Iskustva sa koronavirusom

Moderator: O'zone

Locked
laik1981
Posts: 12895
Joined: 05/12/2012 13:04

#5801 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by laik1981 »

Ma tad je bila svabija..
Naslovnica
Posts: 27537
Joined: 20/03/2013 15:38

#5802 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Naslovnica »

NediM17 wrote: 21/01/2022 11:38
zubi wrote: 21/01/2022 09:49
Zasto?
Postoje kovid ambulante gdje idu zarazeni, ne mijesaju se pozitivni sa ostalim pacijentima.
Kako i cime doci do covid ambulante?
A evo ti je covjek gore napisao iskustvo sa tim covid ambulantama.
Kada sam ja fasovo COVID-19 u novembru 2020, liječio se preko Al-TAwila.
Na jednom spratu je isključivo testiranje, a na spratu iznad je sve ostalo.
Tako da dobiješ nalaz da si pozitivan, i onda ideš na sprat iznad gdje su desetine ljudi koji čekaju ne samo COVID-19 pregleda i terapije, nego i sve ostalo. :-)
Ono, u istom hodniku ja koronaš i čovjek koji čeka kod oftamologa.
Užas ba.
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#5803 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by cassius »

Trappist wrote: 20/01/2022 18:02
jasib wrote: 19/01/2022 21:07 Juče popodne ulazim u apoteku u Sarajevu, unutra je jedna žena u 50-tim godinama, stoji uz staklo i sluša kako joj apotekarka nešto priča. Ja prilazim slobodnom pultu i naručujem svoje... Obje smo s maskama na licu. Ta žena onda nešto pita, a apotekarka joj i to objašnjava. Od sam udaljena oko 1,5 m. Ulazi u apoteku jedan stariji muškarac i prilazi toj ženi da stane iza nje. Kad ona viknu na njega - ne prilazi mi, imam Covid!. Ja stala, premrla, nisam se još stigla vakcinisati, ruke mi se počele tresti. Uzmem svoje tablete i da pođem, ali ne mogu da je ne pitam - Pa zašto si ovdje ako imaš koronu?: Sad bila u ambulanti, rekli mi tako. I ona svratila u apoteku da kupi lijekove.

Je li ovo praksa kod oboljelih od Covida? Zašto se zaraženi pacijenti slobodno kreću među ljudima :(

Jesam li se ja mogla zaraziti, bila sam na 1-1,5 m od nje, obje s maskama?
Opisan u jednoj recenici jedan klasični panikbot. Umire od straha kad vidi babu kako zarazena kupuje lijekove, ruke joj se tresu, ali nije vakcinu primio. I cuj svratila u apoteku zena, sto je nisi odmah upucala u celo, kako se usudjuje?!
Cuj tresu se ruke :lol:

Pa nije rak , sta ti se tresu ruke.
User avatar
zubi
Posts: 5127
Joined: 16/07/2009 00:27

#5804 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by zubi »

namiami wrote: 21/01/2022 11:36
zubi wrote: 21/01/2022 09:49 Postoje kovid ambulante gdje idu zarazeni, ne mijesaju se pozitivni sa ostalim pacijentima.
:-) :-) :-) ja iz prve ruke napisem iskustvo i to ovo izvališ. U istoj prostoriji budu oni koji sumnjaju da su pozitivni i testiraju se, pozitivni koji se testiraju, pozitivni koji dolae po test/dijagnozu kao i oni što dovode pozitivne.
Dopustam da je sad drugacije, ali meni kad je to bilo interesantno, testiralo se vani, u kontejnerima ispred doma zdravlja, tako da nikakvog mijesanja nema pri testrianju, jednom kad si dobio + test, ides iskljucivo u kovid ambulantu.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#5805 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by black_adrian »

Pa ja jutros u ambulanti, 2-3 su mi rekli da se odmaknem od njih jer su pozitivni :lol:
NediM17
Posts: 21375
Joined: 05/11/2009 11:49

#5806 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by NediM17 »

Naslovnica wrote: 21/01/2022 11:43
NediM17 wrote: 21/01/2022 11:38

Kako i cime doci do covid ambulante?
A evo ti je covjek gore napisao iskustvo sa tim covid ambulantama.
Kada sam ja fasovo COVID-19 u novembru 2020, liječio se preko Al-TAwila.
Na jednom spratu je isključivo testiranje, a na spratu iznad je sve ostalo.
Tako da dobiješ nalaz da si pozitivan, i onda ideš na sprat iznad gdje su desetine ljudi koji čekaju ne samo COVID-19 pregleda i terapije, nego i sve ostalo. :-)
Ono, u istom hodniku ja koronaš i čovjek koji čeka kod oftamologa.
Užas ba.
Sve znam, iskustvo iz marta 2021. jos gore.
Jedno na drugom, i ko je dosao bez korone dobio je gratis.
komsinica_s_drugog
Posts: 690
Joined: 23/12/2018 19:16

#5807 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by komsinica_s_drugog »

banjaluka078 wrote: 21/01/2022 07:13
komsinica_s_drugog wrote: 20/01/2022 17:35

U RS kod porodicnog doktora dolaze i tlakasi po recepte i koronasi na pregled. Pobijedite to 😎
Neki dan sina vodila porodicnom, upala krajnika, 4 osobe su u cekaonici rekle da su pozitivne. Jedna od njih sjedila kraj mog malog djeteta.
Ma gdje to? Nema šanse, jedino ako kriju da su pozitivni, pa dolaze, ali da će biti naručeni u porodičnu, nema teorije.
Od prvog dana su osnovane zasebne ambulante za respiratorne infekcije i za bilo kakav slučaj iole sličan koroni se ide tamo. Mene su mjesec zavlačili zdravu po ARI dok nisu ustanovili da je alergijski kašalj, porodičnu sam smjela samo nazvati da me zakaže u ARI.
I sad se kod porodične čeka ispred ambulante, sestra obavi razgovor i onda nas pusti unutra, 2-3 maksimum u čekaonici, svako u svom ćošetu.
Ne mozes mi se tako obracati kad sam svojim usima slusala. Jedna zena stojala ispred, druga iza mene, dok smo predavale knjizice. Obje su jasno i glasno sestri za pultom rekle da su na pcr testu pozitivne, obje rezultat dobile dan ranije i upucene porodnicnom ljekaru na pregled i po terapiju. Bio je 14. 01, praznik, radila porodicna ambulanta, respiratorna ne.
Zatim dolazi mladji muskarac, razgovara sa zenom koja je stojala ispred mene i govori joj da je i on pozitivan na testu i da je dosao na pregled. Zatim je taj muskarac sjeo kraj jednog djeda koji se takodjer umijesao u razgovor i rekao da je pozitivan.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#5808 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by banjaluka078 »

komsinica_s_drugog wrote: 21/01/2022 12:49 Ne mozes mi se tako obracati kad sam svojim usima slusala. Jedna zena stojala ispred, druga iza mene, dok smo predavale knjizice. Obje su jasno i glasno sestri za pultom rekle da su na pcr testu pozitivne, obje rezultat dobile dan ranije i upucene porodnicnom ljekaru na pregled i po terapiju. Bio je 14. 01, praznik, radila porodicna ambulanta, respiratorna ne.
Zatim dolazi mladji muskarac, razgovara sa zenom koja je stojala ispred mene i govori joj da je i on pozitivan na testu i da je dosao na pregled. Zatim je taj muskarac sjeo kraj jednog djeda koji se takodjer umijesao u razgovor i rekao da je pozitivan.
U cijelom entitetu je 14.1. bio praznik i neradni dan za sve domove zdravlja u čijem sklopu su porodične ambulante, osim dežurnih timova u smanjenom obimu i osim ARI koje su radile na sve dane. Za taj dan se nije moglo naručiti niti je ko mogao biti upućen svom redovnom porodičnom ljekaru, pogotovo ne iz ARI i kovid-ambulante, koji ne vraćaju pacijenta porodičnoj sve dok ne prestanu simptomi/izolacija.
Pitam koji grad je u pitanju, jer zvuči nemoguće i zvuči kao nešto za brojne inspekcije, od rada do interne ministarstva zdravstva. Diletanti po mnogim pitanjima jesu, ali po pitanju upućivanja pozitivnih porodičnoj i redovnog rada na neradni dan nisu.
komsinica_s_drugog
Posts: 690
Joined: 23/12/2018 19:16

#5809 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by komsinica_s_drugog »

banjaluka078 wrote: 21/01/2022 13:02
komsinica_s_drugog wrote: 21/01/2022 12:49 Ne mozes mi se tako obracati kad sam svojim usima slusala. Jedna zena stojala ispred, druga iza mene, dok smo predavale knjizice. Obje su jasno i glasno sestri za pultom rekle da su na pcr testu pozitivne, obje rezultat dobile dan ranije i upucene porodnicnom ljekaru na pregled i po terapiju. Bio je 14. 01, praznik, radila porodicna ambulanta, respiratorna ne.
Zatim dolazi mladji muskarac, razgovara sa zenom koja je stojala ispred mene i govori joj da je i on pozitivan na testu i da je dosao na pregled. Zatim je taj muskarac sjeo kraj jednog djeda koji se takodjer umijesao u razgovor i rekao da je pozitivan.
U cijelom entitetu je 14.1. bio praznik i neradni dan za sve domove zdravlja u čijem sklopu su porodične ambulante, osim dežurnih timova u smanjenom obimu i osim ARI koje su radile na sve dane. Za taj dan se nije moglo naručiti niti je ko mogao biti upućen svom redovnom porodičnom ljekaru, pogotovo ne iz ARI i kovid-ambulante, koji ne vraćaju pacijenta porodičnoj sve dok ne prestanu simptomi/izolacija.
Pitam koji grad je u pitanju, jer zvuči nemoguće i zvuči kao nešto za brojne inspekcije, od rada do interne ministarstva zdravstva. Diletanti po mnogim pitanjima jesu, ali po pitanju upućivanja pozitivnih porodičnoj i redovnog rada na neradni dan nisu.
U pitanju je DZ u Doboju. I da, ja sam svjedok, svojim usima cula, ocima vidjela. Ne mozes me ubjedjivat da ne postoji nesto sto cemu sam licno svjedocila.
Odvela dijete u hitnu jer je imao visoku temperaturu koja se tesko skida, zagnojene i upaljene krajnike, oni mì rekli da rade dva tima porodicne medicine i da se javim njima.
A gore je dalje bilo ovo sto sam vec napisala.
Inace sam upucena u organizaciju respiratorne kao i porodicne ambulante, jer sam vise puta vodila djecu doktorima, i sama sam imala koronu, koju sam u toj istoj ambulanti pokupila i prenijela muzu.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#5810 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by banjaluka078 »

Ja ću ove informacije proslijediti ministarstvu i inspekciji. Čisto zbog budućih pacijenta i događaja.

Organizovan je rad dežurnih timova na taj dan, 14.1., ali pozitivan pacijent ne smije u redovnu nego u kovid ambulantu.

User avatar
nepass1
Posts: 9439
Joined: 06/07/2017 07:35

#5811 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by nepass1 »

black_adrian wrote: 21/01/2022 11:49 Pa ja jutros u ambulanti, 2-3 su mi rekli da se odmaknem od njih jer su pozitivni :lol:
Sarajevo?
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#5812 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by black_adrian »

nepass1 wrote: 21/01/2022 13:21
Sarajevo?
Da. Ambulanta "Koševo ll".
User avatar
Blue1
Posts: 152
Joined: 28/02/2015 23:27

#5813 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Blue1 »

Da li neko zna kako mogu dobiti nakaz da sam +, na viber mi nista nije doslo a 3 dana su prosla a u ambulanti mi ne zele isprintati nalaz... A moram ga poslati poslodavcu
User avatar
cLo
Posts: 4550
Joined: 23/08/2011 09:19

#5814 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by cLo »

Ja imam jako pozitivna iskustva i sa ambulantom porodične medicine i sa covid ambulantom, zapravo, bila sam baš iznenađena susretljivošću. Doduše, po prvim simptomima sam otišla u Prolab na testiranje, zatim sam pozitivan test poslala po negativnoj osobi u porodičnu ambulantu, a onda su oni kontaktirali covid i naručili me. Svih 14 dana izolacije sam imala po 2 informativna poziva dnevno, jedan iz porodične, a drugi iz covid ambulante, samo što mi nisu tepali, toliko su bili ljubazni. U covid ambulanti sam i ja srela ljude koji su tu došli na testiranje, nemaju pojma da li je covid ili gripa, to je njihova odgovornost i rizik. Imate, brate, centre za testiranje, pa ako niste sigurni da li je covid, odite prvo tamo, ne idite u covid ambulantu, jer zna se da tu obitavaju pozitivni i da je visoka vjerovatnoća da ćete pokupiti baju.
iz zadnje klupe
Posts: 909
Joined: 27/07/2012 18:10

#5815 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by iz zadnje klupe »

Da li su mladi doktori koji rade po covid ambulantama zaposlenici domova zdravlja, ili neko spomenu da su sa biroa?
Da li oni znaju nesto sto ja ne znam, ili su vec oguglali, ali ja kad sam otisao nisu nosili msske, mada sam im rekao da sam pozitivan
S druge strane kod redovnog porodicnog ljekara, gdje sam morao doci, cim sam rekao da sam pozitivan, istjerala me sestra da sacekam napolje, a ona odmah dezinficirala hodnik
last mohicans
Posts: 11603
Joined: 09/08/2012 23:19

#5816 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by last mohicans »

Ma pola ih pozitivno radi. Ja vodio svoju mlađu, jedna sestra pičkara,nece da radi,pozitivna zena,druga veli garant sam i ja, trebam se testirati. Suju, 1,val,2,3,4,5 sve po jednim te istim.. nije lahko, stvarno. Za razliku od covid ambulante na skolskom niđe živa roba, ja mislio da je covid ambulanta za djecu na skolskom,odvojena. Dosao gore, ona na kartoteci pa gdje cete ovdje, stavlja masku iza stakla, prepala se ko ova u apoteci, a apsolutno nigdje nikoga nije bilo. Dijete sve vrijeme izlaska iz kuce masku nosila. Uputite me gdje treba da idem. Fakat nisam znao da i djece sa sumnjom na covid idu u iste covid ambulante gdje su i odrasli.
iz zadnje klupe
Posts: 909
Joined: 27/07/2012 18:10

#5817 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by iz zadnje klupe »

Bas su mi ovi mladi doktori iz covid ambulanti. ostali misterija, kada sam prvi put obolio prosle godine, njihov nonsalantni pristup sam tumacio time da su vakcinisani pa ih nije strah, to je bilo vrijeme ksd vakcina skoro i nije bilo, samo su imedecinski radnici bilivakcinisanii i mislilo se da stite od zaraze
Ali nonsalantni pristup danas, ne u smislu nebrige vec nedostatka bilo.kakvog straha, mogu tumaciti samo sa dva nacina, da su vec prebolovali i omikron, jer vakcina i prebolovanje delte vise ne pomaze, ili imaju mentalitet diverzanta, tj. pristajanjem da rade u covid ambulantama shvatali su da ih ce virus zakaciti prije ili kasnije pa nema potrebe da su u strahu
akcija007
Posts: 2792
Joined: 17/05/2008 23:50

#5818 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by akcija007 »

U decembru sam se testirao za putovanje, privatno. Ma oni nikakvu zastitu nemaju sto rade na restiranju. Samo masku . A nisu svi negativni na testovima.
artur morgan
Posts: 2794
Joined: 30/04/2020 19:47

#5819 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by artur morgan »

Pozitivan sam oko 5 dana. Imao sam blage simptome u pocetku ( temperatura, nemoc, bolovi i glavobolja ) a sada je od simptoma ostalo samo ponekad kihanje. Nisam se javljao ljekarima, od terapije nista ne koristim. Nemam problema sa disanjem niti bolova u prsima. Sad me interesuje, trebali se javiti ljekaru kad su ovako blagi simptomi ?
last mohicans
Posts: 11603
Joined: 09/08/2012 23:19

#5820 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by last mohicans »

artur morgan wrote: 22/01/2022 11:32 Pozitivan sam oko 5 dana. Imao sam blage simptome u pocetku ( temperatura, nemoc, bolovi i glavobolja ) a sada je od simptoma ostalo samo ponekad kihanje. Nisam se javljao ljekarima, od terapije nista ne koristim. Nemam problema sa disanjem niti bolova u prsima. Sad me interesuje, trebali se javiti ljekaru kad su ovako blagi simptomi ?
Ako zelis da budes dio statistike i ako ti treba za bolovanje. Ima dosta raje koja su se samoizolovala, poslodavci im ne traze od ljekara potvrde. Odradi 10 dana,to je to. Pojačaj C,D i cink,radi sebe,jer ipak ono obori imunitet i iscrpi organizam. Vidim po sebi.
isx
Posts: 3577
Joined: 24/05/2014 19:12

#5821 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by isx »

Grlobolja, promuklost jutros. Samo to. Jel’ omicron? :mrgreen:

Uz ovo govno od parosmije, još mi samo opet to fali.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#5822 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by banjaluka078 »

artur morgan wrote: 22/01/2022 11:32 Pozitivan sam oko 5 dana. Imao sam blage simptome u pocetku ( temperatura, nemoc, bolovi i glavobolja ) a sada je od simptoma ostalo samo ponekad kihanje. Nisam se javljao ljekarima, od terapije nista ne koristim. Nemam problema sa disanjem niti bolova u prsima. Sad me interesuje, trebali se javiti ljekaru kad su ovako blagi simptomi ?
Možda ne bi bilo loše da imaš potvrdu o prebolijevanju ako ostane na snazi potreba potvrda za ulazak u objekte ili putovanja.
twomad
Posts: 180
Joined: 26/10/2021 10:14

#5823 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by twomad »

isx wrote: 22/01/2022 13:11 Grlobolja, promuklost jutros. Samo to. Jel’ omicron? :mrgreen:

Uz ovo govno od parosmije, još mi samo opet to fali.
ja sam imao grlobolju, blagu promuklost, zacepljen nos i generalno onaj osjecaj slabosti/bolesti par dana, odradio sam tri ona testa iz apoteke u razmaku od 4 dana sva 3 su bila negativna tako da mislim da nije, ali ko ce ga znati
artur morgan
Posts: 2794
Joined: 30/04/2020 19:47

#5824 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by artur morgan »

@last mohicans
@banjaluka078

Hvala. Kad su me obavijestili telefonom o rezultatu testiranja da sam pozitivan, kazali su da ce oni dostaviti rezultat testa radi evidencije a da se ja javim u svoju porodicnu ambulantu. Nisam isao jer nemam potrebe a i ne bi da nekog zarazim jer tu su stalno vecinom penzioneri. U ponedjeljak cu ih nazvati telefonom i obavijestiti.

Ta potvrda je korisna zbog nje cu se javiti. Vakcinisan sam tako da imam i tu potvrdu.
artur morgan
Posts: 2794
Joined: 30/04/2020 19:47

#5825 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by artur morgan »

twomad wrote: 22/01/2022 13:18
isx wrote: 22/01/2022 13:11 Grlobolja, promuklost jutros. Samo to. Jel’ omicron? :mrgreen:

Uz ovo govno od parosmije, još mi samo opet to fali.
ja sam imao grlobolju, blagu promuklost, zacepljen nos i generalno onaj osjecaj slabosti/bolesti par dana, odradio sam tri ona testa iz apoteke u razmaku od 4 dana sva 3 su bila negativna tako da mislim da nije, ali ko ce ga znati
Meni je taj kucni svaki bio pozitivan :D

U privatnoj klinici isto pozitivan tako da je kucni bio tacan. Koliko sam razumio kucni je manje osjetljiv pa moze pokazati lazni negativni rezultat ali ako imaju simptomi i uradi se taj kucni test u prvoj sedmici, gotovo sigurno je tacan i pouzdan.

Kucni koji sam koristio je neki " Boson "....zaboravi puni naziv
Locked