Iskustva sa koronavirusom

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
fox-69
Posts: 294
Joined: 06/03/2021 03:22

#5626 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by fox-69 »

neki wrote: 06/01/2022 10:45
fox-69 wrote: 03/01/2022 19:20 Pfizer na aparatima..
eno vidim , pokušavaju da prodaju još 4. rundu "boostera" , i to za omikron... a studija pokazala, da omikron zaobilazi antitijela i vakcinisanih i preboljelih. booster 0 efekta ima.

za 3-4 mjeseca će pandemija biti gotova, samo budite odgovorni i ne zaboravite da uhvatite ovaj bogom dat omikron.

na ljeto, na moreeeeee
Koja studija?
južno afrička, honkoška , oxfordova i mnogo druge.
zato brojke zaraženih skaču eksponencijalno.
ali broj smrtnosti će ostati isti, možda i manji, sve zavisi koliko brzo će omikron zamjeniti deltu.
neki
Posts: 6694
Joined: 17/02/2005 07:57

#5627 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by neki »

fox-69 wrote: 06/01/2022 16:41
neki wrote: 06/01/2022 10:45
Koja studija?
južno afrička, honkoška , oxfordova i mnogo druge.
zato brojke zaraženih skaču eksponencijalno.
ali broj smrtnosti će ostati isti, možda i manji, sve zavisi koliko brzo će omikron zamjeniti deltu.
Nemoj biti škrt na informacijama..navedi koja studija i gdje je pokazala da booster nema efekta na omikron??
User avatar
drag_gost
Posts: 5536
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#5628 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by drag_gost »

fox-69 wrote: 06/01/2022 16:39
drag_gost wrote: 06/01/2022 13:40

Evo bolujem omicron vec par dana, izgubio ukus i miris. Osim toga kao prehlada, slinim, malo kasljem. Malo temperature imao, grlo me ne boli nikako. Vakcinisan sam. I glava me boli strasno, drugacije je nego ijedna gripa koju sam imao do sada, definitivno.

Za sada mi najteze pada gubitak ukusa i mirisa, sve sto stavim u usta je kao papir da zvacem.
jesil imao koronu već ? preptostvljam da nisi, čim si izgubio okus i miris... to se dešava samo kad prvi put imaš koronu... čak možda imaš i deltu, jer omikron nije poznat da ti blokira miris i okus.

Nisam. Rekose mi da je omikron, ali sam bio previse umoran da ih slusam dalje. Ne znam je li uobicajeno, ali sam prva 2 dana imao nevjerovatnu dezorjenisanost, jednostavno sam nekako mutan bio, spor na sve nadrazaje.
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2536
Joined: 16/06/2014 20:33

#5629 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Dosadno mii »

Moze li biti lazno negativan test ako se testira 4ti dan od pojave simptoma
User avatar
drag_gost
Posts: 5536
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#5630 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by drag_gost »

Dosadno mii wrote: 06/01/2022 19:35 Moze li biti lazno negativan test ako se testira 4ti dan od pojave simptoma
Moze. Koji je test?
exsist12
Posts: 42
Joined: 03/01/2017 23:58

#5631 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by exsist12 »

drag_gost wrote: 06/01/2022 19:05
fox-69 wrote: 06/01/2022 16:39

jesil imao koronu već ? preptostvljam da nisi, čim si izgubio okus i miris... to se dešava samo kad prvi put imaš koronu... čak možda imaš i deltu, jer omikron nije poznat da ti blokira miris i okus.

Nisam. Rekose mi da je omikron, ali sam bio previse umoran da ih slusam dalje. Ne znam je li uobicajeno, ali sam prva 2 dana imao nevjerovatnu dezorjenisanost, jednostavno sam nekako mutan bio, spor na sve nadrazaje.
Moguxe je druze, covjek bude ko slina par dana, bit ce aBd dobro, znam kako ti je, bolovao sam britanski soj sa ukucanima. Sad mi je anksioznost redovna pojava, sjebase me dobro sa ovim covidom ko god ga izmisli
User avatar
fox-69
Posts: 294
Joined: 06/03/2021 03:22

#5632 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by fox-69 »

drag_gost wrote: 06/01/2022 19:05
fox-69 wrote: 06/01/2022 16:39

jesil imao koronu već ? preptostvljam da nisi, čim si izgubio okus i miris... to se dešava samo kad prvi put imaš koronu... čak možda imaš i deltu, jer omikron nije poznat da ti blokira miris i okus.

Nisam. Rekose mi da je omikron, ali sam bio previse umoran da ih slusam dalje. Ne znam je li uobicajeno, ali sam prva 2 dana imao nevjerovatnu dezorjenisanost, jednostavno sam nekako mutan bio, spor na sve nadrazaje.
bice to udure. prva se pamti, sve sljedeće su usput.
User avatar
fox-69
Posts: 294
Joined: 06/03/2021 03:22

#5633 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by fox-69 »

neki wrote: 06/01/2022 17:58
fox-69 wrote: 06/01/2022 16:41

južno afrička, honkoška , oxfordova i mnogo druge.
zato brojke zaraženih skaču eksponencijalno.
ali broj smrtnosti će ostati isti, možda i manji, sve zavisi koliko brzo će omikron zamjeniti deltu.
Nemoj biti škrt na informacijama..navedi koja studija i gdje je pokazala da booster nema efekta na omikron??
omikron zaobilazi antitijela i vakcine i antitijela prirodno imunih. to je za sigurno.
Ima jedan info, koji kaže da svjež booster može spriječiti omikron u 34%. (ovo ne znam je li prava studija, ali eto neka bude)
Ali nebitno, ako imas svjež booster opet su ti šanse 1 od 3. U suštini, omicron zaobilazi prvu liniju odbrane , (antitijela), jer je previse mutirao.
Dobra stvar, ne napada pluća, kao što je radila korona do sada.

jel se sad slažemo ?
i bez studija, vidimo da 90% vakcinasane zemlje kao Australija, da su u 5 dana dobili zaraženih ko u 2 godine. Kako ? pa tako.
Znači bitka se pomjerila sa 1. levela odbrane (antitiijela), na drugi level , memorijske T-ćelije.
User avatar
drag_gost
Posts: 5536
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#5634 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by drag_gost »

fox-69 wrote: 06/01/2022 21:08
drag_gost wrote: 06/01/2022 19:05

Nisam. Rekose mi da je omikron, ali sam bio previse umoran da ih slusam dalje. Ne znam je li uobicajeno, ali sam prva 2 dana imao nevjerovatnu dezorjenisanost, jednostavno sam nekako mutan bio, spor na sve nadrazaje.
bice to udure. prva se pamti, sve sljedeće su usput.
A nadam se druze, moze se durati.
User avatar
fox-69
Posts: 294
Joined: 06/03/2021 03:22

#5635 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by fox-69 »

gledam jučer video CNN o Omikronu.. koja propaganda majko majo. ništa nisu slagali ali su sve poredali tako su sve spinovali.

npr.
Da li oni sa prirodnim imunitetom oboljevaju od omikorna: DA (kaže cnn)
Da li vakcinisani idu u bolnicu od omikrona: NE (kaže cnn)

Nisu ništa slagali, ali su tako poredali da je vakcina super, a prirodni imunitet 0.
A činjenica je da skoro niko ne ide u bolnicu od omikrona, i svi se mogu zaraziti njim i vjerovatno hoće.

Mene bilo sramota gledat.
User avatar
fox-69
Posts: 294
Joined: 06/03/2021 03:22

#5636 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by fox-69 »

citam danas 2000 slucajeva... radil iko sekvenciranje pozitivnih nalaza za statsistiku ?

Sultanija je navodno uradila prije 10 dana. bilo 1:10 (omikron/delta)

Sad bi vec omjer omikrona trebao biti puno veci u odnosu na deltu.

Mi ćemo uskoro imati preko 10.000 slučajevo dnevno, ali to je dobro i nista dramaticno, jer time svi stičemo prirodni imunitet na sve prethodne sojeve, koji radi na 3 levela, a ne ko vakcina na 1 ili 2 (zavisno koja vakcina).
Bitno je iskorijeniti deltu.
User avatar
drag_gost
Posts: 5536
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#5637 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by drag_gost »

fox-69 wrote: 06/01/2022 21:32 citam danas 2000 slucajeva... radil iko sekvenciranje pozitivnih nalaza za statsistiku ?

Sultanija je navodno uradila prije 10 dana. bilo 1:10 (omikron/delta)

Sad bi vec omjer omikrona trebao biti puno veci u odnosu na deltu.

Mi ćemo uskoro imati preko 10.000 slučajevo dnevno, ali to je dobro i nista dramaticno, jer time svi stičemo prirodni imunitet na sve prethodne sojeve, koji radi na 3 levela, a ne ko vakcina na 1 ili 2 (zavisno koja vakcina).
Bitno je iskorijeniti deltu.
Ma ja vjerujem da je stvarno stanje mnogo vece. Znam sada 10 ljudi koji su u izolaciji, radili kucne testove, pokazali da su pozitivni i nisu prijavili naravno nigdje. Osjecaju se svi ok.
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2536
Joined: 16/06/2014 20:33

#5638 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Dosadno mii »

drag_gost wrote: 06/01/2022 19:39
Dosadno mii wrote: 06/01/2022 19:35 Moze li biti lazno negativan test ako se testira 4ti dan od pojave simptoma
Moze. Koji je test?
Pcr
User avatar
fox-69
Posts: 294
Joined: 06/03/2021 03:22

#5639 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by fox-69 »

drag_gost wrote: 06/01/2022 21:38
fox-69 wrote: 06/01/2022 21:32 citam danas 2000 slucajeva... radil iko sekvenciranje pozitivnih nalaza za statsistiku ?

Sultanija je navodno uradila prije 10 dana. bilo 1:10 (omikron/delta)

Sad bi vec omjer omikrona trebao biti puno veci u odnosu na deltu.

Mi ćemo uskoro imati preko 10.000 slučajevo dnevno, ali to je dobro i nista dramaticno, jer time svi stičemo prirodni imunitet na sve prethodne sojeve, koji radi na 3 levela, a ne ko vakcina na 1 ili 2 (zavisno koja vakcina).
Bitno je iskorijeniti deltu.
Ma ja vjerujem da je stvarno stanje mnogo vece. Znam sada 10 ljudi koji su u izolaciji, radili kucne testove, pokazali da su pozitivni i nisu prijavili naravno nigdje. Osjecaju se svi ok.
ja se testiro prekjucer u labu, a jucer kucni testni . Oba negativna.
imam gripu haman.

a to za brojke si 100% upravu. Ja znam tonu ljudi sto ni onu staru koronu nisu prijavili. Cak i ja kad sam je imao, otisao na test, pcr vec bio negativan. nisam usao u statistiku. vakciniso se u srbiji, nisam usao u statitsku nasu.
tako da ima bruka ljudi koji nisu u statistici.
User avatar
anglista
Posts: 31
Joined: 02/08/2021 07:11

#5640 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by anglista »

Pozdrav! Vjerujem da ste vec pisali na ovu temu, ali opet da pitam.
Naime, suprug otkako je prebolovao koronu ima problem sa culom mirisa i ukusa, sto je izgleda za ocekivati ali njemu hrana ima jako los miris i ukus, cak i ona hrana koju voli i rado jede.
Znaci citala o tome da se pojedincima hrana osjeti na trulez i ima jako gadan miris i ukus.
Da li je od vas neko iskusio slicno, da li imate takve posljedice i ima li neko da se bar malo oporavio od toga?
exsist12
Posts: 42
Joined: 03/01/2017 23:58

#5641 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by exsist12 »

anglista wrote: 06/01/2022 22:33 Pozdrav! Vjerujem da ste vec pisali na ovu temu, ali opet da pitam.
Naime, suprug otkako je prebolovao koronu ima problem sa culom mirisa i ukusa, sto je izgleda za ocekivati ali njemu hrana ima jako los miris i ukus, cak i ona hrana koju voli i rado jede.
Znaci citala o tome da se pojedincima hrana osjeti na trulez i ima jako gadan miris i ukus.
Da li je od vas neko iskusio slicno, da li imate takve posljedice i ima li neko da se bar malo oporavio od toga?
Trajalo 10 dana, nek uzme jake okuse ala kafa da mirise ili limun da cucla i mirise i neka se prisjeca mirisa i okusa iz memorije mozga tj sjecanja kakav bi okus i miris trebali imati. Mozda pomogne
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#5642 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by channel10 »

fox-69 wrote: 06/01/2022 21:16
neki wrote: 06/01/2022 17:58

Nemoj biti škrt na informacijama..navedi koja studija i gdje je pokazala da booster nema efekta na omikron??
omikron zaobilazi antitijela i vakcine i antitijela prirodno imunih. to je za sigurno.
Ima jedan info, koji kaže da svjež booster može spriječiti omikron u 34%. (ovo ne znam je li prava studija, ali eto neka bude)
Ali nebitno, ako imas svjež booster opet su ti šanse 1 od 3. U suštini, omicron zaobilazi prvu liniju odbrane , (antitijela), jer je previse mutirao.
Dobra stvar, ne napada pluća, kao što je radila korona do sada.

jel se sad slažemo ?
i bez studija, vidimo da 90% vakcinasane zemlje kao Australija, da su u 5 dana dobili zaraženih ko u 2 godine. Kako ? pa tako.
Znači bitka se pomjerila sa 1. levela odbrane (antitiijela), na drugi level , memorijske T-ćelije.
Pa po cemu je dobro sto obilazi vec stecena antitijela, sto od prebolovane korone, to od vakcine?

Ispade da smo na pocetku pandemije i kako to moze biti dobro?
User avatar
anglista
Posts: 31
Joined: 02/08/2021 07:11

#5643 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by anglista »

exsist12 wrote: 06/01/2022 22:38
anglista wrote: 06/01/2022 22:33 Pozdrav! Vjerujem da ste vec pisali na ovu temu, ali opet da pitam.
Naime, suprug otkako je prebolovao koronu ima problem sa culom mirisa i ukusa, sto je izgleda za ocekivati ali njemu hrana ima jako los miris i ukus, cak i ona hrana koju voli i rado jede.
Znaci citala o tome da se pojedincima hrana osjeti na trulez i ima jako gadan miris i ukus.
Da li je od vas neko iskusio slicno, da li imate takve posljedice i ima li neko da se bar malo oporavio od toga?
Trajalo 10 dana, nek uzme jake okuse ala kafa da mirise ili limun da cucla i mirise i neka se prisjeca mirisa i okusa iz memorije mozga tj sjecanja kakav bi okus i miris trebali imati. Mozda pomogne
Samo 10 dana? Kod njega ovo traje sigurno mjesec ali dobro, probat cemo i to pa valjda pomogne. Hvala!
User avatar
fox-69
Posts: 294
Joined: 06/03/2021 03:22

#5644 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by fox-69 »

channel10 wrote: 06/01/2022 22:48
fox-69 wrote: 06/01/2022 21:16

omikron zaobilazi antitijela i vakcine i antitijela prirodno imunih. to je za sigurno.
Ima jedan info, koji kaže da svjež booster može spriječiti omikron u 34%. (ovo ne znam je li prava studija, ali eto neka bude)
Ali nebitno, ako imas svjež booster opet su ti šanse 1 od 3. U suštini, omicron zaobilazi prvu liniju odbrane , (antitijela), jer je previse mutirao.
Dobra stvar, ne napada pluća, kao što je radila korona do sada.

jel se sad slažemo ?
i bez studija, vidimo da 90% vakcinasane zemlje kao Australija, da su u 5 dana dobili zaraženih ko u 2 godine. Kako ? pa tako.
Znači bitka se pomjerila sa 1. levela odbrane (antitiijela), na drugi level , memorijske T-ćelije.
Pa po cemu je dobro sto obilazi vec stecena antitijela, sto od prebolovane korone, to od vakcine?

Ispade da smo na pocetku pandemije i kako to moze biti dobro?
nije dobro sto zaobilazi antitijela, jer vakcinisani će dobiti koronu, a preboljeli će dobiti OPET koronu, po drugi put.
Takav je virus. mutirao je, i to je to. moramo kroz to.

Ali 4 stvari su bitne ovdje i veoma pozitivne.
1) Omikron ne napada donji dio pluća, što je uzrok smrtnosti dosadasnjih sojeva. To je dokazano u studijama i u modelu i u uživo.
2) Omikron ima blage simptome, ne bi trebalo biti povećanja smrtnosti.
3) Najbitnije, omikron daje prirodni imunitet na sve prijašnje varijante, i kao bonus antitijela na sam omikron.
4) Zbog visoke prenosivosti, Omikron će postati 100% dominirajuća varijanta, koja će izbaciti trenutnu deltu varijantu.

Stoga, očekivat je ogroman porast zaraza, ali ne i povećanje smrtnosti.
Jedino otvorena pitanje je, šta će doći poslije omikrona. Ali ako smo toliki baksuzi da dođe nešto gore, od ovog svega, onda ne znam
Ispade da smo na pocetku pandemije i kako to moze biti dobro?
Naprotiv. Na početku pandemije si imao nepoznat virus, koji je uništavao pluća, o kojem se nista nije znalo.
Sada imamo brzo šireći virus , koje ne napada pluća, ima blage simptome, i daju prirodni imunitet na sve varijante koje smo morali istrpiti do sada.
To je šansa za kraj pandemije.
Vakcinu su također odigrale svoju ulogu, u smanjenju smrtnosti od izvornog soja, pa sve do delte.

Tako da ovo nije vraćanje na početak, ovo je početak kraja pandemije.
isx
Posts: 3594
Joined: 24/05/2014 19:12

#5645 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by isx »

anglista wrote: 06/01/2022 22:33 Pozdrav! Vjerujem da ste vec pisali na ovu temu, ali opet da pitam.
Naime, suprug otkako je prebolovao koronu ima problem sa culom mirisa i ukusa, sto je izgleda za ocekivati ali njemu hrana ima jako los miris i ukus, cak i ona hrana koju voli i rado jede.
Znaci citala o tome da se pojedincima hrana osjeti na trulez i ima jako gadan miris i ukus.
Da li je od vas neko iskusio slicno, da li imate takve posljedice i ima li neko da se bar malo oporavio od toga?
Imam ja to govno već dva mjeseca. Katastrofa. Gore je deset puta nego da nemaš miris/okus nikako. Smrdi svako meso (piletina najgora), kafa, luk crveni bijeli bljak, pasta za zube, urin, hrana, znoj imaju isti smrad truleži. Od mesa jedino suho ne smrdi i riba.

Inače ovo stanje ti se stručno zove parosmia. Počeo sam koristiti alfa lipoičnu kiselinu zadnjih 15tak dana za koju navode da je dobra, pa ćemo da vidimo.

Zna trajati od mjesec dana do dvije godine. Neka nam je Bog na pomoći.
User avatar
fox-69
Posts: 294
Joined: 06/03/2021 03:22

#5646 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by fox-69 »

anglista wrote: 06/01/2022 22:51
Samo 10 dana? Kod njega ovo traje sigurno mjesec ali dobro, probat cemo i to pa valjda pomogne. Hvala!
kako kome, nekome mjesecima treba da se vrati miris. i kad se vrati, neki opet kažu, nije isti miris ili okus kao prije.
isx
Posts: 3594
Joined: 24/05/2014 19:12

#5647 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by isx »

Ovo nije anosmia, već parosmia.
User avatar
anglista
Posts: 31
Joined: 02/08/2021 07:11

#5648 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by anglista »

isx wrote: 06/01/2022 23:02
anglista wrote: 06/01/2022 22:33 Pozdrav! Vjerujem da ste vec pisali na ovu temu, ali opet da pitam.
Naime, suprug otkako je prebolovao koronu ima problem sa culom mirisa i ukusa, sto je izgleda za ocekivati ali njemu hrana ima jako los miris i ukus, cak i ona hrana koju voli i rado jede.
Znaci citala o tome da se pojedincima hrana osjeti na trulez i ima jako gadan miris i ukus.
Da li je od vas neko iskusio slicno, da li imate takve posljedice i ima li neko da se bar malo oporavio od toga?
Imam ja to govno već dva mjeseca. Katastrofa. Gore je deset puta nego da nemaš miris/okus nikako. Smrdi svako meso (piletina najgora), kafa, luk crveni bijeli bljak, pasta za zube, urin, hrana, znoj imaju isti smrad truleži. Od mesa jedino suho ne smrdi i riba.

Inače ovo stanje ti se stručno zove parosmia. Počeo sam koristiti alfa lipoičnu kiselinu zadnjih 15tak dana za koju navode da je dobra, pa ćemo da vidimo.

Zna trajati od mjesec dana do dvije godine. Neka nam je Bog na pomoći.
Bas mi je zao! Znam da je katastrofa. Mi smo poceli praviti zacinjeniju hranu pa je mozda tako malo lakse. Sve to sto ste najbrojali i plus jaja, to su namirnice koje najcesce imaju taj neki ruzan ukus i miris. :sad:
Hajde javite utiske sto se tice te kiseline, nadam se zaista da vam pomogne!
User avatar
anglista
Posts: 31
Joined: 02/08/2021 07:11

#5649 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by anglista »

fox-69 wrote: 06/01/2022 23:05
anglista wrote: 06/01/2022 22:51
Samo 10 dana? Kod njega ovo traje sigurno mjesec ali dobro, probat cemo i to pa valjda pomogne. Hvala!
kako kome, nekome mjesecima treba da se vrati miris. i kad se vrati, neki opet kažu, nije isti miris ili okus kao prije.
Da, znam da nije. Roditelji mi takodjer imaju kao smanjen miris i dalje iako su prosle godine prebolovali koronu. Zalosno zaista! :(
gamer4ever
Posts: 684
Joined: 11/12/2012 12:52

#5650 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by gamer4ever »

channel10 wrote: 06/01/2022 22:48
Pa po cemu je dobro sto obilazi vec stecena antitijela, sto od prebolovane korone, to od vakcine?

Ispade da smo na pocetku pandemije i kako to moze biti dobro?
Ne obilazi ih skroz, treca doza daje imunitet oko 75%. Dobro je sto izgleda da izaziva blazu bolest, pa ce ljudi koji jos nemaju imunitet da ga steknu bez teze bolesti ili smrti. Nazalost, neki ljudi i dalje umru, ali izgleda je smrtnost na nivou gripe.
Locked