Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
mistek
Posts: 3371
Joined: 23/05/2010 15:16

#5926 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by mistek »

Strašna naplata i strašna zajebancija :lol: Sarajevo zatvoreno, psihološki teror i tortura, ali mjere daju rezultate.

Pogledajte mjere u RS. Od početka godine studenti na SVIM fakultetima idu redovno na nastavu, policijski sat urijetko kao u Sarajevu, maske na otvorenom ništa, puno relaksiranije - u Sarajevu stanje teže po svakom segmentu. I eto, nije relevatnno to, nek bude relevantan Zagreb, koji hoćete grad. Mjere su SMIJURIJA. Kupiti zasluge za to je jednako Stavovim naslovima da je neko ubio 500 ljudi. Pobornici jedne i druge politike likuju i ništa drugo.

Narod treba psihički relaksirati, a ne jesti govna s mjerama. Svaki ovaj dan dalje torture, nadam se da će im u životu biti vraćen, na najgori način.
BadBoy
Posts: 8041
Joined: 01/11/2005 21:55

#5927 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

laik1981 wrote: 11/04/2021 12:04
BadBoy wrote: 11/04/2021 11:53
laik1981 wrote: 11/04/2021 11:45
Odlican rezultat. Preko 500 mrtvih u KS za mjesec dana..
Mjere ubile preko 500 ljudi?
Nisam to rekao. Mjere, poput ne obavljanja hladnog programa u zdravstvenim ustanovama, ne ubijaju tako brzo. Te viskove smrtnosti cemo osjetiti za par mjeseci..

Brojevi govore da je od pocetka talasa u KS umrlo preko 500 ljudi od covida, a zarazilo se ko zna koliko. Ima preko 15000 potvrdjenih, a onih sa indikacijama za testiranje preko 50000. Asimptomatske da i ne uzimamo u obzir.

I kako posle ovih brojeva, posle fakta da je Sarajevo imalo najvecu smrtnost na svijetu mozemo reci da su mjere dale rezultat?
Ne obavljanje hladnog programa u zdravstvenim ustanovama nije mjera Vlade KS. Zašto je tako teško priznati da je ovo sada djelovalo da se stanje malo primiri? Naravno i strah ljudi je uticao na to pa su se svi malo pritajili. Neće nikome kruna s glave spasti ako to prihvatite.
laik1981
Posts: 12895
Joined: 05/12/2012 13:04

#5928 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

BadBoy wrote: 11/04/2021 14:58
laik1981 wrote: 11/04/2021 12:04
BadBoy wrote: 11/04/2021 11:53

Mjere ubile preko 500 ljudi?
Nisam to rekao. Mjere, poput ne obavljanja hladnog programa u zdravstvenim ustanovama, ne ubijaju tako brzo. Te viskove smrtnosti cemo osjetiti za par mjeseci..

Brojevi govore da je od pocetka talasa u KS umrlo preko 500 ljudi od covida, a zarazilo se ko zna koliko. Ima preko 15000 potvrdjenih, a onih sa indikacijama za testiranje preko 50000. Asimptomatske da i ne uzimamo u obzir.

I kako posle ovih brojeva, posle fakta da je Sarajevo imalo najvecu smrtnost na svijetu mozemo reci da su mjere dale rezultat?
Ne obavljanje hladnog programa u zdravstvenim ustanovama nije mjera Vlade KS. Zašto je tako teško priznati da je ovo sada djelovalo da se stanje malo primiri? Naravno i strah ljudi je uticao na to pa su se svi malo pritajili. Neće nikome kruna s glave spasti ako to prihvatite.
Nisam ni pomenuo vladu KS, a ako cemo tako onda ni policijski nije njihova mjera, kao ni maske, kako na otvorenom tako i u zatvorenom prostoru. Nije ni mjera ogranicenog broja ljudi u zatvorenom i na otvorenom. Mjere koje su razlicite u odnosu na ostatak FBiH su zatvaranja ovih nekih biznisa. Manje vise to je i jedina konkretna razlika.

A stanje ce se smiriti i u ostatku federacije i bez tog zatvaranja, kao sto se smirilo i u novembru.. Ako je tebi lakse hvaliti mjere vlade KS i ucinkovitost tih mjera ja ti to ne sporim. Po meni su to iznudjene mjere, donesene sa mjesec dana zakasnjenja, a brojke u konacnici govore koliko su bile ucinkovite. Posle seta ekonomskih mjera sam prestao kritikovati mjere koje su se odnosile na zatvaranje biznisa. Kod konkretno tih mjera je potrebno uraditi sve da se umanji steta, a oni su to odradili koliko su mogli, a da su se jos malo protegnuli mogli su i te ekonomske mjere kreirati na nacin koji bi zacepio usta svim gazdama, a pogotovo onim koji su bili u fokusu..

Ako je problem sto ja mislim da zakasnjele i neadekvatne mjere nemaju znacajan uticaj onda cu ja prestati govoriti o mjerama.

Najvise bi volio da izvuku neke pouke i pripreme se bolje za neki eventualni sledeci val. Tu prije svega mislim na bolju pripremu zdravstvenog sistema..
Iker C
Posts: 3006
Joined: 04/07/2010 11:48

#5929 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by Iker C »

;-)
Iker C wrote: 04/03/2021 19:05
Iker C wrote: 20/02/2021 10:33 Narednih 70 dana ce trajati treci val.Za 15 dana trebamo ocekivati 10 smrtnih slucajeva samo u KS. I val u oktobru je isto poceo, veliki broja zarazenih pa tek onda je rastao broj smrtnih slucajeva .
Ovo je moj post iz pocetka marta, nazalost pogrijesio sam u procijeni broja mrtvih jer ih je bilo dosta vise.
April maj i pola juna treba iskoristiti za uzivanje jer ce krajem juna poceti 4. val.
BadBoy
Posts: 8041
Joined: 01/11/2005 21:55

#5931 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

laik1981 wrote: 11/04/2021 15:24
BadBoy wrote: 11/04/2021 14:58
laik1981 wrote: 11/04/2021 12:04
Nisam to rekao. Mjere, poput ne obavljanja hladnog programa u zdravstvenim ustanovama, ne ubijaju tako brzo. Te viskove smrtnosti cemo osjetiti za par mjeseci..

Brojevi govore da je od pocetka talasa u KS umrlo preko 500 ljudi od covida, a zarazilo se ko zna koliko. Ima preko 15000 potvrdjenih, a onih sa indikacijama za testiranje preko 50000. Asimptomatske da i ne uzimamo u obzir.

I kako posle ovih brojeva, posle fakta da je Sarajevo imalo najvecu smrtnost na svijetu mozemo reci da su mjere dale rezultat?
Ne obavljanje hladnog programa u zdravstvenim ustanovama nije mjera Vlade KS. Zašto je tako teško priznati da je ovo sada djelovalo da se stanje malo primiri? Naravno i strah ljudi je uticao na to pa su se svi malo pritajili. Neće nikome kruna s glave spasti ako to prihvatite.
Nisam ni pomenuo vladu KS, a ako cemo tako onda ni policijski nije njihova mjera, kao ni maske, kako na otvorenom tako i u zatvorenom prostoru. Nije ni mjera ogranicenog broja ljudi u zatvorenom i na otvorenom. Mjere koje su razlicite u odnosu na ostatak FBiH su zatvaranja ovih nekih biznisa. Manje vise to je i jedina konkretna razlika.

A stanje ce se smiriti i u ostatku federacije i bez tog zatvaranja, kao sto se smirilo i u novembru.. Ako je tebi lakse hvaliti mjere vlade KS i ucinkovitost tih mjera ja ti to ne sporim. Po meni su to iznudjene mjere, donesene sa mjesec dana zakasnjenja, a brojke u konacnici govore koliko su bile ucinkovite. Posle seta ekonomskih mjera sam prestao kritikovati mjere koje su se odnosile na zatvaranje biznisa. Kod konkretno tih mjera je potrebno uraditi sve da se umanji steta, a oni su to odradili koliko su mogli, a da su se jos malo protegnuli mogli su i te ekonomske mjere kreirati na nacin koji bi zacepio usta svim gazdama, a pogotovo onim koji su bili u fokusu..

Ako je problem sto ja mislim da zakasnjele i neadekvatne mjere nemaju znacajan uticaj onda cu ja prestati govoriti o mjerama.

Najvise bi volio da izvuku neke pouke i pripreme se bolje za neki eventualni sledeci val. Tu prije svega mislim na bolju pripremu zdravstvenog sistema..
Pa šta si pomenuo. Konstantno samo pomjeraš stative. Šta je bila poenta izjave "Odlican rezultat. Preko 500 mrtvih u KS za mjesec dana.. "??

Mislim ja znam šta ti hoćeš da kažeš jer si tog stava od početka i tebi niko i ništa je može drugačije dokazati. Stoga je bespredmetno i pričati, ali način na koji si ti formulisao gornju izjavu je baš loš. Gotovo pa pripisivanje žrtava mjerama pa kad te neko upita kreće izvrdavanje nisam to rekao nisam na to mislio.
Matrix_
Posts: 297
Joined: 09/02/2021 12:49

#5932 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by Matrix_ »

na smirivanje situacije je uticalo to što se raja malo sasrala
nema više nikog ko nije imao u bližoj ili široj familiji, komšiluku, radnim kolegama nekog zaraženog, lakše ili teže oboljelog ili smrtni slučaj
tako da su i najveći antimaskeri, antivaskeri i antikoronaši vidjeli da je vrag odnio šalu
a pogotovo jer su počeli da teže oboljevaju, pa i umiru i mlađe osobe

Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#5933 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by Hakiz »

Matrix_ wrote: 11/04/2021 17:41 na smirivanje situacije je uticalo to što se raja malo sasrala
nema više nikog ko nije imao u bližoj ili široj familiji, komšiluku, radnim kolegama nekog zaraženog, lakše ili teže oboljelog ili smrtni slučaj
tako da su i najveći antimaskeri, antivaskeri i antikoronaši vidjeli da je vrag odnio šalu
a pogotovo jer su počeli da teže oboljevaju, pa i umiru i mlađe osobe
Mora jednom iz guzice u glavu doći...
laik1981
Posts: 12895
Joined: 05/12/2012 13:04

#5934 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

BadBoy wrote: 11/04/2021 17:22


Pa šta si pomenuo. Konstantno samo pomjeraš stative. Šta je bila poenta izjave "Odlican rezultat. Preko 500 mrtvih u KS za mjesec dana.. "??

Mislim ja znam šta ti hoćeš da kažeš jer si tog stava od početka i tebi niko i ništa je može drugačije dokazati. Stoga je bespredmetno i pričati, ali način na koji si ti formulisao gornju izjavu je baš loš. Gotovo pa pripisivanje žrtava mjerama pa kad te neko upita kreće izvrdavanje nisam to rekao nisam na to mislio.
Cuj sta je poenta. Pa poenta je da mjere nisu urodile plodom jer imamo preko 500 mrtvih za mjesec dana, sto je rekord. Na osnovu cega ti govoris da su mjere bile uspjesne? Zato sto padaju brojevi, a bez mjera bi val trajao do jula i imali bi 5000 mrtvih? I u novembarskom valu su brojevi na kraju pali, otprilike nakon slicnog vremenskog perioda. Jesu li tad mjere urodile plodom i koje tacno mjere, posto tad nije bilo zatvaranja. Sve radilo, djeca isla u skolu. Od mjera bio policijski i maske.. Sad smo zatvorili to sto smo zatvorili i hajde i neka smo. Da li imamo rekordne brojke? Da li je zdravstveni sistem pukao po svim osnovama? O kakvoj uspjesnosti mjera onda pricamo? Mjerama bi trebalo, bar u teoriji, prevenirati katastrofu. Sta smo mi prevenirali? Da li se izbjegla katastrofa?
Matrix_
Posts: 297
Joined: 09/02/2021 12:49

#5935 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by Matrix_ »

Hakiz wrote: 11/04/2021 17:58
Matrix_ wrote: 11/04/2021 17:41 na smirivanje situacije je uticalo to što se raja malo sasrala
nema više nikog ko nije imao u bližoj ili široj familiji, komšiluku, radnim kolegama nekog zaraženog, lakše ili teže oboljelog ili smrtni slučaj
tako da su i najveći antimaskeri, antivaskeri i antikoronaši vidjeli da je vrag odnio šalu
a pogotovo jer su počeli da teže oboljevaju, pa i umiru i mlađe osobe
Mora jednom iz guzice u glavu doći...
tako nekako, kad je zakačilo i njih ili nekog i
od onih do kojih im je stalo, dođe iz guzice u tikvu

inače, dobro je to, ima i gorih :D
ne znam iz kojeg razloga, ali Sarajevo je u žiži prozivanja i frke, a sa danšnjih 547 hospitalizovanih je u daleko boljoj situaciji od Banja Luke koja ima danas 611 u UKC !!!
dakle i apsolutno veći btoj a da ne govorimo da Sarajevski kanton ima 400.000 a Banja Luka 180.000 stamovnika

al eto, Banja Luka se ne proziva toliko iz nekog razloga a dva puta gora
Last edited by Matrix_ on 11/04/2021 18:50, edited 1 time in total.
BadBoy
Posts: 8041
Joined: 01/11/2005 21:55

#5936 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

laik1981 wrote: 11/04/2021 18:33
BadBoy wrote: 11/04/2021 17:22


Pa šta si pomenuo. Konstantno samo pomjeraš stative. Šta je bila poenta izjave "Odlican rezultat. Preko 500 mrtvih u KS za mjesec dana.. "??

Mislim ja znam šta ti hoćeš da kažeš jer si tog stava od početka i tebi niko i ništa je može drugačije dokazati. Stoga je bespredmetno i pričati, ali način na koji si ti formulisao gornju izjavu je baš loš. Gotovo pa pripisivanje žrtava mjerama pa kad te neko upita kreće izvrdavanje nisam to rekao nisam na to mislio.
Cuj sta je poenta. Pa poenta je da mjere nisu urodile plodom jer imamo preko 500 mrtvih za mjesec dana, sto je rekord. Na osnovu cega ti govoris da su mjere bile uspjesne? Zato sto padaju brojevi, a bez mjera bi val trajao do jula i imali bi 5000 mrtvih? I u novembarskom valu su brojevi na kraju pali, otprilike nakon slicnog vremenskog perioda. Jesu li tad mjere urodile plodom i koje tacno mjere, posto tad nije bilo zatvaranja. Sve radilo, djeca isla u skolu. Od mjera bio policijski i maske.. Sad smo zatvorili to sto smo zatvorili i hajde i neka smo. Da li imamo rekordne brojke? Da li je zdravstveni sistem pukao po svim osnovama? O kakvoj uspjesnosti mjera onda pricamo? Mjerama bi trebalo, bar u teoriji, prevenirati katastrofu. Sta smo mi prevenirali? Da li se izbjegla katastrofa?
Ti si prvi na ovom forumu protiv bilo kakvih mjera. Znači da su kojim slučajem uveli bilo kakve preventivne mjere ti bi prvi na ovom forumu pričao kako su bezveze zatvorili sve jer imamo jako malo zaraženih, a glavni argument za to bi ti bile prazne bolnice. Međutim ako smo išta naučili iz svega ovoga to bi trebalo biti da se bolnice doslovno preko noći preplave i kada samo gledaš popunjenost bolnica ti si onda već zakasnio sa mjerama. A to je tvoj glavni argument - gledaj popunjenost bolnica (često se referišeš i na cirkulaciju virusa 2019 godine kao potporu tvom argumentu). I sad imamo situaciju kada su postupili onako kako si ti predlagao i sad to ne valja jer nisu prevenirali?

Drugo, ima jedna OGROMNA, ZNAČAJNA razlika u odnosu na November 2020. Sada smo u raljama Britanskog soja korone koji se širi dosta brže, agresivniji je i stvara teže kliničke slike. I pored toga, drugi val je počeo početkom oktobra a primirio se nekad sredinom decembra. Treći val u Sarajevu je krenuo rasti početkom marta. Prve mjere uvedene 12. Marta. Ni mjesec dana kasnije, već imamo smirenje situacije. To su brojevi, možeš sve i sam na klixu provjeriti. Nema ni teoretske šanse da bi se za manje od mjesec dana situacija sama primirila.
laik1981
Posts: 12895
Joined: 05/12/2012 13:04

#5937 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Pa vidjecemo ostatak federacije. Tamo nema zatvaranja kakvo je bilo u Sa. Gledali smo i raznorazne koncerte u nekim dijelovima drzave, a i danas im sve radi. Uporedicemo kad prodje..

A ovo ostalo si pola izmislio. Nadji mi taj post gdje tvrdim da treba uvoditi mjere na osnovu popunjenosti bolnica. Popunjenost bolnica je parametar za povrsno procjenjivanje situacije od strane obicnog posmatraca u nedostatku konkretnijih podataka. Krizni stabovi raspolazu konkretnijim podacima i imaju mogucnost da prave kvalitetnije prognoze i djeluju preventivno.

Vidjecemo kakva ce reakcija biti kod sledeceg vala. Evo po stoju da ce reagovati na nacin na koji su reagovali i sad..
Last edited by laik1981 on 11/04/2021 19:16, edited 1 time in total.
User avatar
Truba
Posts: 81026
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#5938 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by Truba »

Osnujete stranku stop lokdaunu
Osvojite izbore (al ukurCu)
onda lagano gledate kako se sve otvara
Matrix_
Posts: 297
Joined: 09/02/2021 12:49

#5939 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by Matrix_ »

prije da će se odmah ubrzo vidjet na samom Sarajevu
kad počnu radit kafane i šiša dudlaonice, koje su idioti pustili, jer je to jedina mjera koja je mogla imat stvarni efekat, uz možda policijski sat koji je sprečavao balavurdiju da derneči u zatvorenim prostorima što kafana, što stanova

nosanje maske na otvorenom je glupost teška koju su mogli samo smilslit naši debili
da je to pametno uveo bi Švabo, doduše kod njih je u centrima gradova u pjesačkim zonama gdje je fakat svakodnevno gužva
BadBoy
Posts: 8041
Joined: 01/11/2005 21:55

#5940 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

laik1981 wrote: 11/04/2021 19:09 Pa vidjecemo ostatak federacije. Tamo nema zatvaranja kakvo je bilo u Sa. Gledali smo i raznorazne koncerte u nekim dijelovima drzave, a i danas im sve radi. Uporedicemo kad prodje..
Pa upravo se to i dešava...Mostar, Banja Luka, Trebinje, da navedem samo neke sredine, trenutno gore.

A postove ću ti naći kad mi ne bude mrsko zaroviti se. Ima im i pola godine sada kad si pričao sa Mogyo oko rezultata studije da je virus bio prisutan u 2019 godini.
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#5941 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by Hakiz »

Matrix_ wrote: 11/04/2021 18:47
Hakiz wrote: 11/04/2021 17:58
Matrix_ wrote: 11/04/2021 17:41 na smirivanje situacije je uticalo to što se raja malo sasrala
nema više nikog ko nije imao u bližoj ili široj familiji, komšiluku, radnim kolegama nekog zaraženog, lakše ili teže oboljelog ili smrtni slučaj
tako da su i najveći antimaskeri, antivaskeri i antikoronaši vidjeli da je vrag odnio šalu
a pogotovo jer su počeli da teže oboljevaju, pa i umiru i mlađe osobe
Mora jednom iz guzice u glavu doći...
tako nekako, kad je zakačilo i njih ili nekog i
od onih do kojih im je stalo, dođe iz guzice u tikvu

inače, dobro je to, ima i gorih :D
ne znam iz kojeg razloga, ali Sarajevo je u žiži prozivanja i frke, a sa danšnjih 547 hospitalizovanih je u daleko boljoj situaciji od Banja Luke koja ima danas 611 u UKC !!!
dakle i apsolutno veći btoj a da ne govorimo da Sarajevski kanton ima 400.000 a Banja Luka 180.000 stamovnika

al eto, Banja Luka se ne proziva toliko iz nekog razloga a dva puta gora
Strah :D
Johnny_x
Posts: 1357
Joined: 23/10/2010 16:21

#5942 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by Johnny_x »

Jedan poznanik mi kaze da je cuo informaciju da na podhrastovima od 100-injak ljudi koji se nalazi, samo je jedan pusac, je li moze neko vise o ovome, da li je ovo tacno? Poznajete li ljude koji su obolili, da li su pusli, kako su oni podnjeli virus, prijatelj 30 godina nepusac, obolio od korone, imao je upalu pluca, 3 dana mu nije bilo dobro, najvise su ga pluca probadala tokom bolesti. Da li je tacno da pusaci lakse podnose virus?
User avatar
JohnnyS
Posts: 13390
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#5943 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by JohnnyS »

Sve govori u prilog tome, ali bitna je stvar za naglasiti kako je pušenje puno smrtonosnije od korone.
Iker C
Posts: 3006
Joined: 04/07/2010 11:48

#5944 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by Iker C »

Johnny_x wrote: 11/04/2021 20:00 Jedan poznanik mi kaze da je cuo informaciju da na podhrastovima od 100-injak ljudi koji se nalazi, samo je jedan pusac, je li moze neko vise o ovome, da li je ovo tacno? Poznajete li ljude koji su obolili, da li su pusli, kako su oni podnjeli virus, prijatelj 30 godina nepusac, obolio od korone, imao je upalu pluca, 3 dana mu nije bilo dobro, najvise su ga pluca probadala tokom bolesti. Da li je tacno da pusaci lakse podnose virus?
Rokiiii pojacaj cigarete i ne brini....
mistek
Posts: 3371
Joined: 23/05/2010 15:16

#5945 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by mistek »

Četvrtog vala neće ni biti u obimu u kojem su bila ova dva posljednja. I nema to veze ni s kakvim mjerama, nemjerama. Narod se isto ponaša i s mjerama i bez, čiste budalaštine su da se neko prepao, pa su ljudi disciplinovani. Naprotiv, ljudi su i manje disciplinovani, gledaju kako da zajebu sistem. Pa posljednjih 5 vikenda u Konjicu, Lukavici, Visokom, Mostaru, Travniku je hiljade ljudi iz Sarajeva. Ljudi organizuju svadbe sa 50 zvanica po kućama. Ili evo, svi idemo na dženaze, koliko se tu osjeti strah i smanjenje broja ljudi? Vala nikako. Nema ni razmaka, nema nikakvih epidemioloških mjera, niko to ne benda 2% čim ne mora da benda. Smiješna je priča o "disciplinovanom narodu".

Četvrtog vala neće biti jer je već sada više od 50% ljudi u Sarajevu prebolovalo koronu. Slična stvar je i u ostatku države. Kada se inostranstvo i dijaspora cijepe, još teže će biti širiti virus. Ljeto je svakako manje pogodno tlo za širenje, a na jesen će i dalje preko 50% ljudi imati solidan imunitet, plus vakcinisano pola svijeta. I nek prave eksperimente, kakve god hoće, jedan grad zatvore, drugi otvore, garantujem da smo najgore prošli i da je svako dalje zamaranje ovim bespotrebno. Mjere treba relaksirati do maksimuma i vratiti sve u normalu što prije, spašavati turističku sezonu i od septembra vratiti sve na normalu, djecu u škole i sl.
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#5946 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by Hakiz »

mistek wrote: 11/04/2021 20:20 Četvrtog vala neće ni biti u obimu u kojem su bila ova dva posljednja. I nema to veze ni s kakvim mjerama, nemjerama. Narod se isto ponaša i s mjerama i bez, čiste budalaštine su da se neko prepao, pa su ljudi disciplinovani. Naprotiv, ljudi su i manje disciplinovani, gledaju kako da zajebu sistem. Pa posljednjih 5 vikenda u Konjicu, Lukavici, Visokom, Mostaru, Travniku je hiljade ljudi iz Sarajeva. Ljudi organizuju svadbe sa 50 zvanica po kućama. Ili evo, svi idemo na dženaze, koliko se tu osjeti strah i smanjenje broja ljudi? Vala nikako. Nema ni razmaka, nema nikakvih epidemioloških mjera, niko to ne benda 2% čim ne mora da benda. Smiješna je priča o "disciplinovanom narodu".

Četvrtog vala neće biti jer je već sada više od 50% ljudi u Sarajevu prebolovalo koronu. Slična stvar je i u ostatku države. Kada se inostranstvo i dijaspora cijepe, još teže će biti širiti virus. Ljeto je svakako manje pogodno tlo za širenje, a na jesen će i dalje preko 50% ljudi imati solidan imunitet, plus vakcinisano pola svijeta. I nek prave eksperimente, kakve god hoće, jedan grad zatvore, drugi otvore, garantujem da smo najgore prošli i da je svako dalje zamaranje ovim bespotrebno. Mjere treba relaksirati do maksimuma i vratiti sve u normalu što prije, spašavati turističku sezonu i od septembra vratiti sve na normalu, djecu u škole i sl.
Samo što imunitet ne traje vječito. 3 mjeseca za prebolovane i oko godinu za vakcinisane. Ako imaš 50% "sigurnih" virus će kolati u drugih 50. Onda će ovima prvima da popusti zaštita pa će opet doći u opasnost. I tako ukrug.

Zato treba vakcinisati što više ljudi što brže. Tako će virus izgubiti "domaćine" u kojima može čekati.
Matrix_
Posts: 297
Joined: 09/02/2021 12:49

#5947 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by Matrix_ »

:lol: :lol:
sta kae sve otvorit
mjerama napaćeni Bošnjo "pametan",
Švabo glup što 4 mjeseca sve zatvorio i ko zna kad će popustit mjere
Trappist
Posts: 4222
Joined: 12/09/2020 08:52

#5948 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

Hakiz wrote: 11/04/2021 20:26
mistek wrote: 11/04/2021 20:20 Četvrtog vala neće ni biti u obimu u kojem su bila ova dva posljednja. I nema to veze ni s kakvim mjerama, nemjerama. Narod se isto ponaša i s mjerama i bez, čiste budalaštine su da se neko prepao, pa su ljudi disciplinovani. Naprotiv, ljudi su i manje disciplinovani, gledaju kako da zajebu sistem. Pa posljednjih 5 vikenda u Konjicu, Lukavici, Visokom, Mostaru, Travniku je hiljade ljudi iz Sarajeva. Ljudi organizuju svadbe sa 50 zvanica po kućama. Ili evo, svi idemo na dženaze, koliko se tu osjeti strah i smanjenje broja ljudi? Vala nikako. Nema ni razmaka, nema nikakvih epidemioloških mjera, niko to ne benda 2% čim ne mora da benda. Smiješna je priča o "disciplinovanom narodu".

Četvrtog vala neće biti jer je već sada više od 50% ljudi u Sarajevu prebolovalo koronu. Slična stvar je i u ostatku države. Kada se inostranstvo i dijaspora cijepe, još teže će biti širiti virus. Ljeto je svakako manje pogodno tlo za širenje, a na jesen će i dalje preko 50% ljudi imati solidan imunitet, plus vakcinisano pola svijeta. I nek prave eksperimente, kakve god hoće, jedan grad zatvore, drugi otvore, garantujem da smo najgore prošli i da je svako dalje zamaranje ovim bespotrebno. Mjere treba relaksirati do maksimuma i vratiti sve u normalu što prije, spašavati turističku sezonu i od septembra vratiti sve na normalu, djecu u škole i sl.
Samo što imunitet ne traje vječito. 3 mjeseca za prebolovane i oko godinu za vakcinisane. Ako imaš 50% "sigurnih" virus će kolati u drugih 50. Onda će ovima prvima da popusti zaštita pa će opet doći u opasnost. I tako ukrug.

Zato treba vakcinisati što više ljudi što brže. Tako će virus izgubiti "domaćine" u kojima može čekati.
:izet:

Procitajte nekad nesto u zivotu. Minimalno 8 mjeseci traje imunitet nakon prebolovane korone. Onaj iz Srbije koji je prvi zvanicno imao koronu i dalje ima antitijela, vise od godinu poslije. :thumbup:
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#5949 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by Hakiz »

Trappist wrote: 11/04/2021 20:57
Hakiz wrote: 11/04/2021 20:26
mistek wrote: 11/04/2021 20:20 Četvrtog vala neće ni biti u obimu u kojem su bila ova dva posljednja. I nema to veze ni s kakvim mjerama, nemjerama. Narod se isto ponaša i s mjerama i bez, čiste budalaštine su da se neko prepao, pa su ljudi disciplinovani. Naprotiv, ljudi su i manje disciplinovani, gledaju kako da zajebu sistem. Pa posljednjih 5 vikenda u Konjicu, Lukavici, Visokom, Mostaru, Travniku je hiljade ljudi iz Sarajeva. Ljudi organizuju svadbe sa 50 zvanica po kućama. Ili evo, svi idemo na dženaze, koliko se tu osjeti strah i smanjenje broja ljudi? Vala nikako. Nema ni razmaka, nema nikakvih epidemioloških mjera, niko to ne benda 2% čim ne mora da benda. Smiješna je priča o "disciplinovanom narodu".

Četvrtog vala neće biti jer je već sada više od 50% ljudi u Sarajevu prebolovalo koronu. Slična stvar je i u ostatku države. Kada se inostranstvo i dijaspora cijepe, još teže će biti širiti virus. Ljeto je svakako manje pogodno tlo za širenje, a na jesen će i dalje preko 50% ljudi imati solidan imunitet, plus vakcinisano pola svijeta. I nek prave eksperimente, kakve god hoće, jedan grad zatvore, drugi otvore, garantujem da smo najgore prošli i da je svako dalje zamaranje ovim bespotrebno. Mjere treba relaksirati do maksimuma i vratiti sve u normalu što prije, spašavati turističku sezonu i od septembra vratiti sve na normalu, djecu u škole i sl.
Samo što imunitet ne traje vječito. 3 mjeseca za prebolovane i oko godinu za vakcinisane. Ako imaš 50% "sigurnih" virus će kolati u drugih 50. Onda će ovima prvima da popusti zaštita pa će opet doći u opasnost. I tako ukrug.

Zato treba vakcinisati što više ljudi što brže. Tako će virus izgubiti "domaćine" u kojima može čekati.
:izet:

Procitajte nekad nesto u zivotu. Minimalno 8 mjeseci traje imunitet nakon prebolovane korone. Onaj iz Srbije koji je prvi zvanicno imao koronu i dalje ima antitijela, vise od godinu poslije. :thumbup:
Ipak ću vjerovati praksi. Ljudi su se drugi put razboljecali 3-4 mjesecavposlihebprvog puta.

Jedno je imati antitihela 100 ili 400 6 mjeseci poslije, ali ima ih i sa rezultatom 7 dva mjeseca poslije bolesti. Takvi su kandidati za opet.
Trappist
Posts: 4222
Joined: 12/09/2020 08:52

#5950 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

Hakiz wrote: 11/04/2021 21:02
Trappist wrote: 11/04/2021 20:57
Hakiz wrote: 11/04/2021 20:26

Samo što imunitet ne traje vječito. 3 mjeseca za prebolovane i oko godinu za vakcinisane. Ako imaš 50% "sigurnih" virus će kolati u drugih 50. Onda će ovima prvima da popusti zaštita pa će opet doći u opasnost. I tako ukrug.

Zato treba vakcinisati što više ljudi što brže. Tako će virus izgubiti "domaćine" u kojima može čekati.
:izet:

Procitajte nekad nesto u zivotu. Minimalno 8 mjeseci traje imunitet nakon prebolovane korone. Onaj iz Srbije koji je prvi zvanicno imao koronu i dalje ima antitijela, vise od godinu poslije. :thumbup:
Ipak ću vjerovati praksi. Ljudi su se drugi put razboljecali 3-4 mjesecavposlihebprvog puta.

Jedno je imati antitihela 100 ili 400 6 mjeseci poslije, ali ima ih i sa rezultatom 7 dva mjeseca poslije bolesti. Takvi su kandidati za opet.
Pa kaze jedan naucnik: " Istakao je da je nakon prve doze veliki broj ljudi je zaštićen od teškog oblika bolesti, te pojasnio da prilikom testiranja količine antitjela brojevi ne znače niša.

- Svaki laboratorij ima drugačiji test. Ako nije napravljen test u istom laboratoriju, ne možete upoređivati brojke, kazao je Lauc.

Potvrdio je i to da postoje ljudi koji nemaju antitijela, a preboljeli su koronu, te naglasio da su i oni zaštićeni jer postoje drugi nivoi imunog sistema koji nas štite."

Sanse da se opet zarazis su minimalne, negdje ispod 1%, ali i ako se opet razbolis neces imati tesku klinicku sliku.
Locked