Corona cjepivo/vakcina - News

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#9476 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Van Halen »

Pa sta je li to sad Pfizer odjednom ne valja nista. Ne kontam,vecina zapadne evrope se vakcinisala tom vakcinom a nemaju neke vece probleme.
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#9477 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by MUNAFIK »

skafiskafsnjak wrote: 23/08/2021 02:44
A_A_AKCIJA wrote: 23/08/2021 00:26

Kako bolan, nema šanse?

Država od preko 80 miliona stanovnika. Do sada malo manje od 4 miliona prebolovala, skoro 100.000 mrtvih.

Neka je 60% sigurnih od vakcine, ostane oko 30 miliona koji su nezaštićeni. A ovih 4 miliona su napravili ogroman pritisak, raspoređeni na dvije godine i tri vala epidemije.
Pa ako cemo porediti sa pocetkom ovog sranja. Nikada bolnice nisu bile pune... Zasto bi sad bile pune sa 60% vakcinisanih?
Dobro pitanje... Sad ko fol pune bolnice NEVAKCINISANIM, a prije godinu u udarnim valovima kad nije bilo vakcinisanih nisu bile pune...

Sve to mirise na propagandu da se tjeraju ljudi na vakcinaciju.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7416
Joined: 16/01/2007 23:38

#9478 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by banjaluka078 »

Direktor Gamaleja Instituta iz Moskve i tvorac vakcine sputnjik V, profesor Aleksandar Gincburg, zajedno sa delegacijom ovog instituta, boravi u posjeti Banjaluci.

Gincburg je posjetio Medicinski fakultet Univerziteta u Banjaluci na poziv dekana ovog fakulteta Ranka Škrbića, nakon čega je održan sastanak dvije delegacije.

Gincburg je nakon sastanka rekao da vakcina sputnjik 83 odsto štiti od delta soja i 91 odsto od hospitalizacije.

"Ministarstvo zdravlja Rusije je brzo uvelo u opticaj vakcinu sputnjik lajt kako bi se unaprijedila zaštita ranije vakcinisanih sputnjikom i građana koji su ranije preboljeli virus", rekao je Gincburg.

On je dodao da je u Rusiji delta soj virusa korona postao dominantan, te da zaraženi ovim sojem za četiri do pet dana razvijaju težu kliničku sliku, dok su ranije bile potrebne i do dvije nedjelje od zaražavanja da pacijent razvije takvu sliku.

Gincburg je istakao da u Rusiji nije zabilježeno da su vakcinisani sputnjikom razvili tešku kliničku sliku, dodajući da je vakcinisano oko 30 odsto građana.

Gincburg je istakao da se vakcinom sputnjik lajt mogu vakcinisati i građani koji se vakcinisali i drugim vakcinama, te da će o mogućnosti upotrebe ove vakcine u Srpskoj razgovarati i na sastanku sa srpskim članom Predsjedništva BiH Miloradom Dodikom.

Škrbić je nakon sastanka izrazio zadovoljstvo posjetom profesora zaslužnog za sintezu prve vakcine protiv virusa korone, navodeći da je razgovarano o izazovima koje pandemija nosi.

"Upoznali smo se sa izazovima koji su prethodili vakcini, najnovijim rezultatima efikasnosti vakcine, pripremama u borbi protiv delta soja virusa korona. Ruska delegacija nas je obavijestila o Sputnjik lajt vakcini koja će biti upotrebljena u borbi protiv delta soja", rekao je Škrbić.

Dodao je da je dogovorena saradnja sa fakultetom u Moskvi, te da je u planu razmjena kadrova i omogućavanje domaćim stručnjacima da odu na Gamaleja Institut
Naslovnica
Posts: 27880
Joined: 20/03/2013 15:38

#9479 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Naslovnica »

Ne smiju evropske kurave da odobre Sputnik, a pokazuje bolje rezultate uprkos Delti, za razliku od mRNA.
User avatar
avetinja
Posts: 31426
Joined: 19/07/2014 13:31

#9480 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by avetinja »

Čitao sam da Rusi ne žele domaću vakcinu nego hoće Pfizer, a većina ne želi niti jednu. :D
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7416
Joined: 16/01/2007 23:38

#9481 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by banjaluka078 »

Naslovnica wrote: 26/08/2021 18:33 Ne smiju evropske kurave da odobre Sputnik, a pokazuje bolje rezultate uprkos Delti, za razliku od mRNA.
Ma da, EMA se još nije izjasnila. Nije ni da su Rusi baš transparentni s papirologijom i uvidom u studije, ali do sada bi ih već demantovalo stanje s terena. Ni tormboza ni ozbiljnih nuspojava, a evo novog talasa pred nama pa ćemo bar na primjeru RS vidjeti koliko je efikasna, jer je puno ljudi ovdje primilo baš nju.

https://www.nezavisne.com/novosti/drust ... oza/677979
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7416
Joined: 16/01/2007 23:38

#9482 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by banjaluka078 »

avetinja wrote: 26/08/2021 18:36 Čitao sam da Rusi ne žele domaću vakcinu nego hoće Pfizer, a većina ne želi niti jednu. :D
Reklo im da se ne smije piti poslije vakcine. Radije bi umrli. :D
BiBi911
Posts: 2885
Joined: 09/12/2018 17:47

#9483 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by BiBi911 »

avetinja wrote: 26/08/2021 18:36 Čitao sam da Rusi ne žele domaću vakcinu nego hoće Pfizer, a većina ne želi niti jednu. :D
I ti vjerujes toj zapadnoj propagandi, znas da sve sto dodje sa srne to je istina(sjeti se samo prica 91-95)
BiBi911
Posts: 2885
Joined: 09/12/2018 17:47

#9484 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by BiBi911 »

Naslovnica wrote: 26/08/2021 18:33 Ne smiju evropske kurave da odobre Sputnik, a pokazuje bolje rezultate uprkos Delti, za razliku od mRNA.
Pa bil ti odobrio nesto sto ti neprijatelj kao govori da valja (stavi se u poziciju da ti moras servsku vakcinu da odobris a naviru ti sjecanja)
Naslovnica
Posts: 27880
Joined: 20/03/2013 15:38

#9485 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Naslovnica »

BiBi911 wrote: 26/08/2021 18:40
Naslovnica wrote: 26/08/2021 18:33 Ne smiju evropske kurave da odobre Sputnik, a pokazuje bolje rezultate uprkos Delti, za razliku od mRNA.
Pa bil ti odobrio nesto sto ti neprijatelj kao govori da valja (stavi se u poziciju da ti moras servsku vakcinu da odobris a naviru ti sjecanja)
Ne kontam, kakav neprijatelj, servska vakcona, sjećanja?
:roll:
User avatar
avetinja
Posts: 31426
Joined: 19/07/2014 13:31

#9486 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by avetinja »

banjaluka078 wrote: 26/08/2021 18:37 Reklo im da se ne smije piti poslije vakcine. Radije bi umrli. :D
One votke od 60 stepeni štite bolje neg' išta. :D
BiBi911 wrote: 26/08/2021 18:38 I ti vjerujes toj zapadnoj propagandi, znas da sve sto dodje sa srne to je istina(sjeti se samo prica 91-95)
Ne mislim o tome, ali vidim da im vakcinacija ide veoma sporo. Na početku su davali svima pa za sebe nisu imali, ali ima već nekoliko mjeseci da su se okrenuli sebi i tek su na 30%. Neko je pisao da su uveli mjere kao na zapadu da ne možeš u restorane, kafiće i ostala mjesta za razonodu bez onog 3G pravila, ljudi bojkotovali sva ta mjesta i samo vlast popustila mjere, ali nisam provjeravao.
laik1981
Posts: 12973
Joined: 05/12/2012 13:04

#9487 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by laik1981 »

Naslovnica wrote: 26/08/2021 18:52
BiBi911 wrote: 26/08/2021 18:40

Pa bil ti odobrio nesto sto ti neprijatelj kao govori da valja (stavi se u poziciju da ti moras servsku vakcinu da odobris a naviru ti sjecanja)
Ne kontam, kakav neprijatelj, servska vakcona, sjećanja?
:roll:
:lol:
DebelinJoe
Posts: 1611
Joined: 03/03/2021 20:06

#9488 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by DebelinJoe »

Ja sam se čipovao Pfizerom u Srbiji, zvao starog da ide sa mnom, ne smije u Srbiju, boji se da ga ne uhapse na granici, spominju ga na nekim agresorskim blogovima i forumima kada je nekoliko srpskih "heroja" 1992. poslao u vječna lovišta i sa grupom komšija odbranio našu mahalu.

Helem,, stari (64 godine, ex profesionalni volnik, ex profesionalni sportista, u izuzetno dobrom psihofizičkom stanju) bio žestok antivakser sve donedavno. Ne vjeruje on u koronu, ne može njemu korona ništa, sve je to bjelosvjetska zavjera. hoće da nas čipuju, psuje Billa Gatesa itd...

Onda stari sretne komšinicu Zumru, penzionerku. Kaže mu Zumra, bila kod oftamologa u DZ, rekla joj doktorica da ako se ne vakciniše neće moći više ući u dom zdravlja.

Starog na te riječi komšinice Zumre uhvatila panika. Nije više antivakser, hoće i on da se bocne, samo ne zna kojom vakcinom. Da li da uzme kinesku ili AZ u našem domu zdravlja ili da čekamo Pfizer.

Ovo me zabrinjava kada je AZ u pitanju.


https://www.bbc.com/news/uk-england-tyne-58330796

A radio presenter died due to complications from the AstraZeneca Covid-19 vaccine, a coroner has found.

Lisa Shaw, who worked for BBC Radio Newcastle, died at the age of 44 in May after developing headaches a week after getting her first dose of the vaccine.

Newcastle coroner Karen Dilks heard Ms Shaw suffered blood clots in the brain which ultimately led to her death.

The inquest heard the condition linked to the Oxford-AstraZeneca vaccine was very rare.

The coroner said: "Lisa died due to complications of an AstraZeneca Covid vaccination."

Ms Dilks said Ms Shaw was previously fit and well but concluded that it was "clearly established" that her death was due to a very rare "vaccine-induced thrombotic thrombocytopenia", a condition which leads to swelling and bleeding of the brain.
Nisam pametan šta da radim, a želim da se stari moj vakciniše.
laik1981
Posts: 12973
Joined: 05/12/2012 13:04

#9489 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by laik1981 »

Pa neka primi sinopharm..
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#9490 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by kox »

Ja bih uvijek primio prvu koja mi je dostupna. Bolje Astra ili Kinez danas nego Pfizer za 2 mjeseca, bar za mene.
Naravno, prvi bi mi izbor bio Pfizer kao i većini kada bi nam sve bile dostupne.
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#9491 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by spinel_ »

Naslovnica wrote: 26/08/2021 18:52
BiBi911 wrote: 26/08/2021 18:40

Pa bil ti odobrio nesto sto ti neprijatelj kao govori da valja (stavi se u poziciju da ti moras servsku vakcinu da odobris a naviru ti sjecanja)
Ne kontam, kakav neprijatelj, servska vakcona, sjećanja?
:roll:
:lol:
mirza_15
Posts: 10604
Joined: 19/01/2015 09:26

#9492 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by mirza_15 »

DebelinJoe wrote: 26/08/2021 22:55 Ja sam se čipovao Pfizerom u Srbiji, zvao starog da ide sa mnom, ne smije u Srbiju, boji se da ga ne uhapse na granici, spominju ga na nekim agresorskim blogovima i forumima kada je nekoliko srpskih "heroja" 1992. poslao u vječna lovišta i sa grupom komšija odbranio našu mahalu.

Helem,, stari (64 godine, ex profesionalni volnik, ex profesionalni sportista, u izuzetno dobrom psihofizičkom stanju) bio žestok antivakser sve donedavno. Ne vjeruje on u koronu, ne može njemu korona ništa, sve je to bjelosvjetska zavjera. hoće da nas čipuju, psuje Billa Gatesa itd...

Onda stari sretne komšinicu Zumru, penzionerku. Kaže mu Zumra, bila kod oftamologa u DZ, rekla joj doktorica da ako se ne vakciniše neće moći više ući u dom zdravlja.

Starog na te riječi komšinice Zumre uhvatila panika. Nije više antivakser, hoće i on da se bocne, samo ne zna kojom vakcinom. Da li da uzme kinesku ili AZ u našem domu zdravlja ili da čekamo Pfizer.

Ovo me zabrinjava kada je AZ u pitanju.


https://www.bbc.com/news/uk-england-tyne-58330796

A radio presenter died due to complications from the AstraZeneca Covid-19 vaccine, a coroner has found.

Lisa Shaw, who worked for BBC Radio Newcastle, died at the age of 44 in May after developing headaches a week after getting her first dose of the vaccine.

Newcastle coroner Karen Dilks heard Ms Shaw suffered blood clots in the brain which ultimately led to her death.

The inquest heard the condition linked to the Oxford-AstraZeneca vaccine was very rare.

The coroner said: "Lisa died due to complications of an AstraZeneca Covid vaccination."

Ms Dilks said Ms Shaw was previously fit and well but concluded that it was "clearly established" that her death was due to a very rare "vaccine-induced thrombotic thrombocytopenia", a condition which leads to swelling and bleeding of the brain.
Nisam pametan šta da radim, a želim da se stari moj vakciniše.
Pojava tromboze nakon AZ je poznata nuspojava, ali se jako rijetko dešava. Radi se o jako maloj vjerovatnoći (nešto tipa 1 od 100.000 ili 0,00001%) koja je čak i manja kod starijih osoba. Recimo, smrtnost od korone je kod nas oko 4% (4 od 100 umre) po službenim podacima (registrovani slučajevi vs smrtni ishodi). Vjerovatno ima i jedan dio neregistrovanih slučajeva pa je procenat možda malo manji od 4%. Ja sam primio prvu dozu AZ. Ne bih nikoga nagovarao jer se može desiti neka teža nuspojava iako je vjerovatnoća mala, ali je vjerovatnoća smrti ako se fasuje virus daleko veća, a dodatno su tu i teški oblici oboljenja, pa je na svakom da procijeni šta je za njega bolje.
User avatar
avetinja
Posts: 31426
Joined: 19/07/2014 13:31

#9493 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by avetinja »

https://github.com/owid/covid-19-data/b ... ations.csv

Bosnia and Herzegovina BIH Oxford/AstraZeneca, Pfizer/BioNTech, Sinovac, Sputnik V

Ovo su podaci koje vakcine su zemlje nabavile za vakcinaciju. Nigdje se ne spominje Sinopharm za BiH. Valjda ovi nemaju potpune informacije ili šta već.
Johnny_x
Posts: 1358
Joined: 23/10/2010 16:21

#9494 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Johnny_x »

Medobrundo25 wrote: 23/08/2021 21:50 https://www.klix.ba/vijesti/svijet/broj ... /210823133

Na kraju ce Pfizer ispasti prevara stoljeca. Astra ce ispasti vakcina i po za ovu prevaru. :run:
Moj zadnji izbor je bio Pfizer, AZ sam primio jer sam imao osjecaj da ja Pfizer mnogo vise ulozio u marketing nego u ucinkovitost vakcine. Nova eksperimentalna tehnologija, koja nije imala istrazivsnja sta nakon godinu dana, da li vakcina stiti i sl., a evo izgleda pokazuje se da oni procenti o ucinkovitosti i nisu bas tacni. AZ razvio jedan pd najboljih univerziteta na svijetu, vakcina ne zahtjeva posebno skladistenje i najjeftinija od svake dostupne vakcine. Mogu garantovati da sva ona medijska bombardovanja o ugruscima su bila zbog Brexita a i zbog Pfizera koji je htio da se pokaze kao najbolja vakcina. MRNA tehnologija je vrlo vjerovatna buducnost, ali kad se odradi kako treba, s vjerujem da je sa Pfizer vakcinom to sklepano na brzinu.
Medobrundo25
Posts: 881
Joined: 16/12/2019 13:10

#9495 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Medobrundo25 »

Johnny_x wrote: 27/08/2021 11:02
Medobrundo25 wrote: 23/08/2021 21:50 https://www.klix.ba/vijesti/svijet/broj ... /210823133

Na kraju ce Pfizer ispasti prevara stoljeca. Astra ce ispasti vakcina i po za ovu prevaru. :run:
Moj zadnji izbor je bio Pfizer, AZ sam primio jer sam imao osjecaj da ja Pfizer mnogo vise ulozio u marketing nego u ucinkovitost vakcine. Nova eksperimentalna tehnologija, koja nije imala istrazivsnja sta nakon godinu dana, da li vakcina stiti i sl., a evo izgleda pokazuje se da oni procenti o ucinkovitosti i nisu bas tacni. AZ razvio jedan pd najboljih univerziteta na svijetu, vakcina ne zahtjeva posebno skladistenje i najjeftinija od svake dostupne vakcine. Mogu garantovati da sva ona medijska bombardovanja o ugruscima su bila zbog Brexita a i zbog Pfizera koji je htio da se pokaze kao najbolja vakcina. MRNA tehnologija je vrlo vjerovatna buducnost, ali kad se odradi kako treba, s vjerujem da je sa Pfizer vakcinom to sklepano na brzinu.
Dijelimo misljenje iako ja nisam izabrao ni AZ nego rodjaka od AZ u jednoj dozi :lol: :lol: :lol: . Sve odobrene u EU sam imao na raspolaganju, tj mogao sam birati sta zelim primiti.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#9496 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by nosara »

User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#9497 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Digla_da_kreci »

Dokle su sa onom Novavax vakcinom, zna li se sta? Ona djeluje vise obecavajuce, ali je pitanje kad ce nam biti dostupna...
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#9498 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by boshniak »

Kad se pogledaju trenutne brojke cini se da je prirodna zaraza i prirodni imunitet bitno ucinkovitiji od bilo koje vakcine. Pogledati novu EU COVID mapu, sve zemlje koje je korona pregazila Madjarska, Ceska, Poljska ukljucujuci i nas imaju bitno manju trenutnu stopu zaraze. Pogledati samo trenutnu situaciju u s Srbiji koja je bila prvak u Vakcinisanju jucer sa 1722 slucaja zaraze, u okruzenju najbolje stoje BiH i Slovenija. Daleko od toga da sam antivakser, ali tvrditi da je prirodni imunitet bitno slabiji od onog izazvanog vakcinacijom je suludo. Naravno prirodna selekcija ima svoju cijenu.
Naslovnica
Posts: 27880
Joined: 20/03/2013 15:38

#9499 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Naslovnica »

boshniak wrote: 30/08/2021 08:33 Kad se pogledaju trenutne brojke cini se da je prirodna zaraza i prirodni imunitet bitno ucinkovitiji od bilo koje vakcine. Pogledati novu EU COVID mapu, sve zemlje koje je korona pregazila Madjarska, Ceska, Poljska ukljucujuci i nas imaju bitno manju trenutnu stopu zaraze. Pogledati samo trenutnu situaciju u s Srbiji koja je bila prvak u Vakcinisanju jucer sa 1722 slucaja zaraze, u okruzenju najbolje stoje BiH i Slovenija. Daleko od toga da sam antivakser, ali tvrditi da je prirodni imunitet bitno slabiji od onog izazvanog vakcinacijom je suludo. Naravno prirodna selekcija ima svoju cijenu.
Ne zaboravi ŠveCku.
User avatar
Ateista
Posts: 46531
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#9500 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Ateista »

banjaluka078 wrote: 26/08/2021 18:37
Naslovnica wrote: 26/08/2021 18:33 Ne smiju evropske kurave da odobre Sputnik, a pokazuje bolje rezultate uprkos Delti, za razliku od mRNA.
Ma da, EMA se još nije izjasnila. Nije ni da su Rusi baš transparentni s papirologijom i uvidom u studije, ali do sada bi ih već demantovalo stanje s terena. Ni tormboza ni ozbiljnih nuspojava, a evo novog talasa pred nama pa ćemo bar na primjeru RS vidjeti koliko je efikasna, jer je puno ljudi ovdje primilo baš nju.

https://www.nezavisne.com/novosti/drust ... oza/677979
Ja sam nekako najvise bio za rusku vakcinu ako govorimo o zdravstvenom aspektu, ali posto mi je glavni razlog vakcinisanja bio mogucnost putovanja, zbog toga mi to nije bila opcija.
Locked