Iskustva sa koronavirusom

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31493
Joined: 16/04/2011 18:46

#5101 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by skafiskafsnjak »

@channel10 ma naravno da cu izvaditi..nego te radim, te minse ne poklapa vrijeme sa doc..al.otici cu. Nego samo kazem, malo.se pretjeruje ovdje s tim stvarima...

Okej ak osjecas neke smetnje ili nesto...ali iz cista mira vaditi 6363535 nalaza...bespotrebno.
Ali_G
Posts: 4639
Joined: 02/03/2002 00:00

#5102 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Ali_G »

Samo treba imati na umu da umor i povecano zamaranje nakon prebolovane korone mogu biti i obicna iscrpljenost, ali i mnogo ozbiljniji problem. Kod nas se to nazalost zanemaruje. Kod nas se povecano zamaranje i dalje primarno pripisuje manjku kondicije. A onda za par godina srce k’o kanta.
Ako si bas bez ikakvih simptoma, uradi cisto radi sebe nalaze krvi
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#5103 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by channel10 »

Ali_G wrote: 08/10/2021 17:12 Ne postoje nikakve zabrane iz zavoda. Prepisuje se cak i vise nego bi trebalo. Ljudi u mjesec dana ispijaju po 3-4 antibiotika potpuno bespotrebno.
I nije svako povecanje kalija razlog da se on koriguje lijekovima
Navodno postoje i kad ambulanta "prebaci" odredjenu cifru, imaju problema sa zavodom u ZDK.

Sarajevo je daleko iznad svih u BIH-a. U Zenici ih moras moliti da ti daju uputnicu da uradis d-dimer. Neke nalaze mimo obicne krvne slike nece nikad propisati. Moras imati nekoga da ti sve redovno propise i prati tok bolesti.

Kalij 6.2, granica 5.1...Ne zna se od cega je, da li od korone ili je od ranije. Treba ga oboriti pa pratiti dalje, a ne pustiti pa sta bude.

Propisuje se kod upale pluca sumamed, a recimo bi trebalo kortikosteroide.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31493
Joined: 16/04/2011 18:46

#5104 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by skafiskafsnjak »

Ali_G wrote: 08/10/2021 17:18 Samo treba imati na umu da umor i povecano zamaranje nakon prebolovane korone mogu biti i obicna iscrpljenost, ali i mnogo ozbiljniji problem. Kod nas se to nazalost zanemaruje. Kod nas se povecano zamaranje i dalje primarno pripisuje manjku kondicije. A onda za par godina srce k’o kanta.
Ako si bas bez ikakvih simptoma, uradi cisto radi sebe nalaze krvi
Ma drug, 15 dana sam kuci lezao... Ko ce nakon toga biti u top formi? Pa logicno je da organizam "padne" malo.
Prosle godine nakon gripe nisam mogao kilometar pjeske....

Problem je ako to sve ostane nakon mjesec dva...
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#5105 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by channel10 »

skafiskafsnjak wrote: 08/10/2021 17:15 @channel10 ma naravno da cu izvaditi..nego te radim, te minse ne poklapa vrijeme sa doc..al.otici cu. Nego samo kazem, malo.se pretjeruje ovdje s tim stvarima...

Okej ak osjecas neke smetnje ili nesto...ali iz cista mira vaditi 6363535 nalaza...bespotrebno.
Nije to bas tako. D dimer ti moze da divlja, a ti nista ne osjetis niti znas. I onda te spuca mozdani, srcani....
Ali_G
Posts: 4639
Joined: 02/03/2002 00:00

#5106 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Ali_G »

Pa ako je ozdravio i od toga proslo 15dana zbog cega ce raditi dimer? Mozda si ga shvatio da je trenutno pozitivan.
Problem nalaza je jednim dijelom i sto nema reagensa, ali dobrim dijelom i zbog neznanja. Ok, dimer je malo skuplji, al neshvatljivo je da se ljudima koji imaju i srednje teske simptome uparene sa povracanjem rutinski ne odradi secer.
A K 6.1 jeste znacajnije povisen. Na granici za bolnicko lijecenje
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#5107 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by channel10 »

Ali_G wrote: 08/10/2021 17:29 Pa ako je ozdravio i od toga proslo 15dana zbog cega ce raditi dimer? Mozda si ga shvatio da je trenutno pozitivan.
Problem nalaza je jednim dijelom i sto nema reagensa, ali dobrim dijelom i zbog neznanja. Ok, dimer je malo skuplji, al neshvatljivo je da se ljudima koji imaju i srednje teske simptome uparene sa povracanjem rutinski ne odradi secer.
A K 6.1 jeste znacajnije povisen. Na granici za bolnicko lijecenje
Kod iste osobe d dimer prvi put bio 2.96 i isla terapija sa kortikosteroidima(zbog upale pluca i temperature od 11 dana uzastopno) plus mislim 6 dana kleksan. Nakon toga d dimer 2.97. Osoba naravno nista ne osjeca.

I sad, da li je trebalo raditi d dimer?

To bi svi trebali raditi nakon prelezane korone bez ikakvog pitanja.
Ali_G
Posts: 4639
Joined: 02/03/2002 00:00

#5108 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Ali_G »

Pozitivnim treba raditi dimer. Dimer ako je povisen pokazuje prisustvo ugrusaka koje virus ima izrazitu tendenciju da stvara. A konkretan forumas je zavrsio sa virusom prije 10-15 dana, plus je imao blage simptome.
A da stvari budu zanimljivije i virus gripe kojeg se od nas niko vise ne plasi ima sklonost ka stvaranju ugrusaka. Doduse znacajno manju
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#5109 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by channel10 »

Ali_G wrote: 08/10/2021 17:45 Pozitivnim treba raditi dimer. Dimer ako je povisen pokazuje prisustvo ugrusaka koje virus ima izrazitu tendenciju da stvara. A konkretan forumas je zavrsio sa virusom prije 10-15 dana, plus je imao blage simptome.
A da stvari budu zanimljivije i virus gripe kojeg se od nas niko vise ne plasi ima sklonost ka stvaranju ugrusaka. Doduse znacajno manju
Kazem ti da pacijent vadi drugi put d dimer nakon 6 dana kleksana po 80mg i kad je 99 posto negativan i ima istu vrijednost d dimera.

Sad se pije xeralto ili tako nesto, pa poslije toga ide opet kontrola d dimera da se vidi treba li sta dalje.
robijash
Posts: 34
Joined: 04/02/2010 02:29

#5110 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by robijash »

Radio sam seroloski 20 dana nakon prvih simptoma, imao sam blag oblik covida, rezultat je 20,67 COI (metoda Roche Eclia) kakve su to vrijednosti ili taj broj antitijela ne znaci nista u smislu imunuteta za dalje
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5532
Joined: 04/08/2020 19:22

#5111 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by -Chesterfield- »

channel10 wrote: 08/10/2021 17:38
Ali_G wrote: 08/10/2021 17:29 Pa ako je ozdravio i od toga proslo 15dana zbog cega ce raditi dimer? Mozda si ga shvatio da je trenutno pozitivan.
Problem nalaza je jednim dijelom i sto nema reagensa, ali dobrim dijelom i zbog neznanja. Ok, dimer je malo skuplji, al neshvatljivo je da se ljudima koji imaju i srednje teske simptome uparene sa povracanjem rutinski ne odradi secer.
A K 6.1 jeste znacajnije povisen. Na granici za bolnicko lijecenje
Kod iste osobe d dimer prvi put bio 2.96 i isla terapija sa kortikosteroidima(zbog upale pluca i temperature od 11 dana uzastopno) plus mislim 6 dana kleksan. Nakon toga d dimer 2.97. Osoba naravno nista ne osjeca.

I sad, da li je trebalo raditi d dimer?

To bi svi trebali raditi nakon prelezane korone bez ikakvog pitanja.
Šta znači d dimer 2.97
Da nije 2970 μg/L

Referentne vrijednosti

Muškarci i žene: < 550 μg/L
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#5112 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by channel10 »

To je to..ispada 2970

Negdje vode referentnu vrijednost 0.5, a negdje 500, u sustini ista stvar.
laik1981
Posts: 12930
Joined: 05/12/2012 13:04

#5113 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by laik1981 »

robijash wrote: 12/10/2021 12:29 Radio sam seroloski 20 dana nakon prvih simptoma, imao sam blag oblik covida, rezultat je 20,67 COI (metoda Roche Eclia) kakve su to vrijednosti ili taj broj antitijela ne znaci nista u smislu imunuteta za dalje
Imun si. Uzivaj.
exsist12
Posts: 41
Joined: 03/01/2017 23:58

#5114 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by exsist12 »

Jel se neko bavi nekom fizickom aktivnoscu poslije covida i koliko je vremena proslo od infekcije, ima li kakvih posljedica na organizam ?
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7376
Joined: 16/01/2007 23:38

#5115 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by banjaluka078 »

exsist12 wrote: 13/10/2021 08:00 Jel se neko bavi nekom fizickom aktivnoscu poslije covida i koliko je vremena proslo od infekcije, ima li kakvih posljedica na organizam ?
Ja sam počela (prvi put u životu) trenirati neka 2.5 mjeseca poslije korone (s upalom pluća). U početku laganiji tempo, da izbjegnem upale mišića i da postepeno uđem u rutinu. Plus sam tad počela pješačiti bar nekih 8-10 km dnevno. Sve ok, bez problema.
Pretpostavljam da zavisi od oblika bolesti i inače fizičke spremnosti, ali radi šta ti odgovara i koliko ti odgovara.
Becky7
Posts: 849
Joined: 25/11/2017 16:31

#5116 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Becky7 »

exsist12 wrote: 13/10/2021 08:00 Jel se neko bavi nekom fizickom aktivnoscu poslije covida i koliko je vremena proslo od infekcije, ima li kakvih posljedica na organizam ?
Ja sam inace pjesacila povremeno prije covida, imala sam upalu pluca i nisam mjesec dana osim u kola na snimanja i nalaze nigdje isla, nakon tri mjeseca od bolesti nisam mogla 500 m dobila sam gusenje i vrtoglavice, probala nakon mjesec opet mogla oko 1-2 km, tek nakon 6 mjeseci mogu ponovo 10 km da hodam bez problema i da nemam upale, gusenje i vrtoglavice cak i brze nego prije. Jos uvijek imam nekih posljedica, ali je dosta bolje hvala Bogu :)
User avatar
kakotakonikako
Posts: 3011
Joined: 25/06/2014 14:16

#5117 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by kakotakonikako »

Da podijelom svoje iskustvo, mozda nekome pomogne:

Bio pozitivan na testu Covid-19 prije 14 dana i danas negativan. Vakcinisan sam i revakcinisan u junu ove godine Astrazenecom i imam 62 godine. Simptomi su bili zaista blagi - kao mala groznica i znojenje prvih 3-4 dana i nakon toga skoro nista. Maksimalna temperatura ta prva 3-4 dana bila 37,8 a kasnije oko 36 do 36,5 stepeni. Pio sam u prvim danima Paracetamol, a kasnije cijelo vrijeme Aspirin Protect 100, vitamin C 1000 i vitamin D 5000 svaki drugi dan, te kompleks vitamina A-Z ( sve ovo na preporuke prijatelja ). Pio sam dosta cajeva i jeo hranu tecnu i pojacanu. Vadio sam krv i prvi nalaz je bio sa povecanim CRP a drugi sve OK. Bio sam u samoizolaciji svih 14 dana.
Mozda sam ja sretnik koji je prosao sa blazim simptomima ( neki kazu jer sam vakcinican i revakcinisan ), ne osjetim bolove u zglobovima, pluca su OK a i srce, ali BIH SAVJETOVAO SVIMA DA SE CUVAJU I PRIDRZAVAJU PREPORUKA STRUKE.
I da dodam izgubio sam culo mirisa ( nemam ga ni sada ) a culo okusa po mojoj procjeni nekih 50%.

Sretno svima koji se bore sa Covid -19 ili ce to ( na dao Bog ) dobiti.
Blitz1
Posts: 578
Joined: 14/07/2015 09:17

#5118 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Blitz1 »

kakotakonikako wrote: 13/10/2021 23:43 Da podijelom svoje iskustvo, mozda nekome pomogne:

Bio pozitivan na testu Covid-19 prije 14 dana i danas negativan. Vakcinisan sam i revakcinisan u junu ove godine Astrazenecom i imam 62 godine. Simptomi su bili zaista blagi - kao mala groznica i znojenje prvih 3-4 dana i nakon toga skoro nista. Maksimalna temperatura ta prva 3-4 dana bila 37,8 a kasnije oko 36 do 36,5 stepeni. Pio sam u prvim danima Paracetamol, a kasnije cijelo vrijeme Aspirin Protect 100, vitamin C 1000 i vitamin D 5000 svaki drugi dan, te kompleks vitamina A-Z ( sve ovo na preporuke prijatelja ). Pio sam dosta cajeva i jeo hranu tecnu i pojacanu. Vadio sam krv i prvi nalaz je bio sa povecanim CRP a drugi sve OK. Bio sam u samoizolaciji svih 14 dana.
Mozda sam ja sretnik koji je prosao sa blazim simptomima ( neki kazu jer sam vakcinican i revakcinisan ), ne osjetim bolove u zglobovima, pluca su OK a i srce, ali BIH SAVJETOVAO SVIMA DA SE CUVAJU I PRIDRZAVAJU PREPORUKA STRUKE.
I da dodam izgubio sam culo mirisa ( nemam ga ni sada ) a culo okusa po mojoj procjeni nekih 50%.

Sretno svima koji se bore sa Covid -19 ili ce to ( na dao Bog ) dobiti.
:thumbup:
robijash
Posts: 34
Joined: 04/02/2010 02:29

#5119 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by robijash »

kakotakonikako wrote: 13/10/2021 23:43 Da podijelom svoje iskustvo, mozda nekome pomogne:

Bio pozitivan na testu Covid-19 prije 14 dana i danas negativan. Vakcinisan sam i revakcinisan u junu ove godine Astrazenecom i imam 62 godine. Simptomi su bili zaista blagi - kao mala groznica i znojenje prvih 3-4 dana i nakon toga skoro nista. Maksimalna temperatura ta prva 3-4 dana bila 37,8 a kasnije oko 36 do 36,5 stepeni. Pio sam u prvim danima Paracetamol, a kasnije cijelo vrijeme Aspirin Protect 100, vitamin C 1000 i vitamin D 5000 svaki drugi dan, te kompleks vitamina A-Z ( sve ovo na preporuke prijatelja ). Pio sam dosta cajeva i jeo hranu tecnu i pojacanu. Vadio sam krv i prvi nalaz je bio sa povecanim CRP a drugi sve OK. Bio sam u samoizolaciji svih 14 dana.
Mozda sam ja sretnik koji je prosao sa blazim simptomima ( neki kazu jer sam vakcinican i revakcinisan ), ne osjetim bolove u zglobovima, pluca su OK a i srce, ali BIH SAVJETOVAO SVIMA DA SE CUVAJU I PRIDRZAVAJU PREPORUKA STRUKE.
I da dodam izgubio sam culo mirisa ( nemam ga ni sada ) a culo okusa po mojoj procjeni nekih 50%.

Sretno svima koji se bore sa Covid -19 ili ce to ( na dao Bog ) dobiti.
Da li ste uzimali ili kontrolisali D vitamin prije same infekcije?
User avatar
kakotakonikako
Posts: 3011
Joined: 25/06/2014 14:16

#5120 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by kakotakonikako »

Nisam kontrolisao a pio sam D vitamin 5000 svaka 3-4 dana prije Corone.
robijash
Posts: 34
Joined: 04/02/2010 02:29

#5121 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by robijash »

Evo da i ja napisem svoje iskustvo sa korona virusom. (36 god. slaba aktivnost, pusac, 190cm/90kg)
Prije svega da kazem da sam od pocetka pandemije pratio razinu vitamina D u krvi bar jednom u 6 mjeseci. Prvo mjerenje sam imao vrijednost od 45 IU/ml, dakle deficit. Nakon mjesec dana suplementiranja s dozom od 5000 IU svako jutro s kasikom maslinovog ulja, podiglo se to na 80 IU/ml. Nakon toga uvijek sam drzao nivo od 80 - 110 IU/ml. Ljeti sam povremeno koristio vitamin D. Osim toga koristio sam povremeno sljedece suplemente, kelatni cink od solgara, quercetin sa bromelainom, povremeno magnezij, povremeno NAC 600. Curokotovo ulje s medom ujutro.

Dobijem COVID sredinom proslog mjeseca. Prvi simptomi bol u ledjima, osjecaj kao da cu se razbolit, temp 36,8. Drugi dan uradim antigen kuci i negativan. Nakon 2 dana dobijem cudan osjecaj u nosu, zapusenost i blago grebanje u nosu. Uradim opet antigen i dobijem pozitivan rezultat. Blazi umor i bolovi u ledjima su vec prosli. Izolacija. Provjerim nalaze, CRP 8, d dimer uredan, rtg pluca OK. Pocinje me grlo peckat, sinusi nadrazeni i bolni.
Koristim Sterimar svako 2-3 sata za nos i Lysobact od Bosnalijeka za grlo. Prolazi to sve nakon 2 dana gubim culo mirisa totalno. Svi drugi simptomi su nestali. Ishrana; corbice, limun, mandarine, caj od slatkog pelina vise puta dnevno. Suplementi: Cink 2x dnevno, C vitamin 2x, NAC 600 1X, Kurkumin 95 1x, 2 puta u danu kasika curokota sa 2 kapi ulja divljeg origana. Nijedna tableta PARACETAMOLA niti brufena.
Isto sve za mamu koja ima 63 god. stim da se njoj uvelo sumamed 3 dana zbog pocetka upale pluca, vrlo blago, bez temp i nekog jakog kaslja, nakon toga doxyciclin 5 dana, D dimer joj je bio uredan. Saturacija OK. Nismo vakcinisani.

Savjet svima, kontrolisati D VITAMIN u krvi, suplementirati se redovno cak i ako ste vakcinisani. Rana dijagnostika COVID-a !
User avatar
kakotakonikako
Posts: 3011
Joined: 25/06/2014 14:16

#5122 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by kakotakonikako »

Dodao bih da sam i ja koristio Lysobact od Bosnalijeka ( sprej za grlo ). Meni se pokazao kao dobar.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13408
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#5123 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by JohnnyS »

robijash wrote: 14/10/2021 18:07 Evo da i ja napisem svoje iskustvo sa korona virusom. (36 god. slaba aktivnost, pusac, 190cm/90kg)
Prije svega da kazem da sam od pocetka pandemije pratio razinu vitamina D u krvi bar jednom u 6 mjeseci. Prvo mjerenje sam imao vrijednost od 45 IU/ml, dakle deficit. Nakon mjesec dana suplementiranja s dozom od 5000 IU svako jutro s kasikom maslinovog ulja, podiglo se to na 80 IU/ml. Nakon toga uvijek sam drzao nivo od 80 - 110 IU/ml. Ljeti sam povremeno koristio vitamin D. Osim toga koristio sam povremeno sljedece suplemente, kelatni cink od solgara, quercetin sa bromelainom, povremeno magnezij, povremeno NAC 600. Curokotovo ulje s medom ujutro.

Dobijem COVID sredinom proslog mjeseca. Prvi simptomi bol u ledjima, osjecaj kao da cu se razbolit, temp 36,8. Drugi dan uradim antigen kuci i negativan. Nakon 2 dana dobijem cudan osjecaj u nosu, zapusenost i blago grebanje u nosu. Uradim opet antigen i dobijem pozitivan rezultat. Blazi umor i bolovi u ledjima su vec prosli. Izolacija. Provjerim nalaze, CRP 8, d dimer uredan, rtg pluca OK. Pocinje me grlo peckat, sinusi nadrazeni i bolni.
Koristim Sterimar svako 2-3 sata za nos i Lysobact od Bosnalijeka za grlo. Prolazi to sve nakon 2 dana gubim culo mirisa totalno. Svi drugi simptomi su nestali. Ishrana; corbice, limun, mandarine, caj od slatkog pelina vise puta dnevno. Suplementi: Cink 2x dnevno, C vitamin 2x, NAC 600 1X, Kurkumin 95 1x, 2 puta u danu kasika curokota sa 2 kapi ulja divljeg origana. Nijedna tableta PARACETAMOLA niti brufena.
Isto sve za mamu koja ima 63 god. stim da se njoj uvelo sumamed 3 dana zbog pocetka upale pluca, vrlo blago, bez temp i nekog jakog kaslja, nakon toga doxyciclin 5 dana, D dimer joj je bio uredan. Saturacija OK. Nismo vakcinisani.

Savjet svima, kontrolisati D VITAMIN u krvi, suplementirati se redovno cak i ako ste vakcinisani. Rana dijagnostika COVID-a !

Po dostupnim podacima s terena, od svega navedenog, najkorisnije u prevenciji teškog oblika korone je to što si pušač.
robijash
Posts: 34
Joined: 04/02/2010 02:29

#5124 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by robijash »

JohnnyS wrote: 14/10/2021 21:37
robijash wrote: 14/10/2021 18:07 Evo da i ja napisem svoje iskustvo sa korona virusom. (36 god. slaba aktivnost, pusac, 190cm/90kg)
Prije svega da kazem da sam od pocetka pandemije pratio razinu vitamina D u krvi bar jednom u 6 mjeseci. Prvo mjerenje sam imao vrijednost od 45 IU/ml, dakle deficit. Nakon mjesec dana suplementiranja s dozom od 5000 IU svako jutro s kasikom maslinovog ulja, podiglo se to na 80 IU/ml. Nakon toga uvijek sam drzao nivo od 80 - 110 IU/ml. Ljeti sam povremeno koristio vitamin D. Osim toga koristio sam povremeno sljedece suplemente, kelatni cink od solgara, quercetin sa bromelainom, povremeno magnezij, povremeno NAC 600. Curokotovo ulje s medom ujutro.

Dobijem COVID sredinom proslog mjeseca. Prvi simptomi bol u ledjima, osjecaj kao da cu se razbolit, temp 36,8. Drugi dan uradim antigen kuci i negativan. Nakon 2 dana dobijem cudan osjecaj u nosu, zapusenost i blago grebanje u nosu. Uradim opet antigen i dobijem pozitivan rezultat. Blazi umor i bolovi u ledjima su vec prosli. Izolacija. Provjerim nalaze, CRP 8, d dimer uredan, rtg pluca OK. Pocinje me grlo peckat, sinusi nadrazeni i bolni.
Koristim Sterimar svako 2-3 sata za nos i Lysobact od Bosnalijeka za grlo. Prolazi to sve nakon 2 dana gubim culo mirisa totalno. Svi drugi simptomi su nestali. Ishrana; corbice, limun, mandarine, caj od slatkog pelina vise puta dnevno. Suplementi: Cink 2x dnevno, C vitamin 2x, NAC 600 1X, Kurkumin 95 1x, 2 puta u danu kasika curokota sa 2 kapi ulja divljeg origana. Nijedna tableta PARACETAMOLA niti brufena.
Isto sve za mamu koja ima 63 god. stim da se njoj uvelo sumamed 3 dana zbog pocetka upale pluca, vrlo blago, bez temp i nekog jakog kaslja, nakon toga doxyciclin 5 dana, D dimer joj je bio uredan. Saturacija OK. Nismo vakcinisani.

Savjet svima, kontrolisati D VITAMIN u krvi, suplementirati se redovno cak i ako ste vakcinisani. Rana dijagnostika COVID-a !

Po dostupnim podacima s terena, od svega navedenog, najkorisnije u prevenciji teškog oblika korone je to što si pušač.
Moguce to za pusenje. A nije li optimalna doza D vitamina u krvi glavni faktor prevencije teskog oblika COVID-a? Ogroman broj studija o uticaju d vitamina, ne samo vezano za covid nego generalno respiratorne infekcije..
User avatar
kakotakonikako
Posts: 3011
Joined: 25/06/2014 14:16

#5125 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by kakotakonikako »

JohnnyS wrote: 14/10/2021 21:37
robijash wrote: 14/10/2021 18:07 Evo da i ja napisem svoje iskustvo sa korona virusom. (36 god. slaba aktivnost, pusac, 190cm/90kg)
Prije svega da kazem da sam od pocetka pandemije pratio razinu vitamina D u krvi bar jednom u 6 mjeseci. Prvo mjerenje sam imao vrijednost od 45 IU/ml, dakle deficit. Nakon mjesec dana suplementiranja s dozom od 5000 IU svako jutro s kasikom maslinovog ulja, podiglo se to na 80 IU/ml. Nakon toga uvijek sam drzao nivo od 80 - 110 IU/ml. Ljeti sam povremeno koristio vitamin D. Osim toga koristio sam povremeno sljedece suplemente, kelatni cink od solgara, quercetin sa bromelainom, povremeno magnezij, povremeno NAC 600. Curokotovo ulje s medom ujutro.

Dobijem COVID sredinom proslog mjeseca. Prvi simptomi bol u ledjima, osjecaj kao da cu se razbolit, temp 36,8. Drugi dan uradim antigen kuci i negativan. Nakon 2 dana dobijem cudan osjecaj u nosu, zapusenost i blago grebanje u nosu. Uradim opet antigen i dobijem pozitivan rezultat. Blazi umor i bolovi u ledjima su vec prosli. Izolacija. Provjerim nalaze, CRP 8, d dimer uredan, rtg pluca OK. Pocinje me grlo peckat, sinusi nadrazeni i bolni.
Koristim Sterimar svako 2-3 sata za nos i Lysobact od Bosnalijeka za grlo. Prolazi to sve nakon 2 dana gubim culo mirisa totalno. Svi drugi simptomi su nestali. Ishrana; corbice, limun, mandarine, caj od slatkog pelina vise puta dnevno. Suplementi: Cink 2x dnevno, C vitamin 2x, NAC 600 1X, Kurkumin 95 1x, 2 puta u danu kasika curokota sa 2 kapi ulja divljeg origana. Nijedna tableta PARACETAMOLA niti brufena.
Isto sve za mamu koja ima 63 god. stim da se njoj uvelo sumamed 3 dana zbog pocetka upale pluca, vrlo blago, bez temp i nekog jakog kaslja, nakon toga doxyciclin 5 dana, D dimer joj je bio uredan. Saturacija OK. Nismo vakcinisani.

Savjet svima, kontrolisati D VITAMIN u krvi, suplementirati se redovno cak i ako ste vakcinisani. Rana dijagnostika COVID-a !

Po dostupnim podacima s terena, od svega navedenog, najkorisnije u prevenciji teškog oblika korone je to što si pušač.
Iako djeluje malo cudno, isto sam ovo cuo od tehnicara koji mi je vadio krv. Po njemu, a ima logike, nikotin je zacepio odredjena mjesta na plucima, gdje covid ne moze doprijeti. Mada ja nisam zapalio cigaretu u zivotu.
Locked