CORONA: BIJEDNICI BI DA SE BOGATE NA LJUDSKOJ NEVOLJI

Moderator: O'zone

mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#101 Re: CORONA: BIJEDNICI BI DA SE BOGATE NA LJUDSKOJ NEVOLJI

Post by mali jomu »

Kaligrafija wrote: 24/03/2020 22:20
Ma ja kad se nema sta reci, onda opali kontru... Ja se decko ne bavim niti preprodajom, niti prodajom... Naravno licemjer, ostaje licemjer... Otidji malo do marketa, pa prijavi neki trgovacki lanac, pa objavi slike...! Rece ti inspekcija ko i meni, hvala na prijavi i nece nista uraditi...!
Ma ja...jes jes, dobro, u redu
User avatar
vjeshalica
Posts: 17155
Joined: 31/03/2019 14:56

#102 Re: CORONA: BIJEDNICI BI DA SE BOGATE NA LJUDSKOJ NEVOLJI

Post by vjeshalica »

Kaligrafija wrote: 24/03/2020 20:27
mali jomu wrote: 24/03/2020 18:02 Inspekcija reagirala na uličnu prodaju sredstava za dezinfekciju i rukavica u Sarajevu


Image



Fotografija, objavljena na društvenim mrežama, za koju se tvrdilo da svjedoči o prodaji sredstava za dezinfekciju, maski i rukavica u jednoj od centralnih sarajevskih ulica po znatno visokim cijenama, Ferhadiji je izazvala mnoštvo komentara.


Tim povodom, Kantonalnu upravu za inspekcijske poslove (KUIP) smo pitali da li im je prijavljen ovaj slučaj i, ako jeste, da li su reagovali.

Utvrđeno je da, kako su naveli, vlasnik posjeduje odobrenje za rad tj. Rješenje nadležne službe Općine Stari Grad.

Istaknuto je da ovom pravnom licu dozvoljena i prodaja farmaceutskih i medicinskih preparata.

"Konstatovano je i da subjekt nadzora, registrovanu djelatnost, obavlja u skladu sa odobrenjem poslovanja i izdatim šiframa djelatnosti za trgovinu na malo hranom, pićima, duhanskim proizvodima, kao i ostalom robom u specijaliziranim prodavnicama kojima je, između ostalog, odobrena prodaja farmaceutskih proizvoda i medicinskih preparata", naglašeno je.


Image


KUIP je ukazao da će nastaviti pratiti kretanje cijena osnovnih životnih namirnica, proizvoda i higijenskih potrepština.

.... https://radiosarajevo.ba/vijesti/bosna- ... kli/371469
Kakvi ste svi licemjeri, ove male ljude sto preprodaju trebamo satrat, a kad trgovacki lanac prodaje dezinfekcijsko sredstvo od 450 ml, za 11,5 KM onda sutite ko pi.ke..!? Cak i inspekcija suti... Bingo, Konzum, Mercator, Penny, svi podizu cijene pomalo, od 20 pf, do 50 pf, po proizvodu osnovnih zivotnih namirnica, a neke stvari su poskupile i po par maraka... Znam jer pratim cijene stalno... Nego daj nekog jadju da razapnemo na banderu, jer je preprodao par komada necega da prehrani porodicu...!?!
Korona ti napala sivu masu
Koja bolan preprodaja da se prezivi???
Nakupovali rukavice i preprodaju a obicnim ljudima u apotekama limitirano koliko mogu kupiti?
Tebi to uredu?
Uredu je da penzos ne moze kupiti jer je dzubre lopovsko prevarantsko nakupovalo ko da ce nuklearni rat i prodaje???
Ovo nije preprodaja za prezivljavanja vec obicna prevara i kradja
Osim toga kad su bijeda odakle im pare da kupuju kutije rukavica koje kostaju cca 14KM????
Prevara domacih olosi u krvi je
Ovo treba fisnut po dzepu robu oduzet i dati kome trrba al nece drzava cuva svoje glasace lopurde
Za 20 godina cete pricat o ovoj faci kako je zabogatila alll znOm ja njega prodavo rukavice u doba korone....isto ko za pojedince koji su.prodavali upaljace prije rata sada imaju stotine miliona
Ko je uopce dao dozvolu da se prodaju ovakvi proizvodi na tezgi pijacarskoj?
Hajmo lijekove prodavat na pijaci morel?
Nigdje reda niti kontrole ovo nigdje u svijetu nema
Ovakve vaške su se bogatile u ratu i iza njega
Sve vaške koje se bogate na nesreci i katastrofi treba na goli otok!
User avatar
Kaligrafija
Posts: 3883
Joined: 24/12/2010 11:37
Location: Lociranje u tijeku...

#103 Re: CORONA: BIJEDNICI BI DA SE BOGATE NA LJUDSKOJ NEVOLJI

Post by Kaligrafija »

vjeshalica wrote: 27/03/2020 18:14
Kaligrafija wrote: 24/03/2020 20:27
mali jomu wrote: 24/03/2020 18:02 Inspekcija reagirala na uličnu prodaju sredstava za dezinfekciju i rukavica u Sarajevu


Image



Fotografija, objavljena na društvenim mrežama, za koju se tvrdilo da svjedoči o prodaji sredstava za dezinfekciju, maski i rukavica u jednoj od centralnih sarajevskih ulica po znatno visokim cijenama, Ferhadiji je izazvala mnoštvo komentara.


Tim povodom, Kantonalnu upravu za inspekcijske poslove (KUIP) smo pitali da li im je prijavljen ovaj slučaj i, ako jeste, da li su reagovali.

Utvrđeno je da, kako su naveli, vlasnik posjeduje odobrenje za rad tj. Rješenje nadležne službe Općine Stari Grad.

Istaknuto je da ovom pravnom licu dozvoljena i prodaja farmaceutskih i medicinskih preparata.

"Konstatovano je i da subjekt nadzora, registrovanu djelatnost, obavlja u skladu sa odobrenjem poslovanja i izdatim šiframa djelatnosti za trgovinu na malo hranom, pićima, duhanskim proizvodima, kao i ostalom robom u specijaliziranim prodavnicama kojima je, između ostalog, odobrena prodaja farmaceutskih proizvoda i medicinskih preparata", naglašeno je.


Image


KUIP je ukazao da će nastaviti pratiti kretanje cijena osnovnih životnih namirnica, proizvoda i higijenskih potrepština.

.... https://radiosarajevo.ba/vijesti/bosna- ... kli/371469
Kakvi ste svi licemjeri, ove male ljude sto preprodaju trebamo satrat, a kad trgovacki lanac prodaje dezinfekcijsko sredstvo od 450 ml, za 11,5 KM onda sutite ko pi.ke..!? Cak i inspekcija suti... Bingo, Konzum, Mercator, Penny, svi podizu cijene pomalo, od 20 pf, do 50 pf, po proizvodu osnovnih zivotnih namirnica, a neke stvari su poskupile i po par maraka... Znam jer pratim cijene stalno... Nego daj nekog jadju da razapnemo na banderu, jer je preprodao par komada necega da prehrani porodicu...!?!
Korona ti napala sivu masu
Koja bolan preprodaja da se prezivi???
Nakupovali rukavice i preprodaju a obicnim ljudima u apotekama limitirano koliko mogu kupiti?
Tebi to uredu?
Uredu je da penzos ne moze kupiti jer je dzubre lopovsko prevarantsko nakupovalo ko da ce nuklearni rat i prodaje???
Ovo nije preprodaja za prezivljavanja vec obicna prevara i kradja
Osim toga kad su bijeda odakle im pare da kupuju kutije rukavica koje kostaju cca 14KM????
Prevara domacih olosi u krvi je
Ovo treba fisnut po dzepu robu oduzet i dati kome trrba al nece drzava cuva svoje glasace lopurde
Za 20 godina cete pricat o ovoj faci kako je zabogatila alll znOm ja njega prodavo rukavice u doba korone....isto ko za pojedince koji su.prodavali upaljace prije rata sada imaju stotine miliona
Ko je uopce dao dozvolu da se prodaju ovakvi proizvodi na tezgi pijacarskoj?
Hajmo lijekove prodavat na pijaci morel?
Nigdje reda niti kontrole ovo nigdje u svijetu nema
Ovakve vaške su se bogatile u ratu i iza njega
Sve vaške koje se bogate na nesreci i katastrofi treba na goli otok!
Bojim se da nisi razumila poentu, a meni mrsko da ti objasnjavam... Haj pozdrav...!
User avatar
vjeshalica
Posts: 17155
Joined: 31/03/2019 14:56

#104 Re: CORONA: BIJEDNICI BI DA SE BOGATE NA LJUDSKOJ NEVOLJI

Post by vjeshalica »

Nek si ti opravdo!
Obicni pijacarski stand sa lopuzom koja preprodaje i zaradjuje na ljudskoj muci!
User avatar
Matijevic_Vlado
Posts: 3467
Joined: 03/10/2012 14:27
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#105 Re: CORONA: BIJEDNICI BI DA SE BOGATE NA LJUDSKOJ NEVOLJI

Post by Matijevic_Vlado »

Kaligrafija wrote: 27/03/2020 22:01
Bojim se da nisi razumila poentu, a meni mrsko da ti objasnjavam... Haj pozdrav...!
Kakva bolan poenta, ovaj bi ti sutra bubreg trazio za vrecu brasna.
User avatar
Kaligrafija
Posts: 3883
Joined: 24/12/2010 11:37
Location: Lociranje u tijeku...

#106 Re: CORONA: BIJEDNICI BI DA SE BOGATE NA LJUDSKOJ NEVOLJI

Post by Kaligrafija »

vjeshalica wrote: 27/03/2020 22:04 Nek si ti opravdo!
Obicni pijacarski stand sa lopuzom koja preprodaje i zaradjuje na ljudskoj muci!
Selam...! :lol: :thumbup: :bih:
User avatar
Kaligrafija
Posts: 3883
Joined: 24/12/2010 11:37
Location: Lociranje u tijeku...

#107 Re: CORONA: BIJEDNICI BI DA SE BOGATE NA LJUDSKOJ NEVOLJI

Post by Kaligrafija »

Matijevic_Vlado wrote: 27/03/2020 22:08
Kaligrafija wrote: 27/03/2020 22:01
Bojim se da nisi razumila poentu, a meni mrsko da ti objasnjavam... Haj pozdrav...!
Kakva bolan poenta, ovaj bi ti sutra bubreg trazio za vrecu brasna.
Maksuz... :thumbup: :-)
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#108 Re: CORONA: BIJEDNICI BI DA SE BOGATE NA LJUDSKOJ NEVOLJI

Post by mali jomu »

Pomozite starije i iznemogle i sve one koji su "u belaju" u vasoj blizini, normalno postujte pravila i mjere...
aerodinamika
Posts: 955
Joined: 21/04/2019 13:42

#109 Re: CORONA: BIJEDNICI BI DA SE BOGATE NA LJUDSKOJ NEVOLJI

Post by aerodinamika »

https://www.klix.ba/biznis/privreda/rep ... /200330162
Republika Srpska mijenja odluku o zamrzavanju cijena: Rastu cijene životnih namirnica
u federaciji nece biti poskupljenja naredne dvije sedmice najmanje
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#110 Re: CORONA: BIJEDNICI BI DA SE BOGATE NA LJUDSKOJ NEVOLJI

Post by mali jomu »

Morat ce podici cijene, svjetski biznis se budi...
Last edited by mali jomu on 30/03/2020 17:24, edited 1 time in total.
User avatar
Nike af1 white
Posts: 813
Joined: 27/03/2018 11:33

#111 Re: CORONA: BIJEDNICI BI DA SE BOGATE NA LJUDSKOJ NEVOLJI

Post by Nike af1 white »

aerodinamika wrote: 30/03/2020 17:19 https://www.klix.ba/biznis/privreda/rep ... /200330162
Republika Srpska mijenja odluku o zamrzavanju cijena: Rastu cijene životnih namirnica
u federaciji nece biti poskupljenja naredne dvije sedmice najmanje
kako ti to znas iz Holandije allaha ti to ni Fadil ne zna hahahah :bih: :bih:
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#112 Re: CORONA: BIJEDNICI BI DA SE BOGATE NA LJUDSKOJ NEVOLJI

Post by Blixen »

vjesticanametli wrote: 24/03/2020 22:35
mali jomu wrote: 24/03/2020 19:46 MAGLAJ

Građani u izolaciji, ali ih iz EOS Matrixa dnevno zovu i po nekoliko puta da izađu i plate dugovanja


Image



Redakciji portala Faktor se obratilo nekoliko građana koji su u izolaciji zbog epidemije koronavirusa, žaleći se kako ih i po nekoliko puta na dan zovu uposlenici EOS Matrix d.o.o. Sarajevo, na čijoj web stranici stoji da se radi o firmi koja se, između ostalog, bavi kupovinom i naplatom duga, te povratom međunarodnog duga...

https://faktor.ba/vijest/gradani-u-izol ... anja/75548
Kupili su dug s rizikom pa nek ih graDZani odjebu :D nek faktorisu nailovoj materi
eos matrix otkupi zbirno dugove iz nekog portofolija nenaplativih dugova (banke ili mikrokreditne) za maksimalno 4% ukupne vrijednosti.
ako ste duzni 1000 KM on su vas dug kupili za 40 KM. Na to idu kamate i nakupi se recimo 1200 KM.
Znaci da tim pozivima oni zarade 1160 KM.
Return on Investment (ROI) ovih lihvara je enorman.

ljude placaju mizerno, rade u call centru, raja im jebe mater, psuje nanine kosti :D :D :D itd iz repertoara
tamo su robovlasnicki uvjeti
uglavnom uzas zivi

a to da oni naplacuju medjunarodni dug je komedija
kad bi sa ovim uvjetima izasli u EU ljudi bi ih izjebali do mrtvih sa tuzbama
banke imaju reosiguranja i nenaplaceni dugovi se izmiriju iz istih
pozivi, maltretiranja, kupovina dugova - to je raj za jednog advokata u recimo Belgiji
User avatar
Haris.ba
Posts: 24765
Joined: 08/09/2005 20:08

#113 Re: CORONA: BIJEDNICI BI DA SE BOGATE NA LJUDSKOJ NEVOLJI

Post by Haris.ba »

Blixen wrote: 03/04/2020 13:55 pozivi, maltretiranja, kupovina dugova - to je raj za jednog advokata u recimo Belgiji
To nema kupovine dugova u Belgiji?

I sta je problem da te neko nazove i kaze ti da mu platis dug? Ne kontam. Sto je to maltretiranje?
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#114 Re: CORONA: BIJEDNICI BI DA SE BOGATE NA LJUDSKOJ NEVOLJI

Post by Blixen »

Haris.ba wrote: 03/04/2020 13:59
Blixen wrote: 03/04/2020 13:55 pozivi, maltretiranja, kupovina dugova - to je raj za jednog advokata u recimo Belgiji
To nema kupovine dugova u Belgiji?

I sta je problem da te neko nazove i kaze ti da mu platis dug? Ne kontam. Sto je to maltretiranje?
nema kupiti dugove
ima inkasso koji se time bavi, ali na legalan nacin

kada si otkupio dug kao sto to radi eos onda zoves ispred firme eos
ti ili ja koji smo pozvani od strane eos-a kazemo hvala sto me zovete i nisam zainteresovan za vase usluge
po zakonima koji vladaju u EU eos vise nema pravo da te poziva
to se u normalnim drzava smatra maltretiranjem i daje osnov za tuzbu
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#115 Re: CORONA: BIJEDNICI BI DA SE BOGATE NA LJUDSKOJ NEVOLJI

Post by Blixen »

Haris.ba wrote: 03/04/2020 13:59
I sta je problem da te neko nazove i kaze ti da mu platis dug? Ne kontam. Sto je to maltretiranje?
nisi ti duzan eos-u vec nekom drugom
u tome jeste sav fol
otkup dugova je reket
mikrokrediti su lihvarenje

sve je to regulisano i taj nacin poslovanja je zabranjen
User avatar
Haris.ba
Posts: 24765
Joined: 08/09/2005 20:08

#116 Re: CORONA: BIJEDNICI BI DA SE BOGATE NA LJUDSKOJ NEVOLJI

Post by Haris.ba »

Haj nek sam nesta naucio. Naime, postoji otkup duga od rimskog carstva na ovim prostorima. I zanimljivo mi je da su ga u Belgiji ukinuli.

Inace kad otkupis dug, u ovom slucaju taj Eos ili neko drugi, on je povjerioc, njemu dugujes, a ne prvobitnoj firmi kojoj si napravio dug. I on te ima pravo zvati ko svaki povjerioc.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#117 Re: CORONA: BIJEDNICI BI DA SE BOGATE NA LJUDSKOJ NEVOLJI

Post by pustopoljina »

Kaligrafija wrote: 24/03/2020 20:27
mali jomu wrote: 24/03/2020 18:02 Inspekcija reagirala na uličnu prodaju sredstava za dezinfekciju i rukavica u Sarajevu


Image



Fotografija, objavljena na društvenim mrežama, za koju se tvrdilo da svjedoči o prodaji sredstava za dezinfekciju, maski i rukavica u jednoj od centralnih sarajevskih ulica po znatno visokim cijenama, Ferhadiji je izazvala mnoštvo komentara.


Tim povodom, Kantonalnu upravu za inspekcijske poslove (KUIP) smo pitali da li im je prijavljen ovaj slučaj i, ako jeste, da li su reagovali.

Utvrđeno je da, kako su naveli, vlasnik posjeduje odobrenje za rad tj. Rješenje nadležne službe Općine Stari Grad.

Istaknuto je da ovom pravnom licu dozvoljena i prodaja farmaceutskih i medicinskih preparata.

"Konstatovano je i da subjekt nadzora, registrovanu djelatnost, obavlja u skladu sa odobrenjem poslovanja i izdatim šiframa djelatnosti za trgovinu na malo hranom, pićima, duhanskim proizvodima, kao i ostalom robom u specijaliziranim prodavnicama kojima je, između ostalog, odobrena prodaja farmaceutskih proizvoda i medicinskih preparata", naglašeno je.


Image


KUIP je ukazao da će nastaviti pratiti kretanje cijena osnovnih životnih namirnica, proizvoda i higijenskih potrepština.

.... https://radiosarajevo.ba/vijesti/bosna- ... kli/371469
Kakvi ste svi licemjeri, ove male ljude sto preprodaju trebamo satrat, a kad trgovacki lanac prodaje dezinfekcijsko sredstvo od 450 ml, za 11,5 KM onda sutite ko pi.ke..!? Cak i inspekcija suti... Bingo, Konzum, Mercator, Penny, svi podizu cijene pomalo, od 20 pf, do 50 pf, po proizvodu osnovnih zivotnih namirnica, a neke stvari su poskupile i po par maraka... Znam jer pratim cijene stalno... Nego daj nekog jadju da razapnemo na banderu, jer je preprodao par komada necega da prehrani porodicu...!?!
Pokradeno ili preko veze kupljeno u komercijalnim kolicinama. Uzeti pendrek pa pretuci black&blue. Da im nikad vise ne padne napamet zaradjivati na krizi.
Takvi su u ratu preprodavali humanitarnu pomoc.
User avatar
nostalgicar
Posts: 1150
Joined: 23/07/2003 00:00

#118 Re: CORONA: BIJEDNICI BI DA SE BOGATE NA LJUDSKOJ NEVOLJI

Post by nostalgicar »

mali jomu wrote: 15/03/2020 16:12 Zbog straha od zaraze koronavirusom, građani Sarajeva čine sve da ojačaju svoj imunitet pa tako lijek pokušavaju pronaći na gradskim pijacama među brojnim voćem i povrćem.



Bijeli luk kilo 12 KM.


Image
Bilo juce...


https://www.klix.ba/vijesti/bih/u-saraj ... /200314060
Evo ja se bavim trgovinom cijeli svoj život. Za poskupljenje su krivi firme koje se bave veletrgovinom. Evo npr. As Jelah ili ti AS Group je prvi digao veleprodajne cijene artikala kada je ovo krenulo, a isto tako je zabranio prodaju brašna malim radnjama koje od njega kupuju taj artikal. Iz razloga da niko drugi nema brašno i da tako privuče kupce u svoje maloprodajne objekte. Cijena bijelog luka kolega je uvijek bila između 9 i 12 KM po kilogramu. Samo je onaj kineski bio uvijek jeftiniji od domaćeg.
User avatar
drndalo
Posts: 22794
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#119 Re: CORONA: BIJEDNICI BI DA SE BOGATE NA LJUDSKOJ NEVOLJI

Post by drndalo »

Haris.ba wrote: 03/04/2020 14:31 Haj nek sam nesta naucio. Naime, postoji otkup duga od rimskog carstva na ovim prostorima. I zanimljivo mi je da su ga u Belgiji ukinuli.

Inace kad otkupis dug, u ovom slucaju taj Eos ili neko drugi, on je povjerioc, njemu dugujes, a ne prvobitnoj firmi kojoj si napravio dug. I on te ima pravo zvati ko svaki povjerioc.
Kako ti kao duznik npr. Toplana mozes znati da je Dzemo promex otkupio tvoj dug od Toplana? I sad te zovu?

Mislim hajmo svi zvati jedni druge po vascijeli dan "onako", statisticki cemo ubosti 12% koji znaju da su duzni nekome i mozda ce nesto i uplatiti...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24765
Joined: 08/09/2005 20:08

#120 Re: CORONA: BIJEDNICI BI DA SE BOGATE NA LJUDSKOJ NEVOLJI

Post by Haris.ba »

(1) Za prenos potraživanja nije potreban pristanak dužnika, ali je ustupilac dužan obavijestiti dužnika o izvršenom ustupanju.

(2) Ispunjenje izvršeno ustupiocu prije obavještenja o ustupanju punovažno je i oslobađa dužnika obaveze, ali samo ako nije znao za ustupanje, inače, obaveza ostaje i on je dužan da je ispuni prijemniku.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#121 Re: CORONA: BIJEDNICI BI DA SE BOGATE NA LJUDSKOJ NEVOLJI

Post by mali jomu »

Lihvarenje...
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#122 Re: CORONA: BIJEDNICI BI DA SE BOGATE NA LJUDSKOJ NEVOLJI

Post by mali jomu »

Jos je rano, cim se malo presaberu... trebaju se malo skontat malo tebi pa malo meni i eto lihvara,

Sta mislite ko ce najebat...?
PRO165
Posts: 232
Joined: 02/06/2012 23:43

#123 Re: CORONA: BIJEDNICI BI DA SE BOGATE NA LJUDSKOJ NEVOLJI

Post by PRO165 »

Haris.ba wrote: 04/04/2020 12:00 (1) Za prenos potraživanja nije potreban pristanak dužnika, ali je ustupilac dužan obavijestiti dužnika o izvršenom ustupanju.

(2) Ispunjenje izvršeno ustupiocu prije obavještenja o ustupanju punovažno je i oslobađa dužnika obaveze, ali samo ako nije znao za ustupanje, inače, obaveza ostaje i on je dužan da je ispuni prijemniku.
Zanimljivo, ali ja nisam nigdje pristao na obligacioni odnos sa trećom stranom, za tako nešto bih valjda trebao nešto potpisati.
U najmanju ruku bh trebao znati o kolikom se ustupljenom iznosu radi. Hoću na uvid ugovor između Eos-a i banke. Onda se ispostavi da su dugovi otkupljeni za par procenata. Ponudiš to + zakonom definisane kamate. Ovo mi pričao advokat ali ne znam koliko se u praksi ovo može progurati.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24765
Joined: 08/09/2005 20:08

#124 Re: CORONA: BIJEDNICI BI DA SE BOGATE NA LJUDSKOJ NEVOLJI

Post by Haris.ba »

I za advokata, i za tebe i za mene isti zakon.

Pise ti lijepo da ne treba tvoj pristanak (osim ako u ugovoru kojim je nastao dug pise da treba), pise lijepo da nemas ti sta gledati ugovor izmedju starog i novog povjerioca, vec te samo stari povjerioc obavjestava.

Al, to i nije tema.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#125 Re: CORONA: BIJEDNICI BI DA SE BOGATE NA LJUDSKOJ NEVOLJI

Post by mali jomu »

PRO165 wrote: 05/04/2020 17:03
Haris.ba wrote: 04/04/2020 12:00 (1) Za prenos potraživanja nije potreban pristanak dužnika, ali je ustupilac dužan obavijestiti dužnika o izvršenom ustupanju.

(2) Ispunjenje izvršeno ustupiocu prije obavještenja o ustupanju punovažno je i oslobađa dužnika obaveze, ali samo ako nije znao za ustupanje, inače, obaveza ostaje i on je dužan da je ispuni prijemniku.
Zanimljivo, ali ja nisam nigdje pristao na obligacioni odnos sa trećom stranom, za tako nešto bih valjda trebao nešto potpisati.
U najmanju ruku bh trebao znati o kolikom se ustupljenom iznosu radi. Hoću na uvid ugovor između Eos-a i banke. Onda se ispostavi da su dugovi otkupljeni za par procenata. Ponudiš to + zakonom definisane kamate. Ovo mi pričao advokat ali ne znam koliko se u praksi ovo može progurati.
Haris.ba wrote: 05/04/2020 17:27 I za advokata, i za tebe i za mene isti zakon.

Pise ti lijepo da ne treba tvoj pristanak (osim ako u ugovoru kojim je nastao dug pise da treba), pise lijepo da nemas ti sta gledati ugovor izmedju starog i novog povjerioca, vec te samo stari povjerioc obavjestava.

Al, to i nije tema.

Uh, ako je tako nece biti dobro nikako...

(Nisam ovo znao, hvala na infu) :thumbup:
Locked