Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
Ironmen
Posts: 6040
Joined: 29/07/2015 17:36

#34426 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Ironmen »

Jack Be Nimble wrote: 08/11/2020 17:55 Pricao sa mamom, 5 rodjaka u BiH dobili koronu u zadnje dvije hefte. Troje na aparatima. Svako od njene raje ko ima rodbine u BiH/HR isto kaze. Jel situacija u BiH tako kriticna sto se tice zaraze?
Diskoteke, kafici, restorani, svadbeni prostori i banketi rade sasvim ok, Veci gradovi malo i postuju mjere, manji gradovi i naselja nikako ne postuju mjere niti ko provodi iste,4 kolega na poslu izgubili culo mirisa, niti pomisljaju se prijaviti da se testiraju niti posjetiti doktora kazu obicna prehlada, ljudi kojima je izdata izolacija u 90% slucajeva se slobodno setaju plus kad dodas na sve to nas mentalitet "korona ne postoji, obicna prehlada" i izbore za 7 dana dobijes neku ludu sliku da se BiH ekstra dobro drzi ko sve zivi u njoj i ko upravlja sa njom...

Smrtnost na respiratoru veca od 80%, dnevni prosjek novozarazenih oko 1500+ a oporavljenih do 200 zadnjih 15 dana koga jebe samo nek nepuca.
User avatar
Ironmen
Posts: 6040
Joined: 29/07/2015 17:36

#34427 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Ironmen »

konektovan wrote: 08/11/2020 20:32
mk ultra wrote: 08/11/2020 20:14
Jack Be Nimble wrote: 08/11/2020 17:55 Pricao sa mamom, 5 rodjaka u BiH dobili koronu u zadnje dvije hefte. Troje na aparatima. Svako od njene raje ko ima rodbine u BiH/HR isto kaze. Jel situacija u BiH tako kriticna sto se tice zaraze?
Mislim da ne toliko
Mislim da je zarazeno daleko daleko vise nego sto se prica, ali je sada ipak vecina sa blazim simptomima :thumbup:
Naravno da je zarazenih dosta vise. Evo dva primjera, jedan iz porodice, drugi s posla. Snaha pozitivna, buraz negativan, bratić nije ni testiran. Svi imali simptome, snaha i upalu pluća. Na poslu jedan klega pozitivan, trojica negativni, svi imali simptome, od temperature, kašlja,glavabolje, jedan i gubitsk culs mirisa i okusa. Svi rade zajedno u istoj smjeni, ali testovi pokazali da su negativni. Ovo je samo primjer gdje su ljudi bili detektovani sa simptomima a testovi pokazali negativno, a zamisli koliko je još onih koji nisu detektovani, nit ce biti...

Pouzdanost nasih testova je oko 50%, stim da se rezultati cekaju 5-7 dana i ako si pozitivan nije ti izdata izolacija jer test kasni 7 dana, za tih 7 dana se setas naokolo i prosipas virus gdje stignes, ostali zarazeni a imaju negativan test i oni se setaju okolo i siju zarazu kao ludi..

Zato nase testiranje i stavljanje ljudi u izolaciju koju niko ne prati niti provjerava nema nikakvog ucinka i imamo ovo sto imamo.. Bilo kakav lockdown ne mozemo sebi priusitti jer su budzeti u drzavi prazni a iste je jako tesko napuniti zbog ogromne administracije i enormnog broja uhljeba, zbog toga ponavljam smatram da nase testiranje nece dati nikakve ucinke kao sto vidimo i iz prilozenog, jedina opcija koja nam ostaje da pustimo sve niz vodu i ko prezivi prezivi a tu na tu opciju je vlast i presla samo nam jos niko nije to rekao...
BadBoy
Posts: 8074
Joined: 01/11/2005 21:55

#34428 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

homer2go wrote: 08/11/2020 13:25 Samo da dam mali lični doprinos dilemi jeli bilo korone prije Corone.
U zimu januar 2020 prebolovao najtežu gripu i respiratornu infekciju svih vremena, nesnosno kašalj, gubitak daha, dugotrajna temperatura, pošta slabost organizma. Jednom riječi Katastrofa.
Svi bili ubijeđeni da je to bila Korona, ne ja lično jer sam po prirodi skeptik, međutim ukućani koncenzusom zaključili: To je bila Korona.
U petak radio serološki test, sve negativno.
Tako da 😉
Gotovo identična situacija sa kolegom sa posla. Nekada krajem februara prebolovao upalu pluća (inače mlad momak, trenira u ponos snazi). Kad je krenula korona on i većina kolega bili ubijeđeni da je on to već prebolovao. Nekada u junu (dakle četiri mjeseca kasnije) uradi serološki test koji bude negativan - nit je imao niti ima koronu. Prije 4-5 dana počne ga grlo boluckati, temperatura i ispostavi se da je sada fasaovao koronu zaoprave.

Sve priče o tome kako je ovo kod nas haralo u januaru i februaru su samo pokušaji da se čovjek utješi, ali to su samo pusta nadanja i neutemeljene tvrdnje, jer da jesmo, ne bi sada imali ovoliko zaraženih (a i ovi andekdotalni primjeri govore suprotno)
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65914
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#34429 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by _BataZiv_0809 »

Kad si radio seroloski test? Ili to nema veze? Ono bio si zarazen u npr januaru, radis test u julu i on pokaze da si bio pozitivan?
Hendrix
Posts: 4101
Joined: 27/02/2004 00:00

#34430 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Hendrix »

Sinoc pricam s drugom iz bivseg komsiluka, u kontaktu smo preko online mreza, nema lika par sedmica online... kad ima Koronu. 85' godiste, roditelji imaju blage simptome a on najebo 10 dana temperatura i pluca ga pocela hvatati, budio se u noci kaze ne moze da dise panika ga uhvatila... covjek prebolovao toliko gripa u zivotu ali ovo je nesto izvan tog okvira "gripe".

Ma koliko god se ljudi trudili ovo staviti pod plast obicne gripe, nije ba isto. Ja se ne sjecam nikoga iz kruga kojeg poznajem da je fasovao upalu pluca od gripe a da nije bio ili bas star covjek sa hronicnim bolestim ili ekstremni slucaj nepaznje tipa kupanje u hladnom jezeru na planini i onda susenje na vjetru (moj jaran genije koji nece nikada zaboraviti taj izlet).
espn
Posts: 1478
Joined: 27/06/2018 19:01

#34431 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by espn »

:o :o
Last edited by espn on 09/11/2020 16:08, edited 1 time in total.
Olaf1
Posts: 282
Joined: 29/10/2020 10:18

#34432 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Olaf1 »

Čini mi se jutros mnogo manja gužva ispred DZ Vrazovo
User avatar
konektovan
Posts: 40480
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#34433 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by konektovan »

Hendrix wrote: 09/11/2020 01:54 Sinoc pricam s drugom iz bivseg komsiluka, u kontaktu smo preko online mreza, nema lika par sedmica online... kad ima Koronu. 85' godiste, roditelji imaju blage simptome a on najebo 10 dana temperatura i pluca ga pocela hvatati, budio se u noci kaze ne moze da dise panika ga uhvatila... covjek prebolovao toliko gripa u zivotu ali ovo je nesto izvan tog okvira "gripe".

Ma koliko god se ljudi trudili ovo staviti pod plast obicne gripe, nije ba isto. Ja se ne sjecam nikoga iz kruga kojeg poznajem da je fasovao upalu pluca od gripe a da nije bio ili bas star covjek sa hronicnim bolestim ili ekstremni slucaj nepaznje tipa kupanje u hladnom jezeru na planini i onda susenje na vjetru (moj jaran genije koji nece nikada zaboraviti taj izlet).
Mislim da je sad vecini (normalnih) :mrgreen: jasno da je corona zahebanija od gripe, koliko tacno ne znam, ali isto je cinjenica da se dosta simptoma poklapa kod jednog i kod drugog, iako neki tvrde drugacije.
Prvi ja sam u pocetku ovog sranja bio sumnjicav prema svemu, toliko informacija sa svih strana, provjerenih, neprovjerenih, od ovih do onih, teorija zavjera,.....medijska histerija,... :-)
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58661
Joined: 03/08/2010 19:04

#34434 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by kakavdanakneiskustvu »

316 novozarazenih u sarajevu,8 umrlih
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#34435 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by invincible1921 »

kakavdanakneiskustvu wrote: 09/11/2020 10:22 316 novozarazenih u sarajevu,8 umrlih
Sutra znaci nekih 550
User avatar
Osim_13
Posts: 2857
Joined: 06/11/2020 21:53

#34436 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Osim_13 »

Ponedjeljkom tradicionalno bude manje, valja na Igman nedjeljom.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#34437 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by invincible1921 »

konektovan wrote: 09/11/2020 09:35
Hendrix wrote: 09/11/2020 01:54 Sinoc pricam s drugom iz bivseg komsiluka, u kontaktu smo preko online mreza, nema lika par sedmica online... kad ima Koronu. 85' godiste, roditelji imaju blage simptome a on najebo 10 dana temperatura i pluca ga pocela hvatati, budio se u noci kaze ne moze da dise panika ga uhvatila... covjek prebolovao toliko gripa u zivotu ali ovo je nesto izvan tog okvira "gripe".

Ma koliko god se ljudi trudili ovo staviti pod plast obicne gripe, nije ba isto. Ja se ne sjecam nikoga iz kruga kojeg poznajem da je fasovao upalu pluca od gripe a da nije bio ili bas star covjek sa hronicnim bolestim ili ekstremni slucaj nepaznje tipa kupanje u hladnom jezeru na planini i onda susenje na vjetru (moj jaran genije koji nece nikada zaboraviti taj izlet).
Mislim da je sad vecini (normalnih) :mrgreen: jasno da je corona zahebanija od gripe, koliko tacno ne znam, ali isto je cinjenica da se dosta simptoma poklapa kod jednog i kod drugog, iako neki tvrde drugacije.
Prvi ja sam u pocetku ovog sranja bio sumnjicav prema svemu, toliko informacija sa svih strana, provjerenih, neprovjerenih, od ovih do onih, teorija zavjera,.....medijska histerija,... :-)
Ima dosta i do panike jer ocekujes da ce ti se nesto lose desit...jbt znam na poslu ljudi ono uzimaju slobodne dane zbog raznih razloga haj sve ok, a bilo je bas ozbiljnih aitacija. Medjutim kad neko posalje mail da je pozitivan na koronu znaciii samo sto nisu poceli pitat kad je dzenaza panika i crnjaci na sve strane...
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#34438 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

https://vijesti.ba/clanak/513884/testir ... j-procjeni
Testiranje na koronu u RS od sada samo prema ljekarskoj procjeni

U Republici Srpskoj će od danas na kovid 19 biti testirane samo one osobe za koje porodični ljekar ili ljekari iz Higijensko-epidemiološke službe (HES) procijene da je to nephodno.

Na pitanje ko kontroliše osobe koje imaju određene simptome, a nemaju rješenje o izolaciji, niti su testirane, Zeljković je naglasio da te osobe ostaju kod kuće i tu dolazi do izražaja vlastita kontrola.

"One imaju utvrđeno bolovanje, treba same sebe da kontrolišu i to je odgovornost pojedinca. Naravno da je nemoguće da kontrolišete svaku osobu da li je u izolaciji, na bolovanju ili ne, već je odgovornost na pojedincima da shvate izuzetnu ozbiljnost situacije u kojoj se sada naliazimo i da je neophodno da nivo odgovornosti podignu na maksimum - da ostanu kod kuće, prate savjete ljekara, struke i da čuvaju svoje i zdravlje svoje porodice", istakao je Zeljković.
Sve pušteno.
laik1981
Posts: 12973
Joined: 05/12/2012 13:04

#34439 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

U RS-u sistem i zvanicno priznao kapitulaciju. Haman pa su rekli da ce testirati samo one koji trebaju hospitalizaciju. Nije ni u Federaciji sustinski drugacije, samo sto to jos nisu zvanicno priznali.. Uglavnom vise nikakvog smisla nema pracenje nekih brojeva.. Do duse, nikad nije ni imalo smisla..

Ovo je zadnja faza privikavanja na suzivot sa virusom.. Za nadati se da cemo sto prije postici tu neku prokuzenost koja ce stabilizovati situaciju.. Tu lezi jedina nada..
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 20508
Joined: 12/08/2013 12:51

#34440 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by insaneinthebrain »

U rs- u kako je krenulo testirace samo one sto su na respiratorima ili umrle :-)
User avatar
jazzer
Posts: 7187
Joined: 20/12/2004 14:44

#34441 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by jazzer »

Ima li ona neka sedmica kada ce se dostici vrhunac ovog vala pa krenuti opadanje broja oboljelih? To vise niko ne spominje.

Ili su naredne dvije kljucne? :)
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40657
Joined: 29/06/2011 23:39

#34442 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by dječak sa šibicama »

Tek sada pojedinci shvataju ozbiljnost ove bolesti, virusa, nakon 8 mjeseci :-)

Sto je najgore, ima jos kamara pojedinaca koji ce to shvatiti tek za dva tri cetiri mjeseca.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58661
Joined: 03/08/2010 19:04

#34443 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by kakavdanakneiskustvu »

dječak sa šibicama wrote: 09/11/2020 11:36 Tek sada pojedinci shvataju ozbiljnost ove bolesti, virusa, nakon 8 mjeseci :-)

Sto je najgore, ima jos kamara pojedinaca koji ce to shvatiti tek za dva tri cetiri mjeseca.
ima ih i dalje koji tvrde nema corone,nema virusa,izmišljotina,objavljuju nebuloze po fb
Olaf1
Posts: 282
Joined: 29/10/2020 10:18

#34444 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Olaf1 »

Gdje je nestala ona parola "flattening the curve"?! Po meni, sve dok se držimo u brojevima koji su u granicama održivosti medicinskog sistema, to je da kažem dobro. Naravno, svaki život je ogroman gubitak, ali mislim bez djelimičnog "prokužavanja" populacije ovo neće ni proći.
User avatar
geralt
Posts: 5175
Joined: 14/09/2017 12:45

#34445 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by geralt »

Olaf1 wrote: 09/11/2020 11:54 Gdje je nestala ona parola "flattening the curve"?! Po meni, sve dok se držimo u brojevima koji su u granicama održivosti medicinskog sistema, to je da kažem dobro. Naravno, svaki život je ogroman gubitak, ali mislim bez djelimičnog "prokužavanja" populacije ovo neće ni proći.
Bojim se da mi te granice polako prelazimo. Prijatelju iz Mostara je saturacija pala ispod 90, prva reakcija iz bolnice je bila "nemamo kreveta". Srecom po njega, medicinski je radnik, pa se povukla kolegijalna linija i krevet je "stvoren", a njemu je kisikom vjerovatno spasen zivot.
BadBoy
Posts: 8074
Joined: 01/11/2005 21:55

#34446 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

konektovan wrote: 09/11/2020 09:35
Mislim da je sad vecini (normalnih) :mrgreen: jasno da je corona zahebanija od gripe, koliko tacno ne znam, ali isto je cinjenica da se dosta simptoma poklapa kod jednog i kod drugog, iako neki tvrde drugacije.
Prvi ja sam u pocetku ovog sranja bio sumnjicav prema svemu, toliko informacija sa svih strana, provjerenih, neprovjerenih, od ovih do onih, teorija zavjera,.....medijska histerija,... :-)
Osam mjeseci je trebalo da skontaju... ima i ona bolje ikad nego nikad, al vala moglo se to malo i brže naučiti :D
kakavdanakneiskustvu wrote: 09/11/2020 11:38 Tek sada pojedinci shvataju ozbiljnost ove bolesti, virusa, nakon 8 mjeseci :-)
Sto je najgore, ima jos kamara pojedinaca koji ce to shvatiti tek za dva tri cetiri mjeseca.
Ima ta sorta što neće naučiti sve dok njega lično dobro ne klepi. Samo se nadam da, dok se takvi uče, drugi oko njih neće nastradati
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58661
Joined: 03/08/2010 19:04

#34448 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by kakavdanakneiskustvu »

BadBoy wrote: 09/11/2020 12:03
konektovan wrote: 09/11/2020 09:35
Mislim da je sad vecini (normalnih) :mrgreen: jasno da je corona zahebanija od gripe, koliko tacno ne znam, ali isto je cinjenica da se dosta simptoma poklapa kod jednog i kod drugog, iako neki tvrde drugacije.
Prvi ja sam u pocetku ovog sranja bio sumnjicav prema svemu, toliko informacija sa svih strana, provjerenih, neprovjerenih, od ovih do onih, teorija zavjera,.....medijska histerija,... :-)
Osam mjeseci je trebalo da skontaju... ima i ona bolje ikad nego nikad, al vala moglo se to malo i brže naučiti :D
kakavdanakneiskustvu wrote: 09/11/2020 11:38 Tek sada pojedinci shvataju ozbiljnost ove bolesti, virusa, nakon 8 mjeseci :-)
Sto je najgore, ima jos kamara pojedinaca koji ce to shvatiti tek za dva tri cetiri mjeseca.
Ima ta sorta što neće naučiti sve dok njega lično dobro ne klepi. Samo se nadam da, dok se takvi uče, drugi oko njih neće nastradati
za neke ne vjerujem da bi se i tad uvjerili,naučili
neki
Posts: 6674
Joined: 17/02/2005 07:57

#34449 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH??

Post by neki »

MorningStar wrote: 24/02/2020 19:15 2-3 posto smrtnost - ali panika se nastavlja....
u Sarajevu i manja...oko 1%
Još ako uzmemo u obzir da stvaran broj zaraženih bar 10 puta veći, dođemo do toga da se smrtnost broji u promilima
Olaf1
Posts: 282
Joined: 29/10/2020 10:18

#34450 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Olaf1 »

geralt wrote: 09/11/2020 11:59
Olaf1 wrote: 09/11/2020 11:54 Gdje je nestala ona parola "flattening the curve"?! Po meni, sve dok se držimo u brojevima koji su u granicama održivosti medicinskog sistema, to je da kažem dobro. Naravno, svaki život je ogroman gubitak, ali mislim bez djelimičnog "prokužavanja" populacije ovo neće ni proći.
Bojim se da mi te granice polako prelazimo. Prijatelju iz Mostara je saturacija pala ispod 90, prva reakcija iz bolnice je bila "nemamo kreveta". Srecom po njega, medicinski je radnik, pa se povukla kolegijalna linija i krevet je "stvoren", a njemu je kisikom vjerovatno spasen zivot.
Strašno... Koliko nam je ljudi umrlo ili će umrijeti iz istog razloga.
Locked