Iskustva sa koronavirusom

Moderator: O'zone

Locked
skafilic
Posts: 137
Joined: 10/08/2021 09:48

#4801 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by skafilic »

noviclan wrote: 09/09/2021 07:34
geralt wrote: 08/09/2021 19:50 Prilicno sam siguran da sam upravo imao delta soj. Prebolovao sam originalni soj prosle godine, plus dvaput Fajzerovan.

Prije par dana, mali dobio temperaturu, drzalo ga jedno 24h, bez ikakvih drugih simptoma. Hajd kontam pokupio nesto u vrticu, normalno za njegov uzrast. Dan nakon toga, kcerka dobiva temperaturu + malaksalost, isto bez drugih simptoma, isto je drzalo oko 24h. Tu sam se vec zapitao sta je u pitanju, posto je ona starija i sve te "vrticke" viruse je vec prebolovala.

Naredni dan, ja osjecam malaksalost i bukvalno me obara s nogu, i onda pocinje temperatura koja skace do 39. Tu vec sumnjam na koronu posto sam se isto osjecao kod prethodne infekcije, i odlucujem da ne uzimam ni paracetamol ni bilo kakve lijekove za temperaturu, da bi dao sansu imunitetu da bolje reaguje. Ispostavilo se da je ispravna odluka, i mene je drzalo nesto vise od 24h i sad sam dobar. Supruga koja je "fajzerovana" puno friskije od mene jos uvijek nema nikakvih simptoma iako je sve vrijeme bila s nama. Nemam namjeru gubiti vrijeme na testiranje, ali cemo se samoizolovati preporuceni period.

Preporuka za sve koji su ranije prebolovali koronu ili su vakcinisani, a zakaci vas delta - ne uzimajte ni paracetamol ni aspirin ni ibuprofen, istrpite temperaturu ako ste u stanju, brze ce proci. Visoka temperatura daje sansu T-celijama da efikasnije djeluju. Na zapadu se to zove "permissive fever". Koga interesuje mehanizam kako to djeluje, ima ovdje fino objasnjeno:

https://www.sciencenewsforstudents.org/ ... lls-attack
https://www.journalofhospitalmedicine.c ... ated-fever
Znaci djeca su i dalje najveci prenosnici virusa
To je jasno odavno i nece se promijeniti dok djeca idu u skole i vrtice. Sto ne znaci da treba zatvoriti skole i vrtice nego jednostavno pomiriti se s tim i gotovo pa kako prodjemo.
Vecina ljudi ce radije prebolovati koronu nego da citavu godinu neko mora izostajati s posla da bi cuvao dijete. Jedino ko se ne slaze s tim su oni koji nakon sto preboluju koronu ostanu kompromitovanog zdravlja (a ima ih) ili oni koji umru (ali oni se valjda vise ne pitaju, a po misljenju dosta forumasa oni nisu ni bitni jer su statisticka greska ili ti ga 1% ili kako ih sve vec nazivaju).
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7376
Joined: 16/01/2007 23:38

#4802 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by banjaluka078 »

Šefica revakcinisana Fajzerom, juče javlja da je pozitivna. Ona kontala da je ambrozija, alergična je, pa joj balav nos nije izgledao alarmantno, kaže jednu noć slabije spavala i imala glavobolju, ono, generalno se osjećala onako "meh". Nema temperaturu, nema kašalj, da nije juče ujutro skontala da ne osjeti miris, nastavila bi dolaziti na posao. Otišla u lab, uradila antigenski, pozitivna.
Njena kćer je prošle sedmice bila šrmljava, s temperaturom, pedijatrica rekla da je Koksaki virus i da ne ide u vrtić par dana. Ni pomislila nije na koronu.
Kolega i njegova žena pozitivni, ništa strašno od simptoma, a kćerkica od 5 godina s visokom temperaturom i kašljem.
Naslovnica
Posts: 27669
Joined: 20/03/2013 15:38

#4803 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Naslovnica »

skafilic wrote: 09/09/2021 10:16
noviclan wrote: 09/09/2021 07:34

Znaci djeca su i dalje najveci prenosnici virusa
To je jasno odavno i nece se promijeniti dok djeca idu u skole i vrtice. Sto ne znaci da treba zatvoriti skole i vrtice nego jednostavno pomiriti se s tim i gotovo pa kako prodjemo.
Vecina ljudi ce radije prebolovati koronu nego da citavu godinu neko mora izostajati s posla da bi cuvao dijete. Jedino ko se ne slaze s tim su oni koji nakon sto preboluju koronu ostanu kompromitovanog zdravlja (a ima ih) ili oni koji umru (ali oni se valjda vise ne pitaju, a po misljenju dosta forumasa oni nisu ni bitni jer su statisticka greska ili ti ga 1% ili kako ih sve vec nazivaju).
Evo ja ću izostajati s posla čitavu godinu i čuvati dijete - ako će mi neko platiti regularnu platu i doprinose. Gdje treba potpisati?
:thumbup:
Što se tiče onih sa kompromitovanim zdravljem, odavno postoji vakcina, ko želi može se vakcinisati (čak i pacijenti sa metastazama), i to je to.
skafilic
Posts: 137
Joined: 10/08/2021 09:48

#4804 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by skafilic »

Naslovnica wrote: 09/09/2021 13:20
skafilic wrote: 09/09/2021 10:16

To je jasno odavno i nece se promijeniti dok djeca idu u skole i vrtice. Sto ne znaci da treba zatvoriti skole i vrtice nego jednostavno pomiriti se s tim i gotovo pa kako prodjemo.
Vecina ljudi ce radije prebolovati koronu nego da citavu godinu neko mora izostajati s posla da bi cuvao dijete. Jedino ko se ne slaze s tim su oni koji nakon sto preboluju koronu ostanu kompromitovanog zdravlja (a ima ih) ili oni koji umru (ali oni se valjda vise ne pitaju, a po misljenju dosta forumasa oni nisu ni bitni jer su statisticka greska ili ti ga 1% ili kako ih sve vec nazivaju).
Evo ja ću izostajati s posla čitavu godinu i čuvati dijete - ako će mi neko platiti regularnu platu i doprinose. Gdje treba potpisati?
:thumbup:
Što se tiče onih sa kompromitovanim zdravljem, odavno postoji vakcina, ko želi može se vakcinisati (čak i pacijenti sa metastazama), i to je to.
Vakcinu trebaju primiti i oni nekompromitovanog zdravlja pa cak i da daje samo 40% zastite ili ublazavanja simptoma. Kad vec prave puno manju stetu zasto da se svi ne vakcinisemo da ne zauzimamo mjesto u bolnici onima koji ili nisu mogli primiti vakcinu ili su toliko loseg imuniteta da im ni vakcina nije sprijecila boravak u bolnici od korone?
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7376
Joined: 16/01/2007 23:38

#4805 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by banjaluka078 »

Naslovnica wrote: 09/09/2021 13:20
Što se tiče onih sa kompromitovanim zdravljem, odavno postoji vakcina, ko želi može se vakcinisati (čak i pacijenti sa metastazama), i to je to.
Pa, ne baš:

Vakcinaciju protiv COVID-19 treba odložiti (obaviti je nakon što prođe navedeno stanje) ukoliko osoba:

Ima simptome akutne zarazne bolesti (kod blažih infekcija, vakcinacija se provodi nakon što se normalizuje tjelesna temperatura)
Ukoliko je osoba bolovala od COVID-19 prije manje od mjesec dana
Ukoliko je osoba vakcinisana protiv neke zarazne bolesti prije manje od 14 dana
Ukoliko je osoba ozbiljno imunokompromitovana, npr. transplantacija organa u poslednja tri mjeseca, trenutno na hemoterapiji, radioterapiji i sl.
Ukoliko je osoba u fazi pogoršanja hronične bolesti (savjetovati se sa nadležnim specijalistom)
Naslovnica
Posts: 27669
Joined: 20/03/2013 15:38

#4806 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Naslovnica »

banjaluka078 wrote: 09/09/2021 13:43
Naslovnica wrote: 09/09/2021 13:20
Što se tiče onih sa kompromitovanim zdravljem, odavno postoji vakcina, ko želi može se vakcinisati (čak i pacijenti sa metastazama), i to je to.
Pa, ne baš:

Vakcinaciju protiv COVID-19 treba odložiti (obaviti je nakon što prođe navedeno stanje) ukoliko osoba:

Ima simptome akutne zarazne bolesti (kod blažih infekcija, vakcinacija se provodi nakon što se normalizuje tjelesna temperatura)
Ukoliko je osoba bolovala od COVID-19 prije manje od mjesec dana
Ukoliko je osoba vakcinisana protiv neke zarazne bolesti prije manje od 14 dana
Ukoliko je osoba ozbiljno imunokompromitovana, npr. transplantacija organa u poslednja tri mjeseca, trenutno na hemoterapiji, radioterapiji i sl.
Ukoliko je osoba u fazi pogoršanja hronične bolesti (savjetovati se sa nadležnim specijalistom)
Ama nisam bukvalno mislio sa metastazama, karikiram, znaš na šta sam mislio.
Onkološki pacijenti se uredno vakcinišu
Naslovnica
Posts: 27669
Joined: 20/03/2013 15:38

#4807 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Naslovnica »

skafilic wrote: 09/09/2021 13:39
Naslovnica wrote: 09/09/2021 13:20
Evo ja ću izostajati s posla čitavu godinu i čuvati dijete - ako će mi neko platiti regularnu platu i doprinose. Gdje treba potpisati?
:thumbup:
Što se tiče onih sa kompromitovanim zdravljem, odavno postoji vakcina, ko želi može se vakcinisati (čak i pacijenti sa metastazama), i to je to.
Vakcinu trebaju primiti i oni nekompromitovanog zdravlja pa cak i da daje samo 40% zastite ili ublazavanja simptoma. Kad vec prave puno manju stetu zasto da se svi ne vakcinisemo da ne zauzimamo mjesto u bolnici onima koji ili nisu mogli primiti vakcinu ili su toliko loseg imuniteta da im ni vakcina nije sprijecila boravak u bolnici od korone?
Ja sam te pitao gdje se prijaviti za godinu dana čuvanja djeteta uz plaćeno odsustvo s posla?
Svi se vakcinisati nećemo.
Mnogi ne žele, mnogi su preboljeli koronu i imaju višestruko jači imunitet od 2 Pfizera, a mnogima u siromašnim zemljama vakcina nije dostupna, nemaju ni hljeba da jedu.
Ima dovoljno mjeata6u bolnicama, stipu gatibo šuplju patetiku, niko nikome ne zauzima mjesto u bolnici.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7376
Joined: 16/01/2007 23:38

#4808 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by banjaluka078 »

Naslovnica wrote: 09/09/2021 14:05
Ama nisam bukvalno mislio sa metastazama, karikiram, znaš na šta sam mislio.
Onkološki pacijenti se uredno vakcinišu
Ovdje ne svi, ni onkološke ni hematološke ne vakcinišu ako su na terapiji (na odjelu ili u dnevnoj bolnici) ili tek završili s njom. A tad im je imunitet naročito narušen.
skafilic
Posts: 137
Joined: 10/08/2021 09:48

#4809 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by skafilic »

Naslovnica wrote: 09/09/2021 14:10
skafilic wrote: 09/09/2021 13:39

Vakcinu trebaju primiti i oni nekompromitovanog zdravlja pa cak i da daje samo 40% zastite ili ublazavanja simptoma. Kad vec prave puno manju stetu zasto da se svi ne vakcinisemo da ne zauzimamo mjesto u bolnici onima koji ili nisu mogli primiti vakcinu ili su toliko loseg imuniteta da im ni vakcina nije sprijecila boravak u bolnici od korone?
Ja sam te pitao gdje se prijaviti za godinu dana čuvanja djeteta uz plaćeno odsustvo s posla?
Svi se vakcinisati nećemo.
Mnogi ne žele, mnogi su preboljeli koronu i imaju višestruko jači imunitet od 2 Pfizera, a mnogima u siromašnim zemljama vakcina nije dostupna, nemaju ni hljeba da jedu.
Ima dovoljno mjeata6u bolnicama, stipu gatibo šuplju patetiku, niko nikome ne zauzima mjesto u bolnici.
Manje gluposti od tebe nisam ni ocekivao ... taman tvoj prosjek po postu.
Naslovnica
Posts: 27669
Joined: 20/03/2013 15:38

#4810 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Naslovnica »

skafilic wrote: 09/09/2021 14:55
Naslovnica wrote: 09/09/2021 14:10
Ja sam te pitao gdje se prijaviti za godinu dana čuvanja djeteta uz plaćeno odsustvo s posla?
Svi se vakcinisati nećemo.
Mnogi ne žele, mnogi su preboljeli koronu i imaju višestruko jači imunitet od 2 Pfizera, a mnogima u siromašnim zemljama vakcina nije dostupna, nemaju ni hljeba da jedu.
Ima dovoljno mjeata6u bolnicama, stipu gatibo šuplju patetiku, niko nikome ne zauzima mjesto u bolnici.
Manje gluposti od tebe nisam ni ocekivao ... taman tvoj prosjek po postu.
:thumbup:
:kiss:
User avatar
oldtajmer
Posts: 4875
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#4811 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by oldtajmer »

razumije li se neko mozda u ovo :?:
na SARS-CoV-2 RBD IgG testu je vrijednost 42 AU/ml ,nakon prelezane korone
sad da li je to malo,srednje ili kako vec

zahvaljujem :thumbup:
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31500
Joined: 16/04/2011 18:46

#4812 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by skafiskafsnjak »

sinoc zena zaboravila prozor zatvoriti ... jutros ustajem , malo mi ko.hladno... mjerim temp, 37.
aj kontam, prehladio se zbog otvorenog proozora.
imam par ovih antigen testova u kuci...aj da uradim haha.
prvi, pozzz...
drugi, pozzz
:skoljka:

temp bila 37,2 , sad opet ravno.37....
malo smrcem i oci me ono kao.peku...nish vise.
emmir1
Posts: 4482
Joined: 07/06/2013 15:28

#4813 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by emmir1 »

skafiskafsnjak wrote: 12/09/2021 14:46 sinoc zena zaboravila prozor zatvoriti ... jutros ustajem , malo mi ko.hladno... mjerim temp, 37.
aj kontam, prehladio se zbog otvorenog proozora.
imam par ovih antigen testova u kuci...aj da uradim haha.
prvi, pozzz...
drugi, pozzz
:skoljka:

temp bila 37,2 , sad opet ravno.37....
malo smrcem i oci me ono kao.peku...nish vise.

Ne može temperatura biti od prehlade
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#4814 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by cassius »

skafiskafsnjak wrote: 12/09/2021 14:46 sinoc zena zaboravila prozor zatvoriti ... jutros ustajem , malo mi ko.hladno... mjerim temp, 37.
aj kontam, prehladio se zbog otvorenog proozora.
imam par ovih antigen testova u kuci...aj da uradim haha.
prvi, pozzz...
drugi, pozzz
:skoljka:

temp bila 37,2 , sad opet ravno.37....
malo smrcem i oci me ono kao.peku...nish vise.
37 nije temperatura :D derni tylolhot i rahat si
milejovic1971
Posts: 1766
Joined: 09/08/2018 08:13

#4815 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by milejovic1971 »

skafiskafsnjak wrote: 12/09/2021 14:46 sinoc zena zaboravila prozor zatvoriti ... jutros ustajem , malo mi ko.hladno... mjerim temp, 37.
aj kontam, prehladio se zbog otvorenog proozora.
imam par ovih antigen testova u kuci...aj da uradim haha.
prvi, pozzz...
drugi, pozzz
:skoljka:

temp bila 37,2 , sad opet ravno.37....
malo smrcem i oci me ono kao.peku...nish vise.
sta zivis na Sjev polu pa si nazebao ??? ma dajjj...pa nije -10 bilo :? :?
User avatar
preselio na ahiret
Posts: 2739
Joined: 21/05/2021 01:40
Location: prvi saf

#4816 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by preselio na ahiret »

skafiskafsnjak wrote: 12/09/2021 14:46 sinoc zena zaboravila prozor zatvoriti ... jutros ustajem , malo mi ko.hladno... mjerim temp, 37.
aj kontam, prehladio se zbog otvorenog proozora.
imam par ovih antigen testova u kuci...aj da uradim haha.
prvi, pozzz...
drugi, pozzz
:skoljka:

temp bila 37,2 , sad opet ravno.37....
malo smrcem i oci me ono kao.peku...nish vise.
Ja da imam takvu zenu sutra bi se rastavio.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31500
Joined: 16/04/2011 18:46

#4817 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by skafiskafsnjak »

milejovic1971 wrote: 12/09/2021 15:38
skafiskafsnjak wrote: 12/09/2021 14:46 sinoc zena zaboravila prozor zatvoriti ... jutros ustajem , malo mi ko.hladno... mjerim temp, 37.
aj kontam, prehladio se zbog otvorenog proozora.
imam par ovih antigen testova u kuci...aj da uradim haha.
prvi, pozzz...
drugi, pozzz
:skoljka:

temp bila 37,2 , sad opet ravno.37....
malo smrcem i oci me ono kao.peku...nish vise.
sta zivis na Sjev polu pa si nazebao ??? ma dajjj...pa nije -10 bilo :? :?
cca 12 stepeni bude.... plus rijetko se pokrivam... ne znam :mrgreen:

malo.sebe tjesim 🤣🤣
sutra cu pcr...
Last edited by skafiskafsnjak on 12/09/2021 15:51, edited 1 time in total.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31500
Joined: 16/04/2011 18:46

#4818 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by skafiskafsnjak »

emmir1 wrote: 12/09/2021 15:36
skafiskafsnjak wrote: 12/09/2021 14:46 sinoc zena zaboravila prozor zatvoriti ... jutros ustajem , malo mi ko.hladno... mjerim temp, 37.
aj kontam, prehladio se zbog otvorenog proozora.
imam par ovih antigen testova u kuci...aj da uradim haha.
prvi, pozzz...
drugi, pozzz
:skoljka:

temp bila 37,2 , sad opet ravno.37....
malo smrcem i oci me ono kao.peku...nish vise.

Ne može temperatura biti od prehlade
kako... naebe grlo i.temp od upale dobijes.

@preselio na ahiret ovo.joj je zuti :lol:
Naslovnica
Posts: 27669
Joined: 20/03/2013 15:38

#4819 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Naslovnica »

Kod nas i na - 20 prozor na obrliht. Jedino zatvorimo ako je zagađenje u crvenom.
:lol:
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#4820 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by channel10 »

skafiskafsnjak wrote: 12/09/2021 15:50
milejovic1971 wrote: 12/09/2021 15:38

sta zivis na Sjev polu pa si nazebao ??? ma dajjj...pa nije -10 bilo :? :?
cca 12 stepeni bude.... plus rijetko se pokrivam... ne znam :mrgreen:

malo.sebe tjesim 🤣🤣
sutra cu pcr...
Zar treba pcr, ako si na ovome pozitivan?

Da si negativan, pa hajde ides pcr raditi da vidis da nisi lazno negativan, ali da si pozitivan i .....
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31500
Joined: 16/04/2011 18:46

#4821 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by skafiskafsnjak »

channel10 wrote: 12/09/2021 17:06
skafiskafsnjak wrote: 12/09/2021 15:50

cca 12 stepeni bude.... plus rijetko se pokrivam... ne znam :mrgreen:

malo.sebe tjesim 🤣🤣
sutra cu pcr...
Zar treba pcr, ako si na ovome pozitivan?

Da si negativan, pa hajde ides pcr raditi da vidis da nisi lazno negativan, ali da si pozitivan i .....
nemam pojma, mislio sam da treba...nazovem sutra doc pa pitam.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#4822 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by channel10 »

Znam ljude koji su na antigenskom bili pozitivni i poliklinika odmah javlja HES-u da si pozitivan i da ides u izolaciju.

De ti sebi odmah ukljuci vitamine i sve ostalo sta treba, sto je sigurno, sigurno je.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31500
Joined: 16/04/2011 18:46

#4823 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by skafiskafsnjak »

kako vecer ide, veca temp :skoljka:

pijem sta stignem.

ima li ko neka iskustva sta mu je najvise pomoglo?
Naslovnica
Posts: 27669
Joined: 20/03/2013 15:38

#4824 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Naslovnica »

skafiskafsnjak wrote: 12/09/2021 17:21 kako vecer ide, veca temp :skoljka:

pijem sta stignem.

ima li ko neka iskustva sta mu je najvise pomoglo?
Meni je pomogao doktor. :thumbup:
Ne zajebavaj se.
Nakon pregleda, nalaza krvi i RTG-a pluća.
Dobio sam terapiju i to je to.
Imao sam i oksimetar, i redovno pratio nivo kiseonika.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31500
Joined: 16/04/2011 18:46

#4825 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by skafiskafsnjak »

Naslovnica wrote: 12/09/2021 17:32
skafiskafsnjak wrote: 12/09/2021 17:21 kako vecer ide, veca temp :skoljka:

pijem sta stignem.

ima li ko neka iskustva sta mu je najvise pomoglo?
Meni je pomogao doktor. :thumbup:
Ne zajebavaj se.
Nakon pregleda, nalaza krvi i RTG-a pluća.
Dobio sam terapiju i to je to.
Imao sam i oksimetar, i redovno pratio nivo kiseonika.
a sta cu, prvo cu nazvati sutra, da vidim sta ce reci.

jbg dsnas je bila.oko 37...sad vec 37,8 ... ide gore.
krhat cu vitamina do ujutro pa zvati doc
Locked