličnog iskustva, nemam sve podatke.
Da je nekako izgurati do polugodišta jbg
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#1462 Re: COVID i škola?

Post by daddy-kool »

Škole u RS-u se zatvaraju na sedam dana, ograničen rad ugostiteljskih objekata
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7422
Joined: 16/01/2007 23:38

#1463 Re: COVID i škola?

Post by banjaluka078 »

daddy-kool wrote: 25/10/2020 19:09 Škole u RS-u se zatvaraju na sedam dana, ograničen rad ugostiteljskih objekata
I zatvoren dnevni boravak. Ko nema babu/dedu, sa srećom.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#1464 Re: COVID i škola?

Post by daddy-kool »

I još na 7 dana, ni tam ni vam, prilično glupa mjera.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#1465 Re: COVID i škola?

Post by Tesla Edison »

daddy-kool wrote: 25/10/2020 19:09 Škole u RS-u se zatvaraju na sedam dana, ograničen rad ugostiteljskih objekata
Pravimo debile od djece.


Online nastava :lol: . Koji je to idiotizam

Nek još svakom djetetu doniraju po nargilu umjesto laptopa i opreme. Svakako dudlare ne smije niko ni spomenuti.
User avatar
simbabimba
Posts: 719
Joined: 18/03/2008 09:35

#1466 Re: COVID i škola?

Post by simbabimba »

TESLA_EDISON wrote: 25/10/2020 19:14
daddy-kool wrote: 25/10/2020 19:09 Škole u RS-u se zatvaraju na sedam dana, ograničen rad ugostiteljskih objekata
Pravimo debile od djece.


Online nastava :lol: . Koji je to idiotizam

Nek još svakom djetetu doniraju po nargilu umjesto laptopa i opreme. Svakako dudlare ne smije niko ni spomenuti.
bili su veci debili prije online nastave, kofol superpametna djeca jer bleje u telefone i tablete od rodjenja a ustvari informaticki nepismeni. Nasa djeca ne bi ovoliko informaticki napredovala ni za 20 godina na ovaj nivo koristenja racunara, MS Officea i sl da nisu bili prinudjeni pokrenuti online platforme. Znam da je ogorman broj djece van vecih gradova kojima je racunar i dan danas pojam i ne mogu ga priustiti, ali da se djeca zaglupljuju online nastavom jednostavno nije istina. Moji dok prelaze gradivo konacno fakat "zaguglaju" i konacno koriste internet za pronalzak informacije a ne za blejanje u youtube ili igrice. Tako da...nidze veze...
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#1467 Re: COVID i škola?

Post by bunk »

Tamo kad je sve pocelo federacija je kasnila 7-8 dana za manjim entitetom po odlukama,znaci i nase skole u narednih 7 dana?
User avatar
simbabimba
Posts: 719
Joined: 18/03/2008 09:35

#1468 Re: COVID i škola?

Post by simbabimba »

plus da su Bogdo svi malo mucnuli glavama i djecu od 1. septemvra ostavili kod kuce bio bi mnogo manji belaj sve skupa, nego u svakom odjeljenju 1 ili 2 ostali na online nastavi. Mi glupi, ostali pametni, a sad malo malo na viber grupu stizu obavjestenja o covid pozitivnoj djeci iz ovog i onog odjeljenja i cijelim porodicama zarazenim i u karantinu. :run:
Naslovnica
Posts: 27891
Joined: 20/03/2013 15:38

#1469 Re: COVID i škola?

Post by Naslovnica »

simbabimba wrote: 25/10/2020 19:28 plus da su Bogdo svi malo mucnuli glavama i djecu od 1. septemvra ostavili kod kuce bio bi mnogo manji belaj sve skupa, nego u svakom odjeljenju 1 ili 2 ostali na online nastavi. Mi glupi, ostali pametni, a sad malo malo na viber grupu stizu obavjestenja o covid pozitivnoj djeci iz ovog i onog odjeljenja i cijelim porodicama zarazenim i u karantinu. :run:
A kakav je to BELAJ sa djecom pa "vi pametni a mi glupi"?!?!
De ne budalite ba.
User avatar
simbabimba
Posts: 719
Joined: 18/03/2008 09:35

#1470 Re: COVID i škola?

Post by simbabimba »

Naslovnica wrote: 25/10/2020 19:33
simbabimba wrote: 25/10/2020 19:28 plus da su Bogdo svi malo mucnuli glavama i djecu od 1. septemvra ostavili kod kuce bio bi mnogo manji belaj sve skupa, nego u svakom odjeljenju 1 ili 2 ostali na online nastavi. Mi glupi, ostali pametni, a sad malo malo na viber grupu stizu obavjestenja o covid pozitivnoj djeci iz ovog i onog odjeljenja i cijelim porodicama zarazenim i u karantinu. :run:
A kakav je to BELAJ sa djecom pa "vi pametni a mi glupi"?!?!
De ne budalite ba.
Ne znam za tebe, ali meni je belaj kad se dijete razboli. Niko od navedenih nije nepotvrdjen slucaj i niko nije bez simptoma i nije ih malo, daleko od toga. Toliko o tezi da skolski uzrast nije rizican.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#1471 Re: COVID i škola?

Post by Tesla Edison »

Online nastavu zagovaraju samo oni koji su intelektualno ograničeni i koji ne bi mogli godinu završiti na regularan način. Bez da se iko uvrijedi ali to je činjenica. Nema profesora da nadgledaju, nema kvalitetnih platformi koji bi spriječile varanje na ispitima a uvijek ima mogućnpst da su prozori čisti a knjiga normalno otvorena pored laptopa.

Za informatičku nepismenost krivi su profesori kao i nastavni plan i program. U jednoj ilidžanskoj školi, informatiku predaje osoba koja je i meni predavala a još tada je imala solidan staž. QBasic je po njoj i dalje najnoviji programski jezik a Windows ne može raditi bez MS DOS-a u pozadini.

Ako smo spali da nam djeca postaju informatički pismena tako što će imati online nastavu, neka odmah zatvore sve škole. Bez veze pravimo trošak budžetu zbog isplata plata nastavnom osoblju.
Naslovnica
Posts: 27891
Joined: 20/03/2013 15:38

#1472 Re: COVID i škola?

Post by Naslovnica »

simbabimba wrote: 25/10/2020 19:34
Naslovnica wrote: 25/10/2020 19:33
simbabimba wrote: 25/10/2020 19:28 plus da su Bogdo svi malo mucnuli glavama i djecu od 1. septemvra ostavili kod kuce bio bi mnogo manji belaj sve skupa, nego u svakom odjeljenju 1 ili 2 ostali na online nastavi. Mi glupi, ostali pametni, a sad malo malo na viber grupu stizu obavjestenja o covid pozitivnoj djeci iz ovog i onog odjeljenja i cijelim porodicama zarazenim i u karantinu. :run:
A kakav je to BELAJ sa djecom pa "vi pametni a mi glupi"?!?!
De ne budalite ba.
Ne znam za tebe, ali meni je belaj kad se dijete razboli. Niko od navedenih nije nepotvrdjen slucaj i niko nije bez simptoma i nije ih malo, daleko od toga. Toliko o tezi da skolski uzrast nije rizican.
I meni je belaj kada se djeca razbole, ali ne mogu da ih drzim pod staklenim zvonom, na stranu sto im time cinim protu-uslugu.
Djeca su se uvijek razboljevala i razboljevace se, isli u skolu ili ne.
I kod nas u skoli ima pozitivnih, niti je ko zavrsio u bolnici niti se sta dramaticno desilo u odnosu na prethodne godine.
Pa proljetos pola skole nije bilo prisutno jer su svi bili pokoseni gripom, pa su svi opet isli u skolu i nastava se nije prekidala.
Skolski uzrast nije rizican u pogledu tezine simptoma.\
Online nastava je sranje i, po meni, bolje da ne idu nikako nego da se online nastava pika kao nastava.
User avatar
simbabimba
Posts: 719
Joined: 18/03/2008 09:35

#1473 Re: COVID i škola?

Post by simbabimba »

Naslovnica wrote: 25/10/2020 19:40
simbabimba wrote: 25/10/2020 19:34
Naslovnica wrote: 25/10/2020 19:33

A kakav je to BELAJ sa djecom pa "vi pametni a mi glupi"?!?!
De ne budalite ba.
Ne znam za tebe, ali meni je belaj kad se dijete razboli. Niko od navedenih nije nepotvrdjen slucaj i niko nije bez simptoma i nije ih malo, daleko od toga. Toliko o tezi da skolski uzrast nije rizican.
I meni je belaj kada se djeca razbole, ali ne mogu da ih drzim pod staklenim zvonom, na stranu sto im time cinim protu-uslugu.
Djeca su se uvijek razboljevala i razboljevace se, isli u skolu ili ne.
I kod nas u skoli ima pozitivnih, niti je ko zavrsio u bolnici niti se sta dramaticno desilo u odnosu na prethodne godine.
Pa proljetos pola skole nije bilo prisutno jer su svi bili pokoseni gripom, pa su svi opet isli u skolu i nastava se nije prekidala.
Skolski uzrast nije rizican u pogledu tezine simptoma.\
Online nastava je sranje i, po meni, bolje da ne idu nikako nego da se online nastava pika kao nastava.
Ako cemo posteno, kod nas je svaki oblik nastave sranje, ali to je posebna tema...

Vjerujem i znam iz iskustava mojih prijatelja da neki nastavnici ne odradjuju posao na online platformi kako treba, ali sto se nase skole tice, mi smo prezadovoljni, kapa do poda svima, a imam djecu i u razrednoj i u predmetnoj nastavi.
Naslovnica
Posts: 27891
Joined: 20/03/2013 15:38

#1474 Re: COVID i škola?

Post by Naslovnica »

simbabimba wrote: 25/10/2020 19:45
Naslovnica wrote: 25/10/2020 19:40
simbabimba wrote: 25/10/2020 19:34

Ne znam za tebe, ali meni je belaj kad se dijete razboli. Niko od navedenih nije nepotvrdjen slucaj i niko nije bez simptoma i nije ih malo, daleko od toga. Toliko o tezi da skolski uzrast nije rizican.
I meni je belaj kada se djeca razbole, ali ne mogu da ih drzim pod staklenim zvonom, na stranu sto im time cinim protu-uslugu.
Djeca su se uvijek razboljevala i razboljevace se, isli u skolu ili ne.
I kod nas u skoli ima pozitivnih, niti je ko zavrsio u bolnici niti se sta dramaticno desilo u odnosu na prethodne godine.
Pa proljetos pola skole nije bilo prisutno jer su svi bili pokoseni gripom, pa su svi opet isli u skolu i nastava se nije prekidala.
Skolski uzrast nije rizican u pogledu tezine simptoma.\
Online nastava je sranje i, po meni, bolje da ne idu nikako nego da se online nastava pika kao nastava.
Ako cemo posteno, kod nas je svaki oblik nastave sranje, ali to je posebna tema...

Vjerujem i znam iz iskustava mojih prijatelja da neki nastavnici ne odradjuju posao na online platformi kako treba, ali sto se nase skole tice, mi smo prezadovoljni, kapa do poda svima, a imam djecu i u razrednoj i u predmetnoj nastavi.
Slazem se da je obrazovni program, barem ovo sto moja djeca pohadjaju u alipasinskoj skoli - sranje.
Sa online aspektom, sranje na kvadrat.
Sto se tice online nastave, nije to da se ne trude ni nastavnici ni djaci, ali nista ne moze zamijeniti klupu i tablu. :thumbup:
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#1475 Re: COVID i škola?

Post by kox »

Ja ne čuh da je bilo masovne zaraze po školama u Sarajevu. Znam da je bilo i ima slučajeva da se djeca zaraze u porodicama pa da odjeljenja završe na on-line nastavi 15 dana, ali to bude 1 ili 2 djece u razredu, što nije ništa čudno obzirom na trenutno veliki broj zaraženih, ili da nastavnik bude zaražen pa da odjeljenja odu preventivno na on-line nastavu.
Locked