Corona cjepivo/vakcina - News

Moderator: O'zone

banjaluka078

#3176 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by banjaluka078 » 20/02/2021 18:24

Moj momak je juče u BL primio rusku vakcinu, u toku svoje smjene na kliničkom centru, nastavio raditi, nikakve reakcije, bola, bilo čega. Revakcinacija za 3 sedmice.

Lincoln-Burrows

#3177 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Lincoln-Burrows » 20/02/2021 18:43

banjaluka078 wrote:
20/02/2021 18:24
Moj momak je juče u BL primio rusku vakcinu, u toku svoje smjene na kliničkom centru, nastavio raditi, nikakve reakcije, bola, bilo čega. Revakcinacija za 3 sedmice.
Mislim da se zbog utrke u proizvodnji i distribuciji nepošteno odnosilo prema ruskom cjepivu a po
svemu do sada viđenom vjerojatno je najpogodnije za sve uzraste.

Evenine

#3178 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Evenine » 20/02/2021 19:02

Ruski investicijski fond (RDIF) tjednima osporava i usporava isporuku cjepiva Sputnjik V za Federaciju BiH, doznaje Večernji list. Glavni razlog za to je što ova ruska državna institucija ne želi uopće komunicirati s bilo kim tko ima političke veze s dvojicom članova Predsjedništva Željkom Komšićem i Šefikom Džaferovićem.

U nekoliko dosadašnjih sastanaka traženi su stalno dodatni razlozi i uvjeti da Ruska Federacija (ne) isporuči cjepivo u Federaciju BiH. A onda je jedan od predstavnika ruske institucije ustvrdio kako je rezultat tihog bojkota ustvari povezan s Džaferovićevim i Komšićevim bojkotom šefa ruske diplomacije Sergeja Lavrova.

Hoće li se stvari nastaviti odvijati u tome pravcu i dalje moglo bi se znati već početkom sljedećeg tjedna kada se očekuje nastavak razgovora oko uvjeta isporuke spasonosnog cjepiva protiv zaraze koronavirusom.
Čak je i predsjedatelj Vijeća ministara BiH Zoran Tegeltija u intervju za Večernji list ovoga tjedna ustvrdio kako se odluke o isporuci cjepiva donose politički, te da nije bilo inteligentno odbiti susret s Lavrovim za vrijeme njegova nedavnog posjeta BiH.

Podsjetimo, sredinom prosinca članovi Predsjedništva BiH Šefik Džaferović i Željko Komšić, koi je inače nametnut Hrvatima od strane Bošnjaka, odbili su se sastati sa šefom ruske diplomacije koji je bio u službenom posjetu BiH.

"Želimo na ovaj način očuvati dostojanstvo i ponos naše domovine BiH", kazao je Džaferović. Nekoliko mjeseci kasnije kada su u Republiku Srpsku stigla ruska cjepiva, Federacija BiH i njezini građani ispaštaju “patriotizam” dvojice po mnogima bošnjačkih članova državnoga vrha.
https://m.vecernji.ba/vijesti/rusi-ne-d ... ca-1470548

palermo

#3179 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by palermo » 20/02/2021 19:42

Evenine wrote:
20/02/2021 19:02
Ruski investicijski fond (RDIF) tjednima osporava i usporava isporuku cjepiva Sputnjik V za Federaciju BiH, doznaje Večernji list. Glavni razlog za to je što ova ruska državna institucija ne želi uopće komunicirati s bilo kim tko ima političke veze s dvojicom članova Predsjedništva Željkom Komšićem i Šefikom Džaferovićem.

U nekoliko dosadašnjih sastanaka traženi su stalno dodatni razlozi i uvjeti da Ruska Federacija (ne) isporuči cjepivo u Federaciju BiH. A onda je jedan od predstavnika ruske institucije ustvrdio kako je rezultat tihog bojkota ustvari povezan s Džaferovićevim i Komšićevim bojkotom šefa ruske diplomacije Sergeja Lavrova.

Hoće li se stvari nastaviti odvijati u tome pravcu i dalje moglo bi se znati već početkom sljedećeg tjedna kada se očekuje nastavak razgovora oko uvjeta isporuke spasonosnog cjepiva protiv zaraze koronavirusom.
Čak je i predsjedatelj Vijeća ministara BiH Zoran Tegeltija u intervju za Večernji list ovoga tjedna ustvrdio kako se odluke o isporuci cjepiva donose politički, te da nije bilo inteligentno odbiti susret s Lavrovim za vrijeme njegova nedavnog posjeta BiH.

Podsjetimo, sredinom prosinca članovi Predsjedništva BiH Šefik Džaferović i Željko Komšić, koi je inače nametnut Hrvatima od strane Bošnjaka, odbili su se sastati sa šefom ruske diplomacije koji je bio u službenom posjetu BiH.

"Želimo na ovaj način očuvati dostojanstvo i ponos naše domovine BiH", kazao je Džaferović. Nekoliko mjeseci kasnije kada su u Republiku Srpsku stigla ruska cjepiva, Federacija BiH i njezini građani ispaštaju “patriotizam” dvojice po mnogima bošnjačkih članova državnoga vrha.
Pa onda Čovketa poslati da to ispregovara..

Trappist

#3180 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Trappist » 20/02/2021 19:55

Evenine wrote:

Poserem im se na i na cjepivo i na "inat", ovime samo jos vise pokazuju kakva su govna od ljudi. Hvala Bogu bit ce valjda brzo dovoljno drugih cjepiva od drugih proizvodjaca. Ovo treba stajati na svakoj stranici kad se krene kuknjava "sto i BiH nije narucila od Rusije kao Srbija". Eto sto, jer su govna koja rade na destabilizaciji ove drzave. Mars !

banjaluka078

#3181 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by banjaluka078 » 20/02/2021 20:22

Lincoln-Burrows wrote:
20/02/2021 18:43

Mislim da se zbog utrke u proizvodnji i distribuciji nepošteno odnosilo prema ruskom cjepivu a po svemu do sada viđenom vjerojatno je najpogodnije za sve uzraste.
Bila je neka priča da nije za 60+ populaciju, ali čujem da su i u Srbiji dobili izmjenu protokola i da sad daju svim starosnim grupama.

Van Halen

#3182 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Van Halen » 20/02/2021 20:40

S obzirom da vec neko vrijeme se intenzivno vakcinise u nasem komsiluku pa evo vec i u RSu,treba istaci i reci da ce za sve smrti od korone ubuduce kod nas biti krivi iskljucivo politicari, a ne neki virus iz šišmiša. Oni nece da nabave vskcine jer se boje da ce ih nabaviti protivzakonito. Znaci da nisu ni sposobni nabaviti ih zakonito. Treba izaci i istaci da ce svaka smrt ubuduce biti isključivo krivica naših politicara koji ce biti saučesnici u tim ubistvima.
Last edited by Van Halen on 20/02/2021 20:40, edited 1 time in total.

Evenine

#3183 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Evenine » 20/02/2021 20:40

Trappist wrote:
20/02/2021 19:55
Evenine wrote:

Poserem im se na i na cjepivo i na "inat", ovime samo jos vise pokazuju kakva su govna od ljudi. Hvala Bogu bit ce valjda brzo dovoljno drugih cjepiva od drugih proizvodjaca. Ovo treba stajati na svakoj stranici kad se krene kuknjava "sto i BiH nije narucila od Rusije kao Srbija". Eto sto, jer su govna koja rade na destabilizaciji ove drzave. Mars !
Pa to je njihov stil. Cinicna politika. Zanima me moze li npr Kanton Sarajevo kupiti AZ ili kinesku vakcinu i koliko bi brzo to islo.

Evenine

#3184 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Evenine » 20/02/2021 20:43

Van Halen wrote:
20/02/2021 20:40
S obzirom da vec neko vrijeme se intenzivno vakcinise u nasem komsiluku pa evo vec i u RSu,treba istaci i reci da ce za sve smrti od korone ubuduce kod nas biti krivi iskljucivo politicari, a ne neki virus iz šišmiša. Oni nece da nabave vskcine jer se boje da ce ih nabaviti protivzakonito. Znaci da nisu ni sposobni nabaviti ih zakonito. Treba izaci i istaci da ce svaka smrt ubuduce biti isključivo krivica naših politicara koji ce biti saučesnici u tim ubistvima.
Koji politicari? Znas li ko je u drzavi zaduzen za nabavku vakcina?

Van Halen

#3185 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Van Halen » 20/02/2021 20:47

Evenine wrote:
20/02/2021 20:43
Van Halen wrote:
Ne znam i ne treba da znam. Ja sam obican građanin. A sigurno nije neka kasirka iz Binga ili čistačica iz Elektroprivrede zaduzena za to. Ali postoji neko ko je odgovoran i ko uredno prima platu da bi te vakcine bile ovdje. Ako moze Srbija mozemo i mi. Ni oni nisu u EU. Ne moze se vise skidati odgovornost sa ljudi koji su trebali dosad nabaviti vakcine. Cijela evropa ima vakcine jedino mi nemamo. I sad koja god smrt da se desi nije kriv virus,ni sudbina i neki kinez koji je pojeo ko zna sta,nego je kriv neko ko je trebao dosad to nabaviti.

Evenine

#3186 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Evenine » 20/02/2021 21:23

Van Halen wrote:
20/02/2021 20:47
Evenine wrote:
Van Halen wrote:
Ne znam i ne treba da znam. Ja sam obican građanin. A sigurno nije neka kasirka iz Binga ili čistačica iz Elektroprivrede zaduzena za to. Ali postoji neko ko je odgovoran i ko uredno prima platu da bi te vakcine bile ovdje. Ako moze Srbija mozemo i mi. Ni oni nisu u EU. Ne moze se vise skidati odgovornost sa ljudi koji su trebali dosad nabaviti vakcine. Cijela evropa ima vakcine jedino mi nemamo. I sad koja god smrt da se desi nije kriv virus,ni sudbina i neki kinez koji je pojeo ko zna sta,nego je kriv neko ko je trebao dosad to nabaviti.
Na federalnom i drzavnom nivou to je zaduzenje HDZa.

HDZ je pokusao u Zapadnohercegovackom Kantonu nabaviti Sputnik V za komercijalnu upotrebu, ali su to Rusi zakocili.

Sada svaki kanton moze nabavljati vakcine za sebe i to je Kojovic i najavio. Kako nam Rusi nece prodati vakcinu ostaju Kinezi i Astra Zeneca.

Treba znati razlikovati probleme koje smo sami uzrokovali od onih koji su dosli kroz sabotazu vanjskih aktera.

Van Halen

#3187 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Van Halen » 20/02/2021 21:31

De ne supljiraj i ne razvlači bezveze. Jesam li ja spomenuo ijednu stranku,kanton,federaciju. Nije vise ni bitno,moglo se dosad nabaviti a nije. S tom pricom ko je zaduzen a ko nije samo se pokusava ljudima razvuci ovo malo mozga sto je ostalo. Vakcina nema i za svaku smrt ce biti odgovoran onaj ko je mogao i trebao nabaviti a nije. Cak ne sumnjam da su politicari nasli nacin sebe vakcinisati i svoje,a za ostalu buraniju ih nije ni briga. Bice odgovorni za smrt ljudi i tacka.

kox

#3188 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by kox » 20/02/2021 22:00

Ako je uslov da nam Rusija proda svoju vakcinu to da mirno prihvatimo njihovu politiku koja bi sutra mogla rezultirati ponovnim stotinama hiljada mrtvih i protjeranih neka si je nabiju tamo gdje sunce ne sija, bit će i drugih. Ali prije da je do naših nesposobnjakovica, Rusija bi prodala svakome za koga ima kapaciteta i ko je spreman da rizikuje sa bilo kakvim ruskim proizvodima u nedostatku dokumentovano testiranih zapadnih.

Labirint

#3189 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Labirint » 20/02/2021 22:21

I vi vjerujete ovom smeću od večernjeg :roll:

Van Halen

#3190 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Van Halen » 20/02/2021 22:31

Nije vise bitan ni Vecernji ni bilo kakvi hinjski šukovi zapadnih,bitno je to da uzimaju ogtomne pare na plate i doprinose a ne mogu i nece da nabave vakcine makar se trebali uvuc u g... nekome. Duzni su to ovom narodu nakon godina ponizavanja. Znaju uzet plate ogromne a kad treba se isprsit i nabaviti vakcinu za ovaj narod,svi seru kako nisu odgovorni i kako zamisli ne mogu nabaviti jer se boje situacije sa respiratorima. Odgovorni za smrt ljudi i tacka,dosta je vise.

daddy-kool

#3191 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by daddy-kool » 20/02/2021 22:52

Ministarstvo civilnih poslova BiH, koje je zaduženo za kontakt sa Globalnom alijansom za vakcine (GAVI), krajem januara je dobilo pismeno obavještenje da će “najkasnije do sredine februara” u BiH stići oko 27.000 Pfizerovih vakcina i između 200.000 i 250.000 vakcina proizvođača Moderna. To je potvrdio i predsjedavajući VIjeća ministara BiH Zoran Tegeltija, 3. februara.

BiH trenutno ima potpisane ugovore o nabavci vakcina za 40 posto stanovništva. Naručeno je milion i 232 hiljade doza kroz COVAX mehanizam, za 20 posto populacije kroz GAVI.

Pored toga naručeno je i dodatnih 892.000 doza Pfizer i Moderna vakcina u okviru mehanizma Evropske unije.
Narucili i platili su vakcine koje je odobrila EMA, nadamo se da ce uskoro poceti isporuke. Ni u EU dinamika nabavke vakcina nije najbolja, ali bi trebalo uskoro da se osjeti povecanje proizvodnih kapaciteta u USA i EU. To sto Vucic pravi samopromociju vakcinama koje nisu dobile odobrenje u EU, a ni zemlje koje ih proizvode ne vrse masovnu vakcinaciju kod sebe sa tim vakcinama, to je sasvim druga tabloidska prica.

Labirint

#3192 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Labirint » 20/02/2021 23:04

Van Halen wrote:
20/02/2021 22:31
Nije vise bitan ni Vecernji ni bilo kakvi hinjski šukovi zapadnih,bitno je to da uzimaju ogtomne pare na plate i doprinose a ne mogu i nece da nabave vakcine makar se trebali uvuc u g... nekome. Duzni su to ovom narodu nakon godina ponizavanja. Znaju uzet plate ogromne a kad treba se isprsit i nabaviti vakcinu za ovaj narod,svi seru kako nisu odgovorni i kako zamisli ne mogu nabaviti jer se boje situacije sa respiratorima. Odgovorni za smrt ljudi i tacka,dosta je vise.
Nisam se na tebe referisao, u potpunosti se slažem za spomenutu odgovornost idiota...

akcija007

#3193 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by akcija007 » 20/02/2021 23:18

Moj rodjak radi kao ljekar -internist u KBC Split na Firulama i vakcinisan je s Modernom. Kaze da je veci odaziv doktora nega medicisnkih tehnicara/sestara na vakcinaciju i da se to moze pripisati stepenu obrazovanja. Bolnicki imunolog im je napravio prezentaciju o tome sta je vakcinacija, koji su benefiti, kako djeluje vakcina, koji su nedostatci i sl.. ali i dalje ima nezainteresovanosti kod med sestara. I cistacice su se vise vakcinisale od med sestara. Kaze po onome sto cuje od kolega infektologa i s covid odjela da ce pandemija jos godinu dana da traje i da je jedini izlaz u vakcinaciji.

last mohicans

#3194 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by last mohicans » 20/02/2021 23:19

Evenine wrote:
20/02/2021 21:23
Van Halen wrote:
Evenine wrote:

HDZ je pokusao u Zapadnohercegovackom Kantonu nabaviti Sputnik V za komercijalnu upotrebu, ali su to Rusi zakocili.

Sada svaki kanton moze nabavljati vakcine za sebe i to je Kojovic i najavio. Kako nam Rusi nece prodati vakcinu ostaju Kinezi i Astra Zeneca.

Treba znati razlikovati probleme koje smo sami uzrokovali od onih koji su dosli kroz sabotazu vanjskih aktera.
Ko kaže da su Rusi blokorali, kad je ministar zdravstva FBiH, a inače kadar HDZa,odbio da to potpiše i odobri. Koja slučajnost zabraniti odmetnutom kantonu gdje HDZ gubi poluge vlasti.

Evenine

#3195 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Evenine » 20/02/2021 23:20

last mohicans wrote:
20/02/2021 23:19
Evenine wrote:
20/02/2021 21:23
Van Halen wrote:

Ko kaže da su Rusi blokorali, kad je ministar zdravstva FBiH, a inače kadar HDZa,odbio da to potpiše i odobri. Koja slučajnost zabraniti odmetnutom kantonu gdje HDZ gubi poluge vlasti.

Haris.ba

#3196 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Haris.ba » 20/02/2021 23:22

Prema onome sto je izaslo u javnost ovi iz ZHK sto su se aktivirali oko uvoza ruske vakcine su zesci amateri. Ali, eto barem su probali.

Ko je u obavezi nabaviti vakcinu? Vakcinu za gripu nabavljaju zavod za zdravstveno osiguranje i finansijski zna uletiti ministarstvo zdravstva.

U ovoj pandemiji ima bruku institucija koje su to mogle organizovati ili u zajednickoj saradnji. Recimo, zavod za javno zdravstvo, ministarstvo zdravstva, famozni krizni stabovi...

Ja sam siguran da se je neko donirao vakcinu da bo Bisera bila na aerodromu. Izgleda da su politicari nadlezni samo kad je neka sadaka. A nabaviti je necija driga nadleznost.

last mohicans

#3197 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by last mohicans » 20/02/2021 23:25

ZHK ima veze sa Šefikom i Komšićem baš kao i Dodik. Ova informacija se ranije pojavila
https://www.akta.ba/vijesti/propala-kom ... sve/130967
A večernjak mi je u rangu Avde Avdica.

Evenine

#3198 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Evenine » 20/02/2021 23:29

last mohicans wrote:
20/02/2021 23:25
ZHK ima veze sa Šefikom i Komšićem baš kao i Dodik. Ova informacija se ranije pojavila
Postoji opcija da su ovi iz HDZ nesto zajebali/zakocili i sada to svaljuju na Ruse. Niko ne izlazi sa nekim zvanicnim informacijama tako da ce ljudi lansirati razne spekulacije. Meni je podjednako vjerovatno da Rusi stvarno nece da nam prodaju vakcinu kao i to da je HDZ zeznuo stvar.

Opet, oni su bar pokusali da dobave vakcinu na kantonalnom nivou. Pitam se sta se desava u KS sa ovim. Nisu Rusi jedini koji prodaju vakcine.

last mohicans

#3199 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by last mohicans » 20/02/2021 23:37

Evenine wrote:
20/02/2021 23:29
last mohicans wrote:
20/02/2021 23:25
Postoji opcija da su ovi iz HDZ nesto zajebali/zakocili i sada to svaljuju na Ruse. Niko ne izlazi sa nekim zvanicnim informacijama tako da ce ljudi lansirati razne spekulacije. Meni je podjednako vjerovatno da Rusi stvarno nece da nam prodaju vakcinu kao i to da je HDZ zeznuo stvar.

Opet, oni su bar pokusali da dobave vakcinu na kantonalnom nivou. Pitam se sta se desava u KS sa ovim. Nisu Rusi jedini koji prodaju vakcine.
Forto je više puta rekao da proizvođači izbjegavaju bilo kakve pregovore sa nižim instancama od države, a mi je nemamo. Dalje, veledrogerije i predstavništva proizvođača bi mogla nešto, ali najmanje milion i po doza. Kad bi se bavili kantonima, sto su kvartovi vecih kradova, nigdje ne bi pristigli. A veliki igrači kupe kajmak. Pa da nije situacije sa vakcinama,ne bi ni znali slabost jedne EU koja ima problem sa nabavkom, a mislili su da su neka velesila.

Labirint

#3200 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Labirint » 20/02/2021 23:38

Forto spominje da kao ni jedna kompanija koja proizvodi ne želi da proda ukoliko je nabavka manja od milion i po doza. Pa ako je tako kako Srbija npr kupi milion fajzera? I sve i da jeste tako, pa majku mu zbombajte neki kredit na nivou kantona (vjerujem da vam niko za to a ne bi rekao) i kupi, potroši od tog miliona i više koliko treba za grsdjane kantona a ostalo podijeli ostalima pa kupio si tim potezom 20 posto glasačkog "tijela" za budućnost...

Post Reply