Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Moderator: O'zone

Locked
Novak20
Posts: 13960
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#2526 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by Novak20 »

Kako su počeli sa nabavkama testova i respiratora, svađama oko donacija i kredita, nećemo imati recesiju nego ekonomski kolaps.
nekome
Posts: 2933
Joined: 17/05/2011 10:41

#2527 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by nekome »

Ja bas i ne kontam sta se desava, ali cifra od 100k za respirator djeluje realno...
User avatar
muhafuca
Posts: 5460
Joined: 14/03/2012 00:06

#2528 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by muhafuca »

nekome wrote: 27/04/2020 23:34 Ja bas i ne kontam sta se desava, ali cifra od 100k za respirator djeluje realno...
100K (km) su najskuplji i to kad se amerikancma koji imaju para i nakaradne procedure oko nabavke opreme
pa im se sve dvostruko (a cesto i vise puta) naplati

Code: Select all

https://www.silive.com/coronavirus/2020/03/what-is-a-ventilator-how-much-does-one-cost.html
znaci u BiH cifra od 100K km za respirator nimalo nije realna
User avatar
tandmand
Posts: 5655
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#2529 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by tandmand »

Novak20 wrote: 27/04/2020 23:03 Kako su počeli sa nabavkama testova i respiratora, svađama oko donacija i kredita, nećemo imati recesiju nego ekonomski kolaps.
Testovi, valjda misle na one briseve, nisu neka svemirska tehnologija, ko štapići za uši u pl. epruveti - doći će nešto i do naroda.

Respiratori, naručili kažu one prenosne - portabl. Za narod, pa nevažno, ako neko i stigne do portabl respiratora, koji će mu qraz :(
Naručili bi oni i kamenje iz Kine samo da se para okrene.

Donacije i krediti, nema tu ništa za narod.

Ekonomski kolaps slijedi kako god okreneš.

Ova Corona do je do gola skinula politikante Federacije, ali ni to im nije dosta hoće do kosti.

Da mi je neko nekad rekao da ću pohvaliti neku izjavu Stevandića :shock: a sada konkretno zbog ukidanja karantina na granici od strane Federacije.
Zamisli kakvi su kada im Stevandić i Dodik drže pridiku ....
demagog
Posts: 547
Joined: 26/11/2003 00:00

#2530 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by demagog »

Je li ikome jasno sta je pozadina spora u vladi oko onih para iz MMF-a.
:?

Onako povrsno i laicki gledano, izgleda mi kao natezanje i odugovlacenje bez nekog stvarnog razloga jer je nacin podjele vec dogovoren. Ne vidim cak ni kako bi jedni ili drugi mogli propagandno to iskoristiti i predstaviti kao zastitu nacionalnog interesa.
:|
Tambure
Posts: 838
Joined: 12/12/2019 16:50

#2531 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by Tambure »

demagog wrote: 28/04/2020 11:46 Je li ikome jasno sta je pozadina spora u vladi oko onih para iz MMF-a.
:?

Onako povrsno i laicki gledano, izgleda mi kao natezanje i odugovlacenje bez nekog stvarnog razloga jer je nacin podjele vec dogovoren. Ne vidim cak ni kako bi jedni ili drugi mogli propagandno to iskoristiti i predstaviti kao zastitu nacionalnog interesa.
:|
kako sam ja skontao, poenta je ista kao i sa ekonomskim mjerama ... razglasi na sav glas i onda razvuci koliko god mozes i dovi da korona sto prije prodje i onda te pare od mmf dobro iskoristi za predizbornu kampanju i opet uzmi vlast.
Novak20
Posts: 13960
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#2532 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by Novak20 »

Na ovo bi najbolje odgovorili Turković i Bevanda. Našao sam samo ovo.

https://hms.ba/bih-placa-penale-jer-nov ... na-racunu/
BiH je čak zamolila Upravni odbor MMF-a da udvostruči sredstva koja su inače trebalo biti odobrena, s oko 170 milijuna na 330 milijuna eura, što je na kraju i uvaženo.

U pismu namjere, koje je bilo uvjet za odobravanje aranžmana, koje su potpisali Zoran Tegeltija, predsjedatelj Vijeća ministara BiH, Radovan Višković, predsjednik Vlade RS, Fadil Novalić, predsjednik Vlade FBiH, Vjekoslav Bevanda, ministar financija i riznice BiH, Zora Vidović, ministrica financija RS, Jelka Milićević, ministrica financija FBiH, i Senad Softić, guverner Središnje banke BiH, potpisnici su obavijestili MMF da je postignut dogovor o raspodjeli novca između entiteta, županija i ka Brčko distriktu.

“Sredstva od Instrumenata za brzo financiranje će biti proslijeđena vladama entiteta na isti način kao i u prošlosti i podijeljena između FBiH i deset županija, s ukupno 62 posto, te 38 posto RS. Svaki od entiteta će proslijediti po 0,5 posto Brčko distriktu”, navedeno je u pismu namjere. Također, pojašnjeno je da će većina novca biti usmjerena u zdravstveni i socijalni sektor, te da neće biti dirane pričuve Središnje banke BiH.

Almir Salihović, šef Kabineta guvernera CB BiH, jučer je rekao za “Nezavisne” da, dok ne dobije svu potrebnu dokumentaciju, ne može doći do raspodjele novca.

“SB BiH je spremna za raspodjelu novca, ali, kako bi to bilo realizirano, neophodno je da se ispune preduvjeti definirani u članku 2. memoranduma, potpisanog 20. travnja”, objasnio je Salihović za “Nezavisne”.

To znači da, kako je pojasnio, Ministarstvo financija i riznice BiH mora u fizičkom obliku dostaviti provizorne note, te da to do ovog trenutka nije urađeno.

U Ministarstvu financija i riznice BiH jučer su “Nezavisnim” rekli da oni još nisu dobili zvanično zaključak Vijeća ministara BiH s prošle sjednice kojim se utvrđuje da je ministar dobio ovlasti da potpiše provizornu notu, ali da nije usvojena odluka o raspodjeli jer su protiv glasali bošnjački ministri uz obrazloženje da ona nije usklađena s pismom namjere u vezi s raspodjelom novca prema županijama. U tom ministarstvu su precizirali da je za dalje postupanje neophodno da prvo dobiju ovaj zaključak.

U entitetskim ministarstvima financija jučer spomenute novine nisu dobile obrazloženje niti objašnjenje na koji način će se dalje postupati, kao ni od Ureda MMF-a u BiH.

Neslužbeno, doznaju da će se do kraja tjedna pokušati pronaći rješenje, ali im nitko od sugovornika nije mogao jamčiti da će se to i dogoditi. Ako novac i dalje bude ostao na računu, BiH će i dalje snositi financijske posljedice zbog plaćanja penala i naknada./HMS/
Dokument od 20. travnja nisam našao nego ovaj od 16. travnja.
http://www.vijeceministara.gov.ba/home_ ... gTag=hr-HR
demagog
Posts: 547
Joined: 26/11/2003 00:00

#2533 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by demagog »

Turkovic i Bevanda ne rade na svoju licnu inicijativu nego su eksponenti nekih interesa iz pozadine.

Zbunjuje me sto bas ne vidim niciji interes u odugovlacenju a pretpostavljam da svi zele novac sto prije. Ako je nacin raspodjele vec fiksiran, sta ko dobija ili gubi i sta ko hoce da postigne kroz ovo preganjanje oko potpisivanja. Uz to, ne izgleda mi kao pitanje oko kojeg se moze napraviti neka propaganda i pokupiti jeftini politicki poeni.

:?:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2534 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by amar1994 »

ne treba ovom narodu bolje..

Image

:lol:
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#2535 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by aldinjo »

amar1994 wrote: 28/04/2020 18:31 ne treba ovom narodu bolje..

Image

:lol:
A šta je bolje za narod?
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#2536 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by studiorum_tuzlaensis »

demagog wrote: 28/04/2020 12:52 Turkovic i Bevanda ne rade na svoju licnu inicijativu nego su eksponenti nekih interesa iz pozadine.

Zbunjuje me sto bas ne vidim niciji interes u odugovlacenju a pretpostavljam da svi zele novac sto prije. Ako je nacin raspodjele vec fiksiran, sta ko dobija ili gubi i sta ko hoce da postigne kroz ovo preganjanje oko potpisivanja. Uz to, ne izgleda mi kao pitanje oko kojeg se moze napraviti neka propaganda i pokupiti jeftini politicki poeni.

:?:
Sve rade u dogovoru, i u pozadini je neka igra. Za javnost se serviraju neke protokolarne gluposti, pozivanje na članove Zakona, formalizmi i famozna raspodjela po kantonima (koja je btw. "new etno deception"), dok se u pozadini tale i kanališu pare unaprijed. Nije lako potrošit 330 mil. tj. hoću da kažem nije ih lako predati u prave ruke a da se ne digne puno buke. To zahtjeva pripremu, od logistike u resorima, direktora i upravnih odbora u ministarstvima i JU, do samog tempiranja tendera i komunikacije sa stranačkim firmama. U RSu ovo nije problem jer je vožd poklopio sve odavno, ali u FBiH gdje se ko nešto i prati, ima očigledno problemčića koji će, bil hajr, biti ubrzo riješeni.
User avatar
Maharadza
Posts: 16726
Joined: 30/01/2013 15:13

#2537 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by Maharadza »

amar1994 wrote: 28/04/2020 18:31 ne treba ovom narodu bolje..

Image

:lol:
Image

:bih: :bih: :bih:
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#2538 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by sadie_forever »

amar1994 wrote: 28/04/2020 18:31 ne treba ovom narodu bolje..

Image

:lol:
SDA do groba,,,i ova Narodna pravda je SDA porijekla...znaci oko 42% za SDA 8) :lol:
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#2539 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by bunk »

Nevjerovatno da ce se u maj uci a zakon nije donesen.
Da prozrace.
A u ovih 96 sati ce par stotina ljudi izgubiti posao.
Aferim.
nekome
Posts: 2933
Joined: 17/05/2011 10:41

#2540 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by nekome »

Lončar: Više od deset hiljada osoba zatražilo novčanu naknadu
http://www.fzzz.ba/portal/ID:C-398

Uticaj koronavirusa na poslovanje firmi: Pogledajte rezultate ankete Akta.ba
https://www.akta.ba/vijesti/uticaj-koro ... %20Vijesti
User avatar
manuchao91
Posts: 1369
Joined: 14/01/2019 20:28
Location: Tenerife ,Spain

#2541 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by manuchao91 »

u nas je mala firma 3 zaposlena
utiče i na nas posao.
izgubli smo klijenta jednog koji je radio za VW sad je sve to stalo ali nasli smo drugo nesto nije ni 50 posto kako je bilo
nece biti otpustanja nikog ali da se osjeti iskreno osjeti se.
elk
Posts: 2800
Joined: 14/08/2006 12:03

#2542 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by elk »

Opet bunk igra good cop, bad cop :D
Tambure
Posts: 838
Joined: 12/12/2019 16:50

#2543 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by Tambure »

Tema zamrla valjda raji dobro ... bitnije pisat na onoj drugoj sta pise bbc a sta washington post
User avatar
Sanjarko
Posts: 23271
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#2544 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by Sanjarko »

Skoro 10% pad u Hrvatskoj. Koliki ce bit kod nas, i koliko je to para? 30 miliona ako sam dobro shvatio Amera ostalo bez posla. Sreca stara moja imala poslovno neke pare koje je vrtila inace bi bili gladni, i sreca da smo dobili nesto para od raznih ljudi sto od porodice sto od prijatelja i poznanika.

Ali dalje neznamo sta cemo jer stara vise nemoze kao trgovacki putnik da radi. Razmisljamo o pijaci, ali rizik je velik a neznamo hoce li se isplatit. Pogurali bi nas drugi ljudi koliko toliko da probamo. Neznamo hocemo li imati dovoljno sredstava za to itd.

Nezna stara da li ce moci raditi tako itd. Jer godinama radi kao trgovacki putnik. Ja zdrav nazalost nisam. Pomogao bi joj koliko bi mogao naravno.

Cak mi je i sestri i sestricni postalo guravije. Mittal ako sam dobro razumio je u finansijskoj krizi i izgleda ce dobiti umanjene plate u Mittalu.
laik1981
Posts: 13002
Joined: 05/12/2012 13:04

#2545 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by laik1981 »

Masa malih biznisa kojima je zabranjen rad, a koji su aplicirali za sredstva od kantona, nisu dobila ta sredstva.. Otprilike je uplaceno za 40% tih obrta.. Nezvanicni odgovor iz kantona je da nisu ocekivali toliki broj aplikacija i da nemaju dovoljno sredstava za sve..
User avatar
manuchao91
Posts: 1369
Joined: 14/01/2019 20:28
Location: Tenerife ,Spain

#2546 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by manuchao91 »

Sanjarko wrote: 01/05/2020 08:55 Skoro 10% pad u Hrvatskoj. Koliki ce bit kod nas, i koliko je to para? 30 miliona ako sam dobro shvatio Amera ostalo bez posla. Sreca stara moja imala poslovno neke pare koje je vrtila inace bi bili gladni, i sreca da smo dobili nesto para od raznih ljudi sto od porodice sto od prijatelja i poznanika.

Ali dalje neznamo sta cemo jer stara vise nemoze kao trgovacki putnik da radi. Razmisljamo o pijaci, ali rizik je velik a neznamo hoce li se isplatit. Pogurali bi nas drugi ljudi koliko toliko da probamo. Neznamo hocemo li imati dovoljno sredstava za to itd.

Nezna stara da li ce moci raditi tako itd. Jer godinama radi kao trgovacki putnik. Ja zdrav nazalost nisam. Pomogao bi joj koliko bi mogao naravno.

Cak mi je i sestri i sestricni postalo guravije. Mittal ako sam dobro razumio je u finansijskoj krizi i izgleda ce dobiti umanjene plate u Mittalu.
a sranje starii stvarno mi je zaooo
Zeleni12
Posts: 434
Joined: 30/08/2015 16:42

#2547 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by Zeleni12 »

UIO BiH je od 1 do 25 aprila prikupila 132 miliona KM manje prihoda u odnosu na isti period prosle godine. Nisu jos objavljeni podaci za cijeli april, ali pretpostavljam da ce manjak prihoda iznositi oko 150 KM za cijeli april, iako u te prihode ulazi i panicna kupovina brasna i higijenskih potrepstina u martu, jer trzni centri PDV placaju za prethodni mjesec do 10-og.
Bas bolno!
User avatar
Šunj
Posts: 1621
Joined: 13/02/2010 04:02
Location: American Samoa

#2548 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by Šunj »

Zeleni12 wrote: 01/05/2020 15:14 UIO BiH je od 1 do 25 aprila prikupila 132 miliona KM manje prihoda u odnosu na isti period prosle godine. Nisu jos objavljeni podaci za cijeli april, ali pretpostavljam da ce manjak prihoda iznositi oko 150 KM za cijeli april, iako u te prihode ulazi i panicna kupovina brasna i higijenskih potrepstina u martu, jer trzni centri PDV placaju za prethodni mjesec do 10-og.
Bas bolno!
Zamislite koliko je, nazalost, nasih ljudi ostalo bez posla sirom Europe. Sada nisu ni u mogucnosti da posalju novac u BiH roditeljima i familiji, a mnogi nece ni doci u toku godine s obzirom sta se sve desava (karantini kao konc logori, nema higijene, nema lijekova, nema najobicnijeg tetanusa, mito i korupcija na svakom koraku).
Image
Svega ima na ovoj stranici, a najvise terora korumpirane vlasti
Last edited by Šunj on 01/05/2020 15:36, edited 1 time in total.
nekome
Posts: 2933
Joined: 17/05/2011 10:41

#2549 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by nekome »

Pa eto gdje ce 330 mil eur MMFa.
User avatar
mk ultra
Posts: 19511
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#2550 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by mk ultra »

aldinjo wrote: 29/04/2020 00:46
amar1994 wrote: 28/04/2020 18:31 ne treba ovom narodu bolje..

https://i.ibb.co/HC4NGcM/Screenshot-202 ... -danas.png

:lol:
A šta je bolje za narod?
Promjena bilo kakva
Strucnjaci kazu da se u prvom mandatu korupcija popne na 15%, u drugom na 45%, tako da samo vrtiti vlast nova da dolazi dok nisu zasjeli, nebitno ko je...
Locked