Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

daddy-kool

#31476 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

MMM1977 wrote: 20/10/2020 14:35
Ljudi, čuvajte se.
:thumbup:

Najbolji savjet, jer nikog drugog nije briga.
aldinjo

#31477 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by aldinjo »

Trappist wrote: 20/10/2020 12:55 "U prvih devet mjeseci robni deficit BiH oko 4,7 milijardi KM"

Ma malo nam je to, daj jos jedno zatvaranje da novinari i panicari mogu dozivljavati orgazme, ali ovaj put sve zatvoriti, sto bi onaj neki klix komentator pametni napisao ni na balkon da se ne moze izaci :lol: :lol:
Nešto te iznenađuje od idiota? :lol:
Troll_Happens

#31478 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Troll_Happens »

daddy-kool wrote: 20/10/2020 14:36
biglebovski wrote: 20/10/2020 13:54 Ljudima kojima mjere protiv korone nisu prouzročile nikakvu ličnu finansijsku štetu je teško razumjeti a, ćini mi se, i teško pokazati barem mrvu empatije prema ogromnom broju ljudi koji, pravi-zdravi, gledaju kako im propadaju poslovi u koje su ulagali svoje živote te kako im se svakodnednovno prijeti daljnjom devastacijom života.
To su uglavnom veliki zagovornici oštrih mjera, pljuvači običnog naroda koji se ne plaši ovog virusa te glavni promotori straha i panike, anonimno naravno.
Ko na ovim korona temama na forumu zagovara oštre mjere?

Takođe, iz najbolje namjere, pitam koje su sve mjere koje naša država/entitet/kanton propisuju a koje ugrožavaju poslovanje ugostitelja, hotelijera, itd? Ja ću krenuti nabrajati, ali može biti da ne znam sve: negativan pcr test prilikom ulaska u državu, ograničenje rada do 23h i ograničenje broja ljudi prilikom okupljanja. Pitanje je i koliko se ove mjere uopšte poštuju, pogledati tržne centre vikendom.
Kakav prc test. Ljudi iz Srbije crne gore i hr ulaze bez testa. O našim građanima iz eu također da ne govorim. Mi smo karina od države. Da se kazne dignu zbog nenosenja maski i da se razni ugostiteljski objekti kontrolisu da nam se djaniji i rade ne ponavljaju bilo bi znatno manje. Ali političare boli taki za to zato imamo sto imamo. I zbog nekolicine će sad sa lockdownom ispaštati oni najugrozeniji u ugostiteljskom sektoru i osobe koje su se i do sada pridržavale pravila.
CikCikCikPogodi

#31479 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by CikCikCikPogodi »

daddy-kool wrote: 20/10/2020 14:36
biglebovski wrote: 20/10/2020 13:54 Ljudima kojima mjere protiv korone nisu prouzročile nikakvu ličnu finansijsku štetu je teško razumjeti a, ćini mi se, i teško pokazati barem mrvu empatije prema ogromnom broju ljudi koji, pravi-zdravi, gledaju kako im propadaju poslovi u koje su ulagali svoje živote te kako im se svakodnednovno prijeti daljnjom devastacijom života.
To su uglavnom veliki zagovornici oštrih mjera, pljuvači običnog naroda koji se ne plaši ovog virusa te glavni promotori straha i panike, anonimno naravno.
Ko na ovim korona temama na forumu zagovara oštre mjere?

Takođe, iz najbolje namjere, pitam koje su sve mjere koje naša država/entitet/kanton propisuju a koje ugrožavaju poslovanje ugostitelja, hotelijera, itd? Ja ću krenuti nabrajati, ali može biti da ne znam sve: negativan pcr test prilikom ulaska u državu, ograničenje rada do 23h i ograničenje broja ljudi prilikom okupljanja. Pitanje je i koliko se ove mjere uopšte poštuju, pogledati tržne centre vikendom.
Ja uopste ne izlazim navecer zbog ovih mjera. Kod nas nikad ne znas hoce li biti racija zbog jedne osobe vise u objektu. Pa necu da mi to kvari raspolozenje iako znam dobro policajce.
daddy-kool

#31480 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

Troll_Happens wrote: 20/10/2020 14:45
Kakav prc test. Ljudi iz Srbije crne gore i hr ulaze bez testa. O našim građanima iz eu također da ne govorim. Mi smo karina od države. Da se kazne dignu zbog nenosenja maski i da se razni ugostiteljski objekti kontrolisu da nam se djaniji i rade ne ponavljaju bilo bi znatno manje. Ali političare boli taki za to zato imamo sto imamo. I zbog nekolicine će sad sa lockdownom ispaštati oni najugrozeniji u ugostiteljskom sektoru i osobe koje su se i do sada pridržavale pravila.
Lockdowna sigurno neće biti, to više nije opcija ni u najgoroj varijanti.
Mislim da ni nekih novih mjera neće biti, a i ova sa obaveznim maskama vani je u suštini kozmetičke prirode.
Ovo nam je to, suživot sa virusom.
biglebovski

#31481 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

Horke wrote: 20/10/2020 14:30 Sve to stoji, ali ima jedna druga strana medalje. I sa lock downom i bez njeg nas ceka ozbiljna kriza. Hotele pune strani turisti koji se ne usude doci, sve da ih pustis bez pasosa. Kako bude rastao broj oboljelih (a hoce) ljudi ce iz straha sve vise i sami izbjegavati restorane i kafice i zatvorene prostore.

Ekonomija koja pociva na ugostiteljstvu nije odrziva i najmanja kriza ce je poljuljati dobrano.
Ubleha je da je samo ugostiteljstvo ugroženo. Za navedene krize nema. MMF je odobrio 300 miliona eura za prevazilaženje krize. Vidimo koliki je udio od tih para preraspoređen realnom sektoru, fragmentić. Za radnike su se eto kao i pobrinuli sa 400 KM po zaposlenom za april i maj za fondove te po minimalac za zaposlene koji su imali sve uslove ispunjene. Mnogi još uvijek ni te pare nisu dobili. Da su bar bolnice osposobili, al ni to. Vidio bih ja priču da ih je neko, ko mene, poslao kući i rekao sjedi, ne mrdaj dva i po mjeseca, platu ni ostale beneficije nećeš primati dok je ovakva situacija. Vidjeli bi onda ljubavi prema maskama, mjerama i strah od virusa :lol:
splinter

#31482 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by splinter »

@laik1981
laik1981 wrote: 20/10/2020 13:29
splinter wrote: 20/10/2020 10:46 @laik1981
Ne znam kakav si odgovor očekivao. Ja kažem ono što znam i što jeste. Znači ako je lab verifokavan od strane UEFE, zašto bi neko bio debil i izgubio tu licencu za koju je krv propišao da je dobije.
Postoje efikasni mehanizami od stane te organizacije da izvrši kontrolu sve i jednog testa igrača.
Kada uhvatim malo vremena napisat ću koju riječ o tim testovima.
1. Ocekivao sam malo kompleksniji i strucniji odgovor, a ne da se radi o igranki izraelaca.. Ja ne govorim ni o toj nasoj laboratoriji, a ni o toj u Izraelu.. Ja sumnjam u pcr testove koji mogu pokazati i pozitivan i negativan rezultat u odredjenom slucaju u ovisnosti koliko puta ponavljaju cikluse umnozavanja.. Koliko bi ljudi pozitivno testiranih u Izraelu bilo negativno da su se testirali u toj nasoj laboratoriji.. Nije se kod nasih igraca radilo o jednom slucaju pa da kazes omaklo se.. Radilo se o, koliko se sjecam 6 slucajeva, sto je strasan procenat ako uzmemo u obzir uzorak koji cini ukupni broj nasih igraca koji su se tamo testirali.. Smatram da se lako moze manipulisati, ili kako ti kazes napraviti igranku, rezultatima ukoliko postoji neki interes..
2.Da li je moguce biti u kontaktu sa fragmentom mrtvog virusa i prilikom testiranja biti pozitivan, a da nikada nisi bio inficiran zivim virusom koji moze nanijeti neku stetu?

3.Da li je moguce biti pozitivan zbog tog mrtvog fragmenta, a u isto vrijeme imati simptome izazvane infekcijom nekog drugog virusa ili bakterije? Na koji nacin utvrdjuju takve stvari i da li ih uopste utvrdjuju?
4.Koliko su brojke pozitivnih, na osnovu kojih nam namecu mjere, uopste pouzdane?
5.Da li su antitijela cije se prisustvo utvrdjuje seroloskim testovima specificna iskljucivo za ovaj virus ili mogu biti antitijela koja su proizvedena reakcijom na neki drugi virus?
6.Zasto nasi zvanicno ne rade i seroloske testove uz pcr kako bi bili sigurniji?
7.Da li mogu na neki nacin mjeriti odgovor t memorijskih celija i da li je taj odgovor specifican za ovaj virus i rezultat djelovanja ovog virusa ili mozemo imati odgovor koji je rezultat izlozenosti nekom drugom virusu, a koji nam pruza imunitet i kod ovog virusa?
Editovao sam tvoj post i podijelio ga po pitanjima.

1. Za ovo pitanje nemam namjeru ponavljati se . Mogu garantovati za našu laboratoriju šta i kako. Ostalo ne znam jer nisam detektiv niti inspektor.
2.Ovo fragment se odnosi na prvo lice, dakle osoba koja je preboljela bolest može imati te fragmente neko vrijeme, ne misli se da neko drugi ili treći reaguje na te fragmente. Fragmenti virusa nisu cijeli virus, nemaju RNK i ne mogu se replicirati u organizmu.
3. Hipotetički je moguće. Koliko se ispituje i praksi nije mi poznato.
4. Brojevi su ispravni, drugi je problem nedovoljno testiranje i predug period do objave rezultata.
Što se tiče mjera, ne donosim nikakve odluke, pa ne mogu komentarisati. Ali se općenito ne slažem sa načinom borbe protiv ove pandemije.
5.Ovisi o testu, odnosno proizvođaču i metodi. Ali testovi su veoma pouzdani pogotovu od renomiranih proizvođača ( Abbot, Roche, Siemens . . ) Oko 99% sa ciljem da u skorijem periodu taj procenat bude 100%.
Metode koje se koriste su obično ELISA; Western imunnoblot, ECLIA, SARS-CoV-2 IgG assay
Testovi su pouzdani jer targetiraju specifične proteine virusa, specifične samo za taj virus, npr receptor vezivanja domene na Spike proteinu (RBD) i još jedan protein. Dakle otkrivaju se specifična antijela za specifičan virus. Ta antitjela su ustvari imunoglobulini
(proteinske molekule) na prvom mjestu IgG i IgM.
Osim toga treba razlikovati ukrižanu reaktivnost i neutralizacijska antitjela. Može se destiti prilikom labaratorijskih ispitivanja djelovanja antitjela da antitjela npr koja poroizvede HcoV-OC43 djeluju na i Sars-CoV-2.
To nije pravilo i može se javiti kod određenog dijela populacije. Ali to su i dalje antitjela tog gore navedenog virusa
6.Zašto naši ne rade i kontrolno serološke pretrage pored PCR testova, ne znam, vjerovatno je razlog novac i loša organizacija zdravstvenog sistema.
7.Vezano za T Ćelije. To su vrlo sofisticirane i za sada realtivno spore metode. Mjerenja T-ćelija se uglavnom radi u naučno istraživačke svrhe kako bi se bolje upoznao imunitet.
T ćelije mogu doprijeniti razvoju imuniteta, jer za razliku od antitjela znatno duže se zadržavaju u organizmu. I da, mogu poticati od nekih prethodnih infekcija koje nisu uzrokovane Sars-CoV-2 virusom a pokazati afimitet prema ovome virusu.
Postoje 3 vrste ovih ćelija: CD 4+, CD 8+ i T pomoćne ćelije.
Nažalost nekoliko zadnjih studija pokazuju da Sars-CoV-2 poput HIV virusa napada direktno
CD 4 + T ćelije ( ali ne i CD 8+ ) što je doneklo uznemirilo nauku u pogledu prakase korištenja T-ćelija u borbi protiv ovoga virusa.
daddy-kool

#31483 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

CikCikCikPogodi wrote: 20/10/2020 14:49
Ja uopste ne izlazim navecer zbog ovih mjera. Kod nas nikad ne znas hoce li biti racija zbog jedne osobe vise u objektu. Pa necu da mi to kvari raspolozenje iako znam dobro policajce.
Ne vidim kako bi pojednica kaznili jer je obaveza vlasnika objekta da osigura provođenje te mjere?
Trappist

#31484 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

"Vjekoslav Mandić za Oslobođenje: Moguće ponovno uvođenje policijskog sata, situacija je alarmantna"

CUj ove ublehe svjetske. Ministar zdravstva koji se od pandemije 5 puta oglasio, svaki put prijeteci restriktivnim, represivnim kineskim mjerama. Je li ga zato placamo 5-6 milja mjesecno? Naravno da ovakav i svi kao on nece osjetiti ni trunkicu krize, da sad uvedu najgori lockdown na svijetu. MARS BAGRO !
biglebovski

#31485 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

daddy-kool wrote: 20/10/2020 14:36 Ko na ovim korona temama na forumu zagovara oštre mjere?
Prvi ti si pljeskao Dodiku i šatorima na granici, može se to naći, ako nisi kao i Mogy što voli raditi, pročistio malo te postove. Sve ovo sada je posljedica u istoriji neviđene kampanje širenja straha i panike od virusa koju su pokrenuli mediji i na koju si se i ti primio.

Kome je do kafe, šopinga, putovanja kada sa svih strana urlaju da možeš umrijeti ako ne nosiš masku na otvorenom ili kad ti, još gore, udaraju na psihu govoreći da možeš nekoga ubiti ako ne nosiš masku u šumi.
Horke

#31486 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Horke »

biglebovski wrote: 20/10/2020 14:53
Horke wrote: 20/10/2020 14:30 Sve to stoji, ali ima jedna druga strana medalje. I sa lock downom i bez njeg nas ceka ozbiljna kriza. Hotele pune strani turisti koji se ne usude doci, sve da ih pustis bez pasosa. Kako bude rastao broj oboljelih (a hoce) ljudi ce iz straha sve vise i sami izbjegavati restorane i kafice i zatvorene prostore.

Ekonomija koja pociva na ugostiteljstvu nije odrziva i najmanja kriza ce je poljuljati dobrano.
Ubleha je da je samo ugostiteljstvo ugroženo. Za navedene krize nema. MMF je odobrio 300 miliona eura za prevazilaženje krize. Vidimo koliki je udio od tih para preraspoređen realnom sektoru, fragmentić. Za radnike su se eto kao i pobrinuli sa 400 KM po zaposlenom za april i maj za fondove te po minimalac za zaposlene koji su imali sve uslove ispunjene. Mnogi još uvijek ni te pare nisu dobili. Da su bar bolnice osposobili, al ni to. Vidio bih ja priču da ih je neko, ko mene, poslao kući i rekao sjedi, ne mrdaj dva i po mjeseca, platu ni ostale beneficije nećeš primati dok je ovakva situacija. Vidjeli bi onda ljubavi prema maskama, mjerama i strah od virusa :lol:
Kakve veze imaju maske i postivanja mjera sa tim? Svaki dan sam isla na posao (realni sektor) i nikakve beneficije nisam dobila. Lock down za mene je bio horor, jer sam isla svaki dan na posao, kad se vratim cekala me online nastava. Nigdje ove godine nismo putovali, djeca su mi sludjena i stalno pitaju kad ce proci corona. Jos jedan lock down bi presavrnuli svi. Ali pazim da se ne zarazim, nosim masku i imam "strah" od virusa. Tj vise bojazan.
daddy-kool

#31487 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

biglebovski wrote: 20/10/2020 15:03
daddy-kool wrote: 20/10/2020 14:36 Ko na ovim korona temama na forumu zagovara oštre mjere?
Prvi ti si pljeskao Dodiku i šatorima na granici, može se to naći,
Jesam. Kada se cijela Evropa zatvarala i kada je ljudima rečeno da bez velike nužde ne kreću na put šatori su bili vrlo jasna poruka. Sjedi gdje si dok se ne vidi šta dalje. Naš ljetni val i jeste krenuo nekontrolisanim otvaranjem granica prije svega našim građanima.
biglebovski wrote: 20/10/2020 15:03 Kome je do kafe, šopinga, putovanja kada sa svih strana urlaju da možeš umrijeti ako ne nosiš masku na otvorenom ili kad ti, još gore, udaraju na psihu govoreći da možeš nekoga ubiti ako ne nosiš masku u šumi.
Misliš li da bi drugačiji pristup bio bolji: da se ignoriše virus ili da se narod potiče na češće izlaske?
Mogy87

#31488 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Prvi ti si pljeskao Dodiku i šatorima na granici, može se to naći, ako nisi kao i Mogy što voli raditi, pročistio malo te postove. Sve ovo sada je posljedica u istoriji neviđene kampanje širenja straha i panike od virusa koju su pokrenuli mediji i na koju si se i ti primio.

Kome je do kafe, šopinga, putovanja kada sa svih strana urlaju da možeš umrijeti ako ne nosiš masku na otvorenom ili kad ti, još gore, udaraju na psihu govoreći da možeš nekoga ubiti ako ne nosiš masku u šumi.
Sram te bilo. Apsolutno ni jedan post nisam editovala na taj nacin. Editujem ako se sjetim jos nesto da dopisem jer sam brzopleta, ili ako fulim koje slovo jer pisem sa telefona. Uostalom, vidi se kad je editovano pa te molim da postavis te postove.

Ali nista osim prljave igre nisam od tebe ni ocekivala :thumbup:
Zox

#31489 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Zox »

Ja sam ja mislim BUKVALNO prvi u BiH ostao bez posla zbog corone. Posla kojeg sam radio skoro 11 godina.
Od tada freelanceam, prihodi su mi se sveli na trecinu i sta sad da radim? Imam 10 prstiju, snaći ću se kao što sam cijeli život. Danas su me evo zvali da sam prošao u drugi krug za pravo dobar posao.
Zalažem za oštrije mjere BAŠ ZBOG EKONOMIJE. Ko će ti raditi kad se pola stanovništva porazbolijeva? Znate li koliko traje oporavak osobe sa srednje teškim simptomima? Ko će liječiti ljude? Ali, prije svega, ako nam brojke nastave rasti, znate li kad će nas opet pustiti u EU? Znate li kad će nam se vratiti ti turisti? Znate li koliko nam vanjski lockdown guši ekonomiju?

@Horke, nisi nigdje putovala, nisam ni ja, ne zbog mjera naše vlasti, već što nam ne daju nigdje. I ja sam sluđen, kao i moja porodica. Zato i želim da ovo traje što kraće i ostavi što manje posljedica. Ali, kako smo krenuli, bojim se da će ostati na željama.
laik1981

#31490 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

@splinter
Haj sto ti nisi inspektor, ali sto niko na svijetu izgleda nije. Nikoga iz nekog razloga takve stvari ne interesuju. Zeljini igraci su dokazali da u jednoj drzavi mozes biti pozitivan, a u drugoj negativan, sto direktno dokazuje nepouzdanost ukupnih brojeva i tih testova.. I oni su dio neke statistike.. A mozda su testovi i dobri ali se igraju igranke, kako ti kazes..

Zahvaljujem na ostalim odgovorima..
biglebovski

#31491 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

Horke wrote: 20/10/2020 15:05 Kakve veze imaju maske i postivanja mjera sa tim? Svaki dan sam isla na posao (realni sektor) i nikakve beneficije nisam dobila. Lock down za mene je bio horor, jer sam isla svaki dan na posao, kad se vratim cekala me online nastava. Nigdje ove godine nismo putovali, djeca su mi sludjena i stalno pitaju kad ce proci corona. Jos jedan lock down bi presavrnuli svi. Ali pazim da se ne zarazim, nosim masku i imam "strah" od virusa. Tj vise bojazan.
Evo sam gore za maske odgovorio. Ostalo, sve se slažem, vjerovatno ti posao gdje radiš nije žigosan kao bezvrijedan i bespotreban te niste bili prisilno zatvarani. Beneficije su išle sa dva nivoa, federalni je pokrio 70% minimalnih doprinosa za sve firme čiji je promet za 20% bio manji u aprilu, maju i junu 2020 u odnosu na isti period prošle godine. Mi smo iskoristili ovu pomoć za april i maj, u junu nam je promet bio veći od prošlogodišnjeg jer smo prošli juni bili zatvoreni desetak dana radi godišnjeg te je ovaj ispao petnaest posto slabiji te stoga nismo ni dobili za taj mjesec. Kantonalne vlade su pokrivale minimalne plate za april i maj zaposlenima u zabranjenim djelatnostima, uz uslove koje na žalost, dosta subjekata nije mogao ispuniti. Dosta ljudi još čeka na te isplate.
Pazi se, čuvaj se, nemam šta drugo da ti kažem osim da ostaneš zdravog razuma te da ti poželim puno sreće i dobrog zdravlja.
Trappist

#31492 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

Zox wrote: 20/10/2020 15:22 Ja sam ja mislim BUKVALNO prvi u BiH ostao bez posla zbog corone. Posla kojeg sam radio skoro 11 godina.
Od tada freelanceam, prihodi su mi se sveli na trecinu i sta sad da radim? Imam 10 prstiju, snaći ću se kao što sam cijeli život. Danas su me evo zvali da sam prošao u drugi krug za pravo dobar posao.
Zalažem za oštrije mjere BAŠ ZBOG EKONOMIJE. Ko će ti raditi kad se pola stanovništva porazbolijeva? Znate li koliko traje oporavak osobe sa srednje teškim simptomima? Ko će liječiti ljude? Ali, prije svega, ako nam brojke nastave rasti, znate li kad će nas opet pustiti u EU? Znate li kad će nam se vratiti ti turisti? Znate li koliko nam vanjski lockdown guši ekonomiju?

@Horke, nisi nigdje putovala, nisam ni ja, ne zbog mjera naše vlasti, već što nam ne daju nigdje. I ja sam sluđen, kao i moja porodica. Zato i želim da ovo traje što kraće i ostavi što manje posljedica. Ali, kako smo krenuli, bojim se da će ostati na željama.
ma jasta, ti najebo zbog corone i daj sad jos vise raje da najebe. Brojevi nemaju veze sto nas EU ne pusta, u Sloveniji imas 800 dnevno na onolisno stanovnika pa mogu u hrvatsku bez problema putovati. Ali zajebano je to za shvatiti kad si ogranicen :thumbup:
Trappist

#31493 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

daddy-kool wrote: 20/10/2020 15:18
Prvi ti si pljeskao Dodiku i šatorima na granici, može se to naći,
Jesam. Kada se cijela Evropa zatvarala i kada je ljudima rečeno da bez velike nužde ne kreću na put šatori su bili vrlo jasna poruka. Sjedi gdje si dok se ne vidi šta dalje. Naš ljetni val i jeste krenuo nekontrolisanim otvaranjem granica prije svega našim građanima.
biglebovski wrote: 20/10/2020 15:03 Kome je do kafe, šopinga, putovanja kada sa svih strana urlaju da možeš umrijeti ako ne nosiš masku na otvorenom ili kad ti, još gore, udaraju na psihu govoreći da možeš nekoga ubiti ako ne nosiš masku u šumi.
Misliš li da bi drugačiji pristup bio bolji: da se ignoriše virus ili da se narod potiče na češće izlaske?
Da, vrlo jasna poruka da smo kurac od drzave koja nece da primi svoje gradjane u slucaju krize. A onda za par mjeseci zove te iste gradjane da dodju i trose pare u BiH.
laik1981

#31494 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Zox wrote: 20/10/2020 15:22 Ja sam ja mislim BUKVALNO prvi u BiH ostao bez posla zbog corone. Posla kojeg sam radio skoro 11 godina.

Pa trajace dok ne dodje ucinkovita vakcina bilo lockdowna ili ne bilo, postovale se mjere ili ne. Nema to veze sa nama. Zarazenih Francuza 30000 dnevno pa su im granice evrope otvorene. Taraba je samo sirotinji i politicki nepodobnima od kojih nemaju koristi..
Last edited by laik1981 on 20/10/2020 15:30, edited 1 time in total.
biglebovski

#31495 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

daddy-kool wrote: 20/10/2020 15:18 Misliš li da bi drugačiji pristup bio bolji: da se ignoriše virus ili da se narod potiče na češće izlaske?
Mislim da bi bolji pristup bio da se opasnost od virusa po generalnu populaciju realno prikazuje. Mislim da je lockdown ogromna greška kao i to što se dozvoljava bogaćenje medijima koji šire paniku i strah. To je to što mislim.
daddy-kool

#31496 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

Trappist wrote: 20/10/2020 15:28
Da, vrlo jasna poruka da smo kurac od drzave koja nece da primi svoje gradjane u slucaju krize. A onda za par mjeseci zove te iste gradjane da dodju i trose pare u BiH.
Pa primali smo ih - ergo šatori.
Nego ko se sjeća i onog hotela u Zenici, 4*, pa raja nije htjela ni tu da provede samoizolaciju, nego de ti mene pusti kući pa ću hvatati krivine. Onaj jedan zgulio u Neum da se odmori.

Ali da jesmo karina od države, jesmo. Obaveznu samoizolaciju nam je šumska ukinula a mi smo poslije mogli samo ušima mahati.
Horke

#31497 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Horke »

Zox wrote: 20/10/2020 15:22

Imam Hr pasos i mogla sam putovati. Nisam putovala jer nisam htjela ici na odmor gdje cu stalno biti na oprezu i kontati sta sam pokupila. Ili sta su djeca pokupila. I ne mislim da su ljudi koji su isli neodgovorni. Samo kazem da se ja nisam osjecala ugodno. Stalno bi razmisljala sta uvedu lock down i ja u drugoj drzavi. To nije odmor. Za citavo ovo ljeto sjela sam tri puta u bastu i jednom u restoran i to gdje su zaista bile ispostovane mjere u smislu distance. I poznajem n ljudi koji su tako razmisljali.

I zato kazem i sa lock downom i bez njega mi cemo to dobrano osjetiti. Evo mi uspjevamo ustediti, jer smo neke izdatke skresali (tipa tih izlazaka u kafice i restorane).
daddy-kool

#31498 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

biglebovski wrote: 20/10/2020 15:30
daddy-kool wrote: 20/10/2020 15:18 Misliš li da bi drugačiji pristup bio bolji: da se ignoriše virus ili da se narod potiče na češće izlaske?
Mislim da bi bolji pristup bio da se opasnost od virusa po generalnu populaciju realno prikazuje. Mislim da je lockdown ogromna greška kao i to što se dozvoljava bogaćenje medijima koji šire paniku i strah. To je to što mislim.
Virus jeste opasan, čini mi se da mnogi to zaboravljaju zbog umora od medijske priče i mjera.

Lockdown iz ove perspektive jeste bila greška jer je samo odgodio širenje virusa, ali mi tu nismo imali izbora čitava Evropa je bila u lockdownu. Nažalost to se nije propratilo eradikacijom virusa na kontinentu, kao što je to urađeno na istoku Azije.
Opet u ostatku Evrope lockdown nije potpuno protraćen jer je većina zemalja imala epidemiološki mirno ljeto.
Last edited by daddy-kool on 20/10/2020 15:39, edited 1 time in total.
biglebovski

#31499 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

Mogy87 wrote: 20/10/2020 15:20

Sram te bilo. Apsolutno ni jedan post nisam editovala na taj nacin. Editujem ako se sjetim jos nesto da dopisem jer sam brzopleta, ili ako fulim koje slovo jer pisem sa telefona. Uostalom, vidi se kad je editovano pa te molim da postavis te postove.

Ali nista osim prljave igre nisam od tebe ni ocekivala :thumbup:
Evo sam se sav zacrvenio od srama te osjećam blagu nadutost u stomaku; aktivnost koju sam naveo je prvi primjetio kolega forumaš i nemam razloga da mu ne vjerujem kao ni namjeru da nešto tražim.
Horke

#31500 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Horke »

biglebovski wrote: 20/10/2020 15:25
Horke wrote: 20/10/2020 15:05 Kakve veze imaju maske i postivanja mjera sa tim? Svaki dan sam isla na posao (realni sektor) i nikakve beneficije nisam dobila. Lock down za mene je bio horor, jer sam isla svaki dan na posao, kad se vratim cekala me online nastava. Nigdje ove godine nismo putovali, djeca su mi sludjena i stalno pitaju kad ce proci corona. Jos jedan lock down bi presavrnuli svi. Ali pazim da se ne zarazim, nosim masku i imam "strah" od virusa. Tj vise bojazan.
Evo sam gore za maske odgovorio. Ostalo, sve se slažem, vjerovatno ti posao gdje radiš nije žigosan kao bezvrijedan i bespotreban te niste bili prisilno zatvarani. Beneficije su išle sa dva nivoa, federalni je pokrio 70% minimalnih doprinosa za sve firme čiji je promet za 20% bio manji u aprilu, maju i junu 2020 u odnosu na isti period prošle godine. Mi smo iskoristili ovu pomoć za april i maj, u junu nam je promet bio veći od prošlogodišnjeg jer smo prošli juni bili zatvoreni desetak dana radi godišnjeg te je ovaj ispao petnaest posto slabiji te stoga nismo ni dobili za taj mjesec. Kantonalne vlade su pokrivale minimalne plate za april i maj zaposlenima u zabranjenim djelatnostima, uz uslove koje na žalost, dosta subjekata nije mogao ispuniti. Dosta ljudi još čeka na te isplate.
Pazi se, čuvaj se, nemam šta drugo da ti kažem osim da ostaneš zdravog razuma te da ti poželim puno sreće i dobrog zdravlja.

:thumbup: hvala, takodjer.

Edit: pod beneficije sam mislila bonus ili nagradu od firme, ne od drzave.
Post Reply