Corona cjepivo/vakcina - News

Moderator: O'zone

Locked
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#7551 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by daddy-kool »

komercionala wrote: 11/04/2021 23:34
Prije ste se razbacivali efikasnoscu 91% 95% 97% ... sad je i 50% ili 60% ok :lol:
daddy-kool wrote: 10/04/2021 23:44

mRNA su visoko efikasne te smanjuju procente i asimptomatskih prilično dobro.


Nevakcinisana populacija izložena virusu
50% asimptomatski
40% blaži/srednji oblik
10% za bolnice (od čega 1,5% ide u ICU)

Vakcinisana populacija AZ izložena virusu
50% nema bolesti
25-30% asimptomatski
20% blaži/srednji oblik
0-2% za bolnice

Ovih 50-tak% što mogu imati bolest mogu i prenositi, sad se nadaju da je manji viralni naboj (viral load) i da kraće traje period zaraznosti, pa da su manje šanse za prenos.
Vakcinisana populacija sa Pfizerom izložena virusu
90% nema bolesti
4-6% asimptomatski
4-6% blaži/srednji oblik
0-1% za bolnice

mRNA su mnogo efikasnije vakcine (s tim da se trebaju tretirati oko 90% efikasnim po posljednjim podacima), te osim što su efikasne kod preveniranja simptomatske bolesti efikasne su i kod asimptomatskih. Ovo je značajno iz dva razloga: države će mnogo brže doći do kolektivnog imuniteta ako se ove vakcine masovno upotrijebe i drugi isto važan razlog je mogućnost pojave long covida je mnogo manji jer je mnogo manji broj onih koji razviju bolest (simptomatski + asimptomatski).

Razlika u riziku od bolesti ili razvijanju long covid simptoma nije više za red veličine kao kod prvih podataka ali jeste pet puta veća, što ipak čini one vektorske (koje su i same vrlo dobre) drugorazrednim u odnosu na mRNA.

edit:

Nevakcinisana populacija <65 sa prethodno prebolovanom bolesti izložena virusu
30-40% (?) nema bolesti
40-50% (?) asimptomatski
10-20% blaži/srednji oblik
0-2% za bolnice

Nevakcinisana populacija >65 sa prethodno prebolovanom bolesti izložena virusu
20-30% (?) nema bolesti
30-40% (?) asimptomatski
25-35% blaži/srednji oblik
0-5% za bolnice

Ovi koji su prebolili imaju sličnu zaštitu kao što daju vektorske vakcine barem 6-7 mjeseci nakon prebolovane bolesti za koliko do sada imamo podataka, osim starijih od 65 koji bi se trebali vakcinisati čim budu u prilici.
komercionala
Posts: 632
Joined: 04/02/2021 15:10

#7552 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by komercionala »

u Zagrebu ljude vakcinišu sa AZ ... odziv slab, a i ono što dođe odbija AZ, sad se ovi dosjetili pa im prijete, ko odbije AZ ide na kraj liste za vakcinu ... cirkus :lol:
User avatar
pepeljara
Posts: 6549
Joined: 22/08/2003 00:00

#7553 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by pepeljara »

Samo jedna vrlo bitna informacija oko "ucinkovitosti".

Zašto je efikasnost Astrazeneca vakcine manja nego efikasnost Moderna, Pfizer ili Sputnjik V?
AstraZeneca/Oxford su malo drugačije radili ispitivanje efikasnosti. Američka ispitivanja (Pfizer, Moderna) i ispitivanja ruske vakcine Sputnjik V (Gam-Kovid-Vak) testirala su samo simptomatske slučajeve, dok je AstraZeneca na sedmičnoj bazi uzimala briseve svih učesnika studije i radili su PCR.

Dakle, oni su mogli registrovati i asimptomatske slučajeve, dok su Pfizer, Moderna i Rusi registrovali samo simptomatske slučajeve. Posljedično, u AstraZeneca su otkrili više slučajeva COVID-19 nego ostali. Ovo ne znači ni da je AstraZeneca vakcina lošija niti da je Pfizerova lošije testirana – jednostavno, drugačije su parametre uzimali za mjerenje.
Ono sto je bitno, da sve isto rade, a to je : Treniraju organizam, to je to.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#7554 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by daddy-kool »

pepeljara wrote: 12/04/2021 10:26 Samo jedna vrlo bitna informacija oko "ucinkovitosti".

Zašto je efikasnost Astrazeneca vakcine manja nego efikasnost Moderna, Pfizer ili Sputnjik V?
AstraZeneca/Oxford su malo drugačije radili ispitivanje efikasnosti. Američka ispitivanja (Pfizer, Moderna) i ispitivanja ruske vakcine Sputnjik V (Gam-Kovid-Vak) testirala su samo simptomatske slučajeve, dok je AstraZeneca na sedmičnoj bazi uzimala briseve svih učesnika studije i radili su PCR.

Dakle, oni su mogli registrovati i asimptomatske slučajeve, dok su Pfizer, Moderna i Rusi registrovali samo simptomatske slučajeve. Posljedično, u AstraZeneca su otkrili više slučajeva COVID-19 nego ostali. Ovo ne znači ni da je AstraZeneca vakcina lošija niti da je Pfizerova lošije testirana – jednostavno, drugačije su parametre uzimali za mjerenje.
Ovo nije tačna interpretacija, oni su pratili i asimptomatske ali se efikasnost računala na osnovu broja simptomatskih slučajeva. Jednostavno različite tehnologije. Za Sputnik je očekivati korekciju efikasnosti prema dole, s tim da bi mogla biti nešto efikasnija od AZ.
User avatar
pepeljara
Posts: 6549
Joined: 22/08/2003 00:00

#7555 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by pepeljara »

daddy-kool wrote: 12/04/2021 10:34 Ovo nije tačna interpretacija, oni su pratili i asimptomatske ali se efikasnost računala na osnovu broja simptomatskih slučajeva. Jednostavno različite tehnologije. Za Sputnik je očekivati korekciju efikasnosti prema dole, s tim da bi mogla biti nešto efikasnija od AZ.
ovo je sa vakcine.ba, a oni su preuzeli sa astrazeneca stranice i njihovih istrazivanja.
Mozes li dostaviti neki strucni materijal a da je izvor astrazeneca ?

Hvala.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#7556 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by daddy-kool »

Može bolji izvor od proizvođača, a to je EMA. Evropski regulator je odobrio Vaxzevria (AZ) za upotrebu u EU sa efikasnošću od 60%.

https://www.ema.europa.eu/en/human-regu ... ?--section

https://www.ema.europa.eu/en/medicines/ ... ew-section
User avatar
pepeljara
Posts: 6549
Joined: 22/08/2003 00:00

#7557 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by pepeljara »

daddy-kool wrote: 12/04/2021 10:45 Može bolji izvor od proizvođača, a to je EMA. Evropski regulator je odobrio Vaxzevria (AZ) za upotrebu u EU sa efikasnošću od 60%.

https://www.ema.europa.eu/en/human-regu ... ?--section

https://www.ema.europa.eu/en/medicines/ ... ew-section
Slazem se, ali na osnovu istrazivanja koje je uradila i dostavila AZ.
Sav zakljucak EMA je donesen na osnovu 3 faze AZ-a.

Overwall drugaciji je nacin bio testiranja AZ-a u odnosu na druge. Kao i siri spektar varijacija virusa.
Nisam bas lupao ovo gore, nego cinjenice.
poz
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#7558 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by daddy-kool »

pepeljara wrote: 12/04/2021 10:59
daddy-kool wrote: 12/04/2021 10:45 Može bolji izvor od proizvođača, a to je EMA. Evropski regulator je odobrio Vaxzevria (AZ) za upotrebu u EU sa efikasnošću od 60%.

https://www.ema.europa.eu/en/human-regu ... ?--section

https://www.ema.europa.eu/en/medicines/ ... ew-section
Slazem se, ali na osnovu istrazivanja koje je uradila i dostavila AZ.
Sav zakljucak EMA je donesen na osnovu 3 faze AZ-a.

Overwall drugaciji je nacin bio testiranja AZ-a u odnosu na druge. Kao i siri spektar varijacija virusa.
Nisam bas lupao ovo gore, nego cinjenice.
poz
Nisam ni ja lupao, iz prvog linka:
The studies measure efficacy ‘endpoints’ to see how well the vaccine works in the study and the level of protection it offers to participants.

Regulatory agencies recommend that the main endpoint (primary endpoint) should be how well a vaccine prevents laboratory-confirmed COVID-19 disease of any severity. This means how well the vaccine prevents symptomatic disease in people infected with SARS-CoV-2 as confirmed by a laboratory test.
da sad ne tražim linkove na njihove objavljene rezultate treće faze iz koje možeš i sam izračunati efikasnost.

U trećoj fazi ispitivanja Pfizer i Moderna nisu pratili asimptomatske slučajeve (jer to nije ni potrebno za podatak o efikasnosti), ali sada već dolaze i ti podaci kroz naknadna istraživanja i realworld podatke sa terena.
Last edited by daddy-kool on 12/04/2021 11:24, edited 1 time in total.
komercionala
Posts: 632
Joined: 04/02/2021 15:10

#7559 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by komercionala »

https://www.index.hr/vijesti/clanak/mla ... 68085.aspx

vidis hajvana ... iako su sve preporuke da se ovo ne daje mladima, oni iste zovu
User avatar
pepeljara
Posts: 6549
Joined: 22/08/2003 00:00

#7560 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by pepeljara »

komercionala wrote: 12/04/2021 11:23 https://www.index.hr/vijesti/clanak/mla ... 68085.aspx

vidis hajvana ... iako su sve preporuke da se ovo ne daje mladima, oni iste zovu
Kolika je smrtnost od Covida, a kolika od Tromboze za koju kaze da ima veze al ne znaju kakve nakon vakcine AZ-a :D ?
User avatar
pepeljara
Posts: 6549
Joined: 22/08/2003 00:00

#7561 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by pepeljara »

daddy-kool wrote: 12/04/2021 11:22
Nisam ni ja lupao, iz prvog linka:
The studies measure efficacy ‘endpoints’ to see how well the vaccine works in the study and the level of protection it offers to participants.

Regulatory agencies recommend that the main endpoint (primary endpoint) should be how well a vaccine prevents laboratory-confirmed COVID-19 disease of any severity. This means how well the vaccine prevents symptomatic disease in people infected with SARS-CoV-2 as confirmed by a laboratory test.
da sad ne tražim linkove na njihove objavljene rezultate treće faze iz koje možeš i sam izračunati efikasnost.

U trećoj fazi ispitivanja Pfizer i Moderna nisu pratili asimptomatske slučajeve (jer to nije ni potrebno za podatak o efikasnosti), ali sada već dolaze i ti podaci kroz naknadna istraživanja i realworld podatke sa terena.
Djelimicno se slazem sa tobom.

Matematika ne laze, a to je da je jedino AZ vakcinisala sve i izlagala ih virusu, dok su ostali testirali samo na zarazenim. Po meni uopste nisu uzimali u obzir ljude koji se vakcinsiu pa se izloze virusu kako ce djelovati...ako se razumijemo.

al ajd, mislim da je ovdje najveci problem sto AZ nije iz EU i US, i sto je jeftinija od konkurencije.

Svaki doktor je isto rekao, a to je da nema lose vakcine i da je svaka vakcina dobra. Vidjet cemo sta ce vrijeme pokazati. Za sada AZ jedino ima los marketing.
Necui spominjati trombozu jer je i EMA izjavila da su skontali da je tromb povezan sa vakcinom al ne i kako.
toliko :)
:thumbup:
komercionala
Posts: 632
Joined: 04/02/2021 15:10

#7562 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by komercionala »

pepeljara wrote: 12/04/2021 12:18
komercionala wrote: 12/04/2021 11:23 https://www.index.hr/vijesti/clanak/mla ... 68085.aspx

vidis hajvana ... iako su sve preporuke da se ovo ne daje mladima, oni iste zovu
Kolika je smrtnost od Covida, a kolika od Tromboze za koju kaze da ima veze al ne znaju kakve nakon vakcine AZ-a :D ?
covid je za mlade apsolutno bezopasan, tromboza bas i ne :D
User avatar
pepeljara
Posts: 6549
Joined: 22/08/2003 00:00

#7563 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by pepeljara »

komercionala wrote: 12/04/2021 12:26
covid je za mlade apsolutno bezopasan, tromboza bas i ne :D
Sta podrazumjevas mlade ?

do 20? do 30?

Evo statistike, vishe mladih umre od corone, nego sto je ukupno ljudi fasovalo i trenutno bez zvanicnog dokaza od tromb-a.

https://www.worldometers.info/coronavir ... ographics/

Kao sto rekoh, i svi doktori svijeta sto su izjave dali, nema lose vakcine, samo los publicitet. Sve sto ce dovesti do zaustavljanja ove pocasti je dobrodoslo.

I ovo je link od new yorka, prosla godina. Pogledaj statistika i mateika su neumoljivi.
Last edited by pepeljara on 12/04/2021 12:35, edited 2 times in total.
sabanss
Posts: 4541
Joined: 13/08/2006 11:20

#7564 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by sabanss »

Koliki je povećanje rizika ako žena uzima kontracepcijske pilule pa ih ipak uzimaju?

Mislim da je nekoliko puta veće nego kod AZ vakcine.
komercionala
Posts: 632
Joined: 04/02/2021 15:10

#7565 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by komercionala »

pepeljara wrote: 12/04/2021 12:28
komercionala wrote: 12/04/2021 12:26
covid je za mlade apsolutno bezopasan, tromboza bas i ne :D
Sta podrazumjevas mlade ?

do 20? do 30?
do 60 druze ... prosjek umrlih od covida je preko 78 g.
User avatar
pepeljara
Posts: 6549
Joined: 22/08/2003 00:00

#7566 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by pepeljara »

Pogledaj link i vidjet ces stastiku po godinama umrlih od kovida u mjesecu i gradu newyork-u.

Nije mi cilj ovdje neko pametovanje,ali da vakcine ne valjaju, ukinuli bi ih.
Evropski sud za ljudks aprava je rekao da je obavezna i nasilna vakcinacija legalna, obzirom da se radi o svjetskom zdravlju.

Tu je sve receno. Sutra ako i kad kazu da je vakcinacija obavezna bilo bi il zatvori il 5000 km kazne... mislim da ce se svi cjepiti.
Trappist
Posts: 4222
Joined: 12/09/2020 08:52

#7567 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Trappist »

sabanss wrote: 12/04/2021 12:31 Koliki je povećanje rizika ako žena uzima kontracepcijske pilule pa ih ipak uzimaju?

Mislim da je nekoliko puta veće nego kod AZ vakcine.
Na tim pilulama fino u upustvu tacno sve pise, svi rizici. Te pilule zene uzimaju jer one tako hoce. Zenu ne nazivaju teoreticarem zavjere ako ne uzima te pilule, Uslov za putovanja, a moguce i ulazak na neke drustvene aktivnosti, nisu te pilule. Zena prije nego sto krene uzimati pilule ode na pregled kako bi se prepisale pilule koje odgovaraju njenom zdravstvenom stanju.

Prestanite olako uporedjivati stvari koje nikako ne mogu u isti kos. I hemoterapija je dokazano jako stetna za cjelokupan organizam, ali se ipak jako puno koristi u pokusavanju ubijanja raka. ALi nesto ne vidim da zdrave ljude tjeraju da idu na hemoterapiju.
Trappist
Posts: 4222
Joined: 12/09/2020 08:52

#7568 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Trappist »

"Direktor Kineskog centra za kontrolu zaraznih bolesti Gao Fu je negirao da je jučer izjavio da kineske vakcine nemaju visoku stopu zaštite protiv koronavirusa.

Njegova izjava da je priznao da kineske vakcine nisu mnogo učinkovite je objavljena širom svijeta. Sada tvrdi da se desio, kako je rekao, nesporazum."
sabanss
Posts: 4541
Joined: 13/08/2006 11:20

#7569 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by sabanss »

Ja sam samo aludirao na neki iracionalni strah od vakcine iako većina ljudi radi upravo suprotno. Više klasov hljeb i argeta pašteta donesu štete nego vakcine pa je svi jedemo.

A slažem se s tobom i oko obaveznosti vakcine. Vidimo i sami šta je moderna medicina donijela svijetu. Prosječni životni vijek od 70 godina i 7 milijardi ljudi... Previše za ovako mali planet plus što smo se počeli miješati u evoluciju i njene mehanizme.


I da... Kontracepcija donosi 20-30x veći rizik od tromboze od vakcine.
BadBoy
Posts: 8041
Joined: 01/11/2005 21:55

#7570 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by BadBoy »

Trappist wrote: 12/04/2021 12:49 Na tim pilulama fino u upustvu tacno sve pise, svi rizici. Te pilule zene uzimaju jer one tako hoce. Zenu ne nazivaju teoreticarem zavjere ako ne uzima te pilule, Uslov za putovanja, a moguce i ulazak na neke drustvene aktivnosti, nisu te pilule. Zena prije nego sto krene uzimati pilule ode na pregled kako bi se prepisale pilule koje odgovaraju njenom zdravstvenom stanju.
Opet se poredi neuporedivo. Kontracepcijske pilule nisu isto što i vakcina protiv ZARAZNE bolesti. Odluka da uzimaš ili ne uzimaš kontracepcijske pilule ni na koji način ni za milijardu godina ne utiče niti na jednog drugog čovjeka na kugli zemaljskoj. A vakcinisanje ili ne, direktno utiče na druge ljude.

Imajući u vidu to, ipak smatram da treba sve resurse usmjeriti na otkrivanje ove uzročno-posljedične veze jer je moguće da i druge vektorske vakcine imaju slične neželjene efekte.
Labirint
Posts: 1956
Joined: 24/06/2013 14:37

#7571 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Labirint »

komercionala wrote: 12/04/2021 12:26
pepeljara wrote: 12/04/2021 12:18
komercionala wrote: 12/04/2021 11:23 https://www.index.hr/vijesti/clanak/mla ... 68085.aspx

vidis hajvana ... iako su sve preporuke da se ovo ne daje mladima, oni iste zovu
Kolika je smrtnost od Covida, a kolika od Tromboze za koju kaze da ima veze al ne znaju kakve nakon vakcine AZ-a :D ?
covid je za mlade apsolutno bezopasan, tromboza bas i ne :D

Apsolutno mi je drugu sutra dzenaza, 39 godina i apsolutno ga sutra u mezar spuštaju od kovida. Apsolutno je nevjerovatno da su ljudi ovako i ovoliko ograničeni nakon godinu i više haranja ovog zla...
Trappist
Posts: 4222
Joined: 12/09/2020 08:52

#7572 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Trappist »

BadBoy wrote: 12/04/2021 13:48
Trappist wrote: 12/04/2021 12:49 Na tim pilulama fino u upustvu tacno sve pise, svi rizici. Te pilule zene uzimaju jer one tako hoce. Zenu ne nazivaju teoreticarem zavjere ako ne uzima te pilule, Uslov za putovanja, a moguce i ulazak na neke drustvene aktivnosti, nisu te pilule. Zena prije nego sto krene uzimati pilule ode na pregled kako bi se prepisale pilule koje odgovaraju njenom zdravstvenom stanju.
Opet se poredi neuporedivo. Kontracepcijske pilule nisu isto što i vakcina protiv ZARAZNE bolesti. Odluka da uzimaš ili ne uzimaš kontracepcijske pilule ni na koji način ni za milijardu godina ne utiče niti na jednog drugog čovjeka na kugli zemaljskoj. A vakcinisanje ili ne, direktno utiče na druge ljude.

Imajući u vidu to, ipak smatram da treba sve resurse usmjeriti na otkrivanje ove uzročno-posljedične veze jer je moguće da i druge vektorske vakcine imaju slične neželjene efekte.
Utice na buduce ljude :D
Salu na stranu, znas sta hocu da kazem, nije isto uzimati lijek u apoteci koji postoje decenijama i vakcinu za koju evo jako ozbiljne nuspojave otkriju 3 mjeseca nakon sto je odobrena.
Na pocetku sam bio apsolutno protiv pfizera i moderne a sve nade usmjeravao na AZ, meni se cini da sam pogresno razmisljao. U ovom trenutku bih jedino primio pfizer, iako smatram da je ne trebam primiti jos jedno 6 mjeseci jer i dalje imam antitijela.
BadBoy
Posts: 8041
Joined: 01/11/2005 21:55

#7573 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by BadBoy »

Trappist wrote: 12/04/2021 14:00
BadBoy wrote: 12/04/2021 13:48
Trappist wrote: 12/04/2021 12:49 Na tim pilulama fino u upustvu tacno sve pise, svi rizici. Te pilule zene uzimaju jer one tako hoce. Zenu ne nazivaju teoreticarem zavjere ako ne uzima te pilule, Uslov za putovanja, a moguce i ulazak na neke drustvene aktivnosti, nisu te pilule. Zena prije nego sto krene uzimati pilule ode na pregled kako bi se prepisale pilule koje odgovaraju njenom zdravstvenom stanju.
Opet se poredi neuporedivo. Kontracepcijske pilule nisu isto što i vakcina protiv ZARAZNE bolesti. Odluka da uzimaš ili ne uzimaš kontracepcijske pilule ni na koji način ni za milijardu godina ne utiče niti na jednog drugog čovjeka na kugli zemaljskoj. A vakcinisanje ili ne, direktno utiče na druge ljude.

Imajući u vidu to, ipak smatram da treba sve resurse usmjeriti na otkrivanje ove uzročno-posljedične veze jer je moguće da i druge vektorske vakcine imaju slične neželjene efekte.
Utice na buduce ljude :D
Salu na stranu, znas sta hocu da kazem, nije isto uzimati lijek u apoteci koji postoje decenijama i vakcinu za koju evo jako ozbiljne nuspojave otkriju 3 mjeseca nakon sto je odobrena.
Na pocetku sam bio apsolutno protiv pfizera i moderne a sve nade usmjeravao na AZ, meni se cini da sam pogresno razmisljao. U ovom trenutku bih jedino primio pfizer, iako smatram da je ne trebam primiti jos jedno 6 mjeseci jer i dalje imam antitijela.
Ma znam. I razumijem strahove i sumnje, pa i sam sam ludio prvih 14 dana nakon AZ :D

Al opet, vidiš da naučni sistem funkcioniše. Počelo se primječivati nešto čudno, odmah se prijavilo i ljudi krenuli u istraživanje šta je u pitanju. I jedini razlog zašto se ovo nije otkrilo u kliničkim ispitivanjima jeste to što je toliko rijetko da nije bilo dovoljno ispitanika da se ovi krvni ugrušci primijete. Eh zato me je više strah Ruske ili Kinske vakcine, haj znaj jesu li oni neke ovakve nuspojave zataškali i šta su uradili po tom pitanju.
komercionala
Posts: 632
Joined: 04/02/2021 15:10

#7574 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by komercionala »

Labirint wrote: 12/04/2021 13:55
komercionala wrote: 12/04/2021 12:26
pepeljara wrote: 12/04/2021 12:18

Kolika je smrtnost od Covida, a kolika od Tromboze za koju kaze da ima veze al ne znaju kakve nakon vakcine AZ-a :D ?
covid je za mlade apsolutno bezopasan, tromboza bas i ne :D

Apsolutno mi je drugu sutra dzenaza, 39 godina i apsolutno ga sutra u mezar spuštaju od kovida. Apsolutno je nevjerovatno da su ljudi ovako i ovoliko ograničeni nakon godinu i više haranja ovog zla...
Žao mi je zbog druga ... ja zaključujem iz onoga što vidim ... statistika je jasna, 78 godina je prosjek umrlih od covida ... mladi umiru ali su ti brojevi zanemarivi + imas iskustva ljudi sa KCUS-a gdje mnogi tvrde da nisu umrli vec ubijeni
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44791
Joined: 29/12/2005 01:20

#7575 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by jeza u ledja »

daddy kool i pepeljara hvala na objasnjenjima :thumbup:
Locked