Corona cjepivo/vakcina - News

Moderator: O'zone

Locked
homer2go
Posts: 544
Joined: 19/06/2018 22:45

#1976 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by homer2go »

Mogy87 wrote: 03/01/2021 17:49
Lincoln-Burrows wrote: 03/01/2021 17:43 Jeli ovo o primanju jedne doze u UK neka zajebancija?

Daj šta daš a bit će šta bude. :D
Uzasna im je situacija. Bolnice su im na rubu pucanja. A sa AstraZenecom startaju sutra.
Nešta su im mjere i lock down ozbiljno omašili. Gordi Albion postao mače maleno.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#1977 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Mogy87 »

Lincoln-Burrows wrote: 03/01/2021 17:54
Mogy87 wrote: 03/01/2021 17:49
Lincoln-Burrows wrote: 03/01/2021 17:43 Jeli ovo o primanju jedne doze u UK neka zajebancija?

Daj šta daš a bit će šta bude. :D
Uzasna im je situacija. Bolnice su im na rubu pucanja. A sa AstraZenecom startaju sutra.
Razumijem ja žurbu ali je pitanje jeli to pametno što rade.
Tu je i struka podijeljena. Mislim na pravu struku ne "alternativnu"
Mislim da ce njihova strategija sve nas dosta nauciti. Ili ce biti spasonosna ili cemo shvatiti da tako ne treba.

Why has the decision to delay second doses angered some doctors and scientists?
Cancelling second-dose appointments has created administrative chaos and upset elderly patients. In addition, some scientists argue that it is not known how the vaccine will perform with an increased gap between injections. Nor is known how protective a single injection is over a longer term. Why take a risk, they say?

Do most scientists share this view?
No. Many say risks of limiting virus protection are low. With a new Covid variant spreading rapidly, vaccinating more people – possibly with less efficacy – is better than giving second doses to fewer people.

https://www.theguardian.com/world/2021/ ... 1609663510
homer2go
Posts: 544
Joined: 19/06/2018 22:45

#1978 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by homer2go »

Mogy87 wrote: 03/01/2021 18:01
Lincoln-Burrows wrote: 03/01/2021 17:54
Mogy87 wrote: 03/01/2021 17:49

Uzasna im je situacija. Bolnice su im na rubu pucanja. A sa AstraZenecom startaju sutra.
Razumijem ja žurbu ali je pitanje jeli to pametno što rade.
Tu je i struka podijeljena. Mislim na pravu struku ne "alternativnu"
Mislim da ce njihova strategija sve nas dosta nauciti. Ili ce biti spasonosna ili cemo shvatiti da tako ne treba.

Why has the decision to delay second doses angered some doctors and scientists?
Cancelling second-dose appointments has created administrative chaos and upset elderly patients. In addition, some scientists argue that it is not known how the vaccine will perform with an increased gap between injections. Nor is known how protective a single injection is over a longer term. Why take a risk, they say?

Do most scientists share this view?
No. Many say risks of limiting virus protection are low. With a new Covid variant spreading rapidly, vaccinating more people – possibly with less efficacy – is better than giving second doses to fewer people.

https://www.theguardian.com/world/2021/ ... 1609663510
Za mene je porazna činjenica da, pored ovog foruma, pored zdravstva i kriznih štabova u BiH, i zdravstvo UK-a vode hobi naučnici.
Ovo što rade u UK sa polovičnim vakcinisanjem je direktan put u katastrofu nesagledivih posljedica.
Jedna od činjenica sa kojom se svi slažu je ta, da Covid 19 ima ogroman biološki potencijal, da je po mnogim stvarima super virus. I sada će ga dovesti u situaciju da na značajnom broju ljudi, koji su samo djelomično digli imunitet, pokaže svoju pravu snagu i mutira u, vjerojatno potpuno neželjenom pravcu.
Ovo je nešta slično (analogija je skoro poptuna) sa djelomičnim uzimanjem antibiotika i stvaranjem rezistentnih bakterija.

A sve radi postizanja jeftinih političkih poena.
User avatar
Lincoln-Burrows
Posts: 7535
Joined: 22/01/2008 18:17

#1979 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Lincoln-Burrows »

Mogy87 wrote: 03/01/2021 18:01 Tu je i struka podijeljena. Mislim na pravu struku ne "alternativnu"
Mislim da ce njihova strategija sve nas dosta nauciti. Ili ce biti spasonosna ili cemo shvatiti da tako ne treba.

Why has the decision to delay second doses angered some doctors and scientists?
Cancelling second-dose appointments has created administrative chaos and upset elderly patients. In addition, some scientists argue that it is not known how the vaccine will perform with an increased gap between injections. Nor is known how protective a single injection is over a longer term. Why take a risk, they say?

Do most scientists share this view?
No. Many say risks of limiting virus protection are low. With a new Covid variant spreading rapidly, vaccinating more people – possibly with less efficacy – is better than giving second doses to fewer people.

https://www.theguardian.com/world/2021/ ... 1609663510
Znači dobro sam napisao:

Daj šta daš a bit će šta bude.

I onda se čude što vlada otpor cijepljenju, mladi se vjerojatno neće cijepiti a
stariji i rizične skupine vjerojatno manje riskiraju ako se cijepe.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#1980 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Mogy87 »

homer2go wrote: 03/01/2021 18:22
Mogy87 wrote: 03/01/2021 18:01
Lincoln-Burrows wrote: 03/01/2021 17:54

Razumijem ja žurbu ali je pitanje jeli to pametno što rade.
Tu je i struka podijeljena. Mislim na pravu struku ne "alternativnu"
Mislim da ce njihova strategija sve nas dosta nauciti. Ili ce biti spasonosna ili cemo shvatiti da tako ne treba.

Why has the decision to delay second doses angered some doctors and scientists?
Cancelling second-dose appointments has created administrative chaos and upset elderly patients. In addition, some scientists argue that it is not known how the vaccine will perform with an increased gap between injections. Nor is known how protective a single injection is over a longer term. Why take a risk, they say?

Do most scientists share this view?
No. Many say risks of limiting virus protection are low. With a new Covid variant spreading rapidly, vaccinating more people – possibly with less efficacy – is better than giving second doses to fewer people.

https://www.theguardian.com/world/2021/ ... 1609663510
Za mene je porazna činjenica da, pored ovog foruma, pored zdravstva i kriznih štabova u BiH, i zdravstvo UK-a vode hobi naučnici.
Ovo što rade u UK sa polovičnim vakcinisanjem je direktan put u katastrofu nesagledivih posljedica.
Jedna od činjenica sa kojom se svi slažu je ta, da Covid 19 ima ogroman biološki potencijal, da je po mnogim stvarima super virus. I sada će ga dovesti u situaciju da na značajnom broju ljudi, koji su samo djelomično digli imunitet, pokaže svoju pravu snagu i mutira u, vjerojatno potpuno neželjenom pravcu.
Ovo je nešta slično (analogija je skoro poptuna) sa djelomičnim uzimanjem antibiotika i stvaranjem rezistentnih bakterija.

A sve radi postizanja jeftinih političkih poena.
Cestitam na hrabrosti da prognoziras smijer mutacije virusa.

Ono s cim se slazem je da su mnogi potezi u UK bili vodjeni politickim interesima, a ne brigom za zdravlje gradjana. Na pocetku pogotovo.

Ja zaista nemam formirano misljenje o ovoj strategiji. Nemaju ni neki mnogo pametniji od mene. Vrijeme ce pokazati.
homer2go
Posts: 544
Joined: 19/06/2018 22:45

#1981 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by homer2go »

[/quote]
Ja zaista nemam formirano misljenje o ovoj strategiji. Nemaju ni neki mnogo pametniji od mene. Vrijeme ce pokazati.
[/quote]

Nije to hrabrost, to je priznavanje i poznavanje univerzalnog zakona inženjerstva, koji je definisao Murphy, akoji kaže:

"Anything that can go wrong will go wrong".
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#1982 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Mogy87 »

boy_zelenski wrote: 03/01/2021 18:43
Mogy87 wrote: 03/01/2021 18:31 Cestitam na hrabrosti da prognoziras smijer mutacije virusa.

Ono s cim se slazem je da su mnogi potezi u UK bili vodjeni politickim interesima, a ne brigom za zdravlje gradjana. Na pocetku pogotovo.

Ja zaista nemam formirano misljenje o ovoj strategiji. Nemaju ni neki mnogo pametniji od mene. Vrijeme ce pokazati.
Zastopao fact-checking... Loading 1.3%
Hvala sto si mi ukazao na gresku :thumbup:

Sva sreca pa imas i konstruktivan komentar na sam sadrzaj posta. :thumbup:
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#1983 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Mogy87 »

@homer2go

Dr. Fauci dijeli tvoje misljenje u dijelu da ovo nije ispravan nacin.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#1984 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Milenkov buraz »

hadzinicasa wrote: 03/01/2021 16:25 https://www.klix.ba/vijesti/bih/bih-nij ... /210103041

Sanja Vlaisavljevic!? Savjetnica xyz...
Uf
E mislim da smo dotakli samo dno kada se najbolja sarajevska sponzoruša prodala kao savjetnica u ministarstvo i malte ne odlučuje o nabavci vakcina. E jebem ti životm i državu. :oops:
Zeleni12
Posts: 434
Joined: 30/08/2015 16:42

#1985 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Zeleni12 »

Image
Ulema se izjasnila...
sudeci po komentarima, mnogima ne pada na pamet primiti vakcinu za bolest od koje se oporavi 99 posto ljudi, jer misle da ce im nastetiti.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2794
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#1986 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by ovo_malo_duse »

Bobi wrote: 02/01/2021 17:07 Izrael: 12 % stanovništva primilo vakcinu.
Da ponovimo gradivo. Koju vakcinu koriste?, samo nako pitam za jarana.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#1987 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Mogy87 »

boy_zelenski wrote: 03/01/2021 20:58
ovo_malo_duse wrote: 03/01/2021 20:48
Bobi wrote: 02/01/2021 17:07 Izrael: 12 % stanovništva primilo vakcinu.
Da ponovimo gradivo. Koju vakcinu koriste?, samo nako pitam za jarana.
Izgleda placebo. :lol:
Vakcina nema sposobnost ubrzavanja protoka vremena, nazalost. Potrebno je vrijeme da se razviju antitijela, ali ti to svakako znas.
malocvijece
Posts: 1146
Joined: 24/07/2012 11:39

#1988 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by malocvijece »

Što se tiče nabavke vakcine preko mehanizama države vidimo i sami da je "Ne lipši, magarče, do zelene trave."

Nego, šta mislite hoće li se vakcina moći kupovati u apotekama preko vlastite uplate? Kako to radimo za neke druge lijekove koje onda odnesemo u zdravstvenu ustanovu da nam daju.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7374
Joined: 16/01/2007 23:38

#1989 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by banjaluka078 »

Sutra u Srbiji počinje vakcinisanje Sputnikom.
https://tass.com/society/1242193
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#1990 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Mogy87 »

Sastav Astrazeneca-Oxford i Gam-Kovid-Vak (Sputnik V) cjepiva

U Ujedinjenom Kraljevstvu nedavno je registrirano adenovirusno cjepivo protiv virusa SARS-CoV-2, plod zajedničkog partnerstva sveučilišta u Oxfordu i tvrtke AstraZeneca. U Rusiji, Bjelorusiji i Argentini registrirano je adenovirusno cjepivo nastalo partnerstvom instituta Gamaleja i dioničke tvrtke Binnopharm. Koji je sastav tih cjepiva?


Krenimo najprije od pomoćnih tvari
Kroz dugi niz godina, glavna slabost adenovirusnih cjepiva bila je njihova stabilnost. Adenovirusi stajanjem relativno brzo postaju neaktivni zbog pucanja ovojnice virusa, pa time ne mogu ostvariti svoju funkciju, a to je imunizacija. Proces imunizacije objasnit ću kasnije u tekstu. Većina sastojaka cjepiva stoga služi da stabilizira viruse.
Obje tvrtke razvile su relativno slične sustave stabilizacije virusa koji su plod istraživanja objavljenih prije nekoliko godina.

Cjepivo AstraZeneca/Oxford, COVID-19 Vaccine (ChAdOx1 S [recombinant]) sadrži prirodnu esencijalnu aminokiselinu histidin i njenu sol, histidin klorid monohidrat. Histidin u našem tijelu služi za izgradnju proteina, ali ima i niz drugih funkcija. Jedna funkcija je nastanak histamina koja služi kao „tkivni glasnik“ brojnih fizioloških funkcija, od upale do funkcije živčanog sustava.

Iz histidina u koži nastaje trans-urokanska kiselina (tUCA) koja služi kao prirodni UV filter. Iz nje nastaje i karnozin i anserin. Karnozin i anserin zbog histidina u svom sastavu služe kao puferi koji osiguravaju ravnotežu kiselosti i alkalnosti u stanicama (stabilnost pH) te djeluju kao antioksidansi. Tako i histidin u cjepivu ima antioksidativnu funkciju te funkciju održavanje stabilnosti pH cjepiva. No, sam histidin ne bi bio dovoljan stabilizator.

U sastavu se nalazi sukroza (saharoza, odnosno kuhinjski šećer) te polisorbat 80 (pročitajte Jelenin članak o polisorbatima u cjepivima). Za stabilnost je potrebna optimalna razina minerala/soli. Zato se u cjepivu nalazi magnezijev klorid heksahidrat, poznat mnogima s polica trgovina hranom i dodataka prehrani (magnezijev klorid, Nigari). Nalazi se i natrijev klorid (kuhinjska sol). Potrebna je i miligramska količina alkohola etanola.

Osim toga, za stabilnost je potreban spoj nazvan EDTA (etilen-diamin-tetra-octena kiselina). EDTA je također poznat iz trgovina dodacima prehranom i njegova je funkcija da kompleksira (veže) neke ione poput kalcija. EDTA dodatno stabilizira virus u cjepivu.

Cjepivo Gam-Kovid-Vak (Гам-КОВИД-Вак), poznatije kao Sputnik V, sastoji se od dva tipa adenovirusa (što ćemo objasniti malo kasnije), pa se cjepivo sastoji od dvije različite bočice. No, u pogledu pomoćnih tvari (ekscipijensa), obje bočice imaju isti kvantitativni sastav. Sadrže natrijev klorid, magnezijev klorid heksahidrat, sukrozu, EDTA, polisorbat 80 i etanol.

Očito su obje grupe istraživača preuzele objavljene i poznate podatke o najefikasnijim stabilizatorima adenovirusnih cjepiva. Za razliku od cjepiva AstraZeneca/Oxford, Sputnik V cjepivo ne sadrži histidin kao dodatni stabilizator, već Tris pufer ( koji stabilizira pH cjepiva. Oba cjepiva sadrže i vodu za injekcije.
Zbog razlike u sadržaju stabilizatora, cjepiva se čuvaju na različitim temperaturama.

Cjepivo AstraZeneca/Oxford čuva se na temperaturi od +2 °C do +8 °C. Nakon otvaranja i uzimanja prve doze, cjepivo je stabilno šest sati na temperaturi od +2 °C do +25 °C. Rusko cjepivo Gam-Kovid-Vak čuva se na temperaturi nižoj od -18 °C i to mu je i mana. Najavljeno je i liofilizirano cjepivo koje bi se moglo čuvati na temperaturi od +2 °C do +8 °C.


Aktivna tvar oba cjepiva je slična
Gen za „spike“ protein virusa SARS-CoV-2 (protein šiljka) ugrađen je u adenovirus. Adenovirusi su velika grupa virusa koja mogu izazvati niz bolesti, no u cjepivima se koriste neopasni adenovirusi. Kako bi se osigurala dodatna sigurnost, ti su virusi tzv. nereplikativni virusi. Drugim riječima, oni se ne mogu replicirati (umnožiti u stanici).

Na koji način smo ih onemogućili da se umnožavaju? Tako da je gen za protein šiljka ubačen u gen E1 adenovirusa. Ubacivanjem u gen E1, on gubi svoju funkciju. Bez gena E1, adenovirus se ne može umnožiti. Jednom kad dođe u stanicu, adenovirus će „narediti“ stanici stvaranje proteina šiljka (spike proteina). To i inače virusi rade, „naređuju“ stanici stvaranje svojih proteina.

U ovom slučaju znanost je nadmudrila viruse – ubacivanjem gena za protein šiljka virus, virus će narediti stanici da stvara protein šiljka. Dio tog proteina izaći će iz stanice i preuzet će ih imunološke stanice i započeti kaskadu imunološkog odgovora.

Takvi adenovirusi neće „naređivati“ stanici dugo vrijeme – kako se ne replicira (umnaža), taj proces traje oko tjedan dana. Prisustvo adenovirusa služi da dodatno potakne imunološki odgovor protiv proteina šiljka virusa sARS-CoV-2. O strategijama stvaranja cjepiva već ste u ožujku mogli čitati.


Premda imaju zajedničku platformu, AstraZeneca/Oxford i Sputnik V imaju različite adenoviruse. Glavna slabost jednog dijela adenovirusnih cjepiva je što su adenovirusi vrlo česti u ljudskoj populaciji. Može se lako dogoditi da osoba već ima protutijela protiv adenovirusa. Ako ta protutijela reagiraju s adenovirusom iz cjepiva, to može smanjiti učinkovitost cjepiva.

AstraZeneca/Oxford su taj problem riješili korištenjem adenovirusa izoliranog iz čimpanzi (ChAdOx1). ChAdOx1 tip cjepiva nastao je još 2012. godine, a znanstvenici s Oxforda su napravili cjepivo slično sadašnjem, kada je svijetu zaprijetila epidemija virusa MERS-a, srodnika virusa SARS-CoV-2. Protein šiljka virusa MERS-a tada su ugradili u virus ChAdOx1. Pojavom virusa SARS-CoV-2 koristili su isti pristup što je i omogućilo brz nastanak cjepiva. Kako je virus ChAdOx1 iz druge vrste, ne postoji problem postojećih protutijela protiv adenovirusa u ljudima. Cjepivo sadrži 5×10 na 10 virusnih čestica u jednoj dozi. Virusi se proizvode u HEK-293 humanoj staničnoj liniji.

Ruski znanstvenici preuzeli su nešto manje inovativan i stariji pristup koristeći već poznate adenoviruse. Odlučili su se na dva različita virusa: u prvoj imunizaciji koriste adenovirus tip 26, a u drugoj imunizaciji koriste adenovirus tip 5. Tako smanjuju rizik da protutijela protiv adenovirusa smanje učinkovitost imunizacije. Cjepivo Gam-Kovid-Vak sadrži 1±0,5×10 na 11 virusnih čestica po dozi.


Koliko se razlikuju ova cjepiva?
Postoje različita mišljenja o prednostima ova dva pristupa, no pristupi obje grupe istraživača su relativno slični.

Koliko se razlikuje pristup adenovirusnih cjepiva i mRNA cjepiva? S molekularne razine razlike su jasne. Kod mRNA cjepiva lipidi omogućuju ulazak mRNA koja kodira protein šiljka. Stanice zbog mRNA stvaraju protein šiljka i imunološki sustav stvara reakciju protiv tog proteina. Više toj temi pročitajte ovdje, ovdje i ovdje.

Adenovirusi su DNK virusi. U adenovirus je ubačen gen za protein šiljka. Ulaskom u stanicu, sam adenovirus „naređuje“ stanici da „prepiše“ DNK s virusa u mRNA iz koje pak nastaje protein šiljka virusa SARS-CoV-2. I mRNA i adenovirusna cjepiva imaju sposobnost potaknuti „iskru“ koja započinje kaskadu imunološke reakcije mehanizmima.

Za sada neću detaljnije objašnjavati ovaj proces, a dio priče o imunologiji cjepiva možete naći na sljedećem linku. Sve do kliničkih studija nismo mogli znati koji će pristup biti djelotvorniji i sigurniji, mRNA, adenovirusni ili neki drugi. O tome čitajte u zasebnom članku.

Mogu li adenovirusna cjepiva promijeniti genetski kod čovjeka? Do sada niti u eksperimentalnim životinjama, ni u ljudima nije dokazan takav proces. Adenovirusna cjepiva nisu novost i korištena su davno u pokušaju nastanka cjepiva protiv HIV-a. Podsjetite se priče o neuspjehu nastanka cjepiva protiv HIV-a .

Usporedbu efikasnost i sigurnost adenovirusnih i mRNA cjepiva, iz dostupnih podataka, objasnit ću u zasebnom članku. Do tada pročitajte zanimljiv članak koji je napisala Jelena o fazi III ispitivanja AstraZeneca/Oxford cjepiva u kojem možete naći par zanimljivih opaski. Možete pročitati recentni članak na tu temu.

Pojedinačna doza oba cjepiva je 0,5 mL koji se daje intramuskularno (u mišić). Postoje kao višedozni oblici s osam ili deset doza u pakiranju. Druga doza ruskog cjepivo Gam-Kovid-Vak daje se tri tjedna nakon prve doze. Druga doza cjepiva AstraZeneca/Oxford daje se 4-12 tjedana nakon prve doze.

U doba osjećaja konkurencije i natjecanja između tvrtki i država, lijepa je vijest da ruski i britanski istraživači dogovaraju moguće zajedničko ispitivanje ova dva tipa adenovirusnih cjepiva kako bi proučili je li njihova kombinacija još djelotvornija.

https://imunizacija.hr/sastav-astrazene ... v-cjepiva/
User avatar
avenija
Posts: 1529
Joined: 29/03/2016 16:20

#1991 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by avenija »

Imam osjecaj da slabo ide vakcinacija ili je to zbog praznika..

Ocekujem 10 miliona dnevno a ne za 10 dana 10 miliona.

Sporo sporooooo
Iker C
Posts: 3006
Joined: 04/07/2010 11:48

#1992 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Iker C »

Amerika planira vakcinisati 200 miliona do jula ove godine , dakle milion dnevno, brze ne moze .
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#1993 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by spinel_ »

Za ljubitelje vakcine protiv covid :-)

BioNTech says no data to support delayed vaccine booster shot
BioNTech and partner Pfizer warned on Monday that they had no evidence that their jointly developed vaccine will continue to protect against COVID-19 if the booster shot is given later than tested in trials.
“There is no data to demonstrate that protection after the first dose is sustained after 21 days.”
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#1994 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Mogy87 »

spinel_ wrote: 04/01/2021 22:56 Za ljubitelje vakcine protiv covid :-)

BioNTech says no data to support delayed vaccine booster shot
BioNTech and partner Pfizer warned on Monday that they had no evidence that their jointly developed vaccine will continue to protect against COVID-19 if the booster shot is given later than tested in trials.
“There is no data to demonstrate that protection after the first dose is sustained after 21 days.”
Pfizer je poslao upozorenje Velikoj Britaniji da njihova namjera da daju jednu dozu sad, a drugu nekad ne garantuje zastitu. Sta je tu sporno? Ljudi su testirali protokol na 2 doze i dokazali da u slucaju takvog protokola stiti.

To ti je kao da ti ljekar propise kutiju antibiotika, ti popijes pola i kazes “zasto antibiotik nije djelovao”? Pa valjda zato sto nisi pratio uputstvo :roll:
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#1995 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by daddy-kool »

Ja sam mišljenja da su Britanci ispravno odlučili vakcinisati što više i što brže, i da će taj efekat biti veći iako možda ne i optimalan u pojedinačnim slučajevima.
User avatar
Better Man
Posts: 16686
Joined: 01/10/2006 20:10

#1996 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Better Man »

daddy-kool wrote: 05/01/2021 10:42 Ja sam mišljenja da su Britanci ispravno odlučili vakcinisati što više i što brže, i da će taj efekat biti veći iako možda ne i optimalan u pojedinačnim slučajevima.
Pa Britanci bi do proljeća mogli vakcinisati koplet stanovništvo, odnosno ako ne bude obaveza, one koji budu htjeli. Koliko god neko mislio da će izlaskom iz EU Britanija puno izgubiti, vara se. Evo samo sad ova situacija oko pandemije i vakcina. Britanija je slobodna da sama nabavi koliko god joj je potrebno mi to direktno od proizvođača i da odobri ili ne odbri neko cjepivo. Da su u EU, ne bi mogli raditi ništa mimo propisa i regulative EU. Zato će imunizacija u zemljama EU ići sporije nego u Britaniji.
Trappist
Posts: 4235
Joined: 12/09/2020 08:52

#1997 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Trappist »

Odobrena Moderna vakcina u EU.
elcaliente
Posts: 4530
Joined: 13/06/2012 15:52

#1998 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by elcaliente »

Facinatno je kako u ove male flasice uspjeli staviti i sakriti Gejcov cip i pola praseta. Masoni rade sve kako bi Bosnju prevarili.
Trappist
Posts: 4235
Joined: 12/09/2020 08:52

#1999 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Trappist »

elcaliente wrote: 06/01/2021 14:32 Facinatno je kako u ove male flasice uspjeli staviti i sakriti Gejcov cip i pola praseta. Masoni rade sve kako bi Bosnju prevarili.
Jeste, jedini bosnjo na cijelom svijetu vjeruje u teorije zavjere. Bosnjo najgluplji, najgori, smrdi, prdi, fuj fuj. Je li ti mirna dusa, mozes li sad odahnuti ?
elcaliente
Posts: 4530
Joined: 13/06/2012 15:52

#2000 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by elcaliente »

Trappist wrote: 06/01/2021 15:06
elcaliente wrote: 06/01/2021 14:32 Facinatno je kako u ove male flasice uspjeli staviti i sakriti Gejcov cip i pola praseta. Masoni rade sve kako bi Bosnju prevarili.
Jeste, jedini bosnjo na cijelom svijetu vjeruje u teorije zavjere. Bosnjo najgluplji, najgori, smrdi, prdi, fuj fuj. Je li ti mirna dusa, mozes li sad odahnuti ?
Kako odahnuti kada je Bosnjo takav??
Mozes li ti odahnuti a okruzen si idiotima?
Locked