Corona cjepivo/vakcina - News

Moderator: O'zone

Locked
Labirint
Posts: 1956
Joined: 24/06/2013 14:37

#7476 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Labirint »

Ovaj zudjobradi ridjo i to pokušava onako u celofan umotano da ospori, kao "dzaferovic je jednim potezom nabavio više"... Djubre ono jedno balijsko krepo u mukama!!
laik1981
Posts: 12895
Joined: 05/12/2012 13:04

#7477 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by laik1981 »

BadBoy wrote: 08/04/2021 16:13
Naslovnica wrote: 08/04/2021 12:14 Ljudi, sve to stoji i sve je OK.
Ali UK više ne vakciniše osobe ispod 30 godina, Kanada ne ispod 55, Njemačka, Holandija i Italija samo iznad 60, EMA rekla da članice EU same trebaju odlučiti šta napraviti s AstraZenecom, drugi uredno vakcinišu...
Mislim, ako su statistike takve kakve jesu, ako će te "prije opaliti grom nego tromb od AZ", zaista čemu sve ove restrikcije od strane pojedinih zemalja?
Zašto i mi (iako još uvijek nemamo masovno vakcinisanje AZ vakcinama) ne bi vodili istu politiku kao i UK ili Njemačka u pogledu AZ vakcine?
Ono, uvjek se vraćam na onu "lud Švabo, a Bošnjo najpametniji".
Ako je na kraju sve politička igra i biznis, da se AZ sroza, a Pfizer&co eto savršeni, onda nemam riječi.
Ali ne možemo se mi ponašati u ovim stvarima kao Njemačka, Kanada, Amerika i druge veće, bogate zemlje. Oni imaju alternativu a mi nemamo ništa. Osuđeni smo na milostinju i sadaku dok nas korona jebe bez vazelina. Kod takvog stanja stvari AstraZeneca je no brainer.
A kako bi ti postupio u situaciji da ti je izbor samo kineska, koja trenutno nije odobrena u EU i sa kojom neces moci putovati osim u Hrvatsku kada je EU u pitanju? Razumijem ja hype i paniku kada bi primili bilo sta, ali cim se to smiri pocecemo razmisljati prakticnije i cekati onu koja ce omogucavati vise slobode..
BadBoy
Posts: 8041
Joined: 01/11/2005 21:55

#7478 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by BadBoy »

laik1981 wrote: 08/04/2021 17:24
BadBoy wrote: 08/04/2021 16:13
Naslovnica wrote: 08/04/2021 12:14 Ljudi, sve to stoji i sve je OK.
Ali UK više ne vakciniše osobe ispod 30 godina, Kanada ne ispod 55, Njemačka, Holandija i Italija samo iznad 60, EMA rekla da članice EU same trebaju odlučiti šta napraviti s AstraZenecom, drugi uredno vakcinišu...
Mislim, ako su statistike takve kakve jesu, ako će te "prije opaliti grom nego tromb od AZ", zaista čemu sve ove restrikcije od strane pojedinih zemalja?
Zašto i mi (iako još uvijek nemamo masovno vakcinisanje AZ vakcinama) ne bi vodili istu politiku kao i UK ili Njemačka u pogledu AZ vakcine?
Ono, uvjek se vraćam na onu "lud Švabo, a Bošnjo najpametniji".
Ako je na kraju sve politička igra i biznis, da se AZ sroza, a Pfizer&co eto savršeni, onda nemam riječi.
Ali ne možemo se mi ponašati u ovim stvarima kao Njemačka, Kanada, Amerika i druge veće, bogate zemlje. Oni imaju alternativu a mi nemamo ništa. Osuđeni smo na milostinju i sadaku dok nas korona jebe bez vazelina. Kod takvog stanja stvari AstraZeneca je no brainer.
A kako bi ti postupio u situaciji da ti je izbor samo kineska, koja trenutno nije odobrena u EU i sa kojom neces moci putovati osim u Hrvatsku kada je EU u pitanju? Razumijem ja hype i paniku kada bi primili bilo sta, ali cim se to smiri pocecemo razmisljati prakticnije i cekati onu koja ce omogucavati vise slobode..
Svjetski kapitalizam će na kraju morati priznati svaku vakcinu koja je iole učinkovita. Možemo zakazati datum za godinu-dvije da vidimo jesam li u pravu ili ne. Jednostavno pritisci globalne ekonomije će tako "narediti".

I vakcina se ne prima radi slobode putovanja nego zbog suzbijanja pandemije, ne treba je gledati kao pasoš nego kao spas od ovog govneta. Kad se pandemija ugasi, ugasit će se i potreba za raznoraznim potvrdama.
sabanss
Posts: 4541
Joined: 13/08/2006 11:20

#7479 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by sabanss »

Koliko vidim Sinopharm je ok vakcina sa visokom efikasnošću. Sinovac sa druge strane baš i nije.

Nadam se da Fadil razmišlja o ovoj prvoj...
laik1981
Posts: 12895
Joined: 05/12/2012 13:04

#7480 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by laik1981 »

BadBoy wrote: 08/04/2021 17:30
laik1981 wrote: 08/04/2021 17:24
BadBoy wrote: 08/04/2021 16:13

Ali ne možemo se mi ponašati u ovim stvarima kao Njemačka, Kanada, Amerika i druge veće, bogate zemlje. Oni imaju alternativu a mi nemamo ništa. Osuđeni smo na milostinju i sadaku dok nas korona jebe bez vazelina. Kod takvog stanja stvari AstraZeneca je no brainer.
A kako bi ti postupio u situaciji da ti je izbor samo kineska, koja trenutno nije odobrena u EU i sa kojom neces moci putovati osim u Hrvatsku kada je EU u pitanju? Razumijem ja hype i paniku kada bi primili bilo sta, ali cim se to smiri pocecemo razmisljati prakticnije i cekati onu koja ce omogucavati vise slobode..
Svjetski kapitalizam će na kraju morati priznati svaku vakcinu koja je iole učinkovita. Možemo zakazati datum za godinu-dvije da vidimo jesam li u pravu ili ne. Jednostavno pritisci globalne ekonomije će tako "narediti".

I vakcina se ne prima radi slobode putovanja nego zbog suzbijanja pandemije, ne treba je gledati kao pasoš nego kao spas od ovog govneta. Kad se pandemija ugasi, ugasit će se i potreba za raznoraznim potvrdama.
U ovom slucaju je primas i radi jednog i radi drugog. I zbog zaraze i zbog slobode putovanja, a prema trenutnom stanju ruske i kineske nisu odobrene u EU i samim tim ce ih mnogi izbaciti iz licnog izbora sto se vec i desava. Sta ce biti za godinu, dvije o to po tom..
Naslovnica
Posts: 27534
Joined: 20/03/2013 15:38

#7481 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Naslovnica »

Image
User avatar
Point.
Posts: 27506
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#7482 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Point. »

Reče švedski državni epidemiolog Tegnell da su mu čudne izjave zvaničnika EMA. Oni govore da je ogromna većina, ako ne i svi, slučajevi krvnih ugrušaka Astra vakcine žene mlađe od 50 godina a ipak ne mogu i ne žele povezati spol-vakcine-nuspojave. Čudno jeste.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#7483 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by daddy-kool »

https://www.gp.se/nyheter/v%C3%A4rlden/ ... 1.43592236

Research group suspects cheating behind Sputnik V

Sputnik V receives harsh criticism from researchers
But Sputnik V also receives harsh criticism from researchers. In September last year, The Lancet published information that all participants in a phase one / two study of the vaccine received antibodies and that serious side effects were missing. Those figures were questioned in an open letter from 36 researchers, including KI professor Anders Björkman.

Now DI reveals that the February publication in The Lancet is also being criticized . This time, ten signatories from different parts of the world are questioning the credibility of the statistics. The critical article is intended to be published in an upcoming edition of The Lancet.

The research group claims that the results of the study are unreasonable and requires access to data in order to be able to view the calculations.

Swedish professor: Goes all the way up to Vladimir Putin
- They come to very strange results, but we can not understand if it is due to error, fraud or something else, says the initiator Enrico Bucci, professor at Temple University in the US according to DI.

Co-author Anders Björkman at KI points out in particular that the vaccine's effectiveness in five age groups studied is between 90 and 92.7 percent.

- It is data that is so perfect that it is impossible to explain. What is the chance that chance has given such strangely similar results despite relatively low numbers? says Anders Björkman to DI.

He adds that Sputnik V may very well be a good vaccine, but that he believes that the political pressure may have forced a haphazard picture of the vaccine's properties.

- There are two major forces at play. It is partly politics at the highest level. This goes all the way up to Vladimir Putin. Then there is economics. The pharmaceutical companies see billions in front of them, says Anders Björkman to DI.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#7484 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by banjaluka078 »

O čemu se radi, zna li neko? Koje karakteristike nemaju?
Moskva traži od Bratislave da vrati vakcine

Ruski fond za direktna ulaganja zatražio je od Vlade Slovačke da vrati isporučene vakcine "Sputnjik V" zbog kršenja ugovora, saopšteno je iz Fonda.

U saopštenju na "Tviter" nalogu za promociju vakcine navodi se da Slovačka treba da vrati vakcine kako bi se mogle upotrijebiti u drugoj zemlji.

"Fond je zatražio od slovačke Vlade da pošalje vakcine na testiranje u laboratoriju koja ima odobrenje EU i poslao je pismo u utorak, 6. aprila, sa zahtjevom da se vakcine vrate, usljed brojnih kršenja ugovora, kako bi se mogle upotrijebiti u drugim zemljama", ističe se u saopštenju.

Portparol Državnog instituta za kontrolu lijekova Magdalena Jurkemikova saopštila je ranije da ruske vakcine, koje su u Slovačku stigle 1. marta, nemaju karakteristike koje su objavljene u medicinskom žurnalu "Lanset", podsjeća TASS.

BadBoy
Posts: 8041
Joined: 01/11/2005 21:55

#7485 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by BadBoy »

Point. wrote: 08/04/2021 19:31 Reče švedski državni epidemiolog Tegnell da su mu čudne izjave zvaničnika EMA. Oni govore da je ogromna većina, ako ne i svi, slučajevi krvnih ugrušaka Astra vakcine žene mlađe od 50 godina a ipak ne mogu i ne žele povezati spol-vakcine-nuspojave. Čudno jeste.
Čini mi se da dosadašnji uzorak puno više naginje na žene jer su AstraZenecom najviše vakcinisani medicinari gdje su žene mnogo brojnije. Još se istražuje sve.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#7486 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by banjaluka078 »

OK im je ovaj prikaz s tablicama izloženosti/ugroženosti.

https://www.index.hr/vijesti/clanak/kol ... 67288.aspx

Čitam neki članak u kojem piše da je više od pola Nijemaca zainteresovano za Sputnik V. Može li to biti razlog ovih posljednjih negativnih članaka o toj vakcini?
Naslovnica
Posts: 27534
Joined: 20/03/2013 15:38

#7487 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Naslovnica »

https://slobodnadalmacija.hr/vijesti/hr ... om-1089898

Pakuje li netko AstraZeneci? Velika analiza hajke na britansko cjepivo: ‘Više će ljudi stradati od uzimanja aspirina, nego od cijepljenja tom vakcinom‘

Treći val pandemije pokazuje zube i u Hrvatskoj: udio zaraženih među testiranima skočio je na 30 posto, a prema službenoj objavi HZJZ-a stopa smrtnosti od koronavirusa trenutno iznosi 2,2 posto. To znači da će u narednim tjednima na svakih 45 zaraženih u Hrvatskoj jedna osoba umrijeti.

U tim okolnostima cijepljenje stanovništva nameće se kao jedini izlaz iz koronavirusne klopke. No Hrvatska se, kao i brojne druge zemlje, nalazi u problemu jer oxfordsko cjepivo AstraZeneca, kojeg je najviše naručila, stiže na kapaljku.

K tome, zadnjih dana razvila se opsežna kritika ovog cjepiva, poradi nekih njegovih nuspojava - radi se o stvaranju krvnih ugrušaka, odnosno cerebralnoj trombozi venskih sinusa, što najviše pogađa žene, osobito mlađe - što je za posljedicu imalo strah građana i pad njihova interesa za cijepljenje AstraZenecom.

Neke države čak su privremeno prekinule korištenje tog cjepiva, iako je učestalost ove pojave iznimno niska: od 34 milijuna ljudi u EU i Britaniji koji su primili ovo cjepivo, Europska agencija za lijekove (EMA) do 4. travnja registrirala je 169 slučajeva sinusne tromboze i 53 slučaja tromboze utrobnih vena (ukupno 222 slučaja),

što pokazuje koliko su rijetki – sedam slučajeva na milijun cijepljenih (0,0007%), ili jedna tromboza na preko 153.000 ljudi.

Uzimajući sve u obzir, Europska agencija za lijekove (EMA) potvrdila je povezanost cjepiva AstraZenece i stvaranja krvnih ugrušaka, ali je naglasila da je korist i dalje veća od štete.

Hoćemo li zabraniti kontraceptive?

„Nakon istrage više desetaka slučajeva nastanka krvnih ugrušaka nakon cijepljenja AstraZenecom u EU, sigurnosni odbor EMA-e je zaključio da su koristi AstraZenece sveukupno veće od rizika koji donose nuspojave”, rekla je ravnateljica EMA-e Emer Cooke, dodavši da su krvni ugrušci „vrlo rijetka nuspojava cjepiva AstraZenece”.

Iako i EMA navodi da ta nuspojava više pogađa žene, stručnjaci ističu da se krvni ugrušci kod žena puno češće stvaraju ako koriste oralnu kontracepciju – na milijun žena koje uzimaju pilule protiv začeća ima 1100 takvih slučajeva (0,1%), ili jedna tromboza na 909 žena.

Podsjetimo, kod cijepljenja AstraZenecom jedna se tromboza događa na svakih 153.000 cijepljenih. Odnosno 168 puta rjeđe nego kod uzimanja anti-baby pilula. Hoćemo li zabraniti kontraceptive?

Pa ipak, u javnosti se stvara atmosfera da je uzimanje AstraZeneca cjepiva skopčano s velikim zdravstvenim rizicima (njemački odbor za cijepljenje preporučuje da ga se ne daje mlađima od 60, a britanski odbor razmatra spuštanje granice na 30 godina), čime se sugerira da je AstraZeneca cjepivo drugog reda, iako stručnjaci to demantiraju:

– Ove nuspojave nisu razlog da ljudi ne koriste AstraZenecu, jer ta incidencija zaista je mala. Više će ljudi stradati od krvarenja u stomaku zbog uzimanja aspirina, nego od cijepljenja AstraZenecom – kaže nam riječki imunolog dr. Zlatko Trobonjača, te nastavlja:

– Sličnih nuspojava, možda nešto rjeđe, ima i kod drugih cjepiva, pa doista ne znam zašto je ovolika povika baš na AstraZenecu. I u uputama za cjepivo Moderna piše da ga ljudi koji imaju problema sa zgrušavanjem krvi ne bi trebali uzimati – ističe naš sugovornik.

Da sam šef Pfizera...

Među mogućim razlozima svojevrsne hajke na AstraZenecu neki navode i činjenicu da je to cjepivo višestruko jeftinije od ostalih, pa su ga mnoge države naručile u velikim količinama, što ruši profit ostalim farmaceutskim gigantima koji prodaju svoja cjepiva. S cijenom od 1,78 eura po dozi, u odnosu na Pfizerovih 12 dolara ili Moderninih 18 dolara, AstraZeneca je rješenje za sve zemlje tanjeg džepa.

– Čak je duplo jeftinija od ruskog Sputnjika – dodaje Trobonjača, tumačeći da je AstraZeneca jeftina zato što su autori tog cjepiva, znanstvenici sa Sveučilišta Oxford, inzistirali kod proizvođača da cijena, radi veće dostupnosti cjepiva, mora biti svedena na troškove proizvodnje i transporta.

Našeg sugovornika pitamo je li moguće da drugi farmaceutski divovi koriste svoje lobističke moći kako bi u javnosti ocrnili jeftinijeg konkurenta.

– To ne mogu znati. Ali da sam predsjednik uprave Pfizera, zaista bih želio da cjepivo mog konkurenta, koje je približno jednako efikasno, a pet puta jeftinije, nekako doživi krah – kaže riječki imunolog, te rezimira:

– Sva cjepiva daju nam gotovo stopostonu zaštitu od teških oblika bolesti i smrti, a to je najvažnije.

Kako bilo, s obzirom na ozbiljnost situacije, zaključak mora biti matematički. Od korone u Hrvatskoj sada umire svaki 45. zaraženi čovjek, a trombozu od AstraZenece dobije jedan čovjek na 153.000 cijepljenih. Šansa da zaraženi umrete od korone točno je 3400 puta veća nego da od AstraZenece dobijete trombozu.

Ako ne ide drukčije, probajte računati na prste
defender46
Posts: 244
Joined: 05/11/2009 15:33

#7488 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by defender46 »

Kako prepoznati stvaranje krvnog ugruška nakon cijepljenja i što onda napraviti?

https://www.index.hr/mobile/clanak.aspx ... tid=107469
User avatar
JohnnyS
Posts: 13390
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#7489 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by JohnnyS »

Naslovnica wrote: 09/04/2021 09:48 https://slobodnadalmacija.hr/vijesti/hr ... om-1089898

Pakuje li netko AstraZeneci? Velika analiza hajke na britansko cjepivo: ‘Više će ljudi stradati od uzimanja aspirina, nego od cijepljenja tom vakcinom‘

Od početka zastupam stav da im se pakuje, zato sam izabrao to cjepivo i docijepit ću se istim
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65335
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#7490 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by _BataZiv_0809 »

Je li ima neko da nije jos dobio potvrdu na viber?
Znaci prijava prosla u aplikaciji i dobijen kod, ali nije dosla ona poruka da ce osoba biti kontaktirana :?
User avatar
black
Posts: 17096
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#7491 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by black »

_BataZiv_0809 wrote: 09/04/2021 10:02 Je li ima neko da nije jos dobio potvrdu na viber?
Znaci prijava prosla u aplikaciji i dobijen kod, ali nije dosla ona poruka da ce osoba biti kontaktirana :?
popunjena prijava onaj dan kada je pustena aplikacija, sve uredno, adresa, ambulanta, ljekar, al na viber jos uvijek nista nije stiglo
defender46
Posts: 244
Joined: 05/11/2009 15:33

#7492 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by defender46 »

black wrote: 09/04/2021 10:17
_BataZiv_0809 wrote: 09/04/2021 10:02 Je li ima neko da nije jos dobio potvrdu na viber?
Znaci prijava prosla u aplikaciji i dobijen kod, ali nije dosla ona poruka da ce osoba biti kontaktirana :?
popunjena prijava onaj dan kada je pustena aplikacija, sve uredno, adresa, ambulanta, ljekar, al na viber jos uvijek nista nije stiglo
Za 3 osobe prijave prosle sa par dana zakasnjenja. Za nas 2 nije nikad dosao ni sms ni nista na viber. Ponovljena prijava i opet nista. Stoji u opisu kod ponovne prijave, zahtjev poslan viber nije aktiviran.
User avatar
Truba
Posts: 81025
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#7493 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Truba »

Ja sam dobio za nekoliko minuta
Ocu bre da se cepim
Kad me prodje volja morat cete me tjerat
mistek
Posts: 3371
Joined: 23/05/2010 15:16

#7494 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by mistek »

Kome se da i ko želi brže završiti to, prijavljujte se u Srbiju i dalje. Kod mene se stariji članovi porodice prijavili prvi dan (30. mart ili kad ono već bi) za ove naše i istovremeno u Srbiji (Beograd). Jučer su vakcinisani u Beogradu, dobili poziv, sve regularno.
User avatar
zubi
Posts: 5127
Joined: 16/07/2009 00:27

#7495 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by zubi »

_BataZiv_0809 wrote: 09/04/2021 10:02 Je li ima neko da nije jos dobio potvrdu na viber?
Znaci prijava prosla u aplikaciji i dobijen kod, ali nije dosla ona poruka da ce osoba biti kontaktirana :?
Ovo je doslo, ne odmah, nego za nekoliko dana
Naslovnica wrote: 04/04/2021 08:21
Image
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65335
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#7496 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by _BataZiv_0809 »

@zubi upravo za to i pitam :thumbup:
User avatar
zubi
Posts: 5127
Joined: 16/07/2009 00:27

#7497 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by zubi »

mistek wrote: 09/04/2021 11:32 Kome se da i ko želi brže završiti to, prijavljujte se u Srbiju i dalje. Kod mene se stariji članovi porodice prijavili prvi dan (30. mart ili kad ono već bi) za ove naše i istovremeno u Srbiji (Beograd). Jučer su vakcinisani u Beogradu, dobili poziv, sve regularno.
Koja vakcina?
komercionala
Posts: 632
Joined: 04/02/2021 15:10

#7498 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by komercionala »

...put kojim vodite Bosnu i Hercegovinu je ista ona autostrada pakla i stradanja kojem su pošle Slovenija i Hrvatska. Nemojte misliti da nećete odvesti Bosnu i Hercegovinu u pakao a Muslimanski narod možda u nestanak,jer Muslimanski narod ne može da se odbrani ako bude vakcinacija ovdje ...
User avatar
zubi
Posts: 5127
Joined: 16/07/2009 00:27

#7499 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by zubi »

_BataZiv_0809 wrote: 09/04/2021 11:33 @zubi upravo za to i pitam :thumbup:
Kako sam onaj kod zalijepila i poslala vise puta, onda mi je ova poruka od Zavoda dosla jedno 10 puta... :D

Tako da ne sekiraj se, dobices i ti potvrdu.
mistek
Posts: 3371
Joined: 23/05/2010 15:16

#7500 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by mistek »

zubi wrote: 09/04/2021 11:33
mistek wrote: 09/04/2021 11:32 Kome se da i ko želi brže završiti to, prijavljujte se u Srbiju i dalje. Kod mene se stariji članovi porodice prijavili prvi dan (30. mart ili kad ono već bi) za ove naše i istovremeno u Srbiji (Beograd). Jučer su vakcinisani u Beogradu, dobili poziv, sve regularno.
Koja vakcina?
Sinopharm
Locked