Corona cjepivo/vakcina - News

Moderator: O'zone

Locked
BadBoy
Posts: 8074
Joined: 01/11/2005 21:55

#8051 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by BadBoy »

Kad kokuzi biraju...
Nokian808
Posts: 934
Joined: 13/05/2013 20:50

#8052 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Nokian808 »

Samo info iz prve ruke jer na zvanicnim sajtovima kazu nema za strance...ja i supruga u Beogradu turisticki i hajd usput na Beo sajam da probamo i fakat samo sa BH pasosem bez ikakvih problema (nismo Srbi) dobismo Pfizer bez cekanja - sve gotovo za 15 minuta...gledao u onu spricu cijelo vrijeme iz iste bocice ko njihove drzavljane. Od cike na ulazu cuo nije zvanicno da ne bi bilo navale ali ko god dodje ako ima vakcina i fino zamoli nece biti vracen...moram ih pohvaliti po ovom pitanju ispadose am gospoda am sposobniji od nasih...
_deCKarD
Posts: 411
Joined: 23/02/2016 08:33

#8053 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by _deCKarD »

Nokian808 wrote: 29/04/2021 22:33 Samo info iz prve ruke jer na zvanicnim sajtovima kazu nema za strance...ja i supruga u Beogradu turisticki i hajd usput na Beo sajam da probamo i fakat samo sa BH pasosem bez ikakvih problema (nismo Srbi) dobismo Pfizer bez cekanja - sve gotovo za 15 minuta...gledao u onu spricu cijelo vrijeme iz iste bocice ko njihove drzavljane. Od cike na ulazu cuo nije zvanicno da ne bi bilo navale ali ko god dodje ako ima vakcina i fino zamoli nece biti vracen...moram ih pohvaliti po ovom pitanju ispadose am gospoda am sposobniji od nasih...
Super, hvala na infu, nisam znao za to da se može i dalje tako, šta su rekli za drugu dozu
Nokian808
Posts: 934
Joined: 13/05/2013 20:50

#8054 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Nokian808 »

Nista rekli mi da mogu za 14 dana....iskreno posto sam preboljevao Coronu prije 3 ili 4 mjeseca citao sam da mi je ova prva doza kao druga doza i da sam zasticen pa mozda ne odem. Ali opet zena hoce radi tog covid pasosa o potpunoj imunizaciji.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7408
Joined: 16/01/2007 23:38

#8055 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by banjaluka078 »

U Hrvatskoj promjena, oni koji su preležali koronu u manje od 6 mjeseci će primiti samo jednu dozu.
Novinari su Capaka upitali o antigenskim testovima. Do sada su se smatrali pouzdanima samo za one koji imaju simptome.

- Objavili smo jučer jednu dopunu preporukama o cijepljenju protiv koronavirusa. Pozitivni na antigenskim testovima prihvaćaju se u bazu podataka oboljelih ali se ne pribrajaju broju pozitivnih na PCR testovima. Prihvatili smo brze testove za prelazak granice kad je to prihvatilo više od pola europskih zemalja. Preuzeli smo i rizik jer brzi testovi nisu tako osjetljivi kao PCR ali u zadnjih 2-3 mjeseca došlo je do poboljšanja osjetljivosti tih testova. U dopunama smo donijeli odluku o tome da osobe koje su preboljele covid, trebaju se cijepiti samo s jednom dozom cjepiva a ne s dvije. Sada već ima dovoljno podataka o tome da druga doza nakon preboljenja bolesti ne doprinosi razini antitijela, rekao je Capak.

- Iskustvo Velike Britanije je da nakon 2. doze cjepiva Astra Zenece nisu zabilježene tromboembolije. Osoba nakon primanja prve doze cjepiva koja u međuvremenu oboli, u tom slučaju ona treba primiti drugu dozu cjepiva 3 do 6 mjeseci poslije preboljenja. Naša preporuka je da osobe koje su primile prvu dozu Astra Zenece prime i drugu dozu. Cijepimo 12 tjedana nakon druge doze. Pitali su nas može li se taj period skratiti ako netko putuje. Preporuka je proizvođača 8-12 tjedana a može i nešto ranije. Pitaju nas i o nuspojavama. Ja ovdje pročitam nuspojave koje su prijavljene HALMED-u, od 0,3 do 0,5 % . Dakle, svaki 200. ili 300. čovjek prijavu nuspojavu, a većina su ih blage: bol, temperatura nakon cjepiva.. To nije sve. Mnogi blage nuspojave osjete ali ih ne prijave. Zbog toga se ne treba zabrinjavati. Ta reakcija je dokaz da se u organizmu nešto dešava. To je normalno i događa se i kod većine drugih cjepiva, zaključio je Capak i dodao:

- Svi koji su preboljeli bolest dobit će jednu dozu cjepiva, to je službena odluka. Podaci o trajanju imuniteta nakon bolesti govore da je to 3-6 mjeseci, a mi smatramo da je taj imunitet u 6 mjeseci dovoljan.
Pincic
Posts: 61
Joined: 22/01/2021 12:45

#8056 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Pincic »

Firma u kojoj sam zaposlen organizovala je u Srbiji vakcinisanje zaposlenicima. Bio sam zainteresovan za vakcinu, prošle sedmice odem svom ljekaru i pitam ga za vakcinisanje... Citiram, "nikako, tek kada prođe šest mjeseci onda se vakciniši"... Preporučio bih ti samo vakcinu, nema potrebe za revakcinom. Eto malo prije ravnatelja HZJZ-a naš ljekar na Ilidži isto je preporučio :mrgreen:
Vjerovatno je to WHO preporuka.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7408
Joined: 16/01/2007 23:38

#8057 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by banjaluka078 »

U stvari se već neko vrijeme špekuliše s tim, najviše zbog uštede na vakcinama u zemljama u kojima ih nema dovoljno.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7408
Joined: 16/01/2007 23:38

#8058 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by banjaluka078 »


Samo jedna doza vakcine “fajzer-biontek” protiv kovida 19 možda neće proizvesti dovoljan imuni odgovor za zaštitu protiv dominantnih novih sojeva virusa korona, navodi se u studiji Carskog koledža u Londonu.

U izvještaju o istraživanju navodi se da jedna doza može da pomogne kod ljudi koji su već bili zaraženih virusom korona.
Tokom istraživanja provjeravala se imuna reakcija kod zdravstvenih radnika u Velikoj Britaniji nakon prve doze vakcine “fajzer-biontek”.
Istraživanje je pokazalo da oni koji su ranije bili zaraženi virusom korona i imali blaže simptome ili ih upošte nisu imali posjeduju pojačanu zaštitu od mutiranih sojeva virusa koji su se pojavili u Velikoj Britaniji i Južnoafričkoj Republici.
Međutim, imuna reakcija nakon prve doze vakcine bila je slabija kod lica koja nisu bila ranije zaražena, što ih čini potencijalno ugroženim kada se radi o novim sojevima virusa korona.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7408
Joined: 16/01/2007 23:38

#8059 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by banjaluka078 »

BiBi911
Posts: 2878
Joined: 09/12/2018 17:47

#8060 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by BiBi911 »

banjaluka078 wrote: 30/04/2021 21:05 Kineska se baš nije pokazala.

http://www.politika.rs/sr/clanak/477941 ... -na-koronu
Jesto opet ti
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7408
Joined: 16/01/2007 23:38

#8061 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by banjaluka078 »

Ko?
User avatar
Pandakonda
Posts: 4377
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#8062 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Pandakonda »

Arapski Emirati su odavno poceli davati i trecu dozu sinopharma upravo zbog loseg ucinka. Ne vjerujem da je neka propaganda jer su kinezi sami izasli i rekli da imaju manju efikasnost od ostalih a ovi nasi pajseri izgleda najvise hoce tih da nabave uz sputnika...
topss
Posts: 368
Joined: 10/11/2020 02:38

#8063 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by topss »

Zna li se dokle su dosli kod nas sa vakcinacijom? Znam da je krenulo od 80 i starijih, ali proslo je vec vremena od toga, a koliko cujem od ovih od 60-70 godina oni jos nisu na redu. Mi mladji vjerovatno necemo do iduce godine. :lol:
User avatar
Pandakonda
Posts: 4377
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#8064 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Pandakonda »

topss wrote: 01/05/2021 06:14 Zna li se dokle su dosli kod nas sa vakcinacijom? Znam da je krenulo od 80 i starijih, ali proslo je vec vremena od toga, a koliko cujem od ovih od 60-70 godina oni jos nisu na redu. Mi mladji vjerovatno necemo do iduce godine. :lol:
Nisu jos zavrsili starije od 75 godina plus pacijenti koji su nedavno operisani, onkoloski pacijenti itd. Vjerujem da će se to zaokruziti sa ovom posiljkom sinopharma
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#8065 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Dado dijasporitus »

Zna li neko da li se u BiH može ući sa dokazima o vakcinaciji ili i dalje traže COVID testove. I ako traže testove da li ih traže za djecu od 10 godina i da li moraju biti PCR ili mogu i rapidni? Pitam vise ako neko imao licna iskustva.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13556
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#8066 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by JohnnyS »

topss
Posts: 368
Joined: 10/11/2020 02:38

#8067 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by topss »

Pandakonda wrote: 01/05/2021 12:29
topss wrote: 01/05/2021 06:14 Zna li se dokle su dosli kod nas sa vakcinacijom? Znam da je krenulo od 80 i starijih, ali proslo je vec vremena od toga, a koliko cujem od ovih od 60-70 godina oni jos nisu na redu. Mi mladji vjerovatno necemo do iduce godine. :lol:
Nisu jos zavrsili starije od 75 godina plus pacijenti koji su nedavno operisani, onkoloski pacijenti itd. Vjerujem da će se to zaokruziti sa ovom posiljkom sinopharma
Sinopharmova ucinkovitost je upitna. Znam da su poceli po tri doze te vakcine davati.
User avatar
Edin H.
Posts: 46979
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#8068 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Edin H. »

Dado dijasporitus wrote: 01/05/2021 15:31 Zna li neko da li se u BiH može ući sa dokazima o vakcinaciji ili i dalje traže COVID testove. I ako traže testove da li ih traže za djecu od 10 godina i da li moraju biti PCR ili mogu i rapidni? Pitam vise ako neko imao licna iskustva.
Izvadiš BiH pa ti ništa ne treba, ako imaš ličnu opale te stoju po džepu.

Ako ulaziš na strani pasoš moraš imati test ne stariji od 48 sati.

Misim da nema još uvijek varijanta sa potvrdom o vakcinisanju.
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#8069 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by vazi »

Direktor moderne večeras reče da virus neće nestati i da oni već spremaju vakcinu za jesenju varijantu virusa. Po njemu, svi ćemo trebati primiti ove prve dvije vakcine a onda svake godine revakcinaciju kao vakcina protiv gripe.
Testiraju i spremaju vakcinu za djecu i novorođenčad.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13556
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#8070 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by JohnnyS »

U svjetlu te vijesti od direktora Moderne:

https://www.klix.ba/magazin/showbiz/bil ... /210503112
User avatar
konektovan
Posts: 40481
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#8071 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by konektovan »

Auuu,..ne valja ovo sa GejCom nikako. :mrgreen:
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#8072 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by vazi »

JohnnyS wrote: 03/05/2021 23:03 U svjetlu te vijesti od direktora Moderne:

https://www.klix.ba/magazin/showbiz/bil ... /210503112
Dok je direktor moderne pričao pisana vijest o melindi i gejcu je išla preko ekrana. Udarna vijest, kažu :lol:
Ali_G
Posts: 4641
Joined: 02/03/2002 00:00

#8073 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Ali_G »

Nokian808 wrote: 29/04/2021 22:33 Samo info iz prve ruke jer na zvanicnim sajtovima kazu nema za strance...ja i supruga u Beogradu turisticki i hajd usput na Beo sajam da probamo i fakat samo sa BH pasosem bez ikakvih problema (nismo Srbi) dobismo Pfizer bez cekanja - sve gotovo za 15 minuta...gledao u onu spricu cijelo vrijeme iz iste bocice ko njihove drzavljane. Od cike na ulazu cuo nije zvanicno da ne bi bilo navale ali ko god dodje ako ima vakcina i fino zamoli nece biti vracen...moram ih pohvaliti po ovom pitanju ispadose am gospoda am sposobniji od nasih...
Ja bijah svjedok da iz DZ na Novom Beogradu vratise muza i zenu koji nisu imali srbijansko prebivaliste. Zvanicni info je da bez prijave mogu samo sa prebivalistem.
Ljude su vracali i iz Zvornika. Ko je imao srece (kolege) receno je da dodje na kraj smjene pa ako ostane.
Hajd molim te uslikaj potvrdu dobijenog pfizera
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45169
Joined: 29/12/2005 01:20

#8074 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by jeza u ledja »

vazi wrote: 03/05/2021 22:56 Direktor moderne večeras reče da virus neće nestati i da oni već spremaju vakcinu za jesenju varijantu virusa. Po njemu, svi ćemo trebati primiti ove prve dvije vakcine a onda svake godine revakcinaciju kao vakcina protiv gripe.
Testiraju i spremaju vakcinu za djecu i novorođenčad.
Bas za novorodjencad? Jesi siguran da si dobro razumio?
kljiks00
Posts: 133
Joined: 14/03/2021 20:10

#8075 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by kljiks00 »

jeza u ledja wrote: 04/05/2021 04:01
vazi wrote: 03/05/2021 22:56 Direktor moderne večeras reče da virus neće nestati i da oni već spremaju vakcinu za jesenju varijantu virusa. Po njemu, svi ćemo trebati primiti ove prve dvije vakcine a onda svake godine revakcinaciju kao vakcina protiv gripe.
Testiraju i spremaju vakcinu za djecu i novorođenčad.
Bas za novorodjencad? Jesi siguran da si dobro razumio?
Zašto da ne? Kada novorođenčadima daju Hepatitis B vakcinu odmah po rođenju, koju apsulutno nema nikakvog smisla davati. I Hep B vakcina sadrži otprilike 14 puta više aluminijuma od dozvoljenog prema FDA standardima.
Locked