KUPUJMO DOMAĆE PROIZVODE: Samo tako čuvamo radna mjesta mnogih u BiH

Moderator: O'zone

Locked
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#1 KUPUJMO DOMAĆE PROIZVODE: Samo tako čuvamo radna mjesta mnogih u BiH

Post by mali jomu »

“Uvijek treba kupovati domaće proizvode jer tako razvijamo cijelo društvo, a sad u vanrednim situacijama posebno vidimo šta znači imati domaće kompanije koje mogu snadbijevati tržište. Svako radno mjesto je postalo prevažno, a kupovinom naših domaćih proizvoda čuvamo i radna mjesta mnogih ljudi”

KUPUJMO DOMAĆE PROIZVODE


Image


http://izdvojeno.ba/kupujmo-domace-proi ... gih-u-bih/
coco1
Posts: 670
Joined: 11/09/2017 09:25

#2 Re: KUPUJMO DOMAĆE PROIZVODE: Samo tako čuvamo radna mjesta mnogih u BiH

Post by coco1 »

mali jomu wrote: 05/04/2020 15:18 “Uvijek treba kupovati domaće proizvode jer tako razvijamo cijelo društvo, a sad u vanrednim situacijama posebno vidimo šta znači imati domaće kompanije koje mogu snadbijevati tržište. Svako radno mjesto je postalo prevažno, a kupovinom naših domaćih proizvoda čuvamo i radna mjesta mnogih ljudi”

KUPUJMO DOMAĆE PROIZVODE


Image


http://izdvojeno.ba/kupujmo-domace-proi ... gih-u-bih/
i po ovom pitanju mora drzava podstaci i omoguciti domacim proizvodjacima da budu sto konkurentiji na trzistu. sve dok domaci proizvodjac, recimo piva, nema racunice biti jeftiniji od nekog uvoznog, jer ga drzava nije zastitila zakonima i nametima, nego mu je, naprotiv, nametnula visoke akcize, uslovila ga proizvodnjom odredjenog broja hektolitara piva da bi dobio odredjene povlastice, a taj proizvodjac, sve da i proizvede te zadane hektolitre, nece ih moci plasirati na trziste, jer nema tolike potraznje...

o interesnim lobijima, koji su instalirani direktno u nase vlasti, a koji rade za uvoznike i svjesno guse domace, da i ne govorimo. jana je kod nas najprodavanija voda, a ne kupuju je samo hrvati. obzirom na procenat hrvata u ukupnom broju stanovnista, jana bi bila nisko na ljestvici konzumacije u BiH, kada bi je kupovali samo oni.

paradajz uvozimo iz makedonije, jer se nasem seljaku ne isplati proizvoditi znacajnije kolicine. svelo se na mala, privatna domacinstva, koja sebi obezbjede platu i to je to. nema plavog dizela, nema poticaja, nema garantovanog otkupa... pa te dodje jeftinije kupiti taj makedonski paradajz, nego proizvesti vlastiti.

i, tako nam je sve u zivotu.

inace, pobornik sam kupovine domacih proizvoda. naravno, ne pod svaku cijenu, jer ipak mora postojati i uslov kvaliteta kupljenog.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#3 Re: KUPUJMO DOMAĆE PROIZVODE: Samo tako čuvamo radna mjesta mnogih u BiH

Post by high_volume »

mali jomu wrote: 05/04/2020 15:18 “Uvijek treba kupovati domaće proizvode jer tako razvijamo cijelo društvo, a sad u vanrednim situacijama posebno vidimo šta znači imati domaće kompanije koje mogu snadbijevati tržište. Svako radno mjesto je postalo prevažno, a kupovinom naših domaćih proizvoda čuvamo i radna mjesta mnogih ljudi”

KUPUJMO DOMAĆE PROIZVODE
Koji neurološki poriv tebe tjera da trolaš ovaj forum i njegov pdf o coronavirusu otvaranjem mnogih tema :-) :( Ovdje ima tvojih 8 tema, i još nekih zatvorenih. O čemu se radi kod tebe :?

Vidi gdje se sve piše o domaćim proizvodima

ekonomski-aspekti-pandemije-recesija-t157580.html

ekonomija-f138/kupujmo-domace-isplati-se-t111934.html

sarajevo-f125/kupujmo-domace-domace-je- ... 11168.html

razne-diskusije-f11/kupujmo-domace-ne-k ... -t675.html

razne-diskusije-f11/kupujmo-i-koristimo ... 30784.html

ekonomija-f138/domaci-proizvodi-danas-s ... 13844.html
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#4 Re: KUPUJMO DOMAĆE PROIZVODE: Samo tako čuvamo radna mjesta mnogih u BiH

Post by mali jomu »

high_volume wrote: 05/04/2020 15:42

Koji neurološki poriv tebe tjera da trolaš ovaj forum i njegov pdf o coronavirusu otvaranjem mnogih tema :-) :( Ovdje ima tvojih 8 tema, i još nekih zatvorenih. O čemu se radi kod tebe :?

Vidi gdje se sve piše o domaćim proizvodima

ekonomski-aspekti-pandemije-recesija-t157580.html

ekonomija-f138/kupujmo-domace-isplati-se-t111934.html

sarajevo-f125/kupujmo-domace-domace-je- ... 11168.html

razne-diskusije-f11/kupujmo-domace-ne-k ... -t675.html

razne-diskusije-f11/kupujmo-i-koristimo ... 30784.html

ekonomija-f138/domaci-proizvodi-danas-s ... 13844.html

Koja si ti neurologija... otkaci se
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#5 Re: KUPUJMO DOMAĆE PROIZVODE: Samo tako čuvamo radna mjesta mnogih u BiH

Post by mali jomu »

Sada i vazda treba kupovat domace proizvode da se sacuva domaca proizvodnja i radnici...
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#6 Re: KUPUJMO DOMAĆE PROIZVODE: Samo tako čuvamo radna mjesta mnogih u BiH

Post by mali jomu »

coco1 wrote: 05/04/2020 15:41


i po ovom pitanju mora drzava podstaci i omoguciti domacim proizvodjacima da budu sto konkurentiji na trzistu. sve dok domaci proizvodjac, recimo piva, nema racunice biti jeftiniji od nekog uvoznog, jer ga drzava nije zastitila zakonima i nametima, nego mu je, naprotiv, nametnula visoke akcize, uslovila ga proizvodnjom odredjenog broja hektolitara piva da bi dobio odredjene povlastice, a taj proizvodjac, sve da i proizvede te zadane hektolitre, nece ih moci plasirati na trziste, jer nema tolike potraznje...

o interesnim lobijima, koji su instalirani direktno u nase vlasti, a koji rade za uvoznike i svjesno guse domace, da i ne govorimo. jana je kod nas najprodavanija voda, a ne kupuju je samo hrvati. obzirom na procenat hrvata u ukupnom broju stanovnista, jana bi bila nisko na ljestvici konzumacije u BiH, kada bi je kupovali samo oni.

paradajz uvozimo iz makedonije, jer se nasem seljaku ne isplati proizvoditi znacajnije kolicine. svelo se na mala, privatna domacinstva, koja sebi obezbjede platu i to je to. nema plavog dizela, nema poticaja, nema garantovanog otkupa... pa te dodje jeftinije kupiti taj makedonski paradajz, nego proizvesti vlastiti.

i, tako nam je sve u zivotu.

inace, pobornik sam kupovine domacih proizvoda. naravno, ne pod svaku cijenu, jer ipak mora postojati i uslov kvaliteta kupljenog.

Ja sta ba... dosta vise ovih otrova sto nam uvaljuju :thumbup: :thumbup: :thumbup:
username_here
Posts: 264
Joined: 03/04/2019 18:05

#7 Re: KUPUJMO DOMAĆE PROIZVODE: Samo tako čuvamo radna mjesta mnogih u BiH

Post by username_here »

Kupujmo za svoje pare kvalitetno...
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#8 Re: KUPUJMO DOMAĆE PROIZVODE: Samo tako čuvamo radna mjesta mnogih u BiH

Post by mali jomu »

username_here wrote: 05/04/2020 16:12 Kupujmo za svoje pare kvalitetno...
Nije samo sto je domace kvalitetnije i jeftinije, nego nam i unistavaju proizvodnju svega... ostadose nam radnici (ljudi) bez posla i uzese na pare na njihove otrove koje ne prodaju kod sebe nego ih nama ovdje uvaljuju
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#9 Re: KUPUJMO DOMAĆE PROIZVODE: Samo tako čuvamo radna mjesta mnogih u BiH

Post by mali jomu »

Kupujte domace, zajebite ova uvezena sranja, ni oni ih kuci ne kupuju vec ih nama uvaljuju
User avatar
turbofolk
Posts: 3138
Joined: 13/05/2014 09:37

#10 Re: KUPUJMO DOMAĆE PROIZVODE: Samo tako čuvamo radna mjesta mnogih u BiH

Post by turbofolk »

Perutnina Ptuj i Argeta na letku. Ako imaju fabrike u BiH, ne znači da su domaće firme. Nek njih kupuju građani Slovenije, al da mi za njih proizvodimo. Njima su to domaće firme.
Nažalost, ne mali broj domaćih firmi koje proizvode prehrambene proizvode, ne može ispratit kvalitet stranih proizvoda koji se prodaju po gotovo jednakim cijenama. Evo Vispak, jaka domaća firma iz čijeg programa kupujem samo one gotove supe, čajeve i čokolade za kuhanje, jer tu zaista drže kvalitet. Zlatna džezva je nekad bila ime i prezime za kafu, al ne možeš care prodavat kiselu kafu i hvalit se da je to najkvalitetnija kafa na bh tržištu. Klas i Ovako su već druga priča i oni kontinuirano drže kvalitet. Uz Ovako je Madi Tešanj dobar kad je u pitanja obrada pilećeg mesa. Za govedinu je Semić tatamata. BH telekom... u redu je. Da im nije mobilne telefonije čučnuli bi ko na čučavcu. Nimalo senzibiliteta i brige o korisnicima internet i moja tv usluga. Imam i njih i one druge pa mogu uporedit. Ne bih se odreko njihovog interneta i fiksne telefonije samo zato jer su domaći, al da nas iz dana u dana prava budalama i budalama je jasno, al eto domaći su pa može im se, uz to još i državna firma, odnosno državna sisa za razne uhljebe, pa da bar i njih pripomognemo. Bolje jelde i njih, nego anam one. :D
User avatar
drndalo
Posts: 22799
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#11 Re: KUPUJMO DOMAĆE PROIZVODE: Samo tako čuvamo radna mjesta mnogih u BiH

Post by drndalo »

turbofolk wrote: 05/04/2020 19:40 Perutnina Ptuj i Argeta na letku. Ako imaju fabrike u BiH, ne znači da su domaće firme. Nek njih kupuju građani Slovenije, al da mi za njih proizvodimo. Njima su to domaće firme.
Nažalost, ne mali broj domaćih firmi koje proizvode prehrambene proizvode, ne može ispratit kvalitet stranih proizvoda koji se prodaju po gotovo jednakim cijenama. Evo Vispak, jaka domaća firma iz čijeg programa kupujem samo one gotove supe, čajeve i čokolade za kuhanje, jer tu zaista drže kvalitet. Zlatna džezva je nekad bila ime i prezime za kafu, al ne možeš care prodavat kiselu kafu i hvalit se da je to najkvalitetnija kafa na bh tržištu. Klas i Ovako su već druga priča i oni kontinuirano drže kvalitet. Uz Ovako je Madi Tešanj dobar kad je u pitanja obrada pilećeg mesa. Za govedinu je Semić tatamata. BH telekom... u redu je. Da im nije mobilne telefonije čučnuli bi ko na čučavcu. Nimalo senzibiliteta i brige o korisnicima internet i moja tv usluga. Imam i njih i one druge pa mogu uporedit. Ne bih se odreko njihovog interneta i fiksne telefonije samo zato jer su domaći, al da nas iz dana u dana prava budalama i budalama je jasno, al eto domaći su pa može im se, uz to još i državna firma, odnosno državna sisa za razne uhljebe, pa da bar i njih pripomognemo. Bolje jelde i njih, nego anam one. :D
Argeta ma kakva bila kao hrana, se sva pravi u Hadzicima, ne samo za BiH, nego za vaskoliki region... Dakle ne pravi se vise nigdje osim ovdje... Time i izvozni bilans popravlja... Malo li je par stotina zaposlenih, i to u proizvodnji, ne call-centru...
User avatar
turbofolk
Posts: 3138
Joined: 13/05/2014 09:37

#12 Re: KUPUJMO DOMAĆE PROIZVODE: Samo tako čuvamo radna mjesta mnogih u BiH

Post by turbofolk »

drndalo wrote: 05/04/2020 22:16
Argeta ma kakva bila kao hrana, se sva pravi u Hadzicima, ne samo za BiH, nego za vaskoliki region... Dakle ne pravi se vise nigdje osim ovdje... Malo li je par stotina zaposlenih, i to u proizvodnji, ne call-centru...
Slažem se. Jesam li ja išta drugačije napisao?
Nek njih kupuju građani Slovenije, al da mi za njih proizvodimo.
I naravno ne samo Slovenije, nego i ostalih zemalja iz okruženja. Evo čovjek napisa da je to sada hrvatska firma. U principu, kad je u pitanju sama Argeta, ona neće izgubit svog kupca kod nas, nebitno je li naša ili strana firma, bitno je da je nastave kupovat i oni u Srbiji i u Sloveniji i u Hrvatskoj.
User avatar
drndalo
Posts: 22799
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#13 Re: KUPUJMO DOMAĆE PROIZVODE: Samo tako čuvamo radna mjesta mnogih u BiH

Post by drndalo »

Nije domaca firma ali im fabrika u BiH jeste BiH firma sa dosta zaposlenih, i to proizvodno/distributivna...
User avatar
turbofolk
Posts: 3138
Joined: 13/05/2014 09:37

#14 Re: KUPUJMO DOMAĆE PROIZVODE: Samo tako čuvamo radna mjesta mnogih u BiH

Post by turbofolk »

I to se slažem :D Naslov teme je kupujmo domaće proizvode. Nije dovoljno (bar ja mislim) da samo mi u BiH kupujemo tu paštetu, da bi fabrika u Hadžićima nastavila normalno raditi bez otpuštanja radnika.
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#15 Re: KUPUJMO DOMAĆE PROIZVODE: Samo tako čuvamo radna mjesta mnogih u BiH

Post by kox »

Kupovina svih proizvoda na kojima piše 'proizvedeno u BiH' pomaže da se radna mjesta u BiH očuvaju, a to je ono što će nam za par sedmica biti mnogo važnije od Corone.
User avatar
denimb
Posts: 2614
Joined: 27/03/2009 14:33

#16 Re: KUPUJMO DOMAĆE PROIZVODE: Samo tako čuvamo radna mjesta mnogih u BiH

Post by denimb »

A recimo, mozda neka akcija "placajmo radnike", mislim ono dostojanstveno, a ne da se za zivot bore...rade u istim tim firmama...

Ako cemo akcije, hajmo ono, ko ima kucu neka vrati stan...
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#17 Re: KUPUJMO DOMAĆE PROIZVODE: Samo tako čuvamo radna mjesta mnogih u BiH

Post by kox »

Nema većih plata bez veće zaposlenosti. Niko neće platiti radnika na fabričkoj traci pristojno ako 10 drugih ceka na njegovo mjesto, ni u Bosni ni u Njemačkoj ni bilo gdje drugo. Ako ne očuvamo radna mjesta pa npr. 500000 ljudi ne bude imalo šta da jede, šta misliš kolika će biti plata u nekoj, lupam, fabrici cipela u Travniku ?
User avatar
denimb
Posts: 2614
Joined: 27/03/2009 14:33

#18 Re: KUPUJMO DOMAĆE PROIZVODE: Samo tako čuvamo radna mjesta mnogih u BiH

Post by denimb »

Nece da, samo sto je tim nasim elitnim firmama lakse kroz papire srediti da ne moraju da isplate regres, nego u biti obracunati ga i isplatiti...na platu od 500-600KM koliko daju mjesecno radnicima,i taj regres im je puno...dok imaju vozni park pred kucom vrijedan stotine hiljada...

Otici ce ovo na drugu stranu jos malo, pa ljudi su zivjeli hiljade godina i bez takvih krvopija.
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#19 Re: KUPUJMO DOMAĆE PROIZVODE: Samo tako čuvamo radna mjesta mnogih u BiH

Post by kox »

Ne znam, možda se svi vratimo u pećine da živimo od skupljanja bobica ali dok je ovako kako jeste bolje je da uradimo što možemo da nam roditelji, braća, sestre, djeca, komšije pa i mi sami očuvaju svoja radna mjesta.
User avatar
denimb
Posts: 2614
Joined: 27/03/2009 14:33

#20 Re: KUPUJMO DOMAĆE PROIZVODE: Samo tako čuvamo radna mjesta mnogih u BiH

Post by denimb »

Jeste, jedina alternativa ovome je da se vratimo u pecine i zivimo od bobica...kazu i oni tako...
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#21 Re: KUPUJMO DOMAĆE PROIZVODE: Samo tako čuvamo radna mjesta mnogih u BiH

Post by kox »

A 'oni' su masoni, iluminati, CIA, Vatikan, ljudi gusteri ?
User avatar
denimb
Posts: 2614
Joined: 27/03/2009 14:33

#22 Re: KUPUJMO DOMAĆE PROIZVODE: Samo tako čuvamo radna mjesta mnogih u BiH

Post by denimb »

Ma jok, da su bar ne bi mi ni zao bilo, nego ljudi iz sela, krvopije obicne...
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#23 Re: KUPUJMO DOMAĆE PROIZVODE: Samo tako čuvamo radna mjesta mnogih u BiH

Post by kox »

Ne znam brate, priča ti nema nekog smisla. Meni je zdravorazumski da neko želi da su ljudi u njegovoj zemlji zaposleni i žive od svog rada al' hajde.
User avatar
denimb
Posts: 2614
Joined: 27/03/2009 14:33

#24 Re: KUPUJMO DOMAĆE PROIZVODE: Samo tako čuvamo radna mjesta mnogih u BiH

Post by denimb »

kox wrote: 06/04/2020 00:15 Ne znam brate, priča ti nema nekog smisla. Meni je zdravorazumski da neko želi da su ljudi u njegovoj zemlji zaposleni i žive od svog rada al' hajde.
I meni isto, ali da zive od svog rada, a ne da prezivljavaju, a velika vecina je tih koji prezivljavaju nazalost.
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#25 Re: KUPUJMO DOMAĆE PROIZVODE: Samo tako čuvamo radna mjesta mnogih u BiH

Post by kox »

Dobro, a koja je tvoja alternativa za vjerovatno desetine hilja da ljudi koji ce u narednih par mjeseci ostati bez posla ? Ja ih znam dosta, od gradjevinskih radnika do programera koji su za ove tri sedmice dobili otkaz.
Locked