Iskustva sa koronavirusom

Moderator: O'zone

Locked
sportman1
Posts: 1505
Joined: 26/12/2013 22:36

#4551 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by sportman1 »

geralt wrote: 21/04/2021 02:22
sportman1 wrote: 20/04/2021 12:37 - Kolike su sanse da se prezivi respirator za starije osobe bez komorbiditeta??
Stvarno mi je zao sto je doslo do toga. Ako ce ti sta znaciti, ja licno poznajem dvojicu koji su prezivjeli respirator i oporavili se, jedan oko 50 godina, drugi oko 55.

hvala.
akcija007
Posts: 2806
Joined: 17/05/2008 23:50

#4552 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by akcija007 »

@banjaluka078 zar je moguce da u Banja Luci nema labaratorije ciji se antigenski test priznaje na ulazak u HR ?
Iskocio mi na Instagramu jedan takav upit zena iz BL ocajno trazi gdje ce anzigenaki testirati za ulaz u HR ali bezuspjesno. Labaratorija u Poliklinici joj rekla da ne znaju koji aparat/mašinu imaju i da li je njihov test priznat na granici za ulaz u HR.
Mislim,.uzimaju novac po 40-50KM za test , znaju koju masinu imaju ,koja je priznata u HR ...
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#4553 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by -Chesterfield- »

montypython2000 wrote: 20/04/2021 16:18 Malo u vezi ovog D dimera, ako se neko razumije. Dakle nakon što je supruga imala Covid, dobio i ja cca 8-9 dana poslije. Prvih par dana temperatura do cca 38,2 naveče, po danu oko 37,3. Nije bilo kašlja, kratkoće daha ili bilo čega sličnog, jedino neki čudan osjećaj ispod rebara, s lijeve strane na samom dnu i to više kao po površini kože. Uzimao sve vrijeme D vitamin cca 6-8 hiljada IE/dan, Cink, magnezij, Vit C 1000 mg, vit B kao i Aspirin 100. Nakon toga sljedeća 3-4 dana temp nije rasla iznad 37,5. Izvadio nalaze cca 5 dan, sedimentacija 8, CRP 0,9 (ref do 6) MVP 10,9 D dimer 676 (ref do 500). Onda jedan dan temp naveče išla do 38,9, pa 2 mirnija dana (ujutro cca 37 a do uveče naraste do 37,5. Danas je cca 10. dan i prvi da (skoro) nemam tempereturu, 36,8. Međutim izvadio sam opet nalaze i sad je sedimentacija 15 (bila 8) CRP 5,4 (bilo 0,9), MPV 11,2 te D dimer 1103 (bilo 676). E sad ako ko zna koliko je "opasan" ovaj d dimer (u smislu embolija, moždani...) i treba li još neka terapija osim aspirin 100, nije mi trenutno dostupan dr iz moje ambulante (do sutra), neko mi je spominjao Clexan. Drugo, imam ovdje u kući Sumamed ali nisam uzimao pa ne znam ima li smisla sada 10. dan kad je temp očito u padu. Koje su prosječne vrijedosti d dimera u drugih sa Covidom i ima li neko pravilo kako se kreću u toku i poslije? Da li u nedostatku Clexana, do sutra, ima koristi da recimo uzmem 2x Aspirin 100?
Image


Image


Samo da te utješim.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7374
Joined: 16/01/2007 23:38

#4554 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by banjaluka078 »

akcija007 wrote: 21/04/2021 18:42 @banjaluka078 zar je moguce da u Banja Luci nema labaratorije ciji se antigenski test priznaje na ulazak u HR ?
Iskocio mi na Instagramu jedan takav upit zena iz BL ocajno trazi gdje ce anzigenaki testirati za ulaz u HR ali bezuspjesno. Labaratorija u Poliklinici joj rekla da ne znaju koji aparat/mašinu imaju i da li je njihov test priznat na granici za ulaz u HR.
Mislim,.uzimaju novac po 40-50KM za test , znaju koju masinu imaju ,koja je priznata u HR ...
Naravno da ima. Ne znam ko joj se javio u Poliklinici, ali baš oni imaju taj aparat, ima objava na fb Doma zdravlja, ima ga centar Avala, možda imaju i laboratorije po centru, nije mi trebalo, pa se nisam raspitivala.
splinter
Posts: 7348
Joined: 08/10/2011 12:28

#4555 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by splinter »

oldtajmer wrote: 21/04/2021 11:16 kad se vec spominju d dimeri,trombociti i sl. i ja sam imao zestoku upalu pluca,terapija je trajala 2 sedmice ,tokom kojih sam izmedju ostalog imao dosta visoke trombocite prvi put kad su radjeni nalazi,drugi put jos vece i tek su treci put bili u opadanju iako i dalje visoki,na kraju kada sam uradio d dimer bio je dobar
od prvog dana terapije sam uzimao kleksan svaki dan,aspirin i nakon par dana sam poceo da uzimam kapi slatkog pelina par puta dnevno(na preporuku nekoliko ljudi koji su isto bolovali od korone) tako da mi je doktor rekao nakon urednog nalaza da mogu jos jedno vrijeme da uzimam samo aspirin i to je to


doktor mi nahvali Quercetin za oporavak poslije upale pluca,da li je neko mozda uzimao i ima li pozitivno iskustvo ?
Quercetin je flavonoid i dobar preparat ali ga treba uzimati u kombinaciji sa Bromelainom jer on pojačava resorpciju Quercetina koja je inače ispod 25%.
Vrlo često se u ovu kombinaciju ubaci i Zink.
Inače djeluje kao antioksidans i imunomodelator pa čak ima i antivirusno dejstvo (inhibira replikaciju virusa) tako da je svakako je koristan preparat.
Ja sam koristio ovu kombinaciju i iskustva su ok.
Nije baš čudotvorno ali sigurno da pomogne. Naravno ne može rezultat doći preko noći, treba malo vremena da odradi.
Naslovnica
Posts: 27645
Joined: 20/03/2013 15:38

#4556 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Naslovnica »

Not My Idea wrote: 21/04/2021 08:56 Ima li iko iskustva s problemima sa stomakom, nakon korone? Mjesec dana nakon pozitivnog testa počinju bolovi u stomaku, ziganje, nadutost, tvrdoća na dodir, zatvor, vracanje hrane, podrigivanje i muka nakon jela .
Ukljucen controloc i iberogast, cajevi, kompot, i stanje se popravlja al je i dalje prisutna bol ispod lijevog rebra, kao i nadutost.
Mjesec dana je iz mene liptalo više puta dnevno + eksplozivno.
Uzalud probitoici, aktivni ugalj...
Nakon mjesec dana sve se vratilo u normalu.
User avatar
konektovan
Posts: 40070
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#4557 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by konektovan »

Not My Idea wrote: 21/04/2021 08:56 Ima li iko iskustva s problemima sa stomakom, nakon korone? Mjesec dana nakon pozitivnog testa počinju bolovi u stomaku, ziganje, nadutost, tvrdoća na dodir, zatvor, vracanje hrane, podrigivanje i muka nakon jela .
Ukljucen controloc i iberogast, cajevi, kompot, i stanje se popravlja al je i dalje prisutna bol ispod lijevog rebra, kao i nadutost.
Ja imamg gotovo iste tegobe..imao negativan test, ali izgubio čulo mirisa i okusa..22 marta...i onda su se javile ove tegobe, izuzev zatvora i vraćanja hrane..ostalo isto. Ne znam je li virus uzrok za ovo sve,..ali pocetkom aprila su se pojavile tegobe. Zadnjih 7 dana koristim controloc 20 mg, i stanje se znacajno popravilo..
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#4558 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by asurbanipal »

banjaluka078 wrote: 20/04/2021 14:51
Laura1982 wrote: 20/04/2021 10:47
Evo isla sam jutros dr ipak,rekao mi je kao i vi,korona je prosla 10 dana si bila bez temp,sad te povremene temperature mogu se javljat mjesec-dva,bolni misici,glavobolje,slabost,sve su to kao tegobe nakon preboljene korone i traju dosta dugo.Jacat imunitet i odmarat sto vise,jer kaze imunitet oslabi pa je sklon infekcijama kao sto je grlobolja,prehlada itd.
Drago mi je da nije ništa novo na onu infekciju. Odmaraj, spavaj, šetaj, jedi puno povrća i voća, bježi od stresa i bićeš ti kao nova uskoro. :)

Nakon negativnog testa i 14 dana dobrog osjećaja, javljaju se postcovid simptomi kod mene, kao što su aritmija, probadanje u leđima, stezanje u ramenima i mišićima. Kada sam prekjučer krenuo na posao, stavio sam torbu u kojoj nosim laptop na leđa. Nakon pet minuta zbog pritiska morao sam je skinuti sa sebe. S druge strane leže mi lagane šetnje, čini mi se da bi mogao i preći i po 10 km laganog hoda. Međutim, čim malo ubrzam korak ili potrčim javlja se problem.
rimano
Posts: 728
Joined: 28/12/2009 00:05

#4559 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by rimano »

zubi wrote: 21/04/2021 14:03
madesa wrote: 21/04/2021 12:52 raja valjal ovaj oksimetar sa pika sto kosta oko 30-tak KM
Ako je originalni u apoteci 150 KM, sama skontaj moze li valjati...
Valjaju koliko i 3F respiratori. Ti oximetri nisu prosli kroz odgovarajuca testiranja i uvoze se kao i npr maske za telefone u kovertama. Vrlo lako mozes doci u situaciju da ti pokazuje neku normalnu vrijednost kisika a tebi kisik puno nizi i npr vec trebas medicinsku pomoc. Po meni je bolje ne kupiti kinesko smece to nego osloniti se na nesto sto kosta $7 sa dostavom.
I sam sam otvorio pik i gledao sta se moze kupiti i onda opalio sebi samar zbog toga i otisao u apoteku kupio microlife pulsni oximetar za nekih cca 120KM
Laura1982
Posts: 10
Joined: 10/04/2021 20:25

#4560 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Laura1982 »

asurbanipal wrote: 22/04/2021 00:16
banjaluka078 wrote: 20/04/2021 14:51
Laura1982 wrote: 20/04/2021 10:47
Evo isla sam jutros dr ipak,rekao mi je kao i vi,korona je prosla 10 dana si bila bez temp,sad te povremene temperature mogu se javljat mjesec-dva,bolni misici,glavobolje,slabost,sve su to kao tegobe nakon preboljene korone i traju dosta dugo.Jacat imunitet i odmarat sto vise,jer kaze imunitet oslabi pa je sklon infekcijama kao sto je grlobolja,prehlada itd.
Drago mi je da nije ništa novo na onu infekciju. Odmaraj, spavaj, šetaj, jedi puno povrća i voća, bježi od stresa i bićeš ti kao nova uskoro. :)

Nakon negativnog testa i 14 dana dobrog osjećaja, javljaju se postcovid simptomi kod mene, kao što su aritmija, probadanje u leđima, stezanje u ramenima i mišićima. Kada sam prekjučer krenuo na posao, stavio sam torbu u kojoj nosim laptop na leđa. Nakon pet minuta zbog pritiska morao sam je skinuti sa sebe. S druge strane leže mi lagane šetnje, čini mi se da bi mogao i preći i po 10 km laganog hoda. Međutim, čim malo ubrzam korak ili potrčim javlja se problem.
Cudan bolest jako,ja evo i sad osjecam kao u grlu-nosu da mi stoji kao zacepljeno,nije da me boli grlo,al kao da nesto stoji.A danas tri tjedna od prve temperature i 10 dana od kad je nemam.Strah me bilo da uopce sastajem se s bilo kim da nisam jos zarazna al dr kaze zarazan si prvih 5 dana i kao smatra se ozdravljenim kad nemas temperature 48 sati,da ne mozes vise prenijeti koronu nekom.Kod nas nema da te testiraju ponovo nakon 14 dana.
User avatar
oldtajmer
Posts: 4865
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#4561 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by oldtajmer »

splinter wrote: 21/04/2021 20:57
oldtajmer wrote: 21/04/2021 11:16 kad se vec spominju d dimeri,trombociti i sl. i ja sam imao zestoku upalu pluca,terapija je trajala 2 sedmice ,tokom kojih sam izmedju ostalog imao dosta visoke trombocite prvi put kad su radjeni nalazi,drugi put jos vece i tek su treci put bili u opadanju iako i dalje visoki,na kraju kada sam uradio d dimer bio je dobar
od prvog dana terapije sam uzimao kleksan svaki dan,aspirin i nakon par dana sam poceo da uzimam kapi slatkog pelina par puta dnevno(na preporuku nekoliko ljudi koji su isto bolovali od korone) tako da mi je doktor rekao nakon urednog nalaza da mogu jos jedno vrijeme da uzimam samo aspirin i to je to


doktor mi nahvali Quercetin za oporavak poslije upale pluca,da li je neko mozda uzimao i ima li pozitivno iskustvo ?
Quercetin je flavonoid i dobar preparat ali ga treba uzimati u kombinaciji sa Bromelainom jer on pojačava resorpciju Quercetina koja je inače ispod 25%.
Vrlo često se u ovu kombinaciju ubaci i Zink.
Inače djeluje kao antioksidans i imunomodelator pa čak ima i antivirusno dejstvo (inhibira replikaciju virusa) tako da je svakako je koristan preparat.
Ja sam koristio ovu kombinaciju i iskustva su ok.
Nije baš čudotvorno ali sigurno da pomogne. Naravno ne može rezultat doći preko noći, treba malo vremena da odradi.
hvala ti puno :thumbup:
Android Knego
Posts: 1555
Joined: 13/03/2012 08:11

#4562 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Android Knego »

-Chesterfield- wrote: 21/04/2021 19:53 Image


Image
Jesi primijetio da ti je na ovom donjem dokumentu (rukom pisano) za D Dimer navedeno "<" umjesto ">"?
hurmasica
Posts: 1002
Joined: 18/03/2011 08:51

#4563 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by hurmasica »

Android Knego wrote: 22/04/2021 16:11
-Chesterfield- wrote: 21/04/2021 19:53 Image


Image
Jesi primijetio da ti je na ovom donjem dokumentu (rukom pisano) za D Dimer navedeno "<" umjesto ">"?
Kad su doktori znali matematiku :-)
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#4564 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by -Chesterfield- »

Android Knego wrote: 22/04/2021 16:11
-Chesterfield- wrote: 21/04/2021 19:53 [img]https://
Jesi primijetio da ti je na ovom donjem dokumentu (rukom pisano) za D Dimer navedeno "<" umjesto ">"?
Primijetio sam, nalaz je od užeg člana porodice. Kod privatnika je rađeno, i tu je i napisana uputnica za bolnicu. I nije bilo smetnje da ostane u bolnici.
Sreća, pa sam čitajući ove teme nailazio na taj d dimer, pa sam tražio da se i to ispita.

Kada sam javio u HES zbog izolacije, počeli mi pametovati... kako može privatnik napisati uputnicu... bla... bla... marš!
User avatar
dinao
Posts: 971
Joined: 16/04/2010 19:16

#4565 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by dinao »

Ima li ko iskustva sa lijekom Favira?
Neki prijatelji samo to preporucuju.
tamaricaaa
Posts: 397
Joined: 18/02/2021 19:57

#4566 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by tamaricaaa »

dinao wrote: 22/04/2021 20:53 Ima li ko iskustva sa lijekom Favira?
Neki prijatelji samo to preporucuju.
Nemam iskustvo s lijekom, znam za njega. Moze izazvati teske nuspojave, niposto uzimati na svoju ruku. Turski lijek koji u Turskoj nije u slobodnoj prodaji, samo se primjenjuje u bolnicama pod strogim nadzorom ljekara.
laik1981
Posts: 12930
Joined: 05/12/2012 13:04

#4567 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by laik1981 »

Imam par poznanika koji su tu faviru uzimali i pili na svoju ruku iako su im doktori govorili da ce dzaba baciti pare. Ja sam cuo da to nema nekog ucinka, al haj, mozda neko ima i drugacije informacije..
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#4568 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by daddy-kool »

dinao wrote: 22/04/2021 20:53 Ima li ko iskustva sa lijekom Favira?
Neki prijatelji samo to preporucuju.
Nema efekta na Covid, čak su na početku epidemije rađene studije u našoj zemlji sa varijantom tog lijeka od japanskog proizvođača. Poznavao sam osobu koja je to "na vrijeme" uključila i pila, nije spriječilo teški oblik i smrtni ishod.
User avatar
beautyfool
Posts: 2101
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#4569 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by beautyfool »

tamaricaaa wrote: 22/04/2021 21:40
dinao wrote: 22/04/2021 20:53 Ima li ko iskustva sa lijekom Favira?
Neki prijatelji samo to preporucuju.
Nemam iskustvo s lijekom, znam za njega. Moze izazvati teske nuspojave, niposto uzimati na svoju ruku. Turski lijek koji u Turskoj nije u slobodnoj prodaji, samo se primjenjuje u bolnicama pod strogim nadzorom ljekara.
Taj lijek se u Turskoj dobiva na kucnu adresu cim se ustanovi da osoba ima Covid. Iz tog razloga vjerovatno ni nema u prodaji. To je kao “antibiotik” sirokog spektra ali za viruse. Kao i svaki lijek tako i ovaj sigurno da ima i prednosti i mane.
Android Knego
Posts: 1555
Joined: 13/03/2012 08:11

#4570 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Android Knego »

-Chesterfield- wrote: 22/04/2021 16:59
Android Knego wrote: 22/04/2021 16:11
-Chesterfield- wrote: 21/04/2021 19:53 [img]https://
Jesi primijetio da ti je na ovom donjem dokumentu (rukom pisano) za D Dimer navedeno "<" umjesto ">"?
Primijetio sam, nalaz je od užeg člana porodice. Kod privatnika je rađeno, i tu je i napisana uputnica za bolnicu. I nije bilo smetnje da ostane u bolnici.
Sreća, pa sam čitajući ove teme nailazio na taj d dimer, pa sam tražio da se i to ispita.

Kada sam javio u HES zbog izolacije, počeli mi pametovati... kako može privatnik napisati uputnicu... bla... bla... marš!
Nipošto ne zanemaruj D Dimer. Evo ja sam iz bolnice prije 20 dana i cijelo vrijeme mi prate kako se kreće D Dimer. Prije 10-ak dana je bio na oko 7x većoj vrijednosti od gornje granice, a sad je na oko 3x većoj. Sporo se normalizuje, ali nipošto se ne smije zanemarivati...
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#4571 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by -Chesterfield- »

Android Knego wrote: 22/04/2021 22:53
Nipošto ne zanemaruj D Dimer. Evo ja sam iz bolnice prije 20 dana i cijelo vrijeme mi prate kako se kreće D Dimer. Prije 10-ak dana je bio na oko 7x većoj vrijednosti od gornje granice, a sad je na oko 3x većoj. Sporo se normalizuje, ali nipošto se ne smije zanemarivati...
Još je u bolnici. Prima 4 inekcije dnevno.
Ne znam koliko će trebati vremena da se to vrati u normalu?
User avatar
dinao
Posts: 971
Joined: 16/04/2010 19:16

#4572 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by dinao »

Hvala raja na odgovorima. Ponudjena mi je Favira na crno da kupim, ko da heroin zavrsavam.
Ipak nista bez nadzora doktora i nista ilegalno.
User avatar
beautyfool
Posts: 2101
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#4573 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by beautyfool »

dinao wrote: 23/04/2021 00:04 Hvala raja na odgovorima. Ponudjena mi je Favira na crno da kupim, ko da heroin zavrsavam.
Ipak nista bez nadzora doktora i nista ilegalno.
Ako si iz Sarajeva bilo je u apoteci Dina da se kupi cak cini mi se da je i apoteka Sarajevo jedno vrijeme nabavljala pa si mogao samo uz doktorski recept kupiti.
Android Knego
Posts: 1555
Joined: 13/03/2012 08:11

#4574 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Android Knego »

-Chesterfield- wrote: 22/04/2021 23:07
Android Knego wrote: 22/04/2021 22:53
Nipošto ne zanemaruj D Dimer. Evo ja sam iz bolnice prije 20 dana i cijelo vrijeme mi prate kako se kreće D Dimer. Prije 10-ak dana je bio na oko 7x većoj vrijednosti od gornje granice, a sad je na oko 3x većoj. Sporo se normalizuje, ali nipošto se ne smije zanemarivati...
Još je u bolnici. Prima 4 inekcije dnevno.
Ne znam koliko će trebati vremena da se to vrati u normalu?
Nije važno koliko vremena treba, nego je važno da se cijelo vrijeme prima odgovarajuća terapija.
Nekih sedam dana nakon izlaska iz bolnice otišao sam kod pulmologa i slikao pluća (mislim da mi je to bilo 9. slikanje otkako sam fasovo koronu). Na osnovu snimka i D Dimera on je rekao da je visoka sumnja na plućnu emboliju i da trebam uraditi CT. Ono što je bitno, rekao je da ja do daljnjeg primam terapiju kao da mi je utvrđena embolija.
Pošto CT ne ide baš odmah, nego se predaju nalazi u Socijalno, pa zasjeda komisija, pa ti odobre itd. itd. A meni je kontrola bila za sedam dana. Opet slikanje pluća i kod pulmologa. On je na osnovu novog snimka konstatovao da više nema upale pluća i da ne moram na CT. Otad mi samo prate D Dimer koji se sad jako polako smanjuje. Naravno, još uvijek je tu terapija, ali se treba naoružati strpljenjem.
El_comadante
Posts: 7880
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#4575 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by El_comadante »

samo da se i ja prijavi mna ovu temu. za sada samo kašalj i temperatura oko 37, a pozitivan nalaz.
Locked