Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
laik1981
Posts: 13007
Joined: 05/12/2012 13:04

#1201 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Ne postoje adekvatne mjere. Izbjegavaj guzve, bjezi od ovih sto kaslju i kisu i radi na licnom imunitetu. Ili ko ima mogucnost da ode gdje na selo i tamo provodi vrijeme kada su ovi skokovi prisutni.. Sve ostalo je presipanje iz supljeg u prazno..
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#1202 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

laik1981 wrote: 05/03/2021 10:32 Ne postoje adekvatne mjere. Izbjegavaj guzve, bjezi od ovih sto kaslju i kisu i radi na licnom imunitetu. Ili ko ima mogucnost da ode gdje na selo i tamo provodi vrijeme kada su ovi skokovi prisutni.. Sve ostalo je presipanje iz supljeg u prazno..
Ovo nije dovoljno. Što poznajem ljudi koji su se zarazili pokupili su zarazu od drugih tokom predsimptomatskog perioda kada ovi uopšte nisu znali da su bolesni ili su simptomi bili blagi i neodređeni da nisu ni sumnjali - boli malo glava, umor i sl.

Rijetko ko može sebi priuštiti dugotrajnu izolovanost od društva pa da često i dugo ide na vikendicu, pogotovo ko ima porodicu, ali se slažem za masku (i to disciplinovano jer je ovo glavna i najvažnija mjera), higijena, (umjereno) vitamini.
laik1981
Posts: 13007
Joined: 05/12/2012 13:04

#1203 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

daddy-kool wrote: 05/03/2021 10:47
laik1981 wrote: 05/03/2021 10:32 Ne postoje adekvatne mjere. Izbjegavaj guzve, bjezi od ovih sto kaslju i kisu i radi na licnom imunitetu. Ili ko ima mogucnost da ode gdje na selo i tamo provodi vrijeme kada su ovi skokovi prisutni.. Sve ostalo je presipanje iz supljeg u prazno..
Ovo nije dovoljno. Što poznajem ljudi koji su se zarazili pokupili su zarazu od drugih tokom predsimptomatskog perioda kada ovi uopšte nisu znali da su bolesni ili su simptomi bili blagi i neodređeni da nisu ni sumnjali - boli malo glava, umor i sl.

Rijetko ko može sebi priuštiti dugotrajnu izolovanost od društva pa da često i dugo ide na vikendicu, pogotovo ko ima porodicu, ali se slažem za masku (i to disciplinovano jer je ovo glavna i najvažnija mjera), higijena, (umjereno) vitamini.
Kako god, velika vecina ne moze izbjeci rizik zaraze. Radis, kreces se, a ne mozes vala da se i ne druzis pa taman u manjem obliku. Moze se raditi ovo sto sam nabrojao da smanji rizik ili ublazi posljedice..

Ispravno nosenje sterilnih maski da. Nosenje kontaminiranih maski, koje nosi 90% ljudi, apsolutno ne. Konstantnim nosenjem maske na otvorenom ta maska postaje puno brze neadekvatna i ta mjera je po meni kontraproduktivna.

Selo sam naveo kao savrsenu opciju. Znam da rijetko ko moze to implementirati..
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#1204 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

Maska na otvorenom za zaštitu od virusa je neadekvatna mjera, i to smo odmah svi kritikovali kada je donesena u jesen.
Treba koristiti zaštitna sredstva sa razumijevanjem.
Ne razumijem zašto se svi puste kao mala djeca da im se govori šta da rade i da su im drugi krivi kada pođe naopako?
User avatar
Freamon Lester
Posts: 3398
Joined: 06/09/2014 01:18

#1205 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by Freamon Lester »

daddy-kool wrote: 05/03/2021 11:02 Maska na otvorenom za zaštitu od virusa je neadekvatna mjera, i to smo odmah svi kritikovali kada je donesena u jesen.
Treba koristiti zaštitna sredstva sa razumijevanjem.
Ne razumijem zašto se svi puste kao mala djeca da im se govori šta da rade i da su im drugi krivi kada pođe naopako?
Godinu dana od prvog slucaja mora se jos narodu objasnjavati da MASKA ne stiti TEBE prvenstveno vec DRUGE od tebe i tvojih izlucevina iz nosta i usta.

Maska na otvorenom u prirodi nema nikakvog smisla. Maska u gradu gdje se krecu ljudi ima smisla.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#1206 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

Freamon Lester wrote: 05/03/2021 11:29
Godinu dana od prvog slucaja mora se jos narodu objasnjavati da MASKA ne stiti TEBE prvenstveno vec DRUGE od tebe i tvojih izlucevina iz nosta i usta.

Maska na otvorenom u prirodi nema nikakvog smisla. Maska u gradu gdje se krecu ljudi ima smisla.
Naravno, zato kažem sa razumijevanjem.
A maska štiti i tebe i najučinkovitija je od mjera zaštite, te je ima smisla nositi i iz sebičnih razloga.
User avatar
Mea_parvitas
Posts: 2609
Joined: 18/03/2015 01:36

#1207 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mea_parvitas »

Molim Vas hitno je, koliko se ceka na nalaz testa na covid. Osoba je iz drugog kantona gdje joj se vodi zdravstveno, a boravi u Sarajevu. Kako je najbrze najlakse, najjeftinije, da li se moze testirati kod kuce gdje je trenutno, jer osoba je bas lose vec 3 dana, ne moze da hoda, povraca, kaslje, temperatura, itd. da bi otisla negdje na lice mjesta? Hvala
User avatar
red evil
Posts: 2345
Joined: 30/07/2012 14:08

#1208 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by red evil »

Maska na otvorenom nema neki smisao, to je tačno ali ima sa psihološke strane. Veća je šansa da nećeš skinuti masku u zatvorenom ako je nosiš na otvorenom nego da ćeš staviti masku kad uđeš u zatvoren prostor a da nisi nosao masku na otvorenom. Naravno, trebali su bolje objasniti tu mjeru,, uvesti izuzetke i malo fleksibilnosti u toj mjeri da ima.

Ali, u ovom momentu je najmanje potrebno da ganjamo inate, da sami odlučujemo šta i kako ćemo raditi. Svaka osoba koja ima mišljenje da nema korone, da je ovo pLandemija i slično i skine masku to jest nikad je i ne stavi produžava ove mjere za još koji dan i daje virusu mogućnost da se širi.
Ali_G
Posts: 4642
Joined: 02/03/2002 00:00

#1209 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by Ali_G »

Mea_parvitas wrote: 05/03/2021 11:36 Molim Vas hitno je, koliko se ceka na nalaz testa na covid. Osoba je iz drugog kantona gdje joj se vodi zdravstveno, a boravi u Sarajevu. Kako je najbrze najlakse, najjeftinije, da li se moze testirati kod kuce gdje je trenutno, jer osoba je bas lose vec 3 dana, ne moze da hoda, povraca, kaslje, temperatura, itd. da bi otisla negdje na lice mjesta? Hvala
Hbl laboratorija se reklamirala da dolazi na adresu i uzima bris. Ne znam koja je cijena. U ostalim lab je bila niza cijena ako neces isti dan da dobijes nalaz. Minimalno 5-6 sati se ceka pcr, tako da ako ga uradis danas ne znam da li bude gotovo u toku dana posto je vec 12 sati. Imas opciju brzog antigenskog testa, al za konacnu potvrdu mislim da se mora ponoviti sa pcr. Antigenski je oko 50-60KM.
Moj ti je savjet da povedes osobu u najblizu covid ambulantu
User avatar
Mea_parvitas
Posts: 2609
Joined: 18/03/2015 01:36

#1210 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mea_parvitas »

Problem je sto je osoba izuzetno slabo, sto nema sposobnost da stoji, ceka, a hitno je da se makar zna jel covid pa da se vidi sta dalje... a plus ne znam sta ce biti jer je u drugom kantonu osigurana.
User avatar
Freamon Lester
Posts: 3398
Joined: 06/09/2014 01:18

#1211 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by Freamon Lester »

Mea_parvitas wrote: 05/03/2021 11:36 Molim Vas hitno je, koliko se ceka na nalaz testa na covid. Osoba je iz drugog kantona gdje joj se vodi zdravstveno, a boravi u Sarajevu. Kako je najbrze najlakse, najjeftinije, da li se moze testirati kod kuce gdje je trenutno, jer osoba je bas lose vec 3 dana, ne moze da hoda, povraca, kaslje, temperatura, itd. da bi otisla negdje na lice mjesta? Hvala
http://judzks.ba/brojevi-telefona-za-pr ... ranavirus/

Imas ovdje brojeve telefona. Imaj na umu da ti test nista ne znaci po pitanju zdravlja. Tako da prije svega dodjes do doktora da bi ti dao dijagnozu i terapiju. Ako osoba ne moze da hoda mozes i hitnu zvati pa objasni situaciju. Nemoj gubiti vrijeme.
Last edited by Freamon Lester on 05/03/2021 11:49, edited 1 time in total.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#1212 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

Mea_parvitas wrote: 05/03/2021 11:43 Problem je sto je osoba izuzetno slabo, sto nema sposobnost da stoji, ceka, a hitno je da se makar zna jel covid pa da se vidi sta dalje... a plus ne znam sta ce biti jer je u drugom kantonu osigurana.
Hitna ako je osoba baš loše?
Ako je problem sa osiguranjem i parama, organizovati prevoz u kanton gdje je osigurana?
Login7777
Posts: 1722
Joined: 30/12/2020 11:28

#1213 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by Login7777 »

Image


Kifla da zove kovid redare. Treba izmjerit 7m2.
User avatar
Truba
Posts: 81751
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1214 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by Truba »

Posto sam doktorirao gras
Gore je bilo za vrijeme rekonstrukcije pruge u onim zamjenskim autobusima

Tramvaj ipak ima sirinu
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#1215 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by Tesla Edison »

Login7777 wrote: 05/03/2021 11:49 Image


Kifla da zove kovid redare. Treba izmjerit 7m2.
Odoh na forumsku izolaciju na 14 dana. Epidemija botova, treba se samoizolovati.

Samo za kraj. Evo prijedloga konkretne mjere. Zabraniti javni prijevoz a nek vlada nabavi 300 000 električnih romobila i riješen problem.
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#1216 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by spinel_ »

Freamon Lester wrote: 05/03/2021 11:57

Nema danas dnevnice iz Gruda od Premiera pa ides u strajk?

Pa sta je tvoj prijedlog?
Eto kad se otvore vrata ubaci suzavac i sve rastjeraj.
Ako neces, pusti ljude na miru.
User avatar
Mea_parvitas
Posts: 2609
Joined: 18/03/2015 01:36

#1217 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mea_parvitas »

daddy-kool wrote: 05/03/2021 11:49
Mea_parvitas wrote: 05/03/2021 11:43 Problem je sto je osoba izuzetno slabo, sto nema sposobnost da stoji, ceka, a hitno je da se makar zna jel covid pa da se vidi sta dalje... a plus ne znam sta ce biti jer je u drugom kantonu osigurana.
Hitna ako je osoba baš loše?
Ako je problem sa osiguranjem i parama, organizovati prevoz u kanton gdje je osigurana?
Osoba je bas lose vec 3 dana, skoro nista ne jede, osjeca se slabo, temperatura je nesto manja od 38, povracanje, slabost, da bi dosla u drugi kanton i to je napor, a plus onaj ko prevozi mora paziti da se ne zarazi, ovako bih da makar otklonim sumnju, pa onda sutra do doktora da propise lijekove. Da li postoji opcija da dodju i testiraju na adresi, propisu lijekove, jer su mi u kantonu gdje je osigurana osoba rekli da oni po zakonu o zaraznim bolestima moraju tamo besplatno testirati iako se vodi u drugom kantonu.
User avatar
Freamon Lester
Posts: 3398
Joined: 06/09/2014 01:18

#1218 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by Freamon Lester »

spinel_ wrote: 05/03/2021 11:59
Freamon Lester wrote: 05/03/2021 11:57

Nema danas dnevnice iz Gruda od Premiera pa ides u strajk?

Pa sta je tvoj prijedlog?
Eto kad se otvore vrata ubaci suzavac i sve rastjeraj.
Ako neces, pusti ljude na miru.
Moj prijedlog? Zatvoriti kladionice. Neodredjeno dugo. Otprilike taman toliko dugo dok svi vakcine ne dobiju...

Pustiti ljude? U kladionicama? Nema tu ljudi, samo klosari.
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#1219 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by spinel_ »

Freamon Lester wrote: 05/03/2021 12:01
spinel_ wrote: 05/03/2021 11:59
Freamon Lester wrote: 05/03/2021 11:57

Nema danas dnevnice iz Gruda od Premiera pa ides u strajk?

Pa sta je tvoj prijedlog?
Eto kad se otvore vrata ubaci suzavac i sve rastjeraj.
Ako neces, pusti ljude na miru.
Moj prijedlog? Zatvoriti kladionice. Neodredjeno dugo. Otprilike taman toliko dugo dok svi vakcine ne dobiju...

Pustiti ljude? U kladionicama? Nema tu ljudi, samo klosari.

Mislio sam na gradski prevoz.
Niko se bezveze ne voza po tramvaju sto mu je dosadno vec sto mora.
Za kladionice se slazem.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#1220 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by Tesla Edison »

Freamon Lester wrote: 05/03/2021 12:01
spinel_ wrote: 05/03/2021 11:59
Freamon Lester wrote: 05/03/2021 11:57

Nema danas dnevnice iz Gruda od Premiera pa ides u strajk?

Pa sta je tvoj prijedlog?
Eto kad se otvore vrata ubaci suzavac i sve rastjeraj.
Ako neces, pusti ljude na miru.
Moj prijedlog? Zatvoriti kladionice. Neodredjeno dugo. Otprilike taman toliko dugo dok svi vakcine ne dobiju...

Pustiti ljude? U kladionicama? Nema tu ljudi, samo klosari.
Kladionice ne treba zatvarati. Treba ih ZABRANITI!

Toliko. Haj, moje duboko štovanje, zdra'o :run:
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#1221 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

Mea_parvitas wrote: 05/03/2021 12:01
daddy-kool wrote: 05/03/2021 11:49
Mea_parvitas wrote: 05/03/2021 11:43 Problem je sto je osoba izuzetno slabo, sto nema sposobnost da stoji, ceka, a hitno je da se makar zna jel covid pa da se vidi sta dalje... a plus ne znam sta ce biti jer je u drugom kantonu osigurana.
Hitna ako je osoba baš loše?
Ako je problem sa osiguranjem i parama, organizovati prevoz u kanton gdje je osigurana?
Osoba je bas lose vec 3 dana, skoro nista ne jede, osjeca se slabo, temperatura je nesto manja od 38, povracanje, slabost, da bi dosla u drugi kanton i to je napor, a plus onaj ko prevozi mora paziti da se ne zarazi, ovako bih da makar otklonim sumnju, pa onda sutra do doktora da propise lijekove. Da li postoji opcija da dodju i testiraju na adresi, propisu lijekove, jer su mi u kantonu gdje je osigurana osoba rekli da oni po zakonu o zaraznim bolestima moraju tamo besplatno testirati iako se vodi u drugom kantonu.
To zaista ne znam i ne bih se na to puno oslanjao.
Na osnovu ovih upisa ja bih tu osobu u covid ambulantu na pregled i pcr test, a ljekar će prosuditi šta i kako dalje.
laik1981
Posts: 13007
Joined: 05/12/2012 13:04

#1222 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Svaki dan objave vecu cifru za Sarajevo nego zbirno za citavu federaciju..
Adoxxx
Posts: 1057
Joined: 15/06/2012 21:52

#1223 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by Adoxxx »

Je li moguce da se cekaju duze od 2 dana rezultati testiranja dom zdravlja Ilidza?
komercionala
Posts: 632
Joined: 04/02/2021 15:10

#1224 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by komercionala »

Adoxxx wrote: 05/03/2021 12:52 Je li moguce da se cekaju duze od 2 dana rezultati testiranja dom zdravlja Ilidza?
skandal
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4471
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#1225 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by VladaFBiH »

daddy-kool wrote: 05/03/2021 09:05
TESLA_EDISON wrote: 05/03/2021 09:00
daddy-kool wrote: 05/03/2021 08:35 Kakvo zaključavanje, ma hajte molim vas.
Pa isti likovi se prepadaju nekakvim zaključavanjem već godinu dana.
Sve da nam i treba (a u ovom trenutku ne treba) mi to ne možemo izvesti, jer, ponavljam po ko zna koji put, nemamo para i nemamo sistema koji bi to proveo.
Naravno da nemamo. Oni koji bi zaključali su nas i doveli do ove situacije da to ne možemo uraditi.
A ko bi nas to zaključavao, ja sam upratio tebe i još par sa foruma da ste glasni oko toga?
Forto? On nas doveo do ove situacije?

Drugo, mi nismo ni prošle godine imali kapacitet da zaključavamo, nego je to bila iznuđena, stihijska odluka koja je pratila šta cijela Evropa radi.
nemoj zaboraviti ni strah od virusa koji je tada vladao u cijelom svijeti + dodatna napumpavanja od strane medija
Locked