Iskustva sa koronavirusom

Moderator: O'zone

Locked
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58369
Joined: 03/08/2010 19:04

#5901 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by kakavdanakneiskustvu »

no_sikiriki wrote: 26/01/2022 19:46
kakavdanakneiskustvu wrote: 26/01/2022 19:35 radio test u privatnoj poliklinici u subotu,pozitivan sam,nisu me zvali iz higijensko epidemiološke službe još uvijek,trebam li dobiti rješenje o izolaciji,vjerovatno poštom?
Ne znam gdje se nalaziš, ali u Sarajevu, bar u priv. laboratoriji gdje smo mi radili, na nalazu piše da je pacijent dužan da se javi nadležnima u slučaju pozitivnog testa, tako da tek onda možeš dobiti to za izolaciju ako im se javiš. Mada sam čula da mnogi koji su išli i "državnim" putem nisu nikad dobili to za izolaciju, ili bi dobili tipa 2 sedmice nakon što ozdrave. :-)
u zenici sam
javio sam se telefonom porodicnoj ambulanti,rečeno mi zvaće te iz HES
Meteora
Posts: 46
Joined: 15/04/2008 22:46

#5902 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Meteora »

sherbett wrote: 26/01/2022 19:03
Nierika wrote: 26/01/2022 18:57

Kod mene je vjerovatno bila anksioznost i panični napadi (i kasnije su mi antidepr, xanax i sl pomogli s tim donekle), ali nisam se smirila dok nisam uradila i ove pretrage za srce, pogotovo jer sam mislila da ima veze sa lifestylom tadašnjim.
Da, moguce da je i od toga, ja si nekad drmnem nornabel od 2mg pa se to lupanje srca smiri
Radila sam ekg i uvz al ne mogu dobit doktoricu da mi iscita nalaze zvbog usrane korone
Provjeri i hormone stitnjace, ako radi ubrzano, moze ubrzati rad srca i citav metabolizam, izazvati aritmije. Pola godine sam isla na razne preglede kod internista, kardiologa koji su me ubjedjivali da mi je to sve “u glavi”, anksiozni napadi itd. Medjutim uzrok svemu je bila stitnjaca.
User avatar
xoklix
Posts: 2372
Joined: 16/01/2018 16:07

#5903 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by xoklix »

Sinoć, odnosno sad već preksinoć, temperatura 37.8 C , brzi test negativan.
Popio orthomol, 2 paracetamola, jedno 2 litra čaja i pileću supu. Nakon 2 sata temperatura spala, jedino malaksalost ostala.
Večeras uradim test kad ono pozitivan.
Helem, nemam ni kašlja nit je nos začepljen,apetit normalan, ništa me ne boli, jedino malaksal.
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#5904 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by KraljicaIzJajca »

no_sikiriki wrote: 26/01/2022 20:01
Nierika wrote: 26/01/2022 19:57

Ne znam šta da ti kažem (za koronu) osim drži se. :zvijezda: :|
Thanks, lijepo od tebe. :kiss: Dobro sam ja sad, u nedjelju i ponedjeljak sam se "rastajala od života", ali sad je već puno bolje.
Koji problemi su bili povezani sa "rastajanjem od života"? :shock:

Važno je da si sad bolje. :kiss:
llull
Posts: 3067
Joined: 20/02/2014 19:36

#5905 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by llull »

xoklix wrote: 27/01/2022 03:21 Sinoć, odnosno sad već preksinoć, temperatura 37.8 C , brzi test negativan.
Popio orthomol, 2 paracetamola, jedno 2 litra čaja i pileću supu. Nakon 2 sata temperatura spala, jedino malaksalost ostala.
Večeras uradim test kad ono pozitivan.
Helem, nemam ni kašlja nit je nos začepljen,apetit normalan, ništa me ne boli, jedino malaksal.
Isto kao moja mati, lezi, odmaraj i sve ce biti ok. Najbitnije je na vrijeme otici kod doktora da znas kada da krenes sa orhomolom i paracetamolom ( u slucaju temp ).
no_sikiriki
Posts: 16346
Joined: 11/12/2012 13:21

#5906 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by no_sikiriki »

KraljicaIzJajca wrote: 27/01/2022 09:42
no_sikiriki wrote: 26/01/2022 20:01

Thanks, lijepo od tebe. :kiss: Dobro sam ja sad, u nedjelju i ponedjeljak sam se "rastajala od života", ali sad je već puno bolje.
Koji problemi su bili povezani sa "rastajanjem od života"? :shock:

Važno je da si sad bolje. :kiss:
Ma malo previše "dramatično" zvučim :mrgreen: , ali bilo me spucalo onako baš, temperatura, groznica, glava mi pucala (i nije prestajala iako sam uzela tonu nekih tableta), tijelo/kostobolja, i tako 2 dana, ali sad sam puno bolje, nadam se da neće biti nekih posljedica. Mislila sam da će duže potrajati, kod muža još uvijek neke glavobolje/umor/grlo/nos i nakon desetak dana...
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#5907 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by KraljicaIzJajca »

no_sikiriki wrote: 27/01/2022 09:50
KraljicaIzJajca wrote: 27/01/2022 09:42

Koji problemi su bili povezani sa "rastajanjem od života"? :shock:

Važno je da si sad bolje. :kiss:
Ma malo previše "dramatično" zvučim :mrgreen: , ali bilo me spucalo onako baš, temperatura, groznica, glava mi pucala (i nije prestajala iako sam uzela tonu nekih tableta), tijelo/kostobolja, i tako 2 dana, ali sad sam puno bolje, nadam se da neće biti nekih posljedica. Mislila sam da će duže potrajati, kod muža još uvijek neke glavobolje/umor/grlo/nos i nakon desetak dana...
Pitam jer nisi bila cijepljena, zato mi je drago da niste imali većih problema. Drugo, simptomi vuku na Omicron, iamo u BiH još nije potpuno dominantan. Lagan oporavak. :thumbup:
no_sikiriki
Posts: 16346
Joined: 11/12/2012 13:21

#5908 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by no_sikiriki »

KraljicaIzJajca wrote: 27/01/2022 10:11
no_sikiriki wrote: 27/01/2022 09:50

Ma malo previše "dramatično" zvučim :mrgreen: , ali bilo me spucalo onako baš, temperatura, groznica, glava mi pucala (i nije prestajala iako sam uzela tonu nekih tableta), tijelo/kostobolja, i tako 2 dana, ali sad sam puno bolje, nadam se da neće biti nekih posljedica. Mislila sam da će duže potrajati, kod muža još uvijek neke glavobolje/umor/grlo/nos i nakon desetak dana...
Pitam jer nisi bila cijepljena, zato mi je drago da niste imali većih problema. Drugo, simptomi vuku na Omicron, iamo u BiH još nije potpuno dominantan. Lagan oporavak. :thumbup:
Hvala ti. :kiss: Što se tiče simptoma, da, na osnovu onoga što sam čitala, ovo mi baš djeluje kao Omicron.
User avatar
xoklix
Posts: 2372
Joined: 16/01/2018 16:07

#5909 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by xoklix »

llull wrote: 27/01/2022 09:45
xoklix wrote: 27/01/2022 03:21 Sinoć, odnosno sad već preksinoć, temperatura 37.8 C , brzi test negativan.
Popio orthomol, 2 paracetamola, jedno 2 litra čaja i pileću supu. Nakon 2 sata temperatura spala, jedino malaksalost ostala.
Večeras uradim test kad ono pozitivan.
Helem, nemam ni kašlja nit je nos začepljen,apetit normalan, ništa me ne boli, jedino malaksal.
Isto kao moja mati, lezi, odmaraj i sve ce biti ok. Najbitnije je na vrijeme otici kod doktora da znas kada da krenes sa orhomolom i paracetamolom ( u slucaju temp ).
Danas samo bol u donjem dijelu leđa(može biti od ležanja?), malaksalost haman prošla. Ostalih simptoma nemam.
llull
Posts: 3067
Joined: 20/02/2014 19:36

#5910 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by llull »

xoklix wrote: 27/01/2022 14:13
llull wrote: 27/01/2022 09:45

Isto kao moja mati, lezi, odmaraj i sve ce biti ok. Najbitnije je na vrijeme otici kod doktora da znas kada da krenes sa orhomolom i paracetamolom ( u slucaju temp ).
Danas samo bol u donjem dijelu leđa(može biti od ležanja?), malaksalost haman prošla. Ostalih simptoma nemam.
Dosta ljudi je to imalo na pocetku, moguce je da je od lezanja. Mene tako isto bole cim lezim jedan dan. Vodjen licnim iskustvom ali i prijatelja i ljudi iz moje blize okoline ti samo mogu reci pokusaj da se ne naprezes mnogo narednih mjesec dana. Iako je ovaj soj mnogo blazi pametnije je smiriti se.
Ja sam u desetom mjesecu zakacio covid, doslovno jedan dan imao temperaturu i malo bolove u zglobovima ali evo jos od tada vucem posledice... Vid mi se rapidno pogorsao nakon sto sam bio zarazen.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#5911 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by banjaluka078 »

xoklix wrote: 27/01/2022 14:13 Danas samo bol u donjem dijelu leđa(može biti od ležanja?), malaksalost haman prošla. Ostalih simptoma nemam.
Izgleda da bol u leđima uopšte nije nešto neobično za omikron.
https://www.telegraf.rs/zivot-i-stil/zd ... va-razloge
artur morgan
Posts: 2792
Joined: 30/04/2020 19:47

#5912 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by artur morgan »

I ja sam imao bolove u ledjima. Proslo me za dva dana od pojave prvih simptoma. Ruzan bol ne moze se lezati normalno. Pomaze tusiranje.

Od danas negativan :-D

Vraca mi se po malo miris i okus.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#5913 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by banjaluka078 »

Mene danas nazvala porodična, malo propitala i kaže ako tokom vikenda ne budem imala temperaturu, u ponedjeljak na posao.
Ljepota. Izostaću s posla samo 5 dana. A 2020. mjesec i po zaglavila. Ovo sad je podnošljivo.
iz zadnje klupe
Posts: 909
Joined: 27/07/2012 18:10

#5914 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by iz zadnje klupe »

Da li znate koje je nalaze dobro izvaditi nakon ovog vala korone ( pod pretpostavkom da je u pitanju omicron)

Prosle godine sam vadio d-dimer, crp i klascne krvne nalaze, ne znam da li da ponovim isto
Bosinspi
Posts: 5
Joined: 26/01/2022 08:59

#5915 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Bosinspi »

iz zadnje klupe wrote: 28/01/2022 07:06 Da li znate koje je nalaze dobro izvaditi nakon ovog vala korone ( pod pretpostavkom da je u pitanju omicron)

Prosle godine sam vadio d-dimer, crp i klascne krvne nalaze, ne znam da li da ponovim isto
i mene ovo zanima. ja mislim da je kod mene delta bila jer sam bas fasovala, ali opet bolila ledja pa kontam omicron, ali me tako oborilo pa kontam delta je
da li raditi rtg? ne osejcam vele tegobe, kasalj je tu ali vise imam osjecaj da prehlada sazriva s sekretom je i rijedak. vratila sam se treningu i zna biti guravo ali najvise jer sam jos uviejk prehladjena (nos sekret grlo sekret). ne osjecam znacajan napor po pluc. prvi rtg radjen 5 dana nakon poz testa.
gamer4ever
Posts: 684
Joined: 11/12/2012 12:52

#5916 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by gamer4ever »

Bosinspi wrote: 28/01/2022 16:59 i mene ovo zanima. ja mislim da je kod mene delta bila jer sam bas fasovala, ali opet bolila ledja pa kontam omicron, ali me tako oborilo pa kontam delta je
da li raditi rtg? ne osejcam vele tegobe, kasalj je tu ali vise imam osjecaj da prehlada sazriva s sekretom je i rijedak. vratila sam se treningu i zna biti guravo ali najvise jer sam jos uviejk prehladjena (nos sekret grlo sekret). ne osjecam znacajan napor po pluc. prvi rtg radjen 5 dana nakon poz testa.
Nikakve treninge nemoj raditi barem par sedmica nakon sto totalno ozdravis, a kamoli dok jos imas simptome. Moze te srce opaliti
User avatar
zubi
Posts: 5127
Joined: 16/07/2009 00:27

#5917 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by zubi »

Bosinspi wrote: 28/01/2022 16:59 ja mislim da je kod mene delta bila jer sam bas fasovala, ali opet bolila ledja pa kontam omicron, ali me tako oborilo pa kontam delta je
I od delte bole ledja.
no_sikiriki
Posts: 16346
Joined: 11/12/2012 13:21

#5918 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by no_sikiriki »

Je li se kome dešavalo (ko je pozitivan), da prođe onih prvih 3,4 dana temperature itd. i da vas je grlo/nos počelo iritirati tek 5-6. dan?

Koliko je dugo uobičajeno biti pozitivan, kad bi trebalo biti "sigurno" viđati se sa bližnjim?
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#5919 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by banjaluka078 »

no_sikiriki wrote: 28/01/2022 20:17
Koliko je dugo uobičajeno biti pozitivan, kad bi trebalo biti "sigurno" viđati se sa bližnjim?
Ja sam pozitivna na testu bila u ponedjeljak, simptomi od subote, a u ponedjeljak smijem na posao ako za vikend budem bez temperature. Izolacija mi prestaje u nedjelju.
Tako da pretpostavljam 7-10 dana.
no_sikiriki
Posts: 16346
Joined: 11/12/2012 13:21

#5920 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by no_sikiriki »

banjaluka078 wrote: 28/01/2022 20:24
no_sikiriki wrote: 28/01/2022 20:17
Koliko je dugo uobičajeno biti pozitivan, kad bi trebalo biti "sigurno" viđati se sa bližnjim?
Ja sam pozitivna na testu bila u ponedjeljak, simptomi od subote, a u ponedjeljak smijem na posao ako za vikend budem bez temperature. Izolacija mi prestaje u nedjelju.
Tako da pretpostavljam 7-10 dana.
Hvala ti. :thumbup: Online ima svašta, uglavnom piše desetak dana, ali navodno dosta ljudi imaju pozitivne testove i nakon toga, s tim da kao to ne mora značiti da su zarazni. Ne bih da zarazim roditelje, pa hoću da budem sigurna.
Tea lana
Posts: 500
Joined: 28/10/2008 08:19

#5921 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Tea lana »

Omikon nas zroje u kuci i brst snaha i tata.Njih troje nakon sedam dana negativni na tedtu kucnom mi nakon deset dana
last mohicans
Posts: 11603
Joined: 09/08/2012 23:19

#5922 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by last mohicans »

banjaluka078 wrote: 28/01/2022 20:24
no_sikiriki wrote: 28/01/2022 20:17
Koliko je dugo uobičajeno biti pozitivan, kad bi trebalo biti "sigurno" viđati se sa bližnjim?
Ja sam pozitivna na testu bila u ponedjeljak, simptomi od subote, a u ponedjeljak smijem na posao ako za vikend budem bez temperature. Izolacija mi prestaje u nedjelju.
Tako da pretpostavljam 7-10 dana.
Ja sam osmi dan od pojave simptoma i dalje bio pozitivan,ne znam da li i zarazan. Ove projekcije kriznih štabova, ne znam bi li se složio s njima. 10 dana je neka mjera.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#5923 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by banjaluka078 »

no_sikiriki wrote: 28/01/2022 20:27
Hvala ti. :thumbup: Online ima svašta, uglavnom piše desetak dana, ali navodno dosta ljudi imaju pozitivne testove i nakon toga, s tim da kao to ne mora značiti da su zarazni. Ne bih da zarazim roditelje, pa hoću da budem sigurna.
Nema na čemu. Ja sam u srijedu radila krvnu sliku i doktorica mi je tad rekla da tih dana baš pazim oko ukućana, jer mi monociti pokazuju da sam u zaraznoj fazi, to mi je bio 5. dan simptoma.

A sam virus ostaje i može se dugo pokazati na testu, samo što ne "pravi štetu" poslije desetak dana.
no_sikiriki
Posts: 16346
Joined: 11/12/2012 13:21

#5924 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by no_sikiriki »

Ma da, evo muž se testirao, njemu je 11-12. dan danas i još uvijek je pozitivan. Ko će ga znati, možda je 14 dana najsigurnije.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#5925 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by banjaluka078 »

Koliko je dugo zarazan neko zaražen kovidom?

Naučnici već znaju da su ljudi koji su se zarazili virusom korona obično zarazniji u ranijoj fazi infekcije.

Kod omikrona, smatra se da virus može da se prenese dalje jedan do dva dana prije nego što simptomi počnu da se pokazuju i dva do tri dana poslije njih.

“Mi vjerujemo da je virus zarazan samo pet dana. Drugim riječima, njegova sposobnost da zarazite druge, da prenesete virus, traje tri do pet dana poslije pozitivnog testa, koji se radi drugog dana infekcije”, kaže doktor Sorijano.

Omikron soj ostaje u tijelu oko sedam dana, kaže on.

To znači da oko sedam dana poslije pojave simptoma, većina ljudi više neće biti zarazna, ako više ne iskazuju bilo kakve simptome.

“Ali ovo je medicina, a ne matematika, tako da morate da date malo veću granicu. Možda kod nekih ljudi traje malo manje, oko tri do četiri dana, dok kod drugih oko sedam dana”, ističe doktor Sorijano.

Sorijano kaže da ono što jeste sigurno je da sa omikronom zaražavanje mnogo brže nego kod prethodnih sojeva.

Zato je najbolji način da se pojača sigurnost da se uradi antigenski test (koji se zove još i rapidni test lateralnog protoka) kako biste otkrili da li je osoba još uvijek zarazna.

“To su jeftiniji testovi i mogu da otkriju ako je neko i dalje zarazan”, kaže on.
Kad mogu da se sretnem sa nekim ko je imao kovid sa simptomima?

Američki Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) objavio je smjernice koje omogućuju ljudima koji su pozitivni na kovid da se miješaju sa drugim ljudima poslije pet dana izolacije, ali uz određene uslove. Evo šta treba da uradite ako ste pozitivni na testu, prema CDC-u:

Ako ste imali KOVID-19 i imali ste simptome, izolujte se na najmanje pet dana. Da biste izračunali svoju petodnevnu izolaciju, nulti dan je prvi dan vaših simptoma.

Ako više nemate simptome ili se vaši simptomi poboljšavaju poslije pet dana, možete da izađete iz izolacije i napustite dom.

Nastavite da nosite masku kad ste sa drugim ljudima još pet dana.

Izbjegavajte putovanja dok ne prođe punih 10 dana od vaših prvih simptoma. Ako morate da putujete između šestog i desetog dana, nosite tijesnu masku kad ste u blizini drugih ljudi tokom čitavog trajanja putovanja.

Ako imate temperaturu, produžite izolaciju kod kuće dok temperatura ne prestane.
Koliko sam dugo zarazan ako nemam simptome?

Mnogi ljudi sa kovidom ne osjete nikakve simptome tokom čitavog trajanja infekcije.

“Oni treba da se ponašaju kao da njihova infekcija traje isto onoliko kao kod nekoga sa simptomima”, kaže doktor Sorijano.

Sorijano dodaje da se mnogo toga još ne zna o asimptomatičnim infekcijama.

“Ali čini se da je trajanje infekcije slično onoj kod ljudi sa simptomima. Postoje studije kovida sprovedene na djeci, koja obično nemaju simptome, a te studije pokazuju da je njihov viralni teret, čak i bez simptoma, isti kao kod odraslih sa simptomima “, kaže on za BBC.
Locked