Teorije zavjera, bre.... pa opletite

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#1176 Re: Teorije zavera, bre.... pa opletite

Post by CPT »

Dozer wrote: 29/05/2020 13:43 Jel"...? Aaaaa....
Znaci, kad si kucao mIRC u Google, ono ti dalo da je to u stvari IRC, a mIRC je klijent za IRC... WOW!

A sta znaci BBS, za sta je to skracenica? :D

P.S. Koncept nije = implementirana funkcionalna upotrebljilvost. Postojao je i koncept odlaska u svemir pedesetih, ali...jbg...
Kad si kucao mirc dobio si program (postojalo mogo razlicitih) koji je koristio IRC protokol za jednu od mreza (ircnet, dalnet, itd). Developer sa 25g iskustva.... Nc nc nc ...

Koncept je isti, implementacija ne moze biti ista vec zbog tehnologije. Siriti glupost na BBSu sa 1000 usera je isto sto i pisati post na XYZ profilu sa 1000 usera. Sta tacno koristis je sasvim svejedno... Uostalom BBSovi i grupa koje su bile dio tih BBSova su tad bile jedini nacin da se to radi. U principu besplatno... Bas kao sto je to danas. Sve ove gluposti koje se sad se mozes bp objesiti i na BBS tablu...
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1177 Re: Teorije zavera, bre.... pa opletite

Post by Dozer »

:jbt:
:thumbup:

:facepalm:

U dure je, mojne dalje.
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#1178 Re: Teorije zavera, bre.... pa opletite

Post by CPT »

Dozer wrote: 29/05/2020 13:54 :jbt:
:thumbup:

:facepalm:

U dure je, mojne dalje.
https://www.digitaltrends.com/gaming/no ... d-origins/

nisu tebi te stvari jasne nikako... i to sa 25g medjunarodnog iskustva.... :roll:

BBS, ono sto je ostalo od BBS scene se i danas koristi za teorije zavere i slicne gluposti.

Image
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1179 Re: Teorije zavera, bre.... pa opletite

Post by Dozer »

:lol: :lol:

:thumbup:

:facepalm:

Deder, jos malo djecijeg spina...

P.S. Preporucujem ti Tor i Onion. Tamo je puno interesantnije nego ovdje ;)
Last edited by Dozer on 29/05/2020 14:40, edited 1 time in total.
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#1180 Re: Teorije zavera, bre.... pa opletite

Post by CPT »

Dozer wrote: 29/05/2020 14:20 :lol: :lol:

:thumbup:

:facepalm:

Deder, jos malo djecijeg spina...
Cuj... kad vec pitas covjek bilo bi dobro da znas sta si ga pitao jer ocigledno ne znas... Btw, u vrhu popularnosti tj. tad je nisi ni ti koristio. Tu "mrezu"... :wink:
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1181 Re: Teorije zavera, bre.... pa opletite

Post by Dozer »

:lol: :lol: :lol:
For your info - ja mirc'o od '98 do '04 (a i ICQ i MSN Messenger). Onda presao na FB (tada se pojavio), Skype. Pa nakon 3 g. otisao sa FB. To ti je ono kada ti nisi ni znao da postoji FB, a prije toga (m)IRC i #serbiancafe, kao najpopularniji tadasnji balkanski chat. Vjerovatno tada nisi znao ni upaliti kompjuter :D


Iskreno, ovo djecije prepucavanje mi je pravo sega, ali posto imam i djece, znam da to ide tako sa svom djecom...
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#1182 Re: Teorije zavera, bre.... pa opletite

Post by CPT »

Dozer wrote: 29/05/2020 14:48 :lol: :lol: :lol:
For your info - ja mirc'o od '98 do '04 (a i ICQ i MSN Messenger). Onda presao na FB (tada se pojavio), Skype. Pa nakon 3 g. otisao sa FB. To ti je ono kada ti nisi ni znao da postoji FB, a prije toga (m)IRC i #serbiancafe, kao najpopularniji tadasnji balkanski chat. Vjerovatno tada nisi znao ni upaliti kompjuter :D


Iskreno, ovo djecije prepucavanje mi je pravo sega, ali posto imam i djece, znam da to ide tako sa svom djecom...
Kad bi ti znao kakve gluposti pises.... Kad bi bar priblizno provjerio koje kodine koristi kao referencu, ... *hint* ircalo se i ratnog Sarajeva, peak Ircneta na nasim prostorima je cca '93-94.
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#1183 Re: Teorije zavera, bre.... pa opletite

Post by Diwan »

Image
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45275
Joined: 29/12/2005 01:20

#1184 Re: Teorije zavera, bre.... pa opletite

Post by jeza u ledja »

@Dozeru, nadam ste da ste utvrdili da su prije 20 godina postojale drustvene mreze.

Pa ovaj forum postoji bar od cca 2002-03-e.
Stargate Punk
Posts: 206
Joined: 06/03/2014 19:54

#1185 Re: Teorije zavera, bre.... pa opletite

Post by Stargate Punk »

Dozer

Ne znam koje je porijeklo rijeci "noob" ali je puno starija od desetak godina i koristila se prije 20 godina u online igricama kao "Ultima Online" I "Earth & Beyond".
User avatar
DEMONIKA
Posts: 3542
Joined: 06/03/2016 02:35

#1186 Re: Teorije zavera, bre.... pa opletite

Post by DEMONIKA »

Da li je visoki IQ teret ili dar? :mrgreen:
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#1187 Re: Teorije zavera, bre.... pa opletite

Post by TheMule »

Lahko se prepoznaju ovi bas mladi, cuj "drustvene mreze". Ta fraza nije postojala u vrijeme Mirca, BOLChat-a itd.
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#1188 Re: Teorije zavera, bre.... pa opletite

Post by TheMule »

heal wrote: 29/05/2020 18:46
Stargate Punk wrote: 29/05/2020 17:03 Dozer

Ne znam koje je porijeklo rijeci "noob" ali je puno starija od desetak godina i koristila se prije 20 godina u online igricama kao "Ultima Online" I "Earth & Beyond".
Ja sam cuo jarana kompjuterasa da je koristi 2000, ja tad ni komp nisam imao.
Tad se koristila rijec "Noobie", ne N00b.
winpin
Posts: 849
Joined: 16/05/2020 17:08

#1189 Re: Teorije zavera, bre.... pa opletite

Post by winpin »

'

Covid-19 je prevara osmišljena za izazivanje krize': Ljudi u očaju zakrčili ulice Rima, gladni, gnjevni, razočarani...

Image


TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#1190 Re: Teorije zavera, bre.... pa opletite

Post by TheMule »

Ne mora kovid biti prevara da bi se iskoristio kao dobra prilika da se testiraju poluge kontrole nad ljudima
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#1191 Re: Teorije zavera, bre.... pa opletite

Post by CPT »

TheMule wrote: 30/05/2020 17:10 Lahko se prepoznaju ovi bas mladi, cuj "drustvene mreze". Ta fraza nije postojala u vrijeme Mirca, BOLChat-a itd.
https://en.wikipedia.org/wiki/[b]Timeli ... cial_media
1970s – 1980s The PLATO system (developed at the University of Illinois and subsequently commercially marketed by Control Data Corporation) offers early forms of social media with Notes, PLATO's message-forum application; TERM-talk, its instant-messaging feature; Talkomatic, perhaps the first online chat room; News Report, a crowd-sourced online newspaper, and blog; and Access Lists, enabling the owner of a notes file or other application to limit access to a certain set of users, for example, only friends, classmates, or co-workers. Tom Truscott and Jim Ellis conceived the idea of Usenet in 1979 at the University of North Carolina at Chapel Hill and Duke University, and it was established in 1980.
1980s – 1990s As operating systems with a graphical user interface, such as Windows and Mac OS, begin to emerge and gain popularity, this creates an environment that allows for early social media platforms to thrive and exist.
Bulletin board systems (BBS) and Internet Relay Chat (IRC) were popular during this time period, and IRC is still widely used today.[1][2]

you can thank me later :wink:

p.s.: mIRC je program, BOL je jedan od irc servera
Last edited by CPT on 30/05/2020 18:05, edited 2 times in total.
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#1192 Re: Teorije zavera, bre.... pa opletite

Post by TheMule »

Ama to je retroaktivno sada napisano. Niko to tada nije koristio, pa ni inzinjeri.
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#1193 Re: Teorije zavera, bre.... pa opletite

Post by CPT »

TheMule wrote: 30/05/2020 18:02 Ama to je retroaktivno sada napisano. Niko to tada nije koristio, pa ni inzinjeri.
Upravo suprotno... malo prouci te stvari pa se vrati :wink:
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1194 Re: Teorije zavera, bre.... pa opletite

Post by Dozer »

CPT wrote: 29/05/2020 15:50 Kad bi ti znao kakve gluposti pises.... Kad bi bar priblizno provjerio koje kodine koristi kao referencu, ... *hint* ircalo se i ratnog Sarajeva, peak Ircneta na nasim prostorima je cca '93-94.
Ovo je sad zaista moj zadnji odgovor tebi, jer je ocito da ti nedostaje primarne int.
Ne znam da li znas, ali 93-94 u BiH je bio rat. Ti si tada vjerovatno imao max. 5 godina, a posto si treca generacija Bosnjaka u Sloveniji, to znaci da si tamo i rodjen, pa ce ti se oprostiti ovo neznanje.
De, provjeri jos jednom ko pise gluposti, a ko se vodi Wikijem i Googlom. Kakav crni peak IRC-a na ovim prostorim 93/94 kad niko nije imao ni kompjuter ni internet. Mozda ti u Sloveniji jesi, ali tada nisi imao pojma da to uopste postoji. Da ne pricamo o tome da je mIRC ovdje bio najpopularniji klijent, a on je kreiran tek 1995. Ajd sad pa-pa, piskit i pajkit, i zaobidji me ubuduce jer neces dobiti vise ni jedan odgovor, pa cisto da ustedis sebi vrijeme.

Iskreno, fakat mi te zao... Slomi se ti pisuci gluposti, a niko ziv te ovdje ne zarezuje ni 1% i vecini si na foe. Najgore je sto ti to ne primjecujes. Ajd pa-pa.
Last edited by Dozer on 30/05/2020 20:59, edited 1 time in total.
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1195 Re: Teorije zavera, bre.... pa opletite

Post by Dozer »

TheMule wrote: 30/05/2020 17:59 Ne mora kovid biti prevara da bi se iskoristio kao dobra prilika da se testiraju poluge kontrole nad ljudima
Ali dobro dodje za kreiranje straha, a sa strahom je najlakse manipulisati.
Evo, vidi ove nase domace krembile... Uhapsilo im stranackog hapca, i odmah se sve okrece na napad na Bosnjake, drzavu, blabla, a cilj toga je kreiranje straha vezanog za period 92-95, tj. egzistencijalnu ugrozenost, jer, zaboga, ako se Fadilj ne oslobodi, to je drzavni udar (?!), svi Bosnjaci ce, valjda, biti pobijeni (?!), Fadilj ispade personifikacija dobrog i postenog Bosnjaka (a ne multimilionski hapac), itd.itd.
Last edited by Dozer on 31/05/2020 14:14, edited 1 time in total.
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#1196 Re: Teorije zavera, bre.... pa opletite

Post by CPT »

Dozer wrote: 30/05/2020 20:54
CPT wrote: 29/05/2020 15:50 Kad bi ti znao kakve gluposti pises.... Kad bi bar priblizno provjerio koje kodine koristi kao referencu, ... *hint* ircalo se i ratnog Sarajeva, peak Ircneta na nasim prostorima je cca '93-94.
Ovo je sad zaista moj zadnji odgovor tebi, jer je ocito da ti nedostaje primarne int.
Ne znam da li znas, ali 93-94 u BiH je bio rat. Ti si tada vjerovatno imao max. 5 godina, a posto si treca generacija Bosnjaka u Sloveniji, to znaci da si tamo i rodjen, pa ce ti se oprostiti ovo neznanje.
De, provjeri jos jednom ko pise gluposti, a ko se vodi Wikijem i Googlom. Kakav crni peak IRC-a na ovim prostorim 93/94 kad niko nije imao ni kompjuter ni internet. Mozda ti u Sloveniji jesi, ali tada nisi imao pojma da to uopste postoji. Da ne pricamo o tome da je mIRC ovdje bio najpopularniji klijent, a on je kreiran tek 1995. Ajd sad pa-pa, piskit i pajkit, i zaobidji me ubuduce jer neces dobiti vise ni jedan odgovor, pa cisto da ustedis sebi vrijeme.

Iskreno, fakat mi te zao... Slomi se ti pisuci gluposti, a niko ziv te ovdje ne zarezuje ni 1% i vecini si na foe. Najgore je sto ti to ne primjecujes. Ajd pa-pa.
Majstore... Ne nisam znao da '93 i '94 bio rat... :lol: To sto ti nisi znao sto je internet ne znaci da drugi nisu znali i koristili. A sad malo provjeri pa javi... Developeru sa 25 godina medjunarodnog iskustva :lol:
megaribi1
Posts: 763
Joined: 21/09/2016 21:51

#1197 Re: Teorije zavera, bre.... pa opletite

Post by megaribi1 »

Dozer wrote: 30/05/2020 20:54
CPT wrote: 29/05/2020 15:50 Kad bi ti znao kakve gluposti pises.... Kad bi bar priblizno provjerio koje kodine koristi kao referencu, ... *hint* ircalo se i ratnog Sarajeva, peak Ircneta na nasim prostorima je cca '93-94.
Ovo je sad zaista moj zadnji odgovor tebi, jer je ocito da ti nedostaje primarne int.
Ne znam da li znas, ali 93-94 u BiH je bio rat. Ti si tada vjerovatno imao max. 5 godina, a posto si treca generacija Bosnjaka u Sloveniji, to znaci da si tamo i rodjen, pa ce ti se oprostiti ovo neznanje.
De, provjeri jos jednom ko pise gluposti, a ko se vodi Wikijem i Googlom. Kakav crni peak IRC-a na ovim prostorim 93/94 kad niko nije imao ni kompjuter ni internet. Mozda ti u Sloveniji jesi, ali tada nisi imao pojma da to uopste postoji. Da ne pricamo o tome da je mIRC ovdje bio najpopularniji klijent, a on je kreiran tek 1995. Ajd sad pa-pa, piskit i pajkit, i zaobidji me ubuduce jer neces dobiti vise ni jedan odgovor, pa cisto da ustedis sebi vrijeme.

Iskreno, fakat mi te zao... Slomi se ti pisuci gluposti, a niko ziv te ovdje ne zarezuje ni 1% i vecini si na foe. Najgore je sto ti to ne primjecujes. Ajd pa-pa.
Off-topic je, ali 1994. i 1995. djelovao je jedino Zamir-SA i Zamir-TZ BBS. Chat je bio moguć samo lokalno, sa nekim ko se u tom trenutku prijavio, ali to je uglavnom mogao biti samo Sysop jer je bila jedna telefonska linija. Zato su više korištene konferencije, zajedničke poruke na temu slično ovom forumu, ali unutar ograničenog skupa računara, uglavnom iz bivše YU. Pravo čudo je bio E-mail. Moglo se konektovati 15 minuta dnevno, a kasnije su smanjili na 7 minuta, kada je broj korisnika narastao, Između jednom u nekoliko dana i četiri puta u jednom danu, razmjenjivan je E-mail sa svijetom. Poruke su bile kratke, poruka od 20 kilobajta je smatrana monstrumom, a spam poruka (osim Bosanskog kongresa sa pričama da su mirovni sporazumi izdaja i jedne jedine poruke neke Tifani da ima sajt sa svojim bezobraznim slikama) nije bilo.

Prije 1992, međunarodne digitalne komunikacije su išle preko x.25 i DECNET mreža, tada je postojao chat sličan IRC, (na francuskom sajtu QSD) ali samo sa fakulteta i rijetkih firmi, ali to nije pravi IRC, jer koristi drugi protokol. TCP/IP konekcije, što zovemo Internetom su bile moguće tek od oktobra 1996.
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#1198 Re: Teorije zavera, bre.... pa opletite

Post by CPT »

megaribi1 wrote: 30/05/2020 21:24
Dozer wrote: 30/05/2020 20:54
CPT wrote: 29/05/2020 15:50 Kad bi ti znao kakve gluposti pises.... Kad bi bar priblizno provjerio koje kodine koristi kao referencu, ... *hint* ircalo se i ratnog Sarajeva, peak Ircneta na nasim prostorima je cca '93-94.
Ovo je sad zaista moj zadnji odgovor tebi, jer je ocito da ti nedostaje primarne int.
Ne znam da li znas, ali 93-94 u BiH je bio rat. Ti si tada vjerovatno imao max. 5 godina, a posto si treca generacija Bosnjaka u Sloveniji, to znaci da si tamo i rodjen, pa ce ti se oprostiti ovo neznanje.
De, provjeri jos jednom ko pise gluposti, a ko se vodi Wikijem i Googlom. Kakav crni peak IRC-a na ovim prostorim 93/94 kad niko nije imao ni kompjuter ni internet. Mozda ti u Sloveniji jesi, ali tada nisi imao pojma da to uopste postoji. Da ne pricamo o tome da je mIRC ovdje bio najpopularniji klijent, a on je kreiran tek 1995. Ajd sad pa-pa, piskit i pajkit, i zaobidji me ubuduce jer neces dobiti vise ni jedan odgovor, pa cisto da ustedis sebi vrijeme.

Iskreno, fakat mi te zao... Slomi se ti pisuci gluposti, a niko ziv te ovdje ne zarezuje ni 1% i vecini si na foe. Najgore je sto ti to ne primjecujes. Ajd pa-pa.
Off-topic je, ali 1994. i 1995. djelovao je jedino Zamir-SA i Zamir-TZ BBS. Chat je bio moguć samo lokalno, sa nekim ko se u tom trenutku prijavio, ali to je uglavnom mogao biti samo Sysop jer je bila jedna telefonska linija. Zato su više korištene konferencije, zajedničke poruke na temu slično ovom forumu, ali unutar ograničenog skupa računara, uglavnom iz bivše YU. Pravo čudo je bio E-mail. Moglo se konektovati 15 minuta dnevno, a kasnije su smanjili na 7 minuta, kada je broj korisnika narastao, Između jednom u nekoliko dana i četiri puta u jednom danu, razmjenjivan je E-mail sa svijetom. Poruke su bile kratke, poruka od 20 kilobajta je smatrana monstrumom, a spam poruka (osim Bosanskog kongresa sa pričama da su mirovni sporazumi izdaja i jedne jedine poruke neke Tifani da ima sajt sa svojim bezobraznim slikama) nije bilo.

Prije 1992, međunarodne digitalne komunikacije su išle preko x.25 i DECNET mreža, tada je postojao chat sličan IRC, (na francuskom sajtu QSD) ali samo sa fakulteta i rijetkih firmi, ali to nije pravi IRC, jer koristi drugi protokol. TCP/IP konekcije, što zovemo Internetom su bile moguće tek od oktobra 1996.
Momak koji se javljao iz SA je imao nick R*.*, za ime bi trebao pogledati logove... Na balkanskim kanalima je su harali useri iz akademskih mreza. Prvi i najveci balkanski server je bio Arnesov.
megaribi1
Posts: 763
Joined: 21/09/2016 21:51

#1199 Re: Teorije zavera, bre.... pa opletite

Post by megaribi1 »

CPT wrote: 30/05/2020 21:41
megaribi1 wrote: 30/05/2020 21:24
Prije 1992, međunarodne digitalne komunikacije su išle preko x.25 i DECNET mreža, tada je postojao chat sličan IRC, (na francuskom sajtu QSD) ali samo sa fakulteta i rijetkih firmi, ali to nije pravi IRC, jer koristi drugi protokol. TCP/IP konekcije, što zovemo Internetom su bile moguće tek od oktobra 1996.
Momak koji se javljao iz SA je imao nick R*.*, za ime bi trebao pogledati logove... Na balkanskim kanalima je su harali useri iz akademskih mreza. Prvi i jedini balkanski server je bio Arnes (SI).
Ako se zaista javljao u toku 1993, možda je radio u nekoj međunarodnoj organizaciji ili Predsjedništvu i koristio satelitski telefon da se konektuje na dial-up u Sloveniji. Cijena razgovora je bila tolika da se može reći da je bezočno pljačkao tu organizaciju, mjesečno i više desetina hiljada maraka se plaćalo za satelitski telefon ko ga je imao.
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#1200 Re: Teorije zavera, bre.... pa opletite

Post by CPT »

megaribi1 wrote: 30/05/2020 22:04
CPT wrote: 30/05/2020 21:41
megaribi1 wrote: 30/05/2020 21:24
Prije 1992, međunarodne digitalne komunikacije su išle preko x.25 i DECNET mreža, tada je postojao chat sličan IRC, (na francuskom sajtu QSD) ali samo sa fakulteta i rijetkih firmi, ali to nije pravi IRC, jer koristi drugi protokol. TCP/IP konekcije, što zovemo Internetom su bile moguće tek od oktobra 1996.
Momak koji se javljao iz SA je imao nick R*.*, za ime bi trebao pogledati logove... Na balkanskim kanalima je su harali useri iz akademskih mreza. Prvi i jedini balkanski server je bio Arnes (SI).
Ako se zaista javljao u toku 1993, možda je radio u nekoj međunarodnoj organizaciji ili Predsjedništvu i koristio satelitski telefon da se konektuje na dial-up u Sloveniji. Cijena razgovora je bila tolika da se može reći da je bezočno pljačkao tu organizaciju, mjesečno i više desetina hiljada maraka se plaćalo za satelitski telefon ko ga je imao.
Javljao se u pocetku (92-93)... Inace je to i tad bio skup sport za sve ako si koristio od kuce. Pretplata za BBS + impulzi. 1991. Vecina je to radila iz uni laba :)
FUN FACT(S):
1991.
Prva UNIX računala u produkcijskom radu u Srcu.
1992.
U Srcu uspostavljeni prvi IRC i FTP poslužitelji u akademskoj mreži, koje je Srce održavalo do 2005. godine.
Locked