Iskustva sa koronavirusom

Moderator: O'zone

Locked
Ali_G
Posts: 4639
Joined: 02/03/2002 00:00

#5701 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Ali_G »

Najsigurnije je 2-3 dana nakon pojave simptoma testirati se. Ako dodje pozitivan rezultat onda ste prakticno pozitivni od pojave simptoma i to uracunate u famoznih 10 dana.
Svuda u svijetu ako si pozitivan, a 3 dana zaredom nemas temp smatra se da si zavrsio sa infekcijom. Pitanje je samo kad ce i ovi nasi mozgovi praktikovati isto.
last mohicans
Posts: 11672
Joined: 09/08/2012 23:19

#5702 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by last mohicans »

Evo moje situacije. U prosli petak sam ko bio hafifan,ali ne i bolestan,mada sam predosjecao. Bio sam infektivan 100%. Subota i nedjelja raspad sistema i temperatura. U nedjelju navečer na antigen vec pozitivan. U ponedjeljak se kotarisem temp.testiram se PCR,u utorak potvrđen pozitivan. Ovi antigneski su prilično tačni.
Ali_G
Posts: 4639
Joined: 02/03/2002 00:00

#5703 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Ali_G »

Mah, kako kome
Ja znam 2 osobe koje su pod simptomima imali negativne antigenske testove a za 2-3 dana pozitivan PCR
User avatar
drag_gost
Posts: 5502
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#5704 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by drag_gost »

Evo zavrsena korona zvanicno. Negativan sam. Bilo je guravo par dana, ali orhomol immuno cuda radi. Da nisam vakcinisan mogu misliti kako bi mi tek bilo.
tamaricaaa
Posts: 397
Joined: 18/02/2021 19:57

#5705 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by tamaricaaa »

drag_gost wrote: 15/01/2022 12:10 Evo zavrsena korona zvanicno. Negativan sam. Bilo je guravo par dana, ali orhomol immuno cuda radi. Da nisam vakcinisan mogu misliti kako bi mi tek bilo.
Kako bi ti bilo da nisi vakcinisan? Koje su godine, bolest u pitanju?
malocvijece
Posts: 1146
Joined: 24/07/2012 11:39

#5706 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by malocvijece »

Ali_G wrote: 14/01/2022 22:04 Mah, kako kome
Ja znam 2 osobe koje su pod simptomima imali negativne antigenske testove a za 2-3 dana pozitivan PCR
Možda u tom trenutku nije bilo dovoljno virusa da test prepozna. A za 2-3 dana je bila drugačija situacija.
User avatar
drag_gost
Posts: 5502
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#5707 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by drag_gost »

tamaricaaa wrote: 15/01/2022 12:31
drag_gost wrote: 15/01/2022 12:10 Evo zavrsena korona zvanicno. Negativan sam. Bilo je guravo par dana, ali orhomol immuno cuda radi. Da nisam vakcinisan mogu misliti kako bi mi tek bilo.
Kako bi ti bilo da nisi vakcinisan? Koje su godine, bolest u pitanju?
Mislim da bih nagrabusio. I ovako mi nije bilo svejedno.
User avatar
zubi
Posts: 5134
Joined: 16/07/2009 00:27

#5708 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by zubi »

drag_gost wrote: 15/01/2022 15:09
tamaricaaa wrote: 15/01/2022 12:31
Kako bi ti bilo da nisi vakcinisan? Koje su godine, bolest u pitanju?
Mislim da bih nagrabusio. I ovako mi nije bilo svejedno.
Jesu ti dali kakvu terapiju, ili samo caj, paracetamol...?
last mohicans
Posts: 11672
Joined: 09/08/2012 23:19

#5709 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by last mohicans »

malocvijece wrote: 15/01/2022 13:19
Ali_G wrote: 14/01/2022 22:04 Mah, kako kome
Ja znam 2 osobe koje su pod simptomima imali negativne antigenske testove a za 2-3 dana pozitivan PCR
Možda u tom trenutku nije bilo dovoljno virusa da test prepozna. A za 2-3 dana je bila drugačija situacija.
Evo ja uradio osmi dan nakon pojave simptoma i dalje je druga crtica vidljiva,blijeda,ali se vidi. Ne vjerujem da sam i dalje infektivan,od poned.nemam temp. a ni drugih simptoma sem blagog i povremenog kašlja.
User avatar
drag_gost
Posts: 5502
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#5710 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by drag_gost »

zubi wrote: 15/01/2022 15:22
drag_gost wrote: 15/01/2022 15:09

Mislim da bih nagrabusio. I ovako mi nije bilo svejedno.
Jesu ti dali kakvu terapiju, ili samo caj, paracetamol...?
Samo dizanje imuniteta.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40317
Joined: 29/06/2011 23:39

#5711 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by dječak sa šibicama »

Sestra zarazena, grlobolja glavobolja blaga temperatura, grlo proslo temperatura spala ostala samo glavobolja, iste sam simptome imao jesenas nisam se testirao ali ocito sam prebolio koronu.

Ja sam to vodio kao prehlada, jedino sto su simptomi neuobicajeno dugo trajali mislim taj neki osjecaj utrnule glave, zacepljeni svi ORL kanali, neka bijela ko pasta gusta slina iz nosa, slajm u grlu, grlobolja je prosla za dva dana ali sam skroz glas izgubio dva tri dana nakon toga. Ranije kad bi imao upalu grla ili prehladu, to traje par dana i prodje. Ovo je vuklo neke posljedice skoro tri sedmice, nikako da se covjek oporavi do kraja.
-M84-
Posts: 127
Joined: 06/03/2021 12:42

#5712 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by -M84- »

Dobio sam 2 Pfizer i trecu buster i dobio sam Omicron.Simptomi kao prehlada boli malo grlo i blaga temperatura.Mama od 73 godine slicno samo vise kaslje.Da nisam dobio buster bilo bi jos gore.Nema zastite od Omicron.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#5713 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by salik79 »

-M84- wrote: 15/01/2022 18:31 Dobio sam 2 Pfizer i trecu buster i dobio sam Omicron.Simptomi kao prehlada boli malo grlo i blaga temperatura.Mama od 73 godine slicno samo vise kaslje.Da nisam dobio buster bilo bi jos gore.Nema zastite od Omicron.
Nista ti gore ne bi bilo ni bez pelca. Oko mene su svi fasovali s identicnim simptomima. Od 9 osoba 7 nisu pelcovane. Ja i jos jedna osoba bili u stalnom bliskom kontaktu sa zarazenim, nikakvih simptoma (nismo se ni tesrirali), a dvoje od zarazenih (49. i 55. godiste) nisu imali apsolutno nikakvih simptoma (nisu vakcinisani).
exsist12
Posts: 41
Joined: 03/01/2017 23:58

#5714 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by exsist12 »

Jel ko od forumasa napravio dijete nakon preboljenje korone odnosno zatrudnio ?

Citam kako korona utjece na plodnost pa da provjerim :D
dadoxyxy
Posts: 25
Joined: 12/01/2021 10:51

#5715 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by dadoxyxy »

exsist12 wrote: 15/01/2022 20:26 Jel ko od forumasa napravio dijete nakon preboljenje korone odnosno zatrudnio ?

Citam kako korona utjece na plodnost pa da provjerim :D
Jesam ja..bukvalno par dana nakon prebolovanog covida desilo se zacece. Beba se rodila ziva i zdrava 9 mjeseci poslije.
Znaci suplja :)
dadoxyxy
Posts: 25
Joined: 12/01/2021 10:51

#5716 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by dadoxyxy »

Objavljivao sam juce sliku brzog testa gdje sam bio.u nedoumici zbog blijede linije koja pokazuje da je test pozitivan .

Odem jutros da se testiram PCR testom i neki mladjahni tehnicar toliko to povrsno uradi da sam odmah posumnjao u rezultat tog testa. Uzeo mi uzorak samo sa jezika i sasvim malo u nosnicu jednu gurnuo toliko malo da me nije ni mrvicu " stipalo" za oci i stvorilo nelagodu .
Javljaju mi.prije dva sata negativan rezultat ., a ja odmah ponovo antigen i evo rezultata...

Sta da radim...da trazim ponovo uputnicu za PCR i da neko to malo.kvalitetnije uzme uzorak ?

Kad vidim ovakvu neozbiljnost onda mi ne bude nimalo cudno zasto se Covid tako siri...

Image
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#5717 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by asurbanipal »

dječak sa šibicama wrote: 15/01/2022 15:51 Ja sam to vodio kao prehlada, jedino sto su simptomi neuobicajeno dugo trajali mislim taj neki osjecaj utrnule glave, zacepljeni svi ORL kanali, neka bijela ko pasta gusta slina iz nosa, slajm u grlu, grlobolja je prosla za dva dana ali sam skroz glas izgubio dva tri dana nakon toga. Ranije kad bi imao upalu grla ili prehladu, to traje par dana i prodje. Ovo je vuklo neke posljedice skoro tri sedmice, nikako da se covjek oporavi do kraja.

I kod mene već 15-ak dana drže slični simptomi. Zatrnulost glave, grlobolja, jutarnje izbacivanje šlajma, probudim se ujutro nos začepljen, u toku dana normala sve. Temperature nemam...
User avatar
konektovan
Posts: 40050
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#5718 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by konektovan »

salik79 wrote: 15/01/2022 18:37
-M84- wrote: 15/01/2022 18:31 Dobio sam 2 Pfizer i trecu buster i dobio sam Omicron.Simptomi kao prehlada boli malo grlo i blaga temperatura.Mama od 73 godine slicno samo vise kaslje.Da nisam dobio buster bilo bi jos gore.Nema zastite od Omicron.
Nista ti gore ne bi bilo ni bez pelca. Oko mene su svi fasovali s identicnim simptomima. Od 9 osoba 7 nisu pelcovane. Ja i jos jedna osoba bili u stalnom bliskom kontaktu sa zarazenim, nikakvih simptoma (nismo se ni tesrirali), a dvoje od zarazenih (49. i 55. godiste) nisu imali apsolutno nikakvih simptoma (nisu vakcinisani).
Od 5 pozitivnih osoba,..4 sa upalom pluća friško. Niko nije vakcinisan, prehladica obična, omikrončić, deltić. :-)
last mohicans
Posts: 11672
Joined: 09/08/2012 23:19

#5719 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by last mohicans »

dadoxyxy wrote: 16/01/2022 00:05 Objavljivao sam juce sliku brzog testa gdje sam bio.u nedoumici zbog blijede linije koja pokazuje da je test pozitivan .

Odem jutros da se testiram PCR testom i neki mladjahni tehnicar toliko to povrsno uradi da sam odmah posumnjao u rezultat tog testa. Uzeo mi uzorak samo sa jezika i sasvim malo u nosnicu jednu gurnuo toliko malo da me nije ni mrvicu " stipalo" za oci i stvorilo nelagodu .
Javljaju mi.prije dva sata negativan rezultat ., a ja odmah ponovo antigen i evo rezultata...

Sta da radim...da trazim ponovo uputnicu za PCR i da neko to malo.kvalitetnije uzme uzorak ?

Kad vidim ovakvu neozbiljnost onda mi ne bude nimalo cudno zasto se Covid tako siri...

Image
Pe eto pozitivan si, je li bitan PcR? Ako su blazi simptomi, pojačaj suplemente il liječi se. Boga ti,gdje to ima rezultat testa za 2 sata i to za vikend?
dadoxyxy
Posts: 25
Joined: 12/01/2021 10:51

#5720 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by dadoxyxy »

last mohicans wrote: 16/01/2022 00:46
dadoxyxy wrote: 16/01/2022 00:05 Objavljivao sam juce sliku brzog testa gdje sam bio.u nedoumici zbog blijede linije koja pokazuje da je test pozitivan .

Odem jutros da se testiram PCR testom i neki mladjahni tehnicar toliko to povrsno uradi da sam odmah posumnjao u rezultat tog testa. Uzeo mi uzorak samo sa jezika i sasvim malo u nosnicu jednu gurnuo toliko malo da me nije ni mrvicu " stipalo" za oci i stvorilo nelagodu .
Javljaju mi.prije dva sata negativan rezultat ., a ja odmah ponovo antigen i evo rezultata...

Sta da radim...da trazim ponovo uputnicu za PCR i da neko to malo.kvalitetnije uzme uzorak ?

Kad vidim ovakvu neozbiljnost onda mi ne bude nimalo cudno zasto se Covid tako siri...

Image
Pe eto pozitivan si, je li bitan PcR? Ako su blazi simptomi, pojačaj suplemente il liječi se. Boga ti,gdje to ima rezultat testa za 2 sata i to za vikend?
Bitan je zbog bolovanja prijatelju..sumnjam da ce mi doktorica na antigen otvorit bolovanje 7-10 dana koliko bi trebao izbjegavati ljude.
Test sam radio jutros , a rezultat dobio prije par sati..nisi me shvatio.
User avatar
Truba
Posts: 81179
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#5721 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Truba »

Ja jos od utorka nisam dobio nikakve rezultate
MMM1977
Posts: 4410
Joined: 15/07/2009 12:56

#5722 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by MMM1977 »

Black swan wrote: 16/01/2022 00:52 Ja jos od utorka nisam dobio nikakve rezultate
Majorizacija :D
dadoxyxy
Posts: 25
Joined: 12/01/2021 10:51

#5723 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by dadoxyxy »

Black swan wrote: 16/01/2022 00:52 Ja jos od utorka nisam dobio nikakve rezultate

Kako neces od utorka dobit rezultate...zajebavas ?
sigicalo
Posts: 257
Joined: 31/08/2006 16:33
Location: Sarajevo

#5724 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by sigicalo »

dadoxyxy wrote: 16/01/2022 00:51
last mohicans wrote: 16/01/2022 00:46

Pe eto pozitivan si, je li bitan PcR? Ako su blazi simptomi, pojačaj suplemente il liječi se. Boga ti,gdje to ima rezultat testa za 2 sata i to za vikend?
Bitan je zbog bolovanja prijatelju..sumnjam da ce mi doktorica na antigen otvorit bolovanje 7-10 dana koliko bi trebao izbjegavati ljude.
Test sam radio jutros , a rezultat dobio prije par sati..nisi me shvatio.
Otvorice ti bolovanje na osnovu ovog testa. Meni je otvorila, ali me poslala da uradim PCR. Od utorka cekam nalaz. Zavrsit ce i izolacija dok dobijem nalaz
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7374
Joined: 16/01/2007 23:38

#5725 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by banjaluka078 »

exsist12 wrote: 15/01/2022 20:26 Jel ko od forumasa napravio dijete nakon preboljenje korone odnosno zatrudnio ?

Citam kako korona utjece na plodnost pa da provjerim :D
Ne znam nikog u drugom stanju poslije korone, doduše ne znam idu li na trudnoću ili ne. Dvije vakcinisane i kasnije trudne znam, sve uredno. Rodica je u USA vakcinisana u trudnoći, isto sve ok.
Mit prema kojem cjepiva uzrokuju neplodnost
Za ilustraciju, jedan od prominentnih mitova među protivnicima cijepljenja jest onaj prema kojem bi jedna od nuspojava cijepljenja mogla biti neplodnost.

Nova istraživanja pokazala su sasvim suprotno. Naime, covid-19 ne samo da je opasan za trudnice nego također smanjuje plodnost, osobito mušku.

Jedna od vodećih bolnica u Teksasu, Houston Methodist, na svojim je stranicama objavila popis cijelog niza štetnih utjecaja covida-19 na plodnost koji su potvrđeni u brojnim studijama, osobito kod teško oboljelih i hospitaliziranih:

- 19% pacijenata u jednoj studiji imalo je nelagodu u skrotumu koja ukazuje na upalu uzrokovanu virusom u vrijeme postavljanja dijagnoze.

- 39% pacijenata imalo je klinički nizak broj spermija u kineskoj studiji muškaraca koji su svi prethodno imali barem jedno dijete bez ikakve reproduktivne pomoći. Funkcija spermija bila je ugrožena u 61% slučajeva.

- 33% uzoraka sjemena u jednoj studiji pokazalo je nisku kvalitetu sperme i manju pokretljivost. 25% je također prijavilo nizak libido, a jedan pacijent je prijavio neuspjeh u postizanju erekcije. Bolesnice su također imale značajne hormonske promjene, što može biti pokazatelj poremećaja plodnosti kod žena.

- Iranska studija koja je analizirala uzorke sjemena pacijenata svakih 10 dana tijekom 60 dana otkrila je neravnotežu slobodnih radikala i antioksidansa, znakove upale i aktivaciju puteva koji potiču smrt spermija. Koncentracija sperme bila je smanjena za pet puta, a pokretljivost za dva puta.

- Talijanska studija koja je od ispitanika online ankete tražila da sami prijave dijagnozu covida-19 i simptome erektilne disfunkcije pokazala je da bolest povećava rizik gotovo šesterostruko.

Obdukcije preminulih pacijenata pokazale su sljedeće:

- 50% biopsija u studiji na Floridi pokazalo je smanjenu sposobnost proizvodnje sperme. 17% pokazalo je tragove upale u testisima.

- Uobičajene su štetne promjene na sjemenim tubulima u kojima se razvija sperma, kao i oticanje i zagušenje testisa, što je znak lokalizirane infekcije.

- Utvrđeno je oticanje i kongestija skrotuma, pronađena su crvena krvna zrnca u testisima i epididimisu, cijevi kroz koju teče sjeme, te stanjivanje sjemenih tubula i visoka razina mrtvih spermija.

Za sada nije poznato koliko su trajne ove posljedice te u kojoj mjeri ih uzrokuje varijanta omikron. No nema razloga vjerovati da omikron neće imati sličan učinak kao prethodne varijante.

Jedna nova studija slučaja objavljena u časopisu International Journal of Medicine pokazala je da covid-19 može dovesti do dugotrajnih štetnih učinaka na važne parametre muške plodnosti, posebno na DNA i morfologiju spermija.

„U ovom slučaju, vidjeli smo da čak i blaga infekcija može rezultirati dugotrajnim promjenama u morfologiji spermija i integritetu DNA sperme kod muškaraca te da može trebati mnogo više vremena (više od 4 mjeseca) nego što se prije mislilo (70-90 dana) za povratak u temeljno stanje parametara sperme ili da bi u konačnici čak moglo izazvati mušku neplodnost“, upozoravaju u zaključku autori.

Za navedeno postoji više logičnih objašnjenja. Među ostalim, SARS-CoV-2 da bi ušao u ljudsko tijelo i počeo se razmnožavati, mora se vezati za receptor ACE2, protein koji se nalazi na površini stanica u ustima, plućima, srcu i drugim područjima u cijelom tijelu. Među svim tkivima u tijelu, muški testisi pokazuju gotovo najvišu razinu ekspresije ACE2, što podrazumijeva da bi mogli biti meta virusne invazije.

Osim toga, SARS-CoV-2 je vrlo sličan virusu SARS-CoV-1, koji je uzrokovao pandemiju SARS-a 2003. i 2004. A već je ranije utvrđeno da je SARS-CoV-1 ciljao isti ACE2 receptor te da je imao štetne učinke na muške spolne organe.
Locked