Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
BadBoy
Posts: 8049
Joined: 01/11/2005 21:55

#38176 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

Mogy87 wrote: 19/01/2021 22:00 Kljucni problem je sto ljudi misle da je alternativa mjerama normalan zivot. Nije. Alternativa je jos vece rasulo.
Dobra poenta
User avatar
red evil
Posts: 2345
Joined: 30/07/2012 14:08

#38177 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by red evil »

escobar__ wrote: 19/01/2021 21:04
BadBoy wrote: 19/01/2021 21:01 Realno je ovo; preseravanja oko maske, smanjenja viđanja, "senzacionalističkih medija" (koji su i ranije bili isti toliki problem), zabrane putovanja, sve je to kratkoročno i može se izdržati. Nije toliki teret kolikim se pokušava predstaviti.
Slažem se, nije to toliki i nikakav teret, realno. No kad taj teret traje mjesecima ili se razvuče godinama to postaje i teret i problem. Nama je ovdje možda i "lahko" u smislu da imamo vrlo malo mjera koje se ionako ne poštuju ali zamisli kako je nekome u Njemačkoj koji već mjesecima nema gdje popit ni kafu, družit se, a kako vrijeme odmiče sve im više stežu kaiš?

Ne bih da kvalitet života u Njemačkoj i Bosni poredim (niti je uopće uporediv) ali onako pitam jer pretpostavljam da razumiješ kakvo je to psihičko silovanje populacije držat ljude praktično u zatvoru.
Ko im je kriv što žive u Njemačkoj. Neka presele u Bosnu. Ako ima koji Njemac da se mijenjamo? :mrgreen:
Trappist
Posts: 4239
Joined: 12/09/2020 08:52

#38178 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

Mjere samo maska i distanca? U lockdownu su zatvoreni: kafici, restorani, pozorista, kina, koncerti (ne brinem se hoce li ariana grande imati para, nego hiljade ljudi koji rade obican posao na pripremama za koncert), stadioni (isto ne brinem za ronalda, nego hiljade ljudi koji rade u klubovima a dobili su otkaz), hoteli, skijališta, aviokompanije, prevozne kompanije, turističke agencije, samostalni turisticki vodici, sve male prodavnice koje žive od turizma, nastavi niz... To su milioni radnih mjesta i milioni ljudi koji nisu plate mjesecima primili.
Jako je licemjerno i bezobrazno reci pa sjedite kuci i cekajte da prodje pandemija, sta vam fali. :thumbup:
biglebovski
Posts: 3159
Joined: 02/11/2005 16:43

#38179 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

O kakvom rasulu pričate, vidjeli smo u novembru taj peak, falilo nam sto kreveta. Nigdje u svijetu, ni u ovom momentu, ne fali kreveta. Britanci slupali 240 miliona funti na poljske bolnice, da bi ih zatvorili u decembru, 800 hiljada funti po pacijentu ih koštale. Kakvo rasulo, čega rasulo?
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#38180 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Trappist wrote: 19/01/2021 22:13 Mjere samo maska i distanca? U lockdownu su zatvoreni: kafici, restorani, pozorista, kina, koncerti (ne brinem se hoce li ariana grande imati para, nego hiljade ljudi koji rade obican posao na pripremama za koncert), stadioni (isto ne brinem za ronalda, nego hiljade ljudi koji rade u klubovima a dobili su otkaz), hoteli, skijališta, aviokompanije, prevozne kompanije, turističke agencije, samostalni turisticki vodici, sve male prodavnice koje žive od turizma, nastavi niz... To su milioni radnih mjesta i milioni ljudi koji nisu plate mjesecima primili.
Jako je licemjerno i bezobrazno reci pa sjedite kuci i cekajte da prodje pandemija, sta vam fali. :thumbup:
I svim tim djelatnostima u Njemackoj, na primjer, su nadoknadjeni gubici.

Kod nas nije bilo lockdowna od proljeca.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#38181 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

biglebovski wrote: 19/01/2021 22:16 O kakvom rasulu pričate, vidjeli smo u novembru taj peak, falilo nam sto kreveta. Nigdje u svijetu, ni u ovom momentu, ne fali kreveta. Britanci slupali 240 miliona funti na poljske bolnice, da bi ih zatvorili u decembru, 800 hiljada funti po pacijentu ih koštale. Kakvo rasulo, čega rasulo?
Vidjeli smo i smrtnost u novembru. A daleko je bilo od “business as usual” jer je drzava prakticno izolovana i jako malo turista dolazi u odnosu na prosle godine.
Trappist
Posts: 4239
Joined: 12/09/2020 08:52

#38182 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

Mogy87 wrote: 19/01/2021 22:20
Trappist wrote: 19/01/2021 22:13 Mjere samo maska i distanca? U lockdownu su zatvoreni: kafici, restorani, pozorista, kina, koncerti (ne brinem se hoce li ariana grande imati para, nego hiljade ljudi koji rade obican posao na pripremama za koncert), stadioni (isto ne brinem za ronalda, nego hiljade ljudi koji rade u klubovima a dobili su otkaz), hoteli, skijališta, aviokompanije, prevozne kompanije, turističke agencije, samostalni turisticki vodici, sve male prodavnice koje žive od turizma, nastavi niz... To su milioni radnih mjesta i milioni ljudi koji nisu plate mjesecima primili.
Jako je licemjerno i bezobrazno reci pa sjedite kuci i cekajte da prodje pandemija, sta vam fali. :thumbup:
I svim tim djelatnostima u Njemackoj, na primjer, su nadoknadjeni gubici.

Kod nas nije bilo lockdowna od proljeca.
Mislis? Cjelokupan iznos? Kako da ne :thumbup:
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#38183 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Trappist wrote: 19/01/2021 22:21
Mogy87 wrote: 19/01/2021 22:20
Trappist wrote: 19/01/2021 22:13 Mjere samo maska i distanca? U lockdownu su zatvoreni: kafici, restorani, pozorista, kina, koncerti (ne brinem se hoce li ariana grande imati para, nego hiljade ljudi koji rade obican posao na pripremama za koncert), stadioni (isto ne brinem za ronalda, nego hiljade ljudi koji rade u klubovima a dobili su otkaz), hoteli, skijališta, aviokompanije, prevozne kompanije, turističke agencije, samostalni turisticki vodici, sve male prodavnice koje žive od turizma, nastavi niz... To su milioni radnih mjesta i milioni ljudi koji nisu plate mjesecima primili.
Jako je licemjerno i bezobrazno reci pa sjedite kuci i cekajte da prodje pandemija, sta vam fali. :thumbup:
I svim tim djelatnostima u Njemackoj, na primjer, su nadoknadjeni gubici.

Kod nas nije bilo lockdowna od proljeca.
Mislis? Cjelokupan iznos? Kako da ne :thumbup:
Dovoljno da prezive sto je posteno. Nikom nije lako.
kox
Posts: 3200
Joined: 12/09/2008 12:48

#38184 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by kox »

Neće ni jednoj Njemačkoj biti lako ukoliko počne sa ovim nekakvim mega lockdownima i sl., ovisno koliko to bude trajalo. Naravno, ako vakcina ne bude nekakav 'deus ex machina' koji će sve da riješi za par mjeseci. Jedno tromjesečje strogog lockdowna bi ih žestoko unazadilo, to ne bi bio pad od 5% kao 2020 nego mnogo veći. A druge evropske zemlje bi bile u daleko goroj situaciji kao što su mnogo gore prošle i u 2020-oj.
adsubzero
Posts: 2994
Joined: 08/02/2013 15:52

#38185 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by adsubzero »

biglebovski wrote: 19/01/2021 22:16 O kakvom rasulu pričate, vidjeli smo u novembru taj peak, falilo nam sto kreveta. Nigdje u svijetu, ni u ovom momentu, ne fali kreveta. Britanci slupali 240 miliona funti na poljske bolnice, da bi ih zatvorili u decembru, 800 hiljada funti po pacijentu ih koštale. Kakvo rasulo, čega rasulo?
Ali to nije bilo ni blizu normalnog stanja, imali smo mjere (koliko god da su se ljudi pridrzavali). Poenta je da se treba sagledati stanje (stete) imajuci u vidu sta se cinilo po pitanju zaraze.
Trappist
Posts: 4239
Joined: 12/09/2020 08:52

#38186 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

Mogy87 wrote: 19/01/2021 22:22
Trappist wrote: 19/01/2021 22:21
Mogy87 wrote: 19/01/2021 22:20
I svim tim djelatnostima u Njemackoj, na primjer, su nadoknadjeni gubici.

Kod nas nije bilo lockdowna od proljeca.
Mislis? Cjelokupan iznos? Kako da ne :thumbup:
Dovoljno da prezive sto je posteno. Nikom nije lako.
E to sam cekao. Lako je onima koji donose te odluke i njihovim kolegama u drzavnim sluzbama. Oni nikad nisu prestali dobijati 100% plate niti je bilo otkaza kao u privatnom sektoru, nigdje na svijetu.
Naslovnica
Posts: 27662
Joined: 20/03/2013 15:38

#38187 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Mogy87 wrote: 19/01/2021 22:20
Trappist wrote: 19/01/2021 22:13 Mjere samo maska i distanca? U lockdownu su zatvoreni: kafici, restorani, pozorista, kina, koncerti (ne brinem se hoce li ariana grande imati para, nego hiljade ljudi koji rade obican posao na pripremama za koncert), stadioni (isto ne brinem za ronalda, nego hiljade ljudi koji rade u klubovima a dobili su otkaz), hoteli, skijališta, aviokompanije, prevozne kompanije, turističke agencije, samostalni turisticki vodici, sve male prodavnice koje žive od turizma, nastavi niz... To su milioni radnih mjesta i milioni ljudi koji nisu plate mjesecima primili.
Jako je licemjerno i bezobrazno reci pa sjedite kuci i cekajte da prodje pandemija, sta vam fali. :thumbup:
I svim tim djelatnostima u Njemackoj, na primjer, su nadoknadjeni gubici.

Kod nas nije bilo lockdowna od proljeca.
A odakle dolaze pare kojima se nadoknadjuju gubitci?
Ko ce i kako to vratiti?
:-)
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#38188 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Naslovnica wrote: 19/01/2021 22:36
Mogy87 wrote: 19/01/2021 22:20
Trappist wrote: 19/01/2021 22:13 Mjere samo maska i distanca? U lockdownu su zatvoreni: kafici, restorani, pozorista, kina, koncerti (ne brinem se hoce li ariana grande imati para, nego hiljade ljudi koji rade obican posao na pripremama za koncert), stadioni (isto ne brinem za ronalda, nego hiljade ljudi koji rade u klubovima a dobili su otkaz), hoteli, skijališta, aviokompanije, prevozne kompanije, turističke agencije, samostalni turisticki vodici, sve male prodavnice koje žive od turizma, nastavi niz... To su milioni radnih mjesta i milioni ljudi koji nisu plate mjesecima primili.
Jako je licemjerno i bezobrazno reci pa sjedite kuci i cekajte da prodje pandemija, sta vam fali. :thumbup:
I svim tim djelatnostima u Njemackoj, na primjer, su nadoknadjeni gubici.

Kod nas nije bilo lockdowna od proljeca.
A odakle dolaze pare kojima se nadoknadjuju gubitci?
Ko ce i kako to vratiti?
:-)
Gradjani. Oni koji su manje pogodjeni krizom se solidarisu sa onima u ugrozenim sektorima.

Sad ni paketi pomoci EU ne valjaju?

Problem je sto ti mislis da je alternativa normalan zivot. Nije. Mi “bez mjera” smo bili prakticno izolovani. Tako da Bosna nije prava slika stanja u svjetskim okvirima.

To sto kod nas ljudski zivot ima malu cijenu ne znaci da je svuda tako. Stavilo se na papir koliko bi drzavu od 80 miliona kostao odgovarajuci broj tesko oboljelih s trajnim posljedicama. Koliko bi ekonomija trpila zbog toga. I zakljucilo se da je cijena previsoka.
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#38189 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Nivelacija »

Mogy prijateljice izvini ali je li moze jedno privatno pitanje?

Imas li porodicu? Imas li ikoga i od cega zivis?
24 sata pisati eseje na forumu ali bukvalno 24/7 daj objasni kako to pa cak i da imas primanja na osnovu toga morala bi odmoriti jedan dan. Radis ko Japanac na klixu dok ne krepas sa tipkanjem u rukama neces stati.

Jel moguce da si se toliko navukla?
Naslovnica
Posts: 27662
Joined: 20/03/2013 15:38

#38190 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Mogy87 wrote: 19/01/2021 22:44
Naslovnica wrote: 19/01/2021 22:36
Mogy87 wrote: 19/01/2021 22:20
I svim tim djelatnostima u Njemackoj, na primjer, su nadoknadjeni gubici.

Kod nas nije bilo lockdowna od proljeca.
A odakle dolaze pare kojima se nadoknadjuju gubitci?
Ko ce i kako to vratiti?
:-)
Gradjani. Oni koji su manje pogodjeni krizom se solidarisu sa onima u ugrozenim sektorima.

Sad ni paketi pomoci EU ne valjaju?

Problem je sto ti mislis da je alternativa normalan zivot. Nije. Mi “bez mjera” smo bili prakticno izolovani. Tako da Bosna nije prava slika stanja u svjetskim okvirima.

To sto kod nas ljudski zivot ima malu cijenu ne znaci da je svuda tako. Stavilo se na papir koliko bi drzavu od 80 miliona kostao odgovarajuci broj tesko oboljelih s trajnim posljedicama. Koliko bi ekonomija trpila zbog toga. I zakljucilo se da je cijena previsoka.
Ne solidarisu se. Sve ce to doci na naplatu, kakva solidarnost, nema toga u kapitalizmu.
Sve ce se to vratiti onima koji se "solidarisu", s kamatama.
I naravno da ce platiti gradjani.
A od cega?!
I nema potrebe da stalno koristis frazu "problem je sto ti mislis". Ti procitas moje misli i znas sta ja mislim? Ili samo izvodis zakljucke onako kako tebi odgovara. ...zar je problem sto ja mislim "ovo ili ono". Zasto bi bio problem sto ja mislim, a nije problem sto ti mislis?
Nista se nije stavilo na papir jer niko nije imao pojma sta ce da se desi, a kada se desilo - vec je bilo kasno za stavljanje na papir. Zatvorili su, pa su tek onda poceli razmisljali sta ce sa ekonomijom. Ekonomske mjere, kao i mjere zastite od pandemije jos uvijek se sprovode na "ho-ruk", cemu smo i sami svjedoci.
Mjere u Njemackoj nikad ostrije, brojevi divljaju u vecini drzava, godinu dana nakon pocetka pandemije i silnih restrikcija i zabrana.
Iskreno se nadam da ce ova vakcina donijeti promjenu, ali rezultati toga nece doci prije 2022, 100%.

:roll:
Naslovnica
Posts: 27662
Joined: 20/03/2013 15:38

#38191 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Nivelacija wrote: 19/01/2021 22:54 Mogy prijateljice izvini ali je li moze jedno privatno pitanje?

Imas li porodicu? Imas li ikoga i od cega zivis?
24 sata pisati eseje na forumu ali bukvalno 24/7 daj objasni kako to pa cak i da imas primanja na osnovu toga morala bi odmoriti jedan dan. Radis ko Japanac na klixu dok ne krepas sa tipkanjem u rukama neces stati.

Jel moguce da si se toliko navukla?
Placa je Gejts, vec je objasnila
:thumbup:
arnelau
Posts: 126
Joined: 15/08/2009 16:32

#38192 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by arnelau »

Dugo pratim ove teme o kovidu ali sad osjecam potrebu da i ja dam svoj stav. Naime ovo je vise nevjerovatno koliko pojedinci negatori opravdanosti mjera pametuju pa cak i u inat oboljelim, porodicama umrlih od kovida na kraju svim pamtnim ljudima. Posebno me negativno iznenadjuju komentari forumasa @Naslovnica za kojeg sam pratila njegovo tesko iskustvo sa koronom na temi iskustva. Doticni kojem su mozda i zivot spasili brza reakcija u privatnoj klinici Al Tawil treba znati da vecina nasih starijih sugradjana nema novca za to nego je prepusten na milost i nemilost naseg neuredjenog i bezobraznog zdravstva. Zato ako je moj doprinos da moji roditelji, i bilo koji drugi gradjanin trece dobi izbjegne taj horor rado cu se pridrzavati mjera koje uz put receno ni meni nisu mile.
User avatar
zubi
Posts: 5136
Joined: 16/07/2009 00:27

#38193 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zubi »

arnelau wrote: 19/01/2021 22:57 Dugo pratim ove teme o kovidu ali sad osjecam potrebu da i ja dam svoj stav. Naime ovo je vise nevjerovatno koliko pojedinci negatori opravdanosti mjera pametuju pa cak i u inat oboljelim, porodicama umrlih od kovida na kraju svim pamtnim ljudima. Posebno me negativno iznenadjuju komentari forumasa @Naslovnica za kojeg sam pratila njegovo tesko iskustvo sa koronom na temi iskustva. Doticni kojem su mozda i zivot spasili brza reakcija u privatnoj klinici Al Tawil treba znati da vecina nasih starijih sugradjana nema novca za to nego je prepusten na milost i nemilost naseg neuredjenog i bezobraznog zdravstva. Zato ako je moj doprinos da moji roditelji, i bilo koji drugi gradjanin trece dobi izbjegne taj horor rado cu se pridrzavati mjera koje uz put receno ni meni nisu mile.
:thumbup:
User avatar
escobar__
Posts: 8856
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#38194 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by escobar__ »

Mi kao da i nemamo mjere jer osim ponegdje maski ne vidim da se bilo šta drugo poštuje u značajnijoj mjeri.

Počesto budem jedina budala s maskom i na poslu i u lokalnom dućanu. 😁
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#38195 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Nivelacija »

arnelau wrote: 19/01/2021 22:57 Dugo pratim ove teme o kovidu ali sad osjecam potrebu da i ja dam svoj stav. Naime ovo je vise nevjerovatno koliko pojedinci negatori opravdanosti mjera pametuju pa cak i u inat oboljelim, porodicama umrlih od kovida na kraju svim pamtnim ljudima. Posebno me negativno iznenadjuju komentari forumasa @Naslovnica za kojeg sam pratila njegovo tesko iskustvo sa koronom na temi iskustva. Doticni kojem su mozda i zivot spasili brza reakcija u privatnoj klinici Al Tawil treba znati da vecina nasih starijih sugradjana nema novca za to nego je prepusten na milost i nemilost naseg neuredjenog i bezobraznog zdravstva. Zato ako je moj doprinos da moji roditelji, i bilo koji drugi gradjanin trece dobi izbjegne taj horor rado cu se pridrzavati mjera koje uz put receno ni meni nisu mile.
Postujem post ali samo da ti malo budu brojke jasnije u FBiH dnevno umire 100 ljudi u prosjeku..od toga 10 od covida, 10 x vise ljudi umre od drugih bolesti.

Treba se čuvati pridržavati mjera, higijena i sve ali maske na planini i parku na otvorenom ili policijski eh to su nebuloze a ne mjere.
BadBoy
Posts: 8049
Joined: 01/11/2005 21:55

#38196 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

arnelau wrote: 19/01/2021 22:57 Dugo pratim ove teme o kovidu ali sad osjecam potrebu da i ja dam svoj stav. Naime ovo je vise nevjerovatno koliko pojedinci negatori opravdanosti mjera pametuju pa cak i u inat oboljelim, porodicama umrlih od kovida na kraju svim pamtnim ljudima. Posebno me negativno iznenadjuju komentari forumasa @Naslovnica za kojeg sam pratila njegovo tesko iskustvo sa koronom na temi iskustva. Doticni kojem su mozda i zivot spasili brza reakcija u privatnoj klinici Al Tawil treba znati da vecina nasih starijih sugradjana nema novca za to nego je prepusten na milost i nemilost naseg neuredjenog i bezobraznog zdravstva. Zato ako je moj doprinos da moji roditelji, i bilo koji drugi gradjanin trece dobi izbjegne taj horor rado cu se pridrzavati mjera koje uz put receno ni meni nisu mile.
U sridu.

I mene čudi od njega ovo novo pisanje. Razuman je čovjek, imao je tvrd stav prije nego je i on zakačio koronu i onda je prestao pisati a ja sam pomislio da je shvatio neke stvari.

Ne znam otkud sad opet ovakvi stavovi...
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#38197 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by aldinjo »

arnelau wrote: 19/01/2021 22:57 Dugo pratim ove teme o kovidu ali sad osjecam potrebu da i ja dam svoj stav. Naime ovo je vise nevjerovatno koliko pojedinci negatori opravdanosti mjera pametuju pa cak i u inat oboljelim, porodicama umrlih od kovida na kraju svim pamtnim ljudima. Posebno me negativno iznenadjuju komentari forumasa @Naslovnica za kojeg sam pratila njegovo tesko iskustvo sa koronom na temi iskustva. Doticni kojem su mozda i zivot spasili brza reakcija u privatnoj klinici Al Tawil treba znati da vecina nasih starijih sugradjana nema novca za to nego je prepusten na milost i nemilost naseg neuredjenog i bezobraznog zdravstva. Zato ako je moj doprinos da moji roditelji, i bilo koji drugi gradjanin trece dobi izbjegne taj horor rado cu se pridrzavati mjera koje uz put receno ni meni nisu mile.
:lol: :lol: :lol: :run:
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#38198 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Naslovnica wrote: 19/01/2021 22:56
Mogy87 wrote: 19/01/2021 22:44
Naslovnica wrote: 19/01/2021 22:36
A odakle dolaze pare kojima se nadoknadjuju gubitci?
Ko ce i kako to vratiti?
:-)
Gradjani. Oni koji su manje pogodjeni krizom se solidarisu sa onima u ugrozenim sektorima.

Sad ni paketi pomoci EU ne valjaju?

Problem je sto ti mislis da je alternativa normalan zivot. Nije. Mi “bez mjera” smo bili prakticno izolovani. Tako da Bosna nije prava slika stanja u svjetskim okvirima.

To sto kod nas ljudski zivot ima malu cijenu ne znaci da je svuda tako. Stavilo se na papir koliko bi drzavu od 80 miliona kostao odgovarajuci broj tesko oboljelih s trajnim posljedicama. Koliko bi ekonomija trpila zbog toga. I zakljucilo se da je cijena previsoka.
Ne solidarisu se. Sve ce to doci na naplatu, kakva solidarnost, nema toga u kapitalizmu.
Sve ce se to vratiti onima koji se "solidarisu", s kamatama.
I naravno da ce platiti gradjani.
A od cega?!
I nema potrebe da stalno koristis frazu "problem je sto ti mislis". Ti procitas moje misli i znas sta ja mislim? Ili samo izvodis zakljucke onako kako tebi odgovara. ...zar je problem sto ja mislim "ovo ili ono". Zasto bi bio problem sto ja mislim, a nije problem sto ti mislis?
Nista se nije stavilo na papir jer niko nije imao pojma sta ce da se desi, a kada se desilo - vec je bilo kasno za stavljanje na papir. Zatvorili su, pa su tek onda poceli razmisljali sta ce sa ekonomijom. Ekonomske mjere, kao i mjere zastite od pandemije jos uvijek se sprovode na "ho-ruk", cemu smo i sami svjedoci.
Mjere u Njemackoj nikad ostrije, brojevi divljaju u vecini drzava, godinu dana nakon pocetka pandemije i silnih restrikcija i zabrana.
Iskreno se nadam da ce ova vakcina donijeti promjenu, ali rezultati toga nece doci prije 2022, 100%.

:roll:
Solidarnost u smislu: ja radim u ugostiteljstvu, ti u industriji. Meni se pomogne. Zaduzenje je zajednicko jer cemo ga vracati skupa od buducih poreza. Ti si meni pomogao, a mogao se taj novac iskoristiti za nesto drugo sto je drustveno korisno sto bi i ti mogao koristiti.

Stvarno mislis da su mjere donesene na ho ruk? Zasto tako mislis?

Kakve su to drastcne mjere kad sve firme rade osim turizma i ugostiteljstva? A znamo da se virus siri u kancelarijama. Tek sad je prijedlog da se radi od kuce. Jer je ekonomija na prvom mjestu i ona se zadnja zatvara. Kao sto i treba biti. Bas se vidi da nisu o ovome promislili :roll:

Za drustvo i ekonomiju je vaznije da fabrika radi nego da se ljudi okupljaju po restoranima. To je fakt.

A u Njemackoj ce se stanje normalizovati od maja. A kod nas ce vam se zelja ispuniti da vidite kolektivni imunitet na prirodan nacin u punoj zamahu.
BadBoy
Posts: 8049
Joined: 01/11/2005 21:55

#38199 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

Nivelacija wrote: 19/01/2021 23:04
arnelau wrote: 19/01/2021 22:57 Dugo pratim ove teme o kovidu ali sad osjecam potrebu da i ja dam svoj stav. Naime ovo je vise nevjerovatno koliko pojedinci negatori opravdanosti mjera pametuju pa cak i u inat oboljelim, porodicama umrlih od kovida na kraju svim pamtnim ljudima. Posebno me negativno iznenadjuju komentari forumasa @Naslovnica za kojeg sam pratila njegovo tesko iskustvo sa koronom na temi iskustva. Doticni kojem su mozda i zivot spasili brza reakcija u privatnoj klinici Al Tawil treba znati da vecina nasih starijih sugradjana nema novca za to nego je prepusten na milost i nemilost naseg neuredjenog i bezobraznog zdravstva. Zato ako je moj doprinos da moji roditelji, i bilo koji drugi gradjanin trece dobi izbjegne taj horor rado cu se pridrzavati mjera koje uz put receno ni meni nisu mile.
Postujem post ali samo da ti malo budu brojke jasnije u FBiH dnevno umire 100 ljudi u prosjeku..od toga 10 od covida, 10 x vise ljudi umre od drugih bolesti.

Treba se čuvati pridržavati mjera, higijena i sve ali maske na planini i parku na otvorenom ili policijski eh to su nebuloze a ne mjere.
Evo ti moj lični primjer, ja apsolutno žalim za svim tim i stalno pokušavam promijeniti društvo pa sam tako išao na sve i jedna protest koji se organizovao (uključujući i strukovne) dok mi se raka smijala iz kafića...
User avatar
zubi
Posts: 5136
Joined: 16/07/2009 00:27

#38200 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zubi »

escobar__ wrote: 19/01/2021 23:01 Mi kao da i nemamo mjere jer osim ponegdje maski ne vidim da se bilo šta drugo poštuje u značajnijoj mjeri.

Počesto budem jedina budala s maskom i na poslu i u lokalnom dućanu. 😁
A ipak imas posebnu temu o nasim "strasnim" mjerama, gdje se kuka na mjere i svako malo spomene mucitelj Cerkez... :D
Locked