Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
CikCikCikPogodi
Posts: 2734
Joined: 29/01/2020 08:39

#39326 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by CikCikCikPogodi »

Pryda wrote: 25/02/2021 07:48
cvrčak_na_hedonizmu wrote: 25/02/2021 01:57
kritikos wrote: 24/02/2021 12:36
Nikad nisam osporavao koronu, odstupam od toga da osporavam i brojke, samo osporavam ulazne parametre i statisicko vodjenje podataka koji daju apsolutno laznu sliku o svemu! Pogotovo osporavam iskljucivost, kao tvoju gdje sa nevjerovatnom sigurnoscu tvrdis nesto (PCR pozitivni, dakle zarazeni su). Fascinantno!
Ne obaziri se na botove ili bota, dzaba gubis vrijeme :D

Nego, kad si vec tu, a vidim da znas oko brojki, de mi reci, ako nije problem, kako se moze voditi statistika u uslovima gdje je cijeli svijet pogodjen pandemijom, to traje godinu i kusur, a da ti sto vode nazovi statistike nisu u stanju da razgranice asimpomatske slucajeve, retestirane, lazno pozitivne, slucajeve sa blazim simptomima, slucajeve sa tezim klinickim slikama i tako dalje nego sve gruh na kamaru - zarazeni i onda to sve vijesti prenose, politicari ponavljaju, bla, bla, bla.

Gdje su te mudre glave da kazu, cekaj malo, ne ide ovo ovako, ne vodi se prica na takav nacin.

Jel realna situacija da ovdje nesto ne stima oko nacina kojim se prikazuju i vode statistike. Mene sve ovo podsjeca na peti razred osnovne, to je taj nivo. Mozda cetvrti.
Hint: mala plava knjižica na vrhu.

Image
To je ono kada ko fol citas jos preporucujes drugima da citaju uz kratak opis sa Amazona.
User avatar
konektovan
Posts: 40795
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#39327 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by konektovan »

Maske su pale.. :mrgreen:
Trappist
Posts: 4301
Joined: 12/09/2020 08:52

#39328 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

Zelio bih znati zasto mi se brisu kometari? Hvala unaprijed.
Medobrundo25
Posts: 881
Joined: 16/12/2019 13:10

#39329 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Medobrundo25 »

TESLA_EDISON wrote: 25/02/2021 09:48
laik1981 wrote: 25/02/2021 09:45 I sta kazu, 30 osoba max u zatvorenom? Pred kabinetima u opstoj bolnici minimum 150 ljudi. Distanca misaona imenica. Pola ljudi maska samo preko usta..

Image
I svega par metara od Drljevićeve kancelarije.


Lik je bolesni egoista. Uživa da je medijski zastupljen, da se za nešto pita (vjerovatno ga žena kući ne benda ni 2% pa nad stanovnicima KS-a liječi frustracije).
90% korona "struke" koja je isplivala u zadnjih godinu dana ti spada u istu skupinu. Nazalost. Iskacu iz pasteta, pricaju gluposti u koje se razumiju kao ja u obogacivanje uranijuma sve zarad pet minuta "slave". :thumbup: :run:
kritikos
Posts: 784
Joined: 12/01/2018 09:17

#39330 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by kritikos »

cvrčak_na_hedonizmu wrote: 25/02/2021 01:57
kritikos wrote: 24/02/2021 12:36
Nikad nisam osporavao koronu, odstupam od toga da osporavam i brojke, samo osporavam ulazne parametre i statisicko vodjenje podataka koji daju apsolutno laznu sliku o svemu! Pogotovo osporavam iskljucivost, kao tvoju gdje sa nevjerovatnom sigurnoscu tvrdis nesto (PCR pozitivni, dakle zarazeni su). Fascinantno!
Ne obaziri se na botove ili bota, dzaba gubis vrijeme :D

Nego, kad si vec tu, a vidim da znas oko brojki, de mi reci, ako nije problem, kako se moze voditi statistika u uslovima gdje je cijeli svijet pogodjen pandemijom, to traje godinu i kusur, a da ti sto vode nazovi statistike nisu u stanju da razgranice asimpomatske slucajeve, retestirane, lazno pozitivne, slucajeve sa blazim simptomima, slucajeve sa tezim klinickim slikama i tako dalje nego sve gruh na kamaru - zarazeni i onda to sve vijesti prenose, politicari ponavljaju, bla, bla, bla.

Gdje su te mudre glave da kazu, cekaj malo, ne ide ovo ovako, ne vodi se prica na takav nacin.

Jel realna situacija da ovdje nesto ne stima oko nacina kojim se prikazuju i vode statistike. Mene sve ovo podsjeca na peti razred osnovne, to je taj nivo. Mozda cetvrti.
Statistika se moze voditi jednostavno, kada znas sta zelis da dobijes kao odgovor na nedoumice. U prevodu, onoliko koliko dobro pripremis i organizujes timove za prikupljanje zeljenih podataka, time ces usmjeriti i sam tok statisticke obrade podataka i dobijenih odgovora.

Prva odluka kriznog staba je trebala biti da se napravi online obrazac popune podataka koju ce voditi doktori (Ime, prezime, godiste, adresa, prvi simptomi, kontakt osobe, test od prvog simproma, ponovljeni test, temperatura, cula, grlo, uho, nos, kasalj, bolovi, malaksalost, kisik, respirator, pluca, i svi potrebni parametri za analize koji se usaglase za analizu odmah na startu). Samo na taj nacin bi se dobila jasna slika pandemijske tj. epidemioloske situacije. Sa svim ovim parametrima bi imali potpune podatke i sliku stanja na terenu u proteklih godinu dana.
Zasto to nije ucinjeno, ne znam. Da se jos uvijek moze uciniti popunjavanjem upitnika od strane oboljelih/preboljelih, moze se. Neko treba sjesti i sve kartone pretrestri. Napravi se online aplikacija, upise se broj elektronske knjizice i osoba popuni sve podatke aplikativno i za mjesec dana mozemo da imamo jasniju sliku.
komercionala
Posts: 632
Joined: 04/02/2021 15:10

#39331 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by komercionala »

vlast bi najradije sve opet zatvorila ali zbog straha od narodnog bunta donose ove nakaradne mjere bez ikakvog plana i strategije ... zato imamo stanje kakvo imamo, bunta nema sli komentara i nezadovoljstva ne manjka.
User avatar
escobar__
Posts: 8892
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#39332 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by escobar__ »

Dakle kolektivni imunitet (iz novembra i decembra) traje mjesec-dva, pa imamo novi rast? :D
User avatar
Casual's
Posts: 5754
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#39333 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Casual's »

Je l' se pale? Brmm brmm
User avatar
escobar__
Posts: 8892
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#39335 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by escobar__ »

Rastu i u Poljskoj, Češkoj, Švedskoj, Srbiji, Njemačkoj i Finskoj - bukvalno zemlje s različitim pristupom borbi protiv epidemije i različitim mjerama.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8361
Joined: 08/05/2017 19:17

#39336 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Tesla Edison »

Bbbrrmmmmmmmm mmmmmmmmmmm mmmmmmnbrmmmmm mmmmm mmmmm

🚚🚚🚚🚛🚛🚛🚜🚜🚜🚜
User avatar
escobar__
Posts: 8892
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#39337 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by escobar__ »

Najdraže mi je kad krenu pljuvat po nama kako smo neodgovorni i kako nam je vlast niđe veze (jest) pa brojke rastu ali ni mukajet kad vide da rastu i u drugim zemljama gdje neke mjere i postoje. Doduše ima ona standardna "ne poštuju mjere", to se uvijek može iskoristit. :D
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8361
Joined: 08/05/2017 19:17

#39338 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Tesla Edison »

Da je virus opasan, niko ne bi trebao uvjeravti ljude u to. Sami bi sebe zaključali.


Ovdje se pišu kazne kako bi ljude uvjerili da je virus opasan.


Eto koliko je opasan :lol: :lol:
User avatar
escobar__
Posts: 8892
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#39339 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by escobar__ »

Lično se ne bih zajebavao s bilo kakvom bolesti, pa ni ovom - nekog i obična prehlada otjera u grob, kamoli upale pluća i zajebancije oko toga. Ipak, u posljednje vrijeme sve ovo što radi i naša i bilo koja druga vlast smatram budalaštinama čiji ishod je uglavnom isti. Plus što uopće ne vjerujem zvaničnim statistikama.
Iker C
Posts: 3006
Joined: 04/07/2010 11:48

#39340 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Iker C »

Po meni treba ukinuti na apsolutno sve mjere na 15 dana i onda napraviti analizu koliko ima zarazenih sa mjerama a koliko bez mjera. S obzirom da citava Evropa uz sve mjere i sve vakcine nema neki uspijeh u borbi protiv korone , moje je misljenje da se korona siri zrakom.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8361
Joined: 08/05/2017 19:17

#39341 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Tesla Edison »

Iker C wrote: 25/02/2021 13:04 Po meni treba ukinuti na apsolutno sve mjere na 15 dana i onda napraviti analizu koliko ima zarazenih sa mjerama a koliko bez mjera. S obzirom da citava Evropa uz sve mjere i sve vakcine nema neki uspijeh u borbi protiv korone , moje je misljenje da se korona siri zrakom.
:thumbup:
User avatar
escobar__
Posts: 8892
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#39342 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by escobar__ »

Mislim da se za nas može reći da nemamo nikakve mjere i vidiš rezultat. Ipak, ne može se poredit bosanski i zdravstveni sistem neke razvijene zapadnoevropske države, puno je varijabli koje treba uzet u obzir.

Kod nas je smrtnost od zagađenog zraka veća nego u nekoj drugoj zemlji, kamoli kad je kakav virus u pitanju.
Naslovnica
Posts: 28030
Joined: 20/03/2013 15:38

#39343 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Iker C wrote: 25/02/2021 13:04 Po meni treba ukinuti na apsolutno sve mjere na 15 dana i onda napraviti analizu koliko ima zarazenih sa mjerama a koliko bez mjera. S obzirom da citava Evropa uz sve mjere i sve vakcine nema neki uspijeh u borbi protiv korone , moje je misljenje da se korona siri zrakom.
Dokazano je i da se širi prdežom.
Bez zajebancije.
Čudi me da nadležni eksperti nisu donijeli naredbu o zabrani prdenja na otvorenim prostorima, a i u zatvorenim. Može se prditi jedino u vlastitoj hali i u autu, ako si sam.
User avatar
Casual's
Posts: 5754
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#39344 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Casual's »

Kad je u Kini policijski?
kritikos
Posts: 784
Joined: 12/01/2018 09:17

#39345 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by kritikos »

Iker C wrote: 25/02/2021 13:04 Po meni treba ukinuti na apsolutno sve mjere na 15 dana i onda napraviti analizu koliko ima zarazenih sa mjerama a koliko bez mjera. S obzirom da citava Evropa uz sve mjere i sve vakcine nema neki uspijeh u borbi protiv korone , moje je misljenje da se korona siri zrakom.
Svedski model je dovoljno pokazao. Neobuzdani skokovi su se poklapali u periodu kad su skokovi sezonske gripe. Strasan su pritisak imali da sljeduje evropske zemlje, odolijevali su i poklekli.
Naslovnica
Posts: 28030
Joined: 20/03/2013 15:38

#39346 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

kritikos wrote: 25/02/2021 13:44
Iker C wrote: 25/02/2021 13:04 Po meni treba ukinuti na apsolutno sve mjere na 15 dana i onda napraviti analizu koliko ima zarazenih sa mjerama a koliko bez mjera. S obzirom da citava Evropa uz sve mjere i sve vakcine nema neki uspijeh u borbi protiv korone , moje je misljenje da se korona siri zrakom.
Svedski model je dovoljno pokazao. Neobuzdani skokovi su se poklapali u periodu kad su skokovi sezonske gripe. Strasan su pritisak imali da sljeduje evropske zemlje, odolijevali su i poklekli.
Evo gledam, uprkos lockdownu u Njemačkoj brojevi trenutno idu gore. I u Austriji. Nastavi niz...
User avatar
escobar__
Posts: 8892
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#39347 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by escobar__ »

Riješit će to produženjem lockdowna. :lol:
adsubzero
Posts: 3008
Joined: 08/02/2013 15:52

#39348 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by adsubzero »

kritikos wrote: 25/02/2021 13:44
Iker C wrote: 25/02/2021 13:04 Po meni treba ukinuti na apsolutno sve mjere na 15 dana i onda napraviti analizu koliko ima zarazenih sa mjerama a koliko bez mjera. S obzirom da citava Evropa uz sve mjere i sve vakcine nema neki uspijeh u borbi protiv korone , moje je misljenje da se korona siri zrakom.
Svedski model je dovoljno pokazao. Neobuzdani skokovi su se poklapali u periodu kad su skokovi sezonske gripe. Strasan su pritisak imali da sljeduje evropske zemlje, odolijevali su i poklekli.
Osim sto su prosli znatno gore od drugih zemalja iz regije koje su imale drugaciji pristup
laik1981
Posts: 13065
Joined: 05/12/2012 13:04

#39349 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Naslovnica wrote: 25/02/2021 13:59
kritikos wrote: 25/02/2021 13:44
Iker C wrote: 25/02/2021 13:04 Po meni treba ukinuti na apsolutno sve mjere na 15 dana i onda napraviti analizu koliko ima zarazenih sa mjerama a koliko bez mjera. S obzirom da citava Evropa uz sve mjere i sve vakcine nema neki uspijeh u borbi protiv korone , moje je misljenje da se korona siri zrakom.
Svedski model je dovoljno pokazao. Neobuzdani skokovi su se poklapali u periodu kad su skokovi sezonske gripe. Strasan su pritisak imali da sljeduje evropske zemlje, odolijevali su i poklekli.
Evo gledam, uprkos lockdownu u Njemačkoj brojevi trenutno idu gore. I u Austriji. Nastavi niz...
Kakvi lockdowni, kakvi bakraci. Virus ima svoje cikluse kao sto i mnogi drugi virusi imaju svake godine. U novembru, februaru i martu svake godine budu spice u bolnicama i ambulantama. Prije zbog gripa, sad zbog covida i to je to..
Naslovnica
Posts: 28030
Joined: 20/03/2013 15:38

#39350 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

adsubzero wrote: 25/02/2021 14:10
kritikos wrote: 25/02/2021 13:44
Iker C wrote: 25/02/2021 13:04 Po meni treba ukinuti na apsolutno sve mjere na 15 dana i onda napraviti analizu koliko ima zarazenih sa mjerama a koliko bez mjera. S obzirom da citava Evropa uz sve mjere i sve vakcine nema neki uspijeh u borbi protiv korone , moje je misljenje da se korona siri zrakom.
Svedski model je dovoljno pokazao. Neobuzdani skokovi su se poklapali u periodu kad su skokovi sezonske gripe. Strasan su pritisak imali da sljeduje evropske zemlje, odolijevali su i poklekli.
Osim sto su prosli znatno gore od drugih zemalja iz regije koje su imale drugaciji pristup
Ušla im korona sazad, u staračke domove, njih nisu na vrijeme zaštitili.
Image
Locked