Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#31426 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

lavander wrote: 20/10/2020 11:56
hladan.preminger wrote: 20/10/2020 11:11 samo malo. ako je test preosjetljiv onda daje lažno pozitivne rezultate, prema tom članku najmanje 60% je lažno pozitivnih u odnosu na današnje razultate, ako se "30 krugova radi"
Da, daje i lazno pozitivne rezultate, kao i lazno negativne i ti si potpuno u pravu. Mogucnost da si pozitivan jer imas mrtav, neaktivan virus u sebi obicnom covjeku ne znace nista, niti mu to ko govori ili razlaze. Jer kad se covjek testira i nalaz kaze "pozitivno", niko mu ne objasnjava da li je mrtvim ili zivim zarazen, aktivnim ili neaktivnim, niko mu to ni ne pomene, nego panika i strah uhvate testiranog i njegove bliznje, on ulazi u statistiku pozitivnih, ne moze izlaziti nikuda, njegovi kontakti takodje dobiju paniku a i preporuku da se izlouju, neki ljekari prepisu odmah azitromicin, neki te odmah salju na rentgene, CT-ove i sl, neki pak ne. Dakle, ta cinjenica da je oooooogroman broj testova pozitivan upravo jer su detektovani djelici virusa, neki zaostali virusi i sve ono sto nije nimalo opasno ni po nosioca ni po okolinu, tu znacajnu cinjenicu niko ne razmatra, vec se desava ono sto sam navela gore. Ti si potpuno u pravu da su to, u real life, lazno pozitivni slucajevi.
A kako molim te covjek moze imati u sebi djelice mrtvog virusa SARS-CoV-2 koje ce detektovati test koji jasno prepoznaje ISKLJUCIVO genetski materijal tog virusa ako nikad nije bio zarazen?
Ovo je bitna stavka kod retestiranja koje se kod nas ne provodi. I duzine izolacije zbog eventualno ponovljenog pozitivnog testa na retestiranju.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#31427 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

+718

šumska 245 (30%)
FBiH 473 (27%)
Trappist
Posts: 4301
Joined: 12/09/2020 08:52

#31428 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

https://avaz.ba/vijesti/bih/603361/je-l ... azenih-718
Naslov: "Je li vrijeme za lockdown: U Bosni i Hercegovini preminulo čak 20 osoba, novozaraženih 718"

E da mi je vidjeti koji idiot i dalje daje 1 km dnevno za ove novine, treba ga u ludnicu strpati odmah.
Nadam se da ce kad ovo sve prodje neko procesljati sve medije zbog laznog izvjestavanja i podrivanja straha medju narodom.
User avatar
avenija
Posts: 1529
Joined: 29/03/2016 16:20

#31429 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by avenija »

Trappist wrote: 20/10/2020 12:16 https://avaz.ba/vijesti/bih/603361/je-l ... azenih-718
Naslov: "Je li vrijeme za lockdown: U Bosni i Hercegovini preminulo čak 20 osoba, novozaraženih 718"

E da mi je vidjeti koji idiot i dalje daje 1 km dnevno za ove novine, treba ga u ludnicu strpati odmah.
Nadam se da ce kad ovo sve prodje neko procesljati sve medije zbog laznog izvjestavanja i podrivanja straha medju narodom.
zasto postavljas link i tako im nabijas klikove jer to je oni sto hoce.

Brisi to, nadam se da ce neko pokrenuti pitanje medijskog psihickog terora koje vrse mediji i novinari nad stanovnistvom.
User avatar
Luciano88
Posts: 540
Joined: 10/12/2019 12:22

#31430 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Luciano88 »

U Sloveniji na 4.300 testova 794 novozarazena... Kod nas na 2600 testova 718. Prelazimo 1000 za 5 dana maximum.
User avatar
Ironmen
Posts: 6040
Joined: 29/07/2015 17:36

#31431 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Ironmen »

Luciano88 wrote: 20/10/2020 12:47 U Sloveniji na 4.300 testova 794 novozarazena... Kod nas na 2600 testova 718. Prelazimo 1000 za 5 dana maximum.
Davno smo mi tu brojku presli, drug mi bolestan iz kreveta ustati ne moze zena djeca svi imaju temperaturu on prije 5 dana izgubio culo mirisa, testiran prije 2 dana jos ceka rezultate cijelo jutro zove niko mu se na telefon ne javlja..

Sistem je davno potonuo prije par mjeseci sam govorio o x30 zarazenih mislim da smo sada i presli taj broj.
User avatar
Luciano88
Posts: 540
Joined: 10/12/2019 12:22

#31432 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Luciano88 »

Ironmen wrote: 20/10/2020 12:51
Luciano88 wrote: 20/10/2020 12:47 U Sloveniji na 4.300 testova 794 novozarazena... Kod nas na 2600 testova 718. Prelazimo 1000 za 5 dana maximum.
Davno smo mi tu brojku presli, drug mi bolestan iz kreveta ustati ne moze zena djeca svi imaju temperaturu on prije 5 dana izgubio culo mirisa, testiran prije 2 dana jos ceka rezultate cijelo jutro zove niko mu se na telefon ne javlja..

Sistem je davno potonuo prije par mjeseci sam govorio o x30 zarazenih mislim da smo sada i presli taj broj.
Tek nas ceka ludilo.... A sve zavhaljujuci ublehašima u foteljama.
Trappist
Posts: 4301
Joined: 12/09/2020 08:52

#31433 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

"U prvih devet mjeseci robni deficit BiH oko 4,7 milijardi KM"

Ma malo nam je to, daj jos jedno zatvaranje da novinari i panicari mogu dozivljavati orgazme, ali ovaj put sve zatvoriti, sto bi onaj neki klix komentator pametni napisao ni na balkon da se ne moze izaci :lol: :lol:
BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#31434 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

Da ponovim: jedva čekam da korona prođe da se BiH vrati na stare staze blagostanja u kojem smo živjeli do 2020. godine.
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#31435 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by kox »

Kako sada stvari idu januar 2020 bi prema januaru 2021 mogao biti upravo to - oličenje blagostanja.
User avatar
Paulaner
Posts: 271
Joined: 04/01/2014 21:23

#31436 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Paulaner »

Ironmen wrote: 20/10/2020 12:51
Luciano88 wrote: 20/10/2020 12:47 U Sloveniji na 4.300 testova 794 novozarazena... Kod nas na 2600 testova 718. Prelazimo 1000 za 5 dana maximum.
Davno smo mi tu brojku presli, drug mi bolestan iz kreveta ustati ne moze zena djeca svi imaju temperaturu on prije 5 dana izgubio culo mirisa, testiran prije 2 dana jos ceka rezultate cijelo jutro zove niko mu se na telefon ne javlja..

Sistem je davno potonuo prije par mjeseci sam govorio o x30 zarazenih mislim da smo sada i presli taj broj.
Ne znam sta je vama cudno sto neko ima temperaturu,malaksalost,bolove u misicima? Pa ja svake 2 godine imam te simptome kad je sezona gripe. Sjecam se Decembra 2014 godine,toliko sam bio los da mi je trebalo 10 min. da odem do wc-a. Drugu i njegovoj porodici zelim sve najbolje,ali po ovom sto si ti napisao ja ne vidim nista neobicno. Samo se pitam sta bi bilo da su proteklih godina na dnevnoj bazi objavljivali podatke o oboljelima od gripe? Brojevi bi bili puno veci :roll:
laik1981
Posts: 13013
Joined: 05/12/2012 13:04

#31437 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

splinter wrote: 20/10/2020 10:46 @laik1981
Ne znam kakav si odgovor očekivao. Ja kažem ono što znam i što jeste. Znači ako je lab verifokavan od strane UEFE, zašto bi neko bio debil i izgubio tu licencu za koju je krv propišao da je dobije.
Postoje efikasni mehanizami od stane te organizacije da izvrši kontrolu sve i jednog testa igrača.
Kada uhvatim malo vremena napisat ću koju riječ o tim testovima.
Ocekivao sam malo kompleksniji i strucniji odgovor, a ne da se radi o igranki izraelaca.. Ja ne govorim ni o toj nasoj laboratoriji, a ni o toj u Izraelu.. Ja sumnjam u pcr testove koji mogu pokazati i pozitivan i negativan rezultat u odredjenom slucaju u ovisnosti koliko puta ponavljaju cikluse umnozavanja.. Koliko bi ljudi pozitivno testiranih u Izraelu bilo negativno da su se testirali u toj nasoj laboratoriji.. Nije se kod nasih igraca radilo o jednom slucaju pa da kazes omaklo se.. Radilo se o, koliko se sjecam 6 slucajeva, sto je strasan procenat ako uzmemo u obzir uzorak koji cini ukupni broj nasih igraca koji su se tamo testirali.. Smatram da se lako moze manipulisati, ili kako ti kazes napraviti igranku, rezultatima ukoliko postoji neki interes.. Da li je moguce biti u kontaktu sa fragmentom mrtvog virusa i prilikom testiranja biti pozitivan, a da nikada nisi bio inficiran zivim virusom koji moze nanijeti neku stetu? Da li je moguce biti pozitivan zbog tog mrtvog fragmenta, a u isto vrijeme imati simptome izazvane infekcijom nekog drugog virusa ili bakterije? Na koji nacin utvrdjuju takve stvari i da li ih uopste utvrdjuju? Koliko su brojke pozitivnih, na osnovu kojih nam namecu mjere, uopste pouzdane? Da li su antitijela cije se prisustvo utvrdjuje seroloskim testovima specificna iskljucivo za ovaj virus ili mogu biti antitijela koja su proizvedena reakcijom na neki drugi virus? Zasto nasi zvanicno ne rade i seroloske testove uz pcr kako bi bili sigurniji? Da li mogu na neki nacin mjeriti odgovor t memorijskih celija i da li je taj odgovor specifican za ovaj virus i rezultat djelovanja ovog virusa ili mozemo imati odgovor koji je rezultat izlozenosti nekom drugom virusu, a koji nam pruza imunitet i kod ovog virusa?
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#31438 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by invincible1921 »

Luciano88 wrote: 20/10/2020 12:55
Ironmen wrote: 20/10/2020 12:51
Luciano88 wrote: 20/10/2020 12:47 U Sloveniji na 4.300 testova 794 novozarazena... Kod nas na 2600 testova 718. Prelazimo 1000 za 5 dana maximum.
Davno smo mi tu brojku presli, drug mi bolestan iz kreveta ustati ne moze zena djeca svi imaju temperaturu on prije 5 dana izgubio culo mirisa, testiran prije 2 dana jos ceka rezultate cijelo jutro zove niko mu se na telefon ne javlja..

Sistem je davno potonuo prije par mjeseci sam govorio o x30 zarazenih mislim da smo sada i presli taj broj.
Tek nas ceka ludilo.... A sve zavhaljujuci ublehašima u foteljama.
A foteljasi su krivi za sirenje zaraze...kako tacno ?
Trappist
Posts: 4301
Joined: 12/09/2020 08:52

#31439 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

BadBoy wrote: 20/10/2020 13:16 Da ponovim: jedva čekam da korona prođe da se BiH vrati na stare staze blagostanja u kojem smo živjeli do 2020. godine.
TO sto je sad lose ne znaci da treba da bude jos gore...Ili mozda u vasim ocima to nema veze jer vas ne dotice (drzavna sisulja)
laik1981
Posts: 13013
Joined: 05/12/2012 13:04

#31440 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

invincible1921 wrote: 20/10/2020 13:36
Luciano88 wrote: 20/10/2020 12:55
Ironmen wrote: 20/10/2020 12:51

Davno smo mi tu brojku presli, drug mi bolestan iz kreveta ustati ne moze zena djeca svi imaju temperaturu on prije 5 dana izgubio culo mirisa, testiran prije 2 dana jos ceka rezultate cijelo jutro zove niko mu se na telefon ne javlja..

Sistem je davno potonuo prije par mjeseci sam govorio o x30 zarazenih mislim da smo sada i presli taj broj.
Tek nas ceka ludilo.... A sve zavhaljujuci ublehašima u foteljama.
A foteljasi su krivi za sirenje zaraze...kako tacno ?
Foteljasi su krivi sto u kantonu od pola miliona ljudi imamo 100 bolnickih kreveta na raspolaganju.. Zbog tih 100 kreveta citavo vrijeme kukaju o ugrozenosti zdravstvenog sistema.. Foteljasi su krivi sto nemas adekvatnu struku koja ce lijeciti bolesne i upravljati zdravstvenim krizama.. Foteljasi su krivi sto im je jedini odgovor gazenje i izavljavanje nad narodom.. Mjere u martu i aprilu su bile zbog davanja vremena njima da se pripreme, a kako su se oni pripremili 7 mjeseci posle? I dalje 100 kreveta. I dalje nemogucnost dovoljnog testiranja. I dalje ne mozes do doktora doci, pa ni preko telefona.. I pored svega toga neki i danas jos tvrde da su mjere bile potrebne i opravdane.. Iste te mjere kooje je sistem trebao iskoristiti da se bolje pripremi, a vidimo kako su se pripremili.
Medobrundo25
Posts: 881
Joined: 16/12/2019 13:10

#31442 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Medobrundo25 »

BadBoy wrote: 20/10/2020 13:16 Da ponovim: jedva čekam da korona prođe da se BiH vrati na stare staze blagostanja u kojem smo živjeli do 2020. godine.
Ja i kakve su to glupe izjave? Ako smo bili siromasni ne mora znaciti da nas treba baciti u glad i bukvalno borbu za zivot. Daj uozbiljite se botovi.
biglebovski
Posts: 3167
Joined: 02/11/2005 16:43

#31443 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

Ljudima kojima mjere protiv korone nisu prouzročile nikakvu ličnu finansijsku štetu je teško razumjeti a, ćini mi se, i teško pokazati barem mrvu empatije prema ogromnom broju ljudi koji, pravi-zdravi, gledaju kako im propadaju poslovi u koje su ulagali svoje živote te kako im se svakodnednovno prijeti daljnjom devastacijom života.
To su uglavnom veliki zagovornici oštrih mjera, pljuvači običnog naroda koji se ne plaši ovog virusa te glavni promotori straha i panike, anonimno naravno.
Oni uglavnom dolaze iz javnog sektora, privatnih sredstava informisanja, farmaceutskog i u manjoj mjeri iz sektora informatičkih usluga, te, pogotovo ovim prvima, korona nije kriza. Čast izuzetcima koji su stvarno na prvoj liniji i rade u teškim uslovima.
I ja iste u potpunosti razumijem jer im je godina iza nas, godina za pamćenje. Plata i ostale beneficije su redovne, bilo je vjerovatno i bonusa, radno vrijeme im skraćeno, produženih vikenda nikad više a plaćenog godišnjeg odmora u životu nikad neće imati više nego za vrijeme ove krize. Mogu se posvetiti porodici, hobijima, sređivanju vikendica, obilascima divne nam države... Jedina briga koju imaju im je briga za zdravlje, sve ostalo je potaman, pa stoga, nije ni čudo da nastavljaju navijati da se takva situacija nastavi što je duže moguće. Iskrena borba da se zaustavi virus im nije zanimljiva što dokazuju i širenjem virusa na radnom mjestu. Naime, po riječima gospođe Pilav, asimptomatske šefice kriznog štaba, najveći broj zaraženih u kantonu Sarajevo se zarazio po kancelarijama.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#31444 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by invincible1921 »

laik1981 wrote: 20/10/2020 13:44
invincible1921 wrote: 20/10/2020 13:36
Luciano88 wrote: 20/10/2020 12:55

Tek nas ceka ludilo.... A sve zavhaljujuci ublehašima u foteljama.
A foteljasi su krivi za sirenje zaraze...kako tacno ?
Foteljasi su krivi sto u kantonu od pola miliona ljudi imamo 100 bolnickih kreveta na raspolaganju.. Zbog tih 100 kreveta citavo vrijeme kukaju o ugrozenosti zdravstvenog sistema.. Foteljasi su krivi sto nemas adekvatnu struku koja ce lijeciti bolesne i upravljati zdravstvenim krizama.. Foteljasi su krivi sto im je jedini odgovor gazenje i izavljavanje nad narodom.. Mjere u martu i aprilu su bile zbog davanja vremena njima da se pripreme, a kako su se oni pripremili 7 mjeseci posle? I dalje 100 kreveta. I dalje nemogucnost dovoljnog testiranja. I dalje ne mozes do doktora doci, pa ni preko telefona.. I pored svega toga neki i danas jos tvrde da su mjere bile potrebne i opravdane.. Iste te mjere kooje je sistem trebao iskoristiti da se bolje pripremi, a vidimo kako su se pripremili.
Super, al opet te pitam kakve veze to sve kma sa sirenjem zaraze ?
User avatar
Luciano88
Posts: 540
Joined: 10/12/2019 12:22

#31445 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Luciano88 »

invincible1921 wrote: 20/10/2020 13:36
Luciano88 wrote: 20/10/2020 12:55
Ironmen wrote: 20/10/2020 12:51

Davno smo mi tu brojku presli, drug mi bolestan iz kreveta ustati ne moze zena djeca svi imaju temperaturu on prije 5 dana izgubio culo mirisa, testiran prije 2 dana jos ceka rezultate cijelo jutro zove niko mu se na telefon ne javlja..

Sistem je davno potonuo prije par mjeseci sam govorio o x30 zarazenih mislim da smo sada i presli taj broj.
Tek nas ceka ludilo.... A sve zavhaljujuci ublehašima u foteljama.
A foteljasi su krivi za sirenje zaraze...kako tacno ?
Ne, nisu oni krivi za širenje zaraze. Krivi su za sve ostalo, a najvise su krivi za ekonomski krah koji nas izvjesno ceka. Hvala Bogu pa ne spadam u rizicnu kategoriju (misli na ekonomski rizicnu) ali mi se zeludac okrene kad cujem komentar kao tvoj, okreni se malo oko sebe, pogledaj koliko ljudi zivi od ugostiteljstva, turizma i slicnih djelatnosti. Zamisli porodicu gdje jedno radi kao kuhar a drugo na recepciji hotela recimo, dodaj tu stambeni kredit i jedno dijete koje se skolule. Mozes li zamisliti scenarij ?
User avatar
konektovan
Posts: 40656
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#31446 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by konektovan »

Luciano88 wrote: 20/10/2020 13:58
invincible1921 wrote: 20/10/2020 13:36
Luciano88 wrote: 20/10/2020 12:55

Tek nas ceka ludilo.... A sve zavhaljujuci ublehašima u foteljama.
A foteljasi su krivi za sirenje zaraze...kako tacno ?
Ne, nisu oni krivi za širenje zaraze. Krivi su za sve ostalo, a najvise su krivi za ekonomski krah koji nas izvjesno ceka. Hvala Bogu pa ne spadam u rizicnu kategoriju (misli na ekonomski rizicnu) ali mi se zeludac okrene kad cujem komentar kao tvoj, okreni se malo oko sebe, pogledaj koliko ljudi zivi od ugostiteljstva, turizma i slicnih djelatnosti. Zamisli porodicu gdje jedno radi kao kuhar a drugo na recepciji hotela recimo, dodaj tu stambeni kredit i jedno dijete koje se skolule. Mozes li zamisliti scenarij ?
Mnogi to ne mogu ili nece da pogledaju realno..
Medobrundo25
Posts: 881
Joined: 16/12/2019 13:10

#31447 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Medobrundo25 »

biglebovski wrote: 20/10/2020 13:54 Ljudima kojima mjere protiv korone nisu prouzročile nikakvu ličnu finansijsku štetu je teško razumjeti a, ćini mi se, i teško pokazati barem mrvu empatije prema ogromnom broju ljudi koji, pravi-zdravi, gledaju kako im propadaju poslovi u koje su ulagali svoje živote te kako im se svakodnednovno prijeti daljnjom devastacijom života.
To su uglavnom veliki zagovornici oštrih mjera, pljuvači običnog naroda koji se ne plaši ovog virusa te glavni promotori straha i panike, anonimno naravno.
Oni uglavnom dolaze iz javnog sektora, privatnih sredstava informisanja, farmaceutskog i u manjoj mjeri iz sektora informatičkih usluga, te, pogotovo ovim prvima, korona nije kriza. Čast izuzetcima koji su stvarno na prvoj liniji i rade u teškim uslovima.
I ja iste u potpunosti razumijem jer im je godina iza nas, godina za pamćenje. Plata i ostale beneficije su redovne, bilo je vjerovatno i bonusa, radno vrijeme im skraćeno, produženih vikenda nikad više a plaćenog godišnjeg odmora u životu nikad neće imati više nego za vrijeme ove krize. Mogu se posvetiti porodici, hobijima, sređivanju vikendica, obilascima divne nam države... Jedina briga koju imaju im je briga za zdravlje, sve ostalo je potaman, pa stoga, nije ni čudo da nastavljaju navijati da se takva situacija nastavi što je duže moguće. Iskrena borba da se zaustavi virus im nije zanimljiva što dokazuju i širenjem virusa na radnom mjestu. Naime, po riječima gospođe Pilav, asimptomatske šefice kriznog štaba, najveći broj zaraženih u kantonu Sarajevo se zarazio po kancelarijama.
Tacno i istinito. Nazalost. :thumbup:
New wave
Posts: 170
Joined: 31/05/2020 20:07

#31448 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by New wave »

biglebovski wrote: 20/10/2020 13:54 Ljudima kojima mjere protiv korone nisu prouzročile nikakvu ličnu finansijsku štetu je teško razumjeti a, ćini mi se, i teško pokazati barem mrvu empatije prema ogromnom broju ljudi koji, pravi-zdravi, gledaju kako im propadaju poslovi u koje su ulagali svoje živote te kako im se svakodnednovno prijeti daljnjom devastacijom života.
To su uglavnom veliki zagovornici oštrih mjera, pljuvači običnog naroda koji se ne plaši ovog virusa te glavni promotori straha i panike, anonimno naravno.
Oni uglavnom dolaze iz javnog sektora, privatnih sredstava informisanja, farmaceutskog i u manjoj mjeri iz sektora informatičkih usluga, te, pogotovo ovim prvima, korona nije kriza. Čast izuzetcima koji su stvarno na prvoj liniji i rade u teškim uslovima.
I ja iste u potpunosti razumijem jer im je godina iza nas, godina za pamćenje. Plata i ostale beneficije su redovne, bilo je vjerovatno i bonusa, radno vrijeme im skraćeno, produženih vikenda nikad više a plaćenog godišnjeg odmora u životu nikad neće imati više nego za vrijeme ove krize. Mogu se posvetiti porodici, hobijima, sređivanju vikendica, obilascima divne nam države... Jedina briga koju imaju im je briga za zdravlje, sve ostalo je potaman, pa stoga, nije ni čudo da nastavljaju navijati da se takva situacija nastavi što je duže moguće. Iskrena borba da se zaustavi virus im nije zanimljiva što dokazuju i širenjem virusa na radnom mjestu. Naime, po riječima gospođe Pilav, asimptomatske šefice kriznog štaba, najveći broj zaraženih u kantonu Sarajevo se zarazio po kancelarijama.
Svaka cast. Sve je opisano kao u mom okruzenju. Samo se osobe koje su u potpunosti rijesile egzistenciju( budzetlije, malo imucniji slojevi, to su i najegoisticnije osobe opcenito) sakrivaju, broje mrtve i prizeljkuju lockdown. Takodjer ima i asocijalnih i nesretnih licnosti kojima dva mjesec u kuci nece nista promjeniti. Drugu konobaru koji hrani zenu i dijete nije bas korona na prvom mjestu, niti je toliki problem, a takvih ima milion kod nas u drzavi. Vaznije je za hljeba zaraditi i rezije platiti...
Horke
Posts: 517
Joined: 20/11/2019 13:43

#31449 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Horke »

Sve to stoji, ali ima jedna druga strana medalje. I sa lock downom i bez njeg nas ceka ozbiljna kriza. Hotele pune strani turisti koji se ne usude doci, sve da ih pustis bez pasosa. Kako bude rastao broj oboljelih (a hoce) ljudi ce iz straha sve vise i sami izbjegavati restorane i kafice i zatvorene prostore.

Ekonomija koja pociva na ugostiteljstvu nije odrziva i najmanja kriza ce je poljuljati dobrano.
MMM1977
Posts: 4621
Joined: 15/07/2009 12:56

#31450 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by MMM1977 »

Danas bio kod Tawila na nekoj kontroli i u razgovoru sa doktorom mi reče da imaju haos puno slučajeva ljudi koji su vraćeni iz domova zdravlja (kao nije im ništa) a onda su ljudi samoinicijativno došli privatno kod Tawila gdje su im utvrđene upale pluća i naravno da su pozitivni.

Pokazivao mi je doktor i ct snimke pluća tih pacijenata, haos. Ali za naše zdavstvo tim ljudima nije ništa.

Ljudi, čuvajte se.
Locked