Iskustva sa koronavirusom

Moderator: O'zone

Locked
lacrima
Posts: 954
Joined: 29/07/2012 18:12

#2076 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by lacrima »

laik1981 wrote: 28/11/2020 19:29
muha_sa wrote: 28/11/2020 19:21
lacrima wrote: 28/11/2020 17:16 Ja pisem o tome mjesecima, samo me napadaju. Ide sumamed ko tik tak
Šta da radim ako mi je doktorica propisala sumamed--da odbijem :?

Poslije 6 sumameda par dana pauze pa odem na snimak pluca i analizu krvi--rtg nalaz ok, saturacija ok :thumbup: prc 17 a sedimentacija nešto oko 40 (zaboravio :-) ) --nazovem porodicnog ona mi spuca opet izolaciju i propiše klacid jednom dnevno. Da odbijem i ne pijem :?
Jebi ga :-) ne smijem na svoju ruku odbit iako znam šta znaci antibiotik i kad se propisuje.
Nije kriv pacijent ni u kom slucaju i to niko ni ne pominje, osim mozda oni koji uzimaju na svoju ruku i savjetuju preko drustvenih mreza.. Ovdje se propituju postupci i protokoli zdravstvenih sistema..
Tako je. Ponašanje bosanskih ljekara u ovoj pandemiji ce ostati kao nezapamcena sramota.
User avatar
zubi
Posts: 5159
Joined: 16/07/2009 00:27

#2077 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by zubi »

Ja, al propitujete ponasanje ljekara na forumu na temi koja sluzi za razmjenu iskustava borbe sa koronom... samo sludjujete i onako sludjene pacijente... sta ja treba da kazem kad mi sutra doktor propise sumamed? Necu, rek'o doktor sa foruma da ne treba piti???
User avatar
Edin H.
Posts: 47030
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#2078 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Edin H. »

muha_sa wrote: 28/11/2020 19:21
lacrima wrote: 28/11/2020 17:16 Ja pisem o tome mjesecima, samo me napadaju. Ide sumamed ko tik tak
Šta da radim ako mi je doktorica propisala sumamed--da odbijem :?

Poslije 6 sumameda par dana pauze pa odem na snimak pluca i analizu krvi--rtg nalaz ok, saturacija ok :thumbup: prc 17 a sedimentacija nešto oko 40 (zaboravio :-) ) --nazovem porodicnog ona mi spuca opet izolaciju i propiše klacid jednom dnevno. Da odbijem i ne pijem :?
Jebi ga :-) ne smijem na svoju ruku odbit iako znam šta znaci antibiotik i kad se propisuje.
Pa samo joj kazes: "Ko ti dade diplomu" :D

Ja ih pijem samo kada osjetim da su mi potrebni, kada imam osjecaj da se problema ne mogu kotarisati bez antibiotika,a ne kada prepisu, malo sacekam pa odlucim. Treba natjerati svoje tijelo da se bori.

Evo u vezi antibiotika ko razumije engleski,

https://www.nhs.uk/conditions/antibiotics/

Antibiotics are used to treat or prevent some types of bacterial infection. They work by killing bacteria or preventing them from spreading. But they do not work for everything.

Many mild bacterial infections get better on their own without using antibiotics.

Antibiotics do not work for viral infections such as colds and flu, and most coughs and sore throats.

Antibiotics are no longer routinely used to treat:
•chest infections
•ear infections in children
•sore throats

When it comes to antibiotics, take your doctor's advice on whether you need them or not. Antibiotic resistance is a big problem – taking antibiotics when you do not need them can mean they will not work for you in the future.

Elem antiobiotici se koriste da sprijece ili tretiraju neke vrste bakterijskih infekcija. Ubijaju bakterija i sprecavaju sirenje. Ali ne lijece sve.

Kod mnogih blagih bakterijskih infekcija dodje do poboljsanja bez koristenja antibiotika.

Antibiotici ne pomazu kod viralnih infekcija poput prehlade i gripe, vecine kasljeva i grlobolje.

Antibitioci se vise ne prepisuju rutinski kod:

- upale pluca
- infekcije uha kod djece
- upale grla

Sto se tice antibiotika konsultujte se sa ljekarom da li su Vam potrebni ii ne. Antibiotska rezistencija je veliki problem - ukoliko pijete antibiotike kada Vam nisu potrebni moze doci do situacije da ne rade kada Vam budu potrebni u buducnosti.
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#2079 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by muha_sa »

Edin H. wrote: 28/11/2020 21:05
muha_sa wrote: 28/11/2020 19:21
lacrima wrote: 28/11/2020 17:16 Ja pisem o tome mjesecima, samo me napadaju. Ide sumamed ko tik tak
Šta da radim ako mi je doktorica propisala sumamed--da odbijem :?

Poslije 6 sumameda par dana pauze pa odem na snimak pluca i analizu krvi--rtg nalaz ok, saturacija ok :thumbup: prc 17 a sedimentacija nešto oko 40 (zaboravio :-) ) --nazovem porodicnog ona mi spuca opet izolaciju i propiše klacid jednom dnevno. Da odbijem i ne pijem :?
Jebi ga :-) ne smijem na svoju ruku odbit iako znam šta znaci antibiotik i kad se propisuje.
Pa samo joj kazes: "Ko ti dade diplomu" :D

Ja ih pijem samo kada osjetim da su mi potrebni, kada imam osjecaj da se problema ne mogu kotarisati bez antibiotika,a ne kada prepisu, malo sacekam pa odlucim.

Evo u vezi antibiotika ko razumije engleski,

https://www.nhs.uk/conditions/antibiotics/

Antibiotics are used to treat or prevent some types of bacterial infection. They work by killing bacteria or preventing them from spreading. But they do not work for everything.

Many mild bacterial infections get better on their own without using antibiotics.

Antibiotics do not work for viral infections such as colds and flu, and most coughs and sore throats.

Antibiotics are no longer routinely used to treat:
•chest infections
•ear infections in children
•sore throats

When it comes to antibiotics, take your doctor's advice on whether you need them or not. Antibiotic resistance is a big problem – taking antibiotics when you do not need them can mean they will not work for you in the future.

Elem antiobiotici se koriste da sprijece ili tretiraju neke vrste bakterijskih infekcija. Ubijaju bakterija i sprecavaju sirenje. Ali ne lijece sve.

Kod mnogih blagih bakterijskih infekcija dodje do poboljsanja bez koristenja antibiotika.

Antibiotici ne pomazu kod viralnih infekcija poput prehlade i gripe, vecine kasljeva i grlobolje.

Antibitioci se vise ne prepisuju rutinski kod:

- upale pluca
-infekcije uha kod djece
- upale grla

Sto se tice antibiotika konsultujte se sa ljekarom da li su Vam potrebni ii ne. Antibiotska rezistencija je veliki problem - ukoliko pijete antibiotike kada Vam nisu potrebni moze doci do situacije da ne rade kada Vam budu potrebni u buducnosti.
Poštujem Edine--dok nije bilo ove pandemije nisam ni obraco paznju na to kad fasujem temperaturu--prvi dan pustim da se organizam bori pa ako se ne izbori onda paracetamol jal nešto drugo da je skinem i kad spadne furam dalje.
Sad je nešto sasvim deseto :-) jebala nas je ova korona do daske :-) cim fasuješ temperaturu panika-evo je jebla ona sebe :-) :lol:
Zato i slušamO doktore--gdje cu na svoju ruku odbit ako je doktor propisAo :-) Moja dobar jaran koji je umro nije se 5 dana javljo doktoru a imo temperaturu--šesti dan opca bolnica--deseti dan rahmetolog došo :(
laik1981
Posts: 13008
Joined: 05/12/2012 13:04

#2080 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by laik1981 »

I onda dodjemo do pitanja panike i straha i stete koja je proizasla iz konstantnog bombardovanja informacijama koje slusamo..
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#2081 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by muha_sa »

laik1981 wrote: 28/11/2020 21:20 I onda dodjemo do pitanja panike i straha i njihove stete u svoj ovoj prici..
I ne bilo straha i panike--bombarduju nas o koroni sa svih strana. Onda imaš raje za koje bi reko da su zdravi ko dren a ode za desetak dana :-) šta mu bi :? korona.
User avatar
Edin H.
Posts: 47030
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#2082 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Edin H. »

muha_sa wrote: 28/11/2020 21:11 Poštujem Edine--dok nije bilo ove pandemije nisam ni obraco paznju na to kad fasujem temperaturu--prvi dan pustim da se organizam bori pa ako se ne izbori onda paracetamol jal nešto drugo da je skinem i kad spadne furam dalje.
Sad je nešto sasvim deseto :-) jebala nas je ova korona do daske :-) cim fasuješ temperaturu panika-evo je jebla ona sebe :-) :lol:
Zato i slušamO doktore--gdje cu na svoju ruku odbit ako je doktor propisAo :-) Moja dobar jaran koji je umro nije se 5 dana javljo doktoru a imo temperaturu--šesti dan opca bolnica--deseti dan rahmetolog došo :(
U pravu si.

Problem je sto za sada nema dokazano efikasnog tretmana, mozda neke stvari koje djelomicno pomazu i na koje treba obratiti paznju, ali je i to razlicito kod razlicitih osoba - jedna od opasnih su definiticno krvni ugrusci. I onda se ljudi hvataju za slamku poput antibiotika kada jesu i nisu potrebni.
Svede se na ono sto je onaj Makedonac na pocetku epidemije govorio - jako je vazno iskustvo ljekara da pravilno reaguje u pravom momentu i da se ne panici.
Ali lako je teorietisati kada ti nije glava u pitanju.
User avatar
Edin H.
Posts: 47030
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#2083 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Edin H. »

muha_sa wrote: 28/11/2020 21:24
laik1981 wrote: 28/11/2020 21:20 I onda dodjemo do pitanja panike i straha i njihove stete u svoj ovoj prici..
I ne bilo straha i panike--bombarduju nas o koroni sa svih strana. Onda imaš raje za koje bi reko da su zdravi ko dren a ode za desetak dana :-) šta mu bi :? korona.
Moze li malo i crnog humora.
Birvaktile komsija moga poznanika preminuo, ja se zatekao na Pofalicima sa nekom rajom.
Pitaju: "Od cega je preminuo?"
Kaze jedan: "Ma prestao pusiti!"
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#2084 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by kox »

zubi wrote: 28/11/2020 20:30 Ja, al propitujete ponasanje ljekara na forumu na temi koja sluzi za razmjenu iskustava borbe sa koronom... samo sludjujete i onako sludjene pacijente... sta ja treba da kazem kad mi sutra doktor propise sumamed? Necu, rek'o doktor sa foruma da ne treba piti???
:thumbup:
Doktor filozofije :lol:
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#2085 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by muha_sa »

Edin H. wrote: 28/11/2020 21:34
muha_sa wrote: 28/11/2020 21:24
laik1981 wrote: 28/11/2020 21:20 I onda dodjemo do pitanja panike i straha i njihove stete u svoj ovoj prici..
I ne bilo straha i panike--bombarduju nas o koroni sa svih strana. Onda imaš raje za koje bi reko da su zdravi ko dren a ode za desetak dana :-) šta mu bi :? korona.
Moze li malo i crnog humora.
Birvaktile komsija moga poznanika preminuo, ja se zatekao na Pofalicima sa nekom rajom.
Pitaju: "Od cega je preminuo?"
Kaze jedan: "Ma prestao pusiti!"
:lol:

Treba se boMMe nasmijat pa zašto ne i na ovoj temi :D

Evo moje hanume i mene sami u stanu a haman mjesec dana ona u jednu ja u drugu sobu. Veli mi--misliš li se ti vracat u spavacu :? šutim a u sebi velim--fala koroni pa te se kutarisah :lol:
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2802
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#2086 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by ovo_malo_duse »

muha_sa wrote: 28/11/2020 21:38
Edin H. wrote: 28/11/2020 21:34
muha_sa wrote: 28/11/2020 21:24

I ne bilo straha i panike--bombarduju nas o koroni sa svih strana. Onda imaš raje za koje bi reko da su zdravi ko dren a ode za desetak dana :-) šta mu bi :? korona.
Moze li malo i crnog humora.
Birvaktile komsija moga poznanika preminuo, ja se zatekao na Pofalicima sa nekom rajom.
Pitaju: "Od cega je preminuo?"
Kaze jedan: "Ma prestao pusiti!"
:lol:

Treba se boMMe nasmijat pa zašto ne i na ovoj temi :D

Evo moje hanume i mene sami u stanu a haman mjesec dana ona u jednu ja u drugu sobu. Veli mi--misliš li se ti vracat u spavacu :? šutim a u sebi velim--fala koroni pa te se kutarisah :lol:
Hehhe drug.
Nego kako ste ti i hanuma Imal kaki post corona simptoma? Gdje nam je kolega Naslovnica i Splinter? Kako oni? Ja fala bogu da kucnem u drvo evo 10 dana od kako sam bio kod doka nista popih haman ove tablete za kasalj nema vise ni kaslja ni groznice. Aspirin sam pomjerio na svako drugi dan.

Da odgovorim i ovim dusebriznicima za Anitibiotike. Ko je god na vrijeme otisao doktoru i poceo uzimat terapije paracitamol, vitamini, anticoagulanti i Antibiotika nije vidio Rahmetologa. Sa druge strane ljudi koji su otisli ljekaru tek nakon komplikacija vecinom su zaglavili.
Nece niko postat rezistentan, odnosno nece mu bakterjie postat rezistentane zato sto ce da popijes jednu ili dvije ture sumameda ako ce mu to sa cuvat zivot od ovog sranja..
splinter
Posts: 7444
Joined: 08/10/2011 12:28

#2087 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by splinter »

Tu sam . Pišem neki rad i ima jako puno informacija koje moram "skenirati" , isflitrirati, prevesti , usporediti sa nekim prethodnim mojim podacima.
Zdravlje ok, treniram pomalo (sklekovi 5x50 i trbušnjaci 5x 25).
Ponekad kad se preforsiram, osjetim blagi gubitak snage i daha ali ide svaki dan na bolje. Vratio sam se na posao sad od četvrtka.
Samo priroda i prirodni preparati. Ko bude htio info šta sam koristio nek mi se javi na pp. Iz objektivnih razloga neću da postavljam ovdje na javno .
Puno sreće svima u oporavku.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7434
Joined: 16/01/2007 23:38

#2088 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by banjaluka078 »

Kod poznanika je krenulo kao upala grla, nije htio antibiotik, "otišlo" je na srce i sad ima kardioloških problema. Sve zato što je bolje od doktora "znao" da mu ne treba antibiotik.
Ne pijem ih rado, ni bez potrebe.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2802
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#2089 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by ovo_malo_duse »

banjaluka078 wrote: 28/11/2020 22:51 Kod poznanika je krenulo kao upala grla, nije htio antibiotik, "otišlo" je na srce i sad ima kardioloških problema. Sve zato što je bolje od doktora "znao" da mu ne treba antibiotik.
Ne pijem ih rado, ni bez potrebe.
Pade mi na pamet da niko nije odgovorio za onaj IgG.
Sta to u praksis znaci? Sto veci broj to si vise zasticen ili sta. Ne mogu da skontam. Ima raje nakon mjesec sa 5 a ima ih sa 45. Refernca 1.1 Ja imam u cetvrtak kontrolu trazicu da mi urade ovaj da vidim to ce bit haman 2 mheseca od kad sam popusio ovo kino.
Naslovnica
Posts: 27904
Joined: 20/03/2013 15:38

#2090 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Naslovnica »

ovo_malo_duse wrote: 28/11/2020 23:19
banjaluka078 wrote: 28/11/2020 22:51 Kod poznanika je krenulo kao upala grla, nije htio antibiotik, "otišlo" je na srce i sad ima kardioloških problema. Sve zato što je bolje od doktora "znao" da mu ne treba antibiotik.
Ne pijem ih rado, ni bez potrebe.
Pade mi na pamet da niko nije odgovorio za onaj IgG.
Sta to u praksis znaci? Sto veci broj to si vise zasticen ili sta. Ne mogu da skontam. Ima raje nakon mjesec sa 5 a ima ih sa 45. Refernca 1.1 Ja imam u cetvrtak kontrolu trazicu da mi urade ovaj da vidim to ce bit haman 2 mheseca od kad sam popusio ovo kino.
Kod mene IgG nakon 20tak dana od pojave prvih simptoma bio oko 4.50.
Ne znam šta to znači, ali sam pomalo razočaran što nije veći. :lol:
Čitam cifre kojima se raja gađa, jedan kolega na poslu odradio covid-19 a da nije ni znao, cifra mu oko 100. :shock:
Zbog čega sam ja pio 16 dana antibiotike, zbog pišljivih 4.50?!
:lol:
Naslovnica
Posts: 27904
Joined: 20/03/2013 15:38

#2091 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Naslovnica »

ovo_malo_duse wrote: 28/11/2020 22:31
muha_sa wrote: 28/11/2020 21:38
Edin H. wrote: 28/11/2020 21:34

Moze li malo i crnog humora.
Birvaktile komsija moga poznanika preminuo, ja se zatekao na Pofalicima sa nekom rajom.
Pitaju: "Od cega je preminuo?"
Kaze jedan: "Ma prestao pusiti!"
:lol:

Treba se boMMe nasmijat pa zašto ne i na ovoj temi :D

Evo moje hanume i mene sami u stanu a haman mjesec dana ona u jednu ja u drugu sobu. Veli mi--misliš li se ti vracat u spavacu :? šutim a u sebi velim--fala koroni pa te se kutarisah :lol:
Hehhe drug.
Nego kako ste ti i hanuma Imal kaki post corona simptoma? Gdje nam je kolega Naslovnica i Splinter? Kako oni? Ja fala bogu da kucnem u drvo evo 10 dana od kako sam bio kod doka nista popih haman ove tablete za kasalj nema vise ni kaslja ni groznice. Aspirin sam pomjerio na svako drugi dan.

Da odgovorim i ovim dusebriznicima za Anitibiotike. Ko je god na vrijeme otisao doktoru i poceo uzimat terapije paracitamol, vitamini, anticoagulanti i Antibiotika nije vidio Rahmetologa. Sa druge strane ljudi koji su otisli ljekaru tek nakon komplikacija vecinom su zaglavili.
Nece niko postat rezistentan, odnosno nece mu bakterjie postat rezistentane zato sto ce da popijes jednu ili dvije ture sumameda ako ce mu to sa cuvat zivot od ovog sranja..
Ti sam!
Ide na bolje, ali osjećam da mi ovo zagađenje plaho smeta, kao nikada do sada! :roll:
Jučer sam iskašljavao nekakav šlajm kao pušač, iritiralo me grlo, ponovo sam osjećao pluća.
Jbte, nije zagađenje ni počelo kako treba, 3 mjeseca hajcanja smeća su pred nama a meni smeta kao nikada do sada! Ko preživi - pričaće!
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#2092 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by muha_sa »

ovo_malo_duse wrote: 28/11/2020 22:31
muha_sa wrote: 28/11/2020 21:38
Edin H. wrote: 28/11/2020 21:34

Moze li malo i crnog humora.
Birvaktile komsija moga poznanika preminuo, ja se zatekao na Pofalicima sa nekom rajom.
Pitaju: "Od cega je preminuo?"
Kaze jedan: "Ma prestao pusiti!"
:lol:

Treba se boMMe nasmijat pa zašto ne i na ovoj temi :D

Evo moje hanume i mene sami u stanu a haman mjesec dana ona u jednu ja u drugu sobu. Veli mi--misliš li se ti vracat u spavacu :? šutim a u sebi velim--fala koroni pa te se kutarisah :lol:
Hehhe drug.
Nego kako ste ti i hanuma Imal kaki post corona simptoma? Gdje nam je kolega Naslovnica i Splinter? Kako oni? Ja fala bogu da kucnem u drvo evo 10 dana od kako sam bio kod doka nista popih haman ove tablete za kasalj nema vise ni kaslja ni groznice. Aspirin sam pomjerio na svako drugi dan.

Da odgovorim i ovim dusebriznicima za Anitibiotike. Ko je god na vrijeme otisao doktoru i poceo uzimat terapije paracitamol, vitamini, anticoagulanti i Antibiotika nije vidio Rahmetologa. Sa druge strane ljudi koji su otisli ljekaru tek nakon komplikacija vecinom su zaglavili.
Nece niko postat rezistentan, odnosno nece mu bakterjie postat rezistentane zato sto ce da popijes jednu ili dvije ture sumameda ako ce mu to sa cuvat zivot od ovog sranja..
Ja dobar-hvala :-D imam još dva antibiotika pa za par dana odoK na serološki test. Da i to cudo upoznam :D
Hanuma se zamara a doktori rekli da je to normalno iako nije imala upalu pluca.
Odosmo malkice na Igman--da se nadiše zdrave have a meni kako bude :D Nisam ja za planine-osim kad sam bio mladjan momak ja pa na žicaru i Trebevic-- al ne sam :D
User avatar
xoklix
Posts: 2423
Joined: 16/01/2018 16:07

#2093 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by xoklix »

GAU8 wrote: 28/11/2020 19:15 Kakva su iskustva sa upalama pluća i saturacijom koja spada do 50%? Čovjeku se 2 dana evo bore za život.
Kasne 30-te, inače je bio jako dobrog zdravlja. :(
Komšinica jutros preminula, saturacija bila 60%.
62 godine imala...
palermo
Posts: 22361
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#2094 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by palermo »

xoklix wrote: 29/11/2020 12:22
GAU8 wrote: 28/11/2020 19:15 Kakva su iskustva sa upalama pluća i saturacijom koja spada do 50%? Čovjeku se 2 dana evo bore za život.
Kasne 30-te, inače je bio jako dobrog zdravlja. :(
Komšinica jutros preminula, saturacija bila 60%.
62 godine imala...
Koliko su mene uputili (a stručni ljudi su me upućivali) svaka saturacija ispod 85 % (zapravo, rekli su mi i 85 %, al eto) ti već pravi oštećenja na mozgu....tako da to 50 ili 60 % je gotovo nemoguće preživjeti, ili makar preživjeti bez značajnih posljedica
User avatar
Rijeka_snova
Posts: 1265
Joined: 26/07/2011 01:12

#2095 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Rijeka_snova »

A je li se moraju piti antikoagulansi? Ne pijemo aspirin niti išta slično. Nismo radili D dimer. Od simptoma, blago povišena temperatura i kašalj, CRP i sedimentacija u utorak bili ok, pluća ćemo opet snimiti sutra za svaki slučaj. Nije nam doktorica rekla da pijemo aspirin.

Ne znam više šta da radim, sta da uzimam... još dvije bliske porodice su zarazene, jedno su uglavnom ok kao i mi, drugi imaju upale pluca na oba plucna krila. Na antibioticima su i osjecaju se ok, nema temperature, pomalo kašalj.

Može li se na neki način prepoznati ako u tijelu dolazi do stvaranja ugrušaka? Ili može li se prepoznati ako saturacija opada?

Da li ste culi da je neko imao imao neki napad, kao konvulziju? Da napomenem da nije bilo visoke temperature i da se napad desio odjednom.

Da napomenem da sam totalni laik i da se ne razumijem u ove medicinske stvari.

Poslije ovoga svega, trebat ce mi terapija sa psihologom, ogroman stres i briga...
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#2096 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by victom »

GAU8 wrote: 28/11/2020 19:15 Kakva su iskustva sa upalama pluća i saturacijom koja spada do 50%? Čovjeku se 2 dana evo bore za život.
Kasne 30-te, inače je bio jako dobrog zdravlja. :(
Saturacija čim padne ispod 92% , odmah se treba pokrenuti. RTG, mirovanje, i redovna očitavanja. A vrijednosti ispod 87% su već kritične.
Imao sam člana porodice da covidom i obostanom uplaom, i mjerili smo mu kisik po cijeli dan.
Mnoge sam savjetovao da nabave uređaj za mjerenje saturacije, jer je to najlakse i najbrze za koristiti, međutim reakcije su bile:

- ta će to meni
- nisam lud da dam 80 KM za to
- Bill Gates i slično

Veoma koristan uređaj i ko nije prebolio, trebao bi ga imati.
Last edited by victom on 01/03/2021 01:50, edited 2 times in total.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#2097 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by victom »

Naslovnica wrote: 29/11/2020 09:32 Zbog čega sam ja pio 16 dana antibiotike, zbog pišljivih 4.50?!
:lol:
I najpišljiviji IGG, mora da se zaradi...

Last edited by victom on 01/03/2021 01:50, edited 2 times in total.
Naslovnica
Posts: 27904
Joined: 20/03/2013 15:38

#2098 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Naslovnica »

victom wrote: 29/11/2020 15:17
Naslovnica wrote: 29/11/2020 09:32 Zbog čega sam ja pio 16 dana antibiotike, zbog pišljivih 4.50?!
:lol:
I najpišljiviji IGG, mora da se zaradi...

Ja sam kontao da sam ga zaradio, debelo i pošteno.
Možda bih trebao biti skromniji...
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2802
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#2099 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by ovo_malo_duse »

Rijeka_snova wrote: 29/11/2020 13:35 A je li se moraju piti antikoagulansi? Ne pijemo aspirin niti išta slično. Nismo radili D dimer. Od simptoma, blago povišena temperatura i kašalj, CRP i sedimentacija u utorak bili ok, pluća ćemo opet snimiti sutra za svaki slučaj. Nije nam doktorica rekla da pijemo aspirin.

Ne znam više šta da radim, sta da uzimam... još dvije bliske porodice su zarazene, jedno su uglavnom ok kao i mi, drugi imaju upale pluca na oba plucna krila. Na antibioticima su i osjecaju se ok, nema temperature, pomalo kašalj.

Može li se na neki način prepoznati ako u tijelu dolazi do stvaranja ugrušaka? Ili može li se prepoznati ako saturacija opada?

Da li ste culi da je neko imao imao neki napad, kao konvulziju? Da napomenem da nije bilo visoke temperature i da se napad desio odjednom.

Da napomenem da sam totalni laik i da se ne razumijem u ove medicinske stvari.

Poslije ovoga svega, trebat ce mi terapija sa psihologom, ogroman stres i briga...
Jarane ti ugrusci su jako zeznuti pogotovo plucni. Dese se iznenada. Neko je pisao ovdje za nekog svog da je 5-6 dan cak i osjetio poboljsanje i odjednom tromb plucni i Rahmetolig. Nije mu niko dao nista za ugruske. Davno je jedna stara doktorica bila gost kod Senada i kaze da je Covid bolest koja nije respiratona nego sistemska i tad je rekla da izaziva ugruske u malim kapilarima i da se mora uzimat sto vise tecnosti i anticoagulanti.
Dimere obavezno a do tad Aspirin 100.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7434
Joined: 16/01/2007 23:38

#2100 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by banjaluka078 »

victom wrote: 29/11/2020 15:05 - nisam lud da dam 80 KM za to
Gdje ima za 80 KM?
Locked