Corona cjepivo/vakcina - News

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#8026 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Truba »

Da...to je stvarnost
Interes je velik
More ljudi i auta
Raspored dobar
Organizacija super

Cim je nesto ozbiljno (zdravlje) znamo mi biti ko nijemci

Mada je bilo uhvacenih SUPAKA od 45 god koji su se pokusavali uvaliti
Neke su i pustili
Naslovnica
Posts: 27934
Joined: 20/03/2013 15:38

#8027 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Naslovnica »

Black swan wrote: 28/04/2021 15:11 Da...to je stvarnost
Interes je velik
More ljudi i auta
Raspored dobar
Organizacija super

Cim je nesto ozbiljno (zdravlje) znamo mi biti ko nijemci

Mada je bilo uhvacenih SUPAKA od 45 god koji su se pokusavali uvaliti
Neke su i pustili
Sinoć su ponudili mojoj sestri da je vakcinišu, ima manje od 45 godina.
Dovela mamu, ovi je pitali da li i ona želi, ostaje im valjda odleđenih doza, šta ja znam, da se ne baci.
Naravno da nije htjela jer se već rajfajzenovala.
Zove mene, hajde dođi evo možeš se vakcinisati...meni bi mrsko, taman se razgaćio i opleo po World of Tanks, taman da me Sputnik V čeka ne bih se spremao. :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#8028 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Challenger_ »

Naslovnica wrote: 28/04/2021 13:00
Black swan wrote: 28/04/2021 12:51 Spava li se ikom nakon zeneke
Mati se jučer roknula sa AZ, boli je ruka do lakta i nekakva je na pola snage, umorna, mislim da je rekla i da će malo odspavati mada nikada ne spava popodne.
To su uobičajeni simptomi.
Juče, tetka i komšinica. Sad zvao tetku, kaže da se osjeća super, ništa je ne ljulja niti boli, a komšinica kaže da je malo boli ruka i to je sve, za sad.
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#8029 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Truba »

Ja taman dogovorio neku primipredaju knjiga o generalu franku u hadzicima ka ono ajd na zetru :skoljka: :thumbup:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45286
Joined: 29/12/2005 01:20

#8030 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by jeza u ledja »

Naslovnica wrote: 28/04/2021 15:21
Black swan wrote: 28/04/2021 15:11 Da...to je stvarnost
Interes je velik
More ljudi i auta
Raspored dobar
Organizacija super

Cim je nesto ozbiljno (zdravlje) znamo mi biti ko nijemci

Mada je bilo uhvacenih SUPAKA od 45 god koji su se pokusavali uvaliti
Neke su i pustili
Sinoć su ponudili mojoj sestri da je vakcinišu, ima manje od 45 godina.
Dovela mamu, ovi je pitali da li i ona želi, ostaje im valjda odleđenih doza, šta ja znam, da se ne baci.
Naravno da nije htjela jer se već rajfajzenovala.
Zove mene, hajde dođi evo možeš se vakcinisati...meni bi mrsko, taman se razgaćio i opleo po World of Tanks, taman da me Sputnik V čeka ne bih se spremao. :lol: :lol: :lol: :lol:
Isto se desavalo i u Americi, dok su bile restrikcije na prioritetne grupe. Jednostavno bude viska vakcina svaki dan i ovi daju svima koji se pojave. Meni raja govorila ima vamo ima tamo, jos u februaru, ja konto vidi sto se guraju preko reda, dok nisam uhafizo da ima logike.

Kod nas usporava vakcinisanje. Polako se dolazi do limita onih koji zele da budu vakcinisani. Sve ce vise usporavati u narednih mjesec-dva. U medjuvremenu se vakcine stancaju i stancaju.

Izgleda da je Amerika napokon odlucila da pocne slati masovno materijal i vakcine. Bila je vijest o ukidanju blokade izvoza materijala za Indiju neki dan, jer je kod njih katastrofa, a vidim i Pfizer ce drasticno povecati izvoz vakcina u EU.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#8031 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by daddy-kool »

https://www.nytimes.com/2021/04/26/worl ... utnik.html

Brazil’s health authority rejects importing Russia’s Sputnik V vaccine

But the health authority, Anvisa, said that questions remained about the Russian vaccine’s development, safety and manufacturing. All five of Anvisa’s directors voted against importing the vaccine.

Data about Sputnik V’s efficacy was “uncertain,” Gustavo Mendes Lima Santos, Anvisa’s manager of medicine and biological products, said in a lengthy late-night presentation. He noted that “crucial questions” had gone unanswered, including those about potential adverse events.
akcija007
Posts: 2858
Joined: 17/05/2008 23:50

#8032 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by akcija007 »

Ostajalo je viskova doza navecer svi 75+ nisu dosli. Ljudi ne zele AZ . Svi cekaju Pfizer. Vidjet cete navalu kada iduce sesmice dosje Pfizer. To ce biti stampedo.
User avatar
bavi
Posts: 415
Joined: 04/06/2008 21:24

#8033 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by bavi »

akcija007 wrote: 28/04/2021 21:13 Ostajalo je viskova doza navecer svi 75+ nisu dosli. Ljudi ne zele AZ . Svi cekaju Pfizer. Vidjet cete navalu kada iduce sesmice dosje Pfizer. To ce biti stampedo.
:sad: :sad: Neko da ceka pola godine i da nema nikakve sanse da se vakcinise, a nekog da pozivaju dva puta i da bira. Treba ici redom pa kad su vec odbili nek onda cekaju da se svi vakcinisu koji su dobili prvi poziv,pa nek u drugom krugu gospoda bira.
To definitivno trebaju upratiti mediji i izvršiti pritisak na vlast da malo bolje uvezu sistem vakcinisanja.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#8034 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by banjaluka078 »



Brazilski zdravstveni regulator Anvisa odbio je u ponedjeljak uvoz vakcine Sputnjik V COVID-19 ruske proizvodnje koji su zatražili guverneri država boreći se sa smrtonosnim drugim valom virusa u najvećoj državi Latinske Amerike.

Anvisin petočlani odbor jednoglasno je izglasao neodobravanje ruske vakcine nakon što je tehničko osoblje istaklo "svojstvene rizike" i "ozbiljne" nedostatke, navodeći nedostatak podataka koji jamče njegovu sigurnost, kvalitetu i učinkovitost.

Ana Carolina Moreira Marino Araujo, generalna direktorica za nadzor zdravlja, rekla je da su, uzimajući u obzir svu prezentiranu dokumentaciju, podatke prikupljene u osobnim inspekcijama i podatke drugih regulatora, "inherentni rizici" preveliki.

Ruska vakcina Sputnjik V Insituta Gamaleja je po dizajnu vrlo slična AstraZeneca vakcini VaxZevria i Jonson&Johnson monodoznoj vakcini. Radi se o vakcini koja se bazira na nereplicirajućem virusnom vektoru koji nosi genetičku poruku za sintezu Spike proteina uzročnika COVID-19, virusa SARS-CoV-2.

Istina je da su Rusi izašli s rezultatima Faze 3 kliničkih studija, što je u februaru objavljeno u respektabilnom naučnom časopisu Lancet. Iako ova vakcina ne sadrži nikakve sumnjive tvari, problem leži u činjenici što Rusi nisu sasvim spremni dijeliti podatke i dozvoliti potpuni pregled tehnologije i kontrolu proizvodnje.

Ruski naučnici su, prošle sedmice rekli da je Sputnjik V 97.6% efikasna protiv COVID-19 u procjeni "stvarnog svijeta" na temelju podataka 3.8 miliona ljudi, prenio je Reuters. Ova procjena je još viša u odnosu na prvobidnu od 91.4% efikasnosti.

Anvisi je navodno nekoliko puta odbijen pristup Institutu Gamaleja - gdje je razvijen Sputnjik V. Anvisa nije uspjela potvrditi metodologiju ruskih studija korištenih za mjerenje odgovora imunološkog sistema na Sputnjiu V. Bilo je i problema s kriterijima i procesima koje je Gamaleja koristila za praćenje i opisivanje neželjenih događaja nakon cijepljenja.

Evropski regulator EMA ​je najavio pregled podataka o ovoj vakcini kao i inspekciju proizvodnje, što su preliminarni koraci da bi ova vakcina bila priznata u EU i počela se koristiti. Odluka EMA se očekuje u maju ili junu.

Slovačka regulatorna agencija za lijekove je početkom aprila izvijestila kako su našli pošiljke Sputnjik V koje nisu odgovarale onima koje su opisane u naučnom radu o efikasnosti ove vakcine. Na to je Rusija pozvala Slovačku da vrati ove vakcine, citirajući kršenje ugovora kao razlog. Slovački regulator se izjasnio kako ne mogu dati zeleno svjetlo ​za ovu vakcinu.

S druge strane, u Srbiji se počelo s proizvodnjom ove vakcine na Institutu Torlak. Ova tehnologija zahtijeva upotrebu metoda rekombinantne DNK, koja je istovremeno i jednostavna, ali i zahtijevna. Rusija želi da se ova vakcina proizvodi i EU, ali dešavanja u Brazilu i Slovačkoj ne idu na ruku toj ideji. Jasno je da Rusija s ovom vakcinom želi etablirati svoj položaj ne samo u Evropi neko i u svijetu, ali zbog netransparentosti podataka o proizvodnji, kontroli i prijavi nuspojava ova vakcina možda ne dobije potrebna odobrenja.

Sputnik kaže da je sve to politika: https://sputnikvaccine.com/newsroom/pre ... orization/
Hakiz
Posts: 40551
Joined: 30/07/2015 20:01

#8035 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Hakiz »

banjaluka078 wrote: 28/04/2021 22:57


Brazilski zdravstveni regulator Anvisa odbio je u ponedjeljak uvoz vakcine Sputnjik V COVID-19 ruske proizvodnje koji su zatražili guverneri država boreći se sa smrtonosnim drugim valom virusa u najvećoj državi Latinske Amerike.

Anvisin petočlani odbor jednoglasno je izglasao neodobravanje ruske vakcine nakon što je tehničko osoblje istaklo "svojstvene rizike" i "ozbiljne" nedostatke, navodeći nedostatak podataka koji jamče njegovu sigurnost, kvalitetu i učinkovitost.

Ana Carolina Moreira Marino Araujo, generalna direktorica za nadzor zdravlja, rekla je da su, uzimajući u obzir svu prezentiranu dokumentaciju, podatke prikupljene u osobnim inspekcijama i podatke drugih regulatora, "inherentni rizici" preveliki.

Ruska vakcina Sputnjik V Insituta Gamaleja je po dizajnu vrlo slična AstraZeneca vakcini VaxZevria i Jonson&Johnson monodoznoj vakcini. Radi se o vakcini koja se bazira na nereplicirajućem virusnom vektoru koji nosi genetičku poruku za sintezu Spike proteina uzročnika COVID-19, virusa SARS-CoV-2.

Istina je da su Rusi izašli s rezultatima Faze 3 kliničkih studija, što je u februaru objavljeno u respektabilnom naučnom časopisu Lancet. Iako ova vakcina ne sadrži nikakve sumnjive tvari, problem leži u činjenici što Rusi nisu sasvim spremni dijeliti podatke i dozvoliti potpuni pregled tehnologije i kontrolu proizvodnje.

Ruski naučnici su, prošle sedmice rekli da je Sputnjik V 97.6% efikasna protiv COVID-19 u procjeni "stvarnog svijeta" na temelju podataka 3.8 miliona ljudi, prenio je Reuters. Ova procjena je još viša u odnosu na prvobidnu od 91.4% efikasnosti.

Anvisi je navodno nekoliko puta odbijen pristup Institutu Gamaleja - gdje je razvijen Sputnjik V. Anvisa nije uspjela potvrditi metodologiju ruskih studija korištenih za mjerenje odgovora imunološkog sistema na Sputnjiu V. Bilo je i problema s kriterijima i procesima koje je Gamaleja koristila za praćenje i opisivanje neželjenih događaja nakon cijepljenja.

Evropski regulator EMA ​je najavio pregled podataka o ovoj vakcini kao i inspekciju proizvodnje, što su preliminarni koraci da bi ova vakcina bila priznata u EU i počela se koristiti. Odluka EMA se očekuje u maju ili junu.

Slovačka regulatorna agencija za lijekove je početkom aprila izvijestila kako su našli pošiljke Sputnjik V koje nisu odgovarale onima koje su opisane u naučnom radu o efikasnosti ove vakcine. Na to je Rusija pozvala Slovačku da vrati ove vakcine, citirajući kršenje ugovora kao razlog. Slovački regulator se izjasnio kako ne mogu dati zeleno svjetlo ​za ovu vakcinu.

S druge strane, u Srbiji se počelo s proizvodnjom ove vakcine na Institutu Torlak. Ova tehnologija zahtijeva upotrebu metoda rekombinantne DNK, koja je istovremeno i jednostavna, ali i zahtijevna. Rusija želi da se ova vakcina proizvodi i EU, ali dešavanja u Brazilu i Slovačkoj ne idu na ruku toj ideji. Jasno je da Rusija s ovom vakcinom želi etablirati svoj položaj ne samo u Evropi neko i u svijetu, ali zbog netransparentosti podataka o proizvodnji, kontroli i prijavi nuspojava ova vakcina možda ne dobije potrebna odobrenja.

Sputnik kaže da je sve to politika: https://sputnikvaccine.com/newsroom/pre ... orization/
Naravno da je politika. Ili misliš da se vakcine ne koriste i kao političko oružje?
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#8036 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by banjaluka078 »

Ma naravno da se koriste. Srbija je dala jako puno doza Sputnika, nisam čula za bilo kakvu reakciju jaču od uobičajene, definitivno ni za jednu trombozu poslije vakcinacije...ono, ako do nas ne dopiru informacije o nuspojavama iz Meksika, ovo iz komšiluka bismo čuli.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#8037 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Challenger_ »

jeza u ledja wrote: 28/04/2021 20:41a vidim i Pfizer ce drasticno povecati izvoz vakcina u EU.
Povećaće nakon uspješne operacije opstrukcije Sputnjika i Sinofarma te na lažima zasnovane kampanje protiv superjeftine AZ.
Europska unija potvrdila je kako je dogovorila narudžbu čak 1.8 milijardi doza Pfizerovog cjepiva protiv koronavirusa. Ovaj dogovor s američkim proizvođačem najveći je na svijetu. Ovo je također već treći dogovor između EU-a i Pfizera. Na temelju prethodna dva Pfizer se obvezao Europskoj uniji isporučiti 600 milijuna doza.

Tipična razbojnička posla sa EUropskim kmetovima.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#8038 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Challenger_ »

banjaluka078 wrote: 28/04/2021 22:57Sputnik kaže da je sve to politika:
Naravno da je politika. I do zapadnih medija su procurile informacije o pritisku američke administracije na Brazil po pitanju Sputnjik V vakcine.
laik1981
Posts: 13013
Joined: 05/12/2012 13:04

#8039 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by laik1981 »

Politika i trzisna utakmica koja jako lose utice na proces vakcinacije..
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#8040 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Challenger_ »

Dabome.

Najbizarniji primjer je nesretna Ukrajina kojoj USA kontinuirano utrpava oružje u nadi da će ga istresti na Ruse dok im, kao tobožnji "saveznici," ne dostavljaju tako vakcine, pa po pitanju vakcinacije Ukrajina stoji mizernije od mnogih afričkih država.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#8041 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Milenkov buraz »

banjaluka078 wrote: 28/04/2021 23:04 Ma naravno da se koriste. Srbija je dala jako puno doza Sputnika, nisam čula za bilo kakvu reakciju jaču od uobičajene, definitivno ni za jednu trombozu poslije vakcinacije...ono, ako do nas ne dopiru informacije o nuspojavama iz Meksika, ovo iz komšiluka bismo čuli.
Iskreno ja sam bio skeptičan prema ruskoj vakcini ali pokzala se zaista dobrom bez težih simptoma. Kineska opet kako stvari stoje nema nikakvih simptoma ali jako malo djeluje, to su i Kinezi potvrdili pa kasnije se korigovali. Po meni treba biti neki balans jer ti simptomi su reakcija da vakcina djeluje, barem po meni, samo treba napraviti balans da reakcija ne bude prejaka ako sam kao laik to dobro shvatio.
User avatar
Point.
Posts: 27800
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#8042 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Point. »

U Švedskoj će cijepiti Pfizer i Modernom ostatak stanovništva. Do 15 augusta planiraju dati dozu svima ko hoće. Ne znam kako oni stoje sa ovim nuspojavama što muče AZ. Mislim na ugruške.
BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#8043 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by BadBoy »

Milenkov buraz wrote: 29/04/2021 08:36
banjaluka078 wrote: 28/04/2021 23:04 Ma naravno da se koriste. Srbija je dala jako puno doza Sputnika, nisam čula za bilo kakvu reakciju jaču od uobičajene, definitivno ni za jednu trombozu poslije vakcinacije...ono, ako do nas ne dopiru informacije o nuspojavama iz Meksika, ovo iz komšiluka bismo čuli.
Iskreno ja sam bio skeptičan prema ruskoj vakcini ali pokzala se zaista dobrom bez težih simptoma. Kineska opet kako stvari stoje nema nikakvih simptoma ali jako malo djeluje, to su i Kinezi potvrdili pa kasnije se korigovali. Po meni treba biti neki balans jer ti simptomi su reakcija da vakcina djeluje, barem po meni, samo treba napraviti balans da reakcija ne bude prejaka ako sam kao laik to dobro shvatio.
Ljudski organizam i imunitet su toliko kompleksni da te reakcije ilitiga nuspojave nisu nikakav indikator imunog odgovora. Sve je individualno stvarno.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#8044 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by banjaluka078 »

Samir555 wrote: 29/04/2021 11:21 opa

Izrael istražuje upale srčanog mišića nakon cijepljenja cjepivom Biontech/Pfizer
https://m.dw.com/hr/izrael-istra%C5%BEu ... pp-sharing
Prema Ashu, još uvijek nije jasno je li broj ljudi s upalom srčanog mišićnog tkiva neobično visok i je li to povezano sa cjepivom. Posljednjih godina zabilježen je sličan broj slučajeva.
Naslovnica
Posts: 27934
Joined: 20/03/2013 15:38

#8045 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Naslovnica »

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/ugur ... /210429055

Ugur Sahin: Vakcinacija djece počinje uskoro, mnogo prije nego što se očekivalo

Istraživači u njegovoj kompaniji tretiraju i najmlađu dobnu grupu, pa bi se od septembra mogla vakcinisati i djeca od šest mjeseci.

:thumbup:
:gunjastajl:
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#8046 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Milenkov buraz »

Cepaj me sine, samo cepaj :mrgreen:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45286
Joined: 29/12/2005 01:20

#8047 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by jeza u ledja »

Challenger_ wrote: 29/04/2021 07:23
jeza u ledja wrote: 28/04/2021 20:41a vidim i Pfizer ce drasticno povecati izvoz vakcina u EU.
Povećaće nakon uspješne operacije opstrukcije Sputnjika i Sinofarma te na lažima zasnovane kampanje protiv superjeftine AZ.
Europska unija potvrdila je kako je dogovorila narudžbu čak 1.8 milijardi doza Pfizerovog cjepiva protiv koronavirusa. Ovaj dogovor s američkim proizvođačem najveći je na svijetu. Ovo je također već treći dogovor između EU-a i Pfizera. Na temelju prethodna dva Pfizer se obvezao Europskoj uniji isporučiti 600 milijuna doza.

Tipična razbojnička posla sa EUropskim kmetovima.
Naravno, price o genetskom modifikovanju i opasnosti od mRNA vakcina, kao i problemi sa AZ vakcinama, nikako nisu dolazili iz ruske kuhinje. :oops:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45286
Joined: 29/12/2005 01:20

#8048 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by jeza u ledja »

Challenger_ wrote: 29/04/2021 08:04 pa po pitanju vakcinacije Ukrajina stoji mizernije od mnogih afričkih država.
Od nekoliko africkih drzava.

U svakom slucaju, stoje bolje od BiH. :roll:
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#8049 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by banjaluka078 »

Milenkov buraz wrote: 29/04/2021 08:36
Iskreno ja sam bio skeptičan prema ruskoj vakcini ali pokzala se zaista dobrom bez težih simptoma. Kineska opet kako stvari stoje nema nikakvih simptoma ali jako malo djeluje, to su i Kinezi potvrdili pa kasnije se korigovali. Po meni treba biti neki balans jer ti simptomi su reakcija da vakcina djeluje, barem po meni, samo treba napraviti balans da reakcija ne bude prejaka ako sam kao laik to dobro shvatio.
Ja nisam ni mislila da ću primiti bilo koju drugu od ruske, eventualno kinesku i bila sam OK s tim, jer raja za koju znam da su primila rusku su bili OK poslije, bez nekih ekstremnih groznica i slabosti, a za nižu efikasnost kineske sam imala kont da već imam antitijela, pa možda vakcina boosta i njih. Iznenadila sam se pozivom na Fajzera, ali sam tad već bila svjesna da ovdje vakcinacija ide jako sporo i da je bolje da primim onu koja se prije ponudi. Srećom, prošla sam super s reakcijom, samo glavobolja i jako mala temperatura dan poslije. Valjda i na revakcinaciji bude OK.
edode
Posts: 102
Joined: 28/04/2021 14:31

#8050 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by edode »

narod kod nas bira vakcinu koja ima najmanje nuspojava :D
Locked