Corona cjepivo/vakcina - News

Moderator: O'zone

Locked
neko_sa_strane
Posts: 2687
Joined: 04/04/2013 12:06

#3401 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by neko_sa_strane »

Hoćete li se vakcinisati protiv COVID-19?
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#3402 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by kox »

Ja bih rado vakcinom koja je odobrena u EU. Ne bih kineskim i ruskim ako baš ne budem morao.
User avatar
zemomak
Posts: 1686
Joined: 30/08/2008 14:47

#3403 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by zemomak »

evo ih kod senada filozofiraju na ovu temu, sve znaju, a nijednu vakcinu nisu nikom dali... :D
splinter
Posts: 7434
Joined: 08/10/2011 12:28

#3404 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by splinter »

zemomak wrote: 26/02/2021 19:58 evo ih kod senada filozofiraju na ovu temu, sve znaju, a nijednu vakcinu nisu nikom dali... :D
:lol: :lol:
Kakvi amateri, nevjerojatno.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24806
Joined: 08/09/2005 20:08

#3405 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Haris.ba »

https://rs.n1info.com/vesti/birn-i-stra ... -mobilnog/

Ne znam jesu li ovo zacepili.
Kada „nabave srpski broj telefona, prijavljuju se na portalu e-Uprave gde je omogućeno da se vakcinišu i stranci koji nemaju prebivališe u Srbiji. Potrebno je još samo upisati broj makedonskog ili bilo kojeg drugog važećeg pasoša. Oni koji su se vakcinisali, kažu da ih u domovima zdravlja u Srbiji niko ništa nije pitao, niti proveravao i da je procedura trajala svega par minuta“, navodi BIRN.
palermo
Posts: 22338
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#3406 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by palermo »

kox wrote: 26/02/2021 19:31
palermo wrote: 26/02/2021 19:21
kox wrote: 26/02/2021 19:17 Ali ove relativizacije su mi super. Eto nije kriva SDA i njeni prvaci, kriva je elita, kriv je narod, krive su okolnosti, krive su klimatske promjene.
I svi su naravno isti. Jer narod zna.
SDA je kriva..........jel sad ok ?
Ma jok, to što su na vlasti ne čini ih ni krivim ni odgovornim. Možda nemamo vakcine ali zato imamo malinarove respiratore i Sebiju. Oni marljivo rade, trude se i daju sve od sebe ali takve su okolnosti. I još narod nezahvalan.
ne da mi se drug, ja sam isto prešao u grupu, u se, na se i poda se.....nekako ću se već snaći....valjda

naravno da je SDA kriva, ali svoditi svaku priču na SDA je ne samo pogrešno i kontraproduktivno, nego i glupo....al kao što rekoh gore, u se, na se, i poda se....
neko_sa_strane
Posts: 2687
Joined: 04/04/2013 12:06

#3407 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by neko_sa_strane »

Ja nakon toliko članaka koje sam pročitao ne bih primio AstraZeneca vakcinu a premišljam se i oko Pfizer-Biontech vakcine. Ne bih imao ništa protiv Sinopharm vakcine pravljene tradicionalnom metodom kao ni protiv Sputnik V. Jedino da 2 mjeseca prije vakcinacije još malo dovedem u red imuni sistem tako što ću prije svega skinuti 7-8 kg. Srbija bi trebala do kraja aprila dobiti 2,3 miliona doza Pfizer-Biontech vakcina tako da bih tada tempirao vakcinaciju.
Last edited by neko_sa_strane on 26/02/2021 20:16, edited 1 time in total.
laik1981
Posts: 12980
Joined: 05/12/2012 13:04

#3408 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by laik1981 »

splinter wrote: 26/02/2021 20:00
zemomak wrote: 26/02/2021 19:58 evo ih kod senada filozofiraju na ovu temu, sve znaju, a nijednu vakcinu nisu nikom dali... :D
:lol: :lol:
Kakvi amateri, nevjerojatno.
Nemoj tako. Ovo nam je krizni stab. Ljudi iz struke sto bi se reklo :-) Pomenuse i kolektivni imunitet. Kaze sad imamo dosta ovih antitijela, ali ubrzo ce nam nestati, pa cemo izgubiti kolektivni imunitet :lol:
laik1981
Posts: 12980
Joined: 05/12/2012 13:04

#3409 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by laik1981 »

neko_sa_strane wrote: 26/02/2021 19:26
laik1981 wrote: 26/02/2021 19:22 Evo kao mogu se u Srbiji i stranci besplatno vakcinisati..
Koji dokument koriste strani državljani prilikom izražavanja interesovanja za vakcinacijom(tako piše na web sajtu e - uprave)? Pominje se lična karta ali mislim da se odnosi na ličnu kartu izdatu u Srbiji.
Pasos bi trebao biti dovoljan valjda. Kao neki formular se popuni i oni ti daju termin. Bar ja tako pofata na CD-u..
neko_sa_strane
Posts: 2687
Joined: 04/04/2013 12:06

#3410 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by neko_sa_strane »

laik1981 wrote: 26/02/2021 20:16
neko_sa_strane wrote: 26/02/2021 19:26
laik1981 wrote: 26/02/2021 19:22 Evo kao mogu se u Srbiji i stranci besplatno vakcinisati..
Koji dokument koriste strani državljani prilikom izražavanja interesovanja za vakcinacijom(tako piše na web sajtu e - uprave)? Pominje se lična karta ali mislim da se odnosi na ličnu kartu izdatu u Srbiji.
Pasos bi trebao biti dovoljan valjda. Kao neki formular se popuni i oni ti daju termin. Bar ja tako pofata na CD-u..
Može s pasošem. Pitao sam ih već. Međutim ja sam kontao izvaditi njihov pasoš. Kada se pasoš vadi putem diplomatsko-konzularnih predstavništava čeka se i do 60 dana.
User avatar
Edin H.
Posts: 47001
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#3411 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Edin H. »

neko_sa_strane wrote: 26/02/2021 20:13 Ja nakon toliko članaka koje sam pročitao ne bih primio AstraZeneca vakcinu a premišljam se i oko Pfizer-Biontech vakcine. Ne bih imao ništa protiv Sinopharm vakcine pravljene tradicionalnom metodom kao ni protiv Sputnik V. Jedino da 2 mjeseca prije vakcinacije još malo dovedem u red imuni sistem tako što ću prije svega skinuti 7-8 kg. Srbija bi trebala do kraja aprila dobiti 2,3 miliona doza Pfizer-Biontech vakcina tako da bih tada tempirao vakcinaciju.
Pa i AstraZeneca je pravljena na staroj metodi, samo Pfizer i Modena nisu.
Ako volis trebe shaltati skini kilograme, ali zbog vaccine zasigurno ne trebas,
neko_sa_strane
Posts: 2687
Joined: 04/04/2013 12:06

#3412 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by neko_sa_strane »

Edin H. wrote: 26/02/2021 20:24
neko_sa_strane wrote: 26/02/2021 20:13 Ja nakon toliko članaka koje sam pročitao ne bih primio AstraZeneca vakcinu a premišljam se i oko Pfizer-Biontech vakcine. Ne bih imao ništa protiv Sinopharm vakcine pravljene tradicionalnom metodom kao ni protiv Sputnik V. Jedino da 2 mjeseca prije vakcinacije još malo dovedem u red imuni sistem tako što ću prije svega skinuti 7-8 kg. Srbija bi trebala do kraja aprila dobiti 2,3 miliona doza Pfizer-Biontech vakcina tako da bih tada tempirao vakcinaciju.
Pa i AstraZeneca je pravljena na staroj metodi, samo Pfizer i Modena nisu.
Ako volis trebe shaltati skini kilograme, ali zbog vaccine zasigurno ne trebas,
Jesi li se ti vakcinisao obzirom da se u UK vakcinacija već provodi?
User avatar
Edin H.
Posts: 47001
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#3413 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Edin H. »

neko_sa_strane wrote: 26/02/2021 20:27
Jesi li se ti vakcinisao obzirom da se u UK vakcinacija već provodi?
Jesam, ali samo prvu.
Zato i kazem da kilaza nije rizik sto se tice vaccine, jer sam vidio dosta krupnijih osoba da vakcinisu.
Samo pitaju da li si alergican, da li si imao covid u zadnjih 28 dana i da li ti je prepisan i koristis Warfarin

Na drugu moram cekati tri mjeseca.
U UK idu protiv savjeta proizvodjaca, jer zele da sto vise ljudi vakcinisu barem prvom vakcinom.
meridiyan
Posts: 3617
Joined: 08/10/2020 13:50

#3414 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by meridiyan »

Nesposobnjakovici :lol: Gdje su pare? Hoce ljudi garanciju, :D

"Nadoknada štete i sporazum koji se potpisuju su posve normalni u ovakvim situacijama, a na njima insistiraju svi zapadni proizvođači i farmaceutske kompanije. Posve je neobično da BiH još to nije potpisala i da to predstavlja problem."

Image
User avatar
Haris.ba
Posts: 24806
Joined: 08/09/2005 20:08

#3415 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Haris.ba »

Ko je ovaj R.D. sto je napisao na kliksu ovaj tekst?

Kako napravi opis ugovora o odricanju odgovornosti, svaka mu cast. Naravno da sve drzave potpisuju jer nema vakcine. Ko ono potpisi pa ces dobiti vodu. Naravno da ces potpisati jer nemas izbora i zedan si. Osim Kine i Rusije.

Na Filipinima je to velika vijest oko uslova koje pfizer trazi oko odricanja od odgovornosti za stetu. Pa su rekli da ce donijeti zakon gdje ce drzava platiti za sve stete od vakcine.

https://www.onenews.ph/why-indemnificat ... recipients

Amerika i Velika Britanija su zakonom oslobodili proizvodjace odgovornosti. Nije to problem. Ali, kako medijski ovo odradjuju, nije ni cudo sto je narod sludjen.
User avatar
zomri
Posts: 12845
Joined: 03/05/2006 07:31

#3416 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by zomri »

Haris.ba wrote: 26/02/2021 21:02 Ko je ovaj R.D. sto je napisao na kliksu ovaj tekst?
Rijad Durkić
Edin H. wrote: 26/02/2021 20:24
Pa i AstraZeneca je pravljena na staroj metodi, samo Pfizer i Modena nisu.
Ako volis trebe shaltati skini kilograme, ali zbog vaccine zasigurno ne trebas,
Ovo se vidim baš odomaćilo a lako je provjeriti da je i ova metodologija sa adenovirusom relativno nova. Tek jedna je takva vakcina prije corone odobrena za nešto drugo, i to ona nova za ebolu.
Iker C
Posts: 3006
Joined: 04/07/2010 11:48

#3417 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Iker C »

Vakcine su beskorisne jer se covjek od momenta prijema prve doze do trenutka kada postane imun treba cuvati zaraze 40 dana. Vecina ljudi se u tom periodu zarazi zato i brojevi u svijetu ne padaju.
neko_sa_strane
Posts: 2687
Joined: 04/04/2013 12:06

#3418 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by neko_sa_strane »

Edin H. wrote: 26/02/2021 20:34
neko_sa_strane wrote: 26/02/2021 20:27
Jesi li se ti vakcinisao obzirom da se u UK vakcinacija već provodi?
Jesam, ali samo prvu.
Zato i kazem da kilaza nije rizik sto se tice vaccine, jer sam vidio dosta krupnijih osoba da vakcinisu.
Samo pitaju da li si alergican, da li si imao covid u zadnjih 28 dana i da li ti je prepisan i koristis Warfarin

Na drugu moram cekati tri mjeseca.
U UK idu protiv savjeta proizvodjaca, jer zele da sto vise ljudi vakcinisu barem prvom vakcinom.
Da li te pitaju u vezi alergije na sastav vakcine ili na bikokakvu alergiju? Imam određene alergije na hranu i na aditive u hrani.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7416
Joined: 16/01/2007 23:38

#3419 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by banjaluka078 »

Rusija počela da prozvodi Sputnik V u spreju

Nazalna verzija vakcine Sputnik V (Sputnjik Ve) biće takođe dvokomponentna, ali u obliku spreja i davaće je samo ljekari, saopštila je zamjenica gradonačelnika Moskve za socijalni razvoj Anastasija Rakova.

– To je ista dvokomponentna vakcina Sputnjik Ve, samo što će u kutiji biti i specijalni sprej. Pacijenti neće moći sami da ga koriste, bez obzira na to što je njegova upotreba jednostavna. Moćiće da ga ubrizgava samo medicinski radnik.

Primjenjivaće se dva puta – rekla je Rakova u emisiji „Prvog kanala”, a prenosi “Tanjug”.

Ona je pojasnila da ova verzija vakcine formira lokalni imunitet, on je manje efikasan, ali je bezbjedniji. Ovaj lijek će biti pogodan za one kojima se ne preporučuje vakcina.
Labirint
Posts: 1997
Joined: 24/06/2013 14:37

#3420 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Labirint »

Iker C wrote: 26/02/2021 21:25 Vakcine su beskorisne jer se covjek od momenta prijema prve doze do trenutka kada postane imun treba cuvati zaraze 40 dana. Vecina ljudi se u tom periodu zarazi zato i brojevi u svijetu ne padaju.

Hazime imamo bingo.
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#3421 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by cyprus »

Point. wrote: 26/02/2021 10:14Haj ti sada nama fino objasni, koristeci prostu logiku, na koji nacin su se sve vlade svijeta ujedinile da nas strase bezopasnim virusom?

1. Koji im je cilj i motiv?

2. Koji je motiv i kakva je korist zemalja da se zatvaraju, da se protok ljudi izmedju granica zatvori i da ekonomski sve zemlje pogodjene ovim virusom opadaju?

3. Zasto bi recimo vlade drzava koje zive od turizma, npr Grcka, Turska. Hrvatska, Spanija, Italija, pa Francuska, Britanija, USA, Tajland itd itd zatvarale granice i gubile ogroman broj turista i kesha , zbog cega?

4. Stvarno mislis da su jebene farmaceutske kuce jace od vlada drzava i nekih drugih polja, poput avioindustrije koja i ne postoji sad i drugih?

5. Dakle, motiv i cilj.

Izvoli, ispricaj.
1. Sve su to reptili pedofilski. Cilj im je da vakcinama i brnjicama odstrane sve odrasle ljude na planeti, da mogu silovat nezaštićenu dječicu...

2. Nije bitna ekonomija - bitne su pedofilne orgije... To je u korijenu ovog svega...

3. Nije bitan turizam - bitno je ostvariti pedofilske maštarije... A nakon toga, vrlo je moguće da reptili ponovo urede planetu po svom ćeifu, ono što im je navodni asteroid sa kraja mezozoika uzeo...

4. Sve su to pedofili, naročito ovi farmaceuti... Sa druge strane, ovi iz aviokompanija možda nisu pedofili (nema dovoljno dokaza), ali zasigurno jesu reptili...

5. Pedofilija i reptilijanstvo.


Et, ako ovo nije logično, ja ne znam šta jest :D
kio01
Posts: 1097
Joined: 19/08/2017 15:56

#3422 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by kio01 »

cyprus wrote: 26/02/2021 23:23
Point. wrote: 26/02/2021 10:14Haj ti sada nama fino objasni, koristeci prostu logiku, na koji nacin su se sve vlade svijeta ujedinile da nas strase bezopasnim virusom?

1. Koji im je cilj i motiv?

2. Koji je motiv i kakva je korist zemalja da se zatvaraju, da se protok ljudi izmedju granica zatvori i da ekonomski sve zemlje pogodjene ovim virusom opadaju?

3. Zasto bi recimo vlade drzava koje zive od turizma, npr Grcka, Turska. Hrvatska, Spanija, Italija, pa Francuska, Britanija, USA, Tajland itd itd zatvarale granice i gubile ogroman broj turista i kesha , zbog cega?

4. Stvarno mislis da su jebene farmaceutske kuce jace od vlada drzava i nekih drugih polja, poput avioindustrije koja i ne postoji sad i drugih?

5. Dakle, motiv i cilj.

Izvoli, ispricaj.
1. Sve su to reptili pedofilski. Cilj im je da vakcinama i brnjicama odstrane sve odrasle ljude na planeti, da mogu silovat nezaštićenu dječicu...

2. Nije bitna ekonomija - bitne su pedofilne orgije... To je u korijenu ovog svega...

3. Nije bitan turizam - bitno je ostvariti pedofilske maštarije... A nakon toga, vrlo je moguće da reptili ponovo urede planetu po svom ćeifu, ono što im je navodni asteroid sa kraja mezozoika uzeo...

4. Sve su to pedofili, naročito ovi farmaceuti... Sa druge strane, ovi iz aviokompanija možda nisu pedofili (nema dovoljno dokaza), ali zasigurno jesu reptili...

5. Pedofilija i reptilijanstvo.


Et, ako ovo nije logično, ja ne znam šta jest :D
:sax:
User avatar
Edin H.
Posts: 47001
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#3423 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Edin H. »

neko_sa_strane wrote: 26/02/2021 22:25
Da li te pitaju u vezi alergije na sastav vakcine ili na bikokakvu alergiju? Imam određene alergije na hranu i na aditive u hrani.
Pitaju samo opcenito, ali koliko je meni poznato odnosi se samo na ljude koji su imali ozbiljne alergijske reakcije na neke od sastojaka vakcine, a ne na hranu.

Evo ti link ako razumijes engleski

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-nc ... rgies.html
User avatar
Point.
Posts: 27754
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#3424 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Point. »

cyprus wrote: 26/02/2021 23:23
Point. wrote: 26/02/2021 10:14Haj ti sada nama fino objasni, koristeci prostu logiku, na koji nacin su se sve vlade svijeta ujedinile da nas strase bezopasnim virusom?

1. Koji im je cilj i motiv?

2. Koji je motiv i kakva je korist zemalja da se zatvaraju, da se protok ljudi izmedju granica zatvori i da ekonomski sve zemlje pogodjene ovim virusom opadaju?

3. Zasto bi recimo vlade drzava koje zive od turizma, npr Grcka, Turska. Hrvatska, Spanija, Italija, pa Francuska, Britanija, USA, Tajland itd itd zatvarale granice i gubile ogroman broj turista i kesha , zbog cega?

4. Stvarno mislis da su jebene farmaceutske kuce jace od vlada drzava i nekih drugih polja, poput avioindustrije koja i ne postoji sad i drugih?

5. Dakle, motiv i cilj.

Izvoli, ispricaj.
1. Sve su to reptili pedofilski. Cilj im je da vakcinama i brnjicama odstrane sve odrasle ljude na planeti, da mogu silovat nezaštićenu dječicu...

2. Nije bitna ekonomija - bitne su pedofilne orgije... To je u korijenu ovog svega...

3. Nije bitan turizam - bitno je ostvariti pedofilske maštarije... A nakon toga, vrlo je moguće da reptili ponovo urede planetu po svom ćeifu, ono što im je navodni asteroid sa kraja mezozoika uzeo...

4. Sve su to pedofili, naročito ovi farmaceuti... Sa druge strane, ovi iz aviokompanija možda nisu pedofili (nema dovoljno dokaza), ali zasigurno jesu reptili...

5. Pedofilija i reptilijanstvo.


Et, ako ovo nije logično, ja ne znam šta jest :D
Ima smisla i logike.


:mrgreen:
jjww
Posts: 119
Joined: 07/02/2021 17:59

#3425 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by jjww »

Prije ili kasnije, ljudi ce u sebi ponijeti i sa sobom nositi svoj, interni, covid-19 antivirus, "kodiran" u DNA.

Hiljadama godina ljudski DNA je prosirivan, oblikovan, uredjivan.

Tokom osvajanja americkog kontinenta, osvajaci su vec, u DNA, imali antiviruse protiv mnostva virusa, protiv kojih domoroci nisu imali pripremljen DNA. Neki su "nosili" viruse, a bili bez simptoma.

Rezultat: milioni preminulih domorodaca.

Bilo je i situacija da su osvajaci sjevernoamerickim indijancima na pregovore o predaji donosili bocice sa zarazenom krvi, tkivom, stavljali na sto, postavljali ultimatume.

U danasnjem svijetu i dalje postoje ultimatumi, ucjene. Postoje razlike ali i slicnosti.

Poljskoj ministrici zdravstva je (za vrijeme jedne od ranijih pandemija) CEO jedne farmaceutske kompanije, u momentima kad je Poljska (jedina) odbila da kupi vakcine protiv H1N1, otvoreno rekao, zaprijetio da ce njegova kompanija razmisliti o prioritetima, koja ce zemlja i kada dobiti vakcine kad se pojave novi, strasniji virusi.

Sa jedne strane, jasno je da vakcina moze pridonijeti rjesavanju problema, smanjiti pritisak na bolnice (to je uzasno vazan detalj koji se ne smije omalovazavati ili zaboravljati). I zato je treba podrzati, bez politickih i bilo kojih drugih uslovljavanja.

Lijekovi, na kojima rade mnogi timovi, koje bi upotrebljavali samo simptomaticni pacijenti, vjerovatno su jos bolje rjesenje.

Ali, uvijek treba na umu imati St Louis i Philadelphiju za vrijeme spanske gripe. Slicnosti i (katastrofalne) razlike u desavanjima u ova dva grada. Nevjerovatna je i slicnost plakata na ulicama, brosura, upozorenja za stanovnistvo, prije vise od sto godina, sa danasnjim.

Je li svijet nesto (realno) naucio i iskoristio i primijenio (u danasnjem vremenu) znanje steceno tokom spanske gripe?
Locked