Testiranje

Moderator: O'zone

Locked
no_sikiriki
Posts: 17112
Joined: 11/12/2012 13:21

#626 Re: Testiranje

Post by no_sikiriki »

intro wrote: 25/01/2022 19:29
no_sikiriki wrote: 21/01/2022 15:38 Sorry ako je negdje već bilo pitanje. Interesuje me koji je najlaksi i najbrži način da se dobije potvrda o preležanom covidu kad se ozdravi? Ako se privatno uradi PCR test, kako/šta dalje?
I mene isto zanima...
Nažalost nisam dobila odgovor ni od koga vezano za to. I sama sad imam coronu...suprug se testirao u privatnoj lab, pa ću i ja, pretpostavljam da se sa pozitivnim nalazom kad se ozdravi ode negdje ili u DZ ili u ove covid ambulante da bi se dobila neka potvrda, ali ne znam...
no_sikiriki
Posts: 17112
Joined: 11/12/2012 13:21

#627 Re: Testiranje

Post by no_sikiriki »

azurna_obala wrote: 25/01/2022 11:01 Sinoć sam se testirala nakon 3 dana od pojave simptoma, pozitivan antigenski. Jedva sam dobila ambulantu, nekad u 4 poslijepodne, da bi mi dali broj punkta na kojem se vrši testiranje i odatle je neka dr poslala uputnicu. Pitam onog tehničara zašto nije PCR kaže on tamo na uputnici stoji rapid tj. brzi test, ako dr. stavi da je PCR onda se radi taj.
Nije mi jasno na osnovu čega ta dr može odlučiti koji će test poslati. Uglavnom, danas je bolje, jest da jedva govorim, nema tona haman, ali nemam više temperaturu i snaga se vraća. Nadam se da će ovako ostati.

A sinoć je bilo testova u apoteci kod dz Omer maslic.
Znači i ti boluješ, i meni su simptomi krenuli u pon. naveče. Juče sam se "rastajala od života", nisam nikad više paracetamola/caffetina popila u jednom danu, groznica, temperatura, glavobolja cijeli dan i sa tabletama, kostobolja...danas puno bolje, temperatura, kostobolja i umor, ali valjda će nabolje.

Što se tiče ovoga oko PCR i antigenskog, koliko sam upoznata od prije sedmicu-dvije svima rade antigenski, a ne PCR, jer je to kao lakše/ptaktičnije/brže, bili su članci o tome na Klixu itd...
User avatar
azurna_obala
Posts: 5593
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#628 Re: Testiranje

Post by azurna_obala »

no_sikiriki wrote: 25/01/2022 20:38
azurna_obala wrote: 25/01/2022 11:01 Sinoć sam se testirala nakon 3 dana od pojave simptoma, pozitivan antigenski. Jedva sam dobila ambulantu, nekad u 4 poslijepodne, da bi mi dali broj punkta na kojem se vrši testiranje i odatle je neka dr poslala uputnicu. Pitam onog tehničara zašto nije PCR kaže on tamo na uputnici stoji rapid tj. brzi test, ako dr. stavi da je PCR onda se radi taj.
Nije mi jasno na osnovu čega ta dr može odlučiti koji će test poslati. Uglavnom, danas je bolje, jest da jedva govorim, nema tona haman, ali nemam više temperaturu i snaga se vraća. Nadam se da će ovako ostati.

A sinoć je bilo testova u apoteci kod dz Omer maslic.
Znači i ti boluješ, i meni su simptomi krenuli u pon. naveče. Juče sam se "rastajala od života", nisam nikad više paracetamola/caffetina popila u jednom danu, groznica, temperatura, glavobolja cijeli dan i sa tabletama, kostobolja...danas puno bolje, temperatura, kostobolja i umor, ali valjda će nabolje.

Što se tiče ovoga oko PCR i antigenskog, koliko sam upoznata od prije sedmicu-dvije svima rade antigenski, a ne PCR, jer je to kao lakše/ptaktičnije/brže, bili su članci o tome na Klixu itd...
U petak se muž testirao i njemu su radili PCR, doduše on je išao u drugu opštinu, test mu bio gotov sutradan.

Meni su se u subotu javili prvi simptomi, grlobolja, a onda nedjelja i ponedjeljak, sve redom. Temperatura do 38.5, kad glava zaboli, ne mogu oči da otvorim. Danas sam druga osoba u odnosu na ove prethodne dane. :-)
Meni je analgin najviše valjao, paracetamol slabo inače ima fajde kod mene.
no_sikiriki
Posts: 17112
Joined: 11/12/2012 13:21

#629 Re: Testiranje

Post by no_sikiriki »

azurna_obala wrote: 25/01/2022 20:43
no_sikiriki wrote: 25/01/2022 20:38

Znači i ti boluješ, i meni su simptomi krenuli u pon. naveče. Juče sam se "rastajala od života", nisam nikad više paracetamola/caffetina popila u jednom danu, groznica, temperatura, glavobolja cijeli dan i sa tabletama, kostobolja...danas puno bolje, temperatura, kostobolja i umor, ali valjda će nabolje.

Što se tiče ovoga oko PCR i antigenskog, koliko sam upoznata od prije sedmicu-dvije svima rade antigenski, a ne PCR, jer je to kao lakše/ptaktičnije/brže, bili su članci o tome na Klixu itd...
U petak se muž testirao i njemu su radili PCR, doduše on je išao u drugu opštinu, test mu bio gotov sutradan.

Meni su se u subotu javili prvi simptomi, grlobolja, a onda nedjelja i ponedjeljak, sve redom. Temperatura do 38.5, kad glava zaboli, ne mogu oči da otvorim. Danas sam druga osoba u odnosu na ove prethodne dane. :-)
Meni je analgin najviše valjao, paracetamol slabo inače ima fajde kod mene.
Mora da je do te druge općine, mada kakvi smo neorganizovani ne bi me svašta iznenadilo, pa da nekima rade ovako, a nekima onako.
Meni su muž i mali prvi "pali", muž blaga temperaturica i grlo/nos, sin 2 dana temp. i povraćao prvi dan, ali bez respiratornih simptoma, kod mene isto ništa grlo/nos (još). Zapravo u nedjelju naveče je kod mene krenulo...interesantno kako je "specijalizovan" virus za svakoga.
Sretno tebi i tvojima, valjda ćemo preživjeti svi. :mrgreen:
User avatar
azurna_obala
Posts: 5593
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#630 Re: Testiranje

Post by azurna_obala »

no_sikiriki wrote: 25/01/2022 20:54
azurna_obala wrote: 25/01/2022 20:43

U petak se muž testirao i njemu su radili PCR, doduše on je išao u drugu opštinu, test mu bio gotov sutradan.

Meni su se u subotu javili prvi simptomi, grlobolja, a onda nedjelja i ponedjeljak, sve redom. Temperatura do 38.5, kad glava zaboli, ne mogu oči da otvorim. Danas sam druga osoba u odnosu na ove prethodne dane. :-)
Meni je analgin najviše valjao, paracetamol slabo inače ima fajde kod mene.
Mora da je do te druge općine, mada kakvi smo neorganizovani ne bi me svašta iznenadilo, pa da nekima rade ovako, a nekima onako.
Meni su muž i mali prvi "pali", muž blaga temperaturica i grlo/nos, sin 2 dana temp. i povraćao prvi dan, ali bez respiratornih simptoma, kod mene isto ništa grlo/nos (još). Zapravo u nedjelju naveče je kod mene krenulo...interesantno kako je "specijalizovan" virus za svakoga.
Sretno tebi i tvojima, valjda ćemo preživjeti svi. :mrgreen:
Hvala ti, također :D

Beba je bila bolesna tri dana, temperatura 39 i proljev prošle sedmice, a onda je krenulo redom. Jedino ovaj malac nije imao temperaturu, ali je zato kašljao za sve nas.

Da ostane na ovome :izet:
User avatar
Ironmen
Posts: 6040
Joined: 29/07/2015 17:36

#631 Re: Testiranje

Post by Ironmen »

U prosli cetvrtak prvi put od kako je epidemija krenula dobijem temperaturu i bolove u misicima i grllobolju. U petak se testiram PCR, rezultati jos nisu gotovi pao sistem u TZ kao nemaju printera ili sta vec :izet: :izet:

Mislim stvarno cekam rezultate 6 dana koja svrha testiranja uopste smijesno, nebi se ja ni iso testirat nego nisam mogao drugacije uzet bolovanje :lol: :bih:
bumerangss
Posts: 4461
Joined: 12/01/2015 16:47

#632 Re: Testiranje

Post by bumerangss »

intro wrote: 25/01/2022 19:29
no_sikiriki wrote: 21/01/2022 15:38 Sorry ako je negdje već bilo pitanje. Interesuje me koji je najlaksi i najbrži način da se dobije potvrda o preležanom covidu kad se ozdravi? Ako se privatno uradi PCR test, kako/šta dalje?
I mene isto zanima...
Doktor porodične medicine izdaje potvrdu da je neko prebolio covid ako ima u sistemu tj nalaz pozitivnog testa koji je radio u domu zdravlja a ako je radio privatno onda taj nalaz ili kopiju donese doktoru kojeg mora ostaviti u kartonu i na osnovu njga izdaje potvrdu.

Naravno da ne može izdati potvrdu ako ste vi radili samo privatno test iz apoteke u kućnoj režiji jer pozitivno bez crno na bijelo nema potvrde da je neko prebolio covid
no_sikiriki
Posts: 17112
Joined: 11/12/2012 13:21

#633 Re: Testiranje

Post by no_sikiriki »

bumerangss wrote: 29/01/2022 09:43
intro wrote: 25/01/2022 19:29

I mene isto zanima...
Doktor porodične medicine izdaje potvrdu da je neko prebolio covid ako ima u sistemu tj nalaz pozitivnog testa koji je radio u domu zdravlja a ako je radio privatno onda taj nalaz ili kopiju donese doktoru kojeg mora ostaviti u kartonu i na osnovu njga izdaje potvrdu.

Naravno da ne može izdati potvrdu ako ste vi radili samo privatno test iz apoteke u kućnoj režiji jer pozitivno bez crno na bijelo nema potvrde da je neko prebolio covid
Ne, imamo test iz privatne laboratorije. Hvala, znači adresa je dr. porodične medicine.
User avatar
doktornauke
Posts: 686
Joined: 14/01/2022 12:49
Location: Hospital

#634 Re: Testiranje

Post by doktornauke »

bumerangss wrote: 29/01/2022 09:43
intro wrote: 25/01/2022 19:29

I mene isto zanima...
Doktor porodične medicine izdaje potvrdu da je neko prebolio covid ako ima u sistemu tj nalaz pozitivnog testa koji je radio u domu zdravlja a ako je radio privatno onda taj nalaz ili kopiju donese doktoru kojeg mora ostaviti u kartonu i na osnovu njga izdaje potvrdu.

Naravno da ne može izdati potvrdu ako ste vi radili samo privatno test iz apoteke u kućnoj režiji jer pozitivno bez crno na bijelo nema potvrde da je neko prebolio covid
Sta ako je neko imao kovid a nije znao,kako na taj nacin dobija potvrdu?Recimo testirao se da vidi antitjela i pokaze da ih bas ima,tj.da je prebolovao?
Username69
Posts: 47
Joined: 25/01/2022 06:17

#635 Re: Testiranje

Post by Username69 »

azurna_obala wrote: 25/01/2022 11:01 Sinoć sam se testirala nakon 3 dana od pojave simptoma, pozitivan antigenski. Jedva sam dobila ambulantu, nekad u 4 poslijepodne, da bi mi dali broj punkta na kojem se vrši testiranje i odatle je neka dr poslala uputnicu. Pitam onog tehničara zašto nije PCR kaže on tamo na uputnici stoji rapid tj. brzi test, ako dr. stavi da je PCR onda se radi taj.
Nije mi jasno na osnovu čega ta dr može odlučiti koji će test poslati. Uglavnom, danas je bolje, jest da jedva govorim, nema tona haman, ali nemam više temperaturu i snaga se vraća. Nadam se da će ovako ostati.

A sinoć je bilo testova u apoteci kod dz Omer maslic.
Koja je cijena hvala
User avatar
azurna_obala
Posts: 5593
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#636 Re: Testiranje

Post by azurna_obala »

Username69 wrote: 03/02/2022 17:23
azurna_obala wrote: 25/01/2022 11:01 Sinoć sam se testirala nakon 3 dana od pojave simptoma, pozitivan antigenski. Jedva sam dobila ambulantu, nekad u 4 poslijepodne, da bi mi dali broj punkta na kojem se vrši testiranje i odatle je neka dr poslala uputnicu. Pitam onog tehničara zašto nije PCR kaže on tamo na uputnici stoji rapid tj. brzi test, ako dr. stavi da je PCR onda se radi taj.
Nije mi jasno na osnovu čega ta dr može odlučiti koji će test poslati. Uglavnom, danas je bolje, jest da jedva govorim, nema tona haman, ali nemam više temperaturu i snaga se vraća. Nadam se da će ovako ostati.

A sinoć je bilo testova u apoteci kod dz Omer maslic.
Koja je cijena hvala
Bio je 7.80 KM,

A bilo je i jeftinijih, oko 6 KM u Betty apoteci.
User avatar
Koshpa
Posts: 4908
Joined: 20/05/2007 19:59
Location: Sarajevo

#637 Re: Testiranje

Post by Koshpa »

Koliko traje izolacija ? Nedavno je negdje pisalo za vakcinisane,prebolovane i oni koji to nisu su sve razlicita vremena izolacije, zanima me sa dvije doze vakcine i bez simptoma koliko dana moram biti u izolaciji?

U nedelju sam dobio temp 39 koja me drzala do Utorka ujutru, od tada ni temp niti nekih drugih simptoma, danas odem da se testiram radi sebe da znam, i nalaz pozitivan.
last mohicans
Posts: 11963
Joined: 09/08/2012 23:19

#638 Re: Testiranje

Post by last mohicans »

Koshpa wrote: 03/02/2022 23:58 Koliko traje izolacija ? Nedavno je negdje pisalo za vakcinisane,prebolovane i oni koji to nisu su sve razlicita vremena izolacije, zanima me sa dvije doze vakcine i bez simptoma koliko dana moram biti u izolaciji?

U nedelju sam dobio temp 39 koja me drzala do Utorka ujutru, od tada ni temp niti nekih drugih simptoma, danas odem da se testiram radi sebe da znam, i nalaz pozitivan.
S obzirom da si razvio simptome i da si pozitivan, mislim da je 10 dana od pojave simtoma ili je pak olakšica za vakcinisane da nakon sedmog dana ističe,pod uslovom da ti je antigen negativan. Nisam baš siguran, provjeri na netu,naći ćeš.
User avatar
Koshpa
Posts: 4908
Joined: 20/05/2007 19:59
Location: Sarajevo

#639 Re: Testiranje

Post by Koshpa »

Zahvaljujem :thumbup:
MMM1977
Posts: 4579
Joined: 15/07/2009 12:56

#640 Re: Testiranje

Post by MMM1977 »

Koshpa wrote: 03/02/2022 23:58 Koliko traje izolacija ? Nedavno je negdje pisalo za vakcinisane,prebolovane i oni koji to nisu su sve razlicita vremena izolacije, zanima me sa dvije doze vakcine i bez simptoma koliko dana moram biti u izolaciji?

U nedelju sam dobio temp 39 koja me drzala do Utorka ujutru, od tada ni temp niti nekih drugih simptoma, danas odem da se testiram radi sebe da znam, i nalaz pozitivan.
Ja sam se jučer testirao službeno i nalaz je pozitivan. Vakcinisan 2x tokom ljeta 2021. Danas su me zvali i izolacija je 10 dana nakon PCR-a iako sam na kućnom testu bio pozitivan još u subotu
User avatar
dzejkej
Posts: 750
Joined: 16/03/2011 16:17

#641 Re: Testiranje

Post by dzejkej »

Pozz svima sa zeljom da sto prije ozdravite.
Dobiti porodicnog ljekara nemoguca misija.
Citam za cijene kucnih testova, hebli sebe, ja neki dan bratu kupovala i platila 15 maraka.

Update informacija za Ilidzu - dobila sam uputnice kod dotkorice na 033 773 645. Dobila sam Opcu i oni mi dadose ovaj broj. Odmah dobila doktoricu.
bumerangss
Posts: 4461
Joined: 12/01/2015 16:47

#642 Re: Testiranje

Post by bumerangss »

Jedinstveni covid call centar za cijeli kanton Sarajevo je broj 081 920 333 i tu ti se javi tel govornica i kaže ti ako si npr iz Novog Grada priticnite br 4 i odma ti se javi doktor koji ti može poslati elektronsku uputnicu za testiranje bilo gje u Sa (drive in Vrbanja iza SCC-a, ilidža, iznad opštone Novi Grad gdje se trola parkira, Semizovac, Saraj polje kontejner iza dima zdravlja...) ili uputnicu na pregled u Covid centar u dom zdravlja na Saraj polju. Može ti očitati nalaze i propisati odmah terapiju, dati savjet oko izolacije... sve osim bolovanja za šta moraš zvati svoju ambulantu da ti porodični doktor otvori bolovanje. Dakle zovite samo taj broj svi i usput receno besplatan je poziv
Becky7
Posts: 853
Joined: 25/11/2017 16:31

#643 Re: Testiranje

Post by Becky7 »

Igm antitijela 0,4
Igg antitijela 0,80

Da li je ova osoba mogla na osnovu ovih antitijela da preboli koronu?
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 20515
Joined: 12/08/2013 12:51

#644 Re: Testiranje

Post by insaneinthebrain »

Becky7 wrote: 03/03/2022 15:18 Igm antitijela 0,4
Igg antitijela 0,80

Da li je ova osoba mogla na osnovu ovih antitijela da preboli koronu?
Tesko. Mozda nekad davno na pocetku pandemije
User avatar
petunija
Posts: 3034
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#645 Re: Testiranje

Post by petunija »

azurna_obala wrote: 25/01/2022 11:01 Sinoć sam se testirala nakon 3 dana od pojave simptoma, pozitivan antigenski. Jedva sam dobila ambulantu, nekad u 4 poslijepodne, da bi mi dali broj punkta na kojem se vrši testiranje i odatle je neka dr poslala uputnicu. Pitam onog tehničara zašto nije PCR kaže on tamo na uputnici stoji rapid tj. brzi test, ako dr. stavi da je PCR onda se radi taj.
Nije mi jasno na osnovu čega ta dr može odlučiti koji će test poslati. Uglavnom, danas je bolje, jest da jedva govorim, nema tona haman, ali nemam više temperaturu i snaga se vraća. Nadam se da će ovako ostati.

A sinoć je bilo testova u apoteci kod dz Omer maslic.
Meni rekli 5 dana nakon pojave simptoma isto antigenski i rez bio za 15-20min, negativna. Valjda prošlo dok sam dočekala testiranje :D
Becky7
Posts: 853
Joined: 25/11/2017 16:31

#646 Re: Testiranje

Post by Becky7 »

insaneinthebrain wrote: 03/03/2022 16:21
Becky7 wrote: 03/03/2022 15:18 Igm antitijela 0,4
Igg antitijela 0,80

Da li je ova osoba mogla na osnovu ovih antitijela da preboli koronu?
Tesko. Mozda nekad davno na pocetku pandemije

Vakcinisana je, međutim nakon 6 mjeseci se stanje pogoršava i dolazi do neuroloskog problema koji vezuju za covid ili primljenu vakcinu, iz tog razloga pitam da li je moguće da je nedavno prebolila...
nervoza
Posts: 80
Joined: 12/02/2009 00:19

#647 Re: Testiranje

Post by nervoza »

Becky7 wrote: 03/03/2022 16:59
insaneinthebrain wrote: 03/03/2022 16:21

Tesko. Mozda nekad davno na pocetku pandemije

Vakcinisana je, međutim nakon 6 mjeseci se stanje pogoršava i dolazi do neuroloskog problema koji vezuju za covid ili primljenu vakcinu, iz tog razloga pitam da li je moguće da je nedavno prebolila...
Meni je 2,5 mjeseci nakon pozitvnog testa Igm bio nula, a Igg samo 2 (u roku od mjesec dana spalo sa 17 na 2). Imao upalu pluca, probleme sa zgrusavanjem... Nisam strucnjak, ali po mom iskustvu bih rekao da je moguce.
suncandan
Posts: 356
Joined: 16/02/2008 14:44
Location: Mostar - Sarajevo

#648 Re: Testiranje

Post by suncandan »

Ljudi moji kakva vise korona?
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#649 Re: Testiranje

Post by MehmedPasaMoric »

Ovaj forum je jedino mjesto na svijetu gdje se i dalje raspreda o najvecoj prevari 21 vijeka :bih:
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#650 Re: Testiranje

Post by crveni_makovi »

azurna_obala wrote: 25/01/2022 20:43
no_sikiriki wrote: 25/01/2022 20:38

Znači i ti boluješ, i meni su simptomi krenuli u pon. naveče. Juče sam se "rastajala od života", nisam nikad više paracetamola/caffetina popila u jednom danu, groznica, temperatura, glavobolja cijeli dan i sa tabletama, kostobolja...danas puno bolje, temperatura, kostobolja i umor, ali valjda će nabolje.

Što se tiče ovoga oko PCR i antigenskog, koliko sam upoznata od prije sedmicu-dvije svima rade antigenski, a ne PCR, jer je to kao lakše/ptaktičnije/brže, bili su članci o tome na Klixu itd...
U petak se muž testirao i njemu su radili PCR, doduše on je išao u drugu opštinu, test mu bio gotov sutradan.

Meni su se u subotu javili prvi simptomi, grlobolja, a onda nedjelja i ponedjeljak, sve redom. Temperatura do 38.5, kad glava zaboli, ne mogu oči da otvorim. Danas sam druga osoba u odnosu na ove prethodne dane. :-)
Meni je analgin najviše valjao, paracetamol slabo inače ima fajde kod mene.
Nadovezujem se na stari post. Iz nekog razloga sam mislila da si ti farmaceutske struke. U nevolji i koristenju puno tableta i injekcija analgina stekla sam utisak da su stvarno tacni clanci i navodi o uzasnoj stetnosti analgina. I sama sam ga kupovala i pila za razne bolove kad je bio dostupan bez recepta a sad i ove pameti ne bih nikad vise.

https://radio-feral.ba/bih/lijek-koji-i ... ao-bombone
Locked