Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

banjaluka078

#31351 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by banjaluka078 » 19/10/2020 16:48

Ako slučajno dobijete temperaturu s groznicom, glavoboljom i kašljem u Banjaluci, neka vam je na pomoći u štagod da vjerujete!

Ja sam juče od 11 do 17 čekala ispred ARI (ambulanta za respiratorne infekcije) ambulante. Zbog groznice i kašlja, a živim u domaćinstvu u kojem se ne mogu potpuno izolovati od starije osobe, +zbog pokrića za nedolazak na posao narednog dana, odlučim pratiti preporučeni protokol. Zovem dežurnu ambulantu porodične medicine, jer oni naručuju za pregled u ARI, ne može se tek tako pojaviti. Kažu, vikendom ne naručujemo, jer nam vikendom ne radi aplikacija E-čekaonica. Pitam radi li im telefon da tako naručuju, kažu mi da ne budem drska i ako imam problem, da idem u ARI i čekam.

Ok, idem u ARI, bar je sunčan dan. Pred Arijem čeka 40 - 50 ljudi. Nema ulaska unutra, svi čekamo napolju. Samo jedna ambulanta u gradu od skoro 200 hiljada stanovnika! Većina čeka od 9 ujutro, neki su u subotu čekali 4 sata i odustali, došli ponovo. Pred srednjim ulazom u polikliniku nigdje nikoga. A unutra neko dežura i skapava od dosade. U Ariju radi samo jedan tim (1 doktor, 1 tehničar, 1 čistačica). Dok im se kolege 50 metara dalje dosađuju.
Povremeno izađe sestra, izdere se da je pola ljudi došlo bez veze "jer sigurno nije korona", da oni primaju naručene, da se naruče preko porodične...džaba što porodične nema vikendom i što dežurna porodična svakako ne prima bilo šta sa simptomima nego uputi u Ari. Troje odjedom stiže nekim autom, intervencija načelnice za preko reda. Raja pizdi, logično. Po 45 minuta niko ne uđe unutra. Oni rade po 4 sata, onda se radi predavanje smjene i dezinfekcija, znači sat vremena niko neće ući. Mnogi odustanu, novi dođu.

Imaju neke dvije klupe i stolice.

Sestra obavještava da oni primaju samo do 17, a ne do 20 kako kaže radno vrijeme, jer im od 17 dovoze pozitivne pacijente i onda se ne smijemo miješati. Dr preuzima smjenu u 16 i govori kako će primiti troje, a ostali da idu u hitnu (dvorište pored). Nikog nije primila do 16:35, pa su pacijenti ispred krenuli lupati na vrata. Dr zvala obezbjeđenje, jer nas se boji. Onda se portir zamalo potukao. A ima 50 kila. Sješće neko na njega, samo sam mislila.

Nisam došla na red, gladna, moram u wc, odem kući. Za pola sata kući mi bude još lošije, skočila temperatura, s njom i puls i pritisak. Idem u Hitnu, dakle. Tamo stignem malo prije 18. I tamo se čeka napolju. Sad je već svježije i puše neki hladan vjetar. Konačno sam pregledana u 20 - pregled je: poslušao mi pluća, postavio sva pitanja koja mi je postavila sestra na dolasku - ok, on ne misli da je korona (ne mislim ni ja, ali otkud mogu biti sigurna?!), daće mi nalaz, recept za Sumamed i da se ujutro javim porodičnoj da mi otvori bolovanje zbog mirovanja.
Čekam nalaz, napolju, mrak i hladno je, sad već stvarno hladno, cvokoćemo i igramo gluho glamočko. Ispred je sigurno 50-60 pacijenata, možda je nekih 5 bilo s nekom drugom tegobom, tipa pritisak, povreda, teško pijanstvo. Većina je imala kontakt s pozitivnim ili su i sami pozitivni, hripaju od kašlja i tresu se od temperature. Uglavnom su mlađarija. Svi kukaju na hladnoću. I nedostatak wc-a. Nalaz sam konačno dobila u 22. Zaleđena kao Kate na Titanicu. Ako sam i bila zdrava, poslije tog cvokotanja, više nisam. Bojim se i pomisliti kako će to sve izgledati sa snijegom i ledom.

Stoka nije bila u stanju da uspostave neki smislen sistem da ljude koji imaju simptome i jedva stoje na nogama, ispred ambulanti ne drže satima i još se deru na ljude koji tamo nisu došli zato što im je kući dosadno?! Ono juče je bila totalna sramota i poniženje za ljudska bića.

Jutros zovem porodičnu da mi se otvori bolovanje. Od 8 do 10 ih ne mogu dobiti. Spremim se i odem, sestra vrišti što nisam zvala. Pa kad je ne ošamarih. Bilo nas je troje i mojoj nesposobnoj doktorici je trebalo tačno sat i po da obavi pola minute posla i odštampa mi obavijest o bolovanju koju moram dostaviti poslodavcu.

Jutros čitam vijest, Fond će odobravati banjsko liječenje oporavljenima od korone. Bolje bi im bilo da instaliraju pultove s čajem da ne crknemo dok čekamo i da naprave bilo kakve natrkivene strukture u nekoj zavjetrini da ljudi ne obolijevaju dok čekaju da budu izliječeni.

el_bake007

#31352 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by el_bake007 » 19/10/2020 16:54

avenija wrote:
19/10/2020 14:16
Otidjite pred biro u bilo kojem vecem gradu novinarcici klixa da vidite jel sav svijet spao u izvjestavanje kako koja pokrajina uvede ogranicenja.
5000+ nezaposlenih u iducih 7 dana minimalno.
Zasto se neprave presjeci sa svih biroa koliko dnevno ostane bez posla?

Zasto se ne smanjuju plate svim osobama na budzetu?
Kladionice pune,kutija cigara svaki dan...ma dobro je svima :) 15 godina se provlaci prica ekonomskog kraha,nestabilnosti,nezaposlenosti itd a oni koji najvise pate u sistemu najvise i sute ,znaci dobro im je.

laik1981

#31353 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 » 19/10/2020 17:04

banjaluka078 wrote:
19/10/2020 16:48
Ako slučajno dobijete temperaturu s groznicom, glavoboljom i kašljem u Banjaluci, neka vam je na pomoći u štagod da vjerujete!

Ja sam juče od 11 do 17 čekala ispred ARI (ambulanta za respiratorne infekcije) ambulante. Zbog groznice i kašlja, a živim u domaćinstvu u kojem se ne mogu potpuno izolovati od starije osobe, +zbog pokrića za nedolazak na posao narednog dana, odlučim pratiti preporučeni protokol. Zovem dežurnu ambulantu porodične medicine, jer oni naručuju za pregled u ARI, ne može se tek tako pojaviti. Kažu, vikendom ne naručujemo, jer nam vikendom ne radi aplikacija E-čekaonica. Pitam radi li im telefon da tako naručuju, kažu mi da ne budem drska i ako imam problem, da idem u ARI i čekam.

Ok, idem u ARI, bar je sunčan dan. Pred Arijem čeka 40 - 50 ljudi. Nema ulaska unutra, svi čekamo napolju. Samo jedna ambulanta u gradu od skoro 200 hiljada stanovnika! Većina čeka od 9 ujutro, neki su u subotu čekali 4 sata i odustali, došli ponovo. Pred srednjim ulazom u polikliniku nigdje nikoga. A unutra neko dežura i skapava od dosade. U Ariju radi samo jedan tim (1 doktor, 1 tehničar, 1 čistačica). Dok im se kolege 50 metara dalje dosađuju.
Povremeno izađe sestra, izdere se da je pola ljudi došlo bez veze "jer sigurno nije korona", da oni primaju naručene, da se naruče preko porodične...džaba što porodične nema vikendom i što dežurna porodična svakako ne prima bilo šta sa simptomima nego uputi u Ari. Troje odjedom stiže nekim autom, intervencija načelnice za preko reda. Raja pizdi, logično. Po 45 minuta niko ne uđe unutra. Oni rade po 4 sata, onda se radi predavanje smjene i dezinfekcija, znači sat vremena niko neće ući. Mnogi odustanu, novi dođu.

Sestra obavještava da oni primaju samo do 17, a ne do 20 kako kaže radno vrijeme, jer im od 17 dovoze pozitivne pacijente i onda se ne smijemo miješati. Dr preuzima smjenu u 16 i govori kako će primiti troje, a ostali da idu u hitnu (dvorište pored). Nikog nije primila do 16:35, pa su pacijenti ispred krenuli lupati na vrata. Dr zvala obezbjeđenje, jer nas se boji. Onda se portir zamalo potukao. A ima 50 kila. Sješće neko na njega, samo sam mislila.

Nisam došla na red, gladna, moram u wc, odem kući. Za pola sata kući mi bude još lošije, skočila temperatura, s njom i puls i pritisak. Idem u Hitnu, dakle. Tamo stignem malo prije 18. I tamo se čeka napolju. Sad je već svježije i puše neki hladan vjetar. Konačno sam pregledana u 20 - pregled je: poslušao mi pluća, postavio sva pitanja koja mi je postavila sestra na dolasku - ok, on ne misli da je korona (ne mislim ni ja, ali otkud mogu biti sigurna?!), daće mi nalaz, recept za Sumamed i da se ujutro javim porodičnoj da mi otvori bolovanje zbog mirovanja.
Čekam nalaz, napolju, mrak i hladno je, sad već stvarno hladno, cvokoćemo i igramo gluho glamočko. Ispred je sigurno 50-60 pacijenata, možda je nekih 5 bilo s nekom drugom tegobom, tipa pritisak, povreda, teško pijanstvo. Većina je imala kontakt s pozitivnim ili su i sami pozitivni, hripaju od kašlja i tresu se od temperature. Uglavnom su mlađarija. Svi kukaju na hladnoću. I nedostatak wc-a. Nalaz sam konačno dobila u 22. Zaleđena kao Kate na Titanicu. Ako sam i bila zdrava, poslije tog cvokotanja, više nisam. Bojim se i pomisliti kako će to sve izgledati sa snijegom i ledom.

Stoka nije bila u stanju da uspostave neki smislen sistem da ljude koji imaju simptome i jedva stoje na nogama, ispred ambulanti ne drže satima i još se deru na ljude koji tamo nisu došli zato što im je kući dosadno?! Ono juče je bila totalna sramota i poniženje za ljudska bića.

Jutros zovem porodičnu da mi se otvori bolovanje. Od 8 do 10 ih ne mogu dobiti. Spremim se i odem, sestra vrišti što nisam zvala. Pa kad je ne ošamarih. Bilo nas je troje i mojoj nesposobnoj doktorici je trebalo tačno sat i po da obavi pola minute posla i odštampa mi obavijest o bolovanju koju moram dostaviti poslodavcu.

Jutros čitam vijest, Fond će odobravati banjsko liječenje oporavljenima od korone. Bolje bi im bilo da instaliraju pultove s čajem da ne crknemo dok čekamo i da naprave bilo kakve natrkivene strukture u nekoj zavjetrini da ljudi ne obolijevaju dok čekaju da budu izliječeni.
Vidis kako se sistem pripremio za ovih vise od pola godine kako ovo traje.. A gazili su nas i izivljavali se najtotalitarnijim mjerama da bi oni dobili vremena da se pripreme..

Tebi zelim brzo ozdravljenje, a svima nama puno pameti 15.11.

dorkcic

#31354 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by dorkcic » 19/10/2020 17:13

Da li su i u RS-u obavezne maske na otvorenom?

Zox

#31355 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Zox » 19/10/2020 17:15

Poenta lockdowna nikad nije bila zaustaviti epidemiju, nego kupiti vrijeme da se zdravstveni sistem pripremi. Sad kazu da ce izolatorij u vojnoj biti gotov do decembra AKO IZVODJAC ZAVRSI RANIJE RADOVE. Koji je izvodjac u istoriji covjecanstva zavrsio ne ranije, nego na vrijeme neke radove?

splinter

#31356 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by splinter » 19/10/2020 17:21

Đani u borbi protiv pandemije.
Samo u kost
“Ja i moj muzičar smo sve montirali, sjedili, večerali, nisam ni očekivao da će toliko ljudi biti. Kad sam izašao, bio sam u šoku, vole mene, a i zaželjeli su se svega. Malo mi je bilo nezgodno, ali ne mogu prekidati ništa. Ja sam pjevao više od sat vremena, onda su došli nadležni organi i rekli: ‘Prekidajte i paljba kući.’ Bilo je malo neugodno, kad te neko istjera, rekao sam publici: ‘Ispričavam se, familijo, vidimo se brzo, kad prođe ovo.’ Čim dođe to cjepivo, ja ću ga prvi primiti.
Pa dalje nastavlja:
“Sad poštujem svaku mjeru, maska uvijek, ako kažu da nema izlaska, ne izlazim nikad. Ne bih ni sinoć otišao da radim da je zabranjeno. Ne nosim nikakvu krivicu, nisam sam organizirao, nisam zvao te ljude, ali toliko je bilo alkohola da ne vjerujem da će biti zaraženih”,
No Đani no party
:thumbup:
Meni ovaj lik postaje sve više simpatičan. Nadam se da će primiti cjepivo među prvima!

banjaluka078

#31357 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by banjaluka078 » 19/10/2020 17:26

laik1981 wrote:
19/10/2020 17:04
Vidis kako se sistem pripremio za ovih vise od pola godine kako ovo traje.. A gazili su nas i izivljavali se najtotalitarnijim mjerama da bi oni dobili vremena da se pripreme..

Tebi zelim brzo ozdravljenje, a svima nama puno pameti 15.11.
Super su se pripremili, nema šta.

banjaluka078

#31358 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by banjaluka078 » 19/10/2020 17:26

dorkcic wrote:
19/10/2020 17:13
Da li su i u RS-u obavezne maske na otvorenom?
Od danas samo preporuka.

Mogy87

#31359 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 » 19/10/2020 17:33

@banjaluka078 zao mi je. Grozno.
Dok su druge drzave koristile lockdown da se presaberu i organizuju, pa onda i ljeto kad je situacija bila bolja (vise kod njih nego kod nas) mi imamo ovo. Katastrofa.

moonca

#31360 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by moonca » 19/10/2020 17:52

banjaluka078 wrote:
Post by banjaluka078 » 19/10/2020 10:48

:-?
Jesi li nosio masku i drzao distancu- gdje je bilo moguce, prije situacije o kojoj pisesh?

freelancerBIH

#31361 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by freelancerBIH » 19/10/2020 17:55

Prosjecna stopa smrtnosti od SARS COV-2 za ljude ISPOD 70 godina - zvanicno - je 0.05%:

https://www.who.int/bulletin/online_fir ... 265892.pdf

Mogy87

#31362 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 » 19/10/2020 18:07

freelancerBIH wrote:
19/10/2020 17:55
Prosjecna stopa smrtnosti od SARS COV-2 za ljude ISPOD 70 godina - zvanicno - je 0.05%:

https://www.who.int/bulletin/online_fir ... 265892.pdf
Tagovala sam te na Splinterovu analizu pomenutog rada.
To je sve samo ne zvanicno jer je procjena u pitanju. I to vrlo.upitna.
Ako te zanima na onoj drugoj temi od 1346 stranice pocinje odlicna rasprava o ovom radu.

kakavdanakneiskustvu

#31363 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by kakavdanakneiskustvu » 19/10/2020 18:13

banjaluka078 wrote:

brzo ozdravljenje ti želim

banjaluka078

#31364 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by banjaluka078 » 19/10/2020 18:15

moonca wrote:
19/10/2020 17:52

Jesi li nosio masku i drzao distancu- gdje je bilo moguce, prije situacije o kojoj pisesh?
Od početka poštujem sve mjere zaštite, masku, distancu, izbjegavanje bilo kakavog nepotrebnog kontakta.... Ako nije moguće držati distancu, ne idem.

banjaluka078

#31365 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by banjaluka078 » 19/10/2020 18:20

Mogy87 wrote:
19/10/2020 17:33
Dok su druge drzave koristile lockdown da se presaberu i organizuju, pa onda i ljeto kad je situacija bila bolja (vise kod njih nego kod nas) mi imamo ovo. Katastrofa.
Upravo tako. Naš ministar se pripremao za kampanju za izbore, a ni niži nivoi nisu ništa bolji. Tek danas su otvorili Covid ambulantu u koju će ići samo pozitivni, jer do danas su u ARI išli svi, bez obzira na status i miješali se.

Da rasterete svoj sistem, čak su i ukinuli rad laboratorije pri domu zdravlja poslije 14 sati, pa smo mi tinejdžerku neki dan morali odvesti da uradi nalaze u privatnu laboratoriju preko puta, jer ona koju od plate finansiramo ne radi u 16 sati.

banjaluka078

#31366 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by banjaluka078 » 19/10/2020 18:20

kakavdanakneiskustvu wrote:
19/10/2020 18:13
brzo ozdravljenje ti želim
Hvala. :)

moonca

#31367 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by moonca » 19/10/2020 18:22

banjaluka078 wrote:
19/10/2020 18:15
moonca wrote:
19/10/2020 17:52

Od početka poštujem sve mjere zaštite, masku, distancu, izbjegavanje bilo kakavog nepotrebnog kontakta.... Ako nije moguće držati distancu, ne idem.

:thumbup: .. vjerujem, da je onda obicna prehlada....

banjaluka078

#31368 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by banjaluka078 » 19/10/2020 18:31

moonca wrote:
19/10/2020 18:22

:thumbup: .. vjerujem, da je onda obicna prehlada....
Nemam razloga da mislim da je korona, ali zbog starijih iz moje okoline ipak sam se povukla iz zajedničkih prostorija. Tako su me i ljekari posavjetovali.

geralt

#31369 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by geralt » 19/10/2020 18:46

Moje nedavno iskustvo sa testiranjem u Sarajevu je dosta pozitivnije. Dobio temperaturu i osjetio malaksalost, nazvao porodicnu ambulantu, odmah me uputili na testiranje u Covid ambulantu Saraj polje.

Tamo sam proveo skoro tri sata zbog guzve, vecinu sam proveo ispred ambulante po vlastitom izboru da bih sto manje vremena proveo u zatvorenom sa potencijalno zarazenim, iako su u cekaonici svi bili razmaknuti i sa maskama. Osoblje u ambulanti je stvarno bilo ljubazno iako su bili premoreni, i cak su ostali pola sata nakon svog radnog vremena da pregledaju nas zadnjih troje sto smo cekali (ekstremno rijetko za nase doktore).

Sljedeci dan sam uradio lab. nalaz bez pretjeranog cekanja, a onda je na red dosao najgori dio: beskrajni telefonski labirint zauzetih linija, linija koje su aktivne samo u ogranicenom periodu, info linija na koje se niko ne javlja, linija na kojima ti kazu "nazovi covid dezurnog" i spuste slusalicu a da ti ne daju broj covid dezurnog... Kad konacno dobijes covid dezurnog, kaze ti da nazoves kartoteku da te "ukuca", pa nazoves kartoteku, pa opet dezurnog, da ti na kraju kaze da nalazi nisu gotovi :)

Uglavnom na kraju price se pokazalo da sam negativan, sto sam i ocekivao jer nisam bio u kontaktu sa zarazenim, ali je lijepo imati potvrdu.

escobar__

#31370 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by escobar__ » 19/10/2020 18:56

malocvijece wrote:
19/10/2020 09:55
escobar__ wrote:
18/10/2020 23:57
isx wrote:
18/10/2020 23:56

Kakav test si radio privatno? RT PCR?
Da, trebao mi zbog prelaska granice.
Možda nisu svih 30 iz tog reda radili PCR test.
Fizički postoje dva reda, jedan za ELISA/serološko testiranje, drugi za PCR. Nisam idiot.

swanfilter

#31371 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by swanfilter » 19/10/2020 19:34

Mogy87 wrote:
Nije BiH jedina kiksala po tom pitanju.

Najgore od svega, svi su iznenađeni ovako ranim rastom. Ne zanju kako i sta, malo i straha sta ce biti i onda puknu najgore moguce mjere, sat i zatvaranje. Jer to je najlakse ...

L u c i f e r

#31372 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by L u c i f e r » 19/10/2020 19:37

Iduca mjera
Prinudno pelcovanje antimaskera
Abd

Mogy87

#31373 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 » 19/10/2020 19:47

swanfilter wrote:
19/10/2020 19:34
Mogy87 wrote:
Nije BiH jedina kiksala po tom pitanju.

Najgore od svega, svi su iznenađeni ovako ranim rastom. Ne zanju kako i sta, malo i straha sta ce biti i onda puknu najgore moguce mjere, sat i zatvaranje. Jer to je najlakse ...
Moje licno misljenje je da takvih mjera nece biti jer ih sebi ne mozemo priustiti.

Trappist

#31374 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist » 19/10/2020 19:53

Procitah iskustvo Durakovica sto je izgubio dva brata i oca i knedla u grlu... Kao sto sam vec i pisao, kod nas vise zdravstveni sistem ubija ljude nego korona. Cuj mami mu dva testa negativna bila i nije imala simptoma, oni joj nekakve terapije ukljucivali...

banjaluka078

#31375 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by banjaluka078 » 19/10/2020 19:56

Ja bih voljela znati na osnovu čega je doktor odlučio da ja nisam kandidat za testiranje, a osoba s kojom sam razgovarala dok smo čekali i koja ima priču jednaku mojoj jeste. Jedino ako mu je slagala da je imala kontakt kad je ušla na pregled.
Nije da sam luda za testom, nije mi se svidio kad sam testirana u aprilu, ali ono, fino je biti baš siguran i zbog sebe i okoline.

Post Reply