Iskustva sa koronavirusom

Moderator: O'zone

Locked
gamer4ever
Posts: 684
Joined: 11/12/2012 12:52

#5851 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by gamer4ever »

DuckZz wrote: 24/01/2022 21:29
gamer4ever wrote: 24/01/2022 21:23

Zvuci mi kao neka djecija bolest, koju nisi prelezao. Pljuskavice ? Jesi prebolio ? Imas djecu koja su ti mozda prenijela ? Nije se sa time zajebavati, otidji kod doktora
Nisam ih nikad imao, ali ovo me sad uopšte ne svrbi ni sekunde, samo je bolno na jaci dodir. A također kašljem puno i pluca zatežu, a to baš i nije simptom pljuskavica. Nemam djecu niti sam boravio blizu njih
Ne znam onda, moze biti i omikron, citao sam da u rijetkim slucajevima moze izazivati osip. Mozda si ti jedan od tih rijetkih slucajeva. Ja ti savjetujem doktoru za svaki slucaj.
megaribi1
Posts: 763
Joined: 21/09/2016 21:51

#5852 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by megaribi1 »

gamer4ever wrote: 24/01/2022 21:33
DuckZz wrote: 24/01/2022 21:29

Nisam ih nikad imao, ali ovo me sad uopšte ne svrbi ni sekunde, samo je bolno na jaci dodir. A također kašljem puno i pluca zatežu, a to baš i nije simptom pljuskavica. Nemam djecu niti sam boravio blizu njih
Ne znam onda, moze biti i omikron, citao sam da u rijetkim slucajevima moze izazivati osip. Mozda si ti jedan od tih rijetkih slucajeva. Ja ti savjetujem doktoru za svaki slucaj.
Pljuskavice (varičela) su 2 do 3 puta zaraznija bolest od Covid 19, tako da je moguće ih dobiti i slučajnim kontaktom na ulici. Ako se prvi dan detektuju, može se propisati acyclovir, lijek protiv virusa i to će zaustaviti širenje osipa, ali u kasnijim danima nije baš efikasan. Inače, ovaj lijek je vrlo rano odbačen kao kandidat za liječenje Covid 19, ali je kasnije bilo i članaka da se pokazau uspješnim.
User avatar
ljubicasti limun
Posts: 1200
Joined: 27/10/2021 22:23

#5853 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by ljubicasti limun »

Kucni testovi sada nisu pouzdani. Otac, suprug i rodjak na kucnim bili negativni, sa svim simptomima (otac: temp preko 38 skoro 10ti dan, tezak umor, bez kaslja, suprug: bez temp., tezak umor, malaksalost, grlobolja, glavobolja, curenje iz nosa, rodjak: bez temp., ali stezanje i vrelina u prsima, glavobolja, tezak umor, jak kasalj). Kod svih pcr pozitivan.
Cim osjetite simptome, testirajte se. Ne kucnim.
last mohicans
Posts: 11672
Joined: 09/08/2012 23:19

#5854 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by last mohicans »

DuckZz wrote: 24/01/2022 21:29
gamer4ever wrote: 24/01/2022 21:23

Zvuci mi kao neka djecija bolest, koju nisi prelezao. Pljuskavice ? Jesi prebolio ? Imas djecu koja su ti mozda prenijela ? Nije se sa time zajebavati, otidji kod doktora
Nisam ih nikad imao, ali ovo me sad uopšte ne svrbi ni sekunde, samo je bolno na jaci dodir. A također kašljem puno i pluca zatežu, a to baš i nije simptom pljuskavica. Nemam djecu niti sam boravio blizu njih
Vrlo moguce da su pljuskavice,ako nisi bolovao. Ne znam koliko god imaš. Ja sam ih u kasnim 20tih fasovao. Zajebano pravo. Najprije sam bio bolestan sa simptomima gripe,pa ko ozdravio,onda su ko kokice počele iskakati.
Bosinspi
Posts: 5
Joined: 26/01/2022 08:59

#5855 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Bosinspi »

kolege post-koronasi tako da kazem, necete zamjeriti, dakle mi ovi koji smo frisko prebolovali i veselo pusteni na slobodu - na sta mozemo racunati sada kada smo napokon free?

da li iko zna pouzdano ili da je googlao ili se bavio pitanjem imuniteta nakon? da budem u potpunosti iskrena, moja licna reinfekcija mi ne bi bila toliko strasna, ali bih voljela da bar znam kako u odnosu na ove stare s oboljenjima i ostalim stanjima koje stitim vec otkako je ovo s*anje pocelo.

dakle, kakav nas imunitet ceka? koliki smo prenositelji? koliko se mora paziti, posebno imajuci na umu da je sada virus jako prisutan. znam da je ovo sve licni izbor i pitanje neke odgovornosti, a i to znamo kako kod nas ide, ali evo da prodiskutujemo kako ko i sta planira...

znam da je ovo pitanje neistrazeno i da nauka nije sigurna, ali eto voljela bih da razmijenimo misljenja. ja sam duplo vakcinisana i prefasovala covid nedavno, ne cini mi se da je omicron bio, jer je bilo poprilicno simptoma i gubljenja cula i slicno, doduse ko ce znati.

planiram vaditi antitijela za 2-3 sedmice, rado cu podijeliti rezultate.

ako nije tema za ovaj podforum, pomozite dje da prebacim :) muchas gracias. maksuz sam se registrovala da razmijenimo misljenja, a citam forum otkako je ovo bio sax forum, i prije nego je korona udarila.

zelim brzo ozdravljenje svim koronasima, a ovima sto nisu jos, da vas zaobidje u najsirem krugu mogucem. :)
Ali_G
Posts: 4639
Joined: 02/03/2002 00:00

#5856 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Ali_G »

Ukratko, niko pojma nema. Mantrali su da nivo antitijela nije bitan, a onda Karabatic igra pozitivan jer su mu ljekari rekli da ima dovoljno antitijela jer je bolovao prije mjesec dana. Imam komsiju koji je unutar 3mjeseca bio 2x pozitivan. Od zene kolegica navodno vec 3x od pocetka pandemije pozitivna.
Od ovog sranja se ne moze sacuvati. Starije i rizicne grupe vakcinisati, nabaviti i lijekove. Sve drugo nema vise nikakvog smisla
splinter
Posts: 7345
Joined: 08/10/2011 12:28

#5857 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by splinter »

sherbett wrote: 26/01/2022 01:16
hrusta wrote: 23/01/2022 10:10 Pozz raja, kćerkica (11g) imala koronu u oktobru prošle godine, zarazila se u školi, haman cijeli razred se inficiro samo ih 4 od 20 učenika nije fasovalo. Nebi ni znali da je dobila da nas nisu obavijestili iz škole da se treba testirati za svaki slučaj. Nije imala ama baš nikakve simptome, 2-3 dana od pozitivnog PCR testa izgubi okus i miris. I evo sve do danas ga nema, ni mirisa ni ukusa. Na početku je govorila da neke stvari imaju okus sirčeta (dadnem joj da proba jabukovog sirčeta, ništa ni mirisa ni ukusa njega), a uzme bombonicu sa okusom jagode kaže da joj je ona ukus sirčeta. A prošle sedmice počela da osjeća ukus kiselosti, ko da kiselo mlijeko pije kad neku hranu proba, sladoled npr.

Ja i supruga smo mislili da će mo i mi garant fasovati od nje kad je bila infektivna, testirani (PRC) i ništa (obadvoje vakcinisani), i koristili smo antigen testove isto ništa. Malecka je pokazivala pozitivnost na antigen testove jedno sedmicu i onda su postali negativni.

Sad u zadnje vrijeme ko da osjeti miris duhanskog dima i nekad ko miris luka, a nigdje zglave dima i luka. Brine nas koliko če joj ovo trajati više, sreća ona jede ali kaže da je baš teško jesti nešto bez ukusa.

Znači, ovo počelo prve sedmice u oktobru i evo sad kraj januara i još nema ukusa/mirisa. Jeli iko od vas predevero slično?
Evo kod mene je slicno
Doduse ja sam jos uvijek pozitivna tako da okusa i mirisa nemam jedno 6,7 dana. Danas osjecam okus u ustima po onim icos odvratnim cigaretama kao okus psenice, cijeli dan i danas sam osjetila cudne mirise od nikuda
Cudno nesto skroz
Kao osjetim, ali nista definirano i jasno
To je normalna faza u procesu povratka čula mirisa. Jedno vrijeme osjećaš nešto kao miris paljevine, gareži, duhanskog dima, ne znam ni sam kako bih opisao to. Traje nekih 7-10 dana i onda prođe.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65572
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#5858 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by _BataZiv_0809 »

splinter wrote: 26/01/2022 10:19
To je normalna faza u procesu povratka čula mirisa. Jedno vrijeme osjećaš nešto kao miris paljevine, gareži, duhanskog dima, ne znam ni sam kako bih opisao to. Traje nekih 7-10 dana i onda prođe.
Meni je taj miris dolazio s vremena na vrijeme. Bio sam izgubio culo mirisa u decembru 2020. i nikad se nije vratio u normalu. Luk, krompir, Prevent u Visokom, neki omeksivaci i parfemi, sve mi drukcije mirise.

Nakon boravka u zadimljenim prostorijama nos mi bude bas senzibiliziran.

Nisam se nikad testirao, ne znam jesam li asimptomatski (osim tog gubitka cula mirisa) prebolovao, haman da jesam. 3x vakcinisan :-)

P.S. idemo li prema endemiji?
splinter
Posts: 7345
Joined: 08/10/2011 12:28

#5859 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by splinter »

_BataZiv_0809 wrote: 26/01/2022 10:32
splinter wrote: 26/01/2022 10:19
To je normalna faza u procesu povratka čula mirisa. Jedno vrijeme osjećaš nešto kao miris paljevine, gareži, duhanskog dima, ne znam ni sam kako bih opisao to. Traje nekih 7-10 dana i onda prođe.
Meni je taj miris dolazio s vremena na vrijeme. Bio sam izgubio culo mirisa u decembru 2020. i nikad se nije vratio u normalu. Luk, krompir, Prevent u Visokom, neki omeksivaci i parfemi, sve mi drukcije mirise.

Nisam se nikad testirao, ne znam jesam li asimptomatski prebolovao, haman da jesam. 3x vakcinisan :-)

P.S. idemo li prema endemiji?
Sad više nije ni bitno za test. Svakako imaš antitjela poslije vakcine.
Ovo je vrlo specifičan miris, baš neki mix dimova ( duhanski, garež, paljevina)
Evo ovdje ima malo pojašnjeno:

https://www.rts.rs/page/magazine/sr/sto ... kovid.html

Pa ovo već jeste neka vrsta endemije, jer incidenca znatno varira od regije svijeta.
Svakako nevezano na nove slučajeve situacija sa hospitalizacijama nike nikad bila bolja u odnosu na broj oboljelih.
Eh sad. Strah me da samo toga da ovaj novi soj nije neka vrsta "stealth virusa". Npr mi očekujemo respiratorne probleme i upale pluća, ali on to zaobiđe i radi dugotrajnu štetu organizmu. Prije svega mislim na miokarditise i vaskulitise ili DVT Duboke venske tromboze.
Omi je ( kako mu tepaju) zapravo dosta različit od prethodnih sojeva virusa, ima alternativni način ulaska u ćeliju, ne stvara Sincicije (fuzije čelija), ima drugačiju patogenezu. Moglo bi se reći potpuno drugi virus pa i je klinička slika dosta različita.
Sad je sve više prisutna BA, 2. podvarijanta koja potiskuje BA.1. varijantu Omija ali ne znam da li imunitet od od jedne podvarijante pomaže kod druge.
Ne pratim toliko više ova dešavanja zbog privatnih obaveza, više sam fokusiran na porijeklo virusa.

Zanimljivo, nisam vakcinisan, prebolio sam u novembru 2020.godine, zadnjih 20 dana sam stalno u kontaktu sa zaraženim, namjerno se izlažem da se zarazim ali svaki test koji radim (svako drugi dan) je negativan i nemam nikakvih simptoma. To ne može gotovo niko objasniti.
Još jedna poslastica za kraj. Po nekim autorima, Omi je zapravo prva verzija virusa i sve ostale verzije potiču od njega. :-D
palermo
Posts: 22290
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#5860 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by palermo »

splinter wrote: 26/01/2022 10:52
Svakako nevezano na nove slučajeve situacija sa hospitalizacijama nike nikad bila bolja u odnosu na broj oboljelih.
Ali ondje gdje imaš veći broj vakcinisanih. Da ne idemo daleko, kažu da je već primjetan razlika između recimo Sarajeva (sa velikimm brojem vakcinisanih) i Mostara, odnosno regije koju pokriva SKB Mostar u broju hospitalizacija, broju ljudi na respiratorima i smrtnosti. U Mostaru su svi respiratori praktički već popunjeni, što ne treba čuditi ako se zna da je recimo zapadna hercegovina vakcinisana negdje oko 15 % .
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65572
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#5861 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by _BataZiv_0809 »

@splinter lutka moja beg moj :thumbup:

Da, taj mix mirisa mi dodje s vremena na vrijeme, tj. dolazio je, nije se desavalo vec dugo.

Ali nos mi je senzibiliziran sve vrijeme kao kad je prehlada. Odem u kafanu gdje je zadimljeno, dodjem kuci nos me ubi. :run:
splinter
Posts: 7345
Joined: 08/10/2011 12:28

#5862 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by splinter »

palermo wrote: 26/01/2022 11:00
splinter wrote: 26/01/2022 10:52
Svakako nevezano na nove slučajeve situacija sa hospitalizacijama nike nikad bila bolja u odnosu na broj oboljelih.
Ali ondje gdje imaš veći broj vakcinisanih. Da ne idemo daleko, kažu da je već primjetan razlika između recimo Sarajeva (sa velikimm brojem vakcinisanih) i Mostara, odnosno regije koju pokriva SKB Mostar u broju hospitalizacija, broju ljudi na respiratorima i smrtnosti. U Mostaru su svi respiratori praktički već popunjeni, što ne treba čuditi ako se zna da je recimo zapadna hercegovina vakcinisana negdje oko 15 % .
Općenito govorim. Uvijek koristim podatke sa globalnog, ne lokalnog nivoa. Evidentno je da je klinička blaža kod ove varijante blaža.Čisto patogeneza virusa je takva nevezano za vakcinalni status.
Ali opet ponavljam to se podrazumjeva ako se gleda kroz ovir kliničke slike tipične za respiratorne viruse. O nekim naknadnim posljedicama po zdravlje malo je istraživanja.
Ne ulazim u analizu i odnos vakcinisani i nevakcinisani, nisam nikad ni ulazio.
Vrijeme će pokazati šta i kako i naravno dobijeni rezultat zasnovan na egzaktnim podacima treba prihvatiti.
tamaricaaa
Posts: 397
Joined: 18/02/2021 19:57

#5863 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by tamaricaaa »

splinter wrote: 26/01/2022 11:13
Općenito govorim. Uvijek koristim podatke sa globalnog, ne lokalnog nivoa. Evidentno je da je klinička blaža kod ove varijante blaža.Čisto patogeneza virusa je takva nevezano za vakcinalni status.
Ali opet ponavljam to se podrazumjeva ako se gleda kroz ovir kliničke slike tipične za respiratorne viruse. O nekim naknadnim posljedicama po zdravlje malo je istraživanja.
Ne ulazim u analizu i odnos vakcinisani i nevakcinisani, nisam nikad ni ulazio.
Vrijeme će pokazati šta i kako i naravno dobijeni rezultat zasnovan na egzaktnim podacima treba prihvatiti.
Samo jedna ispravka, covid-19 je sistemski virus, respiratorni po nacinu ulaska u organizam. To znaci da ne napada samo respiratorni sistem, nego prolazi kroz citav organizam i i moze napraviti stetu bilo kojem organu, narocito ako neko vec ima neko oboljenje.
Sto rece jedan virusolog, to sto je omicron blagih simptoma ne znaci da nam je prijatelj, i dalje je nas neprijatelj. Tek cemo u narednom periodu znati kakve su posljedice od njega, u post-covid fazi.
malocvijece
Posts: 1146
Joined: 24/07/2012 11:39

#5864 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by malocvijece »

@splinter, kako autori objašnjavaju teoriju da je sve poteklo od Omikrona?
splinter
Posts: 7345
Joined: 08/10/2011 12:28

#5865 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by splinter »

tamaricaaa wrote: 26/01/2022 11:43
splinter wrote: 26/01/2022 11:13
Općenito govorim. Uvijek koristim podatke sa globalnog, ne lokalnog nivoa. Evidentno je da je klinička blaža kod ove varijante blaža.Čisto patogeneza virusa je takva nevezano za vakcinalni status.
Ali opet ponavljam to se podrazumjeva ako se gleda kroz ovir kliničke slike tipične za respiratorne viruse. O nekim naknadnim posljedicama po zdravlje malo je istraživanja.
Ne ulazim u analizu i odnos vakcinisani i nevakcinisani, nisam nikad ni ulazio.
Vrijeme će pokazati šta i kako i naravno dobijeni rezultat zasnovan na egzaktnim podacima treba prihvatiti.
Samo jedna ispravka, covid-19 je sistemski virus, respiratorni po nacinu ulaska u organizam. To znaci da ne napada samo respiratorni sistem, nego prolazi kroz citav organizam i i moze napraviti stetu bilo kojem organu, narocito ako neko vec ima neko oboljenje.
Sto rece jedan virusolog, to sto je omicron blagih simptoma ne znaci da nam je prijatelj, i dalje je nas neprijatelj. Tek cemo u narednom periodu znati kakve su posljedice od njega, u post-covid fazi.
Covid 19 je bolest, a virus je Sars-CoV-2. I da jeste respiratorni virus po zvaničnoj taksonomiji ( kao i svi ostali virusi iz porodice humanih Coronavirusa) nevezano što može zazivati sistemske poremećaje.
Hospitalizacije kod Covd -19 su najvećim dijelom posljedice respiratornih komplikacija pa se to uzima kao referenca. Primarno će neko biti hospitalizovan npr zbog hipoksje kada je saturacija O2 <90% ili kod simptoma ARDS-a, a naknadno je moguće uočiti tromboze ili miokarditis obzirom da je pacijent već hospitaliziran.
Tako je bilo sa prethodnim sojevima. Šta donosi Omi, vidjet ćemo.
Taj virusolog je u pravu.
Naslovnica
Posts: 27640
Joined: 20/03/2013 15:38

#5866 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Naslovnica »

@splinter ,
Sta mislis o onome sto sam te pitao na temi o vakcinama?
HVALA! :thumbup:
tamaricaaa
Posts: 397
Joined: 18/02/2021 19:57

#5867 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by tamaricaaa »

splinter wrote: 26/01/2022 12:05
Covid 19 je bolest, a virus je Sars-CoV-2. I da jeste respiratorni virus po zvaničnoj taksonomiji ( kao i svi ostali virusi iz porodice humanih Coronavirusa) nevezano što može zazivati sistemske poremećaje.
Hospitalizacije kod Covd -19 su najvećim dijelom posljedice respiratornih komplikacija pa se to uzima kao referenca. Primarno će neko biti hospitalizovan npr zbog hipoksje kada je saturacija O2 <90% ili kod simptoma ARDS-a, a naknadno je moguće uočiti tromboze ili miokarditis obzirom da je pacijent već hospitaliziran.
Tako je bilo sa prethodnim sojevima. Šta donosi Omi, vidjet ćemo.
Taj virusolog je u pravu.
Napravila sam lapsus to za bolest i virus.
A kaze jos taj virusolog da su velike sanse da i ovaj virus postane humani i da bi to bio kraj pandemije. Jos malo sacekati i vidjet cemo, da ovo ludilo vise zavrsi
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7374
Joined: 16/01/2007 23:38

#5868 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by banjaluka078 »

splinter wrote: 26/01/2022 10:52 Eh sad. Strah me da samo toga da ovaj novi soj nije neka vrsta "stealth virusa". Npr mi očekujemo respiratorne probleme i upale pluća, ali on to zaobiđe i radi dugotrajnu štetu organizmu. Prije svega mislim na miokarditise i vaskulitise ili DVT Duboke venske tromboze.
Omi je ( kako mu tepaju) zapravo dosta različit od prethodnih sojeva virusa, ima alternativni način ulaska u ćeliju, ne stvara Sincicije (fuzije čelija), ima drugačiju patogenezu. Moglo bi se reći potpuno drugi virus pa i je klinička slika dosta različita.
Meni je klinička slika totalno različita. Kamo sreće da sam onomad imala ovliko energije i volje za životom. :)
Ja sam preboljela u oktobru/novembru 2020., prošle godine 2xFajzerovana u maju i evo me opet pozitivne. Tad sam imala upalu pluća, začepio se nos koji nikad više nije prodisao do kraja, lični osjećaj je bio kao da me pregazio tenk. Post kovid je bio dug i bilo je svega, od bolova u abdomenu i strašnih mučnina (završavala na urgentnom pod sumnjom na slijepo crijevo, prošla sve od uzv do kolonoskopije i gastroskopije, sve uredno i prestalo samo), groznice i strašnog umora. Ljetos sam osjetila štipanje i lagane grčeve u listovima, ponekad neugodne - sve prošlo spontano, ali već je bilo prošlo neko vrijeme od vakcine, ja sam bila jako aktivna fizički i bile su one vrućine, pa sam pripisala tome.

Sad je dominantna upala grla, na momente bolno sve u ramenom pojasu i bole me svi zubi koje nemam. :D Temperatura 'nako, do 37.8, spontano dođe i ode, ne spuštam je, da nije bilo ovih bolova u kostima i zglobovima i glavobolje, ne bih uzela ni paracetamol ni brufen. Grlo i nos su mi zaista problem, ne mogu disati kako treba, opet je turbo-začepljen kao i prvi put. Maloprije sam usisala cijelu kuću i pristavila ručak, zadihala se nisam. 2020. sam jedva odlazila iz sobe do kupatila, jednom se vratila, jer nisam imala snage ući u kadu i istuširati se. Od juče opet čupkanje i lagano grčenje lijeve potkoljenice, mišića prema unutrašnosti noge. Doktorica u kovid ambulanti je samo pitala ima li crvenila ili otoka, kako nema, nije se dalje vraćala na to.
Ja svakako za mjesec-dva moram na kontrolu kod kardiologa, pa ću tražiti i uputnicu da vidim šta je s venama. Maloprije stigli rezultati laboratorije, crp 16.80 (ref 0-10), a prije dva dana je bio u normali, i monociti 14,1 (ref 2,5-8,8), ostatak krvne slike miran. Peti dan je od prvih simptoma, nadam se da će ovo sad krenuti na bolje.

Realno, sad ovo zaista liči na jaku prehladu/virozu, znala sam ovako balava i pod malom temperaturom ići na posao, da nije doba korone, ne bih mislila biti na bolovanju 7 dana ili kolika mi već bude izolacija. S druge strane, ne mogu ne kontati da sam možda mogla i bolje proći, s obzirom na to je reinfekcija i da sam vakcinisana. Znam ljude koji su ranije sojeve, u prvoj infekciji i bez vakcine prolazili kao ja ovo sad.

Kad sam ja bolovala, onako zgažena, moja mama je u par navrata imala visoku temperaturu i par dana je imala začepljen nos, nenormalno se znojila, ali je mislila da joj je to od fizičke aktivnosti po dvorištu i bašti...ako je to bila korona, onda ju je žena od tad 74 godine+tlakašica prehodala sadeći bijeli luk i orezujući ruže pred zimu. Nikakav post-kovid. Mene lijepo sramota bilo požaliti se. Prošle godine je primila 2xSputnik. Sad je tri dana baš davio kašalj, temperatura, slabost, žena koja sve obaveze obavlja biciklom, je preležala tri dana...već me krenulo zavrtati u stomaku. Tog dana kad je imala baš jak kašalj, saturacija je u jednom trenutku pala na 93%, inače je oko 96-97%. Jutros bolja, manje kašlje, već se vrpolji, kuhala bi ona, manja temperatura, dosadno joj sjediti.
Srećom u nesreći, zajedno smo i u isto vrijeme pozitivne, pa je mogu imati na oku. Da radim, baš bi mi bilo stresno da sam je morala ostavljati danima samu, a i ona bi bila prilično bespomoćna.
Last edited by banjaluka078 on 26/01/2022 13:21, edited 1 time in total.
splinter
Posts: 7345
Joined: 08/10/2011 12:28

#5869 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by splinter »

@malocvijece Dio autora. Pa i meni je teško pohvatati hronologiju, oni su gledali tzv ukupan broj mutacija na s proteinu ovoga soja i tzv mutation rate, koji se smanjuje umjesto da raste.
Jedno od objašnjenja je da je zapravo Omi ništa drugo cjepivo , odnosno genetski modifikovan Sars virus ili neki sličan CoV sa ciljem razvoja panCoV cijepiva.
U naku ruku to i ima smisla jer je hipoteza da je Omi soj na ljude prešao sa miševa, no s druge strane i drugi su HCoV virusi prešli, sad nisam siguran da li je HCoV-229E prešao konkretno sa miševa na ljude, a HCoV 043 je prešao sa krava na ljude a na njih sa miševa.
Definitvno otvaraju se neka nova poglavlja.

@Naslovnica
Možda da prije toga uradiš serologiju pa da vidimo, ne bi bilo loše.

@tamaricaaa Ok :thumbup:

@banjaluka078
Nadam se da će sve biti ok i drago mi je da si ti mnogo bolje nego prošli put :thumbup:
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7374
Joined: 16/01/2007 23:38

#5870 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by banjaluka078 »

splinter wrote: 26/01/2022 13:13
@banjaluka078
Nadam se da će sve biti ok i drago mi je da si ti mnogo bolje nego prošli put :thumbup:
Hvala. :) Držim nam svima fige da nam ova tema uskoro postane prošlost.
malocvijece
Posts: 1146
Joined: 24/07/2012 11:39

#5871 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by malocvijece »

@splinter hvala! Da, dio autora. Našla sam i neki članak, ali ga nisam čitala dalje od rezimea. Koliko sam uspjela da pojednostavim jer slabo razumijem tematiku, virus je skočio sa životinja na ljude, pa na životinje (miševe), pa na ljude? Sve s mutacijama.

Ili možda nije dobro ovoliko pojednostaviti jer se dođe do pogrešnih zaključaka :lol:
Dr_Help
BHTelecom podrška
Posts: 529
Joined: 01/02/2015 13:38
Location: Bosna i Hercegovina

#5872 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Dr_Help »

splinter wrote: 26/01/2022 10:19
sherbett wrote: 26/01/2022 01:16
Evo kod mene je slicno
Doduse ja sam jos uvijek pozitivna tako da okusa i mirisa nemam jedno 6,7 dana. Danas osjecam okus u ustima po onim icos odvratnim cigaretama kao okus psenice, cijeli dan i danas sam osjetila cudne mirise od nikuda
Cudno nesto skroz
Kao osjetim, ali nista definirano i jasno
To je normalna faza u procesu povratka čula mirisa. Jedno vrijeme osjećaš nešto kao miris paljevine, gareži, duhanskog dima, ne znam ni sam kako bih opisao to. Traje nekih 7-10 dana i onda prođe.
gubitak mirisa mi je bio prisutan nekih 8 mjeseci i evo sad se vratilo .
splinter
Posts: 7345
Joined: 08/10/2011 12:28

#5873 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by splinter »

sherbett wrote: 26/01/2022 01:05 Jesu li ova probadanja u prsima i umiranje nakon par stepenica normalni?
Srećom umiranje poslije par stepenica nije. Umaranje već jeste ili barem poslije jednog sprata :-D

@malocvijece Dobro si ti to povezala.
Neke radove ne možeš naći n netu, dio su svakodnevne korespondencije i razmjene mišljenja. Vezano za miševe i Omi, upitno je dal i je rječ o lab. miševima ili običnim i tako ti detalji. Ima par radova na tu temu, vrlo malo.
No s druge strane hipoteza da je on zapravo cjepvio nije tek tako dostupna a ne znam da li će ikada i biti.

@Dr_Help Kod određenog broja slučajeva to se oduži na 6-8 mjeseci, nekada čak i duže.
Meni je taj simptom puno pomogao jer se pojavio prvi od svih simptoma i odmah su mi se upalile lampice da uradim test. Tako sam vjerovatno spasio ljude oko sebe, jer je taj val baš bio žestok sa mnogo hospitalizacija.
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#5874 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by KraljicaIzJajca »

splinter wrote: 26/01/2022 13:13 @malocvijece Dio autora. Pa i meni je teško pohvatati hronologiju, oni su gledali tzv ukupan broj mutacija na s proteinu ovoga soja i tzv mutation rate, koji se smanjuje umjesto da raste.
Jedno od objašnjenja je da je zapravo Omi ništa drugo cjepivo , odnosno genetski modifikovan Sars virus ili neki sličan CoV sa ciljem razvoja panCoV cijepiva.
U naku ruku to i ima smisla jer je hipoteza da je Omi soj na ljude prešao sa miševa, no s druge strane i drugi su HCoV virusi prešli, sad nisam siguran da li je HCoV-229E prešao konkretno sa miševa na ljude, a HCoV 043 je prešao sa krava na ljude a na njih sa miševa.
Definitvno otvaraju se neka nova poglavlja.

@Naslovnica
Možda da prije toga uradiš serologiju pa da vidimo, ne bi bilo loše.

@tamaricaaa Ok :thumbup:

@banjaluka078
Nadam se da će sve biti ok i drago mi je da si ti mnogo bolje nego prošli put :thumbup:
bioRxiv publishes preliminary scientific reports that are not peer-reviewed and, therefore, should not be regarded as conclusive, guide clinical practice/health-related behavior, or treated as established information.

https://www.news-medical.net/news/20211 ... roach.aspx

Hm!? :roll:

We’ve been working for years on a pan-vaccine for other viruses, like HIV-1, influenza, malaria, Epstein-Barr (NCT03186781; NCT03814720; NCT04579250; NCT04645147; NCT04296279), but no vaccine has successfully made it through clinical trials thus far. The difference for SARS-CoV-2 is that it mutates far less than HIV or influenza, making it more ideally suited for such an approach. If any universal vaccine makes it through the rigorous clinical trial process, it will be a big leap in medicine and science.

https://yourlocalepidemiologist.substac ... er-vaccine

To će spraviti za nekoliko godina.
laik1981
Posts: 12924
Joined: 05/12/2012 13:04

#5875 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by laik1981 »

A sta je sa ovim nenormalnim preznojavanjem u toku spavanja? Nemam povisenu temperaturu od nedelje na vece, a sinoc i preksinoc sam se znojio u snu da to nije normalno. Presvlacio se po pet puta. Mokar ko cep. Od nedelje nisam pio nikakve lijekove za obaranje temperature, a u tri prethodna dana dok sam imao visoku temperaturu sam potrosio 2 voltaren cepica i dva panadola.. Znojim se i preko dana ali nista posebno.. Po noci ludnica..
Locked