Corona cjepivo/vakcina - News

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45218
Joined: 29/12/2005 01:20

#8076 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by jeza u ledja »

kljiks00 wrote: 04/05/2021 04:36
jeza u ledja wrote: 04/05/2021 04:01
vazi wrote: 03/05/2021 22:56 Direktor moderne večeras reče da virus neće nestati i da oni već spremaju vakcinu za jesenju varijantu virusa. Po njemu, svi ćemo trebati primiti ove prve dvije vakcine a onda svake godine revakcinaciju kao vakcina protiv gripe.
Testiraju i spremaju vakcinu za djecu i novorođenčad.
Bas za novorodjencad? Jesi siguran da si dobro razumio?
Zašto da ne? Kada novorođenčadima daju Hepatitis B vakcinu odmah po rođenju, koju apsulutno nema nikakvog smisla davati. I Hep B vakcina sadrži otprilike 14 puta više aluminijuma od dozvoljenog prema FDA standardima.
Da nema smisla ne bi je davali, pod a). Pod b), ovo drugo je vise puta ponavljana glupost, koja je i dalje glupost. Zasto pises gluposti?

Pod c), pitao sam forumasa iznad jeli siguran da je dobro razumio/preveo, jer pod d) Hep B je jedina vakcina koja se redovno daje novorodjencadima, za sto postoji vrlo specifican razlog. Tako da mi je malo cudno da se COVID-19 testira na novorodjencadima.
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#8077 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Naslovnica »

jeza u ledja wrote: 04/05/2021 04:01
vazi wrote: 03/05/2021 22:56 Direktor moderne večeras reče da virus neće nestati i da oni već spremaju vakcinu za jesenju varijantu virusa. Po njemu, svi ćemo trebati primiti ove prve dvije vakcine a onda svake godine revakcinaciju kao vakcina protiv gripe.
Testiraju i spremaju vakcinu za djecu i novorođenčad.
Bas za novorodjencad? Jesi siguran da si dobro razumio?
Ja pročitah bebe od 6 mjeseci.
:roll:
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#8078 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by vazi »

jeza u ledja wrote: 04/05/2021 04:01
vazi wrote: 03/05/2021 22:56 Direktor moderne večeras reče da virus neće nestati i da oni već spremaju vakcinu za jesenju varijantu virusa. Po njemu, svi ćemo trebati primiti ove prve dvije vakcine a onda svake godine revakcinaciju kao vakcina protiv gripe.
Testiraju i spremaju vakcinu za djecu i novorođenčad.
Bas za novorodjencad? Jesi siguran da si dobro razumio?
Za bebe od 6 mjeseci

Vakcina je dozvoljena trudnicama kao i dojiljama pa onda logično i bebama.

https://www.google.fr/amp/s/presse.inse ... 42468/amp/
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#8079 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by vazi »

Naslovnica wrote: 04/05/2021 08:28
jeza u ledja wrote: 04/05/2021 04:01
vazi wrote: 03/05/2021 22:56 Direktor moderne večeras reče da virus neće nestati i da oni već spremaju vakcinu za jesenju varijantu virusa. Po njemu, svi ćemo trebati primiti ove prve dvije vakcine a onda svake godine revakcinaciju kao vakcina protiv gripe.
Testiraju i spremaju vakcinu za djecu i novorođenčad.
Bas za novorodjencad? Jesi siguran da si dobro razumio?
Ja pročitah bebe od 6 mjeseci.
:roll:
Ma ja, 6 mjeseci, možda sam se pogrešno izrazila, ne znam za koji period vazi termin novorođenče , možda prvi mjesec ...


Za djecu :

https://www.bmj.com/content/372/bmj.n723
edode
Posts: 102
Joined: 28/04/2021 14:31

#8080 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by edode »

da nema potražnje ne bi bi bile vakcine za djecu ... valja na fb turit sliku bebe u "vaccinated" okvir.
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#8081 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Naslovnica »

vazi wrote: 04/05/2021 10:39
jeza u ledja wrote: 04/05/2021 04:01
vazi wrote: 03/05/2021 22:56 Direktor moderne večeras reče da virus neće nestati i da oni već spremaju vakcinu za jesenju varijantu virusa. Po njemu, svi ćemo trebati primiti ove prve dvije vakcine a onda svake godine revakcinaciju kao vakcina protiv gripe.
Testiraju i spremaju vakcinu za djecu i novorođenčad.
Bas za novorodjencad? Jesi siguran da si dobro razumio?
Za bebe od 6 mjeseci
Vakcina je dozvoljena trudnicama kao i dojiljama pa onda logično i bebama.

https://www.google.fr/amp/s/presse.inse ... 42468/amp/
Želim da mislim da si ovo zbrzala i nisi namjerno napisala, jer riječ LOGIČNO ovdje nema nikakvog mjesta.
To što je dozvoljena trudnicama i doiljama, ne mora da znači da je logično OK i za bebe. Ali nikako.
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#8082 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by vazi »

Naslovnica wrote: 04/05/2021 11:29
vazi wrote: 04/05/2021 10:39
jeza u ledja wrote: 04/05/2021 04:01

Bas za novorodjencad? Jesi siguran da si dobro razumio?
Za bebe od 6 mjeseci
Vakcina je dozvoljena trudnicama kao i dojiljama pa onda logično i bebama.

https://www.google.fr/amp/s/presse.inse ... 42468/amp/
Želim da mislim da si ovo zbrzala i nisi namjerno napisala, jer riječ LOGIČNO ovdje nema nikakvog mjesta.
To što je dozvoljena trudnicama i doiljama, ne mora da znači da je logično OK i za bebe. Ali nikako.
Haha nisam zbrzila i za mene jeste logično jer ako trudnica primi vakcinu ta će vakcina doći i do bebe u pupi
Isto vazi i za bebu koja doji i ona će preko mlijeka dobiti dio vakcine . Zašto onda ne bi testirali i vakcinu za bebe ?
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#8083 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Naslovnica »

vazi wrote: 04/05/2021 11:35
Naslovnica wrote: 04/05/2021 11:29
vazi wrote: 04/05/2021 10:39

Za bebe od 6 mjeseci
Vakcina je dozvoljena trudnicama kao i dojiljama pa onda logično i bebama.

https://www.google.fr/amp/s/presse.inse ... 42468/amp/
Želim da mislim da si ovo zbrzala i nisi namjerno napisala, jer riječ LOGIČNO ovdje nema nikakvog mjesta.
To što je dozvoljena trudnicama i doiljama, ne mora da znači da je logično OK i za bebe. Ali nikako.
Haha nisam zbrzila i za mene jeste logično jer ako trudnica primi vakcinu ta će vakcina doći i do bebe u pupi
Isto vazi i za bebu koja doji i ona će preko mlijeka dobiti dio vakcine . Zašto onda ne bi testirali i vakcinu za bebe ?
U takvim situacijama ne može postojati nikakva "logika", nego samo istraživanje i dokazi.
Mnogi lijekovi na sebi imaju natpis da ne upotrebljavaju trudnice do ili od određenog stepena trudnoće, tako da tu nema mjesta nikakvoj "logici".
Trudnoća nakon samog začeća, nije ista kao i trudnoća u trećem mjesecu, šestom ili devetom.
Jbte, masnovno se izbacuje AZ i J&J zbog potencijalnih ugrušaka (ispostavlja se da ih imaju i Pfizer i Moderna), a poznato je koliko trudnica u trudnoći koristi Clexane, upravo zbog pojave ugrušaka.
Na kraju krajeva, ko je to zaista ispitao efekat vakcina direktno na plod ili novorođenče, da ne govorim o dugoročnim efektima.
Nastojim biti optimista i nadati se da će sve biti OK, ali kada dobijem naučne dokaze da vakcinacija trudnica dugoročno ne ostavlja NIKAKVE posljedice na potomstvo, tek tada ću biti uvjeren da je zaista tako.
kritikos
Posts: 784
Joined: 12/01/2018 09:17

#8084 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by kritikos »

Ima li kakav zvanican podatak, koliko je u BiH do sada uslo vakcina, kojih proizvodjaca i koliko je doniranih a koliko kupljenih?
Pogotovo me zanima omjer donirano-kupljeno!
User avatar
pici
Posts: 43564
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#8085 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by pici »

U protekla 24 sata u cijeloj BiH je prijavljeno novih 280 slučajeva koronavirusa, a testirano je 2.187 uzoraka. U istom periodu preminuo je 61 pacijent kod kojeg je potvrđeno prisustvo ovog virusa.
10 000 pfizera se namaklo samo kome... eLITI.
Ali_G
Posts: 4641
Joined: 02/03/2002 00:00

#8086 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Ali_G »

Elita je vec uzela iz prvog kontigenta sebi :)
User avatar
dzeno123
Posts: 1843
Joined: 20/04/2009 20:39
Location: Dreamland

#8087 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by dzeno123 »

Ovim tempom mi se nećemo vakcinisati do 2023
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45218
Joined: 29/12/2005 01:20

#8088 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by jeza u ledja »

vazi wrote: 04/05/2021 10:42
Naslovnica wrote: 04/05/2021 08:28
jeza u ledja wrote: 04/05/2021 04:01

Bas za novorodjencad? Jesi siguran da si dobro razumio?
Ja pročitah bebe od 6 mjeseci.
:roll:
Ma ja, 6 mjeseci, možda sam se pogrešno izrazila, ne znam za koji period vazi termin novorođenče , možda prvi mjesec ...


Za djecu :

https://www.bmj.com/content/372/bmj.n723
Novorodjence je do mjesec dana starosti.
kljiks00
Posts: 133
Joined: 14/03/2021 20:10

#8089 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by kljiks00 »

jeza u ledja wrote: 04/05/2021 05:46
kljiks00 wrote: 04/05/2021 04:36
jeza u ledja wrote: 04/05/2021 04:01

Bas za novorodjencad? Jesi siguran da si dobro razumio?
Zašto da ne? Kada novorođenčadima daju Hepatitis B vakcinu odmah po rođenju, koju apsulutno nema nikakvog smisla davati. I Hep B vakcina sadrži otprilike 14 puta više aluminijuma od dozvoljenog prema FDA standardima.
Da nema smisla ne bi je davali, pod a). Pod b), ovo drugo je vise puta ponavljana glupost, koja je i dalje glupost. Zasto pises gluposti?

Pod c), pitao sam forumasa iznad jeli siguran da je dobro razumio/preveo, jer pod d) Hep B je jedina vakcina koja se redovno daje novorodjencadima, za sto postoji vrlo specifican razlog. Tako da mi je malo cudno da se COVID-19 testira na novorodjencadima.
Umjesto što ti valjaš gluposti, možda da nam ponudiš argumente, kao npr. koji je to specifični razlog što se Hep B daje novorođenčadima? Kada se zna da majka nema Hep B, i da se Hep B prenosi spolnim putem i putem krvi.
HEPATITIS B NE PRENOSI SE:
* uobičajenim društvenim kontaktima (grljenjem, rukovanjem, držanjem za ruke, poljupcem...)
* hranom i pićem (dijeljenjem pribora za jelo, hrane ili pića) kašljanjem ili kihanjem

Pa eto, molim te objasni nam smisao davanja Hep B novorođenčetu?

I napiši nam koliko Aluminijuma sadrži vakcina Hep B ali molim te nemoj šupljirati nego konkretan odgovor.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45218
Joined: 29/12/2005 01:20

#8090 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by jeza u ledja »

kljiks00 wrote: 04/05/2021 14:31 Umjesto što ti valjaš gluposti, možda da nam ponudiš argumente, kao npr. koji je to specifični razlog što se Hep B daje novorođenčadima? Kada se zna da majka nema Hep B, i da se Hep B prenosi spolnim putem i putem krvi.
HEPATITIS B NE PRENOSI SE:
* uobičajenim društvenim kontaktima (grljenjem, rukovanjem, držanjem za ruke, poljupcem...)
* hranom i pićem (dijeljenjem pribora za jelo, hrane ili pića) kašljanjem ili kihanjem

Pa eto, molim te objasni nam smisao davanja Hep B novorođenčetu?

I napiši nam koliko Aluminijuma sadrži vakcina Hep B ali molim te nemoj šupljirati nego konkretan odgovor.
Na tebi je da dajes konkretne odgovore koji pobijaju nauku, ne na meni da ja moram tebi da dokazujem da nebo nije crveno.

Za sve ostalo imas Google.

Pa nam javi cim nadjes odgovor.
kljiks00
Posts: 133
Joined: 14/03/2021 20:10

#8091 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by kljiks00 »

jeza u ledja wrote: 04/05/2021 14:57
kljiks00 wrote: 04/05/2021 14:31 Umjesto što ti valjaš gluposti, možda da nam ponudiš argumente, kao npr. koji je to specifični razlog što se Hep B daje novorođenčadima? Kada se zna da majka nema Hep B, i da se Hep B prenosi spolnim putem i putem krvi.
HEPATITIS B NE PRENOSI SE:
* uobičajenim društvenim kontaktima (grljenjem, rukovanjem, držanjem za ruke, poljupcem...)
* hranom i pićem (dijeljenjem pribora za jelo, hrane ili pića) kašljanjem ili kihanjem

Pa eto, molim te objasni nam smisao davanja Hep B novorođenčetu?

I napiši nam koliko Aluminijuma sadrži vakcina Hep B ali molim te nemoj šupljirati nego konkretan odgovor.
Na tebi je da dajes konkretne odgovore koji pobijaju nauku, ne na meni da ja moram tebi da dokazujem da nebo nije crveno.

Za sve ostalo imas Google.

Pa nam javi cim nadjes odgovor.
Hahahhaaa
Kažem ja tebi, nisi ti džaba ježa u leđa ... :D
User avatar
pici
Posts: 43564
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#8092 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by pici »

Oliver Varhelyi donio za BiH 10.530 vakcina pa poručio: 'Evropska unija itekako brine'
ovi nas zajeBaju, očito... vise je pičkousti udijelio sadake od ovih govnara...
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45218
Joined: 29/12/2005 01:20

#8093 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by jeza u ledja »

kljiks00 wrote: 04/05/2021 15:03
jeza u ledja wrote: 04/05/2021 14:57
kljiks00 wrote: 04/05/2021 14:31 Umjesto što ti valjaš gluposti, možda da nam ponudiš argumente, kao npr. koji je to specifični razlog što se Hep B daje novorođenčadima? Kada se zna da majka nema Hep B, i da se Hep B prenosi spolnim putem i putem krvi.
HEPATITIS B NE PRENOSI SE:
* uobičajenim društvenim kontaktima (grljenjem, rukovanjem, držanjem za ruke, poljupcem...)
* hranom i pićem (dijeljenjem pribora za jelo, hrane ili pića) kašljanjem ili kihanjem

Pa eto, molim te objasni nam smisao davanja Hep B novorođenčetu?

I napiši nam koliko Aluminijuma sadrži vakcina Hep B ali molim te nemoj šupljirati nego konkretan odgovor.
Na tebi je da dajes konkretne odgovore koji pobijaju nauku, ne na meni da ja moram tebi da dokazujem da nebo nije crveno.

Za sve ostalo imas Google.

Pa nam javi cim nadjes odgovor.
Hahahhaaa
Kažem ja tebi, nisi ti džaba ježa u leđa ... :D
Znaci nikakav dokaz nemas za svoje gluposti.

Hvala i dovidjenja.
last mohicans
Posts: 11982
Joined: 09/08/2012 23:19

#8094 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by last mohicans »

Jarane, javi se ti u WHO,mozda osvojis kakvog Nobela. Eto milioni, pa vjerovatno i milijarde se cjepile protiv hepatitisa B bezveze.
Šta je hepatitis B i kako se možemo zaraziti?
Međutim, hepatitis B niti je rijetka bolest niti su jedini načini transmisije spolni odnos i intravenozno uzimanje heroina. Bolest se prenosi krvlju i drugim tjelesenim tekućinama (krv, krvna plazma, pljuvačka, sperma). Mogu je dobiti i osobe na hemodijalizi, osobe koje su primile transfuziju krvi ili krvnih pripravaka (ovo se prije svega odnosi na transfuzije prije 1993. kada je shvaćena opasnost).

Infekcije nakon rođenja i u djetinjstvu od krvi drugih ljudi su najčešći oblici zaražavanja u područjima gdje je ovaj tip hepatitisa uobičajen. Inficirana majka može prenijeti bolest na dijete. Također, ukoliko se dijeli pribor za brijanje ili čak četkica za zube, može doći do prenosa zaraze. Možemo se zaraziti i nakon nekih povreda. Značajni izvori zaraze su neadekvatno i nehigijensko tetoviranje te akupunktura
. Zapravo, nikada ne znate na šta možete naići.

Ako se neko zarazi hepatitisom B u toku djetinjstva, utoliko je virus opasniji i postoji 25% veći rizik da osoba razvije rak jetre.

Incidencija hroničnih infekcija virusima hepatitisa, tj. prevalencija antigena HBsAg kod djece do 5 godina u evropskom regionu iznosi 0.4% (0.2-0.8%) prema WHO Global Hepatitis Report 2017.

Više o hepatitisu B možete pročitati ovdje.

Opasnost hepatitisa B
Problem sa hepatitisom jeste to što trajno oštećuje jetru i jedan je od vodećih uzročnika ciroze, uz alkoholizam. Nažalost, kod nas se pacijenti sa cirozom jetre i dalje stigmatiziraju kao “alkoholičari” iako je uzrok ciroze možda bio hepatitis. Sama infekcija česti prođe “ispod radara” – bez nekih teških simptoma koje očekujemo od hepatitisa (žutilo, umor, bol u abdomenu, taman urin). Ponekad prođe jako dugo do pojave simptoma – čak 30 do 180 dana.

Do opasnih komplikacija hepatitisa B – ciroze sa smrtnim ishodom – može doći u 15-20% slučajeva (izvor: WHO Global Hepatitis Report 2017) . Jedini način tretmana ovakve ciroze jeste transplantacija jetre. Sad izračunajte troškove te operacije, pod uslovom da se donor nađe i shvatićete zašto je bolje primiti vakcinu protiv hepatitisa B.

Ukoliko dođe do infekcije u ranoj dobi, dobi debe ili djeteta, utoliko je veći rizik razvoja ozbiljnih komplikacija i ciroze jetre. Rizik iznosi 90% perinatalno zaraženih, a 60% kod osoba zaraženih ovim virusom u dječijoj dobi. Postoje slučajevi kada su se djeca zarazila hepatitisom jer su jela hranu koju je pripremala osoba koja je prebolovala hepatitis B jer ovaj virus ostaje dugo infektivan.
kljiks00
Posts: 133
Joined: 14/03/2021 20:10

#8095 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by kljiks00 »

Ma mohikanac pusti sad nobela i milione. Možda da nam ti obajsniš zašto se daje Hep B novorođenčetu? Opet ponavljam:
majka nema Hep B, i kad se zna da se Hep B prenosi spolnim putem i putem krvi.
HEPATITIS B NE PRENOSI SE:
* uobičajenim društvenim kontaktima (grljenjem, rukovanjem, držanjem za ruke, poljupcem...)
* hranom i pićem (dijeljenjem pribora za jelo, hrane ili pića) kašljanjem ili kihanjem

Možeš iskoriti pomoć prijatelja ježa :-D

I evo ježu dodatno pojašnjenje (ježe druže, neću odustati od tebe :) )
Po jednoj dozi vakcine od 0,5 ml Hep B vakcina sadrži 225 mcgr aluminijuma kao Adjuvant. Ovo se može provjeriti na linku:
https://www.vaccinesafety.edu/components-Excipients.htm

FDA kaže da sve što sadrži više od 25 mcgr aluminijuma, mora sadržavati ovo upozorenje o toksičnosti:

WARNING: This product contains aluminum that may be toxic. Aluminum may reach toxic levels with prolonged parenteral administration if kidney function is impaired. Premature neonates are particularly at risk because their kidneys are immature, and they require large amounts of calcium and phosphate solutions, which contain aluminum.
Može se provjeriti na linku: https://www.accessdata.fda.gov/scripts/ ... fr=201.323

Ali vakcina Hep B nema ovo upozorenje.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45218
Joined: 29/12/2005 01:20

#8096 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by jeza u ledja »

kljiks00 wrote: 04/05/2021 16:18 Ma mohikanac pusti sad nobela i milione. Možda da nam ti obajsniš zašto se daje Hep B novorođenčetu? Opet ponavljam:
majka nema Hep B, i kad se zna da se Hep B prenosi spolnim putem i putem krvi.
HEPATITIS B NE PRENOSI SE:
* uobičajenim društvenim kontaktima (grljenjem, rukovanjem, držanjem za ruke, poljupcem...)
* hranom i pićem (dijeljenjem pribora za jelo, hrane ili pića) kašljanjem ili kihanjem

Možeš iskoriti pomoć prijatelja ježa :-D

I evo ježu dodatno pojašnjenje (ježe druže, neću odustati od tebe :) )
Po jednoj dozi vakcine od 0,5 ml Hep B vakcina sadrži 225 mcgr aluminijuma kao Adjuvant. Ovo se može provjeriti na linku:
https://www.vaccinesafety.edu/components-Excipients.htm

FDA kaže da sve što sadrži više od 25 mcgr aluminijuma, mora sadržavati ovo upozorenje o toksičnosti:

WARNING: This product contains aluminum that may be toxic. Aluminum may reach toxic levels with prolonged parenteral administration if kidney function is impaired. Premature neonates are particularly at risk because their kidneys are immature, and they require large amounts of calcium and phosphate solutions, which contain aluminum.
Može se provjeriti na linku: https://www.accessdata.fda.gov/scripts/ ... fr=201.323

Ali vakcina Hep B nema ovo upozorenje.
Prvo, nevezano za aluminij - ono sto je bitno da znamo prilikom unosenja bilo kakvog lijeka, vakcine ili prehrambenog proizvoda je to da li u njemu postoji nesto sto je stetno u tim kolicinama, ili ako to nesto unosimo u organizam vise puta, da li je akumulirana doza stetna i na koji nacin je stetna. Nije bitno kako se nesto zove, jel to aluminij ili neki drugi sastojak sa puno slova. Mene ne zanima sta je u pitanju, jer ja nisam strucnjak, mene samo zanima da li je to sto unosim stetno ili ne.
Inace nijedna vakcina ili lijek nisu bez rizika.

Stoga kad pricamo o vakcini, to sto u njoj postoji aluminij meni ne znaci apsolutno nista. U vakcini postoje i mnogi drugi sastojci za koje nikad nisam cuo, i pretpostavljam da neki od njih mogu biti i opasniji od aluminija, samo sto obican covjek nikad za njih nije cuo, pa mu potencijalna opasnost od istog sastojka ne znaci nista. Ali zato kad kazes "alumijimum", uuu, jbt aluminijum.. :-)

Aluminij se nalazi svuda oko nas, jedan od najrasprostranjenih metala. Ovo sto si napisao 225 mikrograma - to je kolicina koju beba primi DNEVNO samo od dojenja u prvih 6 mjeseci. A ako prima formulu, beba unosi jos mnogo vise DNEVNO.

Odrastao covjek, DNEVNO, unosi u organizam 30 puta vise aluminija od 225 mikrograma.

Dalje, problem ljudi poput tebe je sto potpuno neupucen i bez sposobnosti ili zelje za shvatanjem napisanog, a razumljivog svakom iole inteligentnom insanu, vrte kojekakve dokumente trazeci rijeci i izraze, vadeci ih iz konkteksta, potpuno im mijenjajuci smisao. Upozorenje FDA koje si spomenuo i stavio link se odnosi na (pise u naslovu):
"Sec. 201.323 Aluminum in large and small volume parenterals used in total parenteral nutrition."
I onda dalje pise:
(a) The aluminum content of large volume parenteral (LVP) drug products used in total parenteral nutrition (TPN) therapy must not exceed 25 micrograms per liter ([micro]g/L).
(b) The package insert of LVP's used in TPN therapy must state that the drug product contains no more than 25 [micro]g/L of aluminum. This information must be contained in the "Precautions" section of the labeling of all large volume parenterals used in TPN therapy.
Da si samo procitao ili pokusao shvatiti o cemu se govori proguglao bi sta su "large volume parenteral drug products":
. A large volume parenteral (LVP) is a unit dose container of greater than 100ml that is terminally sterilized by heat.
A "total parenteral nutrition" je sljedece:
Total parenteral nutrition (TPN) is a method of feeding that bypasses the gastrointestinal tract. Fluids are given into a vein to provide most of the nutrients the body needs. The method is used when a person cannot or should not receive feedings or fluids by mouth.Apr 4, 2019
Znaci radi se o proizvodima od 100ml i vise koji se koriste kao suplementi, u ovom slucaju za bebe koje ne dobijaju dovoljno nutrijenata normalnm putem.

Znaci 100ml i vise.
U vakcini se nalazi 0.5ml sadrzaja.

Znaci dva linka koja si postavio nemaju nikakvog dodira jedan sa drugim.


Inace, jel ti svaku vakcinu citas sastojke, ono kad odes da primis, trazis papir, pa onda guglas svaki sastojak i kontraindikacije, i to? Cuj sto ne pise... :-)

Ovo je problem kad ti kontas da si pametniji od doktora, medicine, nauke, pa istrazujes kao nesto, a ne mozes proste recenice shvatiti na izvorima koje sam postavljas kao relevantne, kamo li nesto za sta je potrebna struka. :roll:

Postoji mali milion drugih stvari koje su opasnije i stetnije po nas i po djecu, bilo u farmaciji bilo u ishrani, okolisu, itd, a ludaci se uhvatili jedne stvari koja je korisna, spasava milione zivota, i uporno trube o tome sireci dezinformacije i doprinoseci sirenjima zaraze i smrti ljudi. Da nije tragicno bilo bi komicno.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7416
Joined: 16/01/2007 23:38

#8097 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by banjaluka078 »

https://www.sciencemag.org/news/2021/04 ... threat-and
A confusing and unusually nasty fight broke out this week over the safety of a Russian COVID-19 vaccine known as Sputnik V after a Brazilian health agency declined on Monday to authorize its import because of quality and safety concerns. The stakes escalated yesterday when the Twitter account officially associated with the vaccine said “Sputnik V is undertaking a legal defamation proceeding” against Brazil’s regulators.

In an online press conference several hours later, the Brazilian Health Regulatory Agency (Anvisa) defended its decision, maintaining that documentation from some of the Russian facilities making Sputnik V shows that one of its two doses contains adenoviruses capable of replication, a potential danger to vaccine recipients. The vaccine uses two different adenoviruses, which cause the common cold, to deliver the gene for the spike protein of SARS-CoV-2, the virus that causes COVD-19. Both are supposed to be stripped of a key gene that allows them to replicate.

The Monday announcement left many scientists and media outlets believing Anvisa had directly tested Sputnik V for replicating adenoviruses, which would be unusual for a regulatory agency. But Anvisa has since clarified—it had not and was relying on information provided by the Gamaleya National Center of Epidemiology and Microbiology, the Moscow-based developer of the vaccine.

“The data we evaluated shows the presence of replicating virus,” Gustavo Mendes, general manager of medicines and biological products at Anvisa, said at the press conference. Anvisa would not accept the vaccine, he said, without further studies to indicate it is safe.

Gamaleya said in a statement on its website that Anvisa’s allegations “have no scientific grounds and cannot be treated seriously.” The research institute added that “no replication-competent adenoviruses (RCA) were ever found in any of the Sputnik V vaccine batches” and said a four-stage purification process prevents contamination.

The furor comes as Brazil, which has one of the highest burdens of COVID-19 in the world, is desperately trying to expand its vaccination campaign. The country has vaccinated just 14% of its people with a first dose and governors from some states hoped to bolster that effort by grouping together to buy 30 million doses of Sputnik V.

The spat has bewildered and divided outside observers, in Brazil and elsewhere. Some scientists have used social media to decry the apparent contamination and some have denounced the aggressive response by Sputnik V’s backers, who were already under fire for releasing little data on the vaccine’s safety record. On Wednesday, an agency of the European Union also issued a report criticizing Russia’s promotional effort for Sputnik V for providing disinformation.

Other scientists, however, have questioned whether Anvisa appropriately interpreted the information provided by Sputnik V’s makers, and whether the media has too readily accepted the agency’s claim that the vaccine is contaminated. The stakes are high because Sputnik V has been authorized for use in more than 60 countries, although neither the World Health Organization nor the European Medicines Agency has yet authorized it. “We need this vaccine. It’s cheap. It’s effective. It’s easy to store and transport,” says Hildegund Ertl, an adenovirus vaccine scientist at the Wistar Institute. “If the press could just take a deep breath before they rush to conclusions it would really help us all.”

One of the scientists who criticized Sputnik V this week on Twitter said she is keeping an open mind. “I will be glad to correct myself in public should the data be shared,” says Angela Rasmussen, a virologist at the Vaccine and Infectious Disease Organization at the University of Saskatchewan. (Her Twitter thread about Anvisa’s decision got a response from Sputnik V’s account that read “please do not spread fake news.”)

Viruses reborn?
The Anvisa review of Sputnik V was triggered because the Brazilian governors needed the agency’s sign-off to import the vaccine. Although complaints about Russia’s lack of transparency with Sputnik V data have simmered for months, many public health officials and scientists worldwide had been reassured when The Lancet recently published results from nearly 20,000 people in a clinical trial. The study showed the vaccine was safe and had an efficacy of 91.6% at preventing symptomatic COVID-19.

Both of the adenoviruses that make up Sputnik V, known as Ad5 and Ad26, are churned out by cultured human cells called HEK293 cells. The adenoviruses ferry the coronavirus spike gene to the vaccine recipient’s cells, which then make spike, prompting an immune response. In order to stop the adenoviruses from replicating once inside their human host, the vaccinemaker removed a gene they need for reproduction, called E1. The viruses can copy themselves in HEK293 cells, which are engineered to have a stand-in E1 gene, but they are not supposed to be able to replicate once they are separated from the human cells and packaged in the final vaccine product.

It’s long been known that Ad5 can on rare occasions acquire the E1 gene from the HEK293 cells, converting what is supposed to be a crippled virus into an RCA. Although adenoviruses typically cause mild colds, they can rarely kill people, and immunocompromised people who receive a vaccine that inadvertently contains RCAs could be at particular risk.

Vaccinemakers and others have developed tests to check for replicating adenoviruses in their products. Anvisa said that although the standard worldwide has been zero tolerance for the presence of replicating adenovirus in the vaccine, Gamaleya established an acceptable limit of 5000 replication-capable virus particles per vaccine dose. The Russian quality control documents displayed by Anvisa during the press conference state the batches tested had “less than 100” replication-capable particles per dose.

During yesterday’s press conference, Mendes also showed video of parts of an online meeting in March between officials from Anvisa and the vaccine’s developer. In one of the clips, Anvisa officials ask Gamaleya representatives why they had not changed their production methods once they “had detected the RCA occurrence in your production.” The Gamaleya representatives responded that they were aware of the risk, but that changing the process “would take too much time.”

Mendes noted that Anvisa has analyzed the quality control documentation on other adenovirus-based COVID-19 vaccines, such as those made by AstraZeneca and Johnson & Johnson, and found no evidence of replication-competent viruses in those companies’ final products.

Immunologist Jorge Kalil, a vaccine expert at the Federal University of São Paulo, São Paulo, and member of the Data and Safety Monitoring Board at the U.S. National Institutes of Health, disagrees with Anvisa’s interpretation. He believes Russian quality-control documents are actually referring to the sensitivity of the testing. “When the Russians say ‘less than 100 parts per dose’ they are not saying if there are replicant viruses [in the dose] or not,” he contends. “What they are saying is that if there are viruses, they are [there] in less than 100 parts per dose.”

Mendes told Science this is not the case and that if it were, Gamaleya would have reported “no detection.” One way or the other, Anvisa won’t tolerate replicating virus in the vaccine and needs more assurance there is none. “The limit for us is zero,” agency President, Antonio Barras said during the press conference.

Other quality concerns
Anvisa also reported a long list of other issues with the vaccine that it wants the Russians to address. Those include the lack of detailed information on the 63 cases of adverse events and four deaths reported during the clinical trial. (The Lancet paper on Sputnik V’s efficacy trial reported no serious adverse events or deaths were deemed to be related to vaccination.)

The Brazilian agency also complains that during an inspection trip to Russia in April its technicians were only allowed to visit three of seven manufacturing sites—and were not allowed to visit Gamaleya’s quality-control center. As a result, “It is not possible to verify the existence of standards within the … facilities,” according to an Anvisa report published Monday with the veto announcement.

“So, the word that sums up the visit to Russia is frustration,” Anvisa Director Alex Machado Campos said during the Monday discussion on the import vote, according to a video of the event.

Mendes yesterday said these issues alone, even without the possible presence of the replicating adenovirus, “would be enough to reject” the import request. It was the totality of the deficiencies that led to Anvisa’s decision, he says.

Unnecessary turmoil
The outcome has dismayed many in Brazil, who were hoping Sputnik V would help them blunt the nation’s out-of-control epidemic. Brazil’s former science minister, Sergio Rezende, who is part of the scientific board supporting the state governors who requested the vaccine, says he was surprised by how Anvisa presented information on Monday. He was among those who believed Anvisa said it had directly tested Sputnik V for replicating adenoviruses. “Most people don’t know that Anvisa does not have a laboratory, so this is very serious because Anvisa is an agency that has credibility,” Rezende says.

He still doubts the agency's decision, even after the press conference. “Anvisa did not clarify anything,” he says, noting that the governors have sent new technical documentation from Gamaleya to Anvisa and that they may appeal Anvisa’s decision to Brazil’s Supreme Court.

Immunologist Ricardo Gazzinelli, president of the Brazilian Immunology Society, calls the political fight around Anvisa’s decision “an unnecessary turmoil.” He believes all the vaccine concerns listed by the regulatory agency are basic and easily addressed. “Sputnik should have responded to [Anvisa’s considerations] instead of starting a fight.”

Anvisa officials say Sputnik V’s makers have not sought a meeting to address the agency’s concerns and that if Gamaleya clarifies the issues raised by the regulatory agency, the import ban can still be reversed. “We have made demands and we are waiting for the response,” Mendes says. “Sputnik V is not out of the question” for use in Brazil, he says.
kljiks00
Posts: 133
Joined: 14/03/2021 20:10

#8098 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by kljiks00 »

jeza u ledja wrote: 04/05/2021 17:56 Stoga kad pricamo o vakcini, to sto u njoj postoji aluminij meni ne znaci apsolutno nista. U vakcini postoje i mnogi drugi sastojci za koje nikad nisam cuo, i pretpostavljam da neki od njih mogu biti i opasniji od aluminija, samo sto obican covjek nikad za njih nije cuo, pa mu potencijalna opasnost od istog sastojka ne znaci nista. Ali zato kad kazes "alumijimum", uuu, jbt aluminijum.. :-)

Aluminij se nalazi svuda oko nas, jedan od najrasprostranjenih metala. Ovo sto si napisao 225 mikrograma - to je kolicina koju beba primi DNEVNO samo od dojenja u prvih 6 mjeseci. A ako prima formulu, beba unosi jos mnogo vise DNEVNO.

Odrastao covjek, DNEVNO, unosi u organizam 30 puta vise aluminija od 225 mikrograma.

Dalje, problem ljudi poput tebe je sto potpuno neupucen i bez sposobnosti ili zelje za shvatanjem napisanog, a razumljivog svakom iole inteligentnom insanu, vrte kojekakve dokumente trazeci rijeci i izraze, vadeci ih iz konkteksta, potpuno im mijenjajuci smisao. Upozorenje FDA koje si spomenuo i stavio link se odnosi na (pise u naslovu): "Sec. 201.323 Aluminum in large and small volume parenterals used in total parenteral nutrition."
To je tvoje tumačenje. Linkovi su tu, pa ko hoće, pogledat će i sam donijeti zaključak.
Želim ti puno sreće sa vakcinama uopšte. Ali ipak imaj malo obzira, nemoj pretjerivati. I zapamti, euforija dolazi sa trećom dozom kako kaže profesor Sucharit Bhakdi.
TzAnka
Posts: 28
Joined: 06/02/2021 22:18

#8099 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by TzAnka »

Da li je neko cuo da se moze otici u Novi Sad ili Mali Zvornik bez najave i termina i primiti bocu ako ste drzavljanin FBiH ? Cula sam pricu kao medicinari u NS ce upisivati drzavljanstvo RS da biste bili vakcinisani i da ne vracaju nikoga. I ako zaista vakcinisu gdje otici ? Pominju se neke skole, pa opet neki Domovi zdravlja. I svako ima nekog ko je eto tako primio i bas je eto ta metoda 100% sigurna, a buduci da imam bebu koja iskljucivo doji ne bih da je ostavljam ako bas ne moram.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45218
Joined: 29/12/2005 01:20

#8100 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by jeza u ledja »

kljiks00 wrote: 04/05/2021 21:43
jeza u ledja wrote: 04/05/2021 17:56 Stoga kad pricamo o vakcini, to sto u njoj postoji aluminij meni ne znaci apsolutno nista. U vakcini postoje i mnogi drugi sastojci za koje nikad nisam cuo, i pretpostavljam da neki od njih mogu biti i opasniji od aluminija, samo sto obican covjek nikad za njih nije cuo, pa mu potencijalna opasnost od istog sastojka ne znaci nista. Ali zato kad kazes "alumijimum", uuu, jbt aluminijum.. :-)

Aluminij se nalazi svuda oko nas, jedan od najrasprostranjenih metala. Ovo sto si napisao 225 mikrograma - to je kolicina koju beba primi DNEVNO samo od dojenja u prvih 6 mjeseci. A ako prima formulu, beba unosi jos mnogo vise DNEVNO.

Odrastao covjek, DNEVNO, unosi u organizam 30 puta vise aluminija od 225 mikrograma.

Dalje, problem ljudi poput tebe je sto potpuno neupucen i bez sposobnosti ili zelje za shvatanjem napisanog, a razumljivog svakom iole inteligentnom insanu, vrte kojekakve dokumente trazeci rijeci i izraze, vadeci ih iz konkteksta, potpuno im mijenjajuci smisao. Upozorenje FDA koje si spomenuo i stavio link se odnosi na (pise u naslovu): "Sec. 201.323 Aluminum in large and small volume parenterals used in total parenteral nutrition."
To je tvoje tumačenje. Linkovi su tu, pa ko hoće, pogledat će i sam donijeti zaključak.
Želim ti puno sreće sa vakcinama uopšte. Ali ipak imaj malo obzira, nemoj pretjerivati. I zapamti, euforija dolazi sa trećom dozom kako kaže profesor Sucharit Bhakdi.
Fakat da je kolicina aluminija u Hep B vakcini beznacajna nije moje misljenje, vec jednostavno prosta cinjenica.
Locked