Iskustva sa koronavirusom

Moderator: O'zone

Locked
MMM1977
Posts: 4363
Joined: 15/07/2009 12:56

#1 Iskustva sa koronavirusom

Post by MMM1977 »

Obzirom da se sve teme na ovom PDF zaspamuju teorijama zavjere, gejtsom, sekom, fadilom i slično, molio bih da ova tema bude oslobođena tih gluposti i da fokus bude na ličnim iskustvima forumaša koji boluju od korone ili koji su istu prebolovali kao i na iskustvima koja su imali ljudi koje lično poznajemo.

Poželjno je navesti što više detalja, od toga kako se ustanovilo da boluje od COVID-19, kako je tekao tok bolesti, čime se liječilo i slično. Možda nešto i naučimo.
Last edited by MMM1977 on 07/08/2020 15:29, edited 2 times in total.
MMM1977
Posts: 4363
Joined: 15/07/2009 12:56

#2 Re: Forumaši koronaši

Post by MMM1977 »

Od mene za sada 2 slučaja:

- Od rođaka supruga i kćerka prebolovali već, fasovali virus u bolnici. Cijelo vrijeme kući, bez posebnih simptoma i lijekova, samo vitamini.

- Od drugog rođaka supruga, nije ni znala da je prebolovala koronu ali ima problem sa teškim disanjem, serološki pokazao antitijela a rentgen pluća pokazao velike posljedice bolesti. Žena ne može 5 koraka napraviti bez ogromnog zamora.
User avatar
drag_gost
Posts: 5497
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#3 Re: Forumaši koronaši

Post by drag_gost »

Dugogodisnji prijatelj preko 20 dana bolovao od Korone. Dobro je sada hvala Bogu, cuva se, vidim i da je promijenio stil zivota, ali kaze da se brzo umara.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#4 Re: Forumaši koronaši

Post by high_volume »

"forumaši - koronaši" :lol: :lol: :lol:
MMM1977
Posts: 4363
Joined: 15/07/2009 12:56

#5 Re: Forumaši koronaši

Post by MMM1977 »

high_volume wrote: 05/08/2020 23:14 "forumaši - koronaši" :lol: :lol: :lol:
Clickbait :D :lol:
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#6 Re: Forumaši koronaši

Post by Mogy87 »

MMM1977 wrote: 05/08/2020 23:16
high_volume wrote: 05/08/2020 23:14 "forumaši - koronaši" :lol: :lol: :lol:
Clickbait :D :lol:
Ejsh na slavu nas panicara da se kacis :lol:
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#7 Re: Forumaši koronaši

Post by high_volume »

Odoh s teme... :D

Image
zposao
Posts: 2562
Joined: 22/03/2019 09:27

#8 Re: Forumaši koronaši

Post by zposao »

Bolje bi možda bilo otvoriti temu: "Ima li života nakon korone?"
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#9 Re: Forumaši koronaši

Post by high_volume »

zposao wrote: 05/08/2020 23:21 Bolje bi možda bilo otvoriti temu: "Ima li života nakon korone?"
Danas u autu slušam na radiju informaciju da COVID-19 ostavlja trajne posljedice i na bubrege, ne samo na pluća
laik1981
Posts: 12895
Joined: 05/12/2012 13:04

#10 Re: Forumaši koronaši

Post by laik1981 »

high_volume wrote: 05/08/2020 23:26
zposao wrote: 05/08/2020 23:21 Bolje bi možda bilo otvoriti temu: "Ima li života nakon korone?"
Danas u autu slušam na radiju informaciju da COVID-19 ostavlja trajne posljedice i na bubrege, ne samo na pluća
I na srce i mozak, a jos i sterilnost. U sustini bolje fasovati kugu nego koronu.
zposao
Posts: 2562
Joined: 22/03/2019 09:27

#11 Re: Forumaši koronaši

Post by zposao »

high_volume wrote: 05/08/2020 23:26
zposao wrote: 05/08/2020 23:21 Bolje bi možda bilo otvoriti temu: "Ima li života nakon korone?"
Danas u autu slušam na radiju informaciju da COVID-19 ostavlja trajne posljedice i na bubrege, ne samo na pluća
Otkako se ova korona pojavila nema kakvih teorija nisam naslušao.

Zato mene interesira "Ima li života nakon korone?"

Ili čemo izumrijeti ko dinosauri
zposao
Posts: 2562
Joined: 22/03/2019 09:27

#12 Re: Forumaši koronaši

Post by zposao »

laik1981 wrote: 05/08/2020 23:30
high_volume wrote: 05/08/2020 23:26
zposao wrote: 05/08/2020 23:21 Bolje bi možda bilo otvoriti temu: "Ima li života nakon korone?"
Danas u autu slušam na radiju informaciju da COVID-19 ostavlja trajne posljedice i na bubrege, ne samo na pluća
I na srce i mozak, a jos i sterilnost. U sustini bolje fasovati kugu nego koronu.
Malo si rekao...
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#13 Re: Forumaši koronaši

Post by Mogy87 »

@laik1981 pa napisi ono za komsiju. To je vrlo pozitivna prica.
laik1981
Posts: 12895
Joined: 05/12/2012 13:04

#14 Re: Forumaši koronaši

Post by laik1981 »

Poznajem nekoliko slucajeva ljudi koji su prebolovali i koji danas boluju.

1. Slucaj oz aprila i prvi kojeg sam licno poznavao. Komsija, onkoloski pacijent od 75 godina. Ne zna gdje se zarazio jer se maksimalno cuvao. Testiran iz predostroznosti prilikom prijema u bolnicu. Prosao bez simptoma i neke posebne terapije.

2. Doktorica sa KCUS-a. Trebala na neku zamjenu u Olovo. Testirana prije nego je trebala otici. Prosla bez ikakvih simptoma. Ne bi ni znala da je pozitivna da nije testirana. Slucaj od prije nesto vise od mjesec dana.

3. Drug koji radi u administraciji policije. Inace jedan od nasih trofejnih reprezentativaca u sjedecoj odbojci. Zarazio ga kolega na poslu koji je zarazio nekih 30 ljudi. Obostrana upala pluca i desetak dana na Podhrastovima. Imao srednju klinicku sliku. Najvise mu smetalo sto nije mogao da jede i nije imao kuveta. Danas dobar. Trenira, pliva..

4. Drug koji radi u Grasu. Trenutno zarazen i jos uvijek bez ikakvih simptoma. Nadam se da ce tako i ostati.

Poznajem jos par ljudi sa nekim umjerenim simptomima poput temperature do 38 i bolovima u misicima, ali ne znam druge detalje za njih..
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#15 Re: Forumaši koronaši

Post by high_volume »

laik1981 wrote: 05/08/2020 23:46 Poznajem nekoliko slucajeva ljudi koji su prebolovali i koji danas boluju.

1. Slucaj oz aprila i prvi kojeg sam licno poznavao. Komsija, onkoloski pacijent od 75 godina. Ne zna gdje se zarazio jer se maksimalno cuvao. Testiran iz predostroznosti prilikom prijema u bolnicu. Prosao bez simptoma i neke posebne terapije.

2. Doktorica sa KCUS-a. Trebala na neku zamjenu u Olovo. Testirana prije nego je trebala otici. Prosla bez ikakvih simptoma. Ne bi ni znala da je pozitivna da nije testirana. Slucaj od prije nesto vise od mjesec dana.

3. Drug koji radi u administraciji policije. Inace jedan od nasih trofejnih reprezentativaca u sjedecoj odbojci. Zarazio ga kolega na poslu koji je zarazio nekih 30 ljudi. Obostrana upala pluca i desetak dana na Podhrastovima. Imao srednju klinicku sliku. Najvise mu smetalo sto nije mogao da jede i nije imao kuveta. Danas dobar. Trenira, pliva..

4. Drug koji radi u Grasu. Trenutno zarazen i jos uvijek bez ikakvih simptoma. Nadam se da ce tako i ostati.

Poznajem jos par ljudi sa nekim umjerenim simptomima poput temperature do 38 i bolovima u misicima, ali ne znam druge detalje za njih..
Sad mi dođe da odem i ja negdje po taj virus... šega-šala, ništa značajno i ako ga imam :-)
laik1981
Posts: 12895
Joined: 05/12/2012 13:04

#16 Re: Forumaši koronaši

Post by laik1981 »

high_volume wrote: 05/08/2020 23:49
laik1981 wrote: 05/08/2020 23:46 Poznajem nekoliko slucajeva ljudi koji su prebolovali i koji danas boluju.

1. Slucaj oz aprila i prvi kojeg sam licno poznavao. Komsija, onkoloski pacijent od 75 godina. Ne zna gdje se zarazio jer se maksimalno cuvao. Testiran iz predostroznosti prilikom prijema u bolnicu. Prosao bez simptoma i neke posebne terapije.

2. Doktorica sa KCUS-a. Trebala na neku zamjenu u Olovo. Testirana prije nego je trebala otici. Prosla bez ikakvih simptoma. Ne bi ni znala da je pozitivna da nije testirana. Slucaj od prije nesto vise od mjesec dana.

3. Drug koji radi u administraciji policije. Inace jedan od nasih trofejnih reprezentativaca u sjedecoj odbojci. Zarazio ga kolega na poslu koji je zarazio nekih 30 ljudi. Obostrana upala pluca i desetak dana na Podhrastovima. Imao srednju klinicku sliku. Najvise mu smetalo sto nije mogao da jede i nije imao kuveta. Danas dobar. Trenira, pliva..

4. Drug koji radi u Grasu. Trenutno zarazen i jos uvijek bez ikakvih simptoma. Nadam se da ce tako i ostati.

Poznajem jos par ljudi sa nekim umjerenim simptomima poput temperature do 38 i bolovima u misicima, ali ne znam druge detalje za njih..
Sad mi dođe da odem i ja negdje po taj virus... šega-šala, ništa značajno i ako ga imam :-)
95% ljudi prodje sa blazim i umjerenim simptomima ili bez simptoma. Nekih 5% biva hospitalizovano. Potenciranja smrti mladih ljudi su u sluzbi sirenja panike jer se ne isprica neka sira slika. Kao bio zdrav, a momak zivio bez jednog bubrega i slezene i iz nekog razloga se nije nikada stedio. Znaju ovi strucniji sta slezena predstavlja za imunitet. I pored svega je imao jedan poprilicno zafrkan slijed okolnosti danima prije nego je poceo osjecati simptome, a taj slijed okolnosti je bio vezan za profesiju kojom se bavio. Treba se cuvati ali niposto histerisati i paniciti. Stres je jedan od glavnih uzroka pada imuniteta. Tezi secerasi se moraju posebno cuvati. Po informacijama do kojih sam ja dosao oni prolaze najteze i potreban im je dug period za oporavak..
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#17 Re: Forumaši koronaši

Post by high_volume »

laik1981 wrote: 06/08/2020 00:01
high_volume wrote: 05/08/2020 23:49
laik1981 wrote: 05/08/2020 23:46 Poznajem nekoliko slucajeva ljudi koji su prebolovali i koji danas boluju.

1. Slucaj oz aprila i prvi kojeg sam licno poznavao. Komsija, onkoloski pacijent od 75 godina. Ne zna gdje se zarazio jer se maksimalno cuvao. Testiran iz predostroznosti prilikom prijema u bolnicu. Prosao bez simptoma i neke posebne terapije.

2. Doktorica sa KCUS-a. Trebala na neku zamjenu u Olovo. Testirana prije nego je trebala otici. Prosla bez ikakvih simptoma. Ne bi ni znala da je pozitivna da nije testirana. Slucaj od prije nesto vise od mjesec dana.

3. Drug koji radi u administraciji policije. Inace jedan od nasih trofejnih reprezentativaca u sjedecoj odbojci. Zarazio ga kolega na poslu koji je zarazio nekih 30 ljudi. Obostrana upala pluca i desetak dana na Podhrastovima. Imao srednju klinicku sliku. Najvise mu smetalo sto nije mogao da jede i nije imao kuveta. Danas dobar. Trenira, pliva..

4. Drug koji radi u Grasu. Trenutno zarazen i jos uvijek bez ikakvih simptoma. Nadam se da ce tako i ostati.

Poznajem jos par ljudi sa nekim umjerenim simptomima poput temperature do 38 i bolovima u misicima, ali ne znam druge detalje za njih..
Sad mi dođe da odem i ja negdje po taj virus... šega-šala, ništa značajno i ako ga imam :-)
95% ljudi prodje sa blazim i umjerenim simptomima. Nekih 5% biva hospitalizovano. Potenciranja smrti mladih ljudi su u sluzbi sirenja panike jer se ne isprica neka sira slika. Kao bio zdrav, a momak zivio bez jednog bubrega i slezene i iz nekog razloga se nije nikada stedio. Znaju ovi strucniji sta slezena predstavlja za imunitet. I pored svega je imao jedan poprilicno zafrkan slijed okolnosti danima prije nego je poceo osjecati simptome, a taj slijed okolnosti je bio vezan za profesiju kojom se bavio. Treba se cuvati ali niposto histerisati i paniciti. Stres je jedan od glavnih uzroka pada imuniteta. Tezi secerasi se moraju posebno cuvati. Po informacijama do kojih sam ja dosao oni prolaze najteze i potreban im je dug period za oporavak..
Pa to ti i pišem... nemam nijednu od bolesti, sutra skidam masku i u grad :zzzz:
last mohicans
Posts: 11603
Joined: 09/08/2012 23:19

#18 Re: Lična iskustva sa koronavirusom

Post by last mohicans »

Od jarana punac, lik ima jedno 30-40 kg viška, najmanje. Pedesete godine, meza, rakija, redovno. Dan,dva imao temperaturu. To je to. Jedan kolega, isto pedesete, čak mu i stari fasovao, izgubio čula, par dana temperatura, proljev i malaksalost. Na tome se završilo, ne znam dokle stari sa oporavkom. Od drugog jarana su bili rod ovaj otac i sin sto su podlegli. Sa zeninog posla par slučajeva, sve lakse kliničke slike. Znam da je Fadil zaglavio, čujem danas informaciju da je samo on bio na pravom "respiratoru", a ostali na običnim. Riječ je o aparatu koji ne upumpava samo zrak u pluca kao vecina respiratora, vec pravi potpunu zamjenu za pluca, vrši pumpanje kisika u krvotoku, ako sam dobro zapamtio. Na drugim temama se spominjao taj aparat, ima ih par u BiH, na UKC jedan ili dva. Drugi forumaši znaju bolje objasniti funkciju aparata. Osmica je isto fasovao, nije da smo raja :lol: Danas čitam da se izliječio nakon samoizolacije, lika uredno vidio na bajramskoj dzumi.
User avatar
nepass1
Posts: 9437
Joined: 06/07/2017 07:35

#19 Re: Lična iskustva sa koronavirusom

Post by nepass1 »

Sef se zarazio nije bio na podhrastovima ali kaze da je bio jako slab, temperatura, nije imao snage. Kolegica koja snjim radi u istoj prostoriji, starija pred penziju nije se zarazila.
Kolegica i sin joj se zarazili. Kolegica bez simptoma kuci, sin 25-26g lezao na podhrastovima, bio kritican ali nije bilo respiratora.
Poznanik, covjek koji se cesto mogao vidjeti kako peca na obali I.B.Isakovica umro neki dan-Boban. Nije imao zdravstvenih problema ni hronicne bolesti. Bio je jako mrsav, oduvjek.
Od kolegice brat umro, stariji covjek. U sandzaku.
Druga kolegica bila u sjenici na godisnjem, ona je bila par dana na respiratoru. Sad je kuci ali ne moze dvije recenice bez pauze napraviti.
Jos jedna kolegica zarazena ali je samo imala temp, na fb redovno obavjestavala o zdravstvenom stanju
Imam jos desetak kolega pozitivnih svi na kucnom lijecenju, cekam kad ce doci red na mene i kako cu predeverati
User avatar
muha_sa
Posts: 128455
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#20 Re: Lična iskustva sa koronavirusom

Post by muha_sa »

Mene najviše brine šta ako sterilan ostanem.
User avatar
Tigar1
Posts: 443
Joined: 24/10/2012 17:38

#21 Re: Lična iskustva sa koronavirusom

Post by Tigar1 »

Januar ove godine, svi u porodici imali "gripu"

Pošto dolazim u kontakt sa dosta ljudi na poslu ja prvi fasovao.
Tri dana temp maksimalno.do 38. Ali nemoć koja me nikad ranije nije tako safatala.
Nisam mogao ustati kako treba, u nivou dušnika javljao mi se probadajući bol.
Četvrti dan javio se jak proljev morao zaustavljati sa Seldiarom
Poslije mi se javljao jak bol u predjelu pluća na leđima, boljelo.me na momente i primjećivao sam da se umaram i zadišem što nikad nisam jer sam u dobroj formi, trenirao kick boks, teretana, plivanje, šetnja sedmično u planini do 25 kilometara dnevno opalimo stari i ja planinskih tura u roku od 3,5 do 4 sahata.
Uzimao c vitamin, voce, simptomatski. Primjetio sam da mi.je mnogonpomagao Melat med sa borovim iglicama ima u Bingu kupiti.

Bol me držao sigurno mjesec i po. Poslije mene djeca, pa supruga, pa stari i mama. Mama je onkološki bolesnik i ona je najteže podnijela tu "gripu".
Takoder dosta rođaka i kolega sa posla je imalo iste ili slične simptome. Kolega doktor ORL specijalista mi je rekao da mu ne neuobičajeno bilo mnogo slučajeva u januaru.ljudi koji dođu sa grloboljom i visokom temp pa da im se relativno brzo "spusti" i uhvati plućna krila.
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11992
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#22 Re: Lična iskustva sa koronavirusom

Post by Ma.Le.Na »

I mi smo zaglavili u januaru sa nekom teskom gripom. Svi ispili po duplu dozu antibiotika.
Cekam da ufatim termin za seroloski da vidim jel to bilo to.
MMM1977
Posts: 4363
Joined: 15/07/2009 12:56

#23 Re: Lična iskustva sa koronavirusom

Post by MMM1977 »

Ma.Le.Na wrote: 06/08/2020 10:21 I mi smo zaglavili u januaru sa nekom teskom gripom. Svi ispili po duplu dozu antibiotika.
Cekam da ufatim termin za seroloski da vidim jel to bilo to.
Ja sam isto u januaru imao tu gripu, nikad jaču. Uradio serološki u maju nekad, negativan. Stvar je u tome da antitijela traju par mjeseci, ništa ti ne znači da se danas testiraš.
isx
Posts: 3577
Joined: 24/05/2014 19:12

#24 Re: Lična iskustva sa koronavirusom

Post by isx »

Tema lična iskustva sa koronom, a ni jedan forumaš nije iznio lično iskustvo. Hoćemo li svi pisati iskustva iz komšiluka, sa posla, i sl? Ako nemate šta pisati preskočite temu i vozdra.
last mohicans
Posts: 11603
Joined: 09/08/2012 23:19

#25 Re: Lična iskustva sa koronavirusom

Post by last mohicans »

nepass1 wrote: 06/08/2020 07:53 Sef se zarazio nije bio na podhrastovima ali kaze da je bio jako slab, temperatura, nije imao snage. Kolegica koja snjim radi u istoj prostoriji, starija pred penziju nije se zarazila.
Kolegica i sin joj se zarazili. Kolegica bez simptoma kuci, sin 25-26g lezao na podhrastovima, bio kritican ali nije bilo respiratora.
Poznanik, covjek koji se cesto mogao vidjeti kako peca na obali I.B.Isakovica umro neki dan-Boban. Nije imao zdravstvenih problema ni hronicne bolesti. Bio je jako mrsav, oduvjek.
Od kolegice brat umro, stariji covjek. U sandzaku.
Druga kolegica bila u sjenici na godisnjem, ona je bila par dana na respiratoru. Sad je kuci ali ne moze dvije recenice bez pauze napraviti.
Jos jedna kolegica zarazena ali je samo imala temp, na fb redovno obavjestavala o zdravstvenom stanju
Imam jos desetak kolega pozitivnih svi na kucnom lijecenju, cekam kad ce doci red na mene i kako cu predeverati
Gdje je bila na respiratoru, koji grad? Mi satrasmo pitajuci je li se iko vratio sa respiratora.
Locked