Iskustva sa koronavirusom

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1836
Joined: 13/12/2010 16:28

#801 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by svjezi_ustipak »

clowerine wrote: 31/10/2020 13:30 Pušači imaju smanjen broj ACE2 receptora u respiratornom traktu, kao i alergijski asmtatičari. Još uvijek su potrebna opsežna istraživanja, ali činjenica je da pušači i astmatičari prolaze s lakšom kliničkom slikom.
Nisam siguran da li je u pitanju samo ekspresija ACE receptora. Teoretski (razmišljam na glas) ona bi bila najodgovornija za samo zaražavanje jer virus ulazi putem njih u ćeliju. Za razvoj ovako loše kliničke slike kod nepušača može biti odgovornost na nivou endotela.
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1836
Joined: 13/12/2010 16:28

#802 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by svjezi_ustipak »

splinter wrote: 31/10/2020 14:56 Nikotin se veže također za ACE 2 receptore i dolazi do neke vrste interferencije sa samim virusom.
Također nikotin i dim iz cigarete smanjuju nivo AC2 receptora u više organa.
Osim toga s druge strane Sars-Cov-2 se pored ACE2 receptora veže i za nikotinske receptore acetilin holina koji su već zauzeti od zna se koga. U ovom okršaju Sars-CoV-2 VS Nikotin, trenutno je 0:2.
Napisah u prethodnom postu da mislim da je odgovornost za razvijanje teške kliničke slike na endoteli
u. Znajući da nikotin narušava integritet endotela počinjem vjerovati da je u vezi aktivnost nitričnog oksida koji povećava imuni odgovor na virus.

Opet, to je samo moje mišljenje, nikakav zvanični stav.
User avatar
GAU8
Posts: 9129
Joined: 05/01/2011 09:18

#803 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by GAU8 »

svjezi_ustipak wrote: 31/10/2020 17:28
splinter wrote: 31/10/2020 14:56 Nikotin se veže također za ACE 2 receptore i dolazi do neke vrste interferencije sa samim virusom.
Također nikotin i dim iz cigarete smanjuju nivo AC2 receptora u više organa.
Osim toga s druge strane Sars-Cov-2 se pored ACE2 receptora veže i za nikotinske receptore acetilin holina koji su već zauzeti od zna se koga. U ovom okršaju Sars-CoV-2 VS Nikotin, trenutno je 0:2.
Napisah u prethodnom postu da mislim da je odgovornost za razvijanje teške kliničke slike na endoteli
u. Znajući da nikotin narušava integritet endotela počinjem vjerovati da je u vezi aktivnost nitričnog oksida koji povećava imuni odgovor na virus.

Opet, to je samo moje mišljenje, nikakav zvanični stav.
Je li iko analizirao "terapiju" nikotinskim flasterima ili tabletama?
Seawolf
Posts: 7712
Joined: 14/06/2012 22:59

#804 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Seawolf »

svjezi_ustipak wrote: 31/10/2020 17:13
Seawolf wrote: 31/10/2020 16:06
svjezi_ustipak wrote: 31/10/2020 13:07 Moja iskustva su pravo sumorna kad je riječ o Sarajlija a i koroni. Ogroman broj ljudi se zaražava, kliničke slike znaku biti katastrofalne. Bolest ima vrlo nepredvidivi tok, u rasponu od 12 sati je znalo biti fatalnih pogoršanja. Znaju biti hospitalizirane cijele porodice. Bilo je dosad 20ak situacija gdje su skupa umirali djeca i roditelji, u razmaku od nekoliko dana. Bolest je do respiratora dovodila i sportiste i mlade ljude. Vrlo loše je sve u svemu.

Treba se čuvati, ko sebi želi dobro. Ko je spreman na rizik, ok.
Ponovit ću ovdje ovaj jedan svoj današnji post, jer bih volio ćuti tvoje mišljenje:
Ne znam koliki je procenat preživljavanja teško oboljelih pacijenata, priključenih na mehaničku ventilaciju respiratorima, u COVID bolnici Podhrastovi.

U Zagrebu, u K.B. Dubrava, taj procenat preživljavanja je oko 10%.

U istom tom Zagrebu, u Specijalnoj infektivnoj bolnici "Fran Mihaljević", taj procenat preživljavanja je oko 40%.

Sve je samo do znanja i iskustva.
Nisam siguran na kakvo iskustvo misliš kad govoriš o covid budući je bolest stara manje od godinu, tako da se bojim da nisam možda baš shvatio šta si želio reći.

Procenat preživljavanja je negdje u rangu KB Dubrava ili niži. Nemam potpuni uvid u podatke da bih ti mogao decidno odgovoriti. Ono što sam primjetio kod ovih uporednih izvještaja je da su negdje samo davali podatke o kontrolisanoj mehaničkoj ventilaciji dok su na drugim koristili izvještaje gdje su pored KMV dodavali i pacijente na NIV.
Mislim na iskustvo koje su liječnici na odjelu intenzivne njege na "Fran Mihaljević" stekli tokom više godina i decenija liječenja pacijenata iz cijele Hrvatske (a i iz Mostara i iz Sarajeva) sa najtežim respiratornim simptomima, a koji su bili poslijedica teških infekcija prouzrokovanih virusima (najčešće raznim sojevima virusa gripe).

Hvala ti na tvojoj procjeni i nadam se da je ona pogrešna, kada je COVID bolnica Podhrastovi u pitanju.
samo privremeno
Posts: 3
Joined: 30/10/2020 13:20

#805 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by samo privremeno »

freelancerBIH wrote: 30/10/2020 20:11
samo privremeno wrote: 30/10/2020 19:42
emmir1 wrote: 30/10/2020 17:00



Prijatelj mi imao temp 12 dana.

Sada nema temp ali mu se javio jak kašalj, ima obostranu upalu pluca.


Dvije rodice imale temp po 2 dana, evo već 3. dan da nemaju temp.

Sve je izgleda od osobe do osobe.
Hvala ti! Mislim da je 12ti dan ključno...
Od 5-10 dana drug. Do 12. dana ces se aBd vec oporavit
Nadam se. Sutra mi je 10-ti dan. Nadam se da je najgore proslo... Iako su temperature i dalje tu.
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1836
Joined: 13/12/2010 16:28

#806 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by svjezi_ustipak »

Seawolf wrote: 31/10/2020 17:40
svjezi_ustipak wrote: 31/10/2020 17:13
Seawolf wrote: 31/10/2020 16:06
Ponovit ću ovdje ovaj jedan svoj današnji post, jer bih volio ćuti tvoje mišljenje:

Nisam siguran na kakvo iskustvo misliš kad govoriš o covid budući je bolest stara manje od godinu, tako da se bojim da nisam možda baš shvatio šta si želio reći.

Procenat preživljavanja je negdje u rangu KB Dubrava ili niži. Nemam potpuni uvid u podatke da bih ti mogao decidno odgovoriti. Ono što sam primjetio kod ovih uporednih izvještaja je da su negdje samo davali podatke o kontrolisanoj mehaničkoj ventilaciji dok su na drugim koristili izvještaje gdje su pored KMV dodavali i pacijente na NIV.
Mislim na iskustvo koje su liječnici na odjelu intenzivne njege na "Fran Mihaljević" stekli tokom više godina i decenija liječenja pacijenata iz cijele Hrvatske (a i iz Mostara i iz Sarajeva) sa najtežim respiratornim simptomima, a koji su bili poslijedica teških infekcija prouzrokovanih virusima (najčešće raznim sojevima virusa gripe).

Hvala ti na tvojoj procjeni i nadam se da je ona pogrešna, kada je COVID bolnica Podhrastovi u pitanju.

:thumbup:

Sad shvatam.

Ipak, mislim da samo znanje i iskustvo nisu presudni nego treći, neočekivani faktor: organizacija. Vjerujem da kolege iz Dubrave i Fran Mihaljevića redovno komuniciraju pa ipak imaju toliku razliku u procentima. Tako da mi se čini da je vođenje ustanove mogući razlog.

U svakom slučaju bravo za rezultate jer takvi zvještaki daju nadu i drugima u regiji da će se stanje popraviti.

Veliki pozdrav
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1836
Joined: 13/12/2010 16:28

#807 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by svjezi_ustipak »

GAU8 wrote: 31/10/2020 17:30
svjezi_ustipak wrote: 31/10/2020 17:28
splinter wrote: 31/10/2020 14:56 Nikotin se veže također za ACE 2 receptore i dolazi do neke vrste interferencije sa samim virusom.
Također nikotin i dim iz cigarete smanjuju nivo AC2 receptora u više organa.
Osim toga s druge strane Sars-Cov-2 se pored ACE2 receptora veže i za nikotinske receptore acetilin holina koji su već zauzeti od zna se koga. U ovom okršaju Sars-CoV-2 VS Nikotin, trenutno je 0:2.
Napisah u prethodnom postu da mislim da je odgovornost za razvijanje teške kliničke slike na endoteli
u. Znajući da nikotin narušava integritet endotela počinjem vjerovati da je u vezi aktivnost nitričnog oksida koji povećava imuni odgovor na virus.

Opet, to je samo moje mišljenje, nikakav zvanični stav.
Je li iko analizirao "terapiju" nikotinskim flasterima ili tabletama?
Mislim da su radili to u Francuskoj. U Sarajevu, koliko ja znam, nije niko.
splinter
Posts: 7440
Joined: 08/10/2011 12:28

#808 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by splinter »

svjezi_ustipak wrote: 31/10/2020 17:28
splinter wrote: 31/10/2020 14:56 Nikotin se veže također za ACE 2 receptore i dolazi do neke vrste interferencije sa samim virusom.
Također nikotin i dim iz cigarete smanjuju nivo AC2 receptora u više organa.
Osim toga s druge strane Sars-Cov-2 se pored ACE2 receptora veže i za nikotinske receptore acetilin holina koji su već zauzeti od zna se koga. U ovom okršaju Sars-CoV-2 VS Nikotin, trenutno je 0:2.
Napisah u prethodnom postu da mislim da je odgovornost za razvijanje teške kliničke slike na endoteli
u. Znajući da nikotin narušava integritet endotela počinjem vjerovati da je u vezi aktivnost nitričnog oksida koji povećava imuni odgovor na virus.

Opet, to je samo moje mišljenje, nikakav zvanični stav.
Sigurno da ima dosta prostora za dodatna ispitivanja mehanizma djelovanja.
Moje je neko mišljenje da se i nikotin i virus vežu za isti receptor, te dolazi do fenomena interferencije, poput virusa koji su antagonisti i vežu se za iste ćelije te jedan blokira djelovanje drugog.
Npr Rhinovirusi i virusi Gripe.
Prilikom zadnje pandemije 2009. godine H1N1 pm09 virus se pojavio tek kad se Rhinovirus u Evropi bio povukao.
clowerine
Posts: 51
Joined: 10/10/2016 19:48

#809 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by clowerine »

svjezi_ustipak wrote: 31/10/2020 17:26
clowerine wrote: 31/10/2020 13:30 Pušači imaju smanjen broj ACE2 receptora u respiratornom traktu, kao i alergijski asmtatičari. Još uvijek su potrebna opsežna istraživanja, ali činjenica je da pušači i astmatičari prolaze s lakšom kliničkom slikom.
Nisam siguran da li je u pitanju samo ekspresija ACE receptora. Teoretski (razmišljam na glas) ona bi bila najodgovornija za samo zaražavanje jer virus ulazi putem njih u ćeliju. Za razvoj ovako loše kliničke slike kod nepušača može biti odgovornost na nivou endotela.
Istina, postoje istraživanja koja idu u prilog tvrdnjama da je Covid 19 ponajviše oboljenje endotela. Mislim da više udruženih faktora imaju ulogu u težini kliničke slike, svakako da su jedni od tih faktora količina samog virusa tokom izloženosti, kao i ekspresija ACE2 receptora. Kod nekih osoba dolazi do inhibicije pretvaranja angiotenzina II na ostale angiotenzine što za posljedicu, uz ostale medijatore upale, ima narušavanje integriteta samog endoteliuma. Važnu ulogu ima i hormon leptin, koji reguliše metabolizam hrane, stoga nije iznenađujuće da osobe koje imaju veću koncentraciju leptina od normalne imaju težu kliničku sliku, prije svega se to odnosi na pretile osobe. Ono što je zanimljivo, kod farmske teladi corona virusi izazivaju prvenstveno probavne smetnje, vodenastu diareju uz manji postotak respiratornih problema, često izazivajući velike ekonomske gubitke. Tokom prakse sam se nagledao ovih slučajeva, tako da ovaj mutirani oblik virusa treba posmatrati kao sistemsko oboljenje.
splinter
Posts: 7440
Joined: 08/10/2011 12:28

#810 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by splinter »

clowerine wrote: 31/10/2020 18:02
svjezi_ustipak wrote: 31/10/2020 17:26
clowerine wrote: 31/10/2020 13:30 Pušači imaju smanjen broj ACE2 receptora u respiratornom traktu, kao i alergijski asmtatičari. Još uvijek su potrebna opsežna istraživanja, ali činjenica je da pušači i astmatičari prolaze s lakšom kliničkom slikom.
Nisam siguran da li je u pitanju samo ekspresija ACE receptora. Teoretski (razmišljam na glas) ona bi bila najodgovornija za samo zaražavanje jer virus ulazi putem njih u ćeliju. Za razvoj ovako loše kliničke slike kod nepušača može biti odgovornost na nivou endotela.
Istina, postoje istraživanja koja idu u prilog tvrdnjama da je Covid 19 ponajviše oboljenje endotela. Mislim da više udruženih faktora imaju ulogu u težini kliničke slike, svakako da su jedni od tih faktora količina samog virusa tokom izloženosti, kao i ekspresija ACE2 receptora. Kod nekih osoba dolazi do inhibicije pretvaranja angiotenzina II na ostale angiotenzine što za posljedicu, uz ostale medijatore upale, ima narušavanje integriteta samog endoteliuma. Važnu ulogu ima i hormon leptin, koji reguliše metabolizam hrane, stoga nije iznenađujuće da osobe koje imaju veću koncentraciju leptina od normalne imaju težu kliničku sliku, prije svega se to odnosi na pretile osobe. Ono što je zanimljivo, kod farmske teladi corona virusi izazivaju prvenstveno probavne smetnje, vodenastu diareju uz manji postotak respiratornih problema, često izazivajući velike ekonomske gubitke. Tokom prakse sam se nagledao ovih slučajeva, tako da ovaj mutirani oblik virusa treba posmatrati kao sistemsko oboljenje.
Kod najvećeg broja umrlih kod onih autopsija u Njemačkoj nalazili su Endotheliitis.
To ja i govorim da ovu bolest treba češće posmatrati kao sistemsko a ne samo respiratorno oboljenje.
Kod životinja CoV virisi češće izazivaju probleme u ostalim organima osim respiratornih. Kod pasa, mačaka , svinja vrlo često simptomi su dijarea.
Posebno je zanimljiv Sada CoV virus kod svinja koji izaziva jaku diareju a koji je uspio da se veže u laboratorijskim uslovima za ljudske vero ćelije i vjerovatno je moguć njegov prenos na ljude.
Last edited by splinter on 31/10/2020 18:38, edited 1 time in total.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7425
Joined: 16/01/2007 23:38

#811 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by banjaluka078 »

svjezi_ustipak wrote: 31/10/2020 17:23
Nagla promjena RTG slike pluća nije ništa neobično kod covid. Stanje se zna izmjeniti u roku od 12 sati tako da od relativno manjih promjena RTG nalaz pređe u katastrofalan.
Nadam se da će se stric što prije oporaviti.
Hvala. I ja.
clowerine
Posts: 51
Joined: 10/10/2016 19:48

#812 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by clowerine »

splinter wrote: 31/10/2020 18:19
clowerine wrote: 31/10/2020 18:02
svjezi_ustipak wrote: 31/10/2020 17:26

Nisam siguran da li je u pitanju samo ekspresija ACE receptora. Teoretski (razmišljam na glas) ona bi bila najodgovornija za samo zaražavanje jer virus ulazi putem njih u ćeliju. Za razvoj ovako loše kliničke slike kod nepušača može biti odgovornost na nivou endotela.
Istina, postoje istraživanja koja idu u prilog tvrdnjama da je Covid 19 ponajviše oboljenje endotela. Mislim da više udruženih faktora imaju ulogu u težini kliničke slike, svakako da su jedni od tih faktora količina samog virusa tokom izloženosti, kao i ekspresija ACE2 receptora. Kod nekih osoba dolazi do inhibicije pretvaranja angiotenzina II na ostale angiotenzine što za posljedicu, uz ostale medijatore upale, ima narušavanje integriteta samog endoteliuma. Važnu ulogu ima i hormon leptin, koji reguliše metabolizam hrane, stoga nije iznenađujuće da osobe koje imaju veću koncentraciju leptina od normalne imaju težu kliničku sliku, prije svega se to odnosi na pretile osobe. Ono što je zanimljivo, kod farmske teladi corona virusi izazivaju prvenstveno probavne smetnje, vodenastu diareju uz manji postotak respiratornih problema, često izazivajući velike ekonomske gubitke. Tokom prakse sam se nagledao ovih slučajeva, tako da ovaj mutirani oblik virusa treba posmatrati kao sistemsko oboljenje.
Los najvećeg broja umrlih kod onih autopsija u Njemačkoj nalazili su Endotheliitis.
To ja i govorim da ovu bolest treba češće posmatrati kao sistemsko a ne samo respiratorno oboljenje.
Kod životinja CoV virisi češće izazivaju probleme u ostalim organima osim respiratornih. Kod pasa, mačaka , svinja vrlo često simptomi su dijarea.
Posebno je zanimljiv Sada CoV virus kod svinja koji izaziva jaku diareju a koji je uspio da se veže u laboratorijskim uslovima za ljudske vero ćelije i vjerovatno je moguć njegov prenos na ljude.
Vrlo je moguće, jer su svinje idealni zoonotički posrednici i organizmi za miješanje gena. Volio bih da griješim, ali mislim da ćemo, ukoliko ne promijenimo prehrambene navike i običaje, uskoro doživjeti pogubnije pandemije.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2802
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#813 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by ovo_malo_duse »

A sta je sa ovim kunama u Danskoj.
Pobise citave farme haman revolucije nastupila, nesto kao virus mutira na kunama i moze nazad na covjeka.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#814 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by daddy-kool »

zomri wrote: 31/10/2020 13:34 Stvarno zanimljivo (i zabrinjavajuce) ovo za nepusace. Moze li biti uzrok slican onom kod sportista: da se zbog zdravijih pluca virus lakse “probije” u donji dio pluca? Laicki pitam.
Zadnji put kada sam čitao oko pušači/nepušači bilo je da su nepušači podložniji infekciji, od više ka manje podložnim: bivši pušači > nepušači > pušači. Međutim, pušači kada obole, i kada se kontroliše za ostale parametre, imaju veću vjerovatnoću za težu kliničku sliku.
User avatar
badalpur
Posts: 589
Joined: 08/10/2009 15:50

#815 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by badalpur »

Možda nije prava tema za moje pitanje, ali molim savjet ako je neko upućen. Imala sam kontakt sa zaraženom osobom prije 7 dana. U ambulanti mi nisu htjeli uraditi test jer nisam imala simptome, nego me poslali u izolaciju. Eh sad, ja sam test privatno uradila i negativna sam ali kažu da moram ostati u izolaciji još 7 dana. Kako se izvući iz ove situacije?
rimano
Posts: 737
Joined: 28/12/2009 00:05

#816 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by rimano »

Sacekaj 7 dana u izolaciji i smatraj se izvucenom.
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#817 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Nadzorna_ploca »

Jeli pricamo o cigaretama ili crijevima kod braccccceeeeeee?
User avatar
GAU8
Posts: 9129
Joined: 05/01/2011 09:18

#818 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by GAU8 »

Nadzorna_ploca wrote: 01/11/2020 06:53 Jeli pricamo o cigaretama ili crijevima kod braccccceeeeeee?
Mislim da je nikotin ključan?
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#819 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by boshniak »

Jucer testiran i pregledan saturacija 99, nema naznaka upali pluca, ali danas nikakvih simptoma, ni temperature, ni kaslja, ni umora, kao da prethodna dva dana nije nista bilo, nevjerovatni prelazi. Nadam se da je zavrsena prica oko ovoga, da nece bit povratka simptoma i da nekim cudom nije korona, rezulate mi nisu javili.
Benjo34
Posts: 1993
Joined: 21/01/2018 00:49

#820 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Benjo34 »

Pozdrav, prije 5 dana kontakt sa zaraženom osobom. Nakon 2 dana blaga glavobolja, nista nepodnosljovo, poslije bol u području bubrega koji brzo prolazi nakon uzimanja brusnice i tečnosti. Tj prolazi nakon mokrenja. Blaga glavobolja subota i nedjelja, zapušen nos, temperatura danas 36.5, jucer dolazila na 37 ali nisam nista uzimao jer sam se osjećao ok, jedino osjecam blage bolove u zglobovima danas.

Pitanje, koliko nakon kontakta se najčešće javljaju simptomi i da li je moguće da je to to?
User avatar
Kona__
Posts: 666
Joined: 10/07/2006 13:55

#821 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Kona__ »

Uglavnom 5-6 dan budu simptomi izraženi, sve što si nabrojao može biti a i ne mora, najbolje nazovi ujutro covid ambulantu i traži testiranje, neka ti ne bude teško.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2802
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#822 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by ovo_malo_duse »

Kad kontam da cu prestat pisat ovdje eto opet.

Bio sam se svasta nalajao tamo na drugoj temi ovim negatorima i "samo jaca gripa" ekipi ali neki Admin mi je izbrisao post.
Uglavnom moj Amidza, meni veoma draga i bliska osoba je od jutros na respratoru i bez bubrezne funkcije.

Prvi simptomi u petak navece, juce ujutro temperatura 39. Sinoc colaps respiratornog sistema odvezen u bolnicu.
Jutros na respirator, vjerovatno nece prezivjeti.

Osoba starija da ali prilicno dobrog zdravlja, dnevno je prelazio 5 - 6 km lagane setnje, bez hronicnih oboljenja, nije dijabeticar. Da je uspio proci da ne pokupi ovo pozivio bi sigurno jos godina.Umjereni pusac cjeli zivot, kutija 3-4 dana.
Ali nije uspio, a kako da uspije kad ljudi sa pozitivni hodaju okolo zaboli ih hargija, nije to nista.
Kcerka, zet i dvoje djece takodje pozitivni vec 15 dana. Nisu se vidjalili, od kako su osjetili simptome oni su se izolovali tako da nije od njih pokupio, svi imaju blage simptome. Zadnji put bio u gradu u srijedu da nesto kupi vjerovatno tad pokupio.

Al sta ces bit ce onako kako mora...
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#823 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Mogy87 »

@ovo_malo_duse samo da ti pruzim podrsku. Zao mi je i svim srcem se nadam da ce se izvuci.
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1836
Joined: 13/12/2010 16:28

#824 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by svjezi_ustipak »

ovo_malo_duse wrote: 01/11/2020 18:22 Kad kontam da cu prestat pisat ovdje eto opet.

Bio sam se svasta nalajao tamo na drugoj temi ovim negatorima i "samo jaca gripa" ekipi ali neki Admin mi je izbrisao post.
Uglavnom moj Amidza, meni veoma draga i bliska osoba je od jutros na respratoru i bez bubrezne funkcije.

Prvi simptomi u petak navece, juce ujutro temperatura 39. Sinoc colaps respiratornog sistema odvezen u bolnicu.
Jutros na respirator, vjerovatno nece prezivjeti.

Osoba starija da ali prilicno dobrog zdravlja, dnevno je prelazio 5 - 6 km lagane setnje, bez hronicnih oboljenja, nije dijabeticar. Da je uspio proci da ne pokupi ovo pozivio bi sigurno jos godina.Umjereni pusac cjeli zivot, kutija 3-4 dana.
Ali nije uspio, a kako da uspije kad ljudi sa pozitivni hodaju okolo zaboli ih hargija, nije to nista.
Kcerka, zet i dvoje djece takodje pozitivni vec 15 dana. Nisu se vidjalili, od kako su osjetili simptome oni su se izolovali tako da nije od njih pokupio, svi imaju blage simptome. Zadnji put bio u gradu u srijedu da nesto kupi vjerovatno tad pokupio.

Al sta ces bit ce onako kako mora...
Nemoj odmah crnjačiti. Teško jeste, ali nije sve izgubljeno. Amidža je po priči bio jak, nema razloga da nemamo nade da će se oporaviti.

Želim njemu brz oporavak. Vama svima da se ne sekirate previše.

Nećemo odustati, dok smo živi ima nade. Veliki pozdrav.
Seawolf
Posts: 7712
Joined: 14/06/2012 22:59

#825 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Seawolf »

ovo_malo_duse wrote: 01/11/2020 18:22 Kad kontam da cu prestat pisat ovdje eto opet.

Bio sam se svasta nalajao tamo na drugoj temi ovim negatorima i "samo jaca gripa" ekipi ali neki Admin mi je izbrisao post.
Uglavnom moj Amidza, meni veoma draga i bliska osoba je od jutros na respratoru i bez bubrezne funkcije.

Prvi simptomi u petak navece, juce ujutro temperatura 39. Sinoc colaps respiratornog sistema odvezen u bolnicu.
Jutros na respirator, vjerovatno nece prezivjeti.

Osoba starija da ali prilicno dobrog zdravlja, dnevno je prelazio 5 - 6 km lagane setnje, bez hronicnih oboljenja, nije dijabeticar. Da je uspio proci da ne pokupi ovo pozivio bi sigurno jos godina.Umjereni pusac cjeli zivot, kutija 3-4 dana.
Ali nije uspio, a kako da uspije kad ljudi sa pozitivni hodaju okolo zaboli ih hargija, nije to nista.
Kcerka, zet i dvoje djece takodje pozitivni vec 15 dana. Nisu se vidjalili, od kako su osjetili simptome oni su se izolovali tako da nije od njih pokupio, svi imaju blage simptome. Zadnji put bio u gradu u srijedu da nesto kupi vjerovatno tad pokupio.

Al sta ces bit ce onako kako mora...
Iskreno želim i nadam se da će tvoj Amidža ozdraviti.
Locked