Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#8376 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by MUNAFIK »

gamer4ever wrote: 16/01/2022 19:51
mistek wrote: 16/01/2022 19:23
Pa niko živ se ne testira više, osim kome se ne ide na posao. Čak znam ljude koji se testiraju pozitivno i ne pada im na pamet da prekidaju uobičajene aktivnosti. Ni meni recimo 2% ne smeta družiti se s ljudima koji su potvrđeno pozitivni, ni masi drugih koje znam. I puno više strahujem od obične gripe, nego od ovog čuda.
Takvim idiotima treba ili kazna zatvora ili par hiljada novcane kazne pa da vidimo onda. Prenijet ce nekome kome nece biti obicna prehlada.
Mozemo li se sližiti da u skladu sa ovim napisanim ista pravila trebaju vaziti za vakcinisane i nevakcinisane?

Pa i vakcinisani i nevakcinisani trebaju ici u izolacije posebno kad im je clan porodice sa kojim žive pozotivan?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24393
Joined: 08/09/2005 20:08

#8377 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by Haris.ba »

MUNAFIK wrote: 16/01/2022 20:36 Pa i vakcinisani i nevakcinisani trebaju ici u izolacije posebno kad im je clan porodice sa kojim žive pozotivan?
Nema se tu sta slagati ili ne slagati. Tako treba.
BadBoy
Posts: 8049
Joined: 01/11/2005 21:55

#8378 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

Qler wrote: 16/01/2022 20:06 Revakcinisan I I žena i ja, ali ima 6 mjeseci, za sad nemaju simptome. A sutra zovem ambulantu za PCR. Hvala.
Ako je Astra, čupa ona iz mrtvih i nakon 6 mjeseci :-D
Imat ćeš simptome ali bi sve trebalo proći ok
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#8379 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by MUNAFIK »

Haris.ba wrote: 16/01/2022 20:38
MUNAFIK wrote: 16/01/2022 20:36 Pa i vakcinisani i nevakcinisani trebaju ici u izolacije posebno kad im je clan porodice sa kojim žive pozotivan?
Nema se tu sta slagati ili ne slagati. Tako treba.
Ali nije tako.

Ako si VAKCINISAN ne ides u izolaciju.

Dakle vakcinisani mogu siriti koronu i zarazit sve oko sebe, ali ako si nevakcinisan to je problem.

Samo jos jedan od dokaza da ovim mjerama nije cilj sprijeciti sirenje zaraze nego natjerati sve da se vakcinisu.
BadBoy
Posts: 8049
Joined: 01/11/2005 21:55

#8380 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

MUNAFIK wrote: 16/01/2022 20:46
Haris.ba wrote: 16/01/2022 20:38

Nema se tu sta slagati ili ne slagati. Tako treba.
Ali nije tako.

Ako si VAKCINISAN ne ides u izolaciju.

Dakle vakcinisani mogu siriti koronu i zarazit sve oko sebe, ali ako si nevakcinisan to je problem.

Samo jos jedan od dokaza da ovim mjerama nije cilj sprijeciti sirenje zaraze nego natjerati sve da se vakcinisu.
Nije tačno. I vakcinisani kod nas idu u izolaciju 10 dana.
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2017
Joined: 14/06/2017 17:07

#8381 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by MehmedPasaMoric »

Ma nista dok se ne uvede mjera policijskog sata, to je najefikasnija mjera jer je virus aktivan samo kad padne mrak :izet:
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#8382 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by MUNAFIK »

namiami wrote: 16/01/2022 22:09
MUNAFIK wrote: 16/01/2022 20:46 Ako si VAKCINISAN ne ides u izolaciju.
Gdje to?
Evo u Sarajevu komšinica mi prije 10 dana bila pozitivna, odmah su izolaciju propisali za majku koja je nevakcinisana, a otac posto je vakcinisan nije dobio nikakvu izolaciju.
User avatar
Truba
Posts: 81192
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#8383 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by Truba »

Kaze zarazeni se druze se i medu ljude
Ja sam bas los tmp grlo itd da mi nije do druzenja :mrgreen:
To neki supermeni
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#8384 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by MUNAFIK »

namiami wrote: 16/01/2022 22:35 Jbga, ja sada mogu navoditi suprotan primjer :) Oboje vakcinisano, on pozitivan, ona u izolaciju.

To sto se nešto ne radi ne znači da je pravilo, već ono naše "ma hajde šta fali".
Doktor propisao samo majci izolaciju jer nije vakcinisana, a ocu nije jer je vakcinisan.

Nije niko samovoljno odlucio nego od strane doktora u domu zdravlja.
Ali_G
Posts: 4639
Joined: 02/03/2002 00:00

#8385 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by Ali_G »

Vakcinisani ste ili prebolovali ste covid-19 u zadnjih šest mjeseci: Primili ste booster dozu ili dvije doze vakcine Pfizer, Moderna, Sinovac, Sinopharm ili AstraZeneca u zadnjih šest mjeseci ili jednu dozu J&J u zadnja dva mjeseca - onda ne trebate u izolaciju, već trebate nositi masku i testirati se ukoliko se simptomi razviju.

Tako vele iz kriznog
User avatar
red evil
Posts: 2345
Joined: 30/07/2012 14:08

#8386 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by red evil »

MUNAFIK wrote: 16/01/2022 20:46
Haris.ba wrote: 16/01/2022 20:38

Nema se tu sta slagati ili ne slagati. Tako treba.
Ali nije tako.

Ako si VAKCINISAN ne ides u izolaciju.

Dakle vakcinisani mogu siriti koronu i zarazit sve oko sebe, ali ako si nevakcinisan to je problem.

Samo jos jedan od dokaza da ovim mjerama nije cilj sprijeciti sirenje zaraze nego natjerati sve da se vakcinisu.
Jaran vakcinisan i bio 14 dana u izolaciji. Mada nije ga niko ni pitao da li je vakcinisan već samo dobio 14 dana izolacije.
last mohicans
Posts: 11689
Joined: 09/08/2012 23:19

#8387 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by last mohicans »

Otkud sad 14,pa izolacija je 10 dana.
mistek
Posts: 3376
Joined: 23/05/2010 15:16

#8388 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by mistek »

Black swan wrote: 16/01/2022 22:36 Kaze zarazeni se druze se i medu ljude
Ja sam bas los tmp grlo itd da mi nije do druzenja :mrgreen:
To neki supermeni
Ali 95% slučajeva su takvi da možeš bez problema raditi bilo šta. I isto ko da živim u drugoj državi, vazda kad se o ovome priča, ali većina ljudi koje znam i koji imaju simptome kažu "nije" i rade sve kao i do tada. U vrh glave, znam 1 koje se testira i ode u izolaciju na 10 ovakvih slučajeva. Evo u posljednjih 10 dana je barem 30 ljudi oko mene, na poslu, porodici, komšiluku, bilo loše, prehlada, gripa, covid, šta ja znam šta, samo jednu jedinu osobu znam da se testirala i da je zvanično u izolaciji :D

Ja sam prošle godine imao, izgubio čula mirisa i ukusa, bio u izolaciji, ali se nisam osjećao ni 1% loše. Ovo sada je još blaže evidentno za većinu ljudi.
User avatar
elma85
Posts: 7
Joined: 16/01/2022 00:19
Location: Sarajevo
Vozim: Opel Corsa
Horoskop: Vaga

#8389 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by elma85 »

last mohicans wrote: 17/01/2022 00:09 Otkud sad 14,pa izolacija je 10 dana.
Oficijelno je 14 dana, ali ako su svi parametri ok, tipa temp niza, generalno ok stanje, u komunikaciji sa porodicnim doktorom, moze nakon 10 dana dopustit izlazak iz izolacije.
aerodinamika
Posts: 955
Joined: 21/04/2019 13:42

#8390 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by aerodinamika »

aldinjo wrote: 16/01/2022 18:52
sigicalo wrote: 16/01/2022 02:19

Tako je moja firma postala klaster. U 2 dana 18 zarazenih uposlenika zbog dvije cvake koje su 5 dana slinile, kasljale, kihale i imale temperaturu. Gripa je. Samo jedan dan nema ih. Kod obje potvrdjen covid. Kolegica onkoloski pacijent, vakcinisana na kisiku u vojnoj, kod kolege beba od 3 mjeseca pozitiva i na Jezeru. Treba to i krivicno goniti
:lol:
predlazem ti da posjetis kovido odjel, ako nista barem putem youteba i da vidis u kakvim mukama, na granici zivota i smrti, u borbi sa kovidom zivotare ljudi, nasi sugradani i suplanetarci,
vjerovatno nigdje ni ne putujes i imas smanjenu empatiju prema drugim ljudima i ocitio odbijas vakcinu, ali ako nista vakcinisi se iz sebicluka/radi sebe, tako ces, barem zastiti druge
gamer4ever
Posts: 684
Joined: 11/12/2012 12:52

#8391 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by gamer4ever »

MUNAFIK wrote: 16/01/2022 20:36 Mozemo li se sližiti da u skladu sa ovim napisanim ista pravila trebaju vaziti za vakcinisane i nevakcinisane?

Pa i vakcinisani i nevakcinisani trebaju ici u izolacije posebno kad im je clan porodice sa kojim žive pozotivan?
Naravno da se slazem, jer je dokazano da i vakcinisani sire zarazu
User avatar
Truba
Posts: 81192
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#8392 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by Truba »

mistek wrote: 17/01/2022 00:16
Black swan wrote: 16/01/2022 22:36 Kaze zarazeni se druze se i medu ljude
Ja sam bas los tmp grlo itd da mi nije do druzenja :mrgreen:
To neki supermeni
Ali 95% slučajeva su takvi da možeš bez problema raditi bilo šta. I isto ko da živim u drugoj državi, vazda kad se o ovome priča, ali većina ljudi koje znam i koji imaju simptome kažu "nije" i rade sve kao i do tada. U vrh glave, znam 1 koje se testira i ode u izolaciju na 10 ovakvih slučajeva. Evo u posljednjih 10 dana je barem 30 ljudi oko mene, na poslu, porodici, komšiluku, bilo loše, prehlada, gripa, covid, šta ja znam šta, samo jednu jedinu osobu znam da se testirala i da je zvanično u izolaciji :D

Ja sam prošle godine imao, izgubio čula mirisa i ukusa, bio u izolaciji, ali se nisam osjećao ni 1% loše. Ovo sada je još blaže evidentno za većinu ljudi.
Ja sam imao 39.50 i to skocila u pola sata
Takodjer grlo boljelo, ali imam miris jbg svakom drugacije
Ali ko ima tmp ne ide garant na poso
Becky7
Posts: 849
Joined: 25/11/2017 16:31

#8393 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by Becky7 »

gamer4ever wrote: 17/01/2022 09:11
MUNAFIK wrote: 16/01/2022 20:36 Mozemo li se sližiti da u skladu sa ovim napisanim ista pravila trebaju vaziti za vakcinisane i nevakcinisane?

Pa i vakcinisani i nevakcinisani trebaju ici u izolacije posebno kad im je clan porodice sa kojim žive pozotivan?
Naravno da se slazem, jer je dokazano da i vakcinisani sire zarazu
Da kod nas kolegica dobila negativan pcr a muz uveliko pozitivan i evo je na poslu a vakcinisana u maju prosle godine sad je svi izbjegavaju..
last mohicans
Posts: 11689
Joined: 09/08/2012 23:19

#8394 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by last mohicans »

Vrijeme inkubacije iznosi 1-14 dana, što je i preporučeno vrijeme samoizolacije za bliske kontakte potvrđenih slučajeva COVID-19.

Ako je osoba u posljednjih 6 mjeseci imala laboratorijski dokazan COVID-19, te ima medicinsku dokumentaciju kojom može potvrditi da je preboljela COVID-19, ne treba ići u samoizolaciju.

Također, ako je osoba u posljednjih 6 mjeseca na temelju jasne epidemiološke anamneze i kliničke slike klasificirana kao vjerovatan slučaj COVID-19 (npr. član porodičnog domaćinstva koji živi s laboratorijski potvrđenim bolesnikom koji je tokom izolacije razvio karakteristične simptome bolesti), ne treba biti u samoizolaciji, što može odrediti doktor koji provodi zdravstveni nadzor u skladu sa podacima u medicinskoj dokumentaciji.

Većina potpuno vakcinisanih osoba ili osoba koje su preboljele COVID-19 i primile dvije doze vakcine, bez simptoma sličnih COVID-u, ne trebaju ići u izolaciju ili se testirati nakon izlaganja osobi sa sumnjom ili potvrđenim COVID-19. Međutim, trebaju pratiti simptome COVID-19 i obratiti pažnju na preventivne mjere tokom 14 dana nakon izlaganja. Ako se pojave simptomi, trebali bi se izolirati od drugih, biti klinički procijenjeni na COVID-19, uključujući testiranje na SARS-CoV-2, ako je potrebno.
• Ako je osoba koja se nalazi u izolaciji laboratorijski pozitivna na SARS-CoV-2 i asimptomatska*, nakon 10 dana od uzimanja uzorka smatra se zdravom i otpušta iz izolacije;

Ako osoba koja se nalazi u izolaciji razvije blagu/umjerenu kliničku sliku COVID-19 smatra se zdravom najmanje 10 dana nakon pojave simptoma i najmanje 3 dana bez simptoma* (npr. osoba koja je imala simptome 2 dana, smatra se zdravom nakon 10 dana od pojave simptoma – 7+3).

Na kraju izolacije, kao kriterij za otpuštanje ne koristi se retestiranje na SARS-CoV-2.
Ovo je ažurirano 12.1 na str.vlade KS.
BadBoy
Posts: 8049
Joined: 01/11/2005 21:55

#8395 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

Becky7 wrote: 17/01/2022 10:57
gamer4ever wrote: 17/01/2022 09:11

Naravno da se slazem, jer je dokazano da i vakcinisani sire zarazu
Da kod nas kolegica dobila negativan pcr a muz uveliko pozitivan i evo je na poslu a vakcinisana u maju prosle godine sad je svi izbjegavaju..
Prerano se testirala. Biće i njoj PCR pozitivan kroz koji dan.
Ali_G
Posts: 4639
Joined: 02/03/2002 00:00

#8396 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by Ali_G »

last mohicans wrote: 17/01/2022 11:34
Vrijeme inkubacije iznosi 1-14 dana, što je i preporučeno vrijeme samoizolacije za bliske kontakte potvrđenih slučajeva COVID-19.

Ako je osoba u posljednjih 6 mjeseci imala laboratorijski dokazan COVID-19, te ima medicinsku dokumentaciju kojom može potvrditi da je preboljela COVID-19, ne treba ići u samoizolaciju.

Također, ako je osoba u posljednjih 6 mjeseca na temelju jasne epidemiološke anamneze i kliničke slike klasificirana kao vjerovatan slučaj COVID-19 (npr. član porodičnog domaćinstva koji živi s laboratorijski potvrđenim bolesnikom koji je tokom izolacije razvio karakteristične simptome bolesti), ne treba biti u samoizolaciji, što može odrediti doktor koji provodi zdravstveni nadzor u skladu sa podacima u medicinskoj dokumentaciji.

Većina potpuno vakcinisanih osoba ili osoba koje su preboljele COVID-19 i primile dvije doze vakcine, bez simptoma sličnih COVID-u, ne trebaju ići u izolaciju ili se testirati nakon izlaganja osobi sa sumnjom ili potvrđenim COVID-19. Međutim, trebaju pratiti simptome COVID-19 i obratiti pažnju na preventivne mjere tokom 14 dana nakon izlaganja. Ako se pojave simptomi, trebali bi se izolirati od drugih, biti klinički procijenjeni na COVID-19, uključujući testiranje na SARS-CoV-2, ako je potrebno.
• Ako je osoba koja se nalazi u izolaciji laboratorijski pozitivna na SARS-CoV-2 i asimptomatska*, nakon 10 dana od uzimanja uzorka smatra se zdravom i otpušta iz izolacije;

Ako osoba koja se nalazi u izolaciji razvije blagu/umjerenu kliničku sliku COVID-19 smatra se zdravom najmanje 10 dana nakon pojave simptoma i najmanje 3 dana bez simptoma* (npr. osoba koja je imala simptome 2 dana, smatra se zdravom nakon 10 dana od pojave simptoma – 7+3).

Na kraju izolacije, kao kriterij za otpuštanje ne koristi se retestiranje na SARS-CoV-2.
Ovo je ažurirano 12.1 na str.vlade KS.
Znaci teoretski ako imas temp u trajanju od 2 dana i nikakve vise simptome opet moras biti u izolaciji 10 dana:)
last mohicans
Posts: 11689
Joined: 09/08/2012 23:19

#8397 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by last mohicans »

Ovo sa potpuno vakcinisanim je totalno bezveze. Evo moj primjer, vakcinisan, fasovao. Supruga se koprcala nekoliko dana, i ona je dobila simptome, a po ovim mjerama mogla je ici na posao jer je i ona vakcinisana. Da ja išla na posao, zarazila bi jos nekoliko osoba jer se ovaj širi ko lud. Ja sam potvrđen PCRaom, njoj nikad nije dosao. Ali smo izolovani 10 dana.
User avatar
GarfieldLover
Posts: 406
Joined: 05/03/2013 13:07

#8398 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by GarfieldLover »

Prosli septembar. Suprug pozitivan. Dr ga pita s kim zivi i negdje to evidentira. Mene i dijete niko ne kontaktira, ne pita nista, ne salju na testiranje ne odredjuju izolaciju.

Samoinicijativno nas testiram oboje, negativni. Ne idem na posao 2 sedmice, olaksavajuca okolnost je sto imamo opciju rada od kuce pa mi nisu trebali nikakvi papiri. Zovem DZ, skolsko, kazem situaciju i oni mi kazu da ostavim dijete kuci 2 sedmice, dobice ispricnicu.
Nakon 2 sedmice se ponovo testiramo, u priv.aranzmanu, negativni, vratimo se "medju ljude".

Dakle, MOJA SAVJEST mi je nalozila da sprijecim eventualne potencijalne rizike, neovisno od odredbi dr.

P.S. Vakcinisani i suprug i ja, on Sinofarm, ja AZ.
last mohicans
Posts: 11689
Joined: 09/08/2012 23:19

#8399 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by last mohicans »

Ali_G wrote: 17/01/2022 11:40
last mohicans wrote: 17/01/2022 11:34
Ovo je ažurirano 12.1 na str.vlade KS.
Znaci teoretski ako imas temp u trajanju od 2 dana i nikakve vise simptome opet moras biti u izolaciji 10 dana:)
Po ovom izgleda da je tako. Kod nas je baš takav slučaj,po 2-3 dana imali simptome, a zadnjih 7 dana apsolutno ništa. Ali ima jos nesto interesantno,ja osmi dan radio antigen,supruga deveti i dalje pozitivni. Vjerovatno nismo zarazni,ali test pozitivan.
Ali_G
Posts: 4639
Joined: 02/03/2002 00:00

#8400 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by Ali_G »

Ja imam rodbinu u Dk. Kod njih je jos prosle godine vazilo pravilo ako 3 uzastopna dana nemas temp i simptome (kasalj se nije racunao) slobodan si. Mislim da su upravo radi dosta slucajeva slicnih tebi u UK i USA skratili na 5 dana izolaciju.
Locked